Papandreoe was te gevaarlijk Sunkisf Monteurs van Chapman vielen politie aan Konstantijn verijdelde links pl Wil Frankrijk SHAPE en NAVO kwijt? Tien regeringssoldaten voor één Vietcongrebel Hoofdagent tot bloedens toe geslagen Kamerlid vindt affaire sigarfLrlijIc uitrei' Indonesië gereed op knop te drukken de Onderbroken EEG-debat moet worden hervat s DONDERDAG 22 JULI 1965 heeft drs. taris- W. J. j Fs rk Het politieke drama in Griekenland met het Hof had gehad. Toen er nieuwe verkiezingen gehouden moes ten worden, verloor zijn partij en kwam de Centrum Unie van Papan dreoe aan de macht. De nieuwe premier slaagde er in, de meerderheid in het parlement te verwerven door nogmaals verkiezingen uit te schrij ven en tijdens de campagne in de kwestie Cyprus een vijandige houding tegenover Turkije aan te nemen. trad het conflict pas in de openbaar heid, toen prinses Alexia al enkele dagen „oud" was. Papandreoe kondig de ten slotte zijn aftreden aan, toen Konstantijn beslist weigerde zijn fiat te geven aan het ontslag van Garoefa- lias. Woedend keerde de premier naar zijn woning terug om zijn maatrege- (Van een onzer redacteuren) GELUKKIG wordt ook in Griekenland de bekende soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. De Grieken lopen nogal gauw warm, als er wat te demonstreren valt. Maar het is Toen hij daar gearriveerd was j hoorde hij echter, dat de koning zijn Naarmate echter Papandreoe tot de officiële ontslagaanvrage niet had af- ontdekking kwam, dat het moeilijker [gewacht en reeds een nieuwe premier was, een goed regeringsleider te zijn dan een succesvolle volksmenner, ging het met hem bergafwaarts. Naar links Langzaam maar zeker ging Papan- -dreoe zich afhankelijk maken van opmerkelijk, dat zy weer even linkse elementen in de Griekse sa- snel tot de orde van de dag over- menleving. Hierbij werd hij eer handje geholpen door zijn zoon, An dreas, die plv. minister voor economi sche coördinatie was, maar in werke lijkheid de rechterhand van zijn va der was. Deze Andreas zou de leider zijn geweest van een geheime bond, die zeer links was georiënteerd en die pogingen in het werk stelde, in de legerleiding te infiltreren. De opposi tiepartijen brachten het bestaan deze organisatie in de openbaarheid om aan te tonen, dat Griekenland de vooravond van een communistische machtsovername stond. gaan, als ze wat zyn afgekoeld. Wat dat betreft is er reden om de gebeurtenissen in Grieken land niet al te dramatisch op te vatten. Als er geen compro mis wordt bereikt door de lei ders van de Unie van het cen trum, tot welke party zowel ex- premier George Papandreoe als zijn opvolger George Athanasia- lis Novas behoren, duurt het voorlopig nog byna twee weken, voordat een beslissing valt in de crisis, waarin koning Kon- stantyn zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. En het is niet uitgesloten, dat de opwinding onder een deel van de bevol king, die in de afgelopen dagen op kunstmatige wyze werd ge voed, dan al in belangrijke mate is verdwenen. Dit neemt niet weg, dat de politieke toestand in Athene allesbehalve ge ruststellend is. Of de huidige crisis bezworen wordt of niet, de omstan digheden die er de oorzaak van zijn geweest worden niet veranderd. Ten-' zij de krachten, die zich achter ex- premier Papandreoe hebben ge schaard, er buiten het parlement in slagen, hun wil door te zetten. In dat geval wordt Griekenland een onbe trouwbare bondgenoot. Bovendien zal het dan de vraag zijn, of de Griekse monarchie kan blijven voortbestaan. Het zou niet voor het eerst zijn, als in Griekenland de republiek zou wor den uitgeroepen. De voorouders van de jonge koning Konstantijn hebben vele jaren in ballingschap doorge bracht. En nu ook is de stemming in het land ten opzichte van het ko ningshuis niet onverdeeld gunstig. Moeder Voor een deel is de weerstand, die het vorstenhuis onder het volk ont moet, nog te wijten aan het niet van takt getuigende optreden van de moe der van Konstantijn. de in Duitsland geboren koningin Frederika. Men zal zich herinneren, dat premier Kor.stan- tin Karamanlis enkele jaren geleden is afgetreden nadat hij een conflict Men beschuldigde Papandreoe er van, een Kerensky te zijn, die de weg zou hebben geplaveid voor een bols jewistische revolutie. Een onderzoek toonde aan, dat de beschuldiging op waarheid berustte. Een Papandreoe kon niets anders doen dan tot de tegenaanval overgaan. Zuiveren Hij verklaarde er van overtuigd te zijn. dat de democratische vrijheden veel meer bedreigd werden door de aanwezigheid van bepaalde rechtse elementen in het leger. Met zijn goedvinden werd er op aangestuurd, het leger daarvan te „zuiveren". Mi nister Garoefalias (Defensie) voelde er echter niets voor, hieraan zijn medewerking te verlenen. Hij weiger de het leger te ontdoen van wat men aan de linkerzijde fascistische ele menten noemde, maar wat in werke lijkheid krachtige anti-communisti sche figuren waren, die zich ook in de strijd tegen de Duitsers hadden on derscheiden. De minister weigerde af te treden omdat hij Papandreoe niet in de gelegenheid wilde stellen, zelf de portefeuille van defensie over te en en over te gaan tot zuivering van het leger. Papandreoe wendde zich daarop tot koning Konstantijn om hem te bewe gen (liever gezegd te dwingen) Ga roefalias te ontslaan. De jonge mo narch weigerde een desbetreffend de creet te ondertekenen. De baby had beëdigd, nl. de voorzitter van het parlement George Athanasiadis No- 9 Com pt romis.' Het is nog een groot vraagteken, of de nieuwe premier er in zal slagen, de meerderheid van het parlement ach ter zich te krijgen. Hij kan rekenen op de steun van enkele tientallen partijgenoten en op die van twee oppositiepartijen, die samen over 107 stemmen beschikken. Het is evenwel ook twijfelachtig, of Papandreoe on der de huidige omstandigheden nog over een meerderheid in het parle ment kan beschikken. De mogelijk heid is dus niet uitgesloten, dat men het in de Centrum Unie eens wordt over de vorming van een compromis kabinet. Dat zal heel moeilijk zijn, omdat de problemen, die oorzaak van de crisis zijn geworden, geen com promis toelaten. PARIJS President De Gaulle heeft gisteren de kwestie-Pierrerelatte met zijn ministers besproken. Naar vernomen wordt, neemt men het fotograferen van de atoombasis door de Amerikanen hoog op. Van regeringszijde wordt in Parijs verklaard dat het niet onmogelijk is dat men het „Shape" (opperbevel van de geallieerde strijdkrachten in Europa) zal verzoeken Frankrijk te verlaten. De mogelijkheid wordt onderzocht om alle buitenlandse mili tairen in Frankrijk onder Frans toe zicht te plaatsen, aldus de Franse regeringswoordvoerder. Ook de ver wijdering van het NAVO-hoofdkwar- tier uit Frankrijk kan ter sprake komen. De Franse regering neemt aan dat het Amerikaanse „spionagevliegtuig" het atoomcentrum welbewust heeft gefotografeerd, wetend dat hst verbo- CRAWFORDVILLE De neger Jesse Meadows, die vorige week be noemd is als chef van de plaatselijke politie, heeft zijn ontslag aangeboden. Volgens Meadows staat hij onder grote druk van zowel negers als blanken om zijn ontslag te nemen. Zijn benoeming was bedoeld om de spanningen in Crawfordville te doen afnemen. Een splitsing in de Centrum Unie is dan ook niet langer denkbeeldig. Het de zoveelste eenheidspartij zijn, die in het naoorlogse Griekenland tot machteloosheid zou worden gedoemd, Van groot belang is het dan ook, wie in Athene ten slotte aan het langste eind zal trekken. Koning Konstantijn zal er goed aan doen, zich buiten de politieke strijd te houden, zolang dit maar enigszins mogelijk is. Sunkist citroenen zijn thans volop verkrijgbaar I qOq Act ttevwAAefyAciajtfilye f/uUt uit @eUifrvuUi' McNamara ivil meer troepen Ghanese missie ivijzigt reisplan WASHINGTON/MOSKOU President Johnson heeft gisteren onmiddellijk na terugkeer van minister McNamara uit Vietnam een bespreking gehouden met zijn militaire en politieke adviseurs. Volgens welingelichte kringen zou McNamara er bij de president op hebben aangedrongen de Ameri kaanse troepenmacht drastisch te vergroten, gezien de getalssterkte van de Vietcong die nu al is op gelopen tot ongeveer. 165.000 man. De regeringstroepen tellen onge veer 500.000 man, maar bij deze jungle-oorlog is een verhouding van één op tien aan te bevelen, aldus de mening van de Amèri- kaanse minister. De drie sleutelfiguren in de Griekse crisis. V.l.n.r.: premier Athanasiacus Novas, koning Konstantijn en ex- premier Papandreoe. onverwacht zijn reisplan gewijzigd. Hii zou vanuit Moskou doorreizen naar Ha gisteravond landde hij Schiphol. Hij gaf te verstaan dat er geen plaats voor hem was in het lijnvliegtum voor Peking. Daarom besloot hij terug tc gaan om vanuit West-Europa zo snel mogelijk in Hanoi te komen. Gisteravond nog vertrok hij naar Zürich. Bij zijn vertrek zei hij zeer optimistisch te zijn. „Ook de Russen willen uiteindelijk vre de", zei hij. Met de Amerikanen hoefde hij geen kontakt op te nemen, dacht hij. De speciale adviseur van Johnson. Averell Harriman, heeft gisteren op nieuw een onderhoud gehad met pre mier Kosygin. Er werd uiterste ge heimhouding betracht over het bespro kene. Naar verluidt zou Kosygin op nieuw de Amerikanen van agressie ir. Vietnam beschuldigd hebben. In d't verband is het opvallend dat de Russi sche leiders gedurende ruim een v geen beschuldigingen geuit hebben het adres van de VS. Als een var voornaamste oogmerken van Harrimans bezoek werd beschouwd vermijding van enig misverstand tussen de Sow- jetunie en Amerika over het standpunt dat beide landen in de kwestie-Vie'- nam innemen. Harriman werd bij zijn gesprek bijgestaan door een specialist van de Amerikaanse ambassade op hel gebied van de Russische-Chinese be trekkingen. Soevanna Phoema, de Laotiaanse neu tralistische premier, heeft er bij premier Wilson van Engeland op aangedrongen de Geneefse conferentie van 1954 ovei Indo-China weer bijeen te roepen tei regeling van het geschil in Vietnam. De Indonesië krijgt spoorrij tuigen van Werkspoor DJAKARTA Werkspoor N.V. te Utrecht zal 460 spoorrijtuigen met reserve-onderdelen aan IndQpesië ndtmesi h^Srs Naar het officiële Indonesische' bureau Antara meldt, werd het"< tract ter waarde van 12,78 min. gld., gisteren getekend door de Indonesische minister voor landverbindingen, luite nant-generaal Hidajat en de directeur van Werkspoor-Utrecht, ir. G. J. Klomp. De overeenkomst, die een looptijd heeft van vijf jaar, zal deel uitmaken van de Nederlandse krediet garantie voor export naar Indonesië van in totaal 100 miljoen, aldus An tara. Generaal Hidajat heeft gisteren verklaard, dat de materialen en de reserve-onderdelen uit Nederland in Soerabaja zullen worden geassem- Dit bericht van het tot stand komen van de overeenkomst was gisteravond echter nog niet bij het Amsterdamse hoofdkantoor van het Stork-Werk- spoor-concern binnengekomen. Wel wordt gezegd, dat ir. Klomp zich thans in Indonesië bevindt, om over deze exportorder met de Indonesische regering te onderhandelen. De Gemini-ruimtevlucht van Gordon Cooper en Charles Conrad is vastgesteld op 19 augustus. De mannen zullen vol gens de plannen acht dagen in de lucht blijven en 122 maal rond de aarde draaien. Britse regering zou hebben toegezegd bij Conflict met Maleisië Papandreoe heeft getracht deze zaak te „regelen" voordat de konink lijke baby op het eiland Korfoe zou worden geboren. Hij kon vermoeden, dat een conflict met de koning voor hem minder goed zou uitkomen, als er eenmaal een prins of een prinses; 'VANDVOORT De Engelse geboren zou zijn. De premier slaagdeZj race-manager Colin Chapman echter niet in zijn opzet, want de;. f. VQl1 koning hield het overleg gaande en zo I heeft zondaö op et (Zandvoort een hoofdagent van po- TT jlitie zo hard geslagen, dat deze c4-j Hallstem over de crisis een bloedende wond aan het ge- 111 Cl ClilSUu, zicht opliep, aldus een officiële mededeling van de Zandvoortse politie. Verder heeft deze politie door middel van een communiqué onthuld, dat men om taktische re denen tot na de race heeft ge wacht om de Engelsman te ver horen. Toen Chapman na de wed strijd werd verzocht mee tc gaan. weigerde hy. Er ontstond een vechtpartij. Enkele monteurs vie len zelfs de politie aan en slaagden erin hun chef te bevrijden. DJAKARTA Kolonel Soe- medi, bevelhebber van het 31ste regiment infanterie, dat is gelegerd op de ongeveer twintig kilometer ten zuiden van Singapore gelegen groep der Riouw-eilanden, heeft gisteren verklaard dat Indonesië in de omgeving van Singapore ge leide raketten heeft opgesteld, „die als gevolg van de druk op een knop van Malakka en Singapore een vuurzee kunnen maken." Hij voegde hieraan toe: „Wanneer de vijand het zou wagen om Indonesië binnen te vallen, zal op deze knop worden gedrukt." Er volgde een vechtpartij en het Kolonel Soemedi zei ook dat de lukte hen Chapman te bevrijden, die j raketten hun doelen nauwkeurig kun- naar het tijdwaarnemershuis vlucht- nen raken, omdat bij het afvuren te. Compromis hangt af van gesprek BRUSSEL Walter Hallstein, voorzitter van de EEG-commissie, is van mening, dat het onder broken debat over de financiering der Europese landbouwpolitiek, dat de directe aanleiding is tot de crisis in de EEG, weer moet wor den hervat waar het is afgebroken. De commissie gaat er bij haar in terne beraad over een compromis van uit, dat het gesprek in de 1 EEG-ministerraad moet worden I voortgezet, zo betoogde Hallstein gisteren in een vergadering van de i politieke commissie van het Euro pese Parlement. Hallstein weidde niet uit over de Inhoud van de compromisgedachten der commissie. Hij wees opnieuw aantijgingen van de hand, dat de commissie niet tijdig genoeg met nieuwe voorstellen was gekomen. Het debat was op de 30e juni nog niet rijp genoeg, zo zei hij, en de commissie heeft de ministers toen tweemaal bezworen de onderhande lingen af te breken. Aangezien er op die laatste vergadering onder de zes delegaties geen overeenstemming be stond over een financieringsregeling tot 1 juli 1967, zoals de commissie die voorstelde, was het duidelijk dat de ministerraad over een overgangs periode voor de jaren 1965 tot 1970 zou moeten onderhandelen, aldus Hall stein. De politieke commissie van het Europese parlement heeft eerder tij dens de bijeenkomst er in een reso-1 lutic bij de EEG-commissie op aan gedrongen, in het raam van het ver drag van Rome het zoeken naar de mogelijkheden tot oplossing van de crisis voort te zetten. De drie Franse gaullistische (UNR) afgevaardigden, die de bijeenkomst bijwoonden, stemden als enigen tegen de resolutie. Eén van hen, Christian de la Malène, een voormalig minister, verklaarde, dat hij meer bedenkingen had tegen de algemene sfeer van vijandigheid jegens Frankrijk die vol gens hem op de vergadering heerste dan tegen de bewoordingen van de resolutie zelf, zo zeiden commissie leden later. Een Tsjechische fabriek van auto-carrosserieën heeft een ge heel gesloten carrosserie voor een motorfiets ontwikkeld. Hei resultaat was een wind- en waterdicht voertuig, dat de be lijder weliswaar wat extra com fort biedt, maar dal toch ook wel enige behendigheid van de coureur zal vergen. De politie verzekert, dat het al of niet dragen van een armband door Colin Chapman geen enkele rol heeft gespeeld. Tijdens de start mag niemand zich op de baan be vinden, onverschillig van welke kaart of armband hij ook is voor zien. Zelfs het politiepersoneel moet tijdens het gevaarlijke moment van de start achter de strobalen gaan Mishandeling Ongeveer twee minuten voor de start was de baan schoon met uit zondering van officials en politie, die ook van de baan afliepen. Op dat moment liep een man. Chapman, de baan op. Een hoofdagent van de reserve-gemeentepolitie stak onmid dellijk zijn arm uit en gebaarde deze man eveneens achter de strobalen te gaan. Wat hierna precies gebeur de deelt de Zandvoortse politie niet mee. omdat deze kwestie nog bij de rechter-commissaris in onderzoek Na de slag, die Colin Chapman de politieman toediende, rende hij over de baan naar de pits. Een politieman bracht hem ten val. Maar Chapman stond snel op en liet zich niet grijpen. De mishandelde hoofdagent heeft onmiddellijk rapport uitgebracht. Omdat Chapman verdacht kon wor den van mishandeling is ter wille van de objectiviteit de recherche ont boden. Gevecht In dit vertrek hebben de officials van de race geprobeerd te bemid delen in het conflict. Tenslotte stem de de politie er mee in. dat Chap man met de heer Van Haaren, de wedstrijdleider om half acht in het politiebureau van Zandvoort zou verschijnen. Op de afgesproken tijd was de heer Van Haaren er wel, maar Chapman ontbrak. Er moest eerst nog uitvoerig worden getelefoneerd alvorens hij om kwart over acht verscheen. Na het verhoor is Chapman opge sloten. Hii had zich schuldig ge maakt aan een misdrijf, waarvoor voorlopige hechtenis is toegestaan. De korpschef van politie te Zand- gebruik zou worden gemaakt van de meest moderne radar-uitrusting". Kolonel Soemedi zei verder dat in de Riouw-archipel acht Indonesiërs gevangen waren genomen, „die door Maleisië als spionnen daarheen waren gezonden". Volgens hem maakten de arrestan ten deel uit van een groep van twin- Spaans ambassadeur bij de E.E.G. MADRID Generaal Franco heeft zijn voormalige minister van handel, Alberto Ullastres. die als zodanig op zeven juli is afgetreden, tot de eerste Spaanse ambas sadeur bij de Europese gemeenschappe lijke markt benoemd, tend gehouden zitting van het Spaanse kabinet is besloten tot instelling van deze nieuwe post over te gaan. Spanje is niet bij de E.E.G. aangesto ten, doch in de laatste jaren is zestig tot zeventig procent van de Spaanse uitvoer rh*ter. dat d, Z.ddvMrte,jar^X„V^d«EeG,i politie door zal gaan met op te driehonderdduizend Spaanse gastarbel- treden tegen degenen, die een mis-i ders in E.E.G.-staten werkzaam, drijf begaan, onverschillig wie de! agent correct is opgetreden en zijn instructies stipt heeft uitgevoerd. Hoezeer de korpschef ook betreurt, dat deze zaak tot een dergelijke geruchtmakende affaire is uitge groeid, kan hij slechts de verzeke- Het liberale lid van de Tweede Kamer, de heer Berkhouwer heeft evenwel aanleiding gezien over deze affaire vragen aan de minister van justitie te stellen. Het Kamerlid meent, dat er sprake j is van een eenvoudig handgemeen' en dispuut, ontstaan in de nerveuze hitte van een emotioneel sportgebeu ren. Hij wil daarom weten, waarom de heer Chapman is vastgehouden. De heer Berkhouwer stelt, dat er een ophef en gerucht is gemaakt, die in geen enkele verhouding staan tot de ernst van de wetsovertreding. tig Indonesiërs, „die naar de Riouw- eilanden waren gezonden om aldaar incidenten uit te lokken". Zij hadden aanslagen moeten plegen op de instal laties van de Amerikaanse Caltex- oliemaatschappij en in het algemeen incidenten met Amerikanen moeten uitlokken, „met het doel een ingrij pen van de Amerikaanse zevende vloot te forceren". „Dit had de nodi ge verwarring in Indonesië moeten veroorzaken, hetgeen in het voordeel van Maleisië zou zijn geweest", aldus kolonel Soemedi. Verzet in O.-Europa tegen politiek van Indonesië DJAKARTA De waarnemend opperbevelhebber van het Indonesi sche leger, generaal-majoor Soeprap- to, heeft dezer dagen in Tjimahi ge zegd dat niet alleen westerse landen als de Verenigde Staten, maar ook sommige „socialistische landen" een vijandige houding tegen Indonesië aannemen door te weigeren goederen van militaire aard te leveren. Volgens het orgaan van het Indone sische leger Berita Yoedha noemde Soeprapto niet de namen van „socia listische landen", maar waarnemers in Djakarta vermoeden dat hier be paalde Oosteuropese landen, b.v. Zuid- slavië, werden bedoeld. Soeprapto zei voorts dat sedert het begin van de Indonesische confron tatiepolitiek tegen Maleisië veel lan den, die Indonesië van wapens en militaire uitrusting voorzagen, zich hadden teruggetrokken en verlenging van de koopcontracten hadden gewei gerd. DJAKARTA Het Indonesische plaatsvervangend hoofd van politie voor West-Irian, hadji Soehadi, heeft een reeks ontmoetingen met vooraan staande zendelingen en missionaris sen in West-Irian voltooid, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens Antara dienden deze ont moetingen ter uitvoering van een op dracht van president Soekarno om „godsdienstige harmonie" in het ge bied te scheppen. Soehadi besprak de mogelijkheden tot wederzijdse sa menwerking tussen de rooms-katho- lieken en diverse protestantse groe pen „om het volk van West-Irian toe gewijd te maken aan God en aar. het land". Enige lijd na de race is een in a ourger gekiede brigadier van politie naar de Lotus-pits gegaan, waar Chapman was. De politieman legiti meerde zich en deed zijn verzoek in duidelijk Engels. Maar Chapman weigerde. 7* een. &ojtte Kij. I Vanaf 1967 moeten alle nieuwe auto's die in de staat New York worden verkocht van veilig heidsgordels zijn voor zien, zowel op de voor als op de achterbank. De brigadier meldde dit aan de D De nieuwe eigenaar korpschef, die toen mee ging naarj van do driemastbark de pits. Chapman bleef weigeren. Scute Deern, de West- Hierna werd de halsstarrige En- duitse hotelhouder Hans gelsman bij de arm gepakt. Hij rukte' Richartz. zal 100.000 om los te komen. Enkele personen. mark besteden om van die buiten de pits stonden, grepen het 50 jaar oude zeil- Chapman vast en probeerden hem schip een modern drij- uit de handen van de politie te> vend hotel te maken. Ri- trekken. Tegelijkertijd klommen en- chartz heeft het schip, kele monteurs van Lotus de pits dat in Amsterdam als binnen en vielen de politie aan. 1 jeugdherberg dienst deed en sinds vorig jaar in de haven van Emden voor anker heeft gelegen, voor 60.000 mark overgeno men. Hij weet nog niet precies waar het schip zal komen te liggen. 1 Zestig Afrikaanse schoolkinderen, die na een uitstapje naar zee geweigerd hebben naar huis terug te keren, zijn voor hun ongehoorzaam heid gestraft met tien zweepslagen. Dit deelde gisteren een Zuidafri kaans persbureau mee Velen, onder wie jongen? en meisjes, moesten in een kliniek behandeld worden voor verwondin gen aan armen en benen. 1 Zeven en dertig apin nen in de dierentuin van Giza te Cairo hebben gis teren geweigerd zich aan het publiek te vertonen omdat de directie hun favoriet, Bolbol ge naamd, veroordeeld had tot eenzame opsluiting. Bolbol werd tot eenzame opsluiting veroordeeld, omdat hij zich niet aan het akkoord hield dat hij gesloten had met Khamis, die jaren als alleenheerser regeerde over de apinnen. Het werd een vinnige strijd tussen Bolbol en Khamis en de laatste moest ten slotte het onderspit del- ven. De apinnen re ageerden op de opslui ting van Bolbol door zich in hun kooien terug te trekken en zich niet meer te laten zien, tot grote teleurstelling van het publiek. Na 24 uur besloot de directie toen Bolbol maar weer in de kooi van de apinnen t« stoppen, maar Khamis moest alleen zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5