Alles goed en u/el Wij verwachten de toekomende stad Dominees moeten niet alles willen doen ram Sabbatswet legt Israël stevig aan banden Lutliers-r.k. gesprek in Amerika begonnen Puzzelhoek ZWEEDSE DIACONES VERTAALDE BIJBEL DONDERDAG 22 JILI 1965 Een woord voor vandaag Dit is de wil van God, zo schrijft de apostel Petrus in zijn eerste brief, dat u door goed te doen de mond snoert aan de onwetendheid van de onverstandige mensen, als vrijen en niet als mannen, die de vrijheid misbruiken tot dekmantel voor hun kwaadwilligheid, maar als dienaren van God. Het is een hele volzin, waarin Petrus een zaak aan de orde stelt, die van uitnemende betekenis is voor het christelijke leven. Wat gepo pulariseerd zouden toe kunnen zeggen: Petrus waarschuwt de jonge christenen in de verstrooiing niet mee te huilen met de wolven in het bos. Als dienaren van God zó mag hij hen aanspreken, zó luidt hun pretentie mogen zij verstandig worden geacht: zij weten waar zij het licht en de waarheid moeten zoeken. En nu zou het een diepe terugval zijn, als zij. vrije mensen in de ware zin van het woord, zich zouden lenen om met anderen, die van het kwaad willen leven onder het motto „wij zijn immers vrij", zich op één lijn zouden stellen met wat Petrus noemt onverstandige mensen. Hoe is dit te voorkomen? Door goed te doen, zegt Petrus. Met andere woorden: leen niet het oor aan de praat van lieden, die, roepend, dat zij vrij zijn, die vrijheid voor verkeerde doel einden gebruiken, maar ga, zonder erover te praten, rustig uw weg, die een- weg van goede werken is. U wilt toch worden aangesproken als een dienaar van God? Welnu: leeft u dan ook in overeenstemming met deze gewenste aanspraak. En u kunt ervan op aan: uw goed doen heeft tot gevolg, dat op een gegeven ogenblik die onverstandige mensen met hun mond vol tanden staan! Vanavond lezen wij: Genesis 50 vers 15 tot en met 26. Ds. J. J. Poort tot CSFR: dat zijn allen, die door het zaad van het Woord zijn geteeld. Hij neemt ze onder Zijn dak zoals de vader het deed met de verloren Christus verwerft Zich in die stad een woning voor de Zijnen. Hij koopt die met Zijn Vlees en Bloed. Hij bidt tot de Vader dat „waar Ik ben ook zij zijn. die Gij Mij gegeven hebt". Christus is voor de Zijnen als Bruidegom voor de bruid: Hij bereidt het bruidshuis. Zo spreekt de Bijbel over deze zaken. Maar de j -i kerk van heden is deze kennis en be- mel«k ,V-gr!i'pend"J Vwg <h vmdto« ernstig kw'il geraakt' loften Gods in handen willen krijgen door ze te begrijpen zal het ons ver-1 LOS gaan als Lenny uit Steinbecks ..Mui- Ze zal dit alleen kennen door het zen en mensen alles wat zijn handj.werk van de H. Geest. Die alleen gaat sterven. maakt de Kerk los van het oude huis (Van een onzer medewerkers) HUIS TER HEIDE De zomer- eonferentie1965 van de reforma torische studentenvereniging CSFR in „De Witte Hei" werd besloten met een referaat van Ds J. J. Poort uit Kamerik over het onderwerp „Wij verwachten de toekomende stad". Studenten en afgestudeerden uit het gehele land woonden de lezing bij. Ds Poort stelde allereerst, dat wij over de bijbelse verkondiging veelal I Kern •Ook de „beschouwende" wijze van spreken over het heil wees spreker af. Wij kunnen niet zien wat nog ver borgen is. Er is niets anders te zien dan de wolk, die Jezus wegnam bij de hemelvaart en die de Stad ver hult. „De weg ter zaligheid is iets anders dan een voetreis naar Rome". Wij zullen, in de eerste plaats op de kansels, weer op lyrische wijze over God moeten spreken, vererend, bezingend. Zo doet het de Heilige Schrift. De Psalm zegt „Men spreekt van u zeer heerelijke dingen, o scho ne stad!" Die wijze van spreken zijn wij uit geestelijke armoe kwijtge raakt. Sprekende over de toekomende stad zelf. noemde ds. Poort die een werkstuk van de Drieënige God. De Vader wil een stad voor Zijn kinde- NED. HERV. KERK Beroepingswerk Overleg Afrikaanse journalisten Jereld en zonde. De geest de wereld echter zegt niet „Kerk öf wereld" maar „Kerk èn wereld". De H. Geest tooit de bruid zichtbaar en heerlijk in het heden. De geest van de wereld echter ontrooft haar die eigen kledij en maakt wereldgelijk- vormig. De H. Geest leert haar de handen uit te strekken tot Christus en de stad alleen, maar de geest van j deze tijd zegt „Hoera voor het leven". De H. Geest leert de bruid te zijn als een vreemdeling tot zij de stad be reikt, maar de geest van de tijd zegt: het gaat om het heden. Daarom gaat er zo weinig meer van de Kerk uit in deze dagen, al dus Ds Poort. Daarom is ze geen zout der aarde meer, maar eerder een zoutpilaar. Daarom heeft ze no dig een bekering, een wedergeboorte, tot zegen van haarzelf en van de we reld en bovenal tot eer van de Drie- enige God. Help de kleintjes in t verkeer. Uk/65-speldjes a 10 ct. bij ruim 4500 levensmiddelen-bedrijven Sociale ivet met godsdienstig staartje (Van een onzer medewerkers) I Het is ogenschijnlijk een social# I wet. maar deze sociale wet heeft een JERUZALEM Het Israëlische j godsdienstig staartje, want alles wat kabinet heeft een ontwerp voor een wet op de sabatrust en die der feestdagen goedgekeurd. Deze wet legt officieel vast. dat de sabbat een rustdag is evenals de verschil lende feestdagen. Een uitzondering wordt echter gemaakt voor enige openbare diensten, apothekers en dokters en werk, dat door het mi nisterie van arbeid beslist noodza kelijk wordt geacht. Niet-Joden en ondernemingen van hen vallen bui met de Joodse religie binnen het staatsbestel van Israël te maken heeft, ligt nogal gevoelig. In Israël ligt bijvoorbeeld het openbaar ver voer op sabbat stil. Dat dit in een democratische staat mogelijk is. be wijst dat ondanks er maar een zeven de deel van de kiezdrs godsdienstig is, het grootste deel van de bevolking het hier in feite mee eens is. Toch komen op gezette tijden inci denten voor, want de Israëlische be. volking is er bepaald niet voor gepor teerd. dat van bovenaf wordt voorge schreven. wat zij wel of niet mag doen op de sabbat. En dat gaat nu ten de wet. Zij kunnen hun eigen j juis, eebeuren De wet stelt namelijk rustdagen bepalen. De wet is in gediend door de minister van ar- beid. Over belijdenis van Nieea (Van onze kerkredactie) BALTIMORE een boete van duizend Israëlische Donden in het vooruitzicht voor de overtreders. Overtreden doet men door deze wet al gauw. wanneer al het werk, met enkele uitzonderingen is verboden. Zo mag een kippenhok niet meer worden getimmerd op sab bat, evenals een zelfstandige winke lier zijn etalage uit kan ruimen. Ministerie Eigenlijk is de minister van gods dienstzaken begonnen met het opstel- len van een wet, maar omdat deze helemaal te ver ging. moest ten slotte j de minister van arbeid zich erover ontfermen. Beroepen te Buurmalsen: drs. D. v. Krugten, laatstel. pred. te Soest, woon- acht. te De Steeg: te Emmen (vac. C Smit-toez.iW. Reezigt te Franeker; te Sint-Annaland: J. C. Schuurman te, Schoonhoven. Aangenomen de benoem, der herv. synode tot tweede conrector van het theologische seminarium te Driebergen: dr. E. J. Bekker te Amsterdam: naar (van onze kerkredactie) Kloosterhaar (toez.): J. H. Dorgelo te Antwerpen. ENOEGOE (Nigeria) De op- Z'ïiïSSrtoX'zZL richting van een e.gen Afrikaanse J. L. Maris te Zuidiand. [christelijke nieuws- en fotodienst, meer gelegenheid in Afrika voor .opleiding in de techniek van de Beroepen le Vlaitwedde: F, Loper, te massac0mmunicatiemiddelen en een uitgebreide enquête onder de luisteraars naar christelijke radio uitzendingen waren de belangrijk ste wensen van de Afrikaanse christen-journalisten, die dezer da gen in Enoegoe vergaderden. (nadruk gelegd op het feit. dat de besprekingen strikt op het niveau van 1° 1961 wenste de Nationaal rell- Lutherse en |de theologische gesprekken blijven en £>euze partij' alleen deel te nemen aan -o- dat men dus niet zonder meer mag i een coalitie als de sabbatrust w.et- Na dit referaat volgde een zeer rooms-katholieke theologen in de spreken van toenadering tussen de I telijk werd geregeld. De overwegend u'nH1" w»i.« Verenigde Staten hebben voor hel kerken als zodanig. socialistische ministers voelden hier eerst in de geschiedenis van hun I w«iniS voor: In november gaat Israël beide kerken een officieel theolo- Doop Hervormd Hoogeveen: Be jaardenvervoer eigen risico GEREF. KERKEN Kootwijkerbroek. Bedankt voor Zeist (vac. J. v. Leeu wen G. Rang te Haarlem-Z. CHRIST. GEREF. KERKEN VRIJE EVANG. GEM. ïkt voor Utrecht-C.: P. J. Mietses Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1. kelner. 4. zoon van Jacob. 7. meisjesnaam. 8. verdikking der opperhuid. 10. koning van Basan. li. munt in Nederland. 14. insekteneter. 16. rivier in Duitsland, zijtak Rijn. 18. nie* gesloten. 20. welaan, 21. slaapziekte. 2-1. gemeente in N. Brabant, 25. verstand. 2' Het overleg, dat vijf dagen duurde, stond onder leiding van sir Francis Ibiam, goeverneur van Oost-Nigeria en lid van het presidium van de Wereld raad van Kerken. Het werd bijge woond door 25 journalisten en radio mensen uit vele delen van Afrika. In zijn openingswoord uitte sir Francis overigens kritiek uit op het feit. dat er bij dit overleg bijna evenveel niet-Afrikanen als Afrika nen tegenwoordig waren. Het beraad over de christelijke nieuwsvoorzie ning in Afrika moet een zaak zijn van de Afrikanen zelf. zo zei hij. Ook waarschuwde sir Francis voor de neiging de christelijke radiouitzen dingen te veel door dominees te laten verzorgen. Een van de belangrijkste sprekers jop de conferentie was juist een niet- Afrikaanse radio-dominee. Het was onze landgenoot ds. C. Michael De j Vries, vroeger bij het IKOR. die thans i secretaris voor radio en televisie hij de Wereldraad van Kerken Genève. Hij legde echter evenals sir Francis de nadruk op de noodzaak van beroepsmensen voor de verzor ging van radiouitzendingen. De Afrikaanse christen-journalisten en radiomensen hielden zich speciaal vogel, 36. levenslucht, 38. overschot. 40. meisjesnaam, 42. lidwoord. 43. plaats in Z.-Italië, 45. mens. 47. graafschap in Engeland. 48. haarvlecht. Verticaal: 1. oriënt expresse (afk). 2 de vader der Duitse toonkunst 3. kippen loop. 4. telwoord. 5. Zeeuwse hoeve. 6. stok. 7. speer, 9. plaats in Engeland, '.i. kan men uit drinken. 13. zwemvogel. 15. soort van antilope. 17. karakter. 19. familielid. 22. gekheid. 24. als 5 vert.. 26. rivier in Duitsland. 28. zoon van Juda, 29 karakter, 31. de twaalf machtige goden der Germanen. 33. slotwoord van liturgische gebeden. 35. voedsel. 37. juf frouw. 39. eikenschors. 41. knaagdier. 44. deel van de bijbel (afk). 46. spil van een wiel. Oplossing vorige pnzzel Horizontaal: 1, slang, 5. bot. 7. eend. 8 kap. 10. ris, 11. Don, 12. do. 13. ps. 11. hap. 15. ver. 16. een. 17. leed. 1£. löss. 20. keer, 21, iet, 22. rein. 24. nr. 25. roes. 26. ha. 27. pool. 28. dor. 29. moed. 10 peek. Verticaal: 1. serpeling, 2. leis. o ans. 4. nd. 5. ban. 6. op. 8. kop. 9. bord. 11. Dan. 12. deer. 14. hes. 15. veen. 16. Est. 1 leis. 19. oer. 20. keel. 22. rood 23 bark 25. roe, 26. hoe. 27. Po. 28. de. Prof. Nuboer krijgt Brits eredoctoraat LEEDS Prof. dr. J. F. Nuboer zal op 4 oktobr een eredoctoraat in de rechten worden verleend door de universiteit van Leeds (Engeland). Hij ontvangt dit dan tegelijk met drie Engelsen, ter gelegen heid van de honderdste geboortedag van lord Moyniham, een beroemd chirurg uit Leeds. OPGAVE VAKANTIEADRES Dringend verzoek, uw vakantieadres via de uit de krant geknipte bon, minstens een week van tevoren toezending etnstig worden (ch). die ook schriftelijke vragen had gesteld over deze aangelegenheid, deelt de staatssecretaris mee, dat het inderdaad toevallig is, dat bij het eindexamen HBS- A driemaal achtereen aardrijkskunde is uitgevallen en bij gymnasium-B twee maal scheikunde. De inspecteurs van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs be palen, in welke vakken al dan niet mondelingnzal worden geëxamineerd. Nieuwe vorm van oecumenische hulpverlening GENèVE De Wereldraad van Kerken wil hulpbehoevende kerken niet meer geld geven, maar lenen, Interchurch Aid, de afdeling van de Wereldraad voor interkerkelijke hulpverlening aan kerken en vluchte lingen heeft de vorming goedgekeurd van een fonds, dat dergelijke leningen moet verstrekken. De leningen van dit fonds zullen niet hoger mogen zijn. dan tiendui zend dollar.Zij moeten bestemd zijn voor een bepaald object en mogen niet meer zijn, dan 25 procent van het kapitaal, dat voor dit project nodig is. De rente, die de onkosten moet dek ken. zal jaarlijks drie procent bedra- Doel van dit nieuwe systeem is het gevoel van onafhankelijkheid in de hulpbehoevende kerken te versterken. Het fonds zal beginnen met een BOEKOBA (Tanzania) Dankzij vier jaar werk van een Zweedse dia- kapitaal van een kwart miljoen dol- cones. zullen de mensen, die de Haya-taal spreken, in Noord-West-Tanzania jar voor het eind van dit jaar het Nieuwe Testament in een nieuwe vertaling kunnen lezen. Deze vertaling is het werk van zuster Else Orstadius van de Zwpedse lutherse zending. Haar manuscript, dat 428 pagina's telt. is nu opgezonden naar het en Buitenlands Bijbelgenootschap in Londen, die het in de Komende herfst 1 wil publiceren. Het zal dan een vertaling uit het begin van dc twintiger Vjonn -ipmi jaren vervangen. Deze oude vertaling getuigde nu niet bepaald van een TH _TXCI1IIII1\^TIII grote kennis van de Haya-taal. ..Het is hoog tijd. dat het Boehaja-volk een vertaling krijgt, die meer up to date is", aldus verklaarde zuster Orstadius. MANNHEIM Voortaan zal elke Bij haar werk werd zuster Orstadius geassisteerd door twee leden van de zondagmorgen om half elf een Neder- Lutherse Kerk in dit gebied, met wie de Zweedse zending samenwerkt. Toen landse kerkdienst voor schippers worden zij de laatste hand aan het manuscript legde, leefde zij alleen in een hut gehouden in het Gemeindehaus bij de aan de rand van net oerwoud met een luipaard als haar naaste buurman ïn-hervormde Zuster Else Orstadius. die nu s oor vertol naar Zweden is vertrokken. aï{ÏÏ5rrnïïrfé en cbSteUlk^ïêJeïoS heeft tien jaar in Tanzania üewerkl. Zu kwam er als onderwijzeres op een ^e™Smefcbapp,r'."rrtiJ.nl"n uit ons jongensschool. Daarna werd zij verhonden aan een bijbelschool cn in 1961 land Schippers en andere Nederlanders, begon zjj met de vertaling van het Nieuwe Testament. ,die de diensten bezoeken, hebben n« [afloop steeds een koffieuurlje. I bezig met de opleiding in hun beroep. Vastgesteld werd, dat een volledige j HEERENVEEN Diaconie opleiding moet bestaan uit drie fazen: a* 1. een korte cursus voor beginners, die plaatselijk wordt opgezet en gefi nancierd; 2. een langere cursus, die de studen ten in staat stelt zich op een of ander terrein te specialiseren: 3. een studie in Amerika of Europa voor degenen, die zich nog verder willen bekwamen. Geen verandering in regelingen eindexamens DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide (onderwijs en wetenschap pen) acht geen redenen aanwezig om verandering aan te brengen in de regelingen van de eindexamens. Van onrust onder de leraars van het VHMO hierover is hem niets gebleken, ken. Hij zegt dit ke vragen van het Tweede-Kamerlid Vermooten (soc.). Deze had er op gewe zen. dat de K.B.'s van 17 mei 1962 het mogelijk maken, dat bijvoorbeeld op het gymnasium-B-examen nu al drie jaar achtereen biologie en op het HBS-A-1 examen al eenzelfde tijd geschiedenis mondeling wordt geëxamineerd. Aan het voorstel in het wei Bonaventura. om de op oneven plaatsen op de eindexamenlijsten voorkomende kandidaten in een ander vak mondeling te laten examineren, dan de ..even" kandidaten en deze vakken door loting te laten vaststellen, kleven naar het oordeel van de staatssecretaris bezwaren, terwijl ook geen oplossing wordt geboden voor het geval uit een drietal vakken één te vak moet worden aangewe- kerk- voogdij van de hervormde gemeente van Heerenveen hebben in het plaatselijke kerkblad meegedeeld, zich principieel op het standpunt te stellen, dat wie een ander meeneemt naar de kerk of naar een kerkelijke samenkomst, dat doet voor eigen ri sico. Indien zich op weg naar de kerk een ongeluk zou voordoen, zul len diaconie of kerkvoogdij niet in de schade bijdragen. Naar aanleiding van een recent geval hebben diaconie en kerkvoogdij zich beraden en besloten hun standpunt duidelijk door een officiële mede deling in het kerkblad kenbaar te maken. Zij verwachten trouwens be paald niet, dat de bereidheid om iets voor een ander met name voor be jaarden te doen onder deze maat- '•cïef mag lijden. Wanneer automo bilisten niet zelf het risico voor me de-inzittenden willen dragen, kun nen zij zich toch laten verzekeren, aldus de diaconie en de kerkvoogdij van de hervormde gemeente van Heerenveen. jpsch gesprek met elkaar gehad, j In februari hoopt m£n weer bijeen .Onderwerp van bespreking was te komen ter bespreking van de I de interpretatie van de geloofs- zinsnede uit de belijdenis van Nicea: [belijdenis van Nicea respectievelijk j één doop tot vergeving der bij de lutheranen en de rooms-Gelijk bekend hebben de Rooms- katholieken. katholieke Kerk en de Lutherse Wereldfederatie dezer dagen ook op Deze belijdenis is opgesteld op het oecumenisch concilie van Nicea in het jaar 325. Tegenover de ketterijen van Arius wordt in de geloofsbelijdenis van Nicea vooral de nadruk gelegd op de leer van de Drieëenheid en van de godheid van Christus. De nationale lutherse raad (waarin de drie grote lutherse kerken in de yerenigde Staten samenwerken) en rooms-katholieke bisschopscbm- missie voor oecumenisohe zaken in de VS hadden Nicea als onderwerp van discussie gekozen, omdat deze belij denis gebruikt wordt zowel bij de lutherse avondmaalsbediening als bij In een communiqué, dat na de besprekingen werd gepubliceerd, stel len de beide gesprekspartners de bijzondere betekenis vast van deze belijdenis van het eerste concilie in de geschiedenis van de kerk. Op een persconferentie spraken vertegenwoordigers van beide confes sies van een „historische gebeurtenis", die beter was verlopen, dan men had durven hopen. Wel werd tevens de „wereldniveau" een werkgroep ge> vormd, om op deze wijze tot een confrontatie met eikaars theologische opvattingen te komen. Twee van de deelnemers in het Amerikaanse over leg zullen elkaar daar ook ontmoeten, te weten dr. Warren A. Quanbeck, Ter elfder ure heeft men daarom in het kabinet een wet goedgekeurd, die de regeling van de sabbatrust moet verzekeren, opdat deze spoedig aan het parlement, zal kunnen worden voorgelegd. Dit zal echter waarschijn lijk eerst kunnen gebeuren bij het nieuwe parlement en dus na de verkiezingen. Het kabinet wees erop, dat de status quo in de wet is verankerd. Een groot deel van de Israëlische pers is het echter met de - "r hele gang van zaken piet hoogleraar in de dogmatiek aan het luthers seminarie van Saint Paul en een der vice-voorzitters van de theo logische commissie van de LWF, en bissohop Wüliam W. Baum, leider van de Amerikaanse bisschopscommissie voor oecumenische zaken. Klachten over adventzending in Indonesië I Zakenman schenkt antwoord op schrifteijj- Weer zendelingen uitgewezen uit Rhodesië 10 miljoen voor bouw van kerk hrt weokbLad St.,^, .n B-rislol een rooms.katho-]ieke kathedraal laten bouwen, die tien mil joen gulden zal gaan kosten. Dit heeft de bisschop van Clifton, Joseph Rud- derman. meegedeeld. De kathedraal zal verrijzen op de plaats van de pro-kathedrale kerk te Clifton en over drie jaar gereed komen. Binnen en kele maanden zal een begin worden ge maakt met de afbraak van de huidige in. i gebouwen die 120 jaar oud zijn. Aan het Tweede Kamerlid Schuring In de nieuwe kathedraal zullen 100.000 rooms-katholieken uit Bristol, Clouches- tershire, Somerset en Wiltshire, die een van de grootste bisdommen van Enge land vormen, kerken. Geen misstanden aan Europese scholen DEN HAAG Minister Diepen horst (onderwijs en wetenschappen) vindt niet dat gesproken kan worden van misstanden aan dc Europese scho len (te Brussel en Luxemburg), zo deelt hij het Eerste-Kamerlid Van Hulst (ch) mede in antwoord op diens schriftelijke vragen. Wel erkent de bewindsman, dat er onrust is ontstaan door gebrekkige verta lingen in het Nederlands (en Duits) van wis- en natuurkundeopgaven voor het eindexamen. Bij het natuurkundewerk konden deze fouten slechts in beperkte mate worden gecorrigeerd. Hierdoor is, aldus de minis ter. duidelijk geworden dat het onprak tisch is, de jaarlijks wisselende voorzitter (dit jaar een Fransman) te belasten met het voor hem dikwijls geheel nieuwe en bijzonder moeilijke probleem van de vertaling van eindexamenopgaven. De voorzitter van dit jaar stelt in een rapport, dat hij overweegt in te dienen bij de raad van bestuur van de Europese scholen, een regeling voor de samenstel ling, de controle, de vertaling van en het afdrukken van de examenopgaven voor, die wel veel tijd en werk zal kosten. .DJAKARTA In de gemeenschap der adventisten in Indonesië zijn moeilijkheden gerezen tussen Indone sische gelovigen en Amerikaanse zen delingen. Het persbureau Antara meldt althans, dat deelnemers aan een bijeenkomst van de Adventkerk president Soekarno hebben verzocht, om de Amerikaanse leiders van de adventistenzending uit te wijzen. Zij zijn volgens het Indonesische persbureau van mening, dat de Ame rikaanse predikanten invloed uitoefe nen op de Indonesische adventisten, om hen er toe te bewegen, zich niet bij politieke partijen aan te sluiten. Ook zouden zij hen Amerikaanse zienswijzen pogen op te dringen. Politieke waarnemers in Djakarta zien deze aanval op Amerikaanse zendelingen als een nieuwe uiting van e de algemene anti-Amerikaanse stem-i de uitvoering ming in Indonesië. ;de inspectie van het begin tot°het eind worden ingeschakeld. Het is te verwach- De raai van de^ organisatie vaneen. dat de raad van bestuur de voorge- SALISBURY Weer heeft de re gering van Rhodesië enkele zendelin gen zonder opgaaf van redenen uitge wezen als „ongewenste vreemdelin gen". Ditmaal betreft het het Ameri kaanse zendelingenechtpaar Lester, dat is aangezegd, dat het Rhodesië binnen veertien dagen moet hebben - verlaten. Amerikaanse staten (OAS) heeft beslo. j stelde maatregelen zal sanctioneren. Het echtpaar is in beroeD gegaan i jn. vefband met de toestand in de APELDOORN In het stads- en bii de Rhodesische minister-oresident Dominicaanse Republiek, de tweede In- academisch zienhuis in Utrecht is overle- wlf I teramerikaanse conferentie die op 4 den de heer L. Baars, die zondag op het Het gaf les op een zendmgspost van augustus in Rio de Janeiro moest begin- vliegveld Teuge is gestruikeld over een 5*® Amerikaanse congregationalistennen. uit te stellen tot een later tijdstip schrikdraad en in een droge sloot is bij Chipinga. I dit jaar. gevallen. Brits Schippersdiensten herfst KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN Vrouwen-dienst plicht Is dat nu zó'n belangrijke vraag, die naar de vrouwen-dienstplicht, heer Taktor? (inzender van vorige week in deze rubriek red.) Ik geloof niet dat het hier „een prachtige taak" geldt, zoals u schrijft. Neen, dan weet ik betere taken. Ik denk aan het beroep van verpleegster. De zieken, huizen liggen vol. maar kunnen niet goed functioneren wegens een schrij nend gebrek aan verplegend perso neel. En wat denkt u van bejaarden en gezinshulp? Ook al van die taken waar bepaald onvoldoende vrouwen voor te vinden zijn. Niet dat ik „dienstplicht" voor deze beroepen nodig acht. Wel kan het goed zijn als veel jonge vrouwen in deze beroepen voor zichzelf een dienstplicht zagen. Rotterdam J. Born Zuid-Afrika (11 Het zal de heer B. Hagenaar uit Linschoten (Zuid-Afrika 10) goed doen te vernemen dat de door Zuid- Afrika aan Basoetoeland. het Brit se protectoraatsgebied. aangeboden 100.000 zakken graan inderdaad op de goede bestemming zijn aangekomen. Onmiddellijk nadat minister Jonathan van Basoetoeland Zuid-Afrika om hulp vroeg is deze toegezegd en begon men het graan af te leveren. Vervoer en distributie hebben moei lijkheden ondervonden vanwege de bijzonder ongunstige weersomstandig- heden. Treinen, trucks en zelfs vlieg tuigen zijn er a3n te pas gekomen om het graan naar de diverse grensplaat sen te transporteren. Vandaar is met voorhanden zijnde middelen gewerkt am het voedsel naar de diverse afgelegen plaatsen te brengen. De hulp is dankbaar aanvaard, •emeer. omdat naar minister Jonathan opmerkte ook de oogsten in Zuid- Afrika geleden hebben en er bepaald geen sprake is geweest van een geven van eigen overvloed. De Nederlandse vrienden van Zuid-Afrika zijn even eens dankbaar voor deze hulpactie. Ze afrikaanse regering. H. J. Lamers s Nozems de baas? gepubliceerd is ten aanziet jedragingen van jongelui ii Hetgeen i van wanged de tram van Spijkenisse n'aar Rotter- dam op zondagavonden behoeft m.i. •enige aanvulling en verduidelijking. De zaak waarom het gaat is niet van vandaag of gisteren. In de periode van mijn ambtelijke arbeid in Spijke nisse (1951-1957) heeft het dansen in hotel De Keizer een aanvang kunnen nemen. De toestemming daartoe werd door de plaatselijke overheid ver leend. zonder dat blijkbaar voldoende daarbij de ethische consequenties wa ren overwogen. Mijn Hervormde col lega. de kapiteine van het Leger des Heils ter plaatse, en ik stelden toen een kanselboodschap op. die op de zelfde zondag in alle kerkgebouwen werd afgekondigd. Daarin spraken we onze teleurstelling uit over de geno men beslissing en wii waarschuwdc-i de ouders en ae jongelui voor datgene wat. naar wij vreesden, zou komen. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Ik vrees dat de toen officieel geboden gelegenheid tot dansen mede de or- zaak is geweest van al de moeite die bijv. het RTM-personeel en de reizi gers zich bezorgd zien. Wanneer men over de remedie spreekt, ligt die. wat Spijkenisse betreft, voor het grijpen. bod uit te vaardigen. Beter laat dan nooit.. Ik schroom niet om deze dingen in dc publiciteit te brengen. Of het helpen zal is de vraag. Ooltgensplaat Drs. A. W. Meeder Verboml met Israël (4) De dienstplicht van het oude volk Israël zal alleen dan voleindigd zijn als de geest van de gehele mensheid lsraëls God erkent. Als de profeet Jesaja over het volk Israël, de Knecht des Heren spreekt, in verband met hun lijden en sterven, zegt hij in hoofdstuk 53 vers 8: „Hij is uit de angiit en uit het gericht weggenomen en wie zal Zijn leeftijd uitspreken?". Hieruit blijkt m.i. dat de martelaren Israels zich hun ziel eeuwig en gelukzalig in lsraëls God bewust zijn. Al degenen die menen in verband Barenörecht met het lijden en sterven van miljoe nen kinderen lsraëls van een gericht te mogen gewagen, spreken, afgezien van een intens droevig oordeel nog Bijdragen voor deze ingezonden- stukkenrubriek kunnen door alle lezers (en lezeressen) worden ge leverd en worden geplaatst buiten verantwoordelijkheid der hoofd redactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weige ren en in te korten schrijft u dus zéér kort! Er kan alleen wor den gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woon plaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bijschrift van redactie- wege een korte toelichting worden gegeven. P. Dubbeld onwaarheid uit ook. hetgeen hierdoor wordt bewezen dat de niet- Joden zowel het ontrouwe gedeelte als het trouwe deel van het Volk lsraëls hebben vermoord (zie ook Mechanicus' „In depot", dagboek van Wpstprhnrlr I Adhesie (5) Dat een der inzenders van d« vorige keer (15 juli red.) zich voor ar. Arntzen verklaart is zijn goed recht, maar dat hij meteen het pleit W ut een bundels Bij monde van ds. A. Vroegindewev zou het aanbeveling verdienen een speciale „bonds"-berijming van de psalmen te hebben. Dat wordt dan wel moeilijk voor de gemeenteleden: te weten welk psalmboekje ze mee naar de kerk moeten nemen. Onge twijfeld zullen verscheidene bonds- predikanten niet instemmen met zo'n ..bonds"-berijming kortom, net zal een en al verwarring worden. Boven dien heb ik nooit iets vernomen van het verzoek destijds door ds. Van Galen gedaan om samen te spreken met de confessionelen. Dat is jammer. Door dit alles worden velen weer versterkt in de mening dat de „bon ders" meer de bond als kerk zouden beschouwen en de andere leden van de Hervormde Kerk links zouden laten liggen. Zwijndrecht G. Ensink Adhesie (4) Elke poging die terugkeer tot de Heilige Schrift beoogt moet op prijs erbaast me temeer daar deze kerken de laatste jaren intern toch geen W. J. L. Drubbel beeldvan rust. maar van grote spanningen te zien hebben gegeven. Het stukje van de bewuste inzender vatte ik op als een uitnodiging reageren. Vandaar rr Leersum Adhesie (6) Dr. Arntzen heeft niets teveel en niets te weinig gezegd. Van Schrift gezag is geen sprake meer. Hoe kan men de bijbel willen aanpassen aan onze tijd? Alsof het gebod is: Laat iedereen zijn gang maar gaan. In onze tijd een korter preekje. En wat meer gezangen laten zingen, zo zelfs dat ze de psalmen verdringen. Toe maar. Asperen D. v. Steenis Ophouden Laat men toch ophouden met dat nietes-welles gedoe. Ja. warempel ziet een lezer kans er de hele vrijgemaak te kwestie bij te halen ook. Moeten we nu hier weer over gaan discus sieren? Is het niet juister de discussie over dit onderwerp te staken1 Vlaardingen T Kweekei (Discussie gesloten red.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2