Nieuwe Leidse Courant Derde net geheel voor lichte kost 10-5 Zendtijd mogelijk van uur GRATIS Straatgevechten in Griekenland Door gebruik van 188m-golf in heel het land te ontvangen Anti-Ned. actie in Djakarta Boulevardblad Lunch zal niet verschijnen Vijf miljoen zaten er voor radio of TV Een dode en 100 gewonden Zoon steekt vader dood Commentaren Huizen in Beekbergen krijgen een plat dak CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stanlvasligh i» gheblav* Donderdag 22 juli 1965. 46ste jaargang Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind Weinig verandering In tempera- Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Kiachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu (Van onze radio- en t.v. redactie) DEN HAAG Minister Vrolijk heeft op voorstel van een der bestuurs leden van de Ned. Radio Unie besloten, de 188 m golf, die thans wordt gebruikt voor de regionale zender Hoogezand. in te schakelen voor uit zending van het nieuwe radioprogramma (derde net) dat op 1 oktober in de lucht komt. Dit betekent dat vrijwel geheel Nederland, ook bij ge brek aan FM-voorziening, dit programma zal kunnen ontvangen. Voorts heeft de minister te kennen gegeven dat het zijn wens is dat „voorlopig het programma geheel uü lichte kost zal bestaan". Dit deelde de bewindsman gister middag in Den Haag mede aan het bestuur van de Ned. Radio Unie, dat hij voor 'n bespreking aangande deze en andere zaken, de radio betreffen de, had uitgenodigd. De omstandigheid deed zich voor, dat juist de meeste voorzitters en directeuren van de omroeporganisa ties, die in het NRU-bestuur zitting hebben, met vakantie zijn. Daarom moesten nogal wat plaatsvervangers naar Den Haag reizen. De NRU was dus vertegenwoordigd door haar voorzitter mr. A. B. Roosjen, en verder (van de NOEV) de directeur mr. A. H. van de Veen. Namens de VARA waren er de heren Mulder en Van Nierop, namens de VPRO de heren Van (Houten en Bakker, voor de AVRO de heer Ton Meuwenihuyzen en voor de KRO mr. A. Wagenaar. De regeringscommissaris voor het Ra diowezen, de heer M. van der Veen, DJAKARTA Het avondblad Gelora (maalstroom) Indonesia van de communistische jeugdorganisatie verdraait de woorden van de Neder landse ambassaderaad jhr. mr. E. O. van Suchtelen bij de betoging voor de uitlevering van Wawejai. Het blad legt hem in de mond dat volgens de Indonesische ambassade in Den Haag Wawejai vrijwillig verklaard had in Nederland te willen blijven. Verscheidene journalisten kunnen ge tuigen dat hij diit niet gezegd heeft. Het blad noemt voorts het optreden vai ambassaderaad „arrggant" omdat hij klaard had overtuigd te zijn dat Wawejai geen strobreed in de weg zou worden gelegd indien hij naar Indonesië terug Brigade-generaal Soetjipto van het bu. reau voor West-Irian zal Soekarno nog een brief van de betogers doorgeven, waarin deze verzoeken Nederland onder druk te zetten- Soetjipto zeide nog te gen de betogers dat de Indonesiërs op hun hoede moesten zijn omdat de Neder landse reactionairen hun vroegere kolo nie n'iet goedschiks hadden verlaten, wat voor hun een verlies van vele goedbe taalde pnodukten zoals nootmuskaat, kruidnagelen en krokodillenhuiden be tekende. Soetjipto zeide voorts dat de Nederlander Van der Werf, die Wawejai zou hebben aangemoedigd, tot de „reac- tionaire groep" behoort en ..gebruikt' zou zijn om „pressie uit te oefenen" op Wawejai, „Als de Nederlandse regering van goeden wille was. dan diende zij dit nu te tonen door Wawejai terug te z den. Verwacht geen bestendiging van goede verhouding als de Nederlandse gering voorgeeft niets over deze kwes tie te weten." aldus Soetjipto. Gelukkig geeft het meerendeel der avondbladen te Djakarta het nieuws o de betoging voor de Nederlandse ambas sade vrij feitelijk weer. woonde de bespreking, welke in de beste harmonie verliep, bij. Het moet van groot belang worden geacht, dat de technische voorziening de inschakeling van een midden- is getroffen. Nu valt het bezwaar, omroepwege herhaaldelijk geuit, dat slechts een deel van het Nederlandse pu bliek in staat zou zijn via PM het derde programma te ontvangen, weg. De omroepen moeten zeer veel kosten maken voor de verzorging van dit pro gramma. en de gedachte dat het dan vrijwel waardeloos zou zijn omdat slechts weinigen zouden kunnen luisteren, zat hen zeer hoog. Wat die kosten betreft tast men nog in onzekerheid. Ook dit punt is ter sprake gekomen gistermiddag, maar nog niet afgehandeld. Ergens zal extra geld vandaan moeten komen. Mogelijk uit de reclame maar hoeveel zal dat zijn? En daaraan heeft men bij de vele voorbe reidende werkzaamheden, waaronder ook het aantrekken van nieuw personeel valt, vooralsnog niets. Wanneer en wie? Volgens de wens van minister Vrolijk zal dus het gehele programma op het derde net voorlopig een licht karakter ;n .dragen. lfÈgn veredeld Veronica" "spot men een beetje wrang in omroep- kringen, maar men toont nog steeds alle bereidheid, 's ministers wensen trouw te volgen. vraag rijst: hoe zal de samenwer king hieraan worden georganiseerd? De minister laat dit geheel aan de omroepen mits zij zich houden aan de door hem gewenste verdeling met inschake ling van 25 pet. gezamenlijk programma „nieuwe stijl". Dit wordt dus een nader te regelen kwestie. Een ander nog niet vaststaand punt dc tijden van uitzending. Er is ge dacht aan een dagelijkse periode van tot 7 uur. maar nu de 188 m golf wordt ingeschakeld, zal men rekening moeten houden met de zendtijden in de regio. Daarom is ook de mogelijk heid geopperd, voorlopig te gaan uitzen- van 10 tot 5 uur, aangezien de di- omrocpverenigingen vóór 10 uur gewoonlijk toch veclbeluisterde lichte programma's presenteren slechts 1% vet. Fris en pittig von smook. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig «n Voordelen er dus niet zal worden gewerkt met „blokken lichte muziek" zal het de omroepverenigingen tot op ze kere hoogte meer doenlijk zijn. de be staande programma-ordening te handha- hetgeen een oplossing is voor de vaststaande gerichte uitzendingen. Alles tezamen genomen zijn de nieu we besluiten van minister Vrolijk goed aangeslagen bij het NRU-bestuur, al on derschatten zij het zeker niet de grote nog bestaande moeilijkheden van gebrek aan financiën, het organiseren van een derde programma (dat in harmonie is met de beide andere) op zo korte termijn, en het vraagpunt van de tijdige personeels voorziening. Topberaad in Washington: de .Amerikaanse minister van de fensie, Robert McNamara (r.) brengt president Johnson (mid den) en de minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, ver slag uit van zijn reis naar Zuid-Vietnam (Voor zjjn verklaring zie pag. 5). DEN HAAG Het blad Lunch zal niet verschijnen, omdat de heer P. S. M. de Bruin, die Lunch zou gaan uitge ven, naast bezwaren van organisatorische aard de juiste instelling voor het redac tionele beleid dat een boulevardblad suc cesvol moet maken, mist. Het lag in de bedoeling van de heer De Bruin, die uit gever is van het in Utrecht verschij nende advertentieblad Het Stadsblad, Lunch in enkele grote steden tussen de middag op straat in de handel te bren- De journalisten, die de redactie van het blad zouden gaan vormen, zijn op de hoogte gesteld in een telegram en in De heer De Bruin heeft de journalis ten wel aangeboden, in dienst te treden bij het Stadsblad. Slechts cén van is hierop ingegaan. Deze werd echter na een week ontslagen wegens onge schiktheid. Zoals indertijd gemeld, is de uitgave van Lunch eerder uitgesteld, toen druk kerij Lumax van het Ned. Kath. Vak verbond (NKV) in Utrecht terugkwam op zijn beslissing het blad te gaan druk ken. Het blad zou thans in Breda den gedruk.t Aankondiging van verloving: O O VJ HILVERSUM De toespraken van H.M. de Koningin en premier Cals op 28 juni over de verloving van prinses Beatrix werden door meer dan 70 procent van het te levisiepubliek gevolgd, of wel door meer dan vier miljoen per sonen, van 15 jaar en ouder. Aldus een van de resultaten van een programmaonderzoek in opdracht van NTS en NRU. De waardering voor beide toespra ken bedroeg resp. 8,2 en 7.9. Van dc vraaggesprekken met de Koninklijke familie had dat door Hermen Felder- hof een kijkdichtheid van eveneens meer dan 70 pet en dat van de BBC-verslaggever Harris ruim 60 pet Waardering: resp. 7.8 en 7.1. De reportages uit de tuin van het palcis Socstdijk werden per kwartier gemiddeld door ruim de helft van het televisiepubliek gevolgd. Waarde ring gemiddeld 8.0. De verdere avondprogramma's had den alle kijkdichtheden rond de 60 pet. of wel 3.5 miljoen personen van 15 jaar en ouder. De op 29 juni uitgezonden repor tage uit de Tweede Kamer had een kijkdichtheid van 30 pet en een waardering van 7,7. De kijkdichtheid van de daarop volgende reportages uit Den Haag steeg vrijwel constant en bereikte een maximum tussen 17.0017.15 uur, (rijtoer) die door bijna de helft van het televisiepubliek werd gevolgd. Waardering 8.1. Dc percentages bü de RADIO, lagen beduidend lager: de toespraken van de Koningin en de premier werden door meer dan 10 pet van het radio- publiek beluisterd (byna een miljoen personen van 15 jaar en ouder). Herman Felderhof en Kenneth Har- ris hadden een luisterdichtheid van ruim 5%. Waardering 7,6 en 7,3. De reportage uit de Tweede Kamer had een luisterdichtheid van 8% en een waardering van 7,2. De in de avond uitgezonden na tionale programma's hadden vr(Jwel alle een luisterdichtheid van ca. 3% (een kwart miljoen personen van 15 jaar en ouder). Demonstraties voor Papandreoe ATHENE By dc ernstige onge regeldheden, die zich gisteravond in de Griekse hoofdstad hebben voorgedaan, is een 23-jarige student (Sotirio Petroulias) om het leven ge komen. Tot de meer dan honderd gewonden behoren tientallen leden van de politiemacht, die door de demonstranten onder de voet wer den gelopen. De meeste gewonden zijn er ernstig aan toe. Het aantal arrestaties bedroeg 251; 31 van deze arrestanten werden vandaag voor de rechter geleid. Ook elders in het land werd gedemonstreerd. Toen het vannacht in Athene weer rustig werd, waren de straten bloed besmeurd. Drie uur lang, tot het middernachtelijk uur. had de politie slag moeten leveren tegen naar raming 10.000 demonstranten, die met de af gezette premier George Papandreoe sympathiseren. De politie moest ingrij pen, toen de betogers het kordon rond om de parlementsgebouwen met ge weld doorbraken. Zij maakte gebruik van gummistokken, traangasgranaten, rupsbandauto's, brandweerwagens en wat dies meer zij. Er sneuvelden heel wat winkelruiten. De studenr en de gewonden werden tijdens het hevige tumult onder de voet gelopen, met name toen de menigte de charges van de politie begon terug te wijken en in paniek de vlucht Vand-aar dat de verwondingen zo ernstig zijn. Bij de ziekenhuizen verzamelden zich familieleden, die kwamen informe ren naar de toestand van de gewonden. Op het hoogtepunt van de relletjes VLEUTEN In Dc Meern bij Utrecht is gisteravond de 32-jarige J. B. gear resteerd, die ervan verdacht wordt zijn 58-jarige vader met een messteek het leven te hebben gebraoht. Het slacht offer overleed vrijwel onmiddellijk. Het gebeurde tydens een twist in het huis van het slachtoffer. Het gezin B. stond ongunstig bekend: herhaaldelijk was er ruzie. Het slacht offer, wiens vrouw reeds overleden laat vier minderjarige kinderen achter. De zoon heeft zich zelf bü de politie aangegeven. ROTTERDAM Fianz-Paul Decker, dirigent van het Rotterdams Philhar- rnonisch Orkest, zal tijdens het Strat ford-festival in juli en augustus dirige ren in Canada. Aan de universiteit var Toronto zal de dirigent tevens eer drie weken durende cursus in het di rigeren geven. sprak premier Athanasiadis Novas vo radio. Zijn rede ging over de gevaren mee de natie geconfronteerd wordt. Hij, verzocht een eind te maken aan de wanordelijkheden. „Misdadig" De premier betuigde zijn grote leedwe- :n over de dood van een der betogers, die hij „het slachtoffer van de ophitsen de uitlatingen van Papandreoe" noemde, lij zei dat de regering „al haar goede vil heeft uitgeput door de aanhangers -an Papandreoe vrijelijk uiting aan opvattingen te laten geven binner grenzen van de wet". Zodra echter deze grenzen op een zo misdadige wijze den geschonden, zullen de maatregelen, die voortaan genomen zullen worden, strenger zijn", aldus Athanasiadis Novas. (Zie voor een beschouwing ook pag. 5) Botsing op kruispunt: drie doden en vier gewonden EMMELOORD Door op een voor rangskruising bij Luttegeest (N.O.- polder) niet "it te kijken heeft een automobilist een ongeluk met een Duitse wagen veroorzaakt, dat aan drie mensen het leven heeft gekost. Dc vier andere inzittenden van de auto's wer den zwaar gewond naar het ziekenhuis in Emmeloord vervoerd. De slachtoffers waren: de bestuurder van de Duitse wagen R. E. H. Hirsch- mann (39) uit Homberg, de 65-jarige mevrouw K. M. Puls uit Duisburg, en de 62-jarige R. Lassche uit Blokzijl. Voor net leven van mevrouw Hirschmann wordt gevreesd. De andere drie gewon den, onaer wie haar dochtertje en twee zoons van het Nederlandse slachtoffer zijn ouiten gevaar. De Duitser, die niet tijdig ko.n men voor de met negentig kilometer overstekende Nederlandse wagen, wem aan de linker voorzijde gegrepen. Na langs een boom te hebben geschampt reed de wagen tegen een andere boom op, waardoor de twee inzittenden uit de Duitse auto werden geslingerd. Zij waren direct dood. Ook enkele inzit tenden van de Nederlandse auto kwa men na de botsing op het wegdek te- Op weg naar het ziekenhuis overleed R. Lasscne. De Nederlandse auto werd bestuurd door een zoon van de heer Nog geen foto van cle moordenaar VALKENBURG De politie in Val kenburg, die hoopte aan een foto te kun nen komen van een verdachte va moord op de 21-jarige J. P. Frijns uit Schimmen, die zondagavond om het le ven is gebracht, heeft geconstateerd dat op de by haar ingeleverde foto's de on bekende man steeds ontbreekt. De foto's waren zondagmiddag door twee meisjes gemaakt in de omgeving van de Schaelsberg van een gezelschap van zeven personen dat daar op bank zat, een oudere man, een oudere vrouw, twee heren en de twee meisjes, voorts een echtpaar en een onbekende man die niet bij het gezelschap behoor den. Deze laatsto drie zijn bü het foto graferen steeds buiten schot gebleven. De politic acht het mogelijk dat de on bekende man de gezochte moordenaar is. M$fnTjèS8liikf"wei over'verklaringen van het gezelschap over het uiterlyk van de In een week 687 doden in Vietnam SAIGON Nimmer leden de Ameri kanen in een week tijds in Vietnam zo zware verliezen als vorige week: 28 militairen sneuvelden, honderden werden gewond, zeven worden vermist Er sneu velden voorts 240 Zuid-Vietnamezen er 419 Vietcongguerrillastrijders. Dc Ameri kanen zetten vandaag hun luchtaanval len op Noord-Vietnam voort. Bij een aanval van de Vietcong te Boe Dop sneuvelden 150 guerrillastrijders. De 300 verdedigers meldden zware verliezen. Elders sneuvelden 40 Victcong-strijders. Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Indonesië DJAKARTA De nieuwe Ameri kaanse ambassadeur Marshall Green is 22 juli te Djakarta aangekomen Op het vliegveld stond een ongewoon grote politiemacht te wachten en ook het ambassadegebouw stond onder strenge bewaking maar van de volgens de ge ruchten te verwachten betogingen was niets te merken. De komst was vooraf gegaan door hernieuwde aanvallen in de pers op de Verenigde Staten gepaard aan de eis de diplomatieke betrekkingen te verbreken. De benoeming is te verwachten van drs. C. A. van den Beid (42) tot onder directeur van het Centraal Planbureau. Dc heer Van den Beid is thans hoofd van de afdeling structurele vraagstuk ken. Jonge pro-Papandrcoe-demon- stranten in Athene struikelen over elkaar, trachtend aan de met gummistokken zwaaiende politie mannen te ontkomen. Traangas- bommen werden gegooid toen de jongens gisteravond weigerden zich kalm te houden. mens. Ten overvloede heeft de heer Luns het gisteren bewezen met zijn verstoorde uitroep, die zou kunnen wijzen op een aftreden binnen af zienbare tijd. Bij nadere informatie bleek het niet zo'n vaart te lopen. De uitlating van de bewindsman was gekomen na een als gewoonlijk kritisch betoog van een socialistische spreker, wiens vernieuwingsdrang in de politiek nogal te lijden heeft van zijn kribbige debatteertrant. Dat is dan voor een vermoeide mi nister, wiens kijk op de volksverte genwoordiging er overigens al niet een is van overdreven eerbied, een tot het doen van uitdagende opmer kingen verleidende situatie. Afgezien van het feit dat de minis ter de laatste tijd op bepaalde pun ten minder gelukkig is in zijn beleid, is er bijvoorbeeld de nog altijd on voldoende geregelde verhouding tus sen de buitenlandse politiek in het algemeen en de buitenlandse econo mische politiek in het bijzonder. Hoe dat laatste moet aflopen? We hebben het is al meer geconsta teerd een kabinet van sterke man nen; maar juist sterke mannen wil len wel eens wat uitgevochten zien. Desnoods ook onder elkaar. Nu de Algemene Bijstandswet ht Nederland ruim een half jaar van kracht is, valt enigszins te over zien. welke verbeteringen deze wet heeft teweeg gebracht. De belangrijke morele betekenis Is, dat alle gemeentelijk' gunstbetoon is veranderd in een rechl op hijstand, waarvoor geen enkele Nederlander die erom vraagt, zich behoeft te scha- Een andere belangrijke verbetering is, dat dc kosten van bijstand niet meer verhaald mogen worden op meerderjarige kinderen, ook niet wanneer ze thuis inwonen. Evenmin wordt de bijstand aan meerderjarige kinderen op de ouders verhaald. Maar hiermee zijn alle verbeteringen wel zo ongeveer opgesomd. In de praktijk blijken de normen voor uit kering namelijk zo krap tc zijn, dat bij de aanvragers over het algemeen een gevoel van teleurstelling leeft. Nu is het altijd een blijk van ver standig beleid, voorzichtig te zijn met de vergroting van uitgaven. Wij kun nen ons indenken, dat de gemeenten niet onmiddellijk al (e royaal voor de dag hebben willen komen, met het risico later de verhoogde uitkeringen weer te moeten verlagen. Voor wie de stand van zaken over ziet. lijkt het er echter op dat een enigszins royaler beleid nog bepaald niet als verkwistend aangemerkt kan worden. Meer coördinatie bij de ge meenten zal in de toekomst in vele gevallen een verhoging van de uit keringen kunnen betekenen. liet is immers vreemd, dat een aantal klei ne gemeenten in eenzelfde geval aan merkelijk meer uitkeert dan grote gemeenten. Een grote moeilijkheid lijkt voorts, dat het bijstandsbelcid de persoon lijke, de particuliere en de kerkelijke hulpverlening moet stimuleren. Thans komt het nog al te veel voor. dat gemeentelijke bijstandsverlening deze vorm van hulpverlening af remt in plaats van bevordert. Dege nen die de bijstand ontvangen, ko men daardoor dikwijls in een mate rieel ongunstiger positie te verkeren dan onder de oude armenwet het ge val was. (bita) ..Als er vogels komen om een bad te nemen, gaan wij natuurlijk even weg „EIGEN BOUWERS" WEER AAN DE SLAG BEEKBERGEN. De vier „eigen bouwers" in Beekbergen, die enige tijd geleden de bouw van hun woningen moesten stopzetten, omdat dc schoor stenen op nauwelijks veertig centimeter van een hoogspanningskabel uit kwamen, zijn weer druk aan de slag. Architect J. Bouw heeft de bouwplannen herzien. De woningen zullen nu worden voorzien van een plat dak. zodat de afstand tot de hoogspanningskabels belangrijk groter is geworden. De daarvoor vereiste vergunningen werden vlot verstrekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1