SER wacht enorme hoeveelheid werk Confessionele partijen zijn niet gelukkig met ton Gift aan Fonds in Zuid-Afrika De Quay trekt goecle trouw Veranderlijk IHifj'ii'ii Nederlanders op weg in buitenland omgekomen Na vakanties wordt het ploeteren Ingrijpende wijzigingen in sociaal-economisch bestel Door „rood" gereden: eis anderhalf jaar „Minder opdrachten" betekent niet: minder woningbouw Suriname wijst bauxietplan af Nieuw record bankpapier 7 WOENSDAG 21 JULI 1963 DEN HAAG De Eerste-Kamer- fracties van KVP, ARP en CHU zijn niet gelukkig met de ton, die de re gering heeft toegezegd aan het Defence and Aid Fund, het in Enge land gevestigde fonds voor hulp en juridische bijstand aan slachtoffers van de Zuidafrikaanse apartheidspo litiek. Gisteren, tijdens het debat in de Senaat over de buitenlandse po litiek, noemde dr. Berghuis (a.r.) de gift „niet beleidvol". Prof. Van Hulst (c.h.) zei, dat de regering de politieke en economische consequen ties van haar stap kennelijk niet heeft overzien, en oud-premier De Quay (kath. v.) trok de goede trouw van het fonds in twijfel. VVD-frac- tieleider mr. Van Riel daarentegen ging zonder voorbehoud met de be slissing akkoord en de heren De Niet (soc.) en Van der Spek (pac. soc.) waren er enthousiast over. Dr. Berghuis verzocht minister Luns de ton als aparte post op de begroting- 1966 te plaatsen, zodat het parlement er zijn oordeel over kan uitspreken. De AR-fractieleider wilde voorop stellen, dat zijn partij, ondanks begrip voor de si- tuatie in Zuid-Afrika, de apartheidspoli tiek principieel verwerpt. Haar gaat ook de zaak van hen die door de Zuidafri kaanse regering vervolgd worden, zeer ter harte. Tegen giften van kerken en particulieren aan het Defence and Aid Fund had de heer Bèrghuis dan ook geen enkel bezwaar. Maar de toon van de re gering is een politieke daad met politieke consequenties. „Van onze kant", aldus dr. Berghuis, „zijn pogingen aangewend om langs in formele weg tot een gesprek met Zuid- Afrika te komen. Helaas zjjn die pogin gen mislukt. Zuid-Afrika laat ons echter niet los. Op grond van stamverwant schap en religieuze bindingen nemen wü ten opzichte van dit land een aparte po sitie in, die wij moeten benutten terwille de zaak waar het om gaat. Ik kan niet beoordelen of er nog mogelijkheden een gesprek zijn, maar als ze er zijn, dan dienen wij ze open te houden. Dan moeten we alles vermijden wat ir riteert en geen onnodige dingen doen, DE BILTEen gebied van hoge- kchtdruk, dat zich. enkele dagen boven Scandinavië ophield, is nu zover in betekenis afgenomen, dat het geen in vloed meer uitoefent op het weer in onze omgeving. Dit laatste wordt nu beheerst door een lagedrukgebied, dal zich bevindt boven Engeland en de Noordzee. Hierin verplaatste zich gis teren langzaam een front van zuid naar noord over ons land, daarna be woog zich langs het front een kleine storing van West-Duitsland naar de 7.en en ander had tot gevolg, dat er afgelopen 24 uur in Nederland vooral langs de Noordzeekust belang rijke hoeveelheden regen zijn geval len. Den Helder meldde 33, IJmuiden het vliegveld Valkenburg 14, Ypen- burg 15 en Zierikzee 15 mm. De groot, ste hoeveelheid, 43 mm, viel in Rams- Ou#r Ierland nadert intussen een nieuw storingsgebiedHet beweegt zich in ongeveer oostelijke richting. In verband hiermee behoudt het weer een veranderlijk karakter en komt er het temperatuurverloop geen grote verandering. Strand verwachting Een onweersstoring bracht gistermid dag in Bergen 32, Noordwijk aan Zee 25 Scheveningen 12 mm regen. Een groot lagedrukgebied brengt rustig weer met een aangename temperatuur. Hierin komen echter morgen verspreide buien voor maar ook enkele opklaringen. Over dag 18 tot 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: de temperatuur blijft vrij aangenaam, maar het weertype is voor lopig licht onbestendig. HOOGWATER SCHEVENINGEN 22 juli: 8.33 v.m.; 21.00 njn. ZON EN MAAN. Donderdag 22 juli: zon op 4.46. onder 20.45; maan op onder 14.14. Woensdag 28 juli: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven hut Èeltie^86'1 Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen München garcelon; Jladrid Hillorca h be* h bew gh bew vlndstü 25 13 21 wzw 3 26 14 0 6 z 4 24 11 2 windstil 20 10 23 o 1 24 15 19 111 (Van onze parlementsredactie) die de sfeer van een gesprek bemoeilij ken of zo'n gesprek zelfs onmogelijk kunnen maken." In dit licht bezien, kon de ARP-voorzitter de regeringsbeslissing niet verstandig en beleidvol vinden. In dezelfde geest spraken prof. Van Hulst en dr. De Quay. De c.h.-afgevaar- digde vond het doel van de gift sympa thiek, maar met de KVP-woordvoerder vreesde hij, dat de regering het tegen overgestelde zal bereiken van wat ze be oogt. Deze politieke daad roept allerlei vragen op. Is b.v. de veronderstelling juist, dat ons bedrijfsleven schade van de gift zal ondervinden? Ontstaat er geen juridische spanningssituatie doordat ac tie wordt ondernomen in een binnenland se kwestie van een ander land? Staat de regering nog steeds op het standpunt van het vorige kabinet, dat een politiek van aanstoot-geven ten opzichte van Zuid- Afrika zoveel mogelijk dient te worden vermeden? Waarom is niet direct diplo matiek contact opgenomen? Prof. Van Hulst had de indruk, dat de regering hier een intuïtieve politiek in plaats van een scherp-rationeel doordacht beleid heeft gevoerd. Niet bonafide Dr. De Quay keurde de apartheids politiek zonder meer af, maar de gift zal naar zijn oordeel de zaak alleen maar erger maken, omdat de regering- Verwoerd er door wordt geprikkeld. Uit eigen informaties was hem geble ken, dat het Defence en Aid Fund niet zo bonafide is als de regering wil doen voorkomen. Het fonds zou b.v. nooit rekening en verantwoording van zijn financiële daden afleggen. PvdA-woordvoerder mr. De Niet wond zich nogal op over de (vragenderwijs ge maakte) opmerking van prof. Van Hulst, dat Nederland's handelsrelaties met Zuid-Afrika 9ohade van de gift kunnen ondervinden. „Wij zijn ontsteld, onthutst en verontrust over deze uitlating. Nu be grijpen we waarom de CHU niet past in deze regeringscombinatie". De socialist insinueerde, dat prof. Van Hulst meer bezorgd zou zijn over de Nederlandse scheepswerven en handelsbetrekkingen dan over de slachtoffers van de apart heidspolitiek. De cii.-afgevaardigde kon dit natuurlijk niet onweersproken laten en er volgde een felle woordenstrijd, waarbij prof. Van Hulst zich o.a. afvroeg of mr. De Niet niet had geluisterd naar het betoog van zijn coalitiegenoot De Quay, die eveneens bezorgd over de han delsrelaties met Zuid-Afrika had ge sproken. Mr. De Niet bleek niet gevoelig voor het argument, dat men Verwoerd c.s. niet tegen de haren moet instrijken. „Er is geen methode, die geen boosheid of aan. stoot in Zuid-Afrika kweekt. De gift aan het fonds, die wij van harte toejuichen, is een indicatie, dat minister Luns lang zaam in de goede richting aan het evo lueren is, maar blijkbaar niet in de rich ting van de heer Van Hulst c.s." Mr. Van Riel kon persoonlijk (hij sprak over dit punt niet namens zijn fractie) zonder meer met de gift akkoord instemmen en zag geen reden om voor emotionele reac ties vanuit Zuid-Afrika op zij te gaan. Wel wilde hij. evenal prof. Van Hujst, weten of de regering bij Zuid-Afrika de nodige stappen heeft gedaan om uit te leggen wat zij met de schenking bedoelt. Mr. v. d. Stoel Minister Luns zou de Kamer vandaag antwoorden. Hij zou dan ook ingaan op vragen van vrijwel alle sprekers over de benoeming van een tweede staatssecre taris op Buitenlandse Zaken. Zoals be kend komt bet socialistische Tweede- Kamerlid mr. M. van der Stoel daarvoor in aanmerking. Wordt, zo vroeg de Ka mer zich af, de politieke leiding van B. Z. niet wat topzwaar? Bestaat er wel be hoefte aan een tweede staatssecretariaat? In dit verband informeerde prof. Van Hulst nog naar de juistheid van het ge rucht. dat mr. Van der Stoel wegens zijn opvattingen over de MLF geen staatsse cretaris voor defensie kon worden. Als dit zo is, waarom is hij dan wel geschikt voor B.Z.? Met het aanblijven van minister Luns bleek de Kamermeerderheid over het al gemeen wel content. „Ook als oppositie zullen wij de minister steunen waar wij dat kunnen", zei de heer Van Hulst en de woordvoerder van de liberale oppo sitie, mr. Van Riel. bracht de bewinds man nadrukkelijk hulde. o.a. voor zijn vasthoudendheid ten opzichte van Frank, rijk. ..Door zijn toedoen is het gelukt^ dat niet Nederland, maar Frankrijk in de EEG-crisis alleen is komen te staan." Vlek o]) blazoen Ook mr. De Niet vroeger fel anti- Luns deed nu een beetje vriendelijker tegen de bewindsman, maar op een enkel punt gaf hü hem toch weer de volle laag. Herinnerend aan de ongelukkige reactie van de minister op de uitlatingen va Zuidvietnamese premirer en Hitler-be- wonderaar generaal Ky, zei mr. De Niet: „Ik vrees dat dit een vlek op 's ministers blazoen wordt. Dit is zo'n ernstige zaak, dat de minister onverwijld opdracht tot een onderzoek had moeten geven. Is dat inmiddels gebeurd? De uitlatingen de heer Ky tasten in het volksbewustzijn de grondslag aan van onze steun aa politiek van de V. S. ten opzichte Zuid-Vietnam". Over de kwestie-Vietnam en de EEG- crisis werd gisteren veel gesproken, i de discussie opende geen pieuwe zichtspunten. Sommige sprekers bepleit ten een Nederlands initiatief in Vietnam, anderen zagen daar niet het minste heil in. Wat Europa betreft was de Kamer meerderheid van mening, dat geen con cessies aan Frankrijk mogen worden ge daan. Prof. Van Hulst sprak over het ..verlichte despotisme" van president De Gaulle, die „maar zo gauw mogelijk plaats in een wassen-beeldenmuseum moet zoeken". De heer Kapteijn (soc.) was er niet gerust op, dat de Europese Commissie bestand zal blijken tegen de huidige zenuwenoorlog in Brussel. Dr. Berghuis vroeg zich af o. niet langza merhand de tijd aanbreekt om een andere Europese gemeenschap met Engeland en andere EFTA-landen te projec- R 10 Major Nieuwe loot aan Renault-stam (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM De Franse Renauit- fabrieken kondigen als onderdeel van het uit tien typen bestaande personen wagenprogramma voor 1966 een nieuw model aan: de Renault 10 Major. Deze ruime. 4-deurs middenklassewagen met 50 pK 1100 cc motor, komt tussen de bekende 1000 cc Renault 8 en de eeds aangekondigde 1.5 liter Renault 16 n te liggen. De R 8 wordt uit de pro- duktie genomen. t ecu totale lengte van 4,185 me- s e'c R 10 Major negentien centi meter langer dan de R 8 Major, wat zowel merkbaar is in het interieur als de bagageruimte. De koffer in d< neus heeft dertig procent meer capa Evenals de R 8 Major, waaraan -3< ieuwe II 10 Major zijn mechanische specificatie ontleent, bezit het nieuwe type onafhankelijke voor- en achter wielvering en schijfremmen op alle viet de wielen. De achterin gemonteerde mo- is voorzien van -^en gesloten koel systeem. Het rijklare wagengewicht bedraagt 795 kg. De topsnelheid ligt bij de 135 km p/u. De moderne carrosseriestijl van deze jongste Renault-creatie wordt geken merkt door een hoekige daklijn tersteven, grote ramen en een iets af lopende neus. De koplampen maken deel uit van een ovaal verlichtingsar matuur, waarin ook de parkeerlichter en clignoteurs zijn ondergebracht. De Nederlandse prijs van het nieuwe model wordt pas vrijdag bekendge maakt. Om en nabij de f6200 lijkt een redelijke schatting. De R 10 Major is al in september leverbaar. Een andere Renault die uit de pro- duktie zal worden genomen is de bekende Dauphine. De Gordini-uitvoering zal echter blijven bestaan. Het Gordini-model is gebaseerd op de Dauphine. maar heeft een 40 pk motor en een volledig gesyn chroniseerde vier-versnellingsbak. Zes ernstig gewonden in Tilburg Drie Nederlandse vakantiegangers zijn in het buitenland in het verkeer het leven gekomen. Twee inwoners Breda vonden de dood te Bras- schaat bij Antwerpen, toen hun auto uit de bocht vloog. De 33-jarige heer i Tienen, vader van vier kinde ren. verongelukte bij Besan?on in Frankrijk. BRASSCHAAT De slachtoffers van het ongeluk te Brasschaat zijn dc 33- jarige J. G. van Enthoven en de 28- jarige J. A.' van der Horst uit Breda. Het ongeluk gebeurde op de Bredabaan ter hoogte van het motel Dennenhof. De iuto met de twee Nederlanders reed vermoedelijk met een hoge snelheid door de bocht, waarna de wagen begon te sl ngeren en op de linker rijbaan raak te. Op dat moment naderde uit de rich ting Antwerpen een vrachtauto- Er volg de een frontale botsing. De twee Breda- naars waren op slag dood. Frontale botsing TILBURG Op de rijksweg Tilburg- Breda ter hoogte van het Piusoord in Tilburg zijn gisteravond bij een botsing zes personen gewond, van wie vier ernstig, dat gevaar voor hun leven be staat. Tijdens een inhaalmanoeuvre op de middelste van deze drie rijstroken tel lende weg werd de auto van de 42- jarige motorhandelaar A. de Pree uit Middelburg door een andere auto naar de uiterst linkse rijstrook gedrongen, waar hij frontaal in botsing kwam met eer uit de richting Tilburg komende perso nenauto. Uit de wrakstukken van beide auto's werden de slachtoffers met moeite bevrijd. Zeer ernstig waren gewond de heer De Pree. de 24-jarige bestuurder van de tegenligger A. Roks. diens 52- jarige vader A. Roks. beiden uit St- Wil- librord en de 51-jarige J. Stallen uit Na aankomst in het ziekenhuis in Til burg bleek operatief ingrijpen noodza kelijk. Him toestand is zorgwekkend. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De aangekondigde adviesaanvrage van de regering de Sociaal-Economische Raad over de invoering van een nieuw loonpoli tiek systeem is nu zeer binnenkort, mogelijk eind deze week of begin vol gende week, te verwachten. Met deze adviesaanvrage zal het toch al niet lichte opdrachten-pakket van dc SER nog aanmerkelijk worden ver zwaard, want het uitdokteren van eer systeem van loonvorming dat meer kans van slagen heeft en beter aansluit Dodelijk ongeluk op kruispunt ARNHEM Anderhalf jaar m.: ontzegging uit de rijbevoegdheid voor vijf jaar is geëist tegen de 27-jarige handelaar in oud ijzer G. J. uit woonwagenkamp te Iluissen, wegens het veroorzaken van een ongeluk irt Nijmegen, waarbij twee mensen om het leven kwamen. Op 9 mei reed J„ die meerdere biertjes had gedronken, met zijn auto door 'n rood stoplicht waardoor hij in volle vaart tegen een auto botste, die op het kruis punt voorgësorteerd stond om linksaf te slaan. Van de drie inzittenden werden mevrouw E. A. Knier-Dekker (54) en haar dochter mevrouw W. E. Hofland- Knier (30) dodelijk en ir. L. J. Hofland uit Nijmegen zwaar gewond. Verdachte verklaarde het rode licht niet te hebben opgemerkt. „Het kan rood geweest zijn. ik weet het niet. Toen ik tot op dertig meter afstand was genaderd, was het nog groen en daarna heb ik er niet meer op gelet" Hij schatte zelf dat hij niet harder dan 50 a 60 kilometer had gereden, maar getuigen verklaarden dat zijn snelheid veel hoger was geweest. Zeker tachtig kilometer, meende een Nijmeegse stu dente. die J. over de stopstreep had OPZET De officier van justitie, mr. A. J. Pfeil, zag het als een menselijke fout, wanneer iemand door een rood stoplicht rijdt Der gelijke fouten schijnen in het huidige verkeer onvermijdelijk te zijn. Een kleine onoplettendheid kan dood door schuld tot gevolg hebben. Maar hier. zo betoogde de officier wordt het schulddelict praktisch een opzetdelict een opzettelijke poging tot doodslag, gezien de wijze waarop J. gereden heeft en nog wel onder invloed van drank. Mr. Pfeil wees op het straf blad van verdachte dat hoofdzakelijk ge vuld is met verkeersovertredingen en veroordelingen wegens het veroorzaken van ongelukken. Diverse malen reeds is zijn rijbewijs ingetrokken geweest De raadsman, mr. B. ten Cate, achtte het juist dat verdachte als een gevaar op de weg moet worden beschouwd en daarom zo lang mogelijk liefst voor altijd uit het verkeer verbannen moet worden. Dit was volgens hem de hoofd zaak. En ofschoon de handelaar zeker straf verdiend heeft, zag hij de noodzaak van zo'n zware gevangenisstraf toch niet in. Hij betwijfelde of er iemand mee ge baat zou zijn. bij de reële ontwikkelingen dan de tot dusver gevolgde systemen is geen een voudige zaak. Dat blijkt al wel uit de moeite, waarmee de adviesaanvrage van de regering, veel later dan ge wenst, tot stand komt. Aanvankelijk deelde de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, mee dat de brief nog vóór de zomer naar de SER zou gaan en kort nadat de zomer begonnen wa-s verklaarde de bewindsman dat de adviesaanvrage in elk geval nog vóór de vakanties zou komen. Wijselijk liet hij er zich omet over uit, wélke vakan ties (die van de bouw of de scholen bij voorbeeld) hij bedoeldeEen en ander zou er op kunnen duiden, dat het vraagstuk van de loonvorming in de boezem van het kabinet (waar het en kele malen 'besproken is) toch niet zo eenvoudig lag als de minister aanvan kelijk veronderstelde. Ploeteren Hoe het ook zij. in elk geval is wel dui delijk dat het hard ploeteren wordt de leden van de Sociaal-Economische Raad om het advies tijdig voor het op gang komen van de nieuwe loononder handelingen gereed te hebben, temeer omdat er' in verband met de vakanties nauwelijks voor september aan kan den begonnen. (Zoals bekend is de loon- commissie van de Stichting van dc Ar beid al enige tijd bezig met het verrichten wat voorbereidend werk aan de hand de wensen, die de vakcentrales ten ien van de loonpolitiek al geruime tijd geleden ter tafel hebben gebracht), Aan één onderdeel van het vraagstuk heeft de SER inmiddels al kunnen begin, t.w. het probleem van de koppeling de loonontwikkeling aan de prijsont wikkeling. waarover minister Veldkamp eind vorige maand advies heeft gevraagd. Zo men weet is deze zgn. loonindexering al „bij voorbaat" opgenomen in de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten voor dc metaalindustrie en het Philipsconcern. De leden van de SER, die in deze en de komende weken van hun vakantie ge-, nieten, wacht na hun terugkeer drukke en gespannen tijd. Naast het half jaarlijkse economisch rapport, dat in het najaar gereed moet zijn, en het normale „kleinere werk" ligt er een stapel ad viesaanvragen van Indrukwekkende im portantie. Vele er van zullen het sociaal- economisch bestel in ons land ingrijpend kunnen wijzigen. Daartoe behoren, behalve het loonvor- mingsvraagstuk, bijv. de 2 adviesaanvra gen naar aanleiding van de voorstellen der commissie-Verdam m.b.t. het nootschapsrecht (structuurwijziging de NV, werknemerscommdssarissen, jaar- verslaggeving, enquêterecht) en de on- dernemingsraden. alsook de adviesaan vrage over de door de vakbeweging ge wenste vermogensaanwasdeling in het kader van winstdeling en bezitsvorming onder brede lagen van de bevolking. Al lemaal vraagstukken, waarbij de werk nemersorganisaties van ongeduld staan te trappelen. Met dit alles is de SER echter nog lang niet aan het eind van zijn latijn. Andere adviezen, die de raad nog in petto 'heeft, betreffen o.m. de (eventuele reorganisatie van de) publiek, rechtelijke bedrijfsorganisatie, het sociale zekerheidsbeleid op langere termijn, ver dere uitdieping van arbeidsmarktvraag stukken, bestrijding van de inflatie en schadelijke klimaatsinvloeden. andere inzittenden, de 42-jarige C. Lodewijks uit Leur en de 27-jarige F. de Bruyn uit Breda kregen verwondingen aan hel hoofd, doch konden na behan deling naar huis worden vervoerd. Alle vijf inzittenden van de andere auto wa ren timmerlieden. Faillissementen door v. d Graaf Co.) ;rgadering: I. z. G A de Haan ijr. Gedeha) Brinkstraat 184. opaald op 20/9 10 u.. schuld- Tiemense Reclame Ond Apeldoorn. Twente verbaasd over voorzitter van CNV ENSCHEDE De fabrikantenvereni ging Enschede is zeer verbaasd over de opmerkingen van de CNV-voorzitter, de heer J. van Eibergen, die heeft gezegd, dat men pas tot automatisering of fusie overgaat, wanneer de harde economische noodzaak aanwezig is. De voorzitter van het CNV had de indruk, dat zo iets in de Twentse textielindustrie aan de gang De fabrikantenvereniging is zo ver baasd, omdat de Twentse textielindustrie reeds in een vroeg stadium een hoog peil heeft bereikt. Deze textielindustrie is. ook volgens buitenlandse opvattingen, de meeste geconcentreerde van alle natio nale textielindustrieën van de Euro- markt. Er zijn steeds diepte-investerin gen gedaan met als doel besparing van mankracht. RIO DE JANEIRO Het Brazüiaanse ministerie van gezondheid raamt, dat in Brazilië dagelijks 800 kinderen sterven, hoofdzakelijk omdat zij verontreinigd wa- I ter moeten drinken. (Van onze bouwredacteur) DEN HAAG Berichten van gisleren dat onze woningbouw zich blijkens berekeningen van het Centraal bu reau voor de statistiek in dalende lijn beweegt, zijn niet zo verontrus tend als ze lijken. Wel bedragen de opdrachten aan de architectenbu reaus over het eerste kwartaal min der, dan in het eerste kwartaal 1964. Dit houdt echter niet in, dat het aantal in uitvoering te nemen wo ningen binnen afzienbare tijd zal verminderen. Het ministerie voor volkshuisvesting en ruimtelijke or dening deelde ons mee. dat men nog voor enkele jaren aanvragen voor rijksgoedkeuringen heeft liggen. Door o.a. het verminderen van het aantal opdrachten wordt thans een door de bouwnijverheid bepleite situatie bereikt, zo werd ons van an dere zijde meegedeeld. Doordat ook het verlenen van rijksgoedkeuringen wordt afgeremd en een kleiner aantal opdrachten wordt verleend, bereikt men dat de reeds jaren durende over spanning in de bouwnijverheid gaat verminderen. Enkele architecten zeiden ons. dat de bouwnijverheid de afgelopen jaren een te grote hoeveelheid werk opge dragen had gekregen, zodat men het moeilijk meer aan kon. „Op het ogen blik is wel te merken, dat de aanne mers meer belangstelling gaan tonen voor uit te voeren werken. Het gevolg van het hele complex van maatregelen dat tot een minder grote overspanning heeft geleid, is dat nu reeds kan wor den geconstateerd dat ook de bouw prijzen zich in dalende lijn bewegen". Primair Onze woningbouw zal van dit alles echter niet te lijden hebben. Het gehele streven is er o.m. op gericht de wo ningbouw primair te stellen. Ingedien- Raad van bestuur HBU AMSTERDAM De Hollandsche Bank Unie zal een statutenwijziging voorstel len, waarbij een raad van bestuur be staande uit een voorzitter en drie leden te benoemen door de aandeelhoudersver gadering de algemene leiding zal krij gen. Als voorzitter wordt voorgesteld mr. P. W. Rost Onnes Wzn.. en als leden wor den voorgedragen mr. F. Lindner, mr. A. W. Rost Onnes en mr. dr. J F A Derks. Voor het geval dat de wijziging vóór 1 jan. niet haar beslag zou krijgen, wor den de drie laatstgenoemden tegen die dag benoemd tot plaatsvervangend hoofd directeuren. PARAMARIBO Dc Surinaamse re gering heeft de plannen van het bauxiet- consontium voor ontginning en verwe king van bauxiet in West-Suriname ver worpen. Het consortium bestaat uit de Alumi nium Company of America, de Alumi nium Company of Canad'a, Billiton en Ormet en heeft een voorstel gedaan in zake deelneming aan de uitvoering van het plan-Kabalebo en het zoeken en win nen van bauxiet in West-Suriname. Pre- hier J. A. Pengel, minster J. Rens en de onderhandelingscommissie zullen op of omstreeks 24 juli uit Nederland naar de Verenigde Staten vertrekken om daar be sprekingen te voeren over uitvoering en financiering van het plan-Kabalebo eti alles wat daarmee samen hangt. ACADEMISC Geslaagd: doet. Betist - (Heemstede). H B Guls (Sliedrecht). M J van den Heuvel (UtrechtP J G Laudy (Slttard) R B Poierrie (Helmond). A R Schijven.-; (Bus- sum). A J K Wending (Woerden): die renarts: P F M Beersma (Heerlen). Th M Bosman (Etten. Gld.). Y C Winkel (Utrecht Hl E EXAMENS geijk), J Oosterom (Nieuwerkerk a d IJsselJ L M Ploegmakers (St, Oedenrode J J M van Riel (Kaatsheuvel). J Bakkei (Zuidbroek), A R Baikema (Noordehoge. brug. Gr.). J T va n Berge Henegouwer. (BemmelW J Biewinge (I-oppersum) R K de Boer (Heveskes. Gr.). P H G E (Utrecht). J Commijs (Rotterdam). Eijkelboom (Gemert). U Fass (Utrecht). (Rotterdam). P der) (Leur. Gld.): doet dierge- mej. E W Versluys (Den DOI- ïbaum (Utrecht). P A de Geus Utrecht). A Plulmers (Markelo). A M Schalk (Driehuis-Velsen). W A Bunneman (Wijhe), H G A Koek (Enschede). M G van der Ende (Zierikzee). M M van Ham (Utrecht). E Rodrlg (Utrecht), J A Smak (Groet. N.H T M Tjang-a-Fa (Utrecht) Baaien (Weespenkarepel), H W W J -r Engd (Aimsterdamu- mej. T A Beulink (Zaandam). J P Amerongen (Epe). J W Bakker (Eek den Berg (Hilv< J F (Dedems- Eck (Roermond). J G A Eijkholt (Hengelo). J J Geene (Wanroy. NB.). J G Grootenhuis (Nieuwenhoorn) H van Hae- ringen (Zevenhoven, Z H K Hengcveld (Duivendrecht). R A Hoekstra (Bcctster- zwaaf). T S G A M van den Ingh (Utrecht) M van Kampen (ScherpenzeelL J KuiJ- per (Harderwijk). G T W van der Meer (Rooeendaal), A A P van Montfoort (Ber. broek). J Hoftijzer (Den Haag». G Jagten- berg (Doorn). A Keppler VlaardlngenA van Lohulzen (Apeldoorn). M O Molenaar (Vlaardlngen). B D Okma (Woudsend). R E C Plantings (VlaardingenK G P P..u- wels (Venray), H D RijJcsen (Zeist). F M Sander (Utrecht). K A Schat (Zwole). R Schipperp (Amsterdam). J F M Spooren- berg (Eindhoven), W J H Thijs (De Bilt) W C Ch Wamellnk tHardcnberg), J Wey- man (Tiel). R Yagil (Utrecht). J Relndeni (Leeuwarden). N B van der Meer (Rot. terdam). S de Haan (Nijehaske). W D Pereboom (Zaandam). G Schuyt (Sint Maartensbrug .NJI.) A M Mouws (Heer len). H J B Nales (Groenlo). A J Sauer (Oegstgeest). T w S SctoUIhorn van Veen (Uithuizen, Gr.). P W A Seurer. i Horst. L R C I Themen (WinterswijkR vand er V"-" (Zwollerker^pd). G H A Wen tink R Wilmink (Oudkarspel. N H i. tandheelkunde: n («oixeraami. r Bosscart (Zeist) 'umpel (Den Haag). J A ten Haai: T m E (Maastricht) -l W Slootweg A Ch M Wieruiga (Ptjnac- de bouwplannen voor industriële ge bouwen en kantoren die niet super- urgent zjjn, zullen lange tijd blijven liggen ten gunste van dc woningbouw. Er zjjn thans architecten die inmid dels zoveel bouwplannen hebben in gediend, dat zij lang niet bij machte zijn al deze plannen nog bij hun leven te realiseren. Het begint er dus op te lijken, dat met name onze woningbouw zich beter zal gaan ontwikkelen dan tot nu toe. Deze ontwikkeling zal zich beslist nog wel enkele jaren voortzet ten. Dit moge blijken uic nog enkele cijfers: Van januari tot en: met juni 1964 werd voor een bedrag van 1171 miljoen rijksgoedkeuring aan woningbouwplan nen verleend. Dit bedrag was voor het eerste halfjaar van 1965 aanmerkelijk hoger, namelijk 1420 miljoen. Enkele maanden geleden heeft het ministerie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening de nieuwe voor schriften en wenken betreffende de woningbouw uitgegeven. Waarschijn lijk hebben vele opdrachtgevers hierop gewacht, omdat hun plannen bij het van kracht worden van de nieuwe voorschriften hieraan moesten vol doen. Daarom is het best mogelijk, dat het aantal opdrachten zich gedurende het tweede kwartaal weer in stijgende lijn heeft bewogen. Cijfers daarover zijn nog niet beschikbaar. Gunstige produktie bij Hoogovens IJMUIDEN De Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken de len mede dat de produktie van ruw ijzer en staal zich gunstig blijft ontwik kelen en de jaarraming van de staal- produkMe is 2.8 (vorig jaar 2.3) miljoen ton. Men produceert zo veel mogelijk mede om een voorraad plakken te vor men om in de komende twee jaar extra- hoeveelheden eindprodukt te maken. De eerste proef met pellets (ertsknik kers) in hoogoven V viel gunstig uit en er zijn hoge dagprodukties gemaakt. Eind juni is kooksbatterij Ila aangestoken ginnen. De binnenkomende orders voor dunne plaat zijn na tijdelijk achterblij ven weer normaal. Voor dikke plaat is de markt nog onzeker. blikafzet kan in 1965 Iets lager zijn door waarschijnlijk tijdelijke verminderde afzet aan de conservenin- dustrie, maar er zijn extra-orders voor levering van onvertinde blikrollen aan Spanje afgesloten. Het is nog onzeker of er voldoende personeel zal zijn om op 1 oktober de vijfde Martinoven in bedrijf te stellen. Nederlandsche Bank AMSTERDAM De b&nkbiljettenom - loop Stijgt van top tot top sinds midden juni en heeft op de weekstaat der Ne derlandsche Bank van 19 juli een nieuwe mijlpaal bereikt door een stijging van 7440.4 miljoen tot f 7584,4 min., waardoor voor het eerste de driekwart van 10 mil jard is overschreden. Dit is vooral een gevolg van de 1". uitkering aan werknemers, en voorts was er 15 juli de maandelijkse uitkering aan gemeenten en ten derêle de vermeerde ring van deviezen met f89 min., waar door goud en deviezen toenamen tot f7292,8 min., waarvan goud onveranderd f6324.7 min., terwijl convertibele de viezen van f932.5 min. tot f 1021.3 min. 'tegen en het dekkingspercentage van 90.98 tot 91.54 vermeerderde. Intussen nadert reeds de nieuwe ultimo, die ech ter niet zo veel bankpapier zal vergen als dde van juni. De banken zagen hun saldo met f34 min. toenemen tot f 197 er. de dure voor schotten te verminderen met f 38 min. tot f50.1 min. Sinds 15 juli moeten de ban ken f202 min. of f33 min. meer rente loos aanhouden. De schatkist heeft door de uitkering aan gemeenten en andere oorzaken een zware aderlating onder gaan van f 134 min., waardoor het saldo achteruitging tot f 127.2 min Hoewel daggeld nog steeds op 4% staat, meent men in kringen van de geldmarkt, dat er een lichte kentering ls gekomen in de krappe stand van de markt en dat deze de eerste dagen wat gemakkelijker zal worden. Inmid dels moet men rekenen met de storting van f 300 min, op de Nederlandse staats lening Juli in miljoenen ^^den^3' Activa: ^Goucï ,S324-7'- vorderingen in goud 1021.2 (1021.2). buitenlandse betaalmiddelen 0.1 <0.11 gu.den»vorderingen op bultenl, 36.6 34,4). papier in disconto 13 (8). papler door bank gekocht 611,7 (611,7). voorschotten 50.1 (87.7), Ned munten 14.2 ilS.4): passiva: Bankbil jetten 7584,4 (7440.4), schatkist 127.2 (281.2). banken in Ned. 197.2 (162.9). andere inge zetenen 24.2 (22.2). banken in buiten!. 781 70.8) andere niet ingezetenen 5,8 <10; saldi bultenl. Beid 18.5 (14.4).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7