Dit jaar 33 miljoen voor landen in ontwikkeling BRYLCREEM Urgentieprogra m Z. O. Azië Ook fonds voor bedrijfsleven Bij Turijn spookt het weer geducht Fenlener van Vlissingen moet Zwitserland uit Bomaanslagen op Corsica Voor hem.voor haar Krijgt Griekenland ^en compromis - premier i Jjh een fianfce Vrouw overvalt Duitse bank Relatie Sowjetblok en Bonn normaliseren Rood China overtroeft Sowjetunie WOENSDAG 21 JULI 196S „Tegenwichtorders" in Engeland BONN De Westduitse minister van buitenlandse zaken Schröde de Britse ambassadeur in Bonn, Ro berts, hebben gisteren een ove reen komst getekend, waarbij de bonds republiek zich verplicht reeds thans ongeveer 420 miljoen gulden te beta len voor orders die hetzij reeds ir Engeland zijn geplaatst, hetzij aJldaar per 31 maart 1966 geplaatst z ullen zijn, Engeland en West-Duitsland zijn tijdens eind juni jl. door wederz ijdse financiële deskundigen in Bonn ge voerde besprekingen overeengekomen dat de bondsrepubliek tot 31 maart 1967 voor een bedrag van tenminste 1.300 miljoen gulden orders in E nge land zal plaatsen. West-Duitsland plaatst deze orders in Britannië als tegenwicht voor de uitgave van ongeveer 850 milj oen gulden per jaar, die Engeland zéch getroost voor de instandhouding 'gan het Britse Rijnleger. In Jemen is dinsdag een nieutwe regering, onder leiding van generaal- Majoor Hassan Ai Amri, gevormd. Het kabinet van Ahmed Mohammed Noiman trad vorige maand af. Eugen R. Blackspeciaal adviseur' van president Johnnon voor de ont wikkelingshulp in Zhiidoost-Azië, die in Den Haag een bespreking voerde met minister Luns. I^EN HAAG De Nederlandse regering is van plan nog dit jaar 33 miljoen gulden uit te geven voor extra hulp aan minder ontwikkelde landen. Bjj de 1 Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om deze hulp mogi jljjk te maken. In de memorie van toelichting op het ontwerp ivordt herinnerd aan de regerings verklaring, waarin wordt gezej »d, dat Nederland zich voor de hulp aan landen in ontwikkeling me er moet inspannen. De regering denkt de 33 miljaen op de volgende wijze te verdelen: Voor Suriname en de Nederlandse Antillen 11 miljoen Voor rentesubsidies op len ingen van de Nationale Investerings bank 15 miljoen Voor urgentiehulp in Zuidi oost-Azië 1,2 miljoen Voor beurzen, cursussen en instituten 625.000 gulden Voor projecten uit te bestelden aan het bedrijfsleven 5,175 miljoen. De hulp aan Zuid-Oost-Azië wiil de regering intensiveren met het oag op de politieke ontwikkelingen in dit deel van de wereld. Op welke terreinen deze hulp wordt verleend, is nog niet zeker. De begroting 1966 zal hier over uitsluitsel geven. Wél zal Nederland nu reeds vólldoen aan het verzoek van de Econorr lische commissie voor Azië en het 'Verre Oosten van de V.N. een tweede bag germolen te bekostigen. Deze bagger molen, die ongeveer een milj oen i gul den zal kosten, is bestemd vorir de verdere ontwikkeling van de Me kong vallei. Eugene Black, de speciale adviseur van president Johnson van de V.S. gisteren door minister Bot (ontwikke lingshulp) en Luns op de hoo|Jtte ge steld van de Nederlandse plannen. De heer Black was gisteren juist ha Den Haag om met de Nederlandse re;gering Over de ontwikkelingshulp te sp:reken. Een aantal weken geleden is i.n Den Haag uitvoerig overleg gevoeod met de heer U Nuyn, secretaris van de Economische commissie voor Azië en het Verre Oosten van de V.N. Het grootste deel van het bedrag voor beurzen enz. wordt gebruikt voor de bouw van een studenl :enhuis te Delft voor studenten uit rie ont wikkelingslanden. Suriname TURIJN Qcculisten en psy chologen houden zich bezig met vreemde verschijnselen in een boerenwoning, waar glazen, bor den en snuisterijen zich vrij zouden bewegen zoneter dat iemand ze aanraakt. De verschijnselen wer den in deze stireek in het noorden van Italië vergeleken met die, welke tien jaar geleden bekend geworden zijn als „het geval van de vliegende salami". Het zogenaamde „spookhuis" is de woning van de 38-jarige Attilio Casci- nelli, zijn 39-jiarige vrouw, Mecede, en hun zevenjarige zoon Luigi. Signora Casoinelli vertelde, dat een paar da gen geleden voorwerpen in haar huis op onverklaarbare wijze, zonder dat iemand ze aainraakte, van plaats be gonnen te veranderen. bukte om het op te rapen begonnen meer borden, glazen, flessen en ande re voorwerpen van de tafel en andere meubelen op de grond te vallen. Hetzelfde is de laatste dagen herhaal delijk voorgekomen. Zij vertelde, dat eens gedurende de nacht haar zoon wanhopig in zijn slaapkamer lag te schreeuwen en dat hij haar had verteld, dat hij in het donker plotseling een „geheimzinnige zwarte marf' had gezien, die dreigen de gebaren, had gemaakt en daarna door een muur was verdwenen. Poli tie en de parochiegeestelijke gingen naar het buis, maar zij konden niet ontdekken wat er aan de hand was. De jongen werd zaterdag naar familie in Turijn gestuurd en de vreemde verschijnselen hielden op. Dit deed deskundigen denken aan een geval van telekinese (beweging van voorwerpen door een buitenlicha- melijke ka-aoht) zoals zich hier tien jaar geleden heeft voorgedaan in een vleeswarenwinkel. Salami, stukken van hammen en andere vli ïeswaren maakten ziöhzelf los van öjs haken, waaraan ze hingen en vlogen tot ontzetting van de klanten, die him ogen nauwelijks konden geloven, door de zaak. Deskundigen verklaarden de ge beurtenissen destijds hiermede, dat er een „mediamieke verbinding" bestond tussen de verkoopster en eer: jeugdige I verkoper van een naburige zaak, die liefde voor het meisje had! opgevat De nabijheid van deze twiae, zeiden iide deskundigen, had een „nvediamieke stroming" veroorzaakt, sterk genoeg lom vaste voorwerpen te verplaatsen. Toen het meisje een paar dagen uit I de winkel weg was, werd alles weer normaal. voor direct produktieve projecten. Verder zal ter bevordering van het toerisme een aantal historische gebou wen worden gerestaureerd. Hiermee is een bedrag van acht miljoen ge moeid. Een miljoen gulden is verder nodig voor de ontwikkeling van de machinale landbouw. De rest van het bedrag is bedoeld voor de infrastruc tuur van het aluminiumproject van Kaiser, dat op Curagao wordt gesticht. Rentesubsidie Met de rentesubsidies wil de rege ring tegemoetkomen aan het probleem van de beperkte draagkracht en de groeiende schuldenlast van de ontwik kelingslanden en aan het streven naar harmonisatie in de voorwaarden van de ontwikkelingshulp. De rentesubsidiëring wordt bereikt door de afkoop bij de Nationale In vesteringsbank N.V. van de contante waarde van het renteverschil over de gehele looptijd van de lening. Door deze steun kan de rente voor de ontwikkelingslanden worden ver laagd tot drie procent. Bedrijfsleven Het Nederlandse bedrijfsleven blijkt de laatste tijd steeds meer projecten in de minder ontwikkelde landen voor te bereiden. Uitvoering van deze pro jecten zal een gunstig effect hebben op de ontwikkeling van deze landen. Het belangrijkste van deze projec ten is niet de overdracht van kennis, maar een mogelijk begin van indus trialisatie. Dit kan weer particuliere investeringen, met zich meebrengen. Deze mogelijkheden, zo meent de regering, wettigen een nieuw bilate raal projectenprogramma, waarvoor dit jaar nog 5.175.000 gulden wordt bestemd. BASTIA (Corsica) Onder de leuze „Corsica voor de Corsicanen" zijn in de afgelopen drie weken in het gebied van Bastia vijf kneedbomaanslagen gepleegd, die voornamelijk gericht waren tegen de woningen van uit Noord-Afrika ge repatrieerde Franse kolonisten. In het betrokken gebied werkt een onderneming, die enerzijds toeristen wil aantrekken, onder meer door de bouw van een hotel, en anderzijds gronden geschikt maakt voor de landbouw. De verdeling van deze landbouwgrond ver liep naar wens, totdat er voormalige ko lonisten uit Noord-Afrika op het toneel verschenen. De plaatselijke bevolking meende dat zij tekort werd gedaan en deze gevoe lens van onbehagen culmineerden in de aanslagen, die overigens door talrij ke Corsicaanse autoriteiten zijn ver deeld. Dinsdag gebeurde dit door de leden van de algemene raad van het eiland. Men pleitte echter tevens voor maatregelen om aan hen die menen on rechtvaardig te zijn behandeld voldoe ning te geven. Nasser ook naar Chroesjtsjef? CAIRO President Nasser heeft, volgens welingelichte kringen, de wens te kennen gegeven tijdens zijn bezoek aan de Sowjetunie, dat op 27 augustus begint, ook ex-premier Chroesjtsjef te ontmoeten. Russische regeringskringen zouden dit verzoek hebben ingewilligd. Het bezoek zal wel een particulier karakter dragen en niet worden geplaatst op de offi ciële agenda. Nasser en Chroesjtsjef schijnen in mei van het vorig jaar tijdens de rondreis van de ex-premier door Egyp te een hartelijke vriendschap te heb ben gesloten. Britten kunnen atoomkoppen niet beproeven LONDEN Premier Wilson heeft in het Lagerhuis toegegeven dat de Britse atoomkoppen voor de Polaris- raketten waarschijnlijk nooit be proefd zullen worden omdat het kern- stopverdrag van Moskou dit verbiedt. De conservatieven drongen toch aan op proeven omdat zij vermoeden dat de koppen niet werken. Er zijn al eerder proeven genomen met het ontstekingsmechanisme die mislukten. Labour waarschuwde Wilson echter het verdrag van Moskou niet te schenden. De enige mogelijkheid die nog overblijft is de atoomkoppen ondergronds te beproeven, evenals het ontstekingsmechanisme. I WF CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Villa halve meter te hoog Dorp verdeeld in twee kampen ST. SULPICE, ZWITSERLAND Henri Fentener van Vlissin gen, een Amerikaans staatsbur ger van Nederlandse afkomst, loopt gevaar Zwitserland te moeten verlaten omdat zijn villa een halve meter te hoog is. De „zaak van de halve meter", zo als deze in de Zwitserse pers bekend staat, begon vijf jaar geleden toen Fentener van Vlissingen in Zwitserland kwam en een villa liet bouwen die van achteren aan het Meer van Genève grensde. Zijn buurman, Wolff, had echter bezwaren tegen het feit, dat zijn chalet van één verdie ping in het niet zonk naast de grote villa en trachtte nog ver geefs Fentener van Vlissingen ervan te weerhouden de villa te bouwen. Wolff diende toen een klacht in op grond van het feit. dat de hoogte van de villa in strijd is met de bouwveror dening, die een maximum-hoog te van acht meter voorschrijft. De gemeenteraad van St. Sul- pice stelde Wolff in het gelijk en beval Fentener van Vlissin gen de bouw te staken. Deze bracht de zaak voor de rechter en stelde dat de architect, die voorheen voor Wolff had ge werkt, de villa op instigatie van Wolff opzettelijk te hoog had ontworpen. Hij ging nog verder met zijn beschuldiging en ver klaarde, dat de burgemeester met Wolff tegen hem samen spanden. De rechter sprak zich echter uit ten nadele van Henri en trachtte hem toen in een gesticht te doen opnemen, dat deze geestelijk onstabiel zou zijn. Maar vijf dagen later ver dedigde de Nederlandse Ameri kaan zich op briljante wijze voor een rechtbank in Lausanne tegen de beschuldiging van geestelijke onstabiliteit. Met de steun van een stampvolle pu blieke tribune en een hem wel gezinde pers wist de 44-jarige Henri de rechtbank te overtui gen van zijn geestelijke gezond heid. Twee kampen Het dorp is door deze affaire verdeeld in twee kampen. Een gedeelte heeft zich geschaard achter Fentener van Vlissingen, die zeer populair is in het dorp en het andere gedeelte zegde zijn steun toe aan Wolff, die uit protest een hongerstaking was begonnen. Een nieuwe politieke factor zal de zaak wellicht beslissen. Deze herfst worden plaatselijke ver kiezingen gehouden en de „zaak van de halve meter" dreigt een voornaam punt te worden in de verkiezingsstrijd. Fentener van Vlissingen heeft vele medestanders in het dorp en de gemeenteraads leden volgen nauwkeurig de stem ming onder de bevolking om voor de verkiezingen hun standpunt te kunnen bepalen met het oog op eventuele herverkiezingen. De autoriteiten zouden kunnen overgaan tot het slopen van het dak. Dit betekent dat de plafonds in de slaapkamers moeten worden verlaagd en deze „operatie" kost naar schatting 70.000 gulden. In afwachting van de verdere ontwikkelingen blijft de familie Fentener van Vlissingen in haar chalet. Henri heeft reeds gezegd dat hjj het land niet zal verlaten. „Als zij mij weg willen hebben, zullen zij mij over de grens moeten sleuren", zo zei hij. Volgens een te Hanoi door de pers afdeling van het „Zuidvietnamese be vrijdingsfront" uitgegeven mededeling zijn in juni en begin juli 1.076 speciaal opgeleide Zuidvietnamese militairen naar de Vietcong overgelopen. Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem -ook voor Uw haar! Invasievloot van Indonesië op weg naar Maleisië? KOEALA LOEMPOER Indonesi sche oorlogsschepen zijn thans op weg naar Maleisië in een ondersteunings operatie van grondeenheden, die grensgebieden in actie zouden zijn. Dit is gisteren door het Indonesische persbureau Antara gemeld. Deze In donesische „invasievloot" zou onder leiding staan van vice-admiraal Moel- jadi. De Maleisische minister van lands verdediging, Abdoel Razak, die thans als waarnemend premier optreedt, verklaarde in een commentaar op het Antara-bericht dat de Maleisische vloot gereed is om elke poging tot een invasie te verijdelen. Hij voegde hier echter aan toe, dat de Maleisische regering niet op de hoogte is van een Indonesisch invasieplan voor Maleisië. NEW YORK De bediende van een effectenmakelaar is gisteren in New York op straat beroofd van certi ficaten van aandelen ter waarde van twee miljoen dollar. De stukken zijn verhandelbaar, maar volgens finan ciële deskundigen zal het voor de dieven zeer moeilijk zijn ze te verzil veren. ATHENE Volgens welinge lichte kringen in Griekenland is de kans grooit dat er een oplossing in de Griekse crisis wordt gevon den in de figuur van Stephano- poulos, vice-premier in de rege- ring-Papanclreoe, die door beide partijen als aanvaardbaar wordt gezien. Want zelfs dl zou Papandreoe weer worden uitgenodigd een regering te vormen, dan nog zou de crisis niet voorbij zijn. De nieuwe premier Novas kan namelijk rekenen op de steun van 22 aanhangers van de Verenigde Centrum partij, waardoor Papandreoe zijn absolute meerderheid in het par lement kwijt* is. Als Stephanopoulos naar voren wiordt geschoven betekent dat voor Papandreoe dat hij slechts leider van d*- partij zal blijven. De kwestie is echter nog steeds niet van de baan. Papandreoe kan rekenen op zeer grote buitenparlementaire steun. Het algemeen .vakverbond heeft voor maandag een staking uitgeschreven in Athene en de havenstad Piraeus. Men verwacht daf 120.000 arbeiders het werk zullen neerleggen. jn Een meisje van zestinn jaar heeft de zevende klas van de lagere school verlaten om overgroot moeder te worden. E»at gebeurde in Jackson (Ohio, VS). Door hoar huwelijk met de 62-jarige Wesley David Bowen is Sharon Kay Hughes stief moeder geworden van vijf, grootmoeder vaninog vijf kinderen en over grootmoeder van een kind. I Een houten stok viel gis teren uit een raam van de negende verdieping van een gebouw in New York. Het ding drong als een speer in het hoofd van een vrouw, die op het trottoir stond te kij ken, hoe de politie iemand arresteerde. Het was de 45-jarige mevrouw Fran ces Levin. Het uitsteken de deel van de stok moest worden afgezaagd, voor dat de vrouw naar een ziekenhuis kon worden overgebracht. 1 Het plaveisel van een van Rome's mooiste en druk ste pleinen Is opengebro ken om de restanten van een oud gebouw bloot te leggen. Men vond al een zwart-witte mozaïek vloer, resten van muren met bloemen op een rode ondergrond. Het Piazza della Republica ligt bij het centrale sta tion van Rome. Op het plein staat een prachtige fontein, die voor vele toe risten de eerste echte kennismaking met de stad vormt. De oude muren lagen nauwelijks een hal ve meter onder het pla- De Mariner 4 blijkt een schitterende hebben uitgevoerd door van spoor te verwisselen bijl de opnamen op de barnd van zijn foto's van I D'e truc van een Duitse so ldaat, die met pasklaar ge maakte munten goed koop interlokale gesprek ken kon voeren van open bare telefooncellen uit, gaat de Westduitse PTT veel geld kosten. Alle telefoonautomaten wor den veranderd om toe passing van de truc op grote schaal te voorko- Koning Constantijn is inmiddels weer in Athene teruggekeerd. Door niemand opgemerkt reed hij naar het paleis waar hij onmiddellijk zijn be raadslagingen met de nieuwe minis ters begon. Hij beëdigde vijf nieuwe ministers. Novas verklaarde dat het parlement op 30 juli bijeen zal komen voor een vijfdaags debat, dat za" worden besloten met een vertrou wensvotum over de nieuwe regering. Brits Hogerhuis spreekt zich uit tegen doodstraf LONDEN Het Britse Hoger huis heeft zich gisteravond in tweede lezing met 204 tegen 104 stemmen uitgesproken voor af schaffing van de doodstraf in En geland. Dit is de eerste maal dat het Hoger huis, dat zich na de oorlog tweemaal tegen een afschaffing had uitgespro ken, zijn zegen aan de afschaffing geeft. Ook in <je vorige eeuw wist het Hogerhuis op dit punt van geen wijken. Zo heeft het tussen 1800 er 1818 zesmaal een wetsontwerp ver worpen, dat voorzag in afschaffing van de toen nog bestaande doodstraf voor zakkenrollerij. Het Lagerhuis heeft zich verleden week met een meerderheid van 102 stemmen voor afschaffing van de doodstraf uitge sproken. Goya-dief gevat? LONDEN Vandaag verscheen de 61-jarige werkloze Kempton Bunton uit Newcastla-upon-Tyn voor een diefstal van een schilderij van Goya, da Hertog van Wellington voorstel lend. Het is vier jaar geleden uit de National Gallery in Londen gestolen, drie weken nadat dit museum het voor 140.000 pond sterling had aange kocht. In mei jl. is het doek onbe schadigd teruggevonden. Iemand had het in Birmingham aan het station in bewaring gegeven. Bunton is er gisteravond aangehou- Viscount stort op fabriek LIVERPOOL Een viermotorige Viscount is gisteravond neergestort op een chemische fabriek, die gelukkig verlaten was door het grootste gedeel te van het personeel. De Viscount wilde landen maar raakte het dak van de fabriek. Twee bemanningsle den en twee vrouwelijke opzichters van de fabriek kwamen bij dit onge luk om het leven. Er ontstond een felle brand die door de brandweer met schuimblus- sers werd bestreden. HAMBURG Voor de tweede maal in enkele weken tijd heeft een char mant uitziende vrouw een overval ge pleegd op een Hamburgse ba nik. Maak te zij eerst maar 3.000 mark buit, nu was de „opbrengst" groter. Onder be dreiging van een revolver dwong zij de kassier haar 35.000 mark „uit te betalen". Een helper hield de terug tocht gedekt. Met een crèmekleurige gestolen auto maakten zij zich uit de voeten. Een helicopter van de politie, die enkele minuten daarna een achter volging inzette, kon de auto niet meer achterhalen. De kassier wist geen goed signale ment te geven. Alleen haar stem her innerde hij zich: die klonk verwonder lijk zacht. Malawi volgend jaar republiek BLANTYRE Malawi (het vroe gere Niassaland) zal 6 juli van het volgend jaar een republiek worden binnen het Britse Gemenebest, zo heeft de premier van dat land, dr. Hastings Banda, bekendgemaakt. Op die datum zal het twee jaar geleden zijn, dat Malawi onafhankelijk werd. Dr. Banda zei in een boodschap tot zijn volk, dat de banden en vriend schap met Groot-Britannië sinds de onafhankelijkheidsverlening waren versterkt en geconsolideerd, maar dat nu voor Malawi de tijd was aange broken, het voorbeeld van zijn „broe ders en zusters" in andere voormalige Britse koloniën in Afrika te volgen en over te gaan tot een republikeinse staatsvorm. 1 WF CITROENBRANDEWIJN FOCKINK I Rede Ulbricht in Boekarest BOEKAREST Op het Roe- meense communistische partijcon gres is de rede opgevallen, die Walter Ulbricht, de onbetwiste leider van de Oostduitse commu nisten, heeft gehouden. Hü ver klaarde geen bezwaar te hebben tegen normalisering van de ver houding tussen de communistische staten en de Bondsrepubliek Duits land, zjj het dan met de nodige voorzichtigheid. Voor het overige waren de afgevaar digden slechts getuige van een woor denstrijd tussen Leonid Brezjnef, de Russische partijsecretaris en generaal Teng Hisau-ping, zijn Chinese collega. De Rus pleitte hartstochtelijk voor een wereldomspannende eenheid onder de communisten en viel fel uit tegen de „imperialistische agressie". Teng applaudisseerde niet, toen Brezjnef was "''""""''ken. De Chinees overtroefde iche leider toi een redevoering. waarin hij dreigde, dat de „Ameri kaanse invallers uit Vietnam gesmeten zullen worden". Voorts zei hij, dat eenheid onder de communisten alleen kan worden bereikt op de voorwaarden van China. Brezjnef applaudisseerde beleefd aan het eind van de rede van Teng. Tevoren had de Roemeense premier Maurer rapport uitgebracht over het vijfjarenplan tot 1970. Dit voorziet in grotere stimulansen voor de arbeiders en beoogt een recordtoeneming van 40 procent van de buitenlandse handel. Ruim 60 procent van deze handel wordt nog met communistisch geregeerde belangrijkste handelspartner van Roe menië. De rede van Ulbricht heeft hier ongetwijfeld verband mee gehouden. Franse tarwe naar de Sowjetunie PARIJS Franse officiële kringen hebben gisteren meegedeeld dat vol gens een in Parijs gesloten overeen komst Frankrijk 300.000 ton tarwe naar de Sowjetunie zal zenden. De verkoopsprijs werd niet bekendge maakt. Volgens de zegslieden tullen de verschepingen tuseen september en december geschieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5