Nieuwe Leidse Courant Noord-Vietnam wil vechten tot aan de overwinning WILSON VALT UIT TEGEN HANOI aanslag op Mislukte generaal Taylor VS-vliegtuig nam foto's boven Frans gebied Nog geen vergunningen voor aardgasindustrie Vader bekent babv te hebben gedood Papandreoe als een held ingehaald Politie zoekt vergeefs naar moordenaar Dinsdag 20 ju£ 1965. 46*te jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD intvastigh U ghebtev n h«»t m ♦eghenspoe»!" Koeler De BIH «rw*dit tot woewdaeaawi* Enkele regen of onweerbuien, maar morgen overdag ook perioden met zon neschijn. Zwakke tot matige verander lijke wind. Koeler. (Opgemaakt te 11.15 Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 HANOI/LONDEN/NEW YORK Wij zijn vastbesloten, tot de eindover winning door te vechten, aldus verklaarde Ho Tsji-minh, de president van Noord-Vietnam, gisteren in een rede ter gelegenheid van de elfde ver jaardag van de Genecfse akkoorden inzake Vietnam. Uit zijn woorden kwam duidelijk naar voren dat hij alleen vredesbesprekingen wil op com munistische voorwaarden. GENERAAL TAYLOR aanslag Intussen liet de Britse premier Wilson in het Lagerhuis felle kritiek horen op de houding van de Noord- vietnamese leiders. „Zij die tegen onderhandelingen zijn, zijn vijanden van de vrede", zo zei hij. Wilson noemde zes punten, die in grote lij- Officieel protest ingediend PARIJS/WASHINGTON. Op de Amerikaanse ambassade in Parijs is gisterochtend een Frans protest over handigd tegen het vliegen van eer Amerikaans verkenningsvliegtuig bo ven de verboden zone bij de Frame kerninstallaties in Pierrelatte. Het vrij dag door Franse straaljagers onder schepte toestel van het type RF-101 heeft systematisch 175 foto's genomen van de kerninstallaties waar o.m. de isotopen voor de Franse kernbom wor den vervaardigd. Het Amerikaanse ministerie van defensie in Washington verklaarde gisteravonddat, indien een Ameri kaans toestel over een verboden zont is gevlogen, dit in elk geval niet met opzet is gebeurd. Er wordt een on derzoek naar het incident ingesteld. Het bewuste vliegtuig hoort thuis op de basis Ramstein in West-Duitsland. Volgens de Fransen heeft het verken ningsvliegtuig vier vluchten boven de verboden zone gemaakt. Het toestel werd opgespoord door de radar van de lucht verdediging. Bij de tweede vlucht steeg een Franse straaljager op om de Amerikaan te on derscheppen. Dit lukte niet omdat de piloot van het toestel zijn nabrandings- apparaat inschakelde, waardoor het een grotere snelheid verkreeg, zodat de Fransman gedwongen was terug te ke ren. Wel werd het registratienummer van de Amerikaan genoteerd. Daarna kwam het verkenningsvliegtuig nog tweemaal boven de verboden zone. By de laatste vlucht slaagden Franse toestellen de Amerikaan te onderschep pen. De piloot werd „uitgenodigd" naar zijn basis terug te keren.Zij escorteerden de piloot en zijn toestel tot aan de grens. Waarnemers leggen verband tussen dit luchtincident en het verzoek van Frankrijk aan Amerika, eerder dit jaar. zijn nieuwe consulaat in Tahiti op te heffen. Er staken toen specula ties de kop op. dat de Franse regering Rusk opvolger vau Stevensou WASHINGTON In Amerikaanse regeringskringen wordt druk gespe culeerd over de vraag wie de opvol ger van Adlai Stevenson in dc VN wordt. Vele namen worden genoemd, maar één duikt steeds vaker op die van minister Rusk. Rusk zelf zou wel voelen voor deze post. In het geval dat hij benoemd wordt verwacht men. dat minister McNamara naar buitenlandse zaken zal gaan. Het blijven maar speculaties. President Johnson heeft de beslissing over een opvolger voorlopig uitgesteld. Een archiefopname van de RF 101, het Amerikaanse fotoverkennings vliegtuig dat volgens Parijs boven verboden gebied een geheime atoomfabriek heeft gefotografeerd bevreesd was. dat het Amerikaanse consulaat wellicht zou worden ge bruikt om inlichtingen over de kern proeven, die Frankrijk in dit gebied wil nemen, te verkrijgen. Grove blunder De republikein Paul Findley acht de Franse beschuldiging zeer ernstig Indien inderdaad een spionagevlieg- tulg boven een verboden gebied heeft gevlogen, dan heeft men aan Amerikaan se zijde een politieke blunder van de eerste orde begaan en Frankrijk ernstig beledigd, aldus Findley in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden. Hij voegde er aan toe. dat Amerika tot dusver dit soort operaties voorbe hield aan Cuba. Rusland, China en „andere vijandige landen" Hij drong er bij president Johnson op aan dat de VS op kernwapengebied me>t Frankrijk samenwerken en ophouden met tegen- werkmg van de Franse kernwapen ontwikkeling. Rang bij rang alleen als reisvergoetling in het geding is DEN HAAG Alleen in het geval, dat van rijkswege vergoeding voor me- derelzenden in particuliere auto's wordt toegekend, geldt de voorwaarde, dat of ficieren. onderofficieren en soldaten slechts met ranggenoten mogen medereizen. aldus minister De Jong in antwoord op schriftelijke vra- van het Tweede-Kamerlid Wiel draaier (soc.). Om misverstand uit te sluiten, heeft de minister dit standpunt aan de chefs staven ter kennis gebracht. Ter toe lichting verklaart hij nog. dat het toe kennen van een vergoeding van rijks wege aan medereizenden in particuliere auto's onderlinge financiële verplichtin gen schept. Deze verplichtingen kunnen de normale, hiërarchische verhoudingen gemakkelijk vertroebelen. Bij een per soneelsbeleid. dat streeft naar een goede samenwerking, dient een dergelijke bron van moeilijkheden te worden voor komen. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken heeft officieel berichten •r troebelen in Tibet tegengesproken deze aangeduid als ..kwalijke verzin nen het Britse beleid ten aanzien van Vietnam bepalen. Dat zijn: 1. dat het Vietnamese conflict een echte oorlog is geworden. 2. dat uit breiding dreigt tot een landoorlog in Azië van de eerste grootte, 3. da de inter nationale situatie erdoor achteruitgaat en tot een verscherping van de standpunten kan leiden. 4. dat de crisis niet alleen met militaire middelen kan worden opge lost, 5. dat een politieke oplossing aan de conferentietafel wordt geblokkeerd door het verzet ran Peking en Hanoi, en 6. dat Engeland, Amerika en Rusland van oordeel zijn. dat de sleutel voor een op lossing zich in Hanoi bevindt. ..Deze sleutel kan ook in Moskou niet worden omgedraaid." aldus Wilson. Voorts hebben zich de volgende ontwikkelingen voorge- De politie van Saigon heeft een poging van de Vietcong, de scheldende Amerikaanse ambassadeur Maxwell Taylor te doden, weten te verijdelen. Een mün kon op tijd onschadelijk wor den gemaakt. Er werd een arrestatie verricht. Pham Ngo-thao. die vorige week werd doodgeschoten, had enkele weken geleden aan het Amerikaanse tijdschrift Newsweek een brief geschreven. Daarin zei hij. dat minister MacNamara niets be grepen heeft van het Vietnamese pro bleem en dat hij een slecht raadgever was voor president Johnson. In de buurt van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi is een Amerikaanse bommenwerper neergeschoten. De twee bemanningsleden maakten gebruik van hun schietstoel. Zij konden echter niet door reddingsvliegtuigen woraen opge pikt. Barones beroofd van collier (80 mille) GENEVE De 32-jarige barones Fiona Thyssen. gewezen vrouw van de Duitse staalkeizer Heinrich Thyssen. is beroofd van haar collier ter waarde van tachtigduizend gulden. Het sieraad was een geschenk van haar ex-man. Het collier is van puur goed. Kostbare Braziliaanse amethisten en diamanten zijn erin verwerkt. De diefstal is ge pleegd, toen de barones op de terugreis was van Schotland naar Zwitserland. Het collier zat in een cassette, die zij op haar schoot droeg De vingervlugge dief moet het collier hebben gestolen, toen de barones even haar handen vrij moest hebben en de cassette in haar niet af gesloten reistas stopte. Tegen lueh tverontreiniging Kamerlid pleit voor normen DEN HAAG In de gebieden van ons land waar de luchtverontreiniging een probleem is geworden of dreigt te worden zijn nog geen vergunningen verleend voor de houw van fabrieken voor de vervaardiging van salpeter zuur en kunstmestprodukten, op basis van ammoniak, bereid uit aardgas. In voorkomende gevallen zal bij de -j.<* 3; JÉ! Belangrijke foto's van Mariner IV PASADENA Gisteren heeft de Ma ner IV enkele van de meest belang wekkende foto's van Mars naar de geseind. Het waren beelden bieden, die volgens sommige geleerden begroeid kunnen zijn. is geen enkele aanwijzing of ,-anneer deze foto's voor publikatie vrijgegeven zullen worden. bereiding van fosfaabmeststoffen de methode van natte wassing doelmatig worden toegepast Op deze manier zal een groot deel van de schadelijke gassen en nevels. die vooral ontstaan bij het ontsluiten'van ruwe fosfaten, opgevan gen kunnen worden. Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) heeft deze mededelin gen gedaan in antwoord op vragen, die de heren Pesohar en Oele (soc.) hem stelden. Over de bevordering van de methode van katalytische reductie bij de berei ding van salpeterzuur uit ammoniak, waardoor schadelijke nitreuze dampen voor een deel worden herleid tot onscha delijke gassen, kan de minister nog geen positieve mededelingen doen. Een toe passing van deze methode is het experi mentele stadium nog niet te boven. Inmiddels heeft het Kamerlid Brug- geman (pas. soc.) er bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid op aangedrongen, dat er. voor zover deze nog niet bestaan, normen worden vast gesteld voor de toelaatbare vorm van luchtverontreiniging. Het Kamerlid acht verder publikatie van rapporten als dat over de luchtver ontreiniging in Amsterdam en omgeving noodzakelijk. Alles wel aan boord van Seven Seas NEW YORK Helmut Bender, de kapitein van het passagiersschip Se ven Seas, dat 500 mijl ten oosten van New Foundland hulpeloos ronddrijft, heeft verklaard, dat alles wel is aan boord- De verlichting, de keuken, de wateraanvoer en de sanitaire voor zieningen werken normaal Het schip drijft met een snelheid van vijf mijl per dag in noord-oostelijke richting af. Kapitein Bender zei, dat het vuur in de machinekamer is ontstaan door een breuk in een brandstofleiding. De uit stromende olie vatte vlam boven een hulpmotor. Volgens de kapitein is de toestand iet ernstig. Het is niet nodig het anker ■Wlaten zakken. Een ruwe zee zou niet gevaarlijk zijn. De Absecon, een kotter van de Ame rikaanse kustwacht en dc sleepboot Ierse zee. zoudeh vandaag de Seven Seas bereiken. Van noord tot zuid, overal t het Noordzeestrand toegankelijk is: een onafzienbare krioelende menigte die van zon en zee ge niet. Eindelijk volop zomer! Colin Chapman thans voor dc rechter HEERLEN De 30-jarige J. J. K. uit Schaesberg, heeft gisteren tegen- de rijkspolitie bekend zijn kindje drie maanden te hebben gedood. De baby is in maart overleden. Het echtpaar heeft een dochtertje iran anderhalf jaar. De ma-n is chauf feur. Hij is nog nooit met de pol-itie i: ia-nraking geweest. Over het motief wilde de politie zich niet uitlaten. Wel karakteriseerde men tan als een „gewoon burger". De w is niet gearresteerd. De 22-jarige P. Vermaas uit Baren- dreaht is gistermiddag in de Drechtha- in Zwijndrecht verdronken. Hartje zomer: vroeger sprak men van komkommertijd en dook het monster van Loch Ness telkens weer op. We doen het nu wat mo derner: met vliegende schotels. Deze foto moet in de avond in Buenos Aires Argentiniëzijn genomen- Het vreemde vooriverp moet tien minuten lang boven de daken hebben gehangen en toen met grote snelheid zijn verdwe nen. De foto „is gemaakt met een belichtingstijd van een minuut'*, wordt ons bericht. Maar voor de fotograaf staan wij niet in. HAARLEM Colin Chapman, de eigenaar van de Lotus-renstal die zon dag gedurende de Nederlandse Grand Prix op Zandvoort tweemaal tot een handgemeen met de politie kwam, is vanochtend voor de Haarlemse politie rechter verschenen. Maar de zaak werd op advies van de officier van justitie voor onbepaalde tijd aange houden. De zaak is terugverwezen naar de rechter van instructie wege het ingewikkelde en emotionele karakter ervan. Zondagavond werd de Engelsman in verzekerde bewaring gesteld, de Engelsman in verzekerde bewaring gesteld. De nacht bracht hij door op het Zand- voortse politiebureau, waarna hij m dag werd voorgeleid bij de officier justitie. Pogingen van de Britse ambas sadeur sir Peter Garran, en van Stanley Barnes, een leidende figuur in de auto sportwereld. het arrestatiebevel tegen Chapman ongedaan te maken, misluk ten. De verklaringen van Chapman en van de politie over het incident waarbij eer agent licht gewond werd, wijken op be langrijke punten principieel van elkaar af. Chapman, wiens zienswijze door twee (etuigen wordt onderschreven, houdt vol, dat hij door een agent naar achte- zou zijn geduwd, daarbij over een strobaal viel en zich daarom verweerde. Volgens de politie was er geen sprake an dat Chapman hardhandig naar ach teren zou zijn geduwd. Drie getuigen, waarbij een politie-agent en een Rode Kruis-helper staven deze zienswijze. De organiserende Nederlandse Auto- rensport Vereniging heeft gisteren film. televisiemaatschappijen benaderd me' het verzoek eventuele opnamen van hei incident rond Colin Chapman beschik baar te stellen, waardoor het onderzoek mogelyk zou kunnen worden vereenvou- wa» een overweldigende belang stelling voor de politiereclutr. Chapman vermoedelijk vamiddag nog naar Engeland terugreizen. De koning of het volk Minister Dar-oel-Islam gevangen genomen DJAKARTA Volgens een bericht ■an de zijde van het leger is de minister an verdediging van de opstandige Dar- oel Islam in Zuid-Celebes, Geroengang, 19 juli in het gebergte Latimodjong ge vangen genomen. Nadat Kahar Moezak ker, de leider der beweging, waj gedood. was Geroengang hem opgevolgd. ATHENE. Zeker 200.000 Grieken hebben ex-premier Papandreoe een ware zegetocht bereid, toen hij van zijn woning in Ca*dri, 25 km van Athene, naar het hoofdbureau van zijn Ver enigde Centrumpartij reed. Op dc schouders van partijgenoten werd hij het gebouw binnengedragen, terwijl de menigte zijn naam brulde. Het was voor het eerst sinds zijn heengaan dat de 77-jarige Papandreoe zich in het openbaar vertoonde. Zijn auto werd met bloemen overdekt kon slechts moeilijk vooruitkomen. Het publiek droeg spandoeken, waar op stond „Weg met de verraders". Vrouwen liepen met bloemen en palm takken en probeerden de ex-premier aan te raken. Het ivas de intocht van een held. onder het oorverdovend la waai van duizenden autoclaxons. In bijna alle irinkels stond een portret van deze bij het volk bijzonder popu laire staatsman. Re ge ren Toen Papandreoe er eindelijk in ge slaagd was het gebouw binnen te komen, wilde hij het volk toespreken vanaf het balkon. Het gejuich en het lawaai bleef echter aanhouden en het duurde twintig iten voordat de politicus erin slaag de zich vei-staanbaar te maken. Onder- n hadden 4500 politiemannen een cordon rondom het parlementsgebouw het koninklijk paleis getrokken om uitbarstingen van volkswoede te kunnen beteugelen Die uitbarstingen waren er wel op het plein waar Papandreoe sprak. Papan dreoe. „Wc zullen zien wie het land re geert de koning of het volk", waarop de menigte als een man brulde: „Volks stemming". Deze stemming zou moeten gaan over het voortbestaan van de mo narchie. Aan het eind van zijn rede verzocht do afgezette premier het publiek rustig naar huis te gaan. Uil wel 100.000 kelen klonk daarop het volkslied, waarna de geweldige menigte zich wonderlijk rustig verspreidde. Incidenten deden zich in het geheel niet voor. Weer restaurant in Rotterdam gesloten ROTTERDAM Café-restaurant Bris tol aan de Coolaingel wordt 1 september gesloten. Dit is het derde grote café-<res- taurant aan de Coolsingel dat binnen een jaar tot sluiting overgaat. Reden voor de sluiting is o.a. de chaos die wordt ver oorzaakt door de bouw van de metro. SITTARD Tijdens het zwemmen in ?n grintgat van een in aanleg zijnde weg VANDAAG de tweede pa gina van het boek De taaie rooie rakkers, dat het socialis me tussen twee wereldoor logen beschrijft en de boeken over het roomse en protestant se jongste verleden comple- Zie pagina 7 ..Mag ik bij u binnen rot mijn moeder over de schrik van die gebroken vaas en mijn vader over dc kapotte ruit heen is?" Herman Emmink wil niet alleen voor blanken zingen ROTTERDAM De Hilversumse zanger Herman Emmink heeft gisteren aanbod van een Duits artiestenbureau afgeslagen om zestien weken in Zuid- Afrika op te treden in gelegenheden die uitsluitend voor blanken bestemd zijn De heer Emmink kon zich niet vereni- net de apartheids-clausule. De Vêrenigde Staten hebben vandaag »ën Atlas-Agena-raket drie kunst- n gelanceerd. Het zijn twee satel lieten. die kernontploffingen zullen »n opsporen, en een satelliet met als taak het meten van de straling van de Van Allen-gordeL Campings Valkenburg uitgekamd VALKENBURG De moordenaar van de 21-jarige mijnwerkerszoon Piet Frijns uit Sehimmert is nog steeds spoorloos. Vijftig man rijkspolitic heb ben gisteren jacht op hem gemaakt, tot nu toe zonder succes. Alle cam pings rondom het toeristencentrum Valkenburg zijn uitgekamd, omdat het irermoeden bestond dat de man Zuid-Limburg met vakantie was er een tent kampeerde. Ook speurhonden hebben aan het onderzoek deelgeno- Militairen hebben met behulp var mijndetectors een deel van de Schaes berg afgezocht. Zij vonden een huls var een 9 mm patroon. Volgens de politie is de patroon afkomstig van munitie, die de geallieerde troepen in de oorlog in hun stenguns gebruikten Dc kogels pas- echter ook in een coltpistool. Het meisje van de vermoorde jonge man. de 20-jarige Bertha Geurts, heeft de politie verteld dat Piet Frijns de da der anderhalf uur aan de praat heeft kunnen houden. Hij hoopte, dat in die tijd wandelaars voorbij zouden komen De mijnwerkerszoon bood de man zelfs nog een sigaret aan. Omstreeks hot middernachtelijk uur was het geduld van de onbekende op. Onder bedreiging met het vuurwapen wilde hij zich aan het meisje vergrijpen. (Piet Frijns sprong hem op de nek. Dc man begon toen te schieten. Een van de vijf kogels raakte de jongeman dodelijk. De dader had een zakdoek voor zijn. mond geknoopt. Hierdoor en door het feit dat het drama zich in donker af speelde. heeft het meisje de politie slechu vaag signalement kunnen geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1