KEIZER KAREL DE GROTE samenbmder va - hardhandige missionaris - grondlegger van cultuur - Kroon op levensvulling van autodidact Interessante documentatie van weggeslagen kerkhart ZONDAGSBLAD AKEN Nu de luisterrijke Karei de Grote-tentoonstelling in de oude keizerstad zovele facetten van de Karolingische tjjd aanschouwelijk maakt, is het te be grijpen dat belangstellenden zich ook een getrouwer beeld van de legendarische vorst willen vormen. Dit stuit op moeilijkheden, want al kan Aken in de stad zelf, zo goed als op de expositie in Raadhuis en Dom in steen, metaal en hout, op munten, wandschilderingen en op boekverluchtingen velerlei voorstellingen van de grote keizer tonen, geen daarvan is authenticiteit toe te kennen. Hel monogram tan Karei de Grote. Op het kruissymbool zijn de letters K,RJS en L geschreven. De ontbrekende letters A. O en L' samen dus de naam Karolus vormend) zijn te herleiden uit het kwadraat boven: de A, onder: de U en het geheel als een vier- ning van stukken met het aan- kante O. Karei volstond bij teke- brengen van de voltooiingsstrcep (aan de dtvarsbalk van de A): de rest liet hij aan zijn schrijvers De kunstenaars van zijn tijd hebben hem nimmer vereeuwigd in sijn natuurlijke verschijning, maar in alle gevallen een konink lijk later keizerlijk ideaalbeeld gecreëerd, in navolging van de Antieken. Dat wij desondanks over betrouwbare gegevens be schikken, is te danken aan Einhard, een van de belangrijkste ge leerden, bovendien geschiedschrijver en vriend van Karei de Grote. Zo weten wij dan dat Kareis lichaamsbouw breed en krachtig was en dat, in juiste verhouding daarmee, zijn totale lengte het zevenvoudige van zijn voetmaat bedroeg. Deze laatste mededeling strookt geheel met Kareis streven naar volkomenheid. Zijn voe ten zullen dus iets meer dan 27 cm (de Franse voet) hebben gemeten, want in de vorige eeuw kwamen onderzoekers van Kareis gebeente tot een totale lengte van 1,92 m. Volgens Einhard moet de keizer een opvallend ronde schedel hebben gehad en grote, levenslustige ogen alsook een forse neus. Het prachtig grijze hoofdhaar en de snorrebaard gaven allure aan Theocratisch heerser Zeer veel van Kareis karakter en idealen is te herleiden uit de honderden voorwerpen die op de Akense expositie tezamen het oude Europa weerspiegelen. We ontmoeten de Frankenvorst als heerster en als theocratische koning in zijn oorkonden, waar in hij voorschriften gaf, schen kingen deed en privileges toe- Elke handeling, zo blijkt tel kens weer, had een politiek- godsdienstige opzet. Al deze maatregelen naar plaats in kaart gebracht, tonen nauwkeu rig de centra die voor de ver breiding van de Frankische in vloed en van het christendom Van het hoogste belang waren. Hersfeld en Fulda bijvoorbeeld werden sterk bevoorrecht om dat vooral vanuit deze kloosters de missionering onder de Sak sen moest worden doorgezet. Van af?» heidense volkeren wa ren het Immers de Saksen die het hardnekkigst verzet pleegden tegen onderwerping en kerstening. Eerst in 797. iïi zijn eenendertigste rege ringsjaar (hij was toen 57) werd Kareis optreden iets gematigder, waarschijnlijk mede onder invloed van zijn geleerde raadsman Alcuin, maar vooral omdat de onderwer pingsacties zo goed als voltooid Tevoren had Karei het christen dom met harde, ja wrede hand aan de heidense volken opgedrongen. Zijn meest beruchte wet was de ..Capitulatio de partibus Saxoniae" die aan onwilligen bescherming van lijf en goed onthield, heidense erediensten verbood en de chris- tendoop verplicht stelde op poene van de doodstraf. Nog in 782 liet Karei 4500 man uit de Saksische elite vermoorden. Cultuurbevorderaar De zoveel edeler keerzijde van deze kersteningsacties werd ge vormd door Kareis bemoeienissen ter vervolmaking van de maat- schappljvorm en tot behoud van zuiverheid In leer en wandel. Uit de overal verspreid liggende scrip toria (achrijfscholen) en uit de hofacaderaie te Aken kwamen de zijn vriendelijk gelaat. De keizer had een iets te dikke rug en zijn buik stond wat naar voren, maar in het geheel van de krachtige, bijzonder mannelijke gestalte viel dit niet op. Wel een tegen stelling vormde zijn helle stem, waarmee hij zo zonder ophouden sprak dat men hem, schreef Einhard, praatziek had kunnen noemen. De keizer kleedde zich naar vaderlandse, da. Frankische, dracht. Over ruwlinnen ondergoed droeg hij een eenvoudige broek en wambuis en daarop de blauwe mantel. In de winter gebruikte hij dan nog een pels. Ook in zijn schoeisel en de met banden om wikkelde benen onderscheidde hij zich toegenaamd niet van de gewone volksdracht. Slechts bij twee uitzonderlijke gebeurtenissen in zijn leven en dan nog pas op uitdrukkelijk verzoek van de paus heeft Karei de Grote toegestaan dat men hem met uitheemse praal tooide. Het enige kostbare stuk van zijn dagelijkse uitrusting was een versierd zwaard met gouden gevest. vele nog bewaard gebleven hand schriften. die zulk een belangrijk onderdeel zijn van de tentoonstel ling. Te bewonderen zijn manuscrip ten die de evangeliën bevatten, evangelistaria met teksten voor bepaalde dagen van het kerkelijk jaar. sacramentaria met misgebe- den. psalters. geschriften over kerkgeschiedenis, over de christe lijke leer, beroemde commentaren, berekeningen van Pasen en zelfs De drie 'Christelijke Helden' Karei de Grote (links), koning Arthur (Engeland) en de be schermer van het Heilige Graf. Gotfried van Bouillon, verenigd in de Vriendschapstempel, die Hans Daucher in 1534 maakte ter gelegenheid van het verbond tussen hertog Wilhelm V van Beieren, paltsgraaf Ottheinrich en paltsgraaf Philipp. boeien de talrijke manuscripten die meer wereldse zaken tot on derwerp hebben en die de volks ontwikkeling tot doel hadden. We vinden eronder bijv. Alcuins leer boek der grammatica in dia loogvorm geschreven als gesprek tussen twee leerlingen een na tuurwetenschappelijk werk. levens- en historiebeschrijvingen, boeken over astronomie en tijdrekeningen. De expositie toont handschriften van vóór Kareis regering, tijdens zijn bewind en vaak in zijn op dracht tot stand gekomen werken, en ook manuscripten die het zg. ..naleven", dus Kareis voortgaande invloed weerspiegelen. Deze ge schriften zijn niet slechts belang wekkend door hun ïhhoud. maar evenzeer om hun verschijnings vorm. Zij verhalen van de titanen- rol die de Frankenvorst als cul tuurbevorderaar heeft gespeeld. Slechts op een tentoonstelling als die in Aken is voor ogen te krijgen hoe onder de grote Karo- linger elementen van velerlei cul turen tot versmeling kwamen in een uiteindelijk eigen Karolingi sche cultuur. Na in ons Zondagsblad van vorige week, naar aanleiding Ivan de Karei de Grote-ten toonstelling te Aken, een beeld van zijn tijd te hebben I geschetst, geeft Ton Hydra, een onzer kunstredacteuren, Ihier in een slotartikel enige aspecten weer van de mach- tige Frankenvorst en zijn I werk, alsook van zijn tot in onze tijd doorgaande invloed. naissance. waarin niet de florale en faunistische ornamentiek, doch de menselijke gestalte centraal stond. Schriftvernieuwing Van één vernieuwingselement uit Karolingse tijd is de nawerking permanent geworden. Wij doelen op de Minuskel, de kleine letter die wij dagelijks naast de Romein se Majuskel (kapitale of hoofdlet ter) gebruiken ln schrift en druk. De expositie toont schitterende toepassingen van de Minuskel op een wijze die ook ons moderne drukwerk allure zou geven. Kareis hofacademie stimuleerde overigens niet alleen het gebruik en de vernieuwing van het schrift; zij droeg in het algemeen ook bij aan het groeiende besef van eigen kracht en mogelijkheden: politiek maatschappelijk en godsdienstig, maar niet minder in artistiek op zicht. De tentoonstelling geeft m aantal en vorm indrukwekkende voorbeelden te zien van ivoorsnij- kunst (vaak voor boekbanden), edelsmeedkunst (voor religieus en profaan gebruik), bouwkunst en kerkelijke wandschilderkunst. Nos/o_ Omdat de bijna achthonderd ten toonstellingsobjecten zo uitermate interessant zijn bij het ..terugle zen" van een epoche die ook onze tijd nog beïnvloedt, is de verlei ding groot, op elk van de onderde len dieper in te gaan. Dat wij daarvan voor een dagbladartikel moeten afzien, wordt duidelijk als u weet, dat de inrichters van de expositie voor een (summiere) be schrijving een catalogus met acht honderd pagina's hebben gevuld en dat zij daarnaast vier kapitale naslagwerken (totaal 2.140 pagi na's) aan Karei de Grote, zijn tijd en zijn nawerking, hebben gewijd Keizer Karei had ook na zijn dood nog een diepgaande invloed op het denken en handelen van de Europese volkeren. Aan deze nauerking is een grote afdeling van de expositie geuijd. Vit de Hollandse Schilderschool van de zestiende eeuw is dit keizer portret. In Kareis blazoen dat ook het wapen van de stad Aken is zien we de combinatie van de Duitse adelaar en de Franse lelie. Rotterdam kan zeer waar schijnlijk bogen op het grootste aantal beschrijvingen van zijn recente geschiedenis en van het heden. Dat daarvoor de Rotter dammers waar zij zich ook hebben gevestigd grote be langstelling tonen, houdt ener zijds natuurlijk verband met hun gehechtheid aan de geboorte stad, maar het meest met het heimwee naar het oude. nog gave gezicht van Rot terdam dat in de oorlogsbrand on herstelbaar werd geschonden. Het nieuwste ge denkboek. „Daar kerkte Potterdam" len weemoedig stemmend bewijs van. Zoals de titel van dit door de Stichting Orgel centrum Leiden ter gelegenheid van de herdenking onzer bevrijding uitgegeven boek reeds formuleert, beperkt auteur Jan van Bommel Jzn. zich tot een be schrijving van de kerken die werden ■erwoest. Gemeente-ambtenaar schreef „Daar kerkte Rotterdam" Hoe Invloedei. De apostel Johannes in het Evangetorium van Lorsch het be roemde klooster het laatste boek waartoe Karei de Grote, om streeks 810. de opdracht gaf. Waarschijnlijk al eeuwen geleden werd dit boek in stukken gedeeld. Dank zij medewerking van de huidige bezitters Het Vatwaan. Boekarest. Rome en Londen) is het echter voor de duur i o/i de tentoonstelling compleet in ivoren band te zien. Zowel in het schrift als in de verluchting van de pagina's en de versiering van de ..omslagen" ziet men het samenvloeien van laat antieke. merovingische. keltisch- germaanse, longobardische. byzan tijnse en romeins-christelijke in vloeden. Plompe heidense motie ven gaan eerst samen met en worden allengs verdrongen door christelijke symbolen. Onder druk van Kareis verlangen, de oude rijken in glans te overtreffen, neemt de verfijning in uitbeelding en kleurtoepassing toe, om ten slotte te culmineren in een ware en prachtvolle Karolingische Re- ,J)e vrouwen bij het graf', laat antieke (5e-eetiwse) ivoorsnijkunst, waarvan da Akense expositie veler lei voorbeelden laat zien om aan te tonen hoezeer de kunst tan Karei de Grote's hofacademie werd beïnvloed. kerkelijk leven de Maasstad werd getroffen, blijkt al aanstonds uit en kele cijfers. In het centrum van Rot terdam gingen verloren of werden fataal beschadigd vierendertig kerkgebouwen en kerkzalen, t.w.: herv. 3, geref. 4. luth. 1. chr. geref. 1. andere prot. groeperingen 12. oud-kath. 1. joodse gem. 2, rooms-kath. 8 en van buitenland se geloofsgemeenschappen 3. Naar bouwtijd gegroepeerd, zien we de volgende verliescijfers: uit de vijftiende eeuw: Rotterdams voornaamste Godshuis, de Grote of St. Laurenskerk: uit de zeven tiende eeuw: de Schotse Kerk en Rotterdams oudste schuilkerk, ge wijd aan Laurentius en Maria Mag- dalena. sedert 1723 in bezit van de Oud-Katholieke Kerk. Uit de acht tiende eeuw verdwenen vier bede huizen. uit de negentiende eeuw dertien en veertien eigeneeuwse kerken en kerkzalen werden ver- Het moet de samensteller van het boek jarenlang speurwerk heb ben gekost om een zo brede do cumentatie omtrent bouw. interi eur. orgels en geschiedenis van al deze kerken bijeen te krijgen. Reeds heeft men hem o a. van rooms-katholieke zijde laten we ten. blij verrast te zijn met zijn notities omtrent r.k kerken, waar van tot dusver geen beschrijvin gen bestonden. Jan van Bommel Jzn. is geen be- roepsDublicist. maar ambtenaar bij de dienst Gemeentewerken. Ziin intense belangstelling voor orgels, kerkbouw en kerkinterieur heeft hii van thuis meegekregen. Vader Van Bommel was niet al leen een orgelminnaar die zijn zoon al gauw meenam naar con certen. vooral die van de vermaar de Hendrik de Vries in de Lau renskerk. maar als bedreven meu belmaker van de oude «tempel bracht hij zijn zoon ook belangstel ling bij voor architectonische schoonheid en voor houtbewer kingskunst. Hii leerde junior bo vendien het tekenen en in model bouwen van kerken, orgelfronten en andere onderdelen van het in- TJit wat als een jeugdhobby be gon, heeft Jan van Bommel Het door auteur Jan van Bommel Jzn. zelf getekende omslag vay het boek Daar kerkte Rotterdam, een aquarel van het interieur tan de St. Laurenskerk. gehuwd en nu 42 jaar zich op gewerkt tot autodidact-historicus, schrijvend in verscheidene perio dieken en waar mogelijk ook il lustrerend. Reeds jarenlang ver zorgt hij de tekeningen voor de programma's van de orgelconcer- Ilet radiogram (rechts) van een Ita liaanse olieverfschildering uit de laat-Renaissance loont duidelijk een verschil tan de plaats van de linkerhanj van de Madonna, alsook een verandering van de linkerarm van het Kind en de bijvoeging van een vogeltje, dat niet voorkomt op hei origineel. Deze veranderingen zijn naar schatting vierhonderd jaar na de vervaardiging van hel origineel aangebracht. Het omge keerde nummer op Itet radiogram A pk York Museum, aangebracht op de achterzijde tan het canvas. ten in de Putsepleinkerk, georga niseerd door een comité, waarvan hij secretaris is. En nu is dan het boek „Daar kerkte Rotterdam" een hoogtepunt in zijn levensvulling-na-werktijd. De belangrijkheid van dit docu ment wordt onderstreept door ,,ten geleides" van Rotterdams huidige burgemeester W. Thomassen die op 4 mei een nog niet voltooid exemplaar kreeg aangeboden en van de oud-burgemeesters prof. mr. P- J. Oud en mr. G. E. van Walsum. alsook door het feit dat mr. dr. K. P. van de Mandele een royale uitvoering in witlederen band en met vele tientallen unieke foto's mogelijk heeft willen ma- De goed gedocumenteerde be schrijvingen hebben de belang stellenden voor dit deel van Rot terdams historip en niet minder de gespecialiseerd geïnteresseer den in architectuur, orgelbouw en orgeldisposities zeer veel te bie den. Met een kloeke en overzich telijke typografie heeft Van Waes- berge, Hoogewerff en Richards NV een waardevol werkstuk afgele verd. (178 blz., plm. 110 foto's en tekeningen, 16,90.) T. H. FOTOGRAFIE ONTMASKERT VERVALSING KUNSTWERKEN Vervalsing van kunstwerken is de eeuwen door een bloeiend bedrijf. Reeds in de tijd van kei zer Augustus „besnuffelden" Ro meinse patriciërs eikaars beel den om er achter te komen of deze wel van origineel Corintisch brons waren. Dit werd namelijk hoger gewaardeerd en zou een eigen specifieke geur hebben. Omdat vervalsers vaak bijzon der begaafd zijn is in gevallen de geoefendheid van de kopiist dikwijls groter gebleken dan die van de kunstkenner. In 1960 organiseerde het London Museum of Art een complete ten toonstelling van vervalst werk, o.a. een buste van Julius Cae sar, waarvan in 1936 de onecht heid werd gesignaleerd. Pas in onze eeuw zijn de methoden voor het legaliseren van kunst werken boven het niveau van d» neustest der Romeinse bronssnuf felaars uitgestegen. Tegenwoordig wordt geen belangrijk kunstwerk meer als echt beschouwd, voordat het geauthentiseerd is door mid del van een reeks voor het merendeel fotografische proef nemingen. De eerste röntgenopnamen van olie verfschilderijen werden in de universiteit van München ge maakt in 1896. een jaar na Rönt- gens ontdekking van de naar hem genoemde stralen. Sinsdien heb ben opnamen met behulp van Röntgenstralen, infrarode en ultra violette stralen vele aanwijzingen opgeleverd omtrent de authenci- teit en de toegepaste schilder technieken. De ..lange" infrarode stralen door dringen de donker geworden ver nislagen en zeer dunne verflagen en onthullen vaak de signatuur van de kunstenaar, die de origi nele zwart/wit tekening maakte. In musea speelt fotografie een be langrijke rol bij het vastleggen, identificeren en conserveren van kunstwerken. Van sommige stuk ken, zoals de schilderijen die in 1958 door brand in het Museum of Modern. Art in New York werden vernietigd, weten we nog alles, dank zij de fotografie en kleurendia's dienden vaak als richtlijn bij de restauratie van beschadigde schilderijen. Sedert 1906 werden in het New Yorkse Metropolitan Museum of Art 300.000 foto's gemaakt. Micro-opnamen lichten dikwijls de sluier op, die hangt over de ouderdom en materiaalsoort van metalen voorwerpen. Speciaal ontworpen radiografische appa ratuur zorgt voor „zachte" rönt genstralen met een laag indrin gend vermogen, bestemd voor het onderzoeken van voorwerpen met een geringe densiteit, zoals schil derijen en keramiek. Door middel van radiogrammen en met behulp van ultraviolette en infrarode stralen kunnen ontdek kingen- wórden gedaan over de werktechnieken en vroegere pogingen tot wijziging of restau- Bij een dergelijk geval, bestudeerd door de conservator van het museum, Murray Pease, was eens een 13de-eeuwse Perzische aarde werk schaal betrokken. Een groot deel van het schaaloppervlak leek opnieuw opgebouwd. Een onder zoek met ultraviolette stralen toonde dan ook aan. dat de schaal feitelijk uit scherven was gecon strueerd. Bovendien bleek dat het merendeel van de gebroken stuk ken was bijgewerkt om ze weer in elkaar te kunnen passen, iets dat onnodig was geweest als de schaal onder normale omstandig heden was gebroken en weer ge woon was samengevoegd. Er waren twee mogelijkheden: öf het exemplaar was samengesteld uit de onderdelen van twee authentieke en identieke scha len. beide stammend uit. de zelfde periode, öf van originele schaal was veel later een duplicaat vervaardigd, w na de delen van de kopie, ge combineerd met fragmenten van het origineel, dienden voor het frauduleuze doel om twee geldop- brengende voorwerpen uit één kunstwerk te creëren. Een radio gram bewees, dat de vervangings stukken een veel lagere densiteit bezaten dan de originele frag menten; de schaal was dus op zijn hoogst „half echt" en de moge lijkheid. dat ergens een pendant staat, of heeft bestaan, is aller minst uitgesloten. Eén van de meest intrigerende studie-objecten in opsporings laboratoria voor kunstzalen is de palimpsest, dit is een schilderij waar een tweede verflaag over heen gelegd werd. In 1937 ont dekte het Louvre, dat het een verborgen Rembrandt bezat, ver stopt onder de verflagen van Rembrandts portret van zijn ^>on Titus. Radiogrammen wezen uit, dat zich achter het portret een schilderij van de ..gesluierde- vrouw-bij-wieg" bevond. Eeuwen lang onzichtbaar gebleven, zorgde dit tweede beeld voor een sensatie onder kunsthistorici. ZATERDAG 17 JULI 1965

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 18