I3H Orgelconcert op hoog niveau in de Pieterskerk te Leiden Film waarop Karl May zonder twijfel trots zou zijn Weekagenda BMW Koor uit Michigan (V.S.) zingt woensdag in Leiden Kerkend Zuid-West zingt voortaan met orgel mee Piano Bevrijdingskerk nu gelukkig overbodig Ongeveer 80 jongelui van 16-18 jaar OVERGORDIJNSTOFFEN fllEUWE LETDSF COURANT VRIJDAG 16 JULI 1965 LEIDEN Met twee laatkomers meegerekend waren gisteravond precies 75 mensen getuigen van de officiële overdracht van het kleine maar echte (achtstemmige) kerkorgel in de Bevrijdingskerk. Een wat matige belangstelling voor een toch wel zeer belangrijk gebeuren voor Gereformeerd en Hervormd kerkend Zuid-West. Door de bijzonder vele vakantiegangers onder de ambtsdragers was de aankondiging ervan ook niet bepaald geweldig te noemen. De in allerijl in elkaar gezette gebeurtenis werd daardoor zelfs niet bijgewoond door een officiële afvaardiging van de (mee-gebruikende) Hervormde Boshuizer-wijk- gemeente. Maar de bedoeling was goed. Iedereen (onder wie beide pre dikanten) was niet thuis. Maar nogmaals: het was zeer belangrijk wat er gebeurde, en men was er zeer verheugd over. Overdracht aan Geref. kerkeraad door vele vakanties nogal erg on-offideel voor klein gehoor de kerkeraad èn voor de Petrakerk èn voor de Bevrijdingskerk een zelfde orgel bij de firma Leeflang in Apel doorn, kosten f 22.500 per stuk. Demonstratie-concert door Chr. Hanegraaff De voorzitter van de orgelcommis sie uit de Gereformeerde kerkeraad, de heer J. Mulder, droeg het orgel over aan de tweede scriba van wijk 6, de heer G. H. Hogenkamp. Daarbij tipte men nog even aan. hoe langverwacht en bijzonder welkom het orgel is. Het had wellicht wat groter kunnen zijn voor velen, maar de financiën lieten dat niet toe. Daarom bestelde in 1963 Vrijdag Breestraat 19, 8 uur: Contactclub Lei den. bijeenkomst voor alleenstaanden en echtparen. Den Haag: Zuiderpark, 8 uur: jazzcon cert door Dutch Swing College Band. Oegstgcest: rest. Het Witte Huis, van 8 tot 10 uur: receptie woningbouw vereniging Buitenlust, t.g.v. 40-jarig be staan. Zaterdag Hogewoerd 12a, 8 uur: contactbijeen komst voor alleenstaanden en echtparen, uitgaande van Contactclub Leiden (ten huize van mevr. L. v. d. Reyden-de Kier). Garenmarkt, 7.45 uur voorm.: vertrek voor K. en O.-excursie naar Deltawer ker en Schouwen-Duiveland. Station Leiden, 9 uur: afd. Leiden Ned Chr. Reisvereniging, vertrek voor ex cursie „Harpen aan de Vecht" Schevenlngen: Kurzaal. 8.15 uur: ope ning van Tsjechische Week door dans theater „Dubina". Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De Zwit serse familie Robinson (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De kunst van het beminnen <14 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Winnetou keert terug (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Agent K8 nëemt ze in de heupzwaai (14 jaar» Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Kare John (18 jaar): 's morgens 10.30 beh zondag: avonturenfilm voor de jeugd Trianon (2 en 8 uur): 't Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld (14 jaar). Apotheek Apotheek Reijst. Steenstraat 35. tel. 20136. apotheek Van Breest Smallenburg LEIDERDORP en apotheek VOORSCHO TEN. De OEGSTGEESTER apotheek is zon dag gesloten van 8 tót 24 uur. Behalve apotheek Reijst is op zat. 17 juli 's-morgens van 8 tot 12 uur alleen voor spoedeisende gevallen ook geopend de apotheek Herdingh en Blanken. Ho gewoerd 171. tel 20502. De apotheken LEIDERDORP. OEGST- GEEST cn VOORSCHOTEN zijn op zat. 17 juli ook 's morgens geopend. Tentoonstellingen Hortus Botanicus: tentoonstelling van hedendaagse Ned beeldhouwkunst. Tijds beeld '65. tot 6 sept., 10—21 uur. ttijksmuseuin Volkenkunde. Steenstr.: tentoonstelling Univisie 65, t.g.v. lustrum Universiteit, oeeld van het dage lijks werk v„r de Leidse universiteit, tot ongeveer 13 september. 105 u.. op zondag van 1—5 uur. De Lakenhal, tentoonstelling Foto en ilm, resultaten van foto- en tilmwed- strijd t.g.v. lustrum Universiteit, tot en met 18 juli, 10—5 uur. De Lakenhal: ten toon stelling Eigen Werk, kunstwerken van de Leidse cives academicae. t.g.v. lustrum Universiteit, tot en met 18 juli. 10—5 uur. Wassenaar: kunstzaal Heuii. Hoflaan 7. tentoonsteling van aquarellen Her man Bogman en van keramiek Wim Duller (van zat. 17 juli 4 uur tot en met 5 aug.. dag. van 10—17 uur. ook op vrij dagavond van 810 uur; op zondag al leen na afspraak). Kerkorgel Zoals de heer Mulder zei: het enig juiste antwoord op de toenemende aanbieding van elektronische orgels. „Wel klein, maar in alles een echt kerkorgel", zo drukte organist Chris Hanegraaff het weer uit, die eer. technische uiteenzetting over de mo gelijkheden van het orgel gaf. Dat publiceerden wij reeds uitvoerig. Volgens Hanegraaff heeft Gerefor meerd (en in tweede instantie ook medegebruiker Hervormd) Zuid-West. waar voor zijn geld. Voor een goed organist, die alle mogelijkheden van het betrekkelijk kleine orgel weet te benutten, is er veel eer te behalen in de Bevrijdingskerk. „Maar er moet niet op „gedweild" worden, want dan komt er niet uit wat er in zit''. Daar voor staan de twee manualen of kla vieren en het pedaal (voetklavier) wel borg. In een ongeveer 40 minuten du rend concert, dat op een korte Sopr demonstratie van de acht stemmen volgde, toonde de bekende organist wat de mogelijkheden zijn. En daar van hebben alle toehoorders duide lijk genoten. Hij speelde achtereenvolgens Prelu dium. fuga en ciacona in C van Buxte hude. drie variaties over „Wie maar de goede God laat zorgen" van Bach, koraalbewerkingen over „O Lam van God onschuldig" en „Hoe blinkt g'o Morgenster zo schoon" van Joh. Pachelbel. een toccata van Paradisi twee koraalbewerkingen over psalm 23 van H. Gagnebin en een koraalbe werking over „Groet God wij loven U" van Flor Peeters. aan Ook als begeleiding demonstreerde hij het nieuwe orgel. De sopraan J van der Horst-Geenjaar zong namelijk vijf coupletten van „Blijf mij nabij" en het „Dank sei Dir, Herr" van Han del. De bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer Hogenkamp, werd geopend met het zingen van p: 1501 en besloten met het gezang „Grote God wij loven U". Organist voor de kerkdiensten van de Gereformeerde wijkgemeente 6 is voorlopig de heer J. Paats. Voor zover bekend heeft de Hervormde wijkgemeente twee kandidaten voor de orgelbank, uit wie nog een keus moet worden gemaakt. De zwarte piano, die tot nu toe de gemeente zang heeft begeleid, verhuist naar de bovenzaal ter vervanging van het oude harmonium. Chris Hanegraaff „demonstreert" het nieuwe orgel van de Bevrij dingskerk met enkele orgelwer ken. De heren Hogenkamp, twee de scriba van de wijkkerkeraad, en Mulder, voorzitter van de or gelcommissie, kijken en (vooral) horen toe. Foto N. v. d. Horst hoge rijndijk 278-280 MU leiden TUSSEN DE BLADZIJDEN BMW-dealer voor leiden en omstreken Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Jeannette dr v W Rijsbergen en J Nieuwenburg, Ilonka dr v A G Erades en M G van der Wilk; Nicolaas zn v R J van Dam en P C Mieloo: Johanna Abramina dr v H van Velde en A A J Duijzer. ONDERTROUWD: A Diseraad en M H Y Robbers: A P H de Haas en J M Moerel: H H W Scholte en I J J M van de Wiel; W Fokker en A C van Leijden; W van Asch en S Bo- termans; W Sierat en J Cnossen; H A van Kampen en M Dubbelaar; J H van der Poel en J van Baaren; C J B van Giezen en M M van Ulden. GEHUWD: M H C J Looijestijn en I Keereweer; J P Smits en N Waas dorp; R Coelen en M J Coert; J de Jong en H P van den Bos; T A Va- dasz en J C Martijn; P Onderwater en M I Herruer; A A van der Hulst en J Marijt; C N M Dieben en J M oude Alink; C del Uijl en M J de Jonge; H Schouten en J M Lens; R van der Pol en G S Beij; F Zwart en J E G van Vliet; A A van Leeuwen en J Verbruggen; J van der Meer en J R van Eijgen; R Stoof en C J Boe- lee. OVERLEDEN: P C van Zaal, 58 jaar, man; W J C Stemmerich, 60 jaar. man; C van der Marei, 83 jaar. man; J van der Reek, 88 jaar. wed van W de Graaf. Anton Heilier trok veel bewonderaars LEIDEN AI sinds enige jaren organiseert de Leidse Volksuniversiteit K. en O. in de zomermaanden een serie orgelconcerten in de Pieterskerk. Gisteravond werd het eerste concert in de serie van deze zomer verzorgd door de befaamde Weense organist Anton Heiller. Reeds 10 jaren achter een is-deze organist docent aan de Zomerakademie voor organisten te Haar lem. Het is dus begrijpelijk dat hij een zeer bekende figuur is geworden in de Nederlandse orgelwereld. Ook zijn Bach-vertolkingen op de grammo foonplaat hebben veel tot zijn roem bijgedragen, zodat het. dit alles m aan merking genomen, niet te verwonderen is, dat de Pieterskerk gisteravond flink bezet was. Anton Heiller had zijn programma samengesteld uit werken van Buxte- hude en Bach. Deze twee grootmees ters laten zich zeer goed op één pro gramma verenigen. Juist dan wordt men geconfronteerd met de uiteen lopende geaardheden van beide com ponisten: Buxtehude (overigens zoals bekend, zeer bewonderd door Bach) uitgelaten en grillig en Bach, ernstig tot beheerst vrolijk. Van de eerste componist hoorden we: Preludium en fuga in c, 3 koraal- voorspelen en de Ciacona in c, en van Bach achtereenvolgens: de Trio-sonate nr. 5, twee koraalvoorspelen uit band VI (Peters) ..Allein Gott in der Höh" en „Schmücke dich. o liebe Seele", en ten slotte de magistrale Passacaglia en Dit alles werd op uitnemende wijze vertolkt, zoals we dat overigens van Anton Heiller gewend zijn. Vooral in de koraalvoorspelen en de trio-sonate schotelde hij zijn auditorium fraaie registraties voor. Het Pieterskerk-orgel is tr zeer geschikt voor werken in de Barok-sfeer waarvoor fijnzinnige re gistraties vereist worden. Zodra echter pittige of imposante klanken gevraagd worden, geeft 't orgel niet voldoende. Dit was o.a. te bemer ken in de Passacaglia, waar aan het slot slechts een ingetogen forte klank bereikt werd. Maar zoals gezegd, in de solostemmen en aliquoten is het orgel zeer te bewonderen, met een prachtig schalmey-achtig regis ter in het koraal „Nun bitten wir den Heiligen Geist", en de twee ver schillende Sexquialter-registers, die Heiller eveneens afzonderlijk de monstreerde. Jammer was, dat de g-klein van eer Trompet-register vals was. waardoor de vertolking van het orgelkoraal ..Allein Gott in der Höh" min of meer in het water viel. Dit stuk staat n.l. G en tot overmaat van ramp moet in dit stuk de slotnoot, de bewuste valse toon. een aantal minuten vastgehouden worden. Misschien dat daardoor de vertolking een ietwat gejaagde indruk maakte. Doch afgezien van deze onvolkomen heden was h'et een orgel-bespeling op hoog niveau. S. dc Zee Winnetou keert terug Maandag Statentocht ook in Leiden LEIDEN. Op maandag 19 juli houdt de Automobielsportclub „De Merwerjj- ders" voor de 12e maal de jaarlijkse „Statentocht". Het kantoor van de V.V.V. aan de Steenstraat zal die dag van 5 uur 's morgens af geopend zijn voor het afstempelen van de deelnemerskaarten. Aan de deelnemers wordt hier een pre sentje aangeboden namens het gemeen tebestuur en namens het corso-comité Rijnsburg. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat het traditionele défilé van alle deelnemers, dat dit jaar in Oudewa ter wordt gehouden, volgend jaar in Lei den zal plaats hebben. LUXOR Winnetou en Old Shatterhand zijn beslist niet minder bloed- broederlijk teruggekeerd dan zij vorig jaar in de Nederlandse bioscopen zijn verschenen. Het is een goed schot geweest van de producent Horst Wendlandt om met een avonturen-serie te beginnen, die hij kennelijk enig gehalte wilde geven. Zonder twijfel steekt deze produktie uit boven vele andere Westerns, die volgens het oude Amerikaanse patroon werden en worden gemaakt. Een flinke steun in de rug vormen uiteraard de boeken van Karl May, die toch een heel eigen karakter hebben. Regisseur dr. Harald Reinl heeft dank baar gebruik gemaakt van de door Karl May gecreaerde types, waarvan ieder boek wel een paar om de twee helden heenzwerven. Ongetwijfeld zou Karl May zelf genomen zijn geweest met de ver-beel ding van zijn avonturen, zij het dat „Winnetou keert terug" geen exacte verfilming is van één boek, maar Concert in de Pieterskerk (K.& O.) LEIDEN Volgende week woens dag om half negen geeft het beken de Amerikaanse koor „The Michigan Youth Chorale" onder leiding van Week hechtenis voor Rijnsburger na aanrijding DEN HAAG ,.Ik was helemaal van de kaart", gaf een 58-jarige in woner van Rijnsburg bij de Haagse politierechter toe. De feiten waren er dan ook wel naar. Zonder meer stak hij de Sandtlaan per fiets over om de inrit naar zijn woning in te rijden. Richting aangeven was er niet bij. Ge volg was. dat de bestuurder van een auio om de fietser te ontwijken tegen :n lantaarnpaal reed. De auto werd vaar gehavend. De fietser ging rustig zyn woning binnen en trok zich van alles niets aan. Nu werd hem verwteen dronken op de fiets te hebben gezeten. Verdachte beweerde dat de politie niet heeft kun nen constateren dat hij echt dronken Wel had de politie bij de man een ire. arrogante houding geconstateerd, m. door het gezegde:,. Dat moet de chauffeur zelf weten als hij tegen een paal wil rijden". De Rijnsburger bleek een zeer hoog alcoholpromilage (nl. 2,7) in het bloed te hebben, wat wees op plm. 10 borrels. Volgens verdachte had hij de avond tevoren een stevig borreltje gedron- „Kunt u die borrels niet laten staan?" informeerde de rechter. „Ik heb er geen last van", luidde de repliek. De officier constateerde dat de man reeds eerder was veroordeeld wegens dronken op de fiets rijden. Hij eiste nu f 50 boete plus een week gevangenis straf. Op de vraag van verdachte of het niet met een voorwaardelijke straf kon, ging de rechter niet in. Het von- luidde conform de eis. zijn dirigent Robert Pratt onder auspiciën van K. en O. een concert in de Pieterskerk. Voor de begelei ding op het orgel zorgt Donald Wil liams. Het concert wordt gegeven in het kader van het „Youth For Un- derstanding"-uitwisselingsprogram- ma. In de zomer van 1962 bracht het koor van ongeveer 80 jongelui van 16 tot en met 18 jaar ook een bezoek aan Leiden, eveneens met een con cert in de Pieterskerk. Het programma voor volgende week woensdagavond luidt voorlopig als volgt: 1. Korte orgelinleiding. Earl; y Choral Music: ultate beo. A. Scarlattf; 0 Magnum Mysterium. T. L. Victoria; Magnificat, C. T. Pachelbel; Ehre sei Dir. Christe. H. Schütz. 3. Some Madrigals. 4. Contemporary Music of the U.S.: A Song of Oud Own, R. Lahmer: Under the Willow Tree, S. Barber: How excellent Thy name, H. Hanson: Alleluia, P. Creston. Pauze 5 Kort orgel voor spel 6. Negro Folk Songs of the U.S. Set Down Servant, arr. R. Shaw; Deep River, arr H. T. Burleigh: My lord. What a morning, arr. W. L. Dawson; He's Got the Whole World, arr H Forrest; 1 Got a Key to the Kingdom, arr. A. Parker en R. Shaw; Let Us Break Together Bread, arr. R N. Deff: Oh, Freedom, arr. H. Johnson: Every time I Feel the Spirit, arr. M and T. Johnson. 7. An Instrument of thy Peace. H. Mor gan. Opgedragen aan he; Michigan Youth. Chorale. Beroep Geref. Gemeente LEIDEN. De Geref Gemeente al hier heeft een beroep uitgebracht op ds. P. Honkoop te Kloetinge Puzzelprominenten 1. A. van Reine. Willem de Zwij gerlaan 48. Voorschoten; 2. Gert van de Zwan. Prunusstraat 12. Al phen aan den Rijn; 3. Truus van der Lip. Lisserdijk 52, post Ab- uit verschillende verhalen opgebouwd geheel. Maar het verhaal, waarin de schurk Forrester en zijn bende worden opge ruimd, kent geen hiaten, heeft vaart en loopt soepel, terwijl de spanning heel gezond naar een goede climax loopt. Daarbij komt nog dat Pierre Bricc en Lex Barker de helden Winnetou en Old Shatterland in het leven roepen op een manier, die .geen Karl May-fan in zijn fantasie zal*$erbeteren. En dat zijn toch wel een aantal verdiensten, die een film als deze meer dan bestaansrecht ver- De Robinsons CAMERA „De wonderbaarlijke be levenissen van de Robinsons" is een avonturenverhaal volgens beproefd re cept vervaardigd: een sprookjesachtig eiland, een schipbreuk, achtervolgingen door zeerovers, vechtpartijen, jungle- tochten en een snuifje liefde. De Robinsons zijn een Zwitserse fa milie, die naar Nieuw-Guinea trekt om daar een nieuw bestaan te vinden. Zij raken verzeild op een eiland, waarop ook piraten zitten. De gevaren en moei lijkheden zijn legio, maar het zoete slot verzacht alle ontberingen. (Kleurrijke avonturen). De kunst van het liefhebben LIDO „De kunst van het liefheb ben" is een dwaze film vol rare avon turen. De mannelijke hoofdpersonen zijn een schilder en een schrijver, die beiden in Parijs maar matig aan de kost kunnen komen tot ze een stunt bedenken waaruit brood te halen is. Zij zetten een zelfmoord in scène en dan vliegen de doeken van de zogenaam de overleden schilder de deur uit. Inmiddels zijn ook twee lieftallige da metjes voor het voetlicht verschenen en daarmee komen lastige verwikkelingen in het spel. De schrijver dreigt onder de guillotine te komen beschuldigd van moord op zijn vriend, wélk droevig lot pas op het allerlaatste nippertje ten goede keert. Maar dan is het ook met een één en al vreugde wat de klok slaat met twee dolverliefde stelletjes. Deze rolprent van Norman Jewisor» naar een draaiboek van Carl Reiner geeft het gebruikelijke amusement: nog al gewild en soms ook erg flauw. Dat gedoe rondom een zelfmoord is niet bepaald kies. Voor de rest moet worden toegegeven, dat er vaart in het spel zit (Pretentieloos amusement). Agent K 8 REX Met „Agent K 8 neemt ze in de heupzwaai" heeft Robert Vernay een spionagefilm gemaakt van het gebruike lijke soort, nl het middelpunt staat een lieftallige jongedame, die ondergronds zowel de oostelijke als de westelijke mogendheden hand. en spandiensten verleent. Het werk als dubbelspionne is voor haar niet zo bijster moeilijk, omdat zij twee minnaars heeft, van wie de één westelijk en de ander oostelijk agent Het spel dat wordt gespeeld, is kei hard en niet zonder verrassingen. Rond om een hoogleraar die een voor de oor logvoering belangrijke uitvinding heeft gedaan, worden allerlei intriges gewe ven. waarbij helemaal aan het eind het Westen aan het langste eind trekt. (Hard tegen hard in dienst van de spionage). Prolongaties STUDIO „Kare John", een film die boeit door zijn eenvoud en pure men selijkheid. Een eerlijke liefde is knap in beelden gevangen. Elke morgen, behalve op zondag, draait om half elf in deze bioscoop een spe ciaal jeugdprogramma: De nieuwe avon turen van Dik Trom. TRIANON De mammoetfilm van Stanley Kramer: ,.'t Is een gekke. rare. dolle, dwaze wereld". Een 3atire die aan elkaar hangt van slapsticks. Gelddorst wordt zwierig aan de kaak gesteld. Vraagt vrijblijvend staalcollectie. INTERIEURVERZORGING W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 5-7 LEIDEN - TEL. 24610 MIDZA Wandelman, Voorschoten VOORSCHOTEN De wandelsport- 'ereniging SVLV tc Voorschoten houdt zaterdag de jaarlijkse wandeltocht door en om Voorschoten. De afstanden zijn 5—10—15—25 km. Een gedeelte van de tocht loopt door dc landgoederen van Duivenvoorden en De Horsten. De start is zaterdagmiddag tussen 14 en 15 uur bij het Cultureel Centrum. Pr. Marijke- laan 2. Alle deelnemers ontvengen .a afloop een medaille.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3