Henk van Stipriaan heeft niets dan goede hoop Brick Bradford Wie zal „Van Harte" meedoen? l&usice/' —Toch is het zo!- «lesje en «losje Senmoet DE STENEN ZONDE VRIJDAG 16 JULI 1965 ethergolven4thergolv£n.ethe8golv£n-etheroolven VTHEftGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOLVEN- VARA zet 14-daagse hulp-actie in (Van ome radio- en tv-redactie) ,,Ik durf niets te voorspellen, ik heb alleen maar goede hoop", zegt Henk van Stipriaan. Zijn goedmoedig, volrond gezicht staat maar heel even zorgelijk, dan lacht het alweer. „Vind je het gek. dat ik zo'n goed vertrouwen heb in de men sen? Nee, ik laat me niet af schrikken door allerlei bezwaren, ik begin ermee, maandagavond om kwart over zes. En dan zullen we het weten." Hij zal dat nieuwe radioprogramma van de VARA in zijn eentje presente ren, maandagsavonds om de 14 dagen in het beste luisteruur: tussen 6.15 en half acht. Jawel, vijf kwartier één programma. Maar dat is er dan ook naar. 't Is geen bedenksel van de VARA zelf, het is toepassing van het al jaren en jaren met succes lopend radiopro gramma van de zender Europa no. 1, „Vous êtes formidable" („U bent ge weldig". zo genoemd naar de traditio nele slotzin van de presentator) en dt Nederlandse titel zal zijn „Van Har te". We schrijven dat maar meteen met twee hoofdletters, want wil de opzet slagen, dan zouden het enkel hoofd letter moeten zijn. Waarschijnlijk kent u de uitzending niet. Daarom de toelichting: Het gaat om allerhande kleine hulp acties inééns. Niet zulke spektakels als toen met „Het Dorp", neen, op veel kleinere schaal. Verenigingen, kleine instellingen of zomaar particu- Operapersoneel verplicht werkzoekend HILVERSUM De geëngageerden van De Nederlandse Opera hebben gisteren bericht ontvangen van hun directie dat zij verplicht zijn zich als werkzoekend te laten inschrijven bij de gewestelijke arbeidsbureaus en verder gedwongen worden, ondanks de wachtgeldregeling, uitkering aan te vragen krachtens de wachtgeld- en werkloosheidwet. Het hoofdbestuur van de Neder landse Toonkunstenaarsbond heeft ni een telegram aan minister Vrolijk (C., R. en M.) gezonden; waarin ten sterk ste geprotesteerd wordt tegen deze „onwaardige en onverdiende straf maatregelen". Ook in Oostenrijk heftig tv-debat WENEN Gisteren zijn m het Oos tenrijkse parlement heftige debatten ge voerd tussen de coalitiepartijen, de volkspartij en de socialistische partij over het radio- en televisiebestel. Op grond van de uitslag van een referendum moet het parlement een voorstel tot hervorming van het radio- en televisie- bestel behandelen. Er werd stormachtig gedebatteerd over de vraag of het ver slag van de referendumcommissie op d<j agenda gezet moest worden of niet. Bijna leidde dit tot een crisis in de regerings coalitie, omdat de volkspartij eerst te zamen met de extreem rechtse vrijheids partij voor opname stemde en daarmee de socialisten versloeg. Na acht uui debatteren kwamen de twee grote partij en ten slotte tot een compromis: de referendumcommissie moet het werk aan de hervorming voortzetten. De kwestie of een algemeen directeur voor radio en televisie die van geen partij afhankelijk is moet worden benoemd, liet men der rusten. lieren, die in acute geldnood zijn geraakt, met één klap er heel of desnoods half bovenop halen. U MOET GEVEN U hebt het al begrepen: U moet geven, als u dat wilt doen. „Van Harte" gaat zich bewegen op vele terreinen des levens en kijkt niet naar bepaalde, maar naar alle gezind ten. Henk van Stipriaan vertelt ons „We beginnen maandag met een snelle inzameling voor Het Koetshuis in Den Haag, je weet wel, dat cen trum voor bejaarden, opgezet door één man die in z'n eentje een hoop zonneschijn heeft gebracht bij eenza me bejaarden. Toen hij eindelijk een gebouwtje had waarin ze ook eens gezellig bij elkaar konden komen, werd dat bijna onder hun handen vandaan verkocht.... goed, er is toen redding gekomen doordat er een stichting is gevormd die Het Koetshuis opkocht, maar dat met zóveel leningen en hypotheken, dat er verder niets meer kan worden gedaan dan schulden af betalen. Erg veel hebben de eenzame bejaarden er dus niet aan. Maar nu.... als er nu ineens een flinke som geld op tafel komt, dan is die schuld voor een groot deel gedelgd en kan er tenminste wat voor de bejaarden worden gedaan met de toch al kleine inkomsten. En dat geld verzamelen.... dat willen we nu in vijf kwartier "")T elkaar krijgen." ,En op hoeveel geld mik je dan?" ,Moet ik het zeggen? Nou, voor deze hulp op 20.000. Maar verder zal er zelden of nooit zoveel geld tegelijk worden gevraagd. Er zijn heel andere noden ook: bijvoorbeeld ouders, die een kind dat geëmigreerd is en ern stig ziek ligt. willen bezoeken maar dat reisgeld niet hebben. Dan kom je in de orde van een paar duizend. En denk zo maar door." „Dus elke veertien dagen een ander doel?" „Beslist. Ik zeg telkens aan het begin van de uitzending hoeveel ik hoop te krijgen en als het geld binnen Draadomroep vanavond •ie. Solisten van Zagreb oj.v. At Janigro. IJl. Leonardo Vinci. Sarabande. Menuet. Gavotte. I Virtuosi di Roma o.l v. Renato Fasano. IV. Domenaco Cirnarosa „II Maestro di Cappella", Intermezzo giocoso Fernando Corena. bas: Orkest van het Royal Opera House Covent Garden o.l v Argeo Qua-drl V. Wolfgang Amadeus Mozart I. ..Bastien en Bastienne" Opera buffo in 1 bedrijf KV 50 Rita Streich. sopraan (Bas is. stoppen we de inzameling. Het is ook niet de bedoeling, dat er giften nakomen. Wat er in die vijf kwartier niet komt, blijven we missen. Tji daar is een hele organisatie voor WAT EEN WERK! „Je moet weten, dat de PTT verbo den heeft om ooit nog een Hilversums telefoonnummer op te geven dat in eens door vele mensen moet worden gedraaid, want daarvan raken de cen trales hopeloos in de war. We moeten evenwel alles per telefoon doen, want de mensen moeten bellen, wat ze op het gegeven gironummer zullen stor ten en dat wordt allemaal meteen in die uitzending bekend gemaakt." „Een hoe fixen jullie dat dan nu?" En dat doen we. „We hebben over de provincies in totaal acht grote bedrijven gezocht, die over tenminste tien telefoonlijnen beschikken. Die nummers mogen ge beid worden, als het tenminste blijkt, dat die lijnen niet overbelast worden, want dan verbiedt de PTT het verder, dat moet wel met het oog op het normale telefoonverkeer." Bij die telefoons zitten telkens totaal 147 afdelingsbestuurders van VARA. Die noteren alle namen en adressen en de toegezegde geldsom en in bijna de laatste 5 minuten van het programma moeten ze dat naar mij doorbellen. Maar dan hebben we ook nog in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag. Groningen en Maastricht ver slaggevers zitten op vaste posten, die ook toezeggingen noteren en in die paar minuten moeten opbellen." „Jullie hebt dus een hele schare mensen aan het werk?" „O, dat is nog niet alles. Hier studio moeten er ook veel zijn om de telefoons aan te pakken en door te geven en er zullen een stel boekhou ders zijn om alles snel te berekenen. Die zorgen ook voor de ontvangst en het door geven van al het geld. Alles komt keurig zwart op wit te staan en wordt precies gecontroleerd. Nou, het was wél een organisatie om dat tech nisch allemaal voor elkaar te krij gen!" Tellen we daarbijnog de producers van het programma, dan kunnen gerust zeggen, dat er maandagsavonds bij de VARA zo'n kleine legertje op de been komt mede voor het goede doel te werken. NIET GEWELDIG „Begrijp me dus goed," zegt Henk van Stipriaan nog, „het gaat niet an die geweldige bedragen en van die steeds maar doorlopende acties. Vlotte echte hulp in één keer, waarbij vele kleintjes één grote maken. Ik begrijp best, dat de een aan dit en de ander aan dat wil geven, dat moet ieder voor zichzelf weten." „Alleen.... maandag zullen we weten of de idee op zichzelf in Nederland aanslaat. Gaat het niet, dan leggen we ons erbij neer. Maar ik blijf zeggen: ik heb goede hoop. Hoe het program ma verloopt? Nou, ik zal natuurlijk eerst het doel toelichten, trouwens, dat maken we op de dag zelf tussen programma's door al meermalen bekend. En dan af en toe wat muziek en berichten van de verslaggevers ii het land. En dan in het laatste half uu gaan, naar ik hoop, de bedragen binnenkomen.... ja alles moet over de giro gaan, het is niet de bedoeling dat aensen geld komen brengen of sturen. Enfin.... als het eerst maar loopt, als ik die eerste keer maar heb mogen zeggen „Ik dank U allemaal, van harte!" Zullen we zeggen: tot maandag?" Studenten journaal VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NCRV 8.20 uur in Attentie een reportage over het omstreden gebied Zuid- Tirol. 9.00 uur herhaling van een Stiefbeen-aflevering: „Jarig vandaag". 9.35 uur optreden van Gerard Cox met eigen liedjes. 9.55 uur een Finse documentaire over te dik zijn en 10.10 uur spreekt Jan van Hillo openhartig met ds. A. C. D. van den Bosch over de mensenlijke angsten voor kanker. Nederland 2 VARA 8.01 uur het Trio Hellénique zingt Griekse folkloristische liedjes. 8.20 uur een gesprek met de Amerikaanse vakbeweging-autoriteit Walther Reuter. 8.55 uur Amerikaanse speelfilm „De jongen". VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 KRO 8.20 uur Italiaanse uitvoering van de kleine opera „La serva pa- drona" op bijzonder mooie muziek van Pergolesi. 9.10 uur leest Pim Dikkers weer een verhaal uit de wereldliteratuur „Trouw moet blijken" van Albert Helman. 9.30 uur concert door het Radio Kamerorkest met werken van Beet hoven, Burkhard en Ravel en 11.10 uur kamermuziek (Holland Festival) de violist Herman Kreb- bers, de fluitist Hubert Barwasher, de cellist Jean Decroos en de pianiste Danièle Dechenne Hilversum II VPRO en VARA 8.05 uur uitvoering van het Kwartet in Bes van Brahms door het Janacek Kwartet (Holland Festival). 9.00 uur muziek uit films en musicals, 9.40 uur leest Erie Schneider een verhaal van Couperus voor en 10.00 uur kan men stereofonisch luisteren naar Paul Godwin en zijn salonorkest. 11.10 uur vrolijke plaatjes. bij AVRO-raclio (Van radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zoals mr. Slotema- ker, AVRO's voorzitter, al enkele malen in het openbaar heeft aange* kondigd, gaat de AVRO „openheid betrachten" door het verlenen van meer gastvrijheid aan bepaalde groe pen, die hun zegje voor de microfoon willen doen en na de Indische Neder landers komen nu de studenten aan de Zij krijgen een kwartier om de 14 dagen, op maandagavonden, tussen 11.15 en 11.30 uur. Dat wordt de ru briek „Almanak", een actualiteiten programma uit de universitaire we reld in samenwerking met het Alge meen Studenten-persbureau. „Dit pro gramma", zegt de AVRO, „zal een re- ferenderend en opiniërend karakter hebben en de leiding bij de opnamen ervoor heeft Jan van Herpen, hoofd afdeling Gesproken Woord". De eerste uitzending is te verwach ten in het nieuwe seizoen, op maandag 4 oktober a.s. Tekening van Yan Gogh verloot FORT AMSTERDAM Als onder deel van de jubileumactie van het Prins Bernhard Fonds is gisteren in het gebouw van de Algemene Bank Nederland de tekening „Man met hark" van Vincent van Gogh verloot. Gelukkige winnaar werd de heer H. J. Nolte, architect in Curagao, die daar verbonden is aan de dienst openbare werken. De waarnemend gouverneur van de Ned. Antillen, mr. A. A. G. Smeets. wenste de winnaar geluk en overhandigde de tekening. Hilversum I 402 m: K RO.: 19.00 Nieuw®. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 3030 La serva padrone, opera (gr.l. 21.10 Voordracht. 21.30 Radio kamerorkest en zangsolist: klassieke en moderne muziek 2230 Actualiteiten of grammof oonmuziek22 25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22 40 Epiloog. 22 45 Stereo: 'k. ^23.10 Holland Festival 1995: Vi 20.05 Holland FtJ klassieke muziek. 20 45 Boekbespreking. VARA: 21.00 Melodieën uit films en musicals (opn). 21.40 Voordracht. 22.00 Stereo: Salon- orkest. 32.30 Nieuws. Aansluitend: meded. linnen en SOS-berichten. 22.40 Fluit en plano Nederland 19 35 De Fllntstones: 56 Genei repetitie. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 2030 Attentie. 21.00 Stiefbeen en zoon: Jarig vandaag. 2135 Tc Heb net gezien: liedjespro. gramma. 21.55 Ik kan er niet afblijven programma over de gevaren van de wel. vaartstaat „belichaamd" in de corpulentie. 22.10 Levenservaringgesprek rJ- Prijs "van Nederland Reuther. 20.50 Wat doet hij Uitbeelden van beroepen. 20.35 Premier thea tre de jongen. 21.45 Achter het nieuws. NEDERLANDS PROGR. KAND 2 EN 10 België: 7.30 nm. Tijd voor u. 8.00 Joum. 835 De wijkagenten 8.50 "t Is maar een woord, quizprogr. 930 Sextet: internat, va- iétéprogr. 1030 Gezocht: medereiziger, poli efilm. 11.00 Ni 1866) Stadsmensen die hun vakantie in landelijke omgeving doorbrengen, kunnen soms met medelijden vervuld zijn bij het aanschouwen van het moeizame leven der koeien, die zelfs tydens de maaltijden en de rustpauzes voortdurend in de weer zün zich de lastige vliegen van het lijf te houden. Onophoudeiyk schokken zü met hun vel, klapperen met de oren en mep pen met de zwiepende staart naar de lastposten die hun geen ogenblik rust gunnen. eigenlijk gebeurt. Wanneer een vlieg midden op de romp van een koe neer- strUkt, wordt een prikkel door één van de middelste borstzenuwen naar de achterkant van het ruggemerg gevoerd, waar hy bij de achterwortel binnendringt. Daar wordt de prikkel uit de rompheid gedirigeerd in de richting van de zenuwkern van de huidrimpelspier en verlaat het rug- germerg weer langs een voorwortel om langs de bewegingszenuw de huidspier te bereiken. Door deze prik kel treedt de huidspier in aktie, zü schokt en rimpelt zich, zodat de vlieg schrikt en (ook weer door een re flex!) wegvliegt. We hebben by de koe dus te maken met een rugge- mergreflex, die zich geheel buiten het bewustzyn van de koe voltrekt en zich vele honderden malen kan herhaleo. zonder dat enige vermoeid heid optreedt. Het voordeel hiervan is, dat de koe gedurende al die tyd rustig kan staan grazen, of dromerig kan herkauwen, zonder door enige vlieg te worden afgeleid. Voor mede- Reflexen van koeien lyden is dan ook werkeiyk geen plaats, omdat dit hele gevecht met de vliegen zich door middel van re flexen afspeelt. Door onvoorwaarde lijke reflexen, wel te verstaan, dus door een laten we zeggen: auto matische inrichting, die by elke koe is „ingebouwd". We kennen ook voorwaardeiyke reflexen. Het duidelijkste voorbeeld hiervan levert de beer, die danspas sen ten beste geeft, zodra de bere- leider op een tamboeryn slaat. Dit is beslist geen aangeboren reflex, want by elke ontmoeting met een willekeu rige wilde beer kunt u op een tam boeryn slaan zoveel u wilt, maar het dier zal zich daardoor geen ogenblik van zyn voorgenomen aanval op u laten afleiden. De rede. waarom de beer op de kermis zich zoveel ele ganter gedraagt dan zyn wilde soort genoot, ligt in de opvoeding, ook wel africhting genoemd. In die periode werd het beest op een hete plaat ge zet en het dier tilde overigens heel doelmatig om beurten de poten op om zich niet te branden. Tydens die marteling sloeg de bereleider op de tamboerün en na voldoende oefening ging de beer tenslotte ook dansen (zo als men dit optillen van de poten ge lieft te noemen) zodra by alleen maar de slagen van de tamboerün hoorde. Hier heeft een willekeurige prikkel, t.w. de slagen op de tamboerün maar het hadden ook trompetstoten kunnen zün, of een bepaald teken dat door de begeleider wordt gegeven) geleid tot een reflexhandeling, die ons weer terugvoert naar de autorüder, over wie we het de laatste maal hadden. Nadruk verboden. H. Pétillon KRO: 7.00 Meditatie. 7.05 Pianoduo: mo derne muziek: 7.30 Nieuws; 7.40 Gewijde muziek: 7 55 Overweging: 8 00 Djinn. geva ceerd programma: 12.00 Angelus; 12 03 Lich- :e grammofoonmuziek: 12.24 Marktberichten. 12.27 Mededelingen t.b v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws: 12.40 Religieus nieuws: 12 45 Overheidsvoorlichting: Geven en nemer familie Van Buuren praat weer over verkeer: 12.55 Licht ensemble en licht 13.15 Everybody Happy!, tienershow Musicerende dilettanten: dameskoor; 14.30 Voor de kleuters; 14.40 Metropole kest en koorzang; 15.30 Signaal: documen- itie van en over jonge mensen; 15.50 Lichr ïsemble en licht orkest (opn 16.30 Lichte ammofoonmuziek; 18 00 Muzikaal toerisme toeristische tips; 18.50 Lichtbaken, le liederen. VPRO: Hi sprek: 9.55 En toch vakantie I: vakantie het gezin: VARA: 10.00 Z.O. 135, lek en zangsolisten: 13.40 Voor de twlnti- ers: 14.15 Radio jazzclub; 14 45 Groeier .egen de verdrukking in. toespraak: 15.0C Operette-klanken (gr). 15.40 Boek bespreking: 18.00 Nieuws: 16.02 Dansorkes' (opn.): 16.25 Onbewoond..: interview er grammofoonmuziek; 17.05 Stereo: Orgelkwar tet: 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nieuws; 18.1! Televisie morgen Woensdag is een overeenkomst tot stand gekomen tussen de N.V Machine fabriek Breda voorheen Backer en Rue te Breda en ir. J. Pool, meet- en regeltechniek N.V. te Haarlem, waarbij eerstgenoemde een meerderheidsbelang verwierf in de N.V. Pool. En ja hoor, daar stapte moeder uit de taxi. Jesje en Josje stormden op haar af en gaven haar wel drie, vier dikke thuis bent! Geweldig, jongens, geweldig", zei moeder. Ze stapte de kamer in en riep verrast: „Maar wat ziet het er hier schitterend uit. Van wie zijn die prachti- bloemen?" .Kijk maar." zei Jesje, „er hangen kaartjes bij." „Ik geloof dat ik het al wel weet, hoor", lachte moeder. Ze keek op de kaartjes. „Ja. zie je wel. Van vader en van jullie beiden. Heel. heel erg mooi. Allemaal hartelijk bedankt" „O. maar dat is nog niet alles moe der!" riep Josje. „We hebben nog een welkomstgeschenk ook." ..Een welkomstgeschenk?" herhaalde moeder verbaasd. „Wat kan dat wel Jesje en Josje waren naar de kast gerend en hadden er het pak waarin het strijkijzer zat uitgehaald. Samen droegen ze het naar moeder toe. „Alstublieft, voor u. Omdat we zo blij zijn dat u weer beter bent." „Wat zit dat mooi ingepakt!" zei moeder. „Het is haast jammer om het open te maken. Maar dat zal toch maar doen. hè. want ik ben veel te benieuwd om te weten Jesje en Josje keken vol spanning toe hoe hun moeder het pak openmaakte. „Nee, dat kan toch niet...," begon moeder verbaasd. „O, jongens, een licht gewicht strijkijzer! Wat geweldig! Dat had ik al zo lang dolgraag willen hebben. En nu helemaal. Maar hoe zijn jullie aan het geld ervoor gekomen? Maar laat ik jullie eerst eens bedanken. Hier! En hier!" En Jesje en Josje kregen allebei een dikke pakkerd. 62 Naar de rodden of naar Jeichien, over wie hij niets zegt Alsof ze zijn moeder niet is, die behoort te weten welke schoondochter ze krijgen zal. Als ze voetstappen hoort, bedenkt ze wat ze tegen hem zeggen zal. Maar het is Zweder. Aan zijn gezicht ziet ze dat hij met een kwade tijding komt. Lenter, roept ze. Voor Zweder haar nog kan tegenhouden, draaft door de moestuin naar de mannen, die al heel dichtbij zijn. Ze zetten de baar voor haar neer en dan is het heel stil. De berken zijn roerloos en zelfs de berg zwijgt. Geen vogel, geen tak die trilt, geen wolk die langs glijdt. Lenters oogleden zijn dichtgegleden over zijn lachende ogen. Om zijn mond ligt nog de blijheid om het leven. Jentje strijkt langs zijn wang en dan doet ze wat Zweder deed. De wond is donker, niet eens zo Hij is doodgeschoten, zegt ze met zo'n verschrikkelijke klank in haar stem dat de mannen huiveren. Ze blijft staan tot ze de baar weer hebben opgenomen; dan komt ze achteraan. Een klein deemoedig vrouwtje is ze nu, met een wit gezicht en ogen die branden van vragen. Is het waar. Zweder? fluistert ze. Hij zal blijven tot Ante er is en de brigadier uit Hinberghe. Want dit is geen gewone dood. Jentje wil het alles weren, maar als Thase zegt dat het moet. zwijgt ze. Het is geen gewone dood, herhaalt ze. Allen hebben ze bezigheid gekregen om zich daarmede tc bekommeren; ook is de eeuwigheid in hun hart gelegd. Joryt Volmar is niet uit de weg gegaan voor wat hem gegeven werd. Telkens weer moet hij de berg op en weer terug naar het dal. Over de lichte weg waarlangs hij kwam, viel al meer schaduw. Wat de mensen zèiden en door DIGNATE ROBBERTZ uuuiiUUiutiumtuuuAuiuuimtuiutuZ dachten over Martine, was als een troep donkere vogels, die met hem meefladderden en krïjsten. De mensen bemoeien zich het liefst met wat anderen aangaat. Joryt weet niet waarom ze dat doen. Hij heeft ervoor gestaan en het was zwaarder dan het beklimmen van het Ganzepad op een winterdag. Maar dat en nog veel meer werd klein en zonder betekenis toen Nanna de eeuwigheid binnen ging. Het eeuwige, waarvan Joryt de adem over zich heen voelde gaan op de dag toen ze haar lichaam in de aarde legden en de zon schitterde in de witte bloemen op haar kist. Het was of ze hem nog eens toelachte in die trillende kelken, overstraald door een licht dat veel verder reikte dan wat met de mensen en hun bezigheden te doen heeft. Joryt is een eenvoudig mens, hij kan daarover niets zeggen, maar hij bewaart zulke dingen, zoals de woorden die hij Pee Ros hoorde lezen, niet verloren gaan. Het maakt hem nog zwijgzamer en nog rechter van gang. Van zijn eenzaam huis is hij naar „De Rodde" gegaan, waar hij heeft gespit en geplant om zich daarna te verbazen over de welige groei van de planten en bloemen in de arme rode aarde van de Schemheuvel. Ook dat waren zijn bezigheden, al werden ze door de Horsten niet begrepen. Nog is hun brokkelpraat achter hem. Om Siewert, van wiens last hij een deel op zijn schouders kreeg. om Vasse van Buuren, die vanaf de Schemheu vel, waar hij geregeld komt als hij niet op reis is, het hele Horst kan overzien, om Lenter Borne, die de verbeeldingen van Martine overnam, om de wildeman. Brokkelpraat en fladderende woorden, die half verstaan en nog minder begrepen worden, ze waaieren weg tussen de paarse violieren rondom „De Rodde". Wit en paars staan ze te pronken in de helle zomer. In het nog dunne grasveld bloeien de rozen tot in de late herfst, wit en roze. als teer porselein. Joryt snoeit de heesters en bindt ze op, hij wiedt het onkruid en verzamelt het uitge bloeide en hij weet, op een andere wijze dan in woorden kan worden uitgedrukt, dat er niets beters is voor een mens dan zich te verblijden en het goede te doen. Als het werk gedaan is, hangt de avond over het land en de beek. De toppen van de linden om het molenhuis zijn een donker eilandje in een zee van nevel, die zich snel uitbreidt en dichter wordt. Voor de eerste keer sinds Martine van onder zijn dak ging om in haar eigen huis te wonen, is hij alleen in „De Rodde". En alleen op 't Horst, nu ze met Andres op reis is. Waarheen, staat op het papiertje dat hij in zijn binnenzak draagt en soms even bekijkt als hij zich tracht voor te stellen waar ze op dat ogenblik zal zijn of wat ze zal doen. a batten helpen timmeren waarin Andres schilderijen verzonden moesten worden voor de tentoonstelling in de hoofdstad. Het portret van Siewert was er ook bij, zittend op de voertrog. Zijn gezicht afgewend en met neerhan gende handen, alsof ze het leven reeds hebben los- verder willen. (Wordt vervolgd) t -LïtttA fijt 4b

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11