In een wip door de Mont Blanc Stevenson sprak veler fantasie tot supralux Nieuwe wegen leiden naar Rome Massa kreeg ïhij niet Pachter zich sigflr^SerIijk uitwoed'- De Gaulle presenteert zijn atoomstrijdmacht „Ambassades oostblok zitten vol spionnen" „Dit kostte mij enkele levensjaren" DONDERDAG 15 JULI 1961 (Van een onzer redacteuren) J^pEUWE wegen leiden naar Rome. Het oude gezegde dat iets zo oud is als de weg naar Rome (in Rotterdam en omgeving doet Kralingen het ook nog wel), gaat eigenlijk al lang niet meer op. Zeker is dit het geval, nu morgen de tun nel die door het Mont Blanc- massief is geboord, officieel zal worden geopend. De presi denten De Gaulle en Saragat zullen namens Frankrijk en Italië de openingsplechtigheid verrichten. Met zijn lengte van 11.6 km is deze „buis" de langste verkeerstunnel ter we reld geworden. De Noord-Zuid- verbindingen zullen belangrijk korter worden. De afstand van Turijn naar Chamonix wordt 174 km in plaats van nu 887 km, naar Genève 260 kin in plaats van 836 nu. naar Anne- cy 270 km (was 971) en naar Lyon 413 km (was 693 km). Men zal echter nog even ge duld moeten hebben, want de tunnel wordt nog niet direct voor het verkeer opengesteld. Dat gebeurde in het hart van de Mont Blanc. bijna drie kilometer beneden de piek van Europa's hoogste berg (als men de Elbroes in de Kaukasus buiten beschouwing laat). Er kwam champagne en chianti aan te pas en het was er temidden van het vele puin een vrolijke boel. Het bergmassief was van twee kan ten tegelijk aangevallen. De Italianen begonnen het eerst met de werkzaam heden. namelijk begin 1959. Zij moes ten dan ook het langste stuk van de tunnel voor hun rekening nemen. Tij dens de aanleg van de tunnel kwamen 23 arbeiders om het leven: 18 Italia nen en 5 Fransen, dit ondanks alle voorzorgsmaatregelen die men geno men had. Het water was een grote Voordat het verkeer zich noord- en zuidwaarts kan snellen moet er nog het een en ander aan de tunnel gebeuren. Als het eenmaal zo ver is, dat verkeer kan worden toegelaten, dan zullen alleen personenwagens en autobussen van de verbinding gebruik mogen maken en dan nog slechts van zes uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Op een later tijdstip zal de tunnel dag en nacht voor het verkeer geopend zijn en zullen ook vrachtwa gens worden toegelaten. Men ziet. het is dus nog even geduld oefenen voor de vakantiegangers en anderen, die zich met personenauto's en bussen plegen te verplaatsen of zich te laten vervoeren. En de vrachtautobestuur ders doen er goed aan,, voorlopig nog een eindje om te rijden. Het niet samenvallen van de offi ciële openingsplechtigheid en het in gebruik nemen van de tunnel vindt zijn oorzaak in het feit, dat talrijke technische problemen, waarvoor men zich onverwacht geplaatst zag en ook een staking van enkele weken voor de nodige vertraging hebben gezorgd Aanvankelijk zou de opening uiterlijk vorig jaar hebben plaatsgehad. Dat lag ook nog in de lijn der verwach tingen, toen op 14 augustus 1962 de doorbraak van de laatste rotsbarrière werd gevierd, halverwege de door Italianen en Fransen gegraven tunnel. Deze auto had blijkbaar een speciale vergunning gekregen om door de tunnel te rijden. Waarschijnlijk zijn de inzittenden betrokken geweest bij de bouw van dit grootse project vijand, maar het broze graniet, dat uit het bergmassief moest worden geboord leverde het grootste pro bleem op. En als men nu de tunnel aan de binnenkant bekijkt, kan men zich niet voorstellen, wat de Franse en Italiaanse arbeiders gedurende ve le jaren hebben gepresteerd, maar ook getrotseerd. Rijdt men straks op het gladde wegdek, dan doet men er goed aan te beseffen, dat zich daaron der nog een ruimte van ongeveer drie meter diepte bevindt, waarin installa ties zijn aangebracht voor een goed onderhoud van de tunnel. Er zijn in verband met de plech tigheid van morgen allerlei voor zorgsmaatregelen genomen om de veiligheid van generaal de Gaulle te verzekeren. Alle treinen uit Duitsland en Oostenrijk worden in Noord-Italië onderzocht. Het be sluit tot deze ingrijpende stap werd genomen, nadat zaterdag jl. op het station van Milaan een tas met ruim 5 kg springstof werd gevonden. De Gaulle en Saragat, de presidenten van Frankrijk en Italië, zullen mor gen de openingsplechtigheid ver richten. Op deze foto is het. alsof de generaal zijn Italiaanse collega de rug toekeert. Dat lijkt maar zo. Dit plaatje werd gemaakt, toen Saragat nog minister van buitenlandse zaken was. Samen met president Segni bracht hij een bezoek aan De Gaulle. Deze ziet men samen met Segni. Saragat stond op het punt de Franse premier Pompidou de hand ie drukken. VERF EN LAK Anti-bekeringswet in parlement te New Delhi NEW DELHI Het Indiase parle mentslid Laxmi Xarayana Gupta van de extreme Hindoe-partij doet een nieuwe poging, om India een „anti- bekeringswet" te geven. In 1963 werd een soortgelijk wetsontwerp, dat door' hem was ingediend, verworpen, maar hij meent, dat de betrokken stemming ongeldig is om formele redenen. Het voorstel bevat voorzieningen voor de verplichte registratie van instel lingen. die zich bezig houden met het „maken van bekeerlingen" en voor een verbod van bekering van minderjarigen. Bekeerlingen zullen I voorts een verklaring moeten teke nen, dat aij niet onder verleiding of druk hebben gestaan. „Geen persoon of instelling zal iemand bekeren door druk uit te oefenen of door hem op bedriegelijke wijze onder de indruk te brengen of hem enige verzekering te geven van geldelijke of andere hulp of on gepast gebruik te maken van zijn onervarenheid of zwak verstand", zo luidt een ander voorstel. De rechter moet verder volgens Gup ta het recht krijgen, om de inschrij ving te schrappen van instellingen, die zich inlaten met „anti-nationale propaganda, onder het voorwendsel van het prediken van de gods dienst". In de preambule van het wetsvoorstel wordt de beschuldiging geuit, dat buitenlandse zendelingen „gemene geldelijke motieven of andere on wettige middelen" gebruiken om de inheemse bevolking, de onontwik- kelden en minderjarige vrouwen en kinderen te bekeren. Dr. Emmen terug uit Indonesië DEN HAAG Dr. E. Emmen. j secretaris-generaal van de Nederland-! se Hervormde Kerk, is dezer dagen teruggekeerd van een reis naar Indo-' nesie, Formosa, de Philippijnen en! Japan. Voornaamste aanleiding tot deze reis was de jaarlijkse vergade ring van de Hervormde Wereldbond, die van 23 tot 30 juni in Baguio. op de Philippijnen werd gehouden. Van de gelegenheid, die deze reis hem bood om een bezoek aan Indone sië te brengen, heeft dr. Emmen gebruik gemaakt om daar besprekin gen te voeren met het dagelijks be stuur van de Raad van Kerken in Indonesië, met het breed moderamen van de Protestantse Kerk en met hoogleraren van de theologische ho geschool. Hij ervoer daarbij, dat er I onder de kerken van Indonesië een sterk streven naar eenheid bestaat en dat men binnen enkele jaren tot één christelijke kerk wil komen. Ook is er een groeiend zendingswerk van de ker ken zelf. Verder constateerde dr. Emmen, dat men in de Raad van Kerken van Indonesië grote aandacht schenkt aan cle vraagstukken van staat en samen- Vierenveertig Spaanse meisjes waren die ochtend vrolijk in de bus gestapt om op schoolreis te gaan. Bij Gijon gebeurde het ongeluk. De touringcar raaikte van de weg af en bleef gevaarlijk balancerend op de rand van een steile afgrond hangen. Twee kinderen kregen zo'n panische angst, dat zij via de nooddeur in de diepte sprongen en de dood vonden. De andere kinderen bleven gelukkig zitten. De meesten hadden een shock, maar ze hadden het ongeluk zonder verwondingen overleefd. EEG-commissie: J Stabilisatie van onze economie is noodzakelijk BRUSSEL Het conjunctuurbeleid in Nederland moet nauwkeuriger worden afgestemd op de aanbevelin gen, die de ministerraad van de Euro pese Economische Gemeenschap april 1964 heeft opgesteld tot herstel van het economische evenwicht in de ,zes". Dit wordt verklaard in het drie maandelijkse rapport van de Europe se commissie over de economische toestand in de gemeenschap, dat git teren in Brussel is gepubliceerd. »e aanbevelingen moeten nog steeds in acht worden genomen", al dus wordt in de aan Nederland gewij de passage gezegd. Overigens is de Europese commissi* van mening, dat de vooruitzichten voor ons land wijzen op een voortdu ring van de economische expansie tot aan het einde van het jaar. Het is echter niet uitgesloten, dat de groei van de uitvoer langzamer zal worden. Daartegenover staat een toeneming van de binnenlandse vraag, die min stens zo snel zal blijven als thant het geval is. RIDDERKERK De vierde grot* brand binnen een maand heeft van nacht de bewoners van Ridderkerk er van overtuigd, dat er In de gemeent* een pyromaan aan het werk is. Evenals de vier andere branden, ook in de nacht van woensdag op donderdag, ontdekte men het vuur om precies een uur. Deze keer woedde een fel uitslaan de brand in de rubberfabriek van Bak ker N.V. >t vuur was ontstaan in de strijkerlj, een afdeling waar veel en brandbaar rubber ligt opgeslagen. Tanks met dui zenden liters explosieve stof (een meng sel van benzol en rubber), die onder de grond zijn ingegraven, liepen geen ge- amoviT tegen maag- 111 J'13tl en darmstoornissen. faiflèÉÜB HUGOLIH (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. (Van een onzer redacteuren) Machtsvertoon op 14 juli parade WASHINGTON De meesten van sische diplomaten tot ongewenste de 800 personeelsleden op de ambas- vreemdelingen verklaard. Tevens sades van communistische landen in werd een aantal „niet gewenste of de Verenigde Staten bedrijven van gevaarlijke vreemdelingen" het land tijd tot tijd spionagewerkzaamheden. uitgezet. Hoe groot dit aantal was, Zij vormen een belangrijke bedrei- vermeldt Hoover niet. ging voor de veiligheid van de VS, PARIJS President de Gaulle heeft gisteren, de 14de juli, voor het eerst zijn atoomstrijdkracht getoond in een grote parade ter gelegenheid van de 176ste ver jaardag van de val van de Bastille. Twaalf Mirage-4 kernbommenwer pers met straalaandrijving, waar schijnlijk de helft van de Franse ..afschrikkende macht", vlogen, woens dag over Parijs onder een grau we hemel. President De Gaulle nam de parade af, waaraan ongeveer 9.000 manschappen en 630 voertuigen, som mige met de Amerikaanse ..Honest John" artillerieraketten uitgerust, deelnamen. Zes Fouga-Magister straal jagers vlogen over, daarna kwa men de Mirage-4-bommenwerpers. gevolgd door zes Amerikaanse KC-13S tankvliegtuigen die in de lucht kun nen bevoorraden. Duizenden Fransen en toeristen op de Champs Elysées zagen toe hoe behalve de gevechtsvliegtuigen nog 120 transportvliegtuigen, tactische verkenners en 30 hefschroefvliegtui- gen voorbijvlogen. Zes regimenten l grondtroepen namen aan de parade deel. De geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Lemnitzer, zag toe op een podium bij de Are de Triomphe, te zamen met buitenlandse diplomaten en oudere geallieerde of ficieren. WATERSTOFBOM hadden mensen die met het ging voor ae veuigneia van ae v», criirrprvn ook al bestaan de „spionagewerk- JL/ilCtVIJ zaamheden" dan in vele gevallen uit! Drie personen werden wegens spio- niet meer dan kranten lezen en alles nage door Amerikaanse rechtbankenFranse ministerie der strijdkrachten noteren wat men hoort of ziet. 'tot gevangeniss.raffen veroordeeld, in contact staan gezegd dat de eerste Dit zegt Edgar Hoover, het hoofd Twee anderen wachtten nog op hun operationele Franse kernstrijdmacht Van de FBI, de Amerikaanse federale straf. „De Amerikaanse rnmmunlstl- recherche. die tevens verantwoorde- sche partij en haarleden hebben een politiek in discrediet te~orengen.~ Zij |'cnd. behoorde tot de tegenstem lijk is voor de binnenlandse veilig- belangrijke scheurende invloed", zo buitenlandse politiek van de regering.verweten onder anderen ook de Rus- i®. Vier Indonesische schoo'kind;: heid van de VS in hel jaarver-U? van zegt het jaarverslag, „ondanks de zeer Verder, aldus Hoover, proberen zijsische schrijver Éhrer.burg. dat hij Ij! /,6" gedood en 25 gewond, de FBI over de periode eind 'uni 1964- geringe aanhang van de partij". munt te slaan uit de campagne voor resoluties, waarin het „Amerikaanse jjfadoera m •ind juni 1965. In het bijzonder zouden zij jonge- de gelijke burgerrechten van de ne- imperialisme" wordt veroordeeld, wil- fjng kwam, die de „verwateren". 'gevaaden. uit 24 Mirage-4-kernbommenwerpers bestaat, die tweemaal zo snel als het geluid kunnen vliegen en atoombom men van 5060 kiloton kunnen ver voeren. Zij zeiden dat Frankrijk te gen eind 1966 in totaal 62 van deze bommenwerpers wil hebben. Daarna worden zij in 1968 geleidelijk afge schaft en vervangen door interconti nentale raketten van Frans ontwerp. Frankrijk is nu bezig met het ver vaardigen van een waterstofbom, waarvan de eerste proefexplosie vol gend jaar in de Stille Oceaan wordt verwacht. De raketten moeten de ruggegraat worden van de Franse kernstrijdmacht totdat in 1970 72 Franse atoomonderzeeërs van het Polaris-type in gebruik worden geno- Functionarissen van het hoofdbu reau van de Franse strijdmacht, Mon te de Marsan in zuidwest-Frankrijk, zeiden in mei dat de doelen reeds zijn gekozen. Vorig jaar kreeg president De Gaulle als enige de bevoegdheid „de knop in te drukken" die de kernstrijdmacht aan het werk zet. Russische zege in Helsinki De weg, die Adlai Ewing Ste venson de laatste dertien jaren van z(jn leven moest gaan is geen ge makkelijke geweest. Het was een aaneenschakeling van persoonlijke teleurstellingen voor een man, te groot voor zijn omgeving was en te briljant voor het werk, dat hij Zij verliet hem en stuurde op een met name in de afgelopen vijf ja- echtscheiding aan. Toen Steven- ren moest verrichten. De tragedie son enkele jaren later in novem- sloop zijn leven binnen, toen hij ber 1952 bij de presidentsver- gouverneur van Illinois was. Zijn J kiezingen tegen generaal Dwight vrouw had een afkeer van de ver- David Eisenhower in het strijd- plichtingen, die de functie van perk moest treden, moest de tot haar man voor haar meebracht, dan toe nog in de politiek zo suc- cesvolle Stevenson het onderspit delven. Ongetwijfeld heeft het feit, dat het huwelijk van deze Demo- cratische presidentskandidaat op een mislukking was uitgelopen, er toe bijgedragen, hem de vreugde van de overwinning te onthouden Bijzonder Als de man. die acht jaar lang gereed heeft gestaan, de teugels van de staat in handen te nemen, nam Stevenson een bijzondere plaats in onder de Amerikaanse politici, die in 1960 gereed stonden, een gooi te doen naar de kandidatuur van hun partij bij de presidentsverkiezingen. De meeste politici, die bij de presidents verkiezingen tweemaal achter elkaar verslagen werden, zouden toen al geruime tijd van het politieke toneel verdwenen zijn. Stevenson was nog altijd de nominale leider van de Democratische partij, een positie, die hij nooit had begeerd, maar die hem in 1952 door de omstandigheden was opgedrongen. In dat jaar nadat Eisenhower Robert A. Taft had ver slagen op de Republikeinse partijcon ventie, werd Stevenson tegen wil en dank presidentskandidaat van de De mocratische partij. Tot het laatst toe had hij volgehouden, geen prijs te stellen op de kandidatuur en had hij verzocht, geen moeite te doen om hem van standpunt te doen verande- Kennedy In 1960 kreeg Stevenson echter geen derde kans om te bewijzen, dat hij de aangewezen man was om de Verenig de Staten leiding te geven. Een jonge man uit Boston in de staat Ma: nchu- setts, die in de Senaat te Washington niet eens een indrukwekkende ver schijning was, slaagde er in tijdens een miljoenen verslindende persoon lijke campagne de kandidatuur van de Democratische partij in de wacht te slepen. En bij de november-verkie- zingen slaagde deze er tevens in. met de hakken over de sloot het presi dentschap te bemachtigen. Stevenson werd toen een grote illusie armer. Men zegt wel, dat Kennedy in de voetsporen van zijn oudere partijge noot is getreden, maar als dit waar is. dan is het slechts ten dele het geval geweest. Kennedy heeft vele toespra ken gehouden, die tot de verbeelding spraken. Dat was met name het geval, omdat juist een einde was gekomen aan de Eisenhower-periode waarin het aanzien van de Verenigde Staten langzaam maar zeker wm gedaald en de leidende rol van dat land NEW YORK Twee maanden geleden werd Stevenson tUdens een lunch gevraagd hoe lang hij nog Amerikaans ambassadeur bü de V.N. dacht te blijven. HU ant woordde: „Daar zal de begrafenis ondernemer wel aan te pas moeten Een ander verhaal zegt, dat Stevenson de wens te kennen zou hebben gegeven, ontslag te nemen als V.N -ambassadeur. Stevenson, die tydens het gesprek met de Amerikaanse verslaggever Erie Sevareid een vermoeide indruk had gemaakt, zou gezegd hebben, binnen een week een besluit daar over te zullen nemen. Dat zou over enkele dagen zijn geweest. De Amerikaanse radio-reporter David Schoenbrunn, die vrydag- avond met Stevenson en Averell llarriman (thans in Moskou) in Parijs dineerde, vertelde gister avond het volgende. „Zes weken lang heb ik in de Ver. Naties de oolitiek van mijn land In de Do minicaanse Republiek moeten ver dedigen, hoewel die van begin tot »lnd een enorme blunder was", zei Stevenson, die nooit geloofd heeft -an een communistische machts overname in Santo Domingo. Toen ''arriman dit in twijfel trok zei Stevenson: ..Averell. die zes we- •'en in de Veren'ede Naties heh- Vn nt« enkel- .jaren van mijn '•"•en gekost..." In het inte-vjew. da» te Londen ort voor rttn overladen on de '-and werd opgenomen, onthulde Stevenson, onder sterke druk te -taan. met president .Tohnson te breken voor Vietnam. Hij weleer- dit »e doen W-t was ziin Jaat- HELSINKI Ondanks felle Chi nese kritiek is gisteren dooi een werkgroep van de Wereldvredesraad een door de Russische delegatie ge steunde resolutie goedgekeurd, waarin gepleit wordt voor een vreedzaam- wÏÏ,t"nkaar blïSt,aan v2n °01t cnl* P«i»e van con groep Afrikaanse West. Deze resolutie werd vandaag op landen om Zuid-Afrika u;t de interna- de voltallige slotbijeenkoms. inge- tiorale organisatie voor de burgcrlucht- diend. vaart (ICAO) te krijgen. Is gisteren mis- Tijdens het gehele congres hebben l'ukt omdat de vereiste meerderheid van de Chinezen getracht d« Russische :|A'e® derden niet werJ gehaald. Neder - ,n2Pn 7ji r°d behoorde tot de tegenstemmers. mede serie redevoeringen gedurende een kritieke periode in het licht van de publieke belangstelling weten te plaatsen. Hoewel steeds de favoriet van de intellectuelen, was hij politiek bepaald geen droog kamergeleerde. Talrijke vooraanstaande Democraten (en Republikeinen) hebben erkend, dat Stevenson op buitengewone wij»* tot de fantasie van de Amerikaans* kiezers sprak. Dat was in zo sterk* mate het geval, dat hoewel de be roepspolitici niet met hem ingenomen waren, het vrijwel zeker was, dat hij onder een Democratische president wel een hoge post zou moeten inne men. Dat hij onder Kennedy geen minister van buitenlandse zaken was, is een van de gevolgen van het feit, dat de nieuwe president Stevenson niet in zijn onmiddellijke omgeving wilde hebben. Hij vreesde, door hem overschaduwd te zullen worden. Van daar dat Stevenson genoegen moest nemen met de benoeming tot ambas sadeur bij de Ver. Naties te New York een post, waar hij ve«l te groot voor was. Frontlijn Niettemin heeft Stevenson getracht er van te maken, wat er van te maken viel. Veel eer valt er voor een diplomaat zelfs van het kaliber van Stevenson in de zittingen van Veiligheidsraad en Algemene verga dering van de Ver. Naties (en wat dies meer zij) niet te behalen. Dat neemt niet weg, dat de ambassadeur door zijn tot de verbeelding spreken de redevoeringen grote invloed heeft uitgeoefend op de gang van zaken in de volkerenorganisatie. Zelf zei Ste venson wel eens, dat „de frontlijn hier loopt". En met hier bedoelde hij dan de zetel van de Verenigde Naties te New York, wRar vaak belangrijke beslissingen werden genomen. Dat was ook het geval, toen Stevenson op dramatische wijze het Russische be drog met de raketten op Cuba in de Veiligheidsraad aan de kaak stelde. Later heeft men het doen voorkomen, alsof de ambassadeur in werkelijk heid helemaal niet zo'n voorstander was geweest van het aannemen van een flinke houding tegenover de Sov jetunie. Men heeft destijds wel be weerd. dat president Kennedy zelf daar de hand in had gehad, omdat hij een aanleiding wilde hebben om Stevenson als ambassadeur bij de Ver. Naties te kunnen vervangen. Het is nooit duidelijk geworden, wat er toen precies gebeurd was. Zeker is. dat Kennedy en Stevenson nooit goed met elkaar overweg konden. Ook onder Johnson is het nooit zeker geweest, of de ambassadeur in functie zou blijven. In politiek opzicht bleef hij de eenzame figuur, die hij tijdens het bewind van president Kennedy stilaan was geworden. Hij paste niet in het gezelschap, waarmee de president zich omringd had hij voelde zich er niet in thuis, wellicht ook. omdat hij zich niet geaccepteerd wist. Het was met hem als met Johnson, die als vice-president onder Kennedy wel bij het team hoorde, maar geen deel van de club mocht uitmaken. Het is niet bekend, of Stevenson het persoonlijk erg moei lijk had bij het verwerken van de teleurstellingen, die zijn deel waren geworden Op 5 februari was hij pas P.-i jaar geworden een leeftijd, waarop bij vele staatslieden pas het ogenbllK was aangebroken, dat hen op de hoogste sport In dit tijdsbestek 'rijf 1 ren- trachten op te zetten tegen de gers. de politieke bracht. Men aan Ade- ontredcerde wereld zelfs door de nauer. De '«Mille. Eisenhower en vele bondgenoten werd aangevochten. ander- n. 'ooi Steven«on heeft het middelbare school op Acht jaar voordat Kennedy „naar de i niet zo mogen zijn. Od een buiten- oude granaat tot ontplof-macht greepdoor middel van het landse reis kwam plotseling het einde, op het strand had I gesproken en geschreven woord had dat miljoenen in en buiten de Ver- Stevenson zich al door een juist-geti-1 enigde Staten stil maakte....

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5