Nieuwe leidse Courant Foto's van Mars zijn onderweg GRATIS Na promotie f 100 per maand minder Ondanks defect in satelliet toch opnamen Twintig - of „slechts zes a zeven? NCBO kan niet langer zwijgen Adlai Stevenson (65) plotseling overleden Oproep voor 220.000 man van reserve? Bankfraude: buit f17.000 Commentaren Man mishandeld die z'n meisje beschermde CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ,St«ntv«jtigh k gheblevwt nijn hert in leghenspoetl" Donderdag 15 juli 1965, 46ste jaargang Noordelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk wolkenvelden, later pe rioden met zonneschijn. Op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. In het oosten van het land koeler dan vandaag. V.. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 .J PASADENA De eerste foto's van Mars zyn genomen. Even voor half twee vannacht stelden signalen van het grondstation in Pasadena de ca mera's van de met een snelheid van 17000 km. per uur voortrazende ruim teverkenner in werking. Maar, hoewel de camera wel heeft gereageerd op de seinen van de aarde, verwachten de geleerden niet, dat de Mariner, zo als het plan was, 21 beelden zal uitzenden. Door een defect aan het band opname-apparaat wordt beweerd, dat het er waarschijnlijk maar zes of zeven zijn. 55 Vanmiddag omstreeks kwart voor twee zou de ruimteverkenner begin nen met het overseinen, zodat de eer ste foto's vannacht op aarde kunnen Toen de eerste foto werd genomen bevond de Mariner zich op een afstand van 12000 km van de planeet. Om 1.43 uur, op een afstand van 10000 km van Mars, werd de laatste foto genomen. Om 2 uur bevond de mariner zich het dichtst bij Mars, namelijk op een afstand van 9500 km. Hij had toen een snelheid van ruim 13000 km per uur. Onzekerheid Al kort nadat de eerste foto was ge nomen ontstond er grote onzekerheid over het resultaat. Geleerden van het Australische volgstation Woomera lan ceerden het alarmerende bericht, dat de Mariner geen enkele foto zou overseinen. Dr. William H. Pickering, directeur van het laboratorium voor straalaandrijving in Pasadena kwam een paar uur later echter met een geruststellender medede ling: Er zijn wel degelijk foto's gemaakt, zes of zeven. Een pessimistische schat ting. Volgens mij staan er 20 foto's op de band". Aanvankelijk leken de camera's volgens plan te werken maar later bleek, dat het bandopname-apparaat, dat de beelden moest opnemen, niet hele maal volgens plan werd uitgeschakeld. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „wij zijn nog steeds optimistisch en geloven, dat er tenminste enkele foto's zijn ge maakt". Het misverstand op de Austra lische basis weet dr. Pickering aan de tegenstrijdigheid van de gegevens, die van de Mariner waren binnengekomen. Intussen is wel gebleken, dat alle andere apparaten aan boord van de ruimtever- kervner normaal hebben gewerkt. Verwacht wordt, dat als er foto's doorkomen, deze honderd keer duide lijker zullen zijn. dan die welke met telescopen van de planeet zijn ge maakt. De camera's zien wat be treft de afmetingen ongeveer het zelfde als een kleine telescoop op aar de van de maan ziet, namelijk voor werpen inet een doorsnee van drie kilometer. Magnetisch veld Inmiddels heeft de Mariner de eerste gegevens van zijn sensationele onder- zoekingsreis reeds doorgegeven. Uit de tijdens het passeren van Mars overge zonden seinen kan worden afgeleid, dat de planeet geen magnetisch veld heeft, of zo'n zwak veld, dat het vrijwel te verwaarlozen valt. Ook de stralingsgor del. te vergelijken met de Van Allen- gordels om de aarde, zouden ontbreken. Een experiment om de diepte en dicht heid van de dampkring rond Mars te meten is eveneens geslaagd. De gegevens hierover zullen echter pas over een dag of twee kunnen worden bekendgemaakt. Volgens Pickering zijn de tot nu toe verkregen gegevens al van grote beteke nis voor eventuele Mars-landingen, die men in de jaren zeventig hoopt uit te HEEZE Op de Geldropseweg in Heeze (N.-Br.) is gistermiddag de 22-ja- rige mejuffrouw M. van M. uit Leende levensgevaarlijk gewond, toen zij in haar auto werd geraakt door een uitstekend deel van een pony wagentje. De pony was geschrokken van een meisje met een kinderwagen en sprong opzij, juist toen van de1 andere kant de auto van mejuffrouw Van M. naderde. Zij is opgenomen in het ziekenhuis te Geldrop. Twee kinderen, die ook in de auto zaten, bleven ongedeerd. De auto is vrij ernstig beschadigd. TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE cftocoladetfaam/c verrukkelijke chocolodedronk m «1% vel. Fru en pittig von smoo Tojti leit de dorst, is lekker luchtig Volgens later binnengekomen be richten, heeft de bandrecorder onge veer tien minuten gewerkt. Dit is min der dan het plan was, maar toch lang genoeg voor de opname van zes of zeven foto's. Geleerden van het station in Pasadena: „wij weten wel, dat het camera-oog met een nauwkeurigheid van een zeventien de graad werd gericht op het te foto graferen objectt dat het televisie-sys teem signalen heeft ontwikkeld en dat de bandrecorder werd ingeschakeld. Maar wat wij natuurlijk niet weten is, of de foto's goed op de band werden vastgelegd. In ieder geval staat vast, dat wel „raak geschoten" is". Hoewel de eerste foto de komende nacht kan binnenkomen, zal het nog tien dagen duren voordat kan worden gezegd of alle foto's zijn gelukt. Wanverhoudingen bij Defensie (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Wat wellicht ieder weldenkend mens in het Nederland van 1965 voor onmogelijk zou heb ben gehouden, is bij het ministerie van defensie een realiteit. Onder dit departement ressorteren namelijk ambtenaren, die aan promotie vermindering van inkomen te dan- Op straat ineen gezakt LONDEN Gistermiddag om kwart over vijf Nederlandse tijd is Adlai Ewing Stevenson, Amerikaans ambassadeur bij de Verenigde Na ties met de rang van minister, op het trottoir van Grosvenor Square in Londen in elkaar gezakt en kort daarna overleden. Zijn privé-secre- taresse mevrouw Marietta Tree, die naast hem liep, paste onmiddellijk mond-op-mond-beademing toe, maar het mocht niet meer baten. Stevenson had juist de aan Grosvenot Square gelegen Amerikaanse ambassade verlaten, waar hij een vraaggesprek had opgenomen met Thomas Barman, diplo matiek medewerker van de Britse tele visie. Dit op de band opgenomen in terview is gisteravond om ongeveer tien uur uitgezonden. Thomas Barman zei na afloop tegen de televisiekijkers, dat hij, ongeveer een half uur voor de dood van Stevenson, niet aan hem had gc merkt, dat hij zich ziek voelde. Vlak bij de Amerikaanse ambassade ligt de Internationale Sportliedenclub Dc portier daarvan snelde tc hulp, toen hU Stevenson ineen zag zakken. Een dokter, die passeerde heeft nog vergeefs getracht met een injectie en hartmassage de levensgeesten te wekken, terwijl me vrouw Marietta Tree de mond-op-mond beademing' toepaste. Adlai Stevenson overleed kort nadat hy per ziekenwagen In het dichtby gelegen Sint George- hospitaal was aangekomen. President Johnson heeft bekendge maakt, dat hij een speciale afvaardiging met zijn particulier vliegtuig naar de Britse hoofdstad zal sturen om het stof felijk overschot van Stevenson op te halen. Vice-president Hubert Humphrey heeft de leiding van de delegatie. John son had, toen hij het nieuws hoorde, een bijeenkomst met leden van het Japanse kabinet om te spreken over Japanse steun bij de ontwikkeling van Zuidoost- Azië. Eerst dacht men, dat de lunch met de :even Japanners zou worden uitgesteld, naar de gasten waren al aangekomen. ,Ik geloof, dat het niet zijn wil zou zijn geweest, dat wij deze bijeenkomst zou den hebben uitgesteld", zo zei Johnson. Inplaats van dc toespraak die hij had willen houden, sprak hij een herden kingswoord. Hierin noemde hij de over ledene, die tweemaal kandidaat is ge weest voor het presidentschap, „de meest welsprekende geest van de VS. de mooi ste stem". In de gehele wereld heeft het plotse linge overlijden een schok teweeg gebracht. Lord Caradon, de Britse per manente afgevaardigde bij de Verenigde Naties stond te huilen. Minister Luns verklaarde, dat hij Stevenson „persoon lijk heeft gekend en altijd bewondering voor hem heeft gehad". De afgevaardig de van de Afrikaanse staat Guinea bij de VN noemde het overlijden een „vloek voor de VN". (Zie voor levenbeschrijving pag 5). ken hebben. En het gaat daarbij heus niet om kleinigheden;- Integendeel, er komen inkomensverliezen voor van honderd gulden per maand! „Wanverhoudingen", constateert de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel in zijn orgaan van deze week. Het hoofdbestuur meent over dit onrecht niet langer tc kunnen zwijgen, nu reeds anderhalf jaar ge leden begonnen pogingen om hieraan een eind te maken nog altijd niet met succes zijn bekroond. Kwaliteiten De wanverhoudingen worden veroor zaakt door bevorderingen van lagere ambtenaren, die „op tarief' werken, naar salarisschalen die het tariefsysteem niet kennen. Het gaat hier om zgn. geselec teerde ambtenaren. Zij worden, doorgaans op grond van hun kwaliteiten, overge plaatst naar een hoger gewaardeerde taak In het algemeen betreft het bekwame monteurs en andere ambachteiyke vak lieden, die uitgekozen worden voor In specteur, werkmeester, opzichter, calcu lator of technisch beambte. ROERMOND. Het ongeluk met een straalverkenningsvliegtuig van de Royal Air Force heeft aan drie personen het leven gekost. Zoals ivij gisteren in een deel van onze edities meldden, stortte het vlieg tuig, een tweemotorig Canbfrra- toestel, neer in Leeuwen bij Roer mond. De drie inzittenden, com mander lieuenant Klapp, en de flight-officers Dingle en Sime, allen Engelsen, hebben vermoede lijk, nadat het toestel snel hoogte had verloren, nog getracht te voor komen, dat het vliegtuig in het dorpje terechtkwam en daar slacht offers zou maken. De Canberra stortte neer in de tuin van de familie Wolters en de drie omge komenen kwamen respectievelijk terecht In een schuur van de fami- lieJoosten, in een schuur bij de familie Meeuwissen en vlak bij het toestel. Velen uit Leeuwen en om geving hebben het ongeluk zien aankomen. Was het toestel 100 meter eerder neergestort, dan was er een grotere ramp gebeurd. Op 59-jarige leeftijd is overleden A. J. J. M. Smeets, burgemeester van Mun- stergeleen. Bedankjes De selectie betekent echter alleen for meel een bevordering, want van salaris verhoging (waarmee een promotie ge woonlijk gepaard gaat) is in de praktijk geen sprake. In de meeste gevallen komen de geselecteerde ambtenaren tot de con clusie dat zü voorheen, toen zij nog vol gens het tariefsysteem werkten, aanzien lijk meer verdienden. Er zijn er bij, die thans zo'n honderd gulden minder per maand ontvangen dan wanneer zij in of 1964 niet waren bevorderd. Het behoeft dan ook geen verwonde ring te wekken, dat diverse leden vai defensiepersoneel een dergelijke bevorde ring hebben geweigerd, of de wens te kennen hebben gegeven niet voor pro motie in aanmerking te willen komen. Het wachten moe Reeds vanaf januari 1964 is deze be zoldigingskwestie „in het overleg". Er Is vrijwel maandelijks over gesproken, r tot nu toe is alleen iets gedaan aan soortgelijk knelpunt in het vlak vai verticale personeelsverhoudingen, waarbij het o.m. voorkwam dat tariefwerkers hoger inkomen genoten dan hun chefs. Hieraan is inmiddels bij ministeriële be schikking een eind gemaakt, door de chefs, in afwachting van de structurele herziening van het rijksbezoldigingsbe sluit, tijdelijk een vaste toelage toe kennen. De gesignaleerde knelpunten de horizontale personeelsverhoudingen bestaan echter nog steeds. De N.C.B.O. vraagt zich af of er nu alleen nog maar een oplossing mogelijk is door middel van een structurele herziening van het bezol digingsbesluit. „De geselecteerde ambte naren wachten nu al anderhalf jaar en zij zijn het wachten moe! Zij kunnen niet b 1 ij v e n wachten op de structurele her ziening van het rijksbezoldigingsbesluit Zij zullen op korte termijn geholpen i ten worden", aldus de bond van c heidspersoneel. (Voor vervolg zie pag. 5) WASHINGTON De Ameri kaanse legerleiding zou plannen hebben ingediend voor het onder de wapenen roepen van 220.000 man reservisten en nationale gardisten, als een beslissing is genomen over versterking van de Amerikaanse troepenmacht in Vietnam. Gisteravond liet president Johnson op nieuw de waarschuwing horen, dat er ten aanzien van de strijd in Vietnam donkere dagen in het verschiet liggen en dat hij de hulp van het Amerikaan se volk nodig heeft. „Onze nationale eer staat in Zuid-Oost-Azië op het spel. Uw president rekent op u", aldus John- Intussen heeft de Amerikaanse leger, leiding de buitenlandse correspondenten in Zuid-Vietnam verzocht, voortaan el ke mededeling uit hun berichten weg te laten, die de Vietcong of Noord.Vietnam van nut kan zyn. Verliescyfers zullen voortaan eens per week worden gepubli- Op dagelijkse persconferenties zullen de verliezen slechts met licht, matig of zwaar" worden aangeduid. De betrok ken eenheden worden niet meer ge noemd. Met gokken verspeeld DELFT De 35-jarige procuratie houder L. de H., werkzaam bij de Nederlandse Credietbank te Delft, heeft bekend een bedrag van f 17-000 te hebben verduisterd. Het vorige week vrijdag gepleegde feit w gisteren door de directie ontdekt- Het geld werd in een greep uit de kas gesloten. De procuratiehouder heeft het gehele bedrag met gokken tijdens het weekend verspeeld. Daar hij gewoon op zijn werk verscheen, viel het dc politie, bij wie inmiddels aangifte was gedaan, gisteren niet moeiiyk de man in de kraag te vatten. Hij staat onder arrest Van malversaties is tot op heden bekend gebleken. Het onderzoek De ongehuwde Schiedamse vrouw die vorig jaar december haar pasgeboren kind doodde is door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot één jaar met aftrek en terbescfiikkAigstelling van de KORFOE. Vertederd kijkt ko ning Constantijn van Griekenland over de schouder van zijn vrouw, koningin Anne-Marie, naar zijn zes dagen geleden geboren doch tertje Alexia. Journalisten en foto- qrafen waren uitgenodigd de Ko ninklijke baby te komen bewonde ren. Prinses Alexia doorstond de persconferentie aanvankelijk goed, maar na een half uur begon ze te huilen. Haar vader greep met vas te hand in en kietelde haar onder fIe kin. Dat bleek voldoende om de tranenvloed te stuiten. JN de Amerikaan Stevenson heeft niet alleen zijn eigen land. maar heel de wereld een groot man ver loren. Een die ook de politiek als een wijsgeer bedreef. Een die de be trekkelijkheid onderscheidde van en in de dingen, en die ook daarin een bij uitstek nuttig mens is geweest. De neiging om de betrekkelijkheid der dingen te zien is zijn verdienste geweest: het heeft tegelijk aan de voltooiing van zijn politieke carrière in de weg gestaan. Want het verhin derde hem, de massa toe te spreken in de eenvoud die zij behoeft. Wie hij toesprak, waar ook ter we reld, was de man met de intellectue le inslag, en dat hij, met zijn instel ling. zich voor de politiek interes seerde, was voldoende om ook elders tal van intellectueel ingestelden over de drempel van hun aarzeling te doen stappen. J£EN fijnzinnig mens is hij geweest, zoals ook de hogere politiek ge lukkig altijd steeds fijnzinnige men sen heeft gekend. Wij denken, om ons ditmaal tot hen te bepalen, aan de secretarissen-generaal der Vere nigde Naties. Zij hebben het moei lijk, maar blijven en houden vast aan hun integriteit Zij zoeken troost in belezenheid, in de wijsheid van eeuwen voor mannen als Ham- marskjöld en Stevenson was de Bij bel geen gesloten boek maar staan in het heden en zelfs tot op de be langrijkste posten. Een gespannen bestaan, zo gespannen dat het altijd broze lichaam daartegen niet altijd is opgewassen. En dan breekt er iets, zoals ook nu. Maar ze zijn nodig, deze mannen, die ook in nederlagen volharden, die ook van nederlagen dc betrekkelijkheid zien en die bereid blijven het gehoor te geven aan het beroep dat op hen wordt gedaan. Totdat ook zij zelf op geroepen worden. JQEZER dagen hebben wij in een van onze commentaren uitdruk king gegeven aan onze ontsteltenis, waar de huidige minister-president van Zuid-Vietnam wij moeten zeg gen: de zoveelste voor zijn land de behoefte te kennen had gegeven aan een aantal Hitiers. De Tweede Kamer heeft gisteren ten overstaan van de heer Luns getoond, deze verontwaardiging te delen. He laas moet worden vastgesteld, dat onze minister van buitenlandse za ken, zeker aanvankelijk, de zaak niet heeft benaderd met de nodige ernst. Hoe dit laatste te verklaren? Is hij tezeer diplomaat geworden in de technische zin van het woord? Maar dit was geen geyal waaruit men al leen met diplomatieke bewoordin gen komen kon. Of werd hij weer houden door al te grote schroom om zelfs naar de schijn de Amerikaanse bondgenoot af te vallen? Welnu, dan menen wij. dat Ameri ka juist als bondgenoot meer gebaat is bij een weldoordacht advies om zich toch in genen dele te vereen zelvigen met politici, waar ook ter wereld, die hun onvermogen, als waarvan deze verachtelijke uitlating het bewijs is, zo duidelijk demonstre- TAE Nederlandse christelijke bond van overheidspersoneel heeft de vinger gelegd bij een opmerkelijk onrecht in het systeem van bezoldi ging voor een deel der ambtenaren, die ressorteren onder het ministerie van defensie. Dit onrecht is, in de voortdurende hoop op spoedig positief resultaat van het overleg, nooit aan de grote klok gehangen. Maar nu een oplossing van dit bezoldigingsvraagstuk tot dus ver steeds is uitgebleven, meent de NCBO, dat het stilzwijgen maar eens moet worden verbroken. Dat is goed gezien. Meermalen heeft publiciteit een versnelling van een ontwikkeling tot gevolg gehad, wel eens ten kwade, maar naar onze mening vaker ook ten goede. Het is nu te hopen, dat dit ook met be trekking tot de onderhavige kwestie het geval zal zijn. Het ministerie heeft reeds lang geleden erkend dat de bonden van overheidspersoneel een rechtvaardige zaak aansneden. Het is ook al te gek, dat iemand, die om zijn kwaliteiten wordt belast zijn inkomen (als gevolg van pro motie) verminderd ziet, zelfs tot honderd gulden per maand. Daarom is het onbegrijpelijk, dat de ministeriële beschikking, die in af wachting van de structurele herzie ning van het rijksbezoldigingsbesluit aan deze onrechtvaardigheid in het beloningssysteem een einde kan ma ken, nu al anderhalf jaar op zich laat wachten. De rechtbank in Rotterdam heeft de 23-jarige verpleegster L. S. uit Gouda veroordeeld tot 2 weken hechtenis f 100 boete. De verpleegster gaf tijdens haar werk een verkeerde injectie als gevolg waarvan een kind overleed De officier had de hechtenis voorwaardelyk Beatrix en Claus naai- Breda BREDA Prinses Beatrix en haar verloofde de heer Von Amsberg hebben toegezegd graag gebruik te zullen ma ken van dc uitnodiging een bezoek te brengen aan Breda. Het tijdstip van het bezoek zal nog nader worden vastge steld. HAARLEM Drie Turkse arbeiders hebben de 23-jarige Aalsmecrse fotograaf J. P. Spaander zwaar mishandeld, toen hy probeerde zyn negentienjarige ver loofde en haar zestienjarige zusje tegen de buitenlanders te beschermen. De vechtpartij gebeurde in het cen trum van Haarlem: tal van voorby- gangers zagen, dat de fotograaf door de Turken werd gestompt en geschopt, maar niemand stak een vinger uit om te helpen. Onder dekking van zijn lichaam pro beerde de heer Spaander de meisjes in zyn auto te krijgen. Dat lukte niet: de Turken sprongen de meisjes op de rug en rukten hun kleding kapot. Toen de fotograaf op het trottoir in elkaar zakte, gingen de buitenlanders er vandoor. Zy werden korte tijd later gearresteerd. Fotograaf Spaander heeft van de vecht- partij een gebroken neusbeen, gekneusde vingers en twee hoofdwonden overgehou. den. Hy ligt in het ziekenhuis. Benoemd tot ridder in dc orde van Oranje-Nassau: D. Goekoop (Goedoree- de). dijkgraaf van dc Goere^se polder. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. Huiberts, gemeentese cretaris te Wijhe. J van der Gaag. ambtenaar van de buitenlandse dier.st der derde klasse, is OL ambassadeur ln de Repu bliek Cuba.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1