Mr. Roosjen: „Overheid zal nu het tempo bepalen Brick Bradford —Toch is het zo!- Jesje en Josje Senmoet I DE STENEN ZONDE j 9 WOENSDAG 14 JULI 1965 ETHERGOIVENETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN ITHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- Commentaar Gruwelen Het is nog niet zoveel jaren geleden, dat wij ons met afkeuring bogen over lijstjes, waarop stond aangegeven, hoe veel moorden en doodslagen het Ame rikaanse televisiepubliek per week te verwerken kon krijgen. Tegenwoordig liegt het er echter bij ons ook niet om: geweld, list of raffinementer wordt met de dood gespeeld alsof het niets is. Het Amerikaanse tv-spel „Je zal me nooit terugzien", dat de Avro gister avond uitzond, mocht er ook weer wezen met enkele onverbloemde gru welen, in de 1huiselijke sfeer gepleegd. Wat daarvan voor invloed uitgaat op jonge of onevenwichtige personen is niet na te gaan, reden waarom wij niet zo bar met dergelijke voorstellingen lijn ingenomen. Heel wat onschuldiger was het ver maak dat de KRO op Ned. 2 bood met een tweede reportage van het liedjes festijn in Knokke. We kregen net de helft van de wedstrijd tussen de Ne derlandse en de Engelse groep te zien, met dien verstande dat het na de Ne derlandse bijdrage weer ontijdig op hield. Heel sterk was dat optreden overigens niet, maar het feit dat Ne derland hiermee nog op de tweede plaats staat, doet ons vermoeden dat er in Knokke niet zo hoog wordt ge mikt. We moesten naar bed gaan in ondraaglijke spanning over de afloop van deze kamp, maar gelukkig maakte vanmorgen de Vara-radio een einde aan die spanning: bij het opstaan kon men uit de mond van Herman Stok vernemen, dat onze ijverige groep niet tien punten van Engeland heeft ver- en, hoewel er nog een kansje voor de finale blijft. Heel aardig was de entree van de Franse serie „Eva's herinneringen''. Sewijd aan de vrouwenemancipatie. In et korte solistenconcert van de KRO viel zeer veel te genieten derenrecital door Max vi Een waardevol intermezzo. Drie omroepen tevreden Goede verwachtingen van „Nieuwe stijl" HILVERSUM Drie omroepen tonen zich tevreden (zij het niet op alle punten) met de behandeling van de nota-Vrolijk door de Twee de Kamer: NCRV, KRO en VARA. Dit heeft niets te maken met ge lieerd zijn aan regeringspartijen, want de weerstanden welke AVRO en VPRO blijven koesteren liggen op ander gebied: de AVRO wenst een door haar te vertegenwoordi gen algemene omroep te zien inge voerd, de VPRO blijft voorstander van een nationale omroep. Beide achten inbreng van levensbeschou welijke bijdragen daarbij voldoen de. Toch zijn allen bereid tot nieu we samenwerking. Buitenlandse omroep neemt veel over van Holland Festival (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NRU heeft zeer veel aanvragen van buitenlandse om roepen gekregen voor directe uitzen dingen en opnamen van concerten, j gegeven ter gelegenheid van het Hol-1 „Ik had niet zoveel verwachting van de Kamerdebatten", zei mr. Roos- jen ons, „de uitdrukking van het communistische Kamerlid Bakker vond ik heel treffend: „dit is strodor- sen", zei hij. En dat is juist, want de t het 7ie^ i hoofdlijnen van het bestel waren al Egmond. bepaald bij de kabinetsformatie. Uit teren, heeft de zaak eminent behan- het debat op zichzelf is weinig te- deld". voorschijn gekomen, maar ik vond de memorie van antwoord een knap stuk werk, waarin goed werd ingegaan op diverse vragen en bezwaren en de minister, die het voordeel heeft zelf parlementslid te zijn geweest en dus weet hoe de Kamerleden moet han- Dirigentencursus wordt besloten [Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De 13e Internatio- „Zodat U nu helemaal voldaan kunt zijn?" „Neen, niet helemaal. Mijn bezwaar blijft, dat het advies van de pacifica tiecommissie inzake het delen van de pers in reclame-opbrengsten niet is gevolgd." „En hoe denkt u over de nu bepaalde taakverdeling binnen NTS, NRU en omroepen?" „Dat zal nog veel voeten in de aarde hebben. Er moet een program maraad en een coördinatieraad komen en dat eist veel overleg. Maar de nieuwe stijl die hiermee wordt ge vormd heeft ons aller instemming." kwestie nu bestuderen en zijn mening! vastleggen in een nieuwe nota voor, de Kamer en dat wacht ik met j belangstelling af. Mr. Vrolijk zal het I er lang niet gemakkelijk mee heb ben!" EERLIJKE KANS Het oordeel van mr. H. W van Doorn, voorzitter van de KRO (dat hij ook vastlegt in een artikel dat in „Ik vind het, en met mij het KRO-j bestuur, een beter bestel, omdat heti ook andere dan de bestaande omroe-j pen een eerlijke kans geeft en omdat wij een duidelijker samenwerkings plan krijgen. Terecht is opgemerkt,! dat de nieuwe blauwdruk van ons omroepbestel zoiets als een uitdaging is." „De pogingen, ons land een omroep systeem op de dringen dat slecht zou passen bij de maatschappelijke struc tuur, zijn stukgelopen", aldus mr. Van Doorn, „en toen ook de wanhopig vechtende minderheid duidelijk was geworden dat het geen haalbare zaak was om radio en televisie tot winstob jecten te maken, werd nog een laatste stelling betrokken: de groep die zich niet tot een (bestaande of nieuwe) omroeporganisatie zou willen beken nen zou maar liefst de helft van alle zendtijd moeten krijgen. Het zal wel altijd een raadsel blijven hoe men heeft kunnen denken dat een derge lijke opzet een schijn van kans zou hebben! 1864) Een „ogenblik" dagelijks leven wel zo'i kortste tijdspanne die we is in hei gaat duren. Om dat vast te stellen botsing komen en uiteenspatten. Trouwens. van de ogen is niet alleen in de wereld van de luchtvaart bekend, maar wordt ook herhaaldelijk ultge- zijn gericht, maar bewegen zich zocht en ook gefilmd. Het bleek, dat voerd door automobilisten, wanneer voortdurend heen en weer, van het in normale gevallen één- tot twee- zij het dashbord, de verkeerstekens ene punt dat wij willen waarnemen tiende seconde voldoende was om de bij de wegberm en de weg zelf naar het andere, en deze flitsende piloot een blik op een instrument te gelijktijdig (maar dat gaat niet!) in bewegingen voltrekken zich uiterst gunnen. Maar bij de landing is altijd het oog willen houden. Ook in die snel. Bij de bewegingen van de ogen kunnen we drie mogelijkheden onder scheiden. Als we „turen", laten we de blik heen en weer glijden, om het verwachte objekt dlrekt bij zijn ver schijnen in het oog te hebben. Bij het „volgen" van een voorwerp laten we de blik er als het ware aan hangen, waardoor de beweging van het oog zeer gelijkmatig verloopt. Maar het is ook mogelijk, dat we de blik heen en weer laten springen om het objekt en alles wat daarmee te maken heeft te Ogenblik nog te lang een veel grotere zorgvuldigheid eist, waardoor afhankelijk van vliegtuigtype vaak gevallen gaan er minstens drie-tiende sckonden met dat „ogenblik" verlo ren. Rijdt de auto met een snelheid van 100 km per uur, dan zijn 10 meters afgelegd die de automobilist in het geheel niet heeft gezien. Het vliegtuig dat op de landingsbaan afstuift heeft dan 20 of 30 m achter de rug, zonder dat de piloot in staat is geweest die afstand waar te nemen Waarbij we dan niet moeten vergeten. het werkelijk „zien" v beoordelen, vormige beweging van de ogen nood- i het oog van het zakelijk is. Hiervoor is natuurlijk kunnen afspelen, nog in het geheel - het andere gaat, zoals tijd nodig, t.w. drie- tot vier- geen sprake is geweest. Gaan gezegd, uiterst snel en duurt weifee- tiende seconde. Dat lijkt erg kort, daarover spreken, dan worden de lijk maar een „ogenblik". maar supersonische vliegtuigen die afstanden die we niet gezien hebben Toch is het de vraag, of bij de enkele kilometers van elkaar zijn plotseling aanzienlijk groter. - - H. Pétillon Nadruk verboden. 20.25 Strijkkwart 21.30 Lichte orkestmuziek woordje spreken. ders uit 8 verschillende landen. land Festival, en wel uit de landen nale Dirigentencursus van de Ned. België, Frankrijk, Engeland, Duits-Radio Unie wordt morgenavond in het land, Italië, Oostenrijk. Denemarken, Haarlemse stadhuis officiéél gesloten. Finland, Zweden, Monte Carlo en De vice-voorzitter van de NRU, mr. Israël. H. W siste De grootste internationale belang- ter i stelling bestond voor het concert van luk, zal het Concertgebouworkest onder lei- i ding van Erich Leinsdorf, met mede-1 H^t Trio di Fiati zal muzikale mede werking van Vladimir Ashkenazy en werking verlenen met het uitvoeren voor de opvoering van de opera Le i van werken van Sack, Ibert en Auric. Pescatrici onder leiding van Alberto! De cursus heeft een zeer bevredi- Erede. Hiervan werden aan 9 omroe-jSend verloop gehad. Er namen 12 di- pen in het buitenland opnamen ver- rigenten uit 5 verschillende landen zonden. aan deel, voorts was er 1 werkende Acht omroepen vroegen om opna- hospitant en telde men nog 13 toehoor- men van het slotconcert door hel J Residentieorkest onder leiding van Pierre Boulez en naar 7 landen gaan opnamen van concerten, gegeven door het Janacek Kwartet en het Concert gebouw samen met Wolfgang Schnei- derhan. In totaal verzorgde de NRU 134 opnamen en lijnverbindingen ten ba te van de buitenlandse omroep. Verhaaltje voor het slapen gaan (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Tot aan september toe zal er op dinsdagavond tussen 6.20 en 6.30 bij de KRO-radio (Hilversum I) voor de kleuters een verhaal worden verteld. Dit programma heet „Tussen boterham en bedje". De KRO volgt het beproefde recept: Joke van den Berg en Wim Quint vertellen een van die verrukkelijke kinderverhalen van Lea Smulders en wel Woutje Wiedewiet". Zelfs vader wil dan wel meeluisteren! 22.30 Nieuws en her! en. 22.40 Avondoverdenkii grammofoonmuziek. 23.10 en op eigentijdse uitdagingen tendom. lezing. 23.30 Lichte g iziek. 23.55-24.00 Nieuws. m.vC.».itn II 298 m: VARA. 20.00 Nie niet geaarzeld worden20.05 Moderne grammofoonmuziek. 20.15 Ste- om de zaak door te zetten", aldus mr.) rco: Holland Festival:Concertgebouw NIET AIRZELEN modern' 21 10 Socialistisch co ing Toui lassieke Draadomroep vanavond GRAMMOFOON PLATENPROGRAMMA Van 18-20 uur Down by the riverside-Can can-Milord-Canta Brasll-Baum-A string ol pearls-Quasi amor-I'll see you in my dreams- The Trolley song-Golden ters van NTS en NRL aanwijzen. Wat 2ZM"liw de NTS betreft hebben we er al gen en sos-ber. wat de NRU betreft: sic gloria 23.15 Promenade-orkest (opnV transit mundi.en licht Mr. Roosjen is immers nu zelf j voorzitter van de NRU. in zijn kwali teit van omroepvoorzitter daartoe be noemd en herbenoemd, en dus past hier een van zijn beproefde kleine geestigheden. „Maar kunnen de omroepen nu al Nederi. maatregelen gaan nemen?" het kor klawieke ïcntaar. 21.25 I. 21.35 Stereo: Concertgebouworkest :ek. 22.20 Sportuitzen- advertentie nieuw personeel opgeroe- 20 00 p journaal vara pen, vooral voor de uitvoering van nieuws. 20.45 Quator- het derde radioprogramma, dat op I repubhqui oktober de lucht in moet. Voor dat programma kunnen wij zorgen. maar wat dan de coördinatie betreft moeten wij wachten op de regering het samenstellen van een raad." Kurt Edelhagen. Dutzend and're ner Koor en Orkest Frank Nelson Speedy Gonzales-Let's twist again-The Peppermint twist id. Hello walls (Nelson) Faron Young. Foolin' around (Owens) Buck Owens. The choo choo samba (Godinho) Winifred At- well. The black and white rag (Botsford) Id. Kissing my pillow (Oweni Rose Maddox, Wings of a dove (Ferguson) Ferlin Husky. Right or wrong (Jackson) Wanda Jackson. Screnata (Anderson) Winifred At well. Jeze bel (Shanklin) id. Dark as a dungeon (Travis) Tennessee Ernie Ford. Oklahoma hills (Guthrie) Hank Thompson. Walking the King Pee Wee Erwin and The Dixie. De monorail, die ii bouwd ter gelegenheid 1 sche Spelen, is financieel De directeur van de onderneming plan zijn ontslag in te dienen. Tokio is ge- ||weei n de Olympi- mislukking, canm 1 little id. Give me the good Careless love (a 3rd Lord you sure been good •j (Dav i. Ken a r 1 id. Just (Comden) Mel Tormé Dedicated lahn) Sarah Vaughan. Billy Eckstii nball Adderley, The All-Star Big Bai e blues (Heftiid. "VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.35 uur Top of Flop voor de tieners. 8.45 uur Frans liedjesprogramma ter ere var) de 14 juli. 9.30 uur speelfilm „Gezicht van de haat": eén doktersconflict in de society. Ned. 2 NCRV 8.01 uur Franse tv-produktie van het spel „De vrijgezellen" naar de bekroonde roman (uit 1934) van Henry de Montherland. 9.35 uur Literair Kijkschrift, gewijd aan de Vlaamse auteurs Her man Teirlinck Karei Jonckheere e.a. 10.05 uur Hans Tiemeyer leest uit het boek Ruth. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 8.25 uur concert door het Ned. Strijkkwartet met werken van Van Hemel en Mozart. 9.30 uur lichte muziek door het orkest Willy Stech en 10.40 uur avondoverdenking. Hilversum II VARA 8.15 tot 10.20 uur (in de pauze politiek commentaar en sport) direc te aansluiting met het Concertgebouw in Amsterdam (Hol land Festival) voor een stereofonische uitzending van een concert door het huisorkest onder leiding van Bruno Mader- na. Solisten: de sopraan Ilse Hollweg en de pianist Theo Bruins. 10.40 uur voortzetting van het gesprek tussen Nol Gregoor en de auteur J. W. Holsbergen en 11.15 uur romantische muziek door het Promenadeorkest. .20 Achtei juillet!: Vi' Bussum!: amusemen 21.30 Dick Powell Theatre: Gezicht ~OC.10.20 Uitzending socute-, Journaal 22.30-22.40 Tour de! 57. Geestdriftig stapten Jesje en Josje met het prachtig ingepakte strijkijzer naar huis terug. „We hebben nog precies een kwartje over. v ader", zei Josje. „wat zegt daarvan? Is dat niet mooi uitgemikt?" „Keurig", lachte vader Joppers. ,"En zit daar het cadeau in? Dat maak je liever maar niet open. zeker? Het ziet zo schitterend uit." ,„.u. maar ik vond het heel mooi!", riep Josje verontwaardigd uit. ,Ja, maar jij bent ook nog maar innetje", plaagde zijn zusje. Jesje en Josje renden naar de deur. En ja hoor: daar stond de jongen van d^: bloemenwinkel met hun veldboeket. Trots torsten ze het naar de huiskamer. „Kijk eens. vader, hoe vindt u dat? Zou moeder dat ook niet mooi. vinden? „Geweldig", knikte vader Jopp< ..Een heel mooi boeket, jongens. Zal grote vaas uit te zoeken. De kinderen waren nog maar juist in de keuken, toen er weer gebeld werd en daar stond alweer een jongen van een bloemenwin kel. nu met een schitterende bos rozen. „O, kijk eens vader!", riep Jesje uit toen ze met de bloemen naar binnen holde. „Rozen! Van wie zouden die nu „Wat denk'je?", lachte haar vader. „Van vader natuurlijk, suffie!", riep Josje. „Dat begreep ik al meteen" Jesje „Mogen wij die ook in een vaal zetten?", vroeg Jesje. je, Jes!" riep Josje ..Ja. dat is goed, knikte haar vader. „Maar pas op dat je je niet prikt aan al I die doornen." rijgezeller België Nederlands progr. Kan. II: NTS: 20.00 Journaal. 20.01 De buitenlands toneelspel. NCRV ir kijkschrift. 22.05 Meditatie. „Blijft dan nog de kwestie van het I 22.10 Einde. .recht van antwoord... wat is uwi mening daarover?" Mr. Roosjen lacht maar eens. „De 5^25 De Fr. uitdrukking „recht van antwoord" ^"(fzoeklli doet het oor erg aangenaam aan. maar is in de praktijk niet waarlijk! te verwezenlijken. Prof. Gerbrandy 60 maakte er in 1934 al bezwaar tegen A]g -e meent dat het goed is, doe het dan, wat de radio betreft.en mijns Zweder heeft ze gezegd toen de boer de machine inziens is>( er sindsdien nog niets kopen Maar geef mij mijn eigen akker, veranderd.' 1 dat nog ergens de verbondenheid van de „U bent er dus niet voor. mensen met de aarde zal blijven. Ze bedoelde „Neen. omdat het niet opgaat in dedaarmee dat een mens met zijn eigen handen zijn praktijk. Maar de minister gaat de deel zal bijdragen aan wat de Scliepper geeft. Marye heeft over veel dingen haar eigen mening. Libbe Vennink moest voor haar akker zorgen, omdat ze zeker weet dat hij nog verstaat wat de anderen beginnen te vergeten. Ouwe Wolter schuifelt ernaar toe en hij lacht als hij Libbe ziet maaien en Jeichien achter hem om te binden. Ze heeft het haar opgebonden met een gekleurd lint; de zon schijnt in haar nek en over haar blote armen. Maar daar kijkt Libbe niet naar; hij vraagt ook niet of ze hem volgen kan. Zijn handen doen vanzelf het werk; het hindert niet dat er een waas voor zijn ogen is en telkens bijt hij op zijn onderlip. Marye's akker is niet groot. Als tegen de avond 11.00 voor del het koren eraf is, gaat hij naar het grote veld om KRO: 7.00 Medi iziek. (Om 9 00 Wei (Om 10.30 Weerov 9.35 Wa- kindcren. 10.00 ÏL45 Klassieke grammofoon- achter de machine de halmen samen te binden. i"V1tnn'.uffi™.?°idr.,iplo?ie" „b.indten h»ioektnog als er mofoonmuziek. 15.30 Viool en piano (opn): klassieke muziek. 16.00 Gereformeerde stu- diodienst 16.30 Lichte grammofoonmuziek, 17.00 Klassieke grammofoonmuziek. 17.13 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 17.50 Sportrubriek. 18.10 Stereo: Metropole orkest. 18.40 Voor de twintigers. Hilversum TL 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7 20 Lichte gram mofoonmuziek VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammo- fooninuzlek. (8.25 De groenteman, praatje). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Moderne gi I foonmuziek. 9.00 Vioolconcert (gr) muziek. 9.35 Voor de vrc kleuters. 10.10 Arbeitsvitaminei j 11.00 Nieuws). 12.00 Dansorkest 12.27 Meddelingen huis gaan. Op de brink worden de lantarens aangestoken. Tabe zal weer op zijn hoge stoel I klimmen en met een lange uithaal van zijn harmonika aankondigen dat de oogst begonnen 1S Libbe doet niet mee. Hij gaat in de boomgaard en dan eerst kijkt hij om naar Lenter, die Jeichien is komen halen. Achter om de Schem- heuvel lopen ze. Lenter met zijn arm om het meisje heen. Ze zullen aan de beek zitten en door DIGNATE ROBBERTZ 2 ïkkkkkkkktkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk*. weer verder gaan naar Jeichiens huis. Haar strenge vader wilde meer van Libbe weten dan van een Borne. Een kwaad nest noemt hij dat, al heeft hij moeten toegeven aan Lenters vrolijk heid. zijn eerlijke ogen en zijn verliefdheid. Er is geen mens op de wereld van wie Libbe Vennink zoveel houdt als van Lenter. Het is een sterke zuivere vriendschap, zoals die tussen mannen bestaan kan. Libbe gunt zijn vriend het geluk en hij begrijpt niet waarom hij op zijn lip moet bijten en waarom de zomer niet zo licht en groot is als andere zomers. Jeichen wilde met hem praten, ze lachte toen ze hem zag. Niets is er veranderd aan haar, hij weet hoe ze de schoven opneemt en rechtzet, iedere beweging van haar kent hij. Dat Jeichen de bindster was met wie hij oogstte, was veel groter dan de oogst zelf. Tussen de stammen van Thase's boomgaard glijden de schaduwen. Het is er koel en het is nodig om een arm rond een stam te slaan en ertegen te leunen. Een kind dat uit het veen kwam en geen verwanten heeft onder de mensen die zingen en lachen en de armen om elkander heenslaan, is dan minder alleen. De herfst zet dat jaar vroeg in. Bijna onmerk baar begint het blad los te laten en trekt lome moeheid over het land. De heide wordt oud met fronsen en diepe groeven, die plotseling zichtbaar worden als in het gezicht van een man die naar zijn laatste dagen langt. Libbe zaait de winterrogge met trage bewegin gen. Als er weer geoogst moet worden, zal Jeichien niet meer komen. Niemand heeft dat gezegd en toch is het zo. Met haar is ook Lenter weg. Zo zelden zien en spreken ze elkander nog sinds Lenter vervuld is van het meisje en van zijn vriendschap met de rodden. Libbe is veel te zaoht om aan iemand een hekel te hebben. Hij zegt alleen na wat hij op de diele hoort: de rodden hebben Lenter daar weggehaald. Hij kijkt ernaar, of naar een vogel die voorbij- iekt en hij begrijpt het niet. Een groot verdriet, alsof je onder water zit en het over je heen voelt spoelen. De Oeler is overladen van gloed, brons en goud en bloedrood, dat wisselt en welkt naarmate het licht wisselt. Hier en daar plekt diepgroen als een enorme edelsteen, stug en toch mild. Libbe ziet het en het geeft een kleine troost te weten dat de berg er is en blijven zal. Met het en aan zijn voet, waar de eenzame kromme spar staat over het onbeweeglijke water. Nog later als de korrels gedekt liggen en alle kleuren hun glans verloren hebben, komt een donkere vochtige wind over de heide. De aarde wordt klam en het droppelt langs de stammen. En dan op een avond, lage wolken schuiven over het dal. hun schaduw op de huizen en het kerkje leggend, roept de hoorn van Pee. Sax. de vrachtrijder, hoort liet als hij zijn paard voert, Potten-Gijsje vergeet met een klant af te reke nen. Waar is er brand? Op 't Grobbenuus komt de boer naar buiten. Is het in 't Horst? Al dringender en dreigender roept de hoorn. Als Zweder te paard zijn erf afrijdt om te gaan zoeken waar het is, komen de jongens die op de brink bij elkander waren, hem tegemoet. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9