TOMATEN OP GRINT Chemie en metaal groeien sterk Peter Zuid sabotage organiseerde tegen Duitsers Ned. aardgas in 1968 naar Z.-Duitsland Bouwvakkers zaterdag op vakantie Zoetwaterreservoir in IJsselmeer? Even groot als Wieringermeer Niet zeker dat „vuile lucht" gevaarlijk is Grieks treurspel voor rechter te Venlo 1 WOENSDAG 14 JULI I960 TNO ontwikkelde in vijf jaar nieuwe werkmethode Maar tuinders zien er geen brood in (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK Tomaten op grint! Al meer dan vyf jaar laat een speciale afdeling van TNO op het Proefstation voor de Groente- en Fruitteelt forse tomatenplanten in bakken met grint groeien, maar alle moeite en geld zijn aan de Neder landse tuinders niet besteed. Zij zien er geen brood in. Aan de door TNO ontwikkelde „grintcultuur" zijn tal van voorde len verbonden. De teelt is eenvou diger, de tomaten kunnen eerder worden geplukt en de produktie is groter. Overschakeling op grint vraagt echter grote investeringen en die zijn nauwelijks lonend bij de iets hogere opbrengst. Vandaar dat de tomatenkwekers er niet aan willen. Lang voordat TNO met de proeven begon, had een tuinder onder de rook van Rotterdam reeds een kweekmetho- de in praktijk gebracht, die bijna ge heel overeenkomt met die op het Proefstation. Hij startte met 8500 mZ. Teleurgesteld over de magere resulta ten heeft hij dit areaal nu terugge bracht tot 3.000 m2. Het principe van de „grintcultuur" is eenvoudig. De bakken met grint, waarin de tomatenplanten staan, worden regel- De matig volgespoten met voedingsstoffen 1 'vattend water. Het grint dient als .houvast" voor de wortels, die in de smaak holten tussen de steentjes het water met de daarin opgeloste zouten kunnen op nemen. Weinig betekenis De heer W. v. Winden (49), voor lichtingsfunctionaris voor de groente teelt onder glas. heeft een nuchter oordeel over de resultaten van de proefnemingen. „Uit wetenschappelijk oogpunt zijn ze interessant en belang rijk. maar voor de toepassing op gro te schaal hebben ze geen betekenis." Door aan de afzonderlijke bakken wa ter met verschillende soorten en hoe veelheden voedingsstoffen toe te dienen is het mogelijk tenslotte een produkt te kweken, dat aan de hoogste eisen Plaatselijk onweer DE BILT. Een gebied van laae luchtdruk strekt zich uit over Scandi navië, het centrale deel van de Noord zee, Engeland en Ierland. Langs de zuidoostelijke flank van dit lagedruk gebied heeft de laatste dagen aanvoer van subtropische lucht plaatsgevon den, die nu tot in Denemarken is door gedrongen. Bijna overal op het Euro pese vasteland worden dientengevolge maximum temperaturen boven 25 gra den waargenomen, in midden en zuid- Frankrijk en in het zuiden van Duits land veelal boven 30 graden. In de subtropische lucht zijn boven Frankrijk enkele storingen ontstaan, die zich naar het noordoosten ver plaatsen. Een eerste storing trok de afgelopen nacht, vergezeld van on weer, langs Limburg. Ze bracht zowel op het vliegveld Zuid-Limburg als in Eindhoven 11 mm regen. Andere sto ringen zullen volgen, zodat ook het komende etmaal onweerskansen aan wezig blijven. De wind heeft de nei ging geleidelijk meer uit zee te gaan waaien, in verband waarmee aanvoer van koelere lucht moet worden ver wacht ZON EN MAAN Donderdag 15 juli: zon op 4.37, onder 20.54; maan op 22.22, onder 5.52, Woensdag 21 juli: laatste kwartier Strand verwachting Ook morgen overwegend zonnig en zo mers weer, met een zwakke zeewind. Temperatuur ongeveer 20 graden, zee water 16 graden. Vooruitzichten: zwakke storingen kun nen nog een bui veroorzaken, maar het algemene weerbeeld houdt de komende dagen ook aan het strand een zomers karakter HET WEER DN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur t<ao«e 1 ij |l UkU D. Helder Ypenburg Viissingen SS windstil o zo 2 18 13 0 21 14 0 19 14 0 Eelóe De Bilt Eindhoven Zd -Limb. windstil Windftil windstil winde til o 2 20 1-1 0 23 14 0 24 14 2 25 15 11 27 16 11 Stockholm Oslo Kopen h. Aberdeen Londen A-dam Brussel Luxemburg Parijs zw bew h bew h. bew w 6 z 3 n 3 z 4 windstil o zo 2 •windstil zw 5 18 13 0 19 11 1 13 12 8 13 9 0 22 15 1 22 13 0 27 15 5 27 16 0 28 15 4 Bordeaux Grenoble Nice Berliin h"bew windstil windstil n 3 32 15 7 30 16 0 24 17 0 27 17 0 Frankfort Munehrp, Zürich Genève onbew no 2 0 1 windstil 31 15 0 31 16 0 30 13 0 29 13 0 Wenen Innsbruck Rome Barcelona onbew onbew. onbew windstil windstil w 1 windstil Windstil windstil nnw 7 28 13 0 28 15 0 30 12 0 28 16 0 30 20 0 27 13 0 i,'i3sabon l bew windstil 33 16 n 25 17 0 kwaliteit voldoet. De „grint cultuur" vraagt de aanleg van een in gewikkeld buizennet met pompen voor het watertransport. Automatische appa ratuur moet de toediening van het water DEN HAAG Onderhandelingen tus sen de Nederlandse Aardolie Maatschap pij en de Zuid-Duitse gasvervoermij in Stuttgart over levering van Nederlands aardgas in Hessen en Baden-Wtirt tem- berg zullen vermoedelijk voor het einde va«n dit jaar wadden afgesloten De overeenkomst zal een looptijd heb ben van twintig jaar. De eerste leveran ties worden verwacht over ongeveer drie jaar. De te leveren hoeveelheden gas zullen geleidelijk oplopen tot vijf a zes miljard kubieke meter per jaar tegen 1975. DEIN HAAG Naar de AiNWB ver wacht zullen in het komende week einde van de circa 700.000 Nederland se gezinnen, die van de geneugten van de dan beginnende vakantie in de bouwwereld hopen te gaan profiteren, er ongeveer 200.000 met de auto op uit trekken. Hiervan zullen er dan vermoedelijk zo'n 40.000 de grenzen overtrekken om in mildere klimaten de twee vrije weken door te brengen. De toeristenbond baseert deze verwach tingen op de ervaringen van het af gelopen jaar en op de resultaten van een onderzoek naar de reisgewoonten van de Nederlandse gezinsbevolking. In verband met de te verwachten enor me drukte zal de ANWB zaterdag en zondag op de belangrijkste trajecten, en in het bijzonder op die welke naar de landsgrenzen leiden, veertig extra wegemwachtpatrouiilles inzetten, wat betekent, dat op een aantal wegen de hulpmogelijkheden van deze organisa tie zal zijn verdubbeld. Hetzelfde geldt op 31 juli en 1 augustus, als de vakantiegangers, met verdub belde energie wellicht, en masse de terugtocht ondernemen. PTT maakt bezwaar tegen straatnamen UTRECHT. De P.T-T. voelt niets voor het Utrechtse plan om de stoaten in het nieuwe universiteitscentrum „De Uit.' hof' van de Rijksuniversiteit in Utrecht (328 hectaren) te ver noemen naar beroemde buiten landse universiteiten. De vrees is geuit dat een bnief bestemd bijv. voor „Bologna 12" in Utrecht inderdaad in deze Itali aanse stad terecht komt. De er varing zou hebben geleerd dat dit misverstand in tien a vijftien procent van de gevallen moge lijk is. Het Utrechtse college van burgemeester en wethouders overweegt nu achter de namen van de universiteitssteden het woord „straat" toe te voegen. 0 De 74-jarige bromfietser F. J. Feddes uit Winsum is gisteravond, toen hij de provinciale weg in Adorp overstak, in botsing gekomen met een vrachtauto en gedood. Drinkwatervoorziening (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De bouw van een „natte polder" in het IJsselmeer is in studie bij rijkswaterstaat. Het gaat om een bekken ter grootte van de Wieringermeer, ofwel rond 20.000 hectaren. Het reservoir, dat zeker een miljard kubieke meter water kan houden, is tussen de Kop van Noordholland en 'Friesland gepro jecteerd. Indien de plannen ooit ver- Industrie in Zuid-Holland Ook de grafische nijverheid (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De werkgele genheid in de Zuidhollandse in dustrie werd ook in 1964 op een Fouten Hoewel de „grlntmethode" weinig moeilijkheden oplevert, wreken fouten zich sterk en snel. Een te grote hoeveel heid van een of ander zout kan ernstige gevolgen hebben: te veel kunstmest op oen stuk grond, dat doorgaans een krach tige bufferwerking heeft, veroorzaakt nagenoeg geen nadeel. Smaak en afmetingen van ,grinl-to- maten" verschillen hoegenaamd niet van tomaten, die volgens de klassieke me thode'' zijn gekweekt. Deze omstandig heid draagt er ook niet toe by, de tuin ders warm te krijgen voor de „grinteul- Paprika's Behalve tomaten doen ook paprika's op grint het goed in de Naaldwijkse kassen. De proeven met .grintcultuur" van anjers, gerbera's en anturlums zijn zonder meer succesrijk verlopen. Tal van bloemenkwekers in Aalsmeer pas sen de methode (zij het op beperkte schaal) reeds toe. De proeven met grint zijn voorafge gaan door experimenten met lava. TNO heeft geprobeerd, komkommers op la te telen, maar als gevolg van de po- ze samenstelling van deze stof (waar door het water werd „weggezogen") was het resultaat maar matig. Op grint groel- komkommers evenmin naar wens; de proeven gaan toch door, omdat TNO wil ontdekken wat er aan de methode ont breekt. Strobalen Dat niet ale proefnemingen in Naald wijk centurm voor de tuinbouw-re- search in ons land zo weinig succes rijk verlopen voor uitgebreide toepas sing blijkt uit de nu al jarenlang in ge bruik zijnde methode, komkommers op strobalen te telen. Tuinders, die op deze manier komkommers kweken, komen aan een aanzienlijk grotere produktie. De komkommerteelt neemt overigens elk Jaar al toe. De buitenlandse vraag is hiervoor sterke stimulans: negentig pro cent van de produktie is bestemd voor de export. Illegale carrière van staatssecretaris Koelbloedig optreden in mei 1945 (Van een onzer redacteuren) ..Ik weet niet wat u tot nog toe hebt gedaan, maar als u ooit het va derland een dienst hebt bewezen, dan is het wel deze keer geweest; de ge moederen waren nogal verhit" Die woorden werden op zaterdag 15 mei 1945 gesproken tot de neer J. J. F. Borghouts, gisteren beëdigd tot staats secretaris van defensie voor de Ko ninklijke Luchtmacht en twintig jaar geleden „Peter Zuid", de C.S.G.. of wel de commandant van het strijdend gedeelte van het Nederlandse verzet in het hongerende westen van ons va derland. Het was niemand minder dan de con sul voor Finland, de heer Van der Vlugt, die met die ene lange zin zijn waardering voor hetgeen Peter Zuid in die voorbije uren had klaargespeeld onomwonden tot uitdrukking bracht. De avond tevoren had het bezette ge bied die vreugdevolle tijding ontvangen: de volledige overgave van de Duitse legers zou op de morgen van 5 mei een feit worden. GÉÉN OVERGAVE Maar namens generaal Blaskowitz had luitenant-generaal Reichelt laten weten, dat de Nazi-troepen in West-Duitslan<1 In geen geval zouden capituleren. Peter Zuid voelde, dat daar brokken van zouden ko men. Na dat BBC-bericht van vrüdag- avond waren er al overal verheugde Wethouder van Amsterdam: Geen gevaar bij Hemweg-central e AMSTERDAM Dr P. J. Koets, wethouder van volksgezondheid van Amsterdam, heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat het mo gelijk is. dat de bevindingen, die in het door de GGD van Amsterdam over de luchtverontreiniging in deze stad uitgebrachte rapport, zijn neer gelegd. juist zijn. Het is mogelijk, dat de atmosfeer in en om Amsterdam minder zuiver is dan voor de volks gezondheid althans volgens de Duitse normen wenselijk is. De wethouder onderstreepte echter, dat het via een publlkatle in het dag blad De Zaanlander uitgelekte rapport, nog slechts voorlopig is en dat de re dactie nog definitief dient te worden vastgesteld. Hij merkte nadrukkelijk op. dat ook al zou een gevolgtrekking in het rapport juist zijn, zodat de Duitse nor men dus inderdaad worden overschre den, het zeer gewaagd is, daaruit te con cluderen, dat de „vuile lucht van Am sterdam" gevaar voor de volksgezond heid oplevert. Het rapport van de GGD was ver trouwelijk. .Publlkatle was nog niet overwogen", zo deelde de wethouder mee. „omdat de werkgroep Hygiëne van het Milieu uit de streekplancommissie Noordzeekanaalgebied eerst nog wilde vergaderen om tot een definitieve re dactie van het rapport te komen". Door het artikel in De Zaanlander en de vra gen naar aanleiding daarvan van twee PSP-raadsleden noopten de wethouder tot deze persconferentie. Di verse normen In het algemeen, zo zei de wethouder, is het moeilijk vast te stellen, welke normen van veiligheid in het belang van de volksgezondheid moeten worden aangelegd. Overal gelden andere nor men. In de Sowjetunie wordt 0.5 micro gram S02 (afvalgas zwaveldioxide) per kubieke meter toelaatbaar geacht, in Duitsland is dat 0.75 en in Groot-Brlt- tannië zelfs 1.2 microgram. Binnen een straal van drie kilometer rond de cen trale aan de Hemweg te Amsterdam bleven regelmatige metingen gemiddeld ver beneden de Duitse normen. In het rapport van de GGD ging het zoals ge zegd om Amsterdam en omgeving. In ons blad van gisteren meldden wij de benoeming van de kolonel J. J. F. Borghouts tot staatssecretaris van defensie voor de Koninklijke Luchtmacht. Als Peter Zuid speelde de heer Borghouts in de jaren 1940- 1945 een belangrijke rol in de illegaliteit. Hij was eerst sabotagecom- mamidant voor Noordbrabant en Limburg en daarna leidde hij het strij dend gedeelte van de verzetsorganisaties in West-Nederland naar de bevrijding in mei 1945 Over die periode wordt in dit artikel verteld. mensen op straat verschenen en de Duit sers hadden niet geaarzeld hier en daar tot een wrede schietpartij over te gaan. De heer Borghouts zag kans vanuit zijn hoofdkwartier in Amsterdam door te dringen tot Reichelt en in een gesprek, dat van middernacht tot 's ochtends vier uur duurde, bewerkte hij, dat Reichelt naar alle Duitse posten een order uit stuurde, waarin ieder Duits optreden te gen uitingen van vreugde verboden werd. Dat telegram bereikte alle posten, be halve het zuidoosten van het bezette gebied, dus in de buurt van Gouda en Rotterdam, En daar hebben de Duitsers inderdaad op die zaterdag nog enkele mensen vermoord, die met oranje e feeststemming op straat waren geko- De stuiptrekkende Duitse legerleiding stond die ochtend van de vijfde mei evenwel te knarsetanden, toen bekend werd, dat de illegaliteit (In de bekende blauwe overalls) toch reeds in de open baarheid was getreden en aan Peter Zuid was de moeilijke taak aan deze mannen, die tot voor kort zo onverbiddelijk heersten, de nieuwe situatie uit te leggen. Maar hij moest ook nog een ander moei lijk karwei opknappen. DRIEMANSCHAP H(j reed in razend tempo van Amster dam naar Den Haag, omdat daar in de Javastraat de Vertrouwensmannen var het verzet en een groep andere vader landera stonden te popelen om in de trant van het beroemde driemanschap Van Hogendorp, Van der Duyn Maasdam en Van Limburg Stirum (in 1818) de herrijzenis van het vaderland in het openbaar te proclameren. Mat een kalmerende speech heeft Peter Zuid de gemoederen bedaard en verteld, dat de Duitsers op dit ogenblik nog niet aan capituleren dachten en dat iedere uiting van vreugde hun wraakgevoelens zou kunnen oproepen. De CSG wist de Vertrouwensmannen van hun, overigens loffelijke, maar gevaarlijke voornemen af te houden Voor dit nuchtere optreden, oogstte Pe ter Zuid de lof van consul Van der Vlugt: „Ik weet niet wat u tot nog toe hebt gedaan IN 1940 Wat had Peter Zuid tot dat ogenblik van de bevrijding gedaan? De reserve luitenant Borghouts was in 1940 adjunct chef van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken in Hillegersberg. Zo kort na de Inval der Duitsers begon hij met enkele collega's reeds een vorm van ver zet. Hij bracht een groep oud-militairen bijeen, die na de overgave wapens had den achtergehouden. Al spoedig echter (in mei 1941) werd de ambtenaar Borghouts overgeplaatst naar het gewestelijk arbeidsbureau in zijn geboorteplaats Bergen op Zoom. Daar kreeg hij volop gelegenheid voor de Duitsers belangrijke papieren te verdon keremanen, onderduikers te helpen enz. Daaruit groeiden zijn contacten met div. verzetsorganisaties, maar wat hij zelf deed, vond de actieve Borghouts U daden zou gaan inhouden. Samen met Frank (de luitenant van Beynen, die later sneuvelde) begon hij de samenbun deling van knokploegen en sabotagegroe pen. Frank was de commandant van dal Strijdend Gedeelte en Peter Zuid bleef actief in Brabant en Limburg. Na de bevrijding van het Zuiden werd hij toegevoegd aan de staf van prins Bernhard in Breda. Hij werd de oprich ter van de Stoottroepen. Maar aan zijn illegale carrière was nog geen einde ge komen. Frank sneuvelde bi) een poging om enkele in de Willem Apeldoorn gevangen gehouden verzets- kameraden te bevrijden en aan prins Bernhard werd gevraagd of Peter Zuid als zijn opvolger (Commandant Strijdend Gedeelte en plaatsvervangend Comman dant Binnenlandse Strijdkrachten) naar het westen zou mogen terugkeren. Er volgde overleg met de Britten. Borg houts kreeg een parachutistenopleiding in Engeland en twee maanden daarna (in maart 1945) sprong hij boven het Zuidhollandse dorp Benthuizen uit transportvliegtuig. Peter Zuid was Zijn opdracht luidde „het actieve v zet te stimuleren en meer eenheid brengen in het strijdend en niet-strijdend gedeelte van de illegaliteit. De daden van sabotage namen in die periode sterk in aantal toe. Tot enkele weken voor de bevrijding het verzet tact kreeg met Rijkscommissaris Seyss Inquart, die voedseldroppings en voedsel- import wilde toestaan, op voorwaarde, dat de sabotage tegen het Duitse leger zou ophouden. Tegelijkertijd zouden de Nazi's dan hun razzia's en fusilleren stop- Toen bleek, dat de Duitsers hun af spraken niet nakwamen (de mensenjach ten en terechtstellingen bleven doorgaan) werd ook het daadwerkelijke verzet weer in nog grotere hevigheid voortgezet. LAATSTE DAGEN In de laatste dagen voor de bevrijding kreeg de illegaliteit het verzoek van de Duitse Sicherheitsdienst om te komen praten. Peter Zuid begaf zich in het hol van de leeuw en kwam tegenover l nen als de sluwe Schreieder (van Englandspiel) te zitten. De SD-ers ven tot het laatste ogenblik weigeren zich gewonnen te geven. En Peter Zuid. die oog in oog met hen had gestaan, wist, beter dan wie ook. dat zij het meenden Vandaar zijn kalmerende speech in c Haagse Javastraat Na de capitulatie voegde Peter Zuid zich weer bij de staf van prins Bernhard. De illegale episode uit zUn leven voorbij. Zij leverde hem terecht het ridderschap van de Miltaire Willems Orde vierde klasse op. Op de Westduitse wegen worden elk jaar 200.000 hazen en 60.000 herten dood gereden Bij aanrijdingen met dieren lie ten va-n 1960 tot en met 1963 in totaal 106 mensen het leven, terwijl er bijna achtduizend gewond werden. De monorail, die in "Ibkio is gebouwd ter gelegenheid van de Olympische Spe- is financieel een mislukking. De di recteur van de onderneming is van plan zijn ontslag in te dienen. hoog niveau gehandhaafd. Het meest opvallend was de gunstige ontwik keling in de chemische industrie, de grafische nijverheid en enkele delen van de metaalindustrie. Dit concludeert het Economisch-techno- logisch instituut voor Zuid-Holland in zijn jaarverslag. In de metaalindustrie nam het aantal werknemers in de machinebouw, de elektrotechnische industrie en de con structiewerkplaatsen relatief sterk toe. In de scheepsbouw daalde de mankracht verder In de voedingsmiddelensector is er alleen in de meelindustrie een qua werkgelegenheid gunstige ontwikkeling. De bierbrouwerijen en distilleerderijen handhaven hun arbeidsbezetting. Voor het overige daalt deze. in het bijzonder in de sector biscuits, chocolade en sui kerwerken, tabak, sigaren en sigaretten, zomede in de conservenindustrie Ophef fing en verplaatsing van enkele bedrij- ;n droegen daartoe bij. Zowel verhoudingsgewijs als in abso lute cijfers is de toeneming van de ar beidsbezetting in de chemische industrie verreweg het hoogst. Ook de grafische nijverheid behoort tot de bedrijfstakken waarin het aantal werkzame personen regelmatig toeneemt. Stijging i« er ook in de papierwaren- industrie, een daling jn de leder- en rub ber-, de emballage- en de textielindus- In de landbouw zette de daling van het aantal personen, met een vast jaar contract zich in versterkte mate voort. Botlek-Europoort Regionaal bezien is de situatie zo. de werkgelegenheid in het noorden midden van de provincie stabiel bleef maar in het Botlek-Europoortgebied sterk toenam. In de bouwnijverheid opvallend een toeneming van het aantal arbeiders in Leiden en de Rijnstreek. In de middenzone werd de daling in de Haagse agglomeratie gecompenseerd door stijging in Delft. Tegen deze achtergrond Is het interes sant dat de woningbouw in 1964 een keer ten goede nam. Sinds 1958 was het aantal gereedgekomen woningen in Zuid-Hol land voortdurend gedaald tot 17.900 in 1963. maar in 1964 werd 20.600 bereikt, terwijl er 31 december een recordaantal van 39.000 huizen in aanbouw waren. Het jaarverslag maakt hiervan in het bijzon der melding omdat deze stijging moge lijk van Invloed zal zijn op de binnen landse migratie. De toeneming van het vertrek uit de provincie is namelijk sinds 1961 sterker geweest dan de toeneming van de ves tigingen. Het vertrekoverschot bedroeg in 1964, 2700 zielen. Daartegenover staat een geboorte-overschot van 32.600 perso nen. Het bevolkingscijfer, dat eind 1964 2.847.000 bedroeg, zal omstreeks 1970 de drie miljoen halen. wezenlijkt worden, is er een werk tijd van zeker vijf jaar mee gemoeid. Het principe van het bekken is een- 'oudig. Men wil, als bij de bouw van andere IJselmeerpolders. tot de omdij- king van een groot stuk water komen. Van droogmalen is echter geen sprake, el women er sluizen in. die het reser- »ir op peil dienen te houden. Het op zichzelf geheel nieuwe IJsel- mecr-project is volgens deskundigen noodzakelijk om de drinkwatervoor ziening in de toekomst in stand te kunnen houden. Dit geldt in 't bijzon der voor Randstad Holland, dat reeds met problemen te kampen heeft Via een buizennet kan het water worden gepompt naar waar het nodig is. W aterbehoeftig" Dc bouw van het reservoir moet even tueel tussen 1975 en 2000 zijn beslag krijgen. Verwacht wordt dat de Neder landse bevolking omtrent de eeuwwis seling tenminste twee keer zo veel wa ter dan op het ogenblik zal gebruiken. Dit komt in de eerste plaats door de steeds verder gaande waterbeschaving. Ook de industrieën, die vooral in het westen van het land zijn verrezen, zijn bijzonder waterbehoeftig. In Den Haag wordt er de nadruk op gelegd dat wateropslag in het IJsel- meer de enige methode is om de voor zieningen veilig te stellen. Andere reservoirs zijn er praktisch niet. De moeilijkheden van een stad als Rot terdam, die de Biesbosch en de Beren plaat als winningsplaatsen moeten ge bruiken, zomede van een stad als Den Haag. die al op de Lek is aangewezen, spreken in dit opzicht boekdelen. Verzilting Hoewel het IJselmeer als een zoet waterbekken geldt, hebben metingen uit gewezen dat de verzilting vrijwel niet tot stilstand te brengen is. Vandaar de omdijking, die bovendien de verontrei niging in de hand houdt Zoals het ontwerp er thans voor staat- gaat de „natte polder" een totaal geïsoleerd deel van het IJselmeer uit maken. Schepen zullen er niet mogen varen. Ook watersport aal er verboden zijn. i van de moeilijkheden, waarvoor waterstaatexperts een oplossing zullen moeten vinden, is de verkleining van de stuwcapaciteit. Als er 20.000 hectaren het IJselmeer worden onttrokken, kunnen een hoge waterstand aan het IJselmeer en het overvloedig spuien uit de polders bezwaren opleveren. Geconcentreerde soep niets voor min. Veldkamp (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veldkamp van sociale zaken en volksgezondheid heeft gisteren in de Eerste Kamer ge zegd. dat hij liever zelf soep kookt dan gebruik maakt van geconcentreerde soep. De bewindsman gebruikte de soep als voorbeeld, toen hij er op wees dat de vermelding van gebruiksvoor schriften voor een aantal artikelen voor de consument van groot belang kan zijn. Een ander voorbeeld is de spuit bus. waarvan de inhoud wordt gebruikt om het haar in de vorm te houden. Deze bussen zijn voor de volksgezond heid niet altijd helemaal onschuldig. Aan de orde was een voorstel tot wijzi ging van de Warenwet, waarvan de ge bruiksaanwijzing een onderdeel is. Een ander belangrijk onderdeel staande in het middelpunt van de discussie ls de afbakening van de bevoegdheden tussen de Kroon en de bedrijfsorganisaties. Het wetsontwerp vond geen gunstig onthaaL Prof. Querido (soc.), was van mening dat de voordelen niet tegen de nadelen op wegen. vroeg hoofdelijke stemming. Deze zal plaats vinden dinsdag aanstaande, wanneer de senaat met de ministers Luns en Bot spreekt over de buitenlandse polL tiek Echtparen stalen uit supermarkt Verleiding was te groot ROERMOND Twee Griekse echtparen, die naar de klassieke na men Theofane, Vassilios, Andro mache en Maria luisteren, moesten zich gisteren voor de Venlose poli tierechter verantwoorden wegens diefstal en oplichting. De Grieken hebben op 29 mei van dit jaar het klaar gespeeld om op een dag ze ventien Venlose winkeliers voor een bedrag van rond twee mille op te lichten. Maar dat was nog niet alles. Toen de Duitse politie (de verdachten werk ten in Essen) eens in de huizen van de Grieken gingen neuzen, vonden ze daar een auto vol gestolen goederen, afkomstig uit Venlo. Tot de buit be hoorden onder meer transistor-radio's, heren- en dameskleding, sportkleding, en aantal kleine opvouwbare para lu's, windbuksen, fototoestellen. le- ensmiddelen. kortom alles wat de upermarkten in Venlo te bieden heb ben. De rechter veroordeelde de beklaagden conform de eis van de officier, wat neer komt op 41 dagen gevangenis voor de vrouwen (gelijk aan het voorarrest) en vier maanden voor de mannen (na aftrek voorarrest). De officier had deze zaak. die normaal voor de meervoudige straf kamer dient, voor de politierechter ge bracht, die ten hoogste zes maanden kan geven, omdat hij mede in aanmerking wilde nemen wat de echtparen in Duits land nog te wachten staat: namelijk uit wijzing naar Griekenland en dat betekent voor hen allen terugkeer naar de armoe de. nadat ze ongeveer tien jaar lang in Duitsland hebben gewerkt. Blanco straflijst De beklaagden die zowel in Grieken land als in Duitsland een blanco straf register hebben, verklaarden, dat de ver leiding voor hen te groot was geworden, toen ze bij een bezoek aan Venlo zagen, dat Duitse mannen en vrouwen er in slaagden om zonder te betalen tal van goederen mee te nemen. Voor deze vorm van ..welvaartsspreiding" voelden ze ook wel. En ze besloten hun arme familieleden in hun vaderland eens goed te bedenken. Ze pakten de zaak meteen grootscheeps aan. Voor de politie was het zeer moeili.iic om de gestolen artikelen aan de recht matige eigenaar terug te geven. Om dit probleem op te lossen heeft de politie toen een „kijkdag" voor de winkeliers die het slachtoffer waren geworden van de Grieken, georganiseerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7