Nieuwe Leidse Coiiramt JOHNSON OVERWEEGT ERNSTIGE BESLUITEN De taaie rooie rakkers Eerste Mariner-foto van Mars morgen al hier? Als Hanoi blijft weigeren Eventueel mobilisatie? Ook Spaak zorgt niet voor een oplossing Overseinen zal ruim 8,5 uur duren Reddingslijnen bleken ondeugdelijk te zijn VERFT BUITEN BEST Commentaren Strafrechtelijk onderzoek bij Televizier CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Stantvastigh it ghebleven lijn hert in teghenspoet!" 03 Woensdag 14 juli 1963, 46ste jaargang Onvast weer De Bilt verwacht tot donderdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien. Meest zwakke wind. Dezelfde temperaturen als -J Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Crisis in de EEG Fanfani bereidt gesprek Saragat- de Gaulle voor PARIJS. Ook de Belgische minis ter Spaak, die door velen gezien werd als een mogelijk bemiddelaar ir EEG-crisis, is er niet in geslaagd voor enig soulaas te zorgen. Na zijn ge sprek met Couve de Murville zei hij, dat het nog wel even kon duren en hij verwachtte, dat de Europese com missie tezijnertijd wel met iets zou komen. Bovendien staan de vakanties Weer valse gouden vijfjes in omloop DEN HAAG Op enkele plaatsen ir ons land zijn weer pogingen gedaan oir een vervalst gouden vijfje te koop aar te bieden. Het gaat hier om een verval sing die, naar de federatie van goud ei zilver meedeelt, door een leek moeilijk is te constateren. Enkele jaren geleden is al een verval sing op de markt gebracht, die waarschijn lijk in Italië was nageslagen. De schillen met de originele munt ware die vervalsing duidelijk herkenbaar. De munten die nu te koop zijn aangeb zijn evenwel nagegoten van echte en tonen zeer minieme afwijkingen, die slechts onder een loep, die tiemaal groot en dan vaak alleen nog voor de vakman herkenbaar zijn. WASHINGTON/LONDEN/PARIJS Amerika is vast van plan, door te zetten in Vietnam, als de communisten over een politieke oplossing weigeren te onderhande len. President Johnson verklaarde gisteren op een persconferentie in de Ameri kaanse hoofdstad, dat in de naaste toekomst wellicht nieuwe ernstige besluiten ge nomen moeten worden in verband met de strijd in Vietnam. Veelbetekenend voeg de de president hieraan toe, dat elke „aanzienlijke uitbreiding van de huidige om vang van het Amerikaanse optreden maatregelen zou vereisen om te waarborgen, dat de Amerikaanse reserves aan manschappen en uitrusting in de Verenigde Sta ten zelf toereikend blijven voor alle eventualiteiten". Desgevraagd zei de president, dat nog geen beslissingen zijn genomen wat betreft het aanspreken van Amerikaanse reserves of het oproe pen van meer dienstplichtigen. Het is echter duidelijk, dat een gedeel telijke mobilisatie zal moeten plaats vinden, als Johnson zou besluiten, grote aantallen militairen naar Viet nam te zenden om een eind te kun nen maken aan de successen van de communistische rebellen. De president verklaarde de terugkeer te willen afwachten van de minister van defensie, McNamara, en de nieuwbe noemde ambassadeur in Saigon, Cabot Lodge, van hun „studiereis" naar Zuid- Vietnam. De kern van de moeilijkheden Vietnam noemde Johnson de vastbe raden poging tot verovering van het zuiden door het noorden. De intensieve infiltratie van Noordvietnamese strijd krachten heeft nieuwe gevaren en moei lijkheden geschapen. Een versterkte agressie van Hanoi uit zou een krachti ger Amerikaans antwoord te land nodig maken alsook voortzetting van de Ameri kaanse luchtaanvallen op geselecteerde militaire doelen in Noord-Vietnam. De Amerikaanse militaire bevelhebber in Vietnam, generaal Westmoreland, is ge machtigd zijn troepen in te zetten waar hij naar zijn mening ze het best kan ge bruiken, om weerstand te bieden aan de communistische agressie en terreur. NAVO De kwestie-Vietnam werd gisteren ook op de Navo-ministerconferentie te Parijs besproken De Amerikaanse afvaardiging verstrekte geen bijzonderheden over de uitbreiding, die wellicht aan de oorlog in Vietnam gegeven zal worden. Wel lie ten zij doorschemeren, dat uiteindelijk aanval mogelijk is op de Noordviet- ese hoofdstad Hanoi. Deze stad be schouwt Amerika niet als een „heilig dom". Van de zijde van de bondgenoten werd begrip getoond voor dc moeilijke positie van de Verenigde Staten in Zuid- Vietnam. Men pleitte echter voor een betere berichtgeving over alle aspecten OPRUIMING Mach. Smyrna tafelkleden 140 170 89,50 140 cm rond >v COUPONS MARMOLEUM Super Bouclé 100 cm breed van 24,75 voor 18.90 p.m. BULTHUIS BOTERMARKT 23 VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER R Herenstraat 34 I Nieuwe Rjjn 49 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn oor de deur, zei de Belg, en in die periode kan men nu eenmaal weinig Alle hoop is dan ook gevestigd op het gesprek tussen De Gaulle en Saragat van Italië, dat vrijdag zal plaats hebben bij de opening van de Mont Blanc-tunnel. In Franse kringen heeft men er geen ge heim van gemaakt zeer gebelgd te zijn over de rol die de Italianen bij het ont staan van de EEG-crisis hebben ge speeld. Minisiter Fanfani heeft in een onderhoud met Couve de Murville enige voorbereidende besprekingen gevoerd over de komende ontmoeting tussen de twee staatshoofden. Toeschouwer Uit alles blijkt wel, dat de EEG-crisis de vergadering van de raad van ministers van de NAVO volledig overschaduwt. Zelfs de Amerikaanse onderminister Ball, die in Parijs de Amerikaanse politiek t.a.v. Vietnam uiteen kwam zetten, heeft zich doop de verschillende ministers uit voerig laten voorlichten over de huidige EEG-crisis, zij het in de rol van „zeer belangstellend" toeschouwer. Inmiddels hebben de ministers van economische zaken van Duitsland, Italië en de Benelux toch vergaderd in het kader van de EGKS, ondanks het Franse verzoek deze vergadering niet te laten doorgaan. Er werden geen besluiten ge nomen, maar Frankrijk is wel verzocht de besproken onderwerpen schriftelijk goed te keuren. van de strijd in Vietnam en de rest Zuidoost-Azië, opdat het publiek beter voorgelicht kan worden dan tot dusver het geval is geweest. Harold, Davies, de Britse onderminister, die zulke goede relaties zou hebben met Ho Tsji-minh en de andere Noordvlet- namse leiders, is gisteren hals over kop met de kous op de kop te Londen terug gekeerd. Ho en de andere belangrijke leiders weigerden hem te ontvangen. Ho ontving wél mevrouw Verdun-Perl, de Canadese vrouw van een Britse zaken man. Zij probeerde tot dusver vergeefs als liberaal in het Lagerhuis gekozen te worden. Zij vertoefde (gelijk met Da- vies) in Hanoi als lid van de wereldvre- desraad. Zij ontkende communiste te zijn of zelfs maar „links", toen zij giste- te Londen terugkeerde. Nkroemali Nu heeft ook president Nkroemah van Ghana zich in de rij geschaard van degenen, die president Ho willen overhalen, onderhandelingen over de kwestie Vietnam te beginnen. Hij wil daar voor naar Hanoi gaan. Ook pre mier Wilson van Engeland zou nog andere plannen hebben om in de kwestie Vietnam te bemiddelen. :t is niet bekend, welke plannen dit zouden zijn. Vermelden we nog. dat in Moskou )or het eerst Amerikaanse aanplakbil7 jetten zijn. gezien, dat de Amerikaanse regering om schepen heeft gevraagd om goederen naar Vietnam te vervoeren, en en links georiënteerde schrijversbij eenkomst in Helsinki de (Amerikaanse)- secretaris van de Britse filosoof Bertrand Russell het spreken heeft belet (door te zingen) toen hij een scherpe aanval deed op de rol van de Verenigde Staten Vietnam. Het gigantische spoorwegviaduct in Delft, kosten dertig miljoen gulden, is gisteren officieel door burgemeester D. de Loor geopend. De Prinsen- stad is hierdoor niet langer een gedeelde stad. Door de spoorbaan die midden door de stad liep, kan men nooit rechtstreeks van het noordelijk naar het zuidelijk stadsdeel rijden. Tijdens een officiële toespraak zei de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, dat zo spoedig mogelijk het plan voor een station Delft-zuid zal worden gerealiseerd. PASADENA Zal de mysterieu ze rode planeet Mars via de camera's van de precies in zijn baan voort razende satelliet Mariner IV iets van zijn geheimen gaan prijsgeven? Dc geleerden van de laboratoria, die bü dit op 28 november van het vorig TEXEL Twee splinternieuwe red- ding lijnen braken vijf maal, toen drie Utrechtse studenten probeerden zes Duit- 1 drenkelingen die in een gevaarlijke mui terecht waren gekomen, naar strand te trekken- Het Amsterdamse bedrijf, dat de i dinglijnen heeft geleverd, wordt ervan beschuldigd ondeugdelijk materiaal ti hebben gebruikt. Naar de schuld van de leverancier is inmiddels een onderzoek I ingesteld. Dc studenten doen in de zomei-maanden op het Texelse strand dienst als bad meester. Een van de drie studenten, wiens le- Amerikaanse matrozen trachten het strand in Cannes te ontdoen van stookolie. Het strand is tussen Cannes cn La Napoule onbruikbaar voor de badgasten geworden. Het Amerikaanse vliegdekschip Shangri-La heeft r men zegt bij vergissing, 12.000 liter stookolie in zee ge loosd, die door de krachtige wind naar land is gedreven. Men vreest, dat het betroffen stuk strand weken lang voor vakan tiegangers verloren zal zijn. UTRECHT. In de bovenzalen van het slot Zuilen aan de Vecht in Utrecht wordt tot 30 september onder de titel .Voor nuffen en fatjes" een tentoon- telling gehouden van antieke kostuums lit de collectie Canter Cremers uit Den laag. De expositie, die ongeveer 25 ostuums en een hoeveelheid parasols, aaiers e.d. omvat, uit de periode 1750 26, is gistermiddag door mevrouw E. F. inter Cremers-van der Does geopend, e expositie is dagelijks, met uitzonde ring van de maandagen, geopend. jaar begonnen experiment betrok ken zyn, werkten de laatste dagen onder hoogspanning. Vannacht om tien voor half twee moet de Mariner IV beginnen aan de fotografische werkzaamheden, die de weten schapsmensen voor deze satelliet hebben gepland. Dan zal het merk waardige ruimtevaartuig zich op een afstand van 10.080 kin van Mars bevinden. Zoals wij enkele dagen terug al in een artikel schreven, moet de 258 kg wegende satelliet dan in een periode van 25 minuten 21 foto's van de rode planeet nemen. De, naar iedereen hoopt, unieke prenten worden in de vorm van elektronische signalen, op een band vastgelegd en naar de aarde gezonden. In het laboratorium van Pa sadena is al-les in gereedheid om dit experiment alle kans van slagen te geven. Als de Mariner IV zijn opna men maakt, zal men daar in het „Jet propulsion laboratory" nog een et maal moeten wachten op de eerste glimp van de beelden. Morgen zullen van de aarde af via een speciaal signaal, de apparaten 'voor het verzenden van de 21 foto's in wer king worden gesteld. Dat gebeurt via een volgstation te Johannesburg in Zuid- Afrika. Omdat de Mariner IV zich dan op een afstand van 520 miljoen km van onze planeet zal bevinden, duurt het 8 uur en 35 min voordat alle elektronische sig nalen, die de eerste foto zullen vori in Pasadena zijn opgevangen. Mocht de foto .gelukt" zfjn dan zal hij nog 's avonds ln kranten worden gepu bliceerd en vla de televisie worden uit gezonden, De zendinstallatie van de Ma riner zal er echter in totaal tien dagen over doen, om alle 21 foto's naar de aarde te seinen. Als de camera begint te werken pas seert de Mariner IV in zuidelijke rich ting de planeet De geleerden hopen, dat men opnamen zal krijgen van het heldere en woestijnachtige gebied. Elysium ge naamd, en de donkere streek Trivium Charonis. Afgaande op die duisternis me nen sommigen, dat dit misschien op een begroeiing zou wijzen, een vegetatie, die zou worden gevoed door kanalen vanaf de witte poolkappen, die in de winter schijnen te groeien en in de zomer schij nen te smelten. Dat de geleerden er ook op rekenen het bestaan van intelligente wezens op Mars via de foto's te kunnen aantonen, wordt door romantische geesten wel voor mogelijk gehouden, maar of die nuchtere wetenschapsmensen dat zelf geloven? Wij betwijfelen het. "TJE Britse Labourregering is niet geslaagd in liaar pogingen, in het Vietnamconflict te bemiddelen. Davies, die de lange reis op risico van zijn regering had gemaakt, is zelfs niet ontvangen. Het mag gel den als een bewijs, dat men in Viet nam nog niet aan bereidheid tot on derhandelen toe is. Integendeel zal het er naar de veronderstellingen van dit ogenblik in de naaste toekomst nog harder toe gaan. Voor de noorderlingen ginds is de huidige regenperiode de gunstigste en voor de zuiderlingen, door de Amerikanen gesteund, is het gebo den door deze periode heen te komen. Het conflict zelf lijkt tot Vietnam ge lokaliseerd, maar in zijn achtergron den is het van oneindig wijdere strekking. Het is een proefgeval voor de Amerikaanse invloed in de Aziatische en wellicht ook de Afri kaanse wereld. Het is niet minder een „testcase" in de machtsstrijd tussen China en Rusland. Rusland zal een Chinese overwinning niet kun nen verdragen, zodat, bij alle ver schil, Amerikanen en Russen ge meenschappelijke belangen hebben. Speculeert Rusland erop om straks, wanneer de impasse compleet is, als derde de knoop te mogen ontwarren? TJET Internationaal Verbond van AJ- Vrije Vakverenigingen, dat thans in Amsterdam zyn wereldcongres houdt, heeft de aandacht gericht op de positie van de werkende vrouw. Het congres heeft niet zozeer ge sproken over de plaats van de vrouw in het gezin, waarover ook waarde volle opmerkingen zijn te maken, maar meer- over de plaats van de ge huwde vrouw in het arbeidsproces. Wij zijn er geen voorstander van de gehuwde vrouw en masse in bedrij ven en op kantoren te werk te stel len, omdat wij altijd nog menen, dat de plaats van de gehuwde vrouw pri mair in het gezin is. Maar wanneer de omstandigheden ook een andere werkkring toelaten, zal inderdaad aandacht besteed moeten worden aan de positie van de vrouw in het arbeidsproces. Op het IVVV-congres heeft men dit willen doen en er zijn een aantal waardevolle, hoewel niet allemaal nieuwe, uitspraken en plannen op papier gesteld, waarbij wel duide lijk naar voren komt, dat de vakbe weging in het algemeen het vrouwe lijk element in haar rijen tot nog toe sterk heeft verwaarloosd. Het lijkt zelfs niet onwaarschijnlijk, dat deze verwaarlozing een belangrij ke oorzaak is geweest van het maar zeer matig groeien van de vakbon den in een groot aantal landen. Het IVVV heeft zijn leden opgeroepen voortaan ook vrouwelijke leden op te nemen in de bestuurlijke colleges, ter bevordering van de groei van de vakbeweging. Er zouden wellicht nog meer orga nisaties te noemen zijn, waar het vrouwelijk element onvoldoende naar voren komt, met als gevolg een te leurstellende ontwikkeling van het ledental. Waar in Nederland vele klachten gehoord worden over te ge ringe belangstelling voor de gang van zaken in het organisatieleven, daar zou wellicht in meer kringen de vraag gesteld moeten worden, of ook de vrouw wel voldoende betrokken wordt bij de verschillende activitei- Te lang zijn vele organisaties uit sluitend mannenorganisatics ge- Bromfietser (76) viel op weg DEN HAAG Op de Loevesteinlaan slipte de 76-jarige bromfietser T. J. A. uit de Denekampstraat gistermiddag over cement dat op het wegdek lag. Hij kreeg een verwonding boven zijn linker oog cn aan zijn linkerknie. De man is in het Westeinde ziekenhuis opgenomen. HILVERSUM/DEN HAAG De politie te Leiden heeft vanmorgen onderzoek ingesteld bij het weekblad Televizier. Dit naar aanleiding van een onderzoek van de omroepvereni gingen aan de officier van justitie in Den Haag wegens ernstig vermoeden, dat het weekblad herhaalde malen het auteursrecht van de programmabladen der omroepverenigingen hecfl schonden. Morgen begint publikatie van Na UIT HET RIJKE ROOMSE LEVEN en HET BEELD DER VAD'REN .1 nu verschijnen DE TAAIE ROOIE RAKKERS, een documentaire over het socialisme tussen de wereldoorlogen, samengesteld door Igor Cornelissen. Ger Harmsen en Rudolf de Jong. en verschenen als Ambo-boek, Utrecht. Van dit boek, dat met de beide andere werken een beeld geeft van het politieke leven in Nederland gedurende de laatste decennia, heeft onze krant de publikaticrechten verkregen. In drie artikelen, waarvan het eerste morgen wordt gepubliceerd, zal in grote trekken de inhoud worden weergegeven. Voorop zij gesteld dat de inhoud geheel en al voor rekening komt van de schrijvers en dat het feit dat wij tot een min of meer uitvoerige publikatie overgaan, zeker niet inhoudt, dat we de geciteerde uitsprakeyi onderstrepen. Het socialisme van voor de oorlog heeft zich fel uitgeleefd. Er kennis van te •men kan zijn nut hebben. De inhoud weer te geven achten we juist, ook al omdat het mede vorm heeft gegeven aan de politieke stromingen, die rtn Hf oorlog zijn ontstaan. Twee politiemannen namen vanmorgen een kijkje in het gebouw waar de admi nistratie is gevestigd, terwijl twee col lega's de drukkerij voor hun rekening namen. De bijzonderheden over deze „in val" werden bekendgemaakt door de 'di rectie van de NV Rotogravure, die Tele vizier uitgeeft. De hoofdinspecteur van de Leidse politie had tevoren ontkend, dat cr een onderzoek ter plaatse was in gesteld. De politiemannen hadden, aldus de di rectie, de opdracht „een onderzoek in te stellen naar de bronnen van herkomst de in Televizier afgedrukte radlo- televisie-programma's". De directie betreurt het, dat plotseling een straf rechtelijk onderzoek wordt ingesteld, terwijl de civiele procedure al enkele ja- in loopt. Het onderzoek in beide panden duur de ongeveer een uur. De politie nam een mapje gegevens mee met kopij van pro gramma-gegevens die al in Televizier aren afgedrukt. Met nadruk werd erop gewezen, <t»t het onderzoek geen invloed Nebben op de verschijning van de eerstvolgende nummers van het weekblad. Het Is tw.g niet bekend, of de NV Rotogravure -Vt wel Televizier protest zal aantekenen MJ de Haagse officier van justitie. Overleg daarover is thans gaande met mr. A. O. Maris, advocaat en procureur in Den iHaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1