Voor advertenties: Tel. 31441 SCHOOLBOEKEN ZANDVLIET'S Scholieren uit VS in Den Haag „Heus niet iedere Amerikaan is rijk" Uit het Leid se politierapport Gelaakte handelwijze over aansluiting Schiphollijn in gemeente Warmond SCHEEPVAARTBERICHTEN half zwaar heel lekker! NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 12 JULI 1965 BRENDA ALEXAK ">ER JON BLAKER DEN HAAG Brenda Alexander (16) uit Jacksol (Tennessee) woont voor t^ee maanden in de Tomaten- straat bij de familie De Wit. Eén van haar reisgenoten Jon Blaker (16) uit Cushing (Oklahoma) heeft gastvrij onderdak gekregen bij de familie Moltzer aan de Melis Stokelaan. Bei den maken deel uit van een groep jonge Amerikaanse scholieren die in het kader van het uitwisselingspro gramma van de American Field Ser vice enkele maanden in Nederland rondkijken. In de flat van mevrouw Moltzer-de Wit zat het tweetalWÊÊk terdag te bekomen van de bootreis en de eerste twee dagen ervaringen in ons, vergeleken met het wijde Amerika, piepkleine landje. Veel vergelijkingen kunnen ze nog niet maken. Jon weet al wel te vertel, len dat de mensen hier en daar niet ver. schillen maar al leek Rotterdam bij aan komst wel een beetje op New York, ste- debouwkundig is hier wel een heleboel anders. Met verbazing hebben ze de-tal- loze blokken flats in de buitenwijken van Den Haag gadegeslagen. Op de boot hebben de jonge reizigers al vast wat onderricht gekregen in Nederlandse gewoonten, taal en ge schiedenis. Het taai-stencil, dat hun allemaal is uitgereikt is werkelijk ver bluffend. Oom een van de „zeg-zin- nen" van het stencil eruit te pikken: „Ik wordt zo dik van Hollands eten". Op een blad staan een paar „Holland se volkswijsjes" genoteerd. Het Wilhel mus staat er broederlijk naast „Dat we toffe jongens zijn". Als gewoonten van de Hollanders hadden ze geleerd dat in lange broek lopen taboe is en dat er 's morgens om elf uur koffie gedronken wordt. De vork moest niet in de rechter maar in de linkerhand en een ongebruikt handje moest al tijd netjes op tafel liggen. Zo kort als Brenda en Jon hier zijn, ze begrijpen al dat het allemaal zo'n vaart niet loopt met de strikte Holland se zeden en gewoonten. En Brenda heeft dan ook een paar lange broeken bij zich die ze van plan is beslist wel aan te trekken. Zeker als de familie De Wit en de familie Moltzer samen met hun gas ten een maand gaan kamperen. „De tem peratuur is hier ook trouwens wel naar", vindt Brenda en daar heeft ze geen on gelijk in. Ze willen graag weten hoe de Hollan der de Amerikaan ziet. Rijk .duur en in grote auto's, dachten ze wel. En zo zijn we echt niet allemaal, verzekerden ze. Jon had wel een auto in Amerika, maar een kleintje voegde hij er bescheiden aan toe. Brenda is gisteren voor de tweede maal in haar leven naar zee geweest en de Scheveningse boulevard wil ze on middellijk nog wel een keer zien. Ver der wil ze gewoon in de stad lopen om de dingen te zien en te genieten. Een groot verschil met Nederland O.m. f 2000 gestolen LEIDEN* Tussen acht uur zaterdag avond en half drie 's nachts is ingebro ken in een woonhuis aan de Coornhert- straat. Via een verbroken zijraam kwam men in de woonkamer, waar uit een kast een bedrag van ongeveer tweeduizend gulden gestolen. 0 De polite te Leidschendam heeft gis teravond een 20-jarige barbediende aan gehouden, die in Leiden een personen auto had ontvreemd. 0 a zondagmorgen 0.15 uur is aan de Lage Morsweg een personenauto gesto len. Nog dezelfde dag heeft de politie te Noordiwykerhout de auto (beschadigd) gevonden. 0 Wij maken mogelijke bezitters van verboden hand- en vuurwapenen erop attent dat de inlevering van wapentuig nog ongestraft en tegen vergoeding kan gebeuren tot en met 14 juli. Burgerlijke stand van Lisse LISSE Geboren: Maria Janna Hen- drika, d v A Bosma en H Steehouwer. Juliaastraat 55 Jahanna Helena Hes- tera, d v P C van Berkel en J C Steen voorden, Schoolstraat 10; Richard Chris tian. z v A H R Holl en A Silvius. Veld horsstraat 50; Gerardus Comelis, z v J L van der Hulst en T H de Ree. ws. Crala Leidsevaart: Johannes Hermanus Cornelus. z v C M Noordermeer en E A Cozijn. Van Speijkstrat 250. Ondertrouwd: Harmen J Liemburg, te Lisse en Johanna E van der Wal te Lis- se.-dijk; Hibertus Cossen te Haarlem en Ma rijtje Goukade, te Lisse: Leonardus M Pijpers te Hillegom en Maria H M Jonkman te Lisse; Johannes A Elder- horst te Zoeterwoude en Gemma M Ba ten te Lisse. Gehowd: H E Jansen en A Verdoes. Overleden: Christina Faas-Griffioen, 71 j. bonden en verenigingen, waarbij je ge woon energie tekort komt en met de kerk is het al niet anders gesteld. En verder natuurlijk de televisie. In Amerika de hele dag keus uit drie of vier programma's en hier beetje. Overigens kijken ze heus niet altijd naar de beeldbuis, gebruiken het ding meer als een radio en zetten hem alleen aan als ze iets bepaalds willen Overigens is het duidelijk dat Jon. die oceanografie gaat studeren maar eerst nog minimaal drie jaar in dienst moet en Brenda, die ook gaat studeren nog niet weet wat, deze twee maanden in Nederland ten volle willen uitbuiten. Want het is niet iedere Amerikaan be- sohoren om een bezoek aan Europa te brengen, al is het een wens van zeer velen, want de overtocht is zo duur. En, nogmaals, heus niet iedere Amerikaan is rijk. Markten Visserij KATWIJK AAN ZEE 12 juli Aan dt afslag: KW 43—310 k KW 39—255 k.. KW 195-50 k.. KW 121 158 k.. KW 171—165 k. KW 149—180 k.. KW 73—80 k.. IJM 9—20 k! Prijzen^ maatjesharing groot 65—110. NGEN. 12 juli Visserijberich ten Vangstberichïen uit volle zee in kant jes: SCH 6—10 h.vl.. SCH 40—13 oog 15 net ten. SCH 167—20. SCH 19—5 SCH 236—50 SCH 159—17. SCH 324—weinig vangst. SCH 207—30. SCH 4—0. SCH 118—0. SCHEVENiTNGEN. 12 juli Visserjjbe- richten. Totaal aan ae markt: 1020 kisten verse haring. 280 kisten makreel. 500 kisten kabeljauw i35ö kisten schelvis, 280 kisten wijting, 75 kisten diversen. 1600 kantjes haring. 75 kantjes makreel: SCHEVENINGEN. j2 juli Visserijbe- rlcht. Besommingen kust vissers in gu" dens: SCH 25—9>J0. SCH 92—6550 SCH 91- 6640. SCH 225—6400. KW 183—3100. VLAARDIXGEN. 12 juli Visserijbe- rlchten. Tijdens het weekeninde kwamen negen treiiers bnlnen. die tezamen ca. 20oc kantjes haring aanbrachten. Aan de manst; VL 115—200 kantjes. VL 16—200 kantjes, VL 103—240 kantjes. VL 1—250 kantjes, VL 105—275 kantjes, VL 121—136 kantjes. VL 110—20 kantjes, VL 34—240 kantjes r VL 112—227 kantjes BARNEVF.l,D. L2 juli markt. Aanvoer 1374 stuks, handel vlot. Top kwaliteit tot 3.70, I 3 25—3.00, H 3 03—3.20, III 1.90—3. KATWIJK AAN DEN RUIN, 10 juli Groenteveiling: waspeen Al 1020—12.90. AJl 4.10—6.30. BI 13.60—14.50 aardbeien per doosje van 200 gram 43.' andijvie 24—55. bloemkol AI 52—66. AH 15—33. snijbonen per kg 35—2 0. tuinbonen 4. uien 11 Aanvoer: waspeen J4.000 kg. waarvan 7000 kg voor export werd verkocht, bloemkool 3350 stuks sla 45.000 stuks en bospeen 600 bos. EDE. j2 juli Coöp. Veluwse Ei slachtrunderei kg: slachtrun-derc - I 365—4.10. H 3.40—3 60 IH 3.20-3.35. var kens extra kwaliteit 2—2.02, I 1.98—2, II korter, handel vlot. Gemeente sleept sleehte betaler voor de rechter DEN* HAAG De gemeente wil eei rechtsvordering instellen tegen Kroon' Kruiden Etablissement N.V. Deze on derneming, die gevestigd is in een deel van de oude Alexanderkazeme. heeft ondanks herhaalde aanmaningen de ver schuldigde vergoeding voor dat onderko men niet betaald. Het gaat om een bedrag van bijna zevenhonderd gulden, dat betaald moet worden over de maanden augustus 1963 tot en met januari 1964. Dit wordt ver meld in een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad. Dv. H. Snoep beroepen DEN HAAG Oe Ned. herv. gem. heeft in de vacature ds. M. N. W. Smit beroepen ds. H Snoep te Middelburg. Man dreigt hangars op Teriet in brand te zullen steken TERLET Een anonieme briefschrij ver heeft gedreigd de hangars op het nationale zweefvliegtuigcentrum Teriet in brand te steken. De directeur is van Teriet is weinig onder de indruk van de dreigementen. Hij heeft desondanks extra veiligheids maatregelen genomen: de hangardeu- ren hebben extra sloten gekregen. Het vermoeden bestaat, dat een gero yeerd lid auteur van de brieven is. Ook doet het gerucht de ronde dat de uitvin der van een nieuwe zweefvliegmethode wraak wil nemen omdat hij geen toe stemming had gekregen, een demonstra tie te geven. Minister Veldkamp: Concentratie sociale werkplaatsen TILBURG Minister Veldkamp heeft vanmiddag by de opening van 't nieuwe gebouw van de sociale werkplaats de Riethoorn in Tilburg een pleidooi ge houden voor een consentratie van de sociale werkplaatsen in ons land. Hy gaf de gemeentebesturen in overweging de mogelijkheden van concentratie on der ogen te zien. Minister Veldkamp zei. dat van de bijna 200 sociale werkplaatsen slechts 23 werkplaatsen een bezetting van meer dan 200 werknemers bezitten. Zelfs heb ben 45 werkplaatsen een bezetting die de 50 niet te boven gaat. De samenwerking van de sociale werk_ plaatsen moet niet beperkt blijven tot onderlinge informatie en overleg, maar meer gericht moeten zijn op de behar tiging van gemeenschappelijke belangen. Op die weg komen zaken als een geza menlijke order-acquisitie, inkoop, aan stelling van functionarissen of een ge zamenlijke organisatie van een arbeids. revalidatie-afdeling binnen de mogelijk- Kroon leden beschuldigden Ged. Staten van adstructie (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Donderdag 22 juli zal de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State de eerste herziening op het streekplan Bollengebied in het openbaar behandelen. Deze herziening komt enkele maanden nadat de Kroon het streekplan heeft goedgekeurd. Het gaat hier om een kwestie van de Ne derlandse Spoorwegen, namelijk de spoorwegverbinding Den HaagAm sterdam. In 1963 heeft de minister verkeer en waterstaat een werkgroep ingesteld welke de mérites van een nieuwe spoorwegverbinding Den Haag Amsterdam onderzoekt. Hoewel deze werkgroep nog geen rapport heeft uitgebracht, concluderen B. en W. van Warmond reeds uit het ingestelde AlblasserdUk l telmeer 10 W Galapagos DENBB^ j> fa8v5ano Dutchmasufr 10 NIW eil t ENGELTXW BROERE 10 FOR ES i'HnjL* :0 O socoll derzoek, dat het meest in aanmerking komende tracé voor deze nieuwe binding van Amsterdam via Schiphol naar Leiden in de gemeente Warmond op de bestaande spoorlijn Haarlem- LeidenDen Haag wordt aangesloten. Bij nadere bestudering in de werkgroep bleek, dat het tracé onmiddellijk naast Rijksweg 4 technisch niet mogelijk en dat het tracé iets meer zuidoostelijk moet worden gelegd. Het gemeentebestuur van Warmond meent, dat deze spoorweg een duidelijke barrière in het landschap zal vormen. De Kroon meent, dat gelet op de voorgeschiedenis van het streek plan Bollengebied, dat door haar in het goedkeuringsbesluit nadrukkelijk is ge steld, dat de mogelijkheid open gehouden dient te worden, dat het terrein van de beoogde aansluiting zijn eerder gegeven bestemming behoudt. De Kroon meent, dat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zich in deze zaak van adstructie bedient welke als irrelevant dient te worden bestempeld. Het gaat niet aan dat op het aangegeven motief de beslissing van de Kroon opzU wordt gezet. De Kroon acht deze handel wijze, waardoor de rechtszekerheid ge weld wordt aangedaan, bedenkelijk. De motieven van het provinciaal bestuur het streekplan t.b.v. de aanleg vai spoorlijn te herzien, acht de rapporteur m de Raad van State juridisch onjuist. De Kroon wordt geadviseerd om goed keuring aan de herziening te onthouden de verplichting op te leggen het streek plan Bollengebied te herzien in eenstemming met de letter en geest van het Koninklijk Besluit, waarbij het streekplan werd goedgekeurd. Namens de N.V. Nederlandse Tudor Accumulatoren Maatschappij heeft mr. H. J. Sjollema bij de Kroon bezwaren inge diend tegen deze gang van zaken. Deze maatschappij zou door de door het pro vinciaal bestuur voorgestelde wijziging ernstig worden gedupeerd. Van Melle deelt mede, dat het volledige dividend besluit als volgt moet luiden: 35 pet contant, benevens 100 pet herka- pitalisatie alsmede 25 pet belastingdivi- Meer nieuws in Russische kranten MOSKOU Kommunist, het belangrijkste ideologische or gaan van de Russische kommu- nistische partij, heeft erop aan gedrongen, dat de pers in de Sowjet-unie meer voorlichting moet geven over bepaalde be langrijke internationale gebeur tenissen, vooral omdat iedereen op het ogenblik gemakkelijk naar buitenlandse radiostations kan luisteren. Het verzwijgen ven bepaalde gebeurtenissen en deze niet vanuit het gezichts punt der socialistische ideologie toelichten, betekent dat de ver valsingen van de burgerlijke propagandisten de vrije hand krijgen. „Als de massa alles weet, kan zij alles beoordelen en te dien aanzien bewust handelen", al dus het blad, een uitspraak van Lenin aanhalend. Het blad wijst erop, dat de westelijke voorlichtingsorganen een hoge mate van doeltreffend heid hebben bereikt en op alles wat in de wereld gebeurt, on middellijk reageren, terwijl de Russen daarmee soms laat zijn. De eerste berichten leveren soms het grootste effect op, al dus het blad, dat de westelijke propagandisten er vervolgens van beschuldigt radio, pers en toerisme te misbruiken om bui tenlandse standpunten in de Sowjetunie ingang te doen vin- Nieuw Algerijns kabinet ALGIERS De nieuwe Algerijnse premier Houari Boumedienne heeft za terdag zijn nieuwe kabinet bekendge maakt. Negen leden hadden al zitting in het kabinet van Ben Bella. De nieuwe regering is goedgekeurd door de Mili taire revolutionaire raad. waarvan kolo nel Boumedienne eveneens het hoofd is. Slechts een van de leiders van de Al gerijnse revolutie maakt deel uit van de nieuwe regering. Het is de minister van staat Rabah Bitat, die onder Ben Bella deel uitmaakte van de oppositie. Moeder zond kind op roof uit NIJMEGEN De Nijmeegse politie heeft in de afgelopen nacht een 44-jarige vrouw gearresteerd, die haar elfjarig zoontje op roof uitstuurde en zelf op de uitkijk bleef staan. Drie jongens in Nijmegen-zuid waren er gisteravond getuige van. hoe het kind op een bejaarde vrouw toeliep, haar de handtas ontrukte en met de buit naar een wachtende auto vluchtte. De jon gens noteerden het nummer van de weg rijdende wagen. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat de vrouw, een weduwe, er een ge woonte van maakte 's avonds met een 33-jarige huisgenoot en haar elfjarig zoontje in de auto te gaan rondtoeren. Gedrieën keken zij uit naar alleenlopen- de dames die door het kind konden wor den beroofd. Door deze aanhouding is opheldering gebracht in een hele serie diefstallen in Nijmegen en omgeving. Interpol zoekt moordenaar van generaal Delgado LISSABON, De Portugese en Spaan se politie hebben Interpol om assistentie verzocht bij het zoeken naar de moor denaars van de oppositie-generaal Hum- berto Delgado. Voor het eerst heeft het Portugese ministerie van binnenlandse zaken bijzonderheden bekendgemaakt over de samenwerking tussen de Portu gese en Spaanse politie bij het onder zoek naar de moord. Voorheen had men overheidszijde een ongeïnteresseerde houding aangenomen nadat het lijk van Delgado was gevonden in een geïmprovi seerd graf bij Badajoz in Spanje. De Spaanse en Portugese politie zijn in het bezit van het signalement van vier Portugezen die zich aan de moord zou den hebben schuldig gemaakt. Het signa lement is aan Interpol doorgegeven. Jacques Audiberti overleden PARIJS In Parijs is overleden de Franse schrijver, diiohter en dramaturg Jacques Audiberti. Hij was 66 jaar. Hij scchreef verschillende toneelstukken o.a. „Les femmes du boeuf", „La four- mi dans le corps", en „La fête noire". Tot zijn romans behoort o.m. .Le mai- tre de Milan", terwijl hij ook gedichten bundels schreef. In zijn laatste werk „Dimanche in 'attend" heeft de sdhrij- 'n dagboekvorm zijn ziekte beschre- In 1964 ontving Audibert de grote prijs der letteren. en nü,een Drum! Wat voor prettig tuinieren nodig is; schaar, hark en... Drum! Zo knapt een tuin wel op. Goed gereedschap, veel werkwillige han den envan tijd tot tijd een Drum draaien. Dat houdt de werklust gaande. Want halfzware Drum is een mannelijke mélange van liefst 17 soorten tabak van de beste plantages ter wereld. Pittige, rijp- bruine tabak uit Kentucky en Tennessee, heldere uit Carolina, geurige Burley en vele andere. Lang gerijpt, kundig gemengd en vers verpakt in de handige tabaks zak. B.S. MJVI.S. LYCEUM GYMNASIUM L.T.S. U.T.S. enz. KOERIERS Personeel gevraagd Wij vragen voor zo spoe aig mogelijk een net win keimeisje. Slag. Driebergen Vliet N. Z. 5 Kijnsburg. 'iel 3504. Meubelstoffeerder^. En- sele nette jongelui gevr. die het vak willen leren. Wij maken bankstellen en fau teuils. Haagsche Clubfau- teuilfabriek, Veurseweg 178, Voorschoten. Telef. 01717 2435. «Huish. hulp gevraagd, zelfstandig kunnende wer ken en goed koken, of ge negen koken te leren. Leef tijd niet beneden 20 jaar, meerdere hulp aanwezig. Mevr. Stolwijk, Breestraat 126. Tel. 24586, na 6 u. 3 Personeel aangeboden 0 Boekhouder Staatsprak- tijk Diploma heeft nog 1 a 2 dagen ter beschikking voor het bijhouden en con troleren van administraties en belastingzaken. Brieven onder no. 8566 bur. blad. Te huur gevraagd j Rustig meisje, 18 jaar, studente, zoekt kamer per 1 aug. of 1 sept. Br. met pr.- opgaaf no. 8564 Bur. Blad. 0 Twee vrienden zoeken 1 of 2 kamer(s) met gebruik keuken. Brieven onder 1568 Bur. Blad. Te huur aangeboden 0 Tentenshow 7000 m2 ex positieruimte. Iedere zater dag van 9.30-19.00 uur. Dea ler Zelwi- en Governerten- ten. Breedeveld, Haven 11, Leiden. Tel. 31340. Showter rein: H. Rijndijk 124, Zoe terwoude (10 min. fietsen vanaf het hartje van de stad.) Huur Philips-televisie v. f 25.95 per maand, zonder vooruitbetaling, maar met recht van koop. Morgen al bij U thuis. Bel dan voor 010-120705 en 's avonds 370—863977. Huur een koelkast voor f 12.75 per maand, zonder •ooruitbetaling, met recht an koop. Vandaag besteld, morgen al bij u thuis. Bel voor 6 uur 010-120705 's avonds 070-863977. Woningruil Aangeboden: 4 kam. fiat t c.v., huurprijs plm. f 150 per maand. Wordt gevraagd iets grotere woning. Brieven io. 8565 Bur. Blad. Te koop aangeboden 0 Clubhuisje te koop aan geboden zeer geschikt om tot weekendhuisje om te bouwen. Prijs nader over een te komen. Tel inl. te verkrijgen by no. 01710— 22478. Aangeb. z.g.a.n. kinder wagen met opvouwbaar on derstel. merk Mutsaer. P. v. Saxenstraat 3, Rijnsburg. Tel. 01718—3784. 0 Te koop accordeon. Merk Galanti, 120 bassen en 5 re gisters. I.pr. st. Frans Hals plantsoen! 139 Voorschoten. 0 Flymo-grasmaaiers zwe vend op luchtkussen, maaien uw gazon in een wip. Gras machines v.a. f 36 Spaden, schoppen, rieken, graven en alles voor uw tuin. Hart- wijk's Ijzerhandel, Nwe Beestenmarkt 5-7-9-4, Lei den. Tel. 26627. 0 Een nieuwe bromfiets voor uw vakantie. Elk ge wenst merk. Betaling evt. in overleg. Fa. R. v.d. Berg, Zijlsingel 91. Leiden. Repa raties van elk merk. 0 Wegens aanschaf grotere wagen te koop aangeboden: Renault 41956. Geheel op nieuw gespoten, in goede st. f 725.- Te bevr. J. v. Mui den, Hoge Rijndijk 70, Lei den. Diversen Strykinrichting Ozon v. fijne was. H. Rijndijk 34a. Tel. 22675 10 Rqlessen voor ƒ47,50 Losse lessen 6,50. Fonkel nieuw lesmateriaal GedipL instructeurs. Bondsauto rij school „De Centrale" Telef. (01710)—24600 b.g.g. 22287. Kijk... bü Van Zijp voor grammofoonplaten, populair, klassiek en tophits. Keuze ïeer dan 20.000 nummers VAN ZIJP, Haarlemmerstr. 279, Leiden. Kijk-., bü Van Züp voor een goede gebruikte brom fiets. Door inruil verkregen, door vakmensen nagezien. VAN ZIJP, Haarlemmerstr. 295. Leiden. O Kük... bü Van Züp voor koelkasten, wasmachines, kookplaten en fornuizen, ra dio en T.V. VAN ZIJP, Haarlemmerstraat 279—309. SRy wielen vanaf 110,— ames en heren compleet Super sportri-'wielen vanaf 125,- met 3 speed en de- railleur. Eroba - Simplex - B.S.A. enz. Kinderrijwielen vanaf 55, 79 en 89 Firma Dusoswa, Turfmarkt 1-3. TeL 24409. Leiden. Overhemden reparatie, iwe boorden 2,95 in ny- 3,75. Nieuwe enk. man chetten 2,35 in nylon 3, ecke, Haarl.straat 158 0 Al brandt het maagzuur nog zo snel, een RISP-ta- blet blust het wel. Met El-Es Confetti, de nieuwe spuit-spetter-verf de mooiste wanddecoraties. Ver bluffende resultaten in vele variaties, „de Schilder", N. v. Groeningen. Morsstr. 31. 0 Na lustrumfeest op Ra penburg werden 13 dekstoe- len vermist van de haL Te gen beloning terug te be zorgen aan lustrumcommis sie L.S.C., Sociëteit Miner va. 0 Rybewijs. Wilt u vlug en solide autorijden leren Door 30-jarige ervaring, leer ik het u veilig. Wy zul len samen ons best doen. U belt 23123, ik kom bij u thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 8