Nieuwe Leidse Courant MOSKOU WEIGERT MEER HULP AAN VIETNAM Kosygin: Geen avontuurlijke politiek Chinese eis de hand werd van gewezen Luns geen bemiddelaar in EEG-crisis Griekse prinses zal Alexia heten Als het blijft regenen.. - ja, wat dan? Met vliegtuig op jacht naar gestolen boot Woedende man stak eigen vrouw neer Soldaten doden 400 Soedanezen Liftend meisje aangerand GEEN ENKEL LETSEL BIJ VLIEGONGELUK Maandag 12 juli 1965. 46ste jaargang Or. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAl OAGBLAD „St«ntv»stigh is ghebkvan mijn h«rt in feghontpoeH" De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met vooral aanvanke lijk af en toe enige regen of motregen, maar later voornamelijk in het zuidoos ten van het land ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige, in de kustprovincies nu en dan vrij krachtige, zuidwestelijke wind In het algemeen iets warmer. Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Babysit (25) steekt hooiberg in brand UTRECHT. De politie van Soest heeft de 25-jarige fabrieksarbeider N, H. van B. uit Achterveld gearresteerd. De man heeft bekend dat hij vrijdagavond de hooiberg van de boerderij van de familie J. van den Bremer in de Birkstraat in Soest in brand heeft gestoken. Van B. paste daar op vier kinderen van het echtpaar Van den Bremer, dat bij familie van hem in Achterveld op bezoek was. Van B. „ontdekte" de brand, waarna de brandweer met groot materieel uitrukte en hoewel de hooiberg totaal afbrand de wist te voorkomen dat het vuur op de boerderij oversloeg. De vier kin deren werden bij buren gebracht Van B. heeft nooit eerder brand ge- Gesprek met Couve de Murville SCHIPHOL „Ik wil er met druk op wijzen, dat ik het onderhoud met mijn Franse collega Couve de Murville niet heb aangevraagd om als bemiddelaar in de EEG-crisis op te treden, noch ga ik naar Parijs als on derhandelaar". Dit zei gistermiddag minister Luns bij zijn vertrek naar Parijs. De bewindsman verklaarde dat het niet mogelijk is als onderhandelaar in EEG-crisis op te treden, omdat dit strijd is met het verdrag van Rome. Op intergouvernementeel niveau kunnen ^en beslissingen worden genomen. Deze fienen, voorbereid door de EEG-commis- sie. in het kader van de EEG-raad te ge schieden. „Het lijkt mij alleen nuttig om nu de spectaculaire Franse besluiten het stand punt van Frankrijk uit de mond van mijn collega aldaar te vernemen", aldus mr Luns. Hij voegde eraan toe, dat Neder land geporteerd blijft voor een rustige overweging van de problemen en de eventuele oplossing daarvan. Omdat er thans nog te veel onbekende factoren in het spel zijn was onze bewindsman van mening, dat de gehele kwestie met zorg bestudeerd moest worden. Hij ontkende dat hij van te voren oj de hoogte is van het voorgenomen onder, houd van de Belgische minister van bui tenlandse zaken, Spaak, met Couve de Murville dat morgenochtend zal plaats hebben. „Wel ben ik benieuwd naar de resultaten van dit gesprek en ik hoop dan ook samen met mijn Belgische collega hierover van gedachten te kunnen wis- Crisis afgewend KORFOE Koning Constantijn en koningin Anne-Marie van Grie kenland hebben gisteren hun pas ge boren dochtertje de naam Alexia gegeven. Anne-Marie en haar doch tertje maken het uitstekend. Uit betrouwbare kring wordt ver nomen, dat de naam Alexia werd ge kozen om aan de wens tegemoet te komen van wijlen koning Paul en ko ningin Frederika, thans koningin moeder. Zij hadden de naam Alexia aan hun in 1942 geboren kind willen geven. Griekenland was toen echter door nazi-Duitsland bezet en he- kind werd Irene genoemd, wat „vrede" betekent. De komst van de nieuwe prinses schijnt de dreigende regeringscrisis te hebben afgewend. Na een onderhoud van anderhalf uur tussen premier Pa- pandreou en koning Constantijn deelde de eerste mee, dat ten aanzien van het te voeren beleid volledige overeenstem ming bestaat. De crisis was ontstaan doordat de ko ning zich verzette tegen het voorgestelde ontslag van de minister van defensie, Garoufalias, en de chef van de generale staf, luitenant-generaal Gennimatas, die ervan worden beschuldigd de regerings pogingen om de strijdkrachten van fas cistische elementen te zuiveren te heb ben tegengewerkt. Papandreou ging niet in op de vraag of Constantijn het ont slagbesluit van Garoufalias had onder tekend. Het was vrijdag jl ter onder tekening toegezonden. Ter gelegenheid van de geboorte van Alexia liggen vandaag en morgen van 10 tot 18 uur felicitatieregisters ter teke ning op dc Griekse ambassade in Den Haag i Alexanderstraat 17» en op het Griekse consulaat in Rotterdam 'Caland- straat 47). MOSKOU/WASHINGTON/SAIGON De Sovjetunie wyst de Chinese eis tot uitbreiding van de hulp aan Noord-Vietnam en de Vietcong van de hand. „Ons land is op ieder noodgeval voorbereid, maar een ondoor dachte en avontuurlijke politiek is ons vreemd". Dit verklaarde de Russi sche premier Kosygin in een rede te Wolgograd (het vroegere Stalingrad). Intussen riep partijleider Brezjnef in Leningrad op tot Russisch-Chinese eenheid tegenover de Amerikaanse agressie. Diplomatieke waarnemers in Moskou beschouwen dit gebaar van Brezjnef als „een doekje voor het bloe den". Niettemin trok ook premier Kosygin (in een boodschap aan de we- reldvredesraad die te Helsinki bijeen is) fel van leer tegen de Verenigde Staten. Intussen heeft minister Rusk in een t.v.-interview in Washington gezegd, de ..vrienden van Noord-Vietnam" te hebben laten weten, dat degenen die meedoen aan aanvallen op Z.-Vietnam. niet langer onschendbaar zijn. Peking heeft verklaard, dit Amerikaanse standpunt te hebben begrepen, aldus de Amerikaanse zegslieden. Rusk ver klaarde. dat zijn land niet uit is op capitulatie van Peking of Hanoi, maar op het terugtrekken van Chinezen en Noordvietnamezen uit Zuid-Vietnam. Voorts deelde hij mee, dat de door de Russen aangelegde raketbases in de omgeving van de steden Hanoi en Haiphon (voorlopig) niet door de Amerikaanse luchtmacht zullen i den aangevallen. Minister Luns zal in Parijs ook een spe ciale vergadering van de NAVO-minis- terraad bijwonen en tevens zal hij 'n bi lateraal gesprek hebben met de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken, George Ball, die de NAVO-verga- dering zal toespreken. Een studiegroep van protestantse, rooms-katholieke en joodse geestelijken heeft president Johnson verslag uit ge bracht van een studiereis naar Vietnam. Daarin wordt gepleit voor het bijeen roepen van een vredesconferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties en voor het stopzetten van de Amerikaanso bombardementen op Vietnam. De groep vraagt zich af of de Vietcong werkelijk volledig door Noord-Vietnam en Peking wordt gedirigeerd. Zij beweert, dat do schaduwregering van de Vietcong doel treffender werkt dan de plaatselijke ver tegenwoordigers van de officiële regering te Saigon. Als Amerika persé met de wa penen een overwinning wil behalen moet het volgens de geestelijken meer soldaten overzee sturen dan in de tweede wereld oorlog het geval is geweest. Nieuwe troepen De Amerikanen gaan door met het zenden van nieuwe troepen naar Zuid- Vietnam. Vandaag zijn ongeveer 4000 in fanteristen in de Cam Ranh baai, op 300 kilometer ten noordoosten van Saigon, gearriveerd. Zij waren rechtstreeks uit de Verenigde Staten gekomen. Tegelijk met het troepenschip Gordon arriveerden drie vrachtschepen met militaire uitrus ting. De militairen zullen op verschillen de plaatsen aan land gaan. Er bevinden zich nu 71.000 Amerikaanse militairen in Vietnam. Amerikaanse vliegtuigen hebben in het afgelopen weekeinde zware aan vallen op doelen in Noord- en Zuid- Vietnam gedaan. Ongeveer 350 viet- congrebellen zouden om het leven zijn gekomen. Twee Mig-straaljagers wer den in de omgeving van Hanoi de hoofdstad van Noord-Vietnam door Amerikaanse vliegtuigen neergescho ten. De Vietcong heeft ongeveer zestig Zuidvietnamese parachutisten, die een maand geleden gevangen werden ge nomen. vrijgelaten. Over de reden van de vrijlating tast men in het duister. Beatrix en Claus bij vrienden in Duitsland DEN HAAG Prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg hebben dt weekeinde een prlvé-bezoek gebracht aan vrienden in West-Duitsland. De prinses en haar verloofde hebben zaterdag twee uur lang de kunst van het kleiduivenschieten beoefend op een baan bij Keulen. Vandaag zou de Prinses naar Nederland terugkeren. Vakantiegangers turen in de lucht Kampeerder» kleumen in natte campings (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Als het nog langer blijft regenen, wordt het vakantiesei zoen een financiële ramp voor exploi tanten van hotels, pensions, zomer huisjes. kampeerterreinen en horeca bedrijven. Met (volgens de weersvoorspellin gen) nog meer regen in het vooruit zicht zien zij even somber als het don kergrijze wolkendek boven hun hoofd de komende weken, waarin doorgaans ..half Nederland" met vakantie gaat, tegemoet. Met dezelfde stemming zijn vandaag tienduizenden mensen het aantal dagen voor het begin van hun vakantie gaan aftellen. „Als het volgende week ook zo regent, nou danJa, wat dan? Moet je dan in januari of februari al ge maakte reserveringen gaan annuleren, en thuis blijven? En als het dan héél misschien nog beter wordt met het weer? Als het weer maar beter wordt. Dat is deze week de meest uitgesproken Technicus bleek vindingrijk De Griekse koning Constantijn staat op een grasveld voor het paleis ,.Mon Repos" op het eiland Korfoe, na de bekendmaking van de geboorte van zijn dochter. Naast hem een kinderwagen, ge vuld met bloemen. GRONINGEN De technicus Derksen heeft de politie zondag ge demonstreerd hoe snel men met een vliegtuig een gestolen boot kan op sporen. De Groninger had er nog geen vijf minuten voor nodig Toen hij de diefstal van zijn plezier jacht ontdekte en in de omgeving van het Zuidlaardermeer niets vond, reed de heer Derksen regelrecht naar het vliegveld Eelde en charterde hij een tweemotorige Dove van Schreiner Air- Een paar minuten nadat het toestel as opgestegen ontdekte de piloot, J. J. de Bruin in de Hunze, een wit jacht een blauw zeil. Dat moest het scheepje van de heer Derksen zijn. De Dove draaide en ging lager vliegen: de Jeugdleidster verongelukt IJSSELSTEIN. Dc 31-jarige jeugd leidster mejuffrouw L. M. Ilulshoff uit Den Haag is zaterdag op de Lekdijk om het leven gekomen toen zij op de smalle dijk kwam te vallen nadat een uit dc tegenovergestelde richting komende vrachtwagen haar gepasseerd was. Mejuffrouw Hulshoff was met zes jon ge mensen per bromfiets onderweg naar Apeldoorn. COEVORDEN De 24-jarige T. de Boer uit Nieuw-Leusden is zaterdag om het leven gekomen toen de auto waarin hij zat. in het Krimkanaal reed. Twee andere inzittenden wisten uit de auto te komen SAUWERD. Op een particulier over pad reed een tractor onder een trein. De 21-jarige J. de Boer uit Bedum kwam om het leven. MEGEN De 46-jarige mevrouw A. van Tooren uit Berghem is gistermiddag op een kruispunt door een scooter aan gereden, toen zij met bromfiets het kruis punt overstak. Zij overleed ter plaatse GOEDEREEDE Op de provinciale weg is gisteravond de 44-jarige J. Roo- zenbeek uit Nieuwe Tonge om het leven gekomen. Hij botste met zijn auto fron taal op een bus. Burenruzie over hond uitlaten TILBURG Een burenruzie in een volksstraat is zaterdagavond ontaard in een steekpartij. Daarbij werden de eigenaar van een hond en de echtge note van de aanvaller gewond. Hoe wel de toestand van laatstgenoemde zich eerst zeer ernstig liet aanzien, is het gevaar thans geweken: een bloed transfusie heeft er mede toe bijgedra gen, dat het leven van de vrouw werd gered. Elke avond om een uur of tien pleegt de 26-jarige G. S. zijn hond uit te laten. Daarbij maakt hij volgens zijn buur man de 47-jarige fabrieksarbeider P. S., zo'n lawaai met deuren, hekje enzovoorts, dat de schoonouders van laatstgenoemde, die vroeg naar bed gaan, altijd wakker schrikken Al enkele keren had de fabrieksar beider de jongere man hierop gewezen. Toen zaterdagavond het uitlaten weer met het nodige lawaan gepaard ging, stelde de arbeider zich op bij het por tiek, waar de eigenaar van de hond na zijn ronde terug zou komen. Toen de man terugkwam begon de ruize, die zo'n wending nam. dat vele buren voor de ramen kwamen. Op een gegeven ogenblik moet de eigenaar van de hond dreigend zijn riem hebben geheven. De fabrieksarbeider bedacht zich geen moment en trok zijn zakmes, waar mee hij in het wilde weg begon te ste- Toen kwam de 44-jarige echtgenote van de boze arbeider op het strijdtoneel. Zij trachtte, de man, die overigens als een bedaard persoon bekend staat, te sussen, maar liep daarbij wonden aan hals, buik en onderlichaam op. De fa brieksarbeider is ingesloten. piloot had het goed gezien. Langs de kant lag stil en verlaten het gestolen De verkeerstoren van Eelde werd de vondst op de hoogte gesteld er alarmeerde de rijkspolitie van Gieters- De heer Derksen sprong onmiddellijk na terugkomst op Eelde in zyn wagen en reed snel naar de plaats waai vanuit de lucht zijn boot had zien gen. Toen hij er aankwam, stond een politieman op waoht. Aan de hele opsporing ontbrak ten slotte maar één ding: de arrestatie de dieven. Zij bleven spoorloos. Indonesië komt praten over Friendships (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Zaterdag is een Ir donesische handelsdelegatie van neigen man in ons land gearriveerd, die met dc directie van Fokker onderhandelingen zal voeren over de aankoop en de pro- duktie in licentie van Friendships. Het bezoek is het gevolg van een op dracht van president Soekarno aan zijn kabinet om te bestuderen hoe Indonesië de vl'iegtuigproduktie ter hand zou kun nen nemen. Soekarno wenst, dat nog voor 1968 de vliegtuigbouw van start gaat. Het ligt in de bedoeling, dat Indone sië een groot deel van de uitrusting, no dig voor de vliegtuigindustrie, in Ne derland koopt. Het voorseizoen is voor talloze bedrijven, die het van vakantiegangers moeten heb ben, zonder meer een fiasco geworden. Als het hoogseizoen, dat de topdrukte moet brengen, ook mislukt, moet e jaar dik geld bij, zo luidt de algemene verwachting. Zuid-Limburg, dat meestal het groot ste aandeel in dc voorseizoendrukte krijgt, is pessimistisch over het bezoek in de afgelopen maanden. Een woord voerder van de provinciale VVV in Val kenburg vertelde ons vanmorgen: „Wij hebben gehoord, dat er nu al reserverin gen van pensions en hotels zyn afgebeld en hef zit er in, dat veel vakantiegangers, die van plan waren dit jaar naar Lim burg te komen, door de regen worden afgeschrikt en maar thuisblijven" Ook het dagbezoek aan Ziud-Limburg was de afgelopen weken minder dan normaal, ook door de regen en de kou. Exploitanten en terrasjes die het dus van het mooie weer moeten hebben, klagen steen en been, Hun collega's van café's en restaurants daarentegen nebben in juni wel goede zaken gedaan. Door de regen verdreven zochten de toeristen de warmte van de etablissementen op. Campings Van alle kleumende toeristen zijn de kampeerders er nog het ergst aan toe. Op het ogenblik is het nog niet zo druk op de campings langs de kust en in de bossen. Als het zo blijft regenen, zal het er waarschijnlijk ook niet druk wor den. De centrale informatie van de ANWB had vanmorgen nog geen berichten ont vangen van campings, waar kampeerders door de even hevige als langdurige re genbuien van het afgelopen weekeinde waren „weggespoeld". Schrale troost is, dat de meeste campings een goede drai nage hebben en dat er dus heel wat re gen moet vallen om het terrein in een moeras te veranderen. Berichten over buitenlandse vakantie gangers. die moedeloos hun koffers heb ben gepakt en naar huis zijn teruggere den had de ANWB ook nog riet gekre gen „Dat doe je ook niet een-twee-drie. als je zover van huis zit KHARTOEM Zaterdagavond heb ben soldaten het vuur geopend op het dorp Malakeia in oostelijk Soedan en 400 man gedood. De dorpelingen wilden een Soedanees, die een soldaat met een mes had gedood niet uitleveren. Offi cieel is er niets over dit incident ge- Groeten van het strand, juli 1965 URK. Zaterdagavond is een zeven tienjarig meisje uit Urk aangerand door een jongen, bij wie zij achterop de brom fiets had meegelift. De dader, de zeven tienjarige leerling-besteller H. K. uit Rutten (N.O.-polder), is na een speur tocht van rijkspolitie en gemeentepolitie zondagmorgen aangehouden. Het meisje had zaterdagavond samen met een vriendin de kermis in Emmel- oord bezocht. De meisjes misten de laat ste bus en accepteerden een lift van twee voorbijkomende bromfietsers Het ene meisje werd keurig thuis gebracht Taxichauffeur;- deden poging tot aanranding ROTTERDAM De politie in Rotter dam heeft dit weekeinde twee 25-jarise taxichauffeurs. C. A. van T. en C. S. beiden uit de Maasstad, gearresteerd wegens een poging tot aanranding van een twintig-jarige kinderverzorgster Het meisje was zaterdagochtend om streeks 7 uur te voet op weg naar haar werk, toen zij op de Oostzeedijk werd klemgereden door een kleine personen auto, waarin de chauffeurs zaten. Ze probeerden haar in de auto te trekken, maar het meisje wist zich los te rukken, ook bij een tweede poging. Nasser: „Oorlog met Israël is onvermijdelijk" NEW YORK President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft verklaard te geloven dat oorlog met Is raël onvermijdelijk is. „Zo niet nu dan misschien over vyf of tien jaar", aldus Nasser in een vraagge sprek voor een Amerikaans t.v - en ra dioprogramma. „Israël betekent voor ons een bedrei ging. Zij zijn ons land in 1956 binnenge vallen en gereed, als zij weer een kans krijgen, dit opnieuw te doen". zei, dat Israël meer dan een mil joen Arabieren uit het land gezet heeft, hen van hun eigendommen beroofd en geweigerd heeft hen te laten terugkeren. „Dus is dc enige oplossing oorlog", aldus De Internationale federatie van ver enigingen van piloten op luchtvaartly- nen heeft nachtlandingen op het vlieg veld van Kaïro verboden, omdat naar vele piloten menen, in de omgeving van de Egympti9che hoofdstad de veilig heidsnormen steeds meer onder de in ternationale maat raken. HYTHEL (Eng.) Niemand van de 51 inzittenden werd gisteren gewond toen een Hawker Siddeley van «le Britse luchtvaartmaatschappij Skyways bij de landing op het vliegveld van Hythe. 50 kilometer ten zuidoosten van Londen, verongelukte. Dit bleef er over van een vliegtuig dat gisteren in Enge land neerstortte. Wonder boven wonder kregen de 51 inzitten den slechts lichte verwondingen. Het vliegtuig landde bij mistig weer. Toen het de grond raakte, kwam het op een vleugel neer. Na drie keer om zijn as te zijn gedraaid kwam het toestel on derste boven tot stilstand. Beide vleugels cn dc staart werden afgerukt. Dc passa giers bleven door hun veiligheidsriemen in hun stoelen hangen. In de romp ontstond een scheur en de brandstoftanks waren vernield, maar er brak geen brand uit. Ben Goerion uit partij gestoten TEL AVIV Het centrale comité van de Israëlische Mapai-partij onder leiding van premier Levi Esjkol, heeft vandaag besloten de veteraan-leider van dc partij David Ben Goerion. met zijn volgelingen, uit de partjj te stoten omdat zij een af zonderlijke kandidatenlyst opgostc i hebben voor de komende parlementaire verkiezingen. Ben Goerion en zyn volgelingen klaren dat Wj de „ware Mapai" ver*ar»-i woordigen daar de meerderheid var Mapai zich nu aan de zijde schaart v„* de linkse Ahdoet Haavoda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1