Beurs had weinig lust om iets te ondernemen Huilende directeur: Niet bewust van strafbaar feit Schoorsteen te dicht bij hoogspanningskabel |KaMEr Eis luidt: 2 jaar m a. Banken waren ontzettend gemakkelijk Zaal is te klein MEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 JULI 1965 D Financieel weekoverzicht Rentestand nog geneigd bleef deze week binnen enge grenzen en de lust om wat te onder nemen was afwezig. Het leek wel, alsof de vakantiestemming zich van de beurs had meester gemaakt. De Nederlandse Gasunie gaat tegen een rente van 6.25 pet. per jaar f 250 miljoen onderhands lenen. De loop tijd der lening zal 18 jaar bedragen, terwijl de koers van uitgifte a pari beloopt. Het feit, dat de rente zes en een kwart procent gaat kosten, wijst er op, dat aan de stijgende ten dens in de rentestandaard nog geen einde is gekomen. De Gasunie ligt min of meer in de overheidssector en dat zulk een lichaam nu reeds meer dan zes procent rente moet gaan betalen, spreekt boekdelen. Op de beurs was men er niet erg over te spreken, dat de Gasunie on derhands. dus buiten de beurs om, zulk een groot bedrag van f 250 mil joen, heeft geplaatst. De onderhand se markt gaat een toenemende be tekenis voor de kapitaalvoorziening vormen en men betreurt het in de beurshandel, dat vele miljoenen aan leningen niet via de officiële kapi taalmarkt lopen. Hier wreekt zich de specialisatie en de concentratie van banken, een ontwikkeling, waar over veel gepraat wordt, maar waar aan vermoedelijk weinig is te doen. Het prospectus van de nieuwe 5.75 pet staatslening, welke tegen 9814 pet wordt uitgegeven, verscheen in de loop van deze week en men verwacht, dat de belang stelling voor de nieuwe emissie, met name uit het buitenland, groot zal ztfn. Aandelen markt Op de aandelenmarkt was voor inten- nationale aandelen de stemming overwe gend luier, maar Kon. Olie wist een koers- verbetering tot f 139.50 te behalen. We zijn hier erg afhankelijk van de ontwikkeling op de New Yorkse beurs en ook deze week kwam er in Philips en Unilever Amerikaans aanbod van materiaal voor. De rust op het claimfront is terugge keerd, maar des te meer is het herstelver mogen van de beurs deze week tegenge vallen. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, hoe de gang van zaken ïl komende weken zal zijn, daar vooral Amerika in deze een factor van bete kenis is. Maar afgezien daarvan, moeten we constateren, dat de jaarverslagen vrij wel zijn verschenen, dat de dividenden zijn geknipt, zodat het belangrijkste nieuws tot het verleden behoort Veel perspectief voor een flinke koersstijging lijkt ons voorlopig dan ook niet aanwezig, of het moest zijn, dat Amerika via onze internationals voor nieuwe stimulansen zorgt. Geen bod op C.S.M, Op de lokale markt was er veel be langstelling voor de jaarvergadering van de Centrale Suiker Mij. Deze werd giste ren gehouden en uit de bestuursmede delingen is wel op te maken, dat een nieuw bod op de aandelen waarschijnlijk niet spoedig is te verwachten. Over de gang van zaken in het bedrijf zelf liet de directie zich niet pessimistisch uit Maar men weet, dat de belangrijkste vraag voor de beurs de laatste tijd was, of de geruchten over een nieuw bod op de aandelen, op goede gronden berustte. Dat deze vraag gisteren ter vergadering ontkennend is beantwoord, vormde een teleurstelling voor de beurs. Gisteren kwam er enig materiaal ter markt, maar van veel betekenis was het niet. De koers der aandelen stelde zich op 440 pet. Erdal hield zijn jubileumvergadering en de directie deelde mede, dat de eerste helft van het boekjaar zeer bevredigend is verlopen. De koers van dit fonds liep gisteren van 435 tot 445 pet op ex bonus van 100 pet. Uit de bestuursmededelin gen bleek wel, dat dit concern met beken de merkartikelen telkens grote bedragen voor reclame moet uitgeven om de posi tie van de produkten tegen concurrenten te handhaven. Erdal is verder gereed voor de reclame-televisie, waarvoor de nodige bedragen aanwezig zijn. De kans op een fusie met een ander concern is niet aanwezig, aldus de directie. De N.V. Mij voor Woninginrichting P. van Reeuwijk te Rotterdam deelde in een tussentijds bericht mede. dat de om zet in het eerste halfjaar met 25 pet was gestegen in vergelijking met dezelfde periode van 1964. Verwacht wordt dat de gestegen kosten goed zullen kunnen worden opgevangen. De koers der aan delen steeg van 640 laten tot 653 pet. De Wereldhaven, maatschappij van on paar punten het zwaartepunt van 1 koers der aandelen liep op tot 170 pet. Borsumij Wehry legt ook de nadruk op de Europese investeringen, daar men in de ontwikkelingslanden nogal eens ern stige teleurstellingen boekt. Volgens de balans over 1964 is 52 pet in Europa ge- roerend goed, deelde mede. dat de eerste concentreerd. Helaas was het nog niet tot stijgen helft van dit jaar bevredigend voor de maatschappij is geweest De nettowinst steeg tot f912.000 tegen f762.000 over het eerste halfjaar van 1964. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal heel 1965 bevredigend zijn en de aandeelhou ders kunnen dan wel op een dividend van minstens 18 pet rekenen De beurskoers der aandelen steeg tot 405 bieden, maar later trad toch weer een daling in tot 390 pet. We zien hierin een symptoom van de huidige impotentie der markt. Plan Noordwijk De Exploitatiemij „Scheveningen" heeft een miljoenenplan voor een flatgebouw en een nieuw hotel te Noordwijk, waarop het gemeentebestuur bij voorbaat niet negatief wil reageren, maar waaraan nog het een of ander geschaafd zal moeten worden. De beurs reageerde niet positief op dit bericht, want de koers der delen liep terug van 217 tot 210 pet 15 pet dividend. Het jaarverslag moet nog verschijnen en men hoopt, dat dit en dere bestuursmededelingen op de Jaarver gadering, het klimaat rond de aandelen E.M.S. zullen verbeteren. Van de handelsondernemingen kwam LindetevessJacoberg met een zeer goed verslag voor de dag. De winst voor deelhouders steeg van fl.3 miljoen tot f2.3 miljoen, terwijl het dividend van 814 tot 10 pet wordt verhoogd. Dit cor legt zich meer en meer toe op de zaken in Nederland/Europa en daar ligt dan ook Roode Kruis telt 779.189 leden DEN HAAG Het ledental van het Nederlandsche Roode Kruis bedroeg eind 1964 779.189. Dit betekent een per centage van 27.9 van de Nederlandse ge zinnen. De opbrengst van de jaarlijkse campagne was in 1964 f 2.033.497, tien procent meer dan in 1963. Bij de bloedtransfusiedienst stonden 173.500 permanente donors geregistreerd. Bijna 5 miljoen liter moedermelk werd ngezameld. mogelijk om dividend aan de aandeel- houders uit te keren. Op de staatsfondsenmarkt was de stem ming iets vriendelijker. Men leeft nu in afwachting van het resultaat der inschrij vingen op de nieuwe staatslening. Mijninaatscliappij Curacao AMSTERDAM. De MünmaatschappU Curacao noemt het resultaat over 1964 zeer bevredigend onder meer door be trekkelijk geringe aanschaffingen, produktenopbrengst was weer ongeveer f 12,9 miljoen, interest en andere baten f 282.775 (vorig jaar 305.980). onkosten f 9,49 (9,55) min., afschrijving f 1,07 (0,89) min., toevoeging aan investei ingsreser- ve om armslag te hebben in geval van nieuwe werkzaamheden f 1 (1.25) min., waardoor deze f 2,25 min. bedraagt, voorzieningen en reserveringen o.a. be lastingen, f 774.289 (574.693). We winst was f 846.840 (902.936). Reeds voorge steld is de beide trustmaatschappijen in staat te stellen uitkering van f (130) per bewijs van 10 certificaten. Van het hoofdprodukt is 96639 (122.396) ton verscheept. De gemiddelde verkoopprij: steeg 7.34%. De verkoopvooruitzichten zijn niet ongunstig. De resultaten over 1965 laten zich wat minder gunstig aan zien. Het onderzoek naar andere werk zaamheden gaat voort. De kans op een rendabele cementfabricage lykt nog niet gunstig, mede wegens de grote investe- Vrijetijdsbouwers in moeilijkheden Gemeente schiet te hulp APELDOORN Drie vrijetijdsbou- wers in Beekbergen zijn, nu hun hui zen al onder een kap zijn, tot de ont dekking gekomen dat de schoorsteen Hulp aan collega's DEN HAAG Nederlandse advoca ten van verschillende politieke kleur hebben een comité gevormd ter bestu dering van de positie van de Portugese balie, in het bijzonder van die leden van de balie in Portugal, die als ver dedigers optreden in politieke zaken. Het comité bestaat uit mr. A. J. Co- lijn (AR.), mr. J. W. van Gelder (CHU), mr N. J. C. M. Kappeyne van de Cop- pello (WD), mr. dr. B. Stokvis (PvdA) mr. dr. P. J. Witteman (KVP) In het advocatenblad van maart 1965 ees mr. dr. Benno Stokvis op veront rustende toestanden, als beknotting van de raadsman in de elementaire rechten der verdediging en zelfs arrestatie, ver volging, en foltering van strafadvocaten door de politieke politie, de PIDE. Het comité wil, eventueel in samen werking met soortgelijke binnenlandse juristen,commissies de Portugese balie steun verlenen in haar strijd voor de vrije beroepsuitoefening. van hun onder één dak gebouwde huizen zal uitkomen op maar 40 een timeter van een hoogspanningskabel, die onder 150.000 volt staat By bouwvergunningen wordt in het algemeen een afstand van minimaal vier meter voorgeschreven. De drie huisvaders die in maart met hun huis zijn begonnen, hebben al hun spaargeld én geld uit een hypotheek het werk gestoken. De mannen hebben nu zelf de bouw stilgelegd, hoewel daar niet toe verplicht zijn, omdat ze het bezit zijn van alle benodigde vergun ningen. De gemeente Apeldoorn gaf als com mentaar dat men bij de goedkeuring inderdaad een lelijke steek heeft laten vallen. De gemeente zal alles in het werk stellen om in samenwerking met alle betrokkenen tot een oplossing te komen De Provinciale Gelderse elektriciteits maatschappij, die beweert dat zij een zakelijk recht heeft op de ruimte boven het bouwterrein, beschikt volgens in formaties niet over een schriftelijk stuk, dat dit zakelijk recht kan aantonen. PERSONALIA Tot commandeur in de orde van Oran- je-Nassau is benoemd de Fransman ir. Ed Fougea, president-directeur van de „SA Construction Edmond Coignet", Frans bouwconcern, dat het indus triële woningbouwsysteem „Coignet" heeft ontworpen. Vijfhonderd S consuls naar Nederland DEN HAAG Vijfhonderd consuls, j iie de Nederlandse belangen in even- zovele steden der aarde vertegen- 5 woordigen, maar overigens lang niet altijd Nederlander zijn, komen van 5 19 tot 24 september bijeen. Met hun 5 echtgenotes zullen ze in sommige ge- vallen ons land voor het eerst zien, 5 in andere gevallen de banden met S Nederland nauwer aanhalen. 5 .Er staan onder meer bezoeken op het programma aan Amsterdam. Rotterdam, Den Haag (opening Staten-Generaal) en verscheidene industrieën elders in het S land. De Nederlanders en niet-Nederlan_ S ders zullen onder meer worden voorge- licht door minister Luns en zijn collega's Den Uyl (econ. zaken) en Vrolijk (cul- 5 tuur, recreatie en maatschappelijk werk). J De functie van consul wordt in begin- 5 sel bekleed door personen, die een voor- aanstaande plaats ln het bedrijfsleven in- g nemen. Zo zijn in havensteden vaak ver- j tegenwoordigers van scheepvaartmaat- S schappijen consul. Vroede vaderen van Den Haag hebben allang een speldje DEN HAAG Waar de gemeenteraad van Ede maar vreemd van ophoorde te in Den Haag al bijna weer vergeten. J Daar hebben de gemeenteraadsleden allang een speldje, waar het publiek j hen aan kan herkennen als raadslid Of ze het ook dragen, te een seer on- 5 zeker tweede. De gemeentelijke voorlichtingsdienst S van Den Haag heeft heel dankbaar de discussie over het speldje in de ge- j meenteraad van Ede aangegrepen om j het Haagse herkenningspeldje in het j nieuws te brengen. Het Haagse insigne werd al in 1955 in- J gevoerd. B. en W. van toen vonden, dat ze de raadsleden het best konden g gebruiken, vooral waar er in een in- g ternationale stad als Den Haag zoveel g officiële plechtigheden zijn, waarbij g een beroep wordt gedaan op de tegen- g woordigheid van de raadsleden. g De Haagse raadsleden krijgen het speld- j je b|j hun intrede. Het bestaat uit een J verguld bronzen schild, waarop de ge- 5 kroonde ooievaar uit het stadswapen 5 prijkt. Dit wapen is ter weerszijden ln een relief uitgevoerde lauwerkrans ge- J vat. Ook de wethouders hebben zo'n 5 plaatje, maar dan met een groene balk J erin, waarop In gouden letters hun J functie staat vermeld. Mannelijke raadsleden kunnen, zo ver- J telt de voorlichtingsdienst van Den g Haag. het insigne met een klem op het J pochetzakje bevestigen, de vrouwelijke J raadsleden met een broche-speld op j hun japon. Miljoenenzwendel Arch voor rechter Juli iets beter DE BILT. Wat de juli-vooruit- zichten betreft, zouden wij deze iets beter kunnen noemen. De koude noord' westelijke luchtstroom heeft plaats gemaakt voor een wat zachtere zuid westelijke stroming. Hierin komen zonnige perioden voor waarin de tem. peratuur tot ongeveer 18 graden stijgt. Een regenfrontje bij Ierland zal ons zondagavond passeren, later weer ge volgd door zonnige perioden. Het al gemene weerbeeld blijft daardoor nog wel wisselvallig, maar de temperatuur blijft de komende dagen op een iets aangenamer niveau Hoogwater Scheveningen 11 juli 1.29 v.m.; 13.56 nan. 12 juli 2.13 v.m.; 14.40 n.m. Skin en maan Zondag 11 juli: zon op 4.33, onder 20.57; maan op 19.40, oroder 2.23. Maandag 12 juli: Zon op 4.34, onder 20.56; maan op 20,35, onder 3.01. Dinsdag 13 juli: volle maan. DEN HAAG De Haagse recht bank. gepresideerd door mr. W. F. C. van Hattem is Bisteren begonnen met de behandeling van de zaak tegen de 49-jarige directeur van de N.V. Arch te Wassenaar, G. J. B., die te recht moet staan wegens het opmaken van valse huurkoopcontracten en ge knoei in de boekhoudkundige beschei den. Door toepasing van dubbele fi nancieringen zou hierbij voor miljoe nen onrechtmatig zijn verkregen. Bedrijven, welke door de N.V. wer den gefinancierd, zouden middels een imaginair huurkoopcontract, dat als onderpand diende voor opnemen van gelden bij de bank opnieuw van de hand zijn gedaan Zeer nerveus Verdachte, die voor de rechtbank een zeer nerveuze indruk maakte, en nu en dan in huilen uitbarstte, zei zich niet bewust te zijn een strafbaar feit te heb ben gepleegd. „Bij het verhoor zijn my woorden in de mond gelegd, die ik van mij zelf niet zou hebben gesproken", aldus verdachte. Hij ontkende beslist zelf enig voordeel van de transacties te hebben genoten. „Ontzettend" „De banken waren zo ontzettend ge makkelijk". aldus verdachte. Zij trokken zich niets aan van een onderpar.a en financierden alles rustig op de balans. Zij wisten best wat de werkelijkheid was en dat de balans niet deugde, en ook dat er contracten dubbel liepen Ik werkte twee dage* aan de balansen, maar was ook twee dagen per week in Duitsland, zodat ik niet alles wist. Dan werd ik vaak opgebeld of er een con. tract was. waarop bij een bank geld kon worden verkregen Meestal zei ik dan: „Pak er maar één van de stapel". „Er lagen hele stapels contracten, mijn heer de president, waarom zou ik dan contracten gaan vervalsen. Er lag wel voor een bedrag tussen de één i ander half miljoen gulden. Op een keer werd me door een bank gevraagd om maar even voor een miljoen aan accepten te sturen. De boekhouding was zo enorm slecht, dat ik eind 1963 of 1964 ontslag heb gevraagd. De commissarissen beloof den dat het beter tou worden. Nleta klopte er" (Verdachte barstte hier weer in snikken alt). President: ,,Maar u gebruikte toch ge fingeerde contracten", Verdachte: „Ik beging gee.i strafbaar feit. dat doe je toch niet als je er geen voordeel van hebt". Het begin Aanvankelijk was verdachte zelfstan dig een financieringsbedrijf begonnen. Dat werd in 1961 omgezet in een N.V. en verdachte werd directeur. De N.V. liet installaties voor kapperszaken enz. ontwerpen en probeerde daar kopers voor te krijgen, die, uiteraard, meestal niet in staat waren contant de installa ties te betalen. Dan zorgde de N.V. voor financiering middels een huurkoopcon tract. Er werd slechts weinig door Arch zelf gefinancierd, het meeste gebeurde door banken. Dan werden de contracten aan die banken gecedeerd. President: .Dan werd tot 85 procent voorschot verleend op de waarde". Verdachte: „Neen, vaak tot 120 en 130 procent, dus 20 of 30 procent bo ven de waarde. Doch de mensen moes. ten dan ook die 20 of 30 procent meer betalen". De banken berekende 30-35 procent rente. Op deze wijze verkreeg Arch liquide middelen omdat in 1964 ernstige moei lijkheden ontstonden Wanneer een contract was afgelost of op andere wij ze die terug kwam. werd daarvan geen kennis gegeven aan de bank. doch op hetzelfde pand opnieuw geleend. Verdachte: „Het intereseerde de ban ken ook niets. Ze zeiden: „Wat kon ons dat schelen, zolang jullie maar betalen". Op deze wijze werden dezelfde huur koopcontracten opnieuw naar een andere bank. of soms dezelfde gecedeerd. „Waar. om zou ik dat doen, we hadden genoeg blanco contracten", aldus verdachte, die ook zei, dat bijv. een zaak in Tilburg, welke zou zijn afgelost, nog f 12.000 moest betalen. President: ..Maar dat stond niet op de Verdachte: „Neen. de derdï balans is geheel verdwenen". Knoeien „U laat het nu wel voorkomen, alsof de banken mee knoeiden, rraar dat is tooh de vraag", aldus de president. Verdachte: „Maar ze vroegen nauwe lijks of niet naar een zekerheid". Pres.: „En u verdraaide de Informa ties". Als voorbeeld haalt de president aan het niet onvermaarde geval van een Haags poellersbedrijf, dat in finan cieel opzicht nogal van zich deed sm e ken. Een Informatiebureau bracht een zeer ongunstig rapport alt, maar ver dachte schreef aan dc bank, dat de be trokkene „enige middelen" bezat. Verdachte: „Iedereen bezit wel geld. Ik heb een man gekend, die geen cent bezat en nu een miljoen waard is" President: ,Maar hetgeen u schreef, i volkomen misleidend". Feller Verdachte, die zich geleidelijk herstelt en feller reageert, zegt dat de banken nog steeds vertrouwen in hem hebben, zodat wanneer alles achter de rug is. hij gewoon kan doorgaan. President: ..Maar toen wist men zeker dit nog niet". Verdachte: „Dat wist men wel". Ter sprake wordt gebracht de verkoop van een cafetaria te Rijen, welke voor f 68.000 was verkocht, maar voordat ze was betaald, een jaar later aan een an der werd verkocht waarna opnieuw naar een bank gecedeerd tVerd. Verdachte: „Maar het eerste contract was niet helemaal juist, er was alleen een rechtswaarde van 40 procent". President: „Maar geen onderpand". Bij het verdere verhobr zegt verdachte: „Als ik hier terecht moet staan omdat ik debiteurenkaarten zou hebben vervalst, dan moeten zeker de lieden terecht staan, die de obligatielening hebben vervalst!" 's Midda 0s Nadat de rechtbank zich In de ochtend zitting tot omstreeks half één had bezig gehouden met het nagaan der feitelijk heden. kwam gistermiddag om half 2 de officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer aan het woord voor het requisitor. Evenals in de ochtendzitting, was ook nu de pu blieke tribune stampvol met belangstel lenden, kennelijk personen uit de zake lijke en financiële wereld De officier constateerde, dat nagegaan diende te worden, of verdachte zaken deed, welke strafrechtelijk niet door de beugel kunnen. Toen de verdachte zijn zaak begon, was de politie in Den Haag al niet zo enthousiast over hem. De zaken groeiden snel en in 1958 had hij bijv. al een lening van een miljoen verwerkt Steeds meer geld was er nodig. Verdachte hield alles alleen in handen. Hij was door de diverse boekhouders welke hij „ver sleet" gewaarschuwd, dat het niet langer ging. Geknoei In 1962 begon hü met zijn geknoei. Het werd een financieel wanbeheer; er was zelfs geen administratie omtrent aandeel houders. Hy verleende kredieten over 5 jaar, maar dat geld moest worden gedekt Geld werd ook voor andere aankopen besteed voor Arch in België en in Duits land. In 1963 had het bedrijf een ton aan huur tekort ontvangen door wanbe talingen en een jaar later zelfs twee ton! In 1964 was er 114 miljoen aan achten, stallige betalingen, plus een miljoen liquidatie schuld. Toen ging verdachte dubbel financieren. Hij speelde com pleet „va banque". In het pompeuze Holywood-ach tige gebouw „De drie eiken" te Wassenaar werden eenvoudige mensen om de tuin geleid in financiële zin. Bij dit alles was B. de centrale figuur, die groot wilden doen. Hij wist fantasie niet meer van realiteit te on derscheiden. „Deze man zou zelfs de Nederlandsche Bank failliet hebben doen gaan", riep de officier uit. Alles gebeurde op zijn sug gestie; hij wist overal van. 2 jaar m.a. De strafmaat moet niet worden afge wogen naar het bedrag dat is verloren en dat in de vele miljoenen loopt. De eis luidde daarom twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Hierna was het woord aan de raadsman, mr. E. Korthals Altes, die de dagvaarding op verschillende punten bestreed. Uitspraak over 14 dagen. Academische examens EINDHOVEN J P C de WeerQ, Den Haj Th M Zwarthuis. U Heeroma, F Drii E R de Winter. mej M L Th Gentmeke, Accountancyde heren A Franki l Kwee, Amsterdam. Kand. wiskunde en natuurwi ,ej J J M Wlllemse mej De Si Weesing. Amsterdam. B Baljet. Haarlem. F A S Llgthart. Hoogkarspei. J A Langendljk, Hoom, en met lof de heer C M Knljnen- burg. Ridderkerk. Doctoraal scheikunde: de heren A J H No- lel. W P Zcylemaker, J J I Overwater. S Skolnik, K Olie, R Eist. en B V Roest, Am- 1 lof de heer L S Doet. geologie: de heer T R Traill. 'a-Gra- Doct. biologie: mevr. M E Dcrvartanlan- J fpma, Amsterdam, mej H de Jager, Hilver- um en de heren A v Dijkma. Amsterdam en 4 J Wichera. Haarlem. Kand. Nederlands: mevr M T Pollmann- S 5chlichting, mej C M Spook, mej E H W Croese. mej J K Dubbeldam en de heren H J Verkuyl. J C A Feiten. H Pley. P J Verkruysse, J H Maureau. G A v Tuyll PJ» 5 terdam. H Brandy Haarlem, M KirnMpm M Bolle. Heemstede Kandidaats sociale wetenschappen: mej t j Raebel. mej M I Jessurun, mej R Y Loes- Doet. opvoedkunde: mej H C M SneltIng, Amsterdam. Doc^ geschiedenis de heer P P Th Huls Kand. tys. geografie: mej L I C v Tonge- ren. Velsen en de heren E A Koster en met lof de heer L W S de Graaff. Amsterdam. J Kand. soc. geografie: de heer M H Alles. 2 1 G J Llgtenberg, HEBT u deze week ook geke ken naar de televisieuitzen dingen van het Tweede-Kamer debat over de nota-Vrolijk? Is het u toen opgevallen dat som mige Kamerleden zonnebrillen droegen? Dat was niet zomaar voor de show, want de felle schijnwerpers van de NTS, die bij dit soort gelegenheden de Ka mer in een lichtzee plegen om te toveren, kunnen bijzonder hin derlijk zijn voor overgevoelige ogen. Voeg daarbij nog het on aangename feit dat de hitte van de lampen het zweet soms over de parlementaire ruggen doet sijpelen, dan zal het u duidelijk zijn, dat de hoogtijdagen van de Kamer in fysiek opzicht vaak meer genot verschaffen aan de t.v.-kykers dan aan de Kamer leden zelf. De eer om op het scherm te ver schijnen weeg) daar nauwelijks tczen op. Niet ten onreöhle wordt dan ook in het verslag van de Kamer over haar nieuwe reglement van orde de klacht geuit, dat „de werkzaamheid van fotografen, televisiemensen e.d. in de vergaderzaal, wanneer belang rijke onderwtrpen aan de orde zijn, voor de leden veel last en hinder, o.a. hoofdpijn door het felle licht van de televisielampen, ten gevolge heeft". interesse ten spijt. Het blijkt uit de kijkdichtheid bij Kamerdebatten die op het scherm werden gebracht. Zeker, het is een passief (en mis schien ook overwegend negatief) soort belangstelling, die in verreweg de meeste gevallen niet leidt tot enig actief deelnemen aan het politieke leven. De gemiddelde t.v.-kijker schijnt meer geïnteresseerd in het gezicht, in de hele habitus van het Kamerlid, dan in wat hij zégt. Maar oök die „oppervlakkige" aandacht is meegenomen. Ze heeft de Kamer toch maar het besef bijgebracht, dat haar „image" in het geding is. De kritische blik van miljoenen kijkers heeft meer effect gesorteerd dan tien tallen geleerde beschouwingen over de noodzaak om het parlement dich ter bij het volk te brengen. P.R.-officer „Doet de Kamer wel iets om ver antwoord, behoorlijk voorbereid, wel aangenaam, politiek propagandistisch in de openbaarheid te treden?" Dat vragen wij ons niet at het is een vraag die de Kamer zichzélf stelt in het hierboven al genoemde verslag Behelpen De kwestie is. dat „'lands verga derzaal" eenvoudig te klein is om als werkterrein voor de modernste publiciteitsmedia te kunnen dienen. Ze mist daarvoor tenenemale de outillage. Maar zelfs al zou die worden aangebracht dan zou het behelpen blijven. Er is schreeuwend behoefte aan een nieuw Kamerge bouw met een aanzienlijk ruimere vergaderzaal die de televisie de technische mogelijkheden biedt om ongehinderd (en zonder hindernis te veroorzaken) haar werk te doen. De voormalige stadhouderlijke balzaal aan het Binnenhof, die se dert 1796 de voornaamste tak van onze volksvertegenwoordiging her bergt, is historisch gewijde grond. Ze is bovendien knus en intiem en ze wordt gewoon oergezellig als de geur van gebraden biefstuk uit het aangrenzende restaurant gaat wed ijveren met de lucht van brandende tabak die opstijgt vanachter de groene gordijnen waar de Kamer leden mogen roken. In de nis Maar de zaal I» te klein, hopeloos te klein. En dat niet alleen voor de televisie. U moet maar eens zien hoe hulpeloos de staatssecretarissen bij de algemene politieke beschouwingen (het jaarlijkse debat over Troonrede en rijksbegroting, dat door het hele kabinet wordt bijgewoond) naar een plaatsje achter de regeringstafel lo pen te zoeken. Ze zitten opeengepakt in de nissen en moeten voortdurend de benen intrekken om de heen-en- weer-dolende bodes te laten passeren. „Stijlloos" noemt de Kamer dat In haar verslag over he* nieuwe '-et»le- ment Maar de Kamerleden zelf kam pen ook met plaatsgebrek. En dat wordt uitgeb-eid. want dat ?it e- straks tot tweehonderd of meer leden wordt uitgebreid, want dan zit er na tuurlijk in als onze bevolking inder daad van plan is binnen vijfendertig jaar de twintig miljoen vol te maken. Ook Engeland Weg dus van het Binnenhof. Ten zij men de hof zou willen overdek ken, maar dan komt de Ridderzaal in de knel en is het gedaan met de luister van Prinsjesdag. De Engel se parlementariërs zitten met het zelfde ruimteprobleem. Het Lager huis telt etterlijke honderden leden meer. maar heeft een vergaderzaal die nauwelijks groter is dan die van onze Tweede Kamer. De m.p.'s kunnen er lang niet allemaal in. Na het bombardement op West minster hebben de Britten de kans gehad om een geheel nieuwe, rui mere vergaderzaal te bouwen, maar ze kozen welbewust voor de traditie en dus voor het herstel van dc oude zaal, waar, zoals Churchill het uit drukte, de discussie van man tot man veel beter tot z"n recht komt dan in een grotere ruimte. Dat argument wordt ook wel ge bruikt tegen hen die de behuizing van de Tweede Kamer te enn win den. Sterk kunner. we het niet vin den. Is in het enorme Bundesliaus te Bonn geen discussie van man tot man mogelijk? We hebben het tegendeel ervaren. Dank zij TV Er is bovendien één belangrijk ver schil tussen het Lagerhuis en de Tweede Kamer: de televisie met hasr hinderlijke, ruimte-vclindendf ap- paratuur heeft in het Engelse parle ment geen toegang, evenmin als radio en film. Hiei is het anders en daar moeten we, ondanks alle herwaren, erg blij om zijn. De televisie iaat zich niet meer uit onze volksvertegen woordiging verdringen. Aan haar is het voor een niet gering deel te dan ken. dat Kamerleder, voor kiezers geen astrale schimmen meer zijn, doch levende verschijningen, die over de tong gaan. bewondering o' rr nsch- ting oogsten, charmeren of afstoten, maar die in ieder geval het onder werp van discussie in de huiskamers vormen. Dat ls al heel wat. Het is voor de democratie minder erg dat er smalend over het parlement wordt gesproken dan dat het wordt doodgezwegen Het parlement staat in de publieke be langstelling, alle sombere commenta ren op teruglopen van de politieke over het nieuwe reglement van orde. Een groot aantal Kamerleden beant woordt die vragen ontkennend en dat is al even veelbetekenend als de vraag zelf. Zij pleiten voor de aanstelling van een soort perlementaire public relations-officer, een ambtenaar, „die kan zorgen, dat het publiek de beste indruk van de Kamer krijgt die maar mogelijk is". Het is geen gek idee. Jammer ge noeg wordt het niet nader uitge werkt. maar dat kan nog goed ko men bij de openbare behandeling van het nieuwe reglement. Als elk groot bedrijf heeft de Kamer inder daad behoefte aan een speciale voorlichtingsfunctionaris, die bezoe kers opvangt, studenten en scholie ren wegwijs maakt, excursies naar het Binnenhof helpt te organiseren, eenvoudige brochures over de wer king van ons parlementaire stelsel produceert enz.Laten we overi gens maar vergeten, dat zo iemand in z'n dooie eentje het parlement „welaangenaam" bij het publiek zou kunnen maken. Die taak blijft aan het parlement zelf voorbehou- Werkwijze Dat onderstreept ook de betrek kelijke waarde van de herziening der parlementaire werkwijze, waarover de kamer straks zal moeten beslis sen. Het nieuwe reglement van orde, dat die herziening regelt, had met ingang van het nieuwe parlementai re jaar (1965—'66) in werking moeten treden, maai dat kan al niet meer. De beslissing is nog steeds niet ge vallen en voLgernde week gaat de Ka mer al op zomerreces. Er is dus nog enig respijt voor die Kamerleden, die als een berg opzien tegen het meest spectaculaire onder deel van het herziene reglement: het (beperkte) verbod om in de Kamer geschreven redevoeringen voor te le zen. Uit de schriftelijke behandeling van de herzieningsvoorstellen krijgt men de indruk, dat de Kamermeer derheid in feite niets voelt voor het voorleesverbod. Men wil het althans aan zoveel voorwaarden binden, dat het nauwelijks nog de naam verbod verdient. Vaderlands Het is misschien minder de angst die hier een rol speelt dan wel de typisch vaderlandse neiging tot per fectionisme. Men wil zo exact mo gelijk formuleren. Er mag geen speld tusen te krijgen zijn, want het betoog komt tenslotte in de Handelingen en die worden gelezen door de achterban f????). Die zou dan wel eens een tekort aan docu mentatie en diepgang kunnen ont dekken. „Afen heeft", zo schrijven ver scheidene tegen het voorleesverbod gekante Kamerleden, „in het land niet alleen waardering voor ora torische hoogtepunten van een de bat. maar weldegelijk ook voor zorgvuldig geformuleerde uitspra ken en voor een goed taalgebruik en een goede stijl". Alsof die twee dingen elkaar zouden uitsluiten. Nog daargelaten het feit, dat taal gebruik en stijl van de meeste ge schreven redevoeringen verre van goed zijn. „Dus" Een aantal Kamerleden meent de pers nog even onderhanden te moe ten nemen. Die is zo geporteerd voor het voorleesverbod, maar het is. zo staat er, „een bekend feit, dat jour nalisten dikwijls reeds tevortn vra gen. om de tekst van een rede die zal worden uitgesproken. Dezen zijn dus wel de laatsten, die kritiek op voorlezende leden mogen hebben". Het woordje „dus" lijkt ons in dit verband nogal misplaatst We zullen er verder maar het zwijgen aan toe doen en het b.v. niet hebben over die Kamerleden, die ln de perskamer tot vervelens toe met de tekst van hun redevoering lopen te leuren en dan nog boos zijn als die de volgende dag niet in extenso in de krant staat....

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7