BEN BELLA IN LEVEN De Gaulle wil de EEG nu op de helling hebben nieuws Scholen wegens koude dicht Kloof tussen rijk en arm niet wijder maken Amerika en Rusland moeten bijspringen Egypte heeft nu geen Duitse experts meer Amerikanen eren verzet Nederland Angola is anders" Gematigder koers bij Boumedienne 6 ZATERDAG 10 JULI 1965 Twee doden door slippen auto EAALTE Bij een verkeersonge luk bij Raalte, op de rijksweg Raalte- Heino, zijn gisteren een 46-jarige man. W. A. Davina, en een 20-jarig meisje, mej. W. M. L. Hendriks, beiden uit Enschede, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de per sonenauto. waarin zij zaten, in een flauwe bocht in botsing kwam met een vrachtauto, doordat de personen auto op het door de regen glad geworden wegdek is gaan slippen. De 21-jarige mejuffrouw M. H. Heine, eveneens uit Enschede, die ook in de personenauto zat, werd zwaar gewond. BREMEN Het zeer slechte zo merweer heeft althans een aantal schoolkinderen in de Westduitse ha venstad Bremen reden tot vreugde gegeven. Drie scholen zijn gesloten, omdat de temperatuur in de lokalen te laag was. Maandag is het echter afgelopen met de zomer-winter-va- kantie. Dan gaat de centrale verwar ming weer aan... GENÈVE Adlai Stevenson, de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, heeft voorgesteld de onder ontwikkelde landen te helpen door grote wereldomspannende projec ten te laten financieren door de VS en Rusland en andere rijke lan den. Aktie is dringend nodig om te voorkomen dat de kloof tussen rijke en arme landen wijder wordt, aldus Stevenson, die dit gisteren in Genève zei op de vergadering van de economische en sociale raad van de VN. Raketgeleerde Pilz teruggekeerd CAÏRO/MÜNCHEN De Duit se raketgeleerde, prof. Wolfgang Pilz, die samen met een aantal landgenoten meegewerkt heeft aan de ontwikkeling van raketten ten behoeve van het Egyptische leger, is in Duitsland teruggekeerd. Dit is gisteren door zijn advocaat in München bekendgemaakt. De Egypti sche autoriteiten hebben de afgelopen dagen vergeefs naar Pilz gezocht. Prof. Pilz is de laatste van de groep oudere Duitse raketexperts die Egypte heeft verlaten. Het vertrek van de geleerde staat in verband met de pogingen van de Westduitse regering om haar in Egypte werkende raketdeskundigen terug te halen omdat dit de betrekkingen met Israël niet ten goede komt. De terug keer van Pilz naar zijn eigen land betekent een nieuwe vertraging voor het Egyptische raketprogramma. De advocaat van prof. Pilz, Alfred Seidl verklaarde, dat de raketdeskun- dige vrijwillig Egypte heeft verlaten, omdat diens contract met de Egypti sche regering is verlopen. Op verzoek van Pilz w'erd dit contract niet her nieuwd, zo verklaarde Seidl. Diplomatieke zegslieden zijn van mening, dat Pilz een baan aan een instituut te München aangeboden is. Sigarettensmokkel: Nederlanders in Italiaanse cel BOLZANO Twee Nederlanders, de 29-jarige J. K. en de 39-jarige J. L.. zijn wegens sigarettensmokkel veroordeeld tot vijftien dagen gevangenisstraf en 80.000 lire 450) boete. Een paar dagen gele den werd het tweetal aangehouden, toen bij de Brennerpas in de kofferruimte van hun autobus veertig kg Franse sigaretten werden gevonden. Voor de rechtbank hielden zij vol onschuldig te zijn. Een „derde man" zou alle schuld hebben De eis tegen beide Nederlanders was veel hoger: vier maanden cel en 1.6 miljoen lire (17.050) boete. Inmiddels is de in beslag nomen bus weer vrijgegeven. De passagiers waren per trein naar hun bestemming (Levicoi gereisd. Matroos verdronken BORN In de schutsluis op het Julianakanaal te Bom is donderdag avond de 24-jarige J. Olivier uit Rotterdam verdronken. Hij voer als matroos op het schip .Margriet" uit Rotterdam en is bij het meren ver ward geraakt in een scheepsdraad. De matroos sloeg overboord, waarop een schipper hem meteen nasprong maar zonder succes. De rivierpolitie heeft naderhand het stoffelijk overschot weten te dreggen. Olie lossen op zee aan banden LONDEN Negenentwintig landen hebben thans de internatironale conven tie tot voorkoming van vervuiling van de zee door olie aanvaard. Hierdoor is het driekwart van de internationale koop vaardijvloot verboden, olie te lossen binnen taohtig kilometer van de kust. Kraandrijver sloopte huis BOCHUM Een kraandrijver, die te diep in het glaasje had gekeken, begon gisteren een in aanbouw zijnd flatge bouw te slopen. Toen de kraandrijver zich niets aantrok van de woedende kreten van zijn makkers werd de politie ontboden. De politie schakelde de stroom van de kraan uit. De kraandrijver rea geerde hierop door uit zijn huisje in de 18 meter hoge kraanarm te klimmen. Daar verzette hij zich tegen alle po gingen om hem naar beneden te lokken. Een aanbod van de brandweer om hem 200 Mark te geven als hij vrijwillig uit zijn hoge positie afdaalde, werd hoog hartig van de hand gewezen. Ten slotte klommen vier brandweerlieden hem achterna. Zij droegen hem naar beneden. Zijn werkdag eindigde in een politiecel. Op een schilderijenveiling in Londen is gisteren in totaal 3.500.000 gulden betaald voor moderne schilderijen, me rendeel van Franse schilders. De molen meisjes van Claude Monet bracht 190.000 gulden op. De raketdeskundige heeft in de Tweede Wereldoorlog samen met Werner von Braun, die op het ogen blik in de VS werkt, gewerkt aan dc V-2 raketten. Na de oorlog werkte hij negen jaar bij een Frans onderzoek centrum in de Sahara. Teruggekeerd in Duitsland kon hij geen baan vin den, zodat hij naar Egypte ging. STEENWIJKERWOLD Mej. Mary de Haan uit de Verenigde Staten zal vanmiddag, als vertegenwoordigster van een Amerikaans-joodse organisa tie, in de Johannes Post-kazerne een document overhandigen aan de com mandant van de kazerne. Hiermee wil de Johannes Post- ohapter, een onderafdeling voor vrou wen van de joodse loge B'nai B'rith, het gehele verzet in Nederland eren. Zoals bekend was Johannes Post, een landbouwer uit het zuiden van Dren te, een van dc voornaamste figuren van de knokploegen. Hij overleed als slachtoffer van de nazi's. Dr. Bartels naar Bondsrepubliek DEN HAAG Staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels (sociale zaken en volksge zondheid) gaat zich volgende week in het gezelschap van een aantal Nederland se deskundigen oriënteren omtrent de Duitse vorderingen in de strijd tegen de vuile lucht. Op het programma staan bezoeken aan er raffinaderijen en besprekingen met Duitse experts. Dr. Bartels wordt onder meer vergezeld van ir. S. H. Visser, voorzitter van de Raad voor de luchtver ontreiniging. De Amerikaanse VN-afgevaardigde wees er op, dat de tien jaar van ontwikkeling die de VN hebben inge steld nu half zijn verstreken zonder dat concrete resultaten zijn geboekt. „Op het ogenblik is onze wereldge meenschap voornamelijk gekenmerkt door een minimum aan samenwerking en zeer ongelijkmatige ontwikkeling. Sommige van de rijke landen hebben de afgelopen vijf jaar een economi sch groeipercentage van 6 procent gekend, maar in arme landen is elke groei, als die er was, opgeslokt door de bevolkingsaanwas", aldus Steven- HONGERPIJN Hij voegde er nog aan toe, dat dit slechts statistische gegevens zijn die geen beeld geven van het leed ver oorzaakt door de tienmaal zo hoge kindersterfte in deze landen. „Zij geven ons ook geen beeld van de zwerver die zonder water of onderdak leeft aan de rand van Aziatische of Latijns-Amerikaanse steden. Zij ge ven ons niet het gevoel van de doffe hongerpijn of van de debiliteit die komt van een dieet zonder voldoende proteïne en vitaminen", zo zei hij. DONKERE ZIJDE „Het is goed dat de rijken rijkei worden. Dat is het doel van economi sche ontwikkeling, maar het is een treurig feit, dat ondanks onze aan zienlijke inspanningen in de eerste helft van het ontwikkelingsdecen nium, de armen nog steeds arm zijn en langzamer vooruitgang dan de hui dige samenleving kan tolereren. „Wij zullen ongetwijfeld de donke re zijde van de maan veroveren, maar ik zou willen, dat wij met even groot vertrouwen de donkere zijde van de rmoe overwinnen om mannen en rouwen een nieuw leven, nieuwe oop en nieuwe ruimte te geven op eze planeet", zo besloot Adlai Ste- enson zijn rede. Betoging voor VS-ambassade in Djakarta DJAKARTA Duizend leden van het overwegend communistische jeugdfront hebben voor het gebouw van de Ameri kaanse ambassade geprotesteerd tegen de Amerikaanse interventie in Vietnam. Zij boden de zaakgelastigde van de VS, Francis J. Galbraith, een petitie aan, waarin de verbreking van de diplomatie ke en consulaire betrekkingen tussen Amerika en Indonesië wordt geëist. De communistische jeugd dringt ook aan op naasting van het Amerikaanse kapitaal en van Amerikaanse onderne mingen en op de annulering van alle zakelijke contracten met Amerikaanse bedrijven. Hierna ging het wederom lp. optocht haar de ambassade van Noord-Vietnam. Daar werd een petitie aageboden. waar in steun wordt beloofd aan de strijd van het Vietnamese volk „tegen het Ameri kaanse imperialisme in welke vorm dan Ook de Indonesische communistische studentenvereniging wil dat de diploma tieke betrekkingen met de VS worden verbroken. Een neger heeft in Johannesburg Zuid-Afrika, midden op straat zijn kle ren in brand gestoken die hij tevorer met benzine had overgoten. Hij overleed later in een ziekenhuis. Het motief van zijn daad is niet bekend. Als men bedenkt, dat met ingang van 1 januari a.s. de organen van de EEG (Europese economische gemeenschap) hun besluiten niet meer unaniem, doch bij meerder heid van stemmen gaan nemen, zal het duidelijk zijn, waarom Parijs zo scherp heeft gereageerd op de harde druk van de voorstanders van de politieke integratie. Deze woorden waren enkele da gen geleden in de Prawda, hel blad van de communistische partij in de Sowjetunie. Met deze conclu sie slaan de Russen de spijker precies op de kop. De betekenis van de crisis van de afgelopen dagen is dan ook voornamelijk, dat Bij de luchtbasis Da Nang in Zuid-Vietnam zijn weer 8.000 Ame rikaanse militairen aan land gegaan om te voorkomen, dat de Vietcong- rebellen slagen in hun opzet, het land in tweeën te verdelen. generaal De Gaulle tot zijn grote teleurstelling moet ervaren, dat Frankrijk alleen staat tegen de vijf partners in de EEG. Met het verdwijnen van de totdus ver ver plichte eenstemmigheid bij het ne men van besluiten is dat bepaald geen leuk vooruitzicht. Men weet dat generaal De Gaul le alles gedaan heeft wat mogelijk was om te voorkomen, dat in de EEG een tegen Frankrijk gerichte meerderheid zou ontstaan. Zeer nauwe banden met de Duitse Bondsrepubliek waren de beste garantie tegen voor Parijs onge wenste ontwikkelingen, zo rede neerde de Franse president terecht. Maar sinds Erhard in Bonn kanse lier is geworden steunen de Duit sers niet meer door dik en dun de plannen van De Gaulle. De hetze tegen Erhard bracht daar geen verandering in. Het is niet waarschijnlijk, dat De Gaulle er iets voor voelt met een EEG genoegen te nemen, waar in Frankrijk door zijn partners buitenspel kan worden gezet. Het demonstratieve verzet, waarvan we de laatste weken getuigen zijn geweest, heeft dan ook niet alleen te maken met het meningsverschil over de landbouwfinanciering, het geven van eigen middelen aan de EEG en het toekennen van contro le-bevoegdheden aan het Europese parlement. In werkelijkheid is het slechts een voorproefje van wat nt>g te wachten staat. De Gaulle zal waarschijnlijk van de huidige impasse gebruik maken om de hele opzet van de EEG nog eens op de helling te zetten. Eerst was de Navo aan de beurt. Nu is de tijd van de EEG aangebroken. Het is echter de vraag, of Frank rijk zich ten aanzien van de Euro pese gemeenschap kan veroorlo ven, wat het met betrekking tot de Navo gedaan heeft. De consequen ties in de economische sector zul len veel zwaarder wegen dan die in het militaire vlak. Bovendien ondervindt de Franse president steeds minder begrip voor zijn grillige politieke daden bij velen van zijn landgenoten. Couve de Murville, de Franse mi nister van buitenlandse zaken, is de beminnelijkheid zelve, zolang er geen zaken gedaan behoeven te worden. Zit hij eenmaal aan de con ferentietafel, dan verloochent hij zijn calvinistische afkomst niet. é3EèsêB Straten veranderden in kanalen, toen dezer dagen in Calcutta een geweldige regenbui was uitge woed. De inwoners van de stad. liepen tot aan hun middel door het water omdat de afvoerin- stallaties het water niet konden verwerken. Duizenden perso nen werden dakloos. McNamara krijgt Frans „nee" PARIJS Frankrijk heeft het voorstel van de Amrikaanse minister van defen sie Robert McNamara, een Navo-commis- sie op te richten voor de gezamenlijke controle op de kernstrijdkrachten van de| hand gewezen. McNamara deed het voorstel in m Hij wilde vier of vijf ministers van defensie uit Navo-landen uitnodigen, de commissie zitting te nemen. Het Franse „nee" betekent niet. dat het plan nu van de baan is. Nederlander bij Modena verongelukt MODENA (Italië) De 35 jaar oudel Nicolaas Versteeg uit Utrecht is gisteren bij Modena bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De Nederlander reed met een Italiaanse vriend op de ver keersweg van de zon. Beide mannen hebben blijkbaar de waarschuwing over het hoofd gezien, dat zij in verband met herstelwerkzaamheden van rijbaan moesten veranderen. Op het laatste ogenblik moest hun auto uitwijken. Zij kwamen op de rijstrook met verkeer uit de tegenovergestelde richting terecht. Een botsing met een tegenligger was onvermijdelijk, aldus de politie. Versteeg werd gedood. Zijn metgezet en de chauf feur in de andere auto moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. „Angola is anders" luidt de titel van een nieuw boek van dr. P. K. Huibregtse, dat bij de Forum Boe kerij van Ad. Af. C. Stok te Den Haag is verschenen. Naar aanlei ding van zijn reizen door Afrika schreef hij reeds „Marokko in het zonlicht", „Achter de Hoge Atlas" en „Groen land, zwarte mensen". Dr. Huibregtse, die docent is aan een Haags lyceum bracht vier maanden in Angola door, waar hij tot de ontdekking kwam, dat dit Portugese gebiedsdeel „anders" was, dan hij uit artikelen in aller lei dag- en weekbladen had ge meend te moeten opmaken. Hij schrijft dat het „een leugen is, te zeggen, dat de omstandigheden in Angola een belediging zijn voor de menselijke waardigheid; dat het een infame leugen is, dat er volke renmoord op grote schaal plaats vindt". De schrijver herinnert aan de pogingen van Chinese en Russische zijde, vaste voet te krijgen in Afrika en aan de gevaren, die hieraan voor het Westen verbon den zijn. De Portugese overzeese provincies noemt hij vooruitge schoven posten van de verdediging van het Westen. „Wie deze prijs geeft, geeft op den duur zichzelf prijs", aldus dr. Huibregtse. „Angola is anders" (269 blz., 15.90) geeft de lezer een indruk van wat dr. Huibregtse tijdens zijn verblijf in Angola heeft gezien en gehoord. Het is een boeiend ver- haql, dat veel misverstanden recht zet, maar dat toch vaak volstaat met het constateren van feiten, zonder dat de werkelijke toedracht er van wordt toegelicht. Ook valt het op, dat soms wel eens iets te gemakkelijk begrip voor het standpunt van Portugal wordt ge vraagd. Zo ook op blz. 58, waar melding wordt gemaakt van de arrestatie van honderden nationa- Het is langzamerhand duidelijk geworden, dat het nieuwe bewind in Algerije een gematigder koers zal volgen althans zolang het zijn positie nog niet geheel heeft geconsolideerd. Er zijn aanwijzin gen dat kolonel Boumedienne meer aandacht wil wijden aan binnen landse en met name economische problemen en dat niet zoals voorheen in de eerste plaats zal worden gestreefd naar een belang rijke rol voor Algerije in de inter nationale politieke arena. Boumedienne is blijkbaar niet van plan, betrokken te worden bij een of andere vorm van dogma tisch socialisme. Hij zal wellicht een socialisme van „Algerijnse sig natuur" bepleiten, vermengd met een soberheidsprogramma. Men wijst er wel op dat Boumedienne tot de verdaging van de Afrikaans- Aziatische conferentie, die in Al giers zou worden gehouden, heel nauw met de Chinese communisten heeft samengewerkt Deze houding had echter een zuiver taktisch karakter, omdat de kolonel in de eerste dagen na de verwijdering van president Ben Bella bijzonder verheugd was, dat Peking zich achter hem schaarde. Zouden ook de Chinezen zich tegen hem ge keerd hebben, dan zou Boume dienne zich wellicht niet hebben kunnen handhaven. De kolonel lijkt er thans in geslaagd te zijn, de kritiek op de verwijdering van Ben Bella te doen verstommen. Hij staat bekend als een hard werker en een uitste kend organisator, die bijna niet in de openbaarheid treedt. Hij zal zeker geen pogingen doen, zich zoals Ben Bella deed door de massa te laten bejubelen. Die tijd is voorbij, ook al omdat men niet nodeloos herinneringen aan Ben Bella wil oproepen. Over de afge zette president wordt wijselijk niet meer gepraat. Men schijnt tot het inzicht te zijn gekomen, dat hij al zwart genoeg is gemaakt. Kenne lijk wil men zijn vereerders niet verder prikkelen. De nadruk valt nu op een algemene veroordeling van de persoonlijke heerschappij. Algerije heeft volgens de nieuwe heersers geen grote leider nodig, maar goede instellingen en ideeën. Men pleit voor „arbeid en collec tieve inspanning in de anonimi teit". Ook wil men herstel van de controle op het bestuur door par lement en partij. Tegenover zulke woorden, die er op duiden, dat de nieuwe machthebbers nuchterder en realistischer willen regeren dan totdusver gebruikelijk was, staan overigens talrijke algemeenheden over revolutie en socialisme. Dat was ook het geval met de redevoe ring, die Boumedienne vorige week hield Hij keerde zich echter dui delijk tegen buitenlandse avontu riers en de „import van ideeën", zonder dat hij de communistische landen met name noemde. Uitgesproken slecht is thans de Algerijnse relatie met Egypte. Ken nelijk betwijfelt president Nasser of het hem nog gelukken zal, het nieuwe regime in Algiers voor zijn karretje te spannen.... Kolonel Boumedienne vierde de onafhankelijkheidsdag van Algerije op 6 juli jl. samen met de ambassa deurs van Frankrijk (links), de Sowjetunie en enkele andere landen. Jjh. eea feanfce hij I De negenjarige reken kunstenaar Elmar Eder uit het Beieres plaatsje Garching bij München kan de hoogste klas van de lagere school links laten liggen en meteen naar het gymnasium gaan. Dit omdat de wiskundige kennis van Elmar gelijk staat aan die van iemand die het eindexamen mid delbare school in zijn zak heeft. I De bevolking van het gebied rond Huelva in Spanje heeft gemeld eer gisteren boven verschil lende plaatsen een vreemd vliegend voor werp te hebben gezien. Het voorwerp was „zilverkleurig en lichtge vend". Volgens bewoners van de stad Ayamonte be woog het voorwerp zich langzoom op grote hoog te tot het boven zee verdween. In het gebied bij Huelva is de Italiaan Christoforo Colombo (Columbus) zijn ontdek kingsreis begonnen. Aan de Technische Ho geschool in Delft is giste ren voor het eerst een vrouw afgestudeerd als vliegtuigbouwkundig in genieur. Het is mej. Koo Su-ling, die in Malang werd geboren en in 1956 in Djakarta eindexamen hbs deed. Zij werkte praktisch onder meer bij de KLM in ons land en Itho Aircraft in Japan. *1 Gemeentelijke autori teiten in St. Boniface (Canada) hebben 26 jon ge Franse toeristen in de cel laten zetten. De cel len en kantoren van het politiebureau in het voor een deel Frans sprekende Canadese stadje zijn niet meer in gebruik en die nen nu als onderkomen voor toersiten die niet zo goed bij kas zijn. De vrouwelijke toeristen werden ondergebracht in het wat luxueuzere nieu we politiebureau vlak naast het oude. Wilde jacht in VS op bankovervallers TONOPAH/VS De Amerikaanse politie heeft sinds donderdag een wilde jacht gemaakt op twee bandie ten, die dinsdag een bankoverval hadden gepleegd in Portland (Ore gon), waarbij zij 14.000 dollar buit maakten en een politieman doodscho ten. Op hun vlucht hadden de bandie ten verscheidene gijzelaars meegeno men, die nu echter allen in veiligheid zijn. De twee mannen, de 30-jarige Wilbur Crey en de 24-jarige Karl Bowles, zitten nu in een berghut in de omgeving van Tonopah, die door de politie is omsingeld. De twee misdadi gers hebben een lange straflijst en zijn kort geleden uit de gevangenis te Oregon ontslagen. De grensbewakers in Oost-Berliin worden thans met hun gezinnen gehuis vest in woningen bij de muur, om zodoende vluchtpogingen naar het westen beter te kunnen verijdelen. Dit is mee gedeeld door overgelopen grensbewakers.! Franse advocaten: PARIJS Ben Bella, de afgezette president van Algerije, is nog in leven. Drie van zijn voormalige advocaten hebben gezegd hiervan overtuigd te zijn. Zij maken zich wel bezorgd over zijn lot. De Franse juristen hebben vergeefs geprobeerd in Algiers met Ben Bella in contact te komen. Zij zijn niet aan de weet kunnen komen in welke gevangenis hij zit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5