MONARCHIE - VOOR OF TEGEN? Tien voor tieners Persoon vorstin geeft doorslag Bijtring Hardhandig Toenemende twijfel aan zin erfelijk koningschap Boer Koekoek, fractie voorzitter van de Boeren partij, heeft, in een tv-inter- view, op de vraag wat hij dacht van de monarchie een antwoord gegeven dat aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. „Als we geen Ko ningin meer hebben", aldus de heer Koekoek, „krijgen we een president, bijvoor beeld Cals of Smallenbroek; in dat geval kies ik liever voor onze Koningin." Voorshands zal het bij een vraag moeten blijven of, door de gebeurtenissen rondom de verloving van prinses Beatrix, onze monarchie er zonder kleer scheuren is afgekomen. Nie mand kan op korte termijn de gevoelens van het Nederlandse volk afdoende peilen. Uit de reacties van de publieke opinie mag echter worden afgeleid, dat een latente republikeinse ge zindheid is versterkt. Openheid nodig Op het ogenblik kan slechts door openheid en een eerlijke discussie over de zin van het bestaan van het Huis van Oranje een langzaam voortvretende twijfel over het nut van een erfelijk koningschap tot staan worden gebracht. Koningin Juliana heeft ons een voorbeeld gegeven van wat openheid vermag, door de wijze waarop zij en haar gezin zich hebben onderworpen aan een scherp interview van de „harde" journalist Kenneth Harris van de BBC. Juist nu mag het niet meer gebeuren, dat de zin van het Nederlandse koningschap bulten discussie wordt gesteld. Vooral vele jongeren levensbeschouwe lijk uit alle milieus zijn vol strekt niet geneigd de monarchie zonder meer te accepteren. Dit is een feit, dat iedereen na diverse gesprekken kan constateren. Harde eis kele jongeren margrieten leggen aan de voet van het Nationaal Monument op de Dam. Doel was zwijgend te protesteren tegen de verloving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. Een wat over bodig en theatraal gebaar. In een democratische staat zijn immers andere middelen dan de straat om een mening kenbaar te maken. Het optreden van de Amsterdamse po litie verdient echter ook een kwa lificatie: als in strijd met de democratische normen. BEZETTINGSTIJD Frits van der Poel van de KRO- actualiteitenrubriek Brandpunt zei ervan: „Als er iets in deze dagen aan de bezettingstijd heeft herin nerd was dat het optreden van de Amsterdamse politie." De politie arresteerde niet al leen, op nogal hardhandige wijze de demonstranten, maar verhtn- derde op dit ogenblik tevens eei cameraman van Brandpunt opna men te maken. Toen een van de jongelui vroeg met welk wetsartikel of welke politieverordening men dit „optre den" wilde motiveren, moet een inspecteur hebben gezegd: „Al heb Ik geen poot om op te staan, toch tal ik jullie wegtrappen.' BEGRIP Begrip voor de moeilijke situatie waarin de politie dikwijls verkeert Is overigens op zijn plaats. Na het signaleren, de voorafgaande nacht, van „republikeinse" biljetten, en met het vooruitzicht van het be zoek van het verloofde paar, moe ten de Amsterdamse politicmannen zich weinig op hun gemak hebben gevoeld. Gelukkig zal de hoofd commissaris nu een onderzoek la ten instellen naar dit weinig tacti sche optreden. Het koningschap in onze samen leving is weer zeer een onderwerp van gesprek geworden. Niet voor het eerst overigens, al werkt de publiciteit in onze tijd wel verhe vigend. Het huwelijk van prinses Irene is voor de geschiedenisleraar Scheps begrijpelijke aanleiding ge worden tot enig historisch onder zoek. waarvan men juist in deze weken het resultaat zal willen lezen. Essentiële punten komen aan de orde en uit het verleden treden telkens kwesties naar vo ren. die ook nu actueel zijn. Reden temeer om er kennis van te nemen, ook al opdat we plaats en functie van het koningschap in onze dagen te scherper zien, wel licht ook meer in de betrekkelijk heid die ze hebben. Gaarne aanbe volen. Q41 bli, 5.90). „Afscheid" ting te wijzen die bepalend kan zijn voor de weg die Nederland in de toekomst zal inslaan. Hij wijst er allereerst op, dat de huidige generatie te weinig histo risch denkt om nog een verklaring te kunnen vinden voor het ver schijnsel monarchie. Hij zegt dat, als er zovelen zijn die moeite hebben met een intellectuele ver antwoording van onze staatsinstel lingen, het nodig is een gesprek hierover niet uit de weg te gaan. Sprekend over de plaats van de Nederlandse monarchie in ons volksbestaan komt prof. Patijn tot de conclusie, dat de beslissende vraag steeds is, waarmee het ko ningschap van een bepaald volk zich in de geschiedenis van dat volk heeft vereenzelvigd. Het ko ningschap moet door identificatie, door vereenzelviging, met de deugden van een volk de continuï teit, de onafgebroken voortgang, in een volksbestaan verzekeren, ook in de wisseling van tijden en omstandigheden. Toen de ministers in de oor logsjaren in Londen om de ha verklap wisselden, kon toch worden geregeerd omdat het gezag in handen lag van konin- Graag reacties „Monardhie voor of II tegen?" Dit vraagt een van onze Ruimteredacteu ren zidh af op de Ruimte- pagina van deze week. Wij zouden graag willen weten, hoe onze lezers hierover denken. gin Wilhelmina. Dat was echter mogelijk, omdat de Koningin toonde besef te hebben van het diepste wezen, van het „gees tesmerk", van het Nederlandse volk. Wat is dit diepste wezen? Prof. Patijn antwoordt: vrij heid, reformatie en tolerantie. Deze woorden hebben te maken met de oorsprong van de Neder landse staat: de strijd tegen Span je. Vrijheid betekende de worste ling met de vreemde heerschappij, met een koning van Spanje die werd afgezworen omdat hij niet meer optrad als een herder met goede zorg voor zijn schapen, maar als een tiran. Het woord reformatie betekende politiek ge sproken een oproep tot strijd tegen de machten van de contra-reforma tie en Europees grote-mogendhe- den imperialisme.Bij tolerantie moet worden gedacht aan de gees telijke vrijheid in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. Zodra de monarchie toont besef te hebben van deze dingen Ook sommige leden van een oudere generatie bekruipt twijfel. Enerzijds is er de rechtervleugel. Professor mr. F. J. M. Duynstee betoogt in een artikel in het dagblad Het Parool dat de mythe van het koningschap vereist dat huwelijkspartners worden gekozen die op z'n minst van ade) zijn. „Het moge hard klinken, maar het is m.i. de harde realiteit dat de monarchale positie en het hiermede verbonden beginsel van erfelijkheid, voor degenen die de ze positie en dit beginsel in hun persoon levend willen houden, een zware last, een harde beptrking, een inderdaad zeer verouderde reserve opleggen bij de keuae van een echtgenoot" Eerder zegt hij, dat de levens stijl van een koninklijke familie „een schimmenspel wordt als deze wordt gevoerd door mensen als wij allemaal, door een keurige doodgewone student, door een net te ambtenaar van de buitenlandse dienst zoals er talloze zijn." Prof. Duynstee besluit met op te merken „dat het een droeve ervaring is te moeten constate ren dat wij ons mentaal moeten gaan voorbereiden op een hope lijk ver afgelegen afscheid dat onafwendbaar schijnt, maar dat een afscheid is van een institutie welke ons dierbaar is en welke de waardigheid van onze natie menselijke gestalte gaf." Stemmen van links. De fractie voorzitter van de PSP. de heer H. J. Lankhorst betoogde in de Ka mer dat de pacifistisch denkende socialisten „de monarchie uit de tijd achten, niet in overeenstem ming me't de democratie, en voor degenen die het koningschap moe ten vervullen, zomede voor de leden van hun gezin, een bijna niet meer leefbare positie." De heer Lankhorst zei ook, dat de wijze waarop koningin Juliana de functie van staatshoofd vervult het voor de partij niet opportuun maakte hierover een uitspraak te doen. Met andere woorden: de persoon van de vorst is van belang voor de aanvaardbaarheid van de monarchie. Het is opmerkelijk dat ook het linkse opinieblad D< Groene Amsterdammer zich in de ze geest heeft uitgedrukt. In een hoofdartikel, getiteld ,X>. monarchie in de waagschaal" wordt uiteengezet, dat waar elder: monarchisten republikeinen wer den, in Nederland republikeinen lijkheid van koningin Wilhelminr maakte. „Dat was voor alles t< danken aan de moed en wijsheid waarvan koningin Wilhelmina blij - gaf bij de uitoefening van haai taak, aan de ongenaakbaarheid jegens zichzelve en anderen, waar mede zij de vervulling van haa. Uit de doolhof van discussies en meningen van de laatste weken moet een uitweg worden gezocht. Het ls de verdienste van prof. "IV/TET Open armen nebben radio en televisie Ronnie Tober ontvangen en met beide handen heeft het „beste junior-talent" van Amerika zijn kansen gegrepen, toen hij verle den jaar voorgoed in ons land kwam wonen. In re cord-tempo is hij naar de top van onze vaderlandse amusementswereld ge. klommen: deze maand komt hij met Snip en Snap voor de eerste maal op het revue-podium. Ronnie Tober is een jon gen, die het in zijn vinger toppen heeft. En daarbij komt dan nog, dat hij in de Verenigde Staten volop de gelegenheid heeft gehad om te laten zien wat hij kan. Drie jaar was hij, toen hij in 1948 met zyn ouders naar Albany, de hoofdstad van de staat New York. emi greerde. Op zijn achtste jaar begon hij zijn zangcarrière in het plaatselijk kerkkoor. Drie jaar later hij was greep zn kansen toen elf kwam hij by een talentenjacht als winnaar uit de bus en dat opende voor hem de poorten van televisie studio's. Sindsdien was in de wereld van de Amerikaanse show-business de naam van Ronnie Tober op ieders lip pen. Hij trad op in tal van populaire tv-programma's en behoorde onder meer tot de gasten in de bekende show van Perry Como. Op zijn zestiende jaar reeg Ron nie Tober een eigen televi sieprogramma en in hetzelf de jaar (1960) werd hij uit geroepen tot het „beste ju nior-talent" van de V.S. De Nederlandse kijkers maakttn kennis met Ronnie Tober, toen. hij in december 1963 op vakantie in ons land met Willem O. Duys „voor de vuist weg" wat bab belde. Sinds verleden jaar augustus heeft hij meege daan aan twintig radio-uit zendingen en was hij gast in de shows van Corry Brok ken en van vader en dochter Alberti. Zijn grootste popu lariteit dankt hij aan zijn optreden bij de landelijke selectie voor het Eurovisie songfestival, waaruit hij ove rigens niet als v' voorschijn kwam. ZATERDAG 10 JULI 1965 Boer Koekoek: „LIEVER GEEN CALS OF SMALLENBROEK' door Huib Coudriaan HET Nederlandse koningschap is onbedreigd." Dit is de eerste zin van een artikel van prof. dr. C. L. Patijn over de grondslagen van onze monarchie in het maandblad Wending van februari 1965. En verder: „Het Huis van Oranje is zo stevig verankerd in het Nederlandse volksleven, dat wie hieraan zou willen raken diepe gevoelsreacties zou op wekken, die hem het genoegen spoedig zouden doen vergaan." Dat prof. Patgn met deze zinsnede in de roos schiet, behoeft na de Roerige Claus-dagen", zoals een dagblad de achter ons liggende weken treffend typeerde, niet meer te worden betoogd. Ik vraag me echter wel af, of de schrijver zyn artikel ook nu nog zou beginnen met zonder meer vast te stellen dat het Nederlandse koning schap onbedreigd is. Het zesde hoekje „Een tien voor de tienersals bloem lezing uit de Nederlandse schoolpers (1963-1964) geeft een beeld van de gedachten- en gevoelswereld van de tie ners van precies deze tijd. aldus prof. Patijn zal blijken, dat zij in het hart van het volk is verankerd. „Koningin Wilhelmina vereenzelvigde zich in Londen mei de goede identiteit (wezensken merk) van ons land. Het koning schap heeft toen gefunctioneeri mals het moest, dienend en stimu lerend, verzamelend en helpend Evenwich' De heer Patijn zet uiteen dat onder een stabiel koningschap de politieke en geestelijke te genstellingen ook nooit tot kookpunt zullen oplopen: het gezag staat erboven en blijft koel, tolerant en onpartijdig. Het koningschap in Nederland ontleent zijn gezag ook niet aan een speciaal „goddelijk recht" van vorsten. De innerlijke waarde blijft de eigenlijke bron van het prestige. „Het gezag van het Huis van Oranje was het grootst in de eenvoud van het Prinsenhof te Delft en de werkkamer van Wilhelmina in Engeland." Hij besluit zijn artikel als volgt: „De koning als Archimedisch punt buiten de politieke ruimte, zorgt voor het bewaren der evenwichten en eenheid. Het Nederlandse ko ningschap houdt in dit opzicht een sterke garantie in, ook voor de toekomst". Hij voegt hier echter bijna waarschuwend aan toe: „Mits koning en volk het eens blijven over de aard van de goede Neder landse identiteit (wezenskenmerk) en weten wat zij daarmee bedoe len in de verandering dc wereld." Geen mythe meer Mijns inziens is wel duidelijl lat de monarchie in Nederlant niet afhankelijk kan zijn van de mythe van een boven alles en allen verheven vorst Koningin Juliana is erin geslaagd het sym bool vlees en bloed te geven. Wij zullen echter moeten besc en, dat het symbool nu niets menselijks meer vreemd is. Misschien is veel twijfel terug te voeren tot het door velen kenne lijk nog onverwerkte brok reali teit, dat de vermenselijking van het staatshoofd ook betekent: meer persoonlijke vrijheid en verant woordelijkheid. Deze verworven heden gaan nu eenmaal niet samen met het sprookje van de verheven en griezelig volmaakte monarch van vroeger dagen. Soms is er echter moed voor nodig afscheid te nemen van droomland, of van schimmen, ook van hersenschimmen. - het blijft een „gesloten boek" Tenminste volgens de samen- wanneer eigen onrust niet past op stellers, die de uitgave als g6SS" j j t undanks het grotendeels ontbre- zodanig in de inleiding redac- ken van de gedachten- en gevoels- tioneel verantwoorden. wereld van de tieners van precies De lezer verwacht een grote kllfne J moSte vS°HhL?i"SeiX verwondering, een intense waai"d. „Een vredig diertje", een verwarring en een onthutsen- ES&ZffSP&gS?.o™ b£ ae wanklank in het werk van °gg componeerde mooie poëzie in jongens en meisjes van zes- Sm tien tot twintig jaar. En zeker laatste deed hij ons geloven in het een gemoedsgesteldheid, die fra?"?n!: pedagogische en psychologi- pen en" S je'nt^n'warm'e serie peten van de pubers zo adem nu nee uitputtend te boek hebben hou ie van me gesteld. of ben ]e 9een gedicht want wij gedichten houden In de pocket klinkt de verbijs- van e"caar terde dissonant in het literaire tussen onze witte dunne la- accoordje. waarop de uitgever het kens gooit, matig van toon. Jammer. De Het boekje opent met Rerum jongeren uiten weinig van hun Novarum, een scherpe en duidelii- woedend volwassen worden, on- ke kanttekening bij het omstreden dankf dat !e uit«ever de ^n Mgr.VbbisonhÏÏÏÏ openhartigheid m de gedachten- to God". De kanttekening we% wereld van de tiener zo hoopvol geschreven door de achttienjarige aanmoedigt: onder andere met het Willy Aerts. deen verschijnen van dit boekje. Met een enorme snelheid en Gezien de literatuur van een zonder hoofdletters vertelt de aantal jonge gevestigde auteurs achttienjarige Victor Smit in een schijnt men in Nederland eerst ver mengelmoesje van Amerikaans en de twintig gepasseerd te moeten zijn Nederlands het verhaal De man om „puberaal" te kunnen schrij- met de triangel." Het verhaal valt yen. Echte pubers komen er niet op door zijn populaire prietpraat toe. Zij zijn te emotioned en en bovendien omdat het twintii? houden hun werk liever in porte- bladzijden lang is. feuille. Als laatste noemen we Jean Paul Ook dit werkje brengt de lezer Wils (17). Knap vertelt hij in ziin niet dichter bij de gevoelswereld Regen, mist. enzovoort over de van de jongeren. Misschien af en jongen Assu. Het is een gewoon «n toe een facet. eerlijk verhaal over een gZ® ïe *2*? si*1??jft,de ^'en- ion*en 'n conflict met zijn moeder, tienjarige Paul Tuithof in zijn broer en zusje. De drie nerinne- Puberdioht: ringen geven treffend de gedachten ik ben gevangen in mijn pu- beïa'dert "hef meesPd? oerteit de samenstellers. Een opzet die in boeken waar ik sta ge- overigens als enige de uitgave van schreven een dergelijke pocket kan recht- als iets dat over gaat vaardigen. en alles wat ik zeg en doe VOa5 tieners onder bee*l nie« met ei0en z.jn te wMkk'aL Rot h'. bois, Michel van der Plas, Edithe ik worstel volgens vastgelegd de Clerq Zubli Bessie Sohadee systeem Uitgave (Nijgh en Van Ditmar) tot anders of het moet onthutsend zijn ROLF HOEKSTRA

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 20