Nieuwe Leidse Courant Ruimer stemrecht zuidelijke negers m Wetsontwerp ook door het Huis aanvaard Amerikaanse mariniers vielen Yietcong aan Koningin Anne-Marie: dochter Ovaties voor verloofd paar in Rotterdam EEG-commissie heeft nieuwe voorstellen C© N.V. Philips sticht internat, school Commentaar Laatste tramrit vervalt door nozemterreur weerbericht CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh is gheblavan mijn hart in teghenipoatl" Zaterdag 10 juli 1965. 46ste jaargang Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven KERKSTRAAT 2 28 Telef. 01726—2541 - VRAAGT BROCHURE V J Kantoren Leiden Steenstra'at 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtend Conflict met koning Papandreou zal waarschijnlijk ontslag wagen ATHENE Het is niet uitgesloten dat de Griekse premier Papandreou binnenkort zijn ontslag zal aanbieden, omdat koning Constantijn geweigerd heeft hem in audiëntie te ontvangen. Tussen de premier en Constantijn is een controverse gerezen over het voor nemen van Papandreou de rechtsgezin- de minister van defensie en de stafchef van het leger te ontslaan. Papandreou heeft de Koning, die op Korfoe is in verband met de bevalling van zijn echt genote, herhaaldelijk om audiëntie ver zocht. Het schijnt dat Constantijn niet van zins is hem te ontvangen. De premier heeft nu zijn ministers verzocht maandag in bijzondere verga dering bijeen te komen. De afgevaar digden van de Unie van de centrum partij. die in de regering zit, zijn voor de daaropvolgende dag bijeengeroepen. WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van afgevaardigden heeft gis teravond met 332 tegen 85 stemmen een wetsontwerp aanvaard, waarin het stemrecht van de negers wordt gegarandeerd. Het ontwerp is een vervolg op de wet inzake de burgerrechten. Een commissie van Huis en Senaat zal de kleine verschillen in de teksten van beide parlementaire organen moe ten wegwerken, alvorens president Johnson het ontwerp tot wet kan maken. Indien het wetsontwerp van kracht wordt, zullen zeven zuidelijke staten Alabama, Mississippi, Louisiana, Georgia, South Carolina, Virginia en delen North Carolina een einde moeten ma ken aan de gevraagde proeven vai letterdheid der aspirant kiezers. Het Huis schafte onder meer nog de kiesrechtbelasting af, die in genoemde zuidelijke staten van kracht was voor de plaatselijke verkiezingen. Veel negers Senator Kennedy: Geweren en bommen kunnen geen lege magen vullen SAIGON/HANOI/LONDEN/WASH- INGTON Voor het eerst hebben Amerikaanse mariniers gisteren hun verdedigende houding laten varen en eenheden van de Vietcon aange vallen. Zij gingen aan land op een eilandje bij Tsjoe Lai, 560 kilometer ten noorden van Saigon, nadat dit eiland door de opstandelingen was bezet. Op het eiland was het hoofd kwartier gevestigd van een vloot van Zuidvietnamese schepen, die de kust tegen Vietcong-infiltraties be waakt. Tweehonderd guerillastrij- ders werden op het eiland omsingeld en moesten uiteindelijk de strijd op geven. D actie heeft aan vijf Amerikanen het leven gekost, terwijl er veertien gewonden vielen. Aan Vietcong-zijde vielen vier doden en werden 51 ge vangenen gemaakt. Bij operaties op het vaste land van Zuidvietnam zijn ongeveer twaalf Amerikanen gedood en veertig gewond. Voor het eerst sneuvelde een Australiër. President Johnson heeft op zijn persconferentie meegedeeld, dat de Amerikanen sinds hjj president is in Vietnam 300 man hebben verloren. 160.000 levens Johnson zei. dat de VS sinds de tweede wereldoorlog 160.000 levens hebben verloren in Griekenland, Tur kije. Iran, Formosa, Zuid-Korea. Gua temala. Libanon, de Dominicaanse Republiek en Vietnam. „Wij zijn niet van plan ermee op te houden, voordat de agressie is opgehouden", aldus Johnson, die nog eens verklaarde, dat de vervanging van Maxwell Taylor door Cabot Lodge geen wijziging in de Amerikaanse politiek betekent. ezfi hm hm hm hm hm hm hm hm Oe Thant Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren in Londen met de Britse eer ste minister Harold Wilson gesproken, voornamelijk over de kwestie-Viet- nam. Naar verluidt beschouwt de Britse regering de aanvaarding door he communistische bewind in Hanoi van de Britse parlementair secretaris In één ooannslaa In het verkeer ook een kerkbord? pag. 2 Nieuws achter het nieuws pag. 5 Duitse expert zoek in Egypte pag. 5 Ben Bella leeft pag. 5 Kamermuziek: hoofdpijn Pag. 7 En in het ZONDAGSBLAD (zes pagina's): Rotterdams nieuwe con certgebouw Het wonder der opstan ding Apostolair jaar Meisjesberoepén Ruimte voor ons en onderminister voor pensioen zaken Harold Davies als een eerste kleine stap in de richting van een bestand. Het Noordvietnamese persbureau heeft echter een verklaring gepubli ceerd, waarin met klem wordt tegen gesproken, dat Noord-Vietnam nu wel de vredesmissie van het gemenebest zou willen ontvangen, zoals in Britse kringen werd beweerd. Politiek Senator Robert Kennedy heeft giste ren verklaard, dat de oplossing voor een roerige oorlog politiek moet worden ge zocht en niet militair. Hij doelde kenne lijk op Vietnam. Uit de redevoering van Kennedy waren enkele passages ge schrapt, waarin hij kritiek oefende op president Johnson en de Zuidvietnamese regering. „Indien alles wat een regering haar volk kan bieden in antwoord op ondermijnende activiteit, tien jaar na palmbommen en zware artillerie is, zal d :ze regering geen lang leven beschoren zijn", aldus de senator. „Geweren en bommen kunnen geen lege magen vul len", aldus besloot hij. KORFOE (GRIEKENLAND) De achttienjarige Koningin Anne-Marie van Griekenland heeft vanmorgen om tien minuten over zes in het kas teel „Mon repos" het leven geschon ken aan een dochter. De baby weegt acht pond en vier ons. Moeder en dochter maken het uitstekend. Enkele minuten na de geboorte snel de een stralende koning Constantijn (25) naar het hek van het paleien ver telde de daar wachtende journalisten: „Het is een meisje. Zij weegt 4.4 kg". Tegen verslaggevers zei de Koning; „In mijn familie is men zeer beleefd. Wij laten de dames altijd voorgaan. Daarom hebben we nu een dochter. Zij zeer mooi en lijkt op haar moeder. Het kind heeft donker haar, maar de dokters zeg gen dat dat lichter zal worden en blauwe ogen. Het is 53 centimeter lang". Koning Constantijn heeft bekendge maakt, dat alle kinderen die in zijn Koninkrijk op dezelfde tijd geboren zijn, op kosten van de Koninklijke familie zullen worden opgevoed. De Griekse regering heeft opdracht ge geven de ministeries en openbare diensten vandaag te sluiten om het personeel ge legenheid te geven de blijde gebeurtenis te vieren. Tip leverde geen Howard Biggs op LONDEN Honderdvijftig man sterk en voorzien van traangas is de politie gisteren naar een leegstaand huis 50 km buiten Londen getogen op de anonieme tip, dat de donderdag uit de gevangenis ontsnapte treinrover Ro nald Biggs zich daar zou ophouden. Na drie uur kwamen de agenten tot de ontdekking, dat zich niemand in dat huis bevond. Later heeft de politie met een tiental honden het terrein rond het huis afgezocht, maar ook dit leverde geen resultaten op. Vieteong legde hinderlaag: 235 slachtoffers SAIGON De hinderlaag die de Viet eong donderdag 60 km ten noord-westen van Saigon aan eenheden van het zuid vietnamese leger had gelegd heeft aan Zuidvietnamese zijde 235 slachtoffers ge- eist. 151 man sneuvelden. 25 werden ge wond en 59 worden vermist. Bovendien worden vier Amerikaanse raadgevers vermist. Via vahantiebonnenfonds Twee procent in schildersbedrijf UTRECHT Werkgevers en werkne mers in het schildersbedrijf hebben be sloten de uitkering van twee procent te realiseren via het vakantiebonnen- fonds. Op 15 augustus en op 1 decem ber zullen de werknemers in de gele genheid worden gesteld vier weekzegels te verzilveren. Met ingang van 30 augustus zullen nieuwe bonnen worden uitgegeven, waarin de twee procent is verwerkt. Slechts enkele incidentjes bij bezoek (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Twee bebaarde jongemannen, een Goudse en een Rotterdamse, zijn vrijdagmiddag naar het hoofdbureau van politie ge bracht omdat zij tijdens het konink lijk bezoek anarchistische pamflet ten probeerden te verspreiden. Maar weinig mensen kregen de gelegen heid leuzen als „Claus draus", en „Weg met het Koningshuis" te le zen. Zij verscheurden het drukwerk. Verder heeft de politie een haken- kruisvlag van een huis op het Mathenes- serplein moeten verwijderen en enkele gekalkte leuzen moeten verwijderen of overschilderen op huizen in Rotterdam- Zuid. Aan een noodwinkel op het Cool- singcl was tenslotte nog een getekend pamflet ongehangen met de woorden ,,Weg met Oranjehuis". Dat was alles aan negatieve zaken die de politie l.on ontdekken. Daverende finale hij stadhuis (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Het is maar goed, dat ik mijn toespraak niet op papier heb gezet. Ik zou dan zijn be gonnen met het spreken van woor den van welkom. En dit zou over bodig zijn geweest. Want die woor den zijn vandaag gesproken door de burgerij- van Rotterdam Rotter dam wilde u ook zo graag zien! Burgemeester W. Thomassen be proeft e in deze bewoordingen de Ko ningin en de Prins, prinses Beatrix en haar verloofde de heer Claus von Ams- berg tijdens de ontvangst in de Burger zaal van het stadhuis. Deze ontvangst vormde het slot van het bezoek dat de leden van de koninklijke familie gis teren aan Rotterdam brachten. En het was een daverend slot, niet in hel minst door de overweldigende en hart- veroverende ovatie, die vooral de Prinses en haar verloofde bij aan komst en vertrek van het stadhuis ten deel viel. Duizenden Rotterdammers juichten het verloofde paar langdurig toe, toen het in de bijna onder bloemen bedolven auto bij het stadhuis arriveerde. En met de tocht door de havens met kwistig gepavoiseerde schepen was de ontvangst in 's werelds eerste havenstad zo groots, dat Hare Majesteit de Ko ningin een van de begeleidende autori teiten toevertrouwde: „Dit overweldigt Persoonlijk Burgemeester Thomassen had voor ieder van zijn gasten een persoonlijk woord, en toen hij sprak tot de heer Von Amsberg zocht de hand van prinses Beatrix die van haar verloofde. Tot de Koningin zei de burgemeester onder meer: ,,Wij zijn u dankbaar de wijze waarop u de zware taak, die de historie u heeft opgelegd, volbrengt". Een hartelijk handgeklap van de geno digden ondersteunde deze woorden van de heer Thomassen, Zich richtend tot de Prins vervolg de hij; „Wij hebben bewondering voor de wijze, waarop u het ambassadeur schap vain ons land vervult. Temidden van alle ambassadeurs neemt u wel een bijzondere plaats in. Als in deze stad eenmaal een universiteit zal zijn vemrezen, zou u er gastcolleges moeten geven over de Nederlandse en de in ternationale samenleving. Ik weet wel, dat de reetor-magnificus van de uni versiteit te Leiden het eerste recht heeft op de realisering van deze ge dachte, maar ik heb ze nu eenmaal gelanceerd". Kennis Minister Luns in tv-interview: DEN HAAG Minister Luns van buitenlandse zaken heeft gister avond in een televisieinterview over de crisis in de EEG verklaard, dat de EEG-commissie alweer nieuwe voor stellen heeft uitgewerkt, die aan de regeringen zijn of zullen worden voorgelegd. Op de vraag of het mo gelijk zou zijn de EEG voort te zet ten zonder Frrankrijk, of dat de vijf met Engeland in zee zouden kunnen gaan als Frankrijk de gemeenschap blijft boycotten, antwoordde minis ter Luns, dat dit 'n zeer ver en diep- de veronderstelling is, waarbij men diende te beseffen dat er dan een geheel nieuw verdrag zou moe ten worden gemaakt. Zelf zag hij hier geen enkele aanleiding toe. De bewindsman, die vragen beant woordde in de rubriek AVRO's tele- vizier, zei voorts, dat het uiteindelijk gaat om de vraag of de EEG blijft zoals ze door het verdrag van Rome is inge steld en of zich verder in democra tische en supranationale richting zal ontwikkelen. Of dat de gemeenschap een organisatie zal worden waarin de lidstaten op grond van hun soevereini- VOLAUTOMATISCHE teit met elkaar samenwerken met groep experts in Brussel ter uitvoering van de genomen besluiten. Inzet Hij hoopte dat dit niet echt de inzet an de strijd zou zijn. Dan zou men wer kelijk van de gevaarlijkste crisis tot op heden kunnen spreken. De kiemen zo'n conflict achtte hij overigens wel aanwezig. Intussen wordt uit Parijs an, dat de Franse regering bereid is haar minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, op 26 juli naar Brus sel waar de EEG-ministerraad dan bijeenkomt te sturen als de bondge noten in de Europese gemeenschap van hun kant bereid zijn een financiële rege ling voor de gemeenschappelijke land bouwpolitiek te treffen, zonder hieraan politieke voorwaarden te verbinden. EINDHOVEN Philips opent in sep tember een internationale school voor de kinderen van buitenlandse werknemers. De school begint met de derde klas: zij kan later met hogere klassen worden uit gebreid. Het normale onderwijs wordt in het Nederlands gegeven. De kinderen, die de school afmaken, zullen hun moedertaal, in een uur per dag les krijgen, zo danig moeten kunnen lezen en schrven, dat zij in hun eigen land een middelbare school kunnen bezoeken. Een uitbundig vrolijke prinses Beatrix verliet gistermiddag, he lemaal onder de confetti en ser pentines. de auto die haar en haar verloofde naar de Kon. Roeiver eniging De Maas bracht. Burge meester Thomassen boven links. Onder: aan boord van de Rotter dam tijdens een vaartocht praat ten de verloofden o.m. met ver tegenwoordigers van de studenten. En tot prinses Beatrix: „Wij hebben uw leven en uw loopbaan met gevoelens van warmte gevolgd. U hebt vandaag onze haven gezien. Kortgeleden is een gezelschap Rotterdamse scholieren onze haven getoond. Deze soholieren werden vragen voorgelegd, betrekking hebbende op de haven. Ik zal u er enige van noe men, dan kunt u oordelen of u vandaag veel hebt geleerd. Weet u wat een stok- kentrekker is? U mag kiezen uit vier mogelijkheden, maar ik zeg ut dat het meest voor de hand liggend 'antwoord fout is. Weet u wat schep-vreugdé-in- het-leven is en wat een kat in 't bak kie?". Tot de heer Von Amsberg zei de heer Thomassen: „Het is u niet ge makkelijk gemaakt. Deze stad bewaart nog vele herinneringen uit de oorlog, die niet weggewerkt zijn kunnen wor den. Maar vandaag moet u toch zijn gebleken, dat ook de Rotterdammers bereid zijn naar de toekomst te zien". Aan het slot van zijn toespraak bood de burgemeester de Prinses en haar verloofde het boekwerk Rotterdam en de zee" aan. „Uw moeder kent het boek reeds", zo zei hij, „en ik hoop, dat het ook een mooie plaats zal krijgen op Drakesteyn". Minuten lang Toen was ihet officiële gedeelte van de ontvangst afgelopeni De vorstelijke gasten begaven zich daarna naar het, eveneens rijkelijk met bloemen ver sierde balkon. Zodra de duizenden wachtenden op de Coolsingel en op het Stadhuisplein hen zagen, steeg een minutenlang aanhoudend gejuich op. Begeleid door het muziekkorps van de SHV zongen zij vervolgens een cou plet van het Wilhelmus. Nog een kwartier ongeveer onderhiel den de koninklijke gasten zich met de genodigden. Toen brak het ogenblik van afscheid aan. Vol van indrukken over deze glorieuze ontvangst reed de ko ninklijke familie terug naar Soestdijk... T\E burgerij van de stad Rotterdam heeft gisteren ondubbelzinnig getoond, het te waarderen dat zij zo hoog was geplaatst op de nominatie van een koninklijk bezoek, en heeft dat bezoek een uiterst hartelijk wel kom bereid. Was het een antwoord op terughou dendheid van de Amsterdammers Och, wij menen, dat de Maasstede lingen zich door de Amsterdammers geen gedrag laten voorschrijven, noch positie noch negatief. Zij achten zich tot eigen oordeel bevoegd. En hebben wij het wel, dan is met dit bezoek aan de Maasstad de aan vankelijke presentatie van „de" ver loving aan het Nederlandse volk af gesloten. Vandaar ook het voorne men vanuit het Koninklijk Huis tot het woord van dank op maandag aanstaande. Inderdaad, het koningschap zelf Is door de jongste gebeurtenissen weer wat meer in discussie gekomen. Dat lag voor de hand en het kan op zich zelf geen kwaad. Vooral de jonge ren onder ons mogen zich plaats en functie van het koningschap in onze samenleving stellig bewust worden. Voor ons past het koningschap, zoals het ten onzent gestalte heeft gekre gen, volkomen in het democratische bestel waarin het ons een voorrecht mag zijn te leven. Het geeft aan die democratie een extra zekerheid. Democratie is voor ons een staats vorm waarin mens en menszijn wel bij uitstek tot ontplooiing kunnen ko men, staatsvorm dus tegelijk waarin het de mens geeevcn is zijn leven ook naar boventijdelijke normen in te richten. De mens behoeft vrijheid om zijn verantwoordelijkheid te kunnen be leven; welnu, die vrijheid is in de democratie zijn deel en de vrijheid van de mens als burger vindt binnen de democratie in het koningschap een bizondere waarborg. Wil men van die vrijheid een bewijs? Wel. dan zeker ook de gebleken mo gelijkheid om het koningschap zelf in discussie te nemen. Het siert de democratie dat zulk een discussie mogelijk is, al willen wc niet bewe ren dat elke gevoerde discussie naar niveau met deze vrijheid in overeen stemming is. Of dan de Rotterdammers blind wa ren voor wat er vooral ook in hun stad zoal was geschied? Het is niet aan te nemen. Maar zij wisten te on derscheiden. Zonder het verleden te vergeten, zijn zij bereid rebleWen naar de toekomst te zien. Zij willen gaarne een kans geven, aan wie daar om heeft gevraagd, om te laten zien dat men ook anders kan zijn van in stelling. Zii hebben geluisterd naar de Koningin, die is als een moeder voor ons volk en die gezeed heeft, dat „liet goed is". Gerechtigheid, op juiste wijze uitgelegd, bergt immers ook in zich het goed van de verzoe ning. Het „examen" is achter de rug, was eigenlijk die eerste maandag al ach ter de rug. Het koningschap vergt zeker in deze tijd wijsheid, aan heide kanten: bij de bekleder zowel als bij hen over wie het wordt uitge oefend. Het is diezelfde wijsheid die zich richt on bestendiging van het geen ons volk in ziin koninklijk huis bezit, een koninklijk huis waarom heen ook een geestelijk en maat schappelijk zo geschakeerd volk als het onze zich één weet NEO KOELING N.V. KOELTECHNIEK Leiden Tel. 33077 cn 31726 ROTTERDAM De directie van e N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij acht het, met het oog op de veiligheid van passagiers en personeel, niet langer verantwoord op zondagavond de laatste dienst van de tram Spijkenisse-Rotterdam te handhaven. „Gedurende de laatste maanden", al- js een communiqué van de RTM, „wordt de dansgelegenheid in Spijkenis- sc op zondagavond bezocht door een groot aantal jongelieden, zogezegd no zems uit Rotterdam, die daarna per Laatste RTM-tram naar hun woonplaats terugkeren. Zij ontzien zich niet in erge mate dc rijtuigen te vernielen dc rei zigers te molesteren en de meest vul gaire en met name zedeloze taal uit te slaan. Het trampersoneel staat hierte genover vrijwel machteloos, terwijl dc politie door personeelsgebrek niet altijd in staat is de nodige assistentie te ver lenen". Veranderlijke bewolking Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. In het algemeen iets minder koud. De vernielingen en molestaties van de laatste weken zijn van dien aard ge weest, dat nu het besluit is genomen de laatste dienst te laten vervallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1