Dierenverzorgster kan vele richtingen uit Logopediste: mooi en zeer dankbaar beroep r Uw ervaringen met logees Mogelijkheden voor meisges Grapje met twee jurken ZATERDAG 10 JULI 1965 LfW DOCHTER geslaagd? Gefeliciteerd! Dat is het einde van een zenuwslo pende tijd, maar na een welverdiende va kantie wacht weer „het nieuwe". Een vol gende opleiding, een baan? Wij hebben voor haar wat beroepen uitgezocht die niet zo langs de weg timmeren; interessant, of „apart" zal de jongedame het noemen. Want in de grote wereld verlangt ze naar een eigen plaatsje, waar ze verzorgende talenten kan ontplooien. Op deze leeftijd wil ze misschien interessant zijn en daar aan komen beroepen als logopediste, trim- ster, orthoptiste, ergotherapeute of dok tersassistente echt wel tegemoet. Vandaag komen twee beroepen aan bod, volgende week vervolgen we dit artikel. Zij eisen wèl de inzet van de hele persoonlijkheid. Deze „aparte" baantjes liggen niet zo een voudig. Laat uw dochter, als ze hier niet aan toekomt, bedenken dat zwakbegaaf- den en minderbedeelden ook in vrije tijd gediend kunnen worden. Een bejaarden- bezoek, een speelmiddag van „Philadelfia", er zijn mogelijkheden te over ook als je „gewoon" op kantoor bent. Er is nog een schreeuwend tekort in „gewone" beroe pen als verpleegster en bejaardenhelpster, laat ze dat óók bedenken. Tenslotte wij zen we u graag op deskundigen die alles weten wat er op het gebied van beroeps keuze te weten valt: De Christelijke Stichting voor School- en Beroepskeuze. Daaronder ressorteren vier bureaus. In Den Haag kunt u vrijdagavond van 7-9 uur terecht in de Huygensstraat 5, ook voor Delft. Dordrecht ontvangt u graag op don derdagavond tussen 7 en 8 uur, Burg. de Raadtsingel 25. Rotterdam heeft spreek uren op woensdag tussen 5 en 6.30 uur n.m. en zaterdagmorgen van 10 tot half twaalf v.m., Mathenesserlaan 474, tel. 23 0108. Kosten? Naar belastbaar inkomen. „Goede mannenstemmen, daar zitten we op te wachten!" lacht Fransje Beckering van de Oud- dorpweg 38 in Rotterdam gul. Fransje is logopediste, spraakle- rares en met dat beroep kun je vele kanten uit. Je moet aller eerst zelf enorm goed kunnen luisteren, belangstelling voor mensen hebben, veel zelfver trouwen, want alleen als je zelfvertrouwen hebt kun je stot teraars helpen. Overigens kun je met een diploma logopediste niet alleen kinderen met spraakstoornissen behandelen. Je mag les geven in het vak „spreken" aan toekomstige on derwijzers en onderwijzeressen, kleuterleidsters, predikanten advocaten, doceren aan een to neelacademie. Of verkoopsters in grote warenhuizen afhelpen van hinderlijke accenten, en spreekvaardigheid bij brengen. Dankbaar werk? Nou en of! Je 'kunt ook een eigen praktijk opbouwen, of in dienst gaan van de gemeente, les geven aan slecht horenden, waar lip-lezen aan te pas komt, kinderen met leerdefec- ten, opvoedingsmoeilijkheden, een hazelipje of een spastisch patiëntje helpen zich zo goed mogelijk te leren uitdrukken Want spreken is een van de mogelijkheden van de mens om contact met de ander tot stand te brengen. Voor de opleiding moet je min- De logo-pediste stens 18 jaar zijn, een diploma HBS of gymnasium dan wel de akte lager onderwijs op zak heb ben. Een goed gezichtsvermogen, gehoor en algemeen verzorgd Ne derlands spreken zijn onontbeer lijk. De Vereniging voor Logope die en Phoniatrie, Goudsesingel 25 in Rotterdam verzorgt de oplei ding. Er zijn cursussen o.a: in Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Rot terdam 's Woensdags en 's zater dagsmiddags. soms op avonden, wordt les gegeven. slechthorend jongetje. Velen die de., opleiding volgen zijn bij het onderwijs werkzaam. Naar vakkeh vraagt u? Scholing van eigen spraak en stem (ik brouw ook, bekent Fransje maar ze vindt het overdreven om in het gewone spraakgebruik een tong- punt-r te gebruiken). Daarnaast didactiek van de stemvormmg, spraak- en stemgebreken, anatomie I21 8 i 5* mg™. k Doorkuooprok EVE met plooitjes van 4 cm 2 x stof 90 cm breed 180.cm 2 x terugslag 16 cm 2 x overslag 4 cm 2 x naad 4 cm 2 x glad vanaf M.V16 cm 14 plooitjes van 4 cm 56 cm 96 cm restant 84 cm voor 15 plooidiepten 84 15 53/s per plooidiepte bij 3 hoogten wordt de plooidiepte 11'/a cm. SOPHIA MET ROK EVE A voorpand 1 x knippen dubbele stof B rug 1 knippen aan de stofvouw C kraag 1 x knippen dubbele stof 1 x knippen schuin dubbele stof naad M.A. Bij onze kantoren zijn verkrijgbaar: Een patroncnset vjjfbladig in de maten 36 t/m 48 f 2.a0 Dit behoeft u slechts éénmaal aan te schaffen! 9 Een mapje met visuele voorlich ting, rokken, pantalons en avond kleding. Handig als u het schuiven met patroondelen niet snapt 2.25 LIZ A bovendeel voorpand 1 x knip pen aan de stofvouw B voorpand 1 x knippen aan de stofvouw C rug lx knippen dubbele stof D zakklepjes 2x knippen dubbele stof (dubbel vouwen). Een supplement met elk 35 mo dellen, prettig als u veel naait en behoefte hebt aan méér modellen dan wij iedere veertien dagen als service brengen. De nummers 2, 3 en 4 kosten per stuk 1.45 Vergeet niet uw maat. op te geven Ontvangst na storting of betaling van het benodigde bedrag bij het bureau van dit blad. Het meisje dat dol op dieren is kan verscheidene beroepen kiezen die bij haar voorkeur passen. Als assistente van de dierenarts, hulp in een kennel geeft ze o.a. EHBO aan dieren. Dierenarts-assistente is een vrij beroep, niet beschermd. Je hoeft er niet veel voor te stude ren. Mulodiploma strekt tot aanbeveling, maar is niet nood zakelijk voor dit beroep. De mogelijkheden zijn vrij beperkt. Het Instituut van Leny Mooldijk. n. Je moet er voor naar Rotterdam, twee avonden per week. Eén avond theorie, één avond praktijkles beide van half acht tot half tien 's avonds. De cursus duurt tien maanden. Voor meisjes buiten de stad (en dat zijn er een héél stel) be staat de mogelijkheid, een mid dagles te ontvangen met daar aan sluitend de avondles, zodat maar één maal reisgeld behoeft te worden uitgegeven. Laboratoriumwerk, onderzoek op wormeieren, van urine, van bloed, eenvoudige anatomie en physiolo- gie worden door een leraar en een dierenarts onderwezen. Natuurlijk moet een meisje zich aangetrokken voelen tot dieren. Mej. Mooldijk heeft zelf een i je Je moet goed kunnen imite ren, zegt Fransje. Tóch is deze logopediste geen spraaklerares geworden. Zij is studioleidster van de Tanna Wilh. Bruynzeel- stichting in de Kipstraat in Rotterdam. Als u dat weinig zegt, wel, zij zorgt voor gespro ken boeken voor blinden. Velen bieden zich con amore aan, en de studio-leidster keurt dan de „aangeboden" stemmen. Zo no dig helpt ze bij ademhalingtac tiek maar haar beroep heeft zéker ook een artistieke kant. „Soms zoek je een boek uit, die oast bij de stem. dan weer een stem, die past bij een boek. Je kunt Jan Wolkers niet door een oude juffrouw laten lezen. We hadden laatst een boek „Die vervloekte blanke" dat drie jaar op een lezer heeft gewacht. De ik figuur moet geloofwaardig ge bracht worden, en de moderne romans gaan uit van ik-ik-ik. We zijn de enigen in den lande die een groot aantal kopieën laten maken van een gesproken boek. Gaat er een boek op de band, dan sturen we lijsten naar de blinden bibliotheken, zodat het dure en tijdrovende werk niet nodeloos dubbel wordt verricht! Mensen die hun stem lenen, doen dat pro deo. Liefst hebben we lezers, die zich overdag vrij kuhnen maken. We hadden eens een leraar Nederlands, die heeft wel tach tig boeken voor ons gelezen Nieuwelingen moeten eerst een stemproef afleggen, en daarmee komt de logopediste weer om de hoek. kijken. „Goede mannen stemmen zijn nog altijd wel kom!" Zo zie je maar, hoe je met déze opleiding in een mooie, zegenrijke én interessan te baan kunt rollen. huiseend die ze als ééndagskuikeh kreeg en die haar beschouwt als zijn moeder. Haar papegaai, kaai. marmotje en guinese biggetje rijn allemaal even aanhankelijk. De meeste meisjes hebben wel een hond of poes, waarmee ze „prak tijk" kunnen opdoen. Schriftelijk is er ook nog een opleiding die- renassistente: I.Me.Vo in Amstel veen, een erkende instelling. Prak tijk zal het meiske dan bij de dierenarts zélf moeten opdoen. De mogelijkheid bestaat tot het com bineren van deze cursus met die van doktersassistente zulks tegen gereduceerd tarief. Dan zijn de mogelijkheden tot plaatsing be langrijk groter. Het instituut van mej. Mooldijk bemiddelt bij solli citaties. Trimmen „Wilt u een kwartiertje wach ten tot ik met de airdale terrier klaar ben?" Dat vroeg mevrouw D. J. de Waardt-Leeuwis, Wil- helminastraat 46 in Gouda. Ze was net bezig met trimmen, het plukken van de bovenvacht uit de hand met een draaiende beweging van de pols. De fijne ondervacht komt dan tevoor schijn; een werkje, dat drie tot vier uwr kan vergen. „Ik kan er goed mee overweg en bind ze nooit vast. Weet u. honden zijn net kinderen: ze hebben óók hun nukken, en ze voelen direct als je het goed met ze voorhebt!" Als de hond klaar is, verklaart mevrouw De Waardt, dat ze het een bij uitstek vrouwelijk beroep vindt. „Noem het maar honden kapster.' Vorig jaar haalde ze haar diploma trimster bij de stich ting DibeVo, Wolweversgaarde 10 in Den Haag. Daarvoor moest ze eenmaal per week voor praktijk naar Den Haag, een hele dag en Schoonheid voor de voet Zorg er voor dat uw voeten de toets der kritiek kunnen doorstaan, schreven wij pas ge leden en vermeldden dat een behandeling bij de pedicure uw beurs ongeveer drie gulden lich ter maakte. Eén der leden van het Nederlandsch Genootschap tot bevordering der Voetverzor ging, het oudste genootschap op dit gebied, trapt ons nu op de tenen. Een algehele behandeling bij een chiropodiste.(die een in richting bezit) kost 5,Voor ingegroeide nagels of zalfbehan- deling wordt extra gerekend, en in E.E.G.-verband zullen deze kosten in de toekomst stijgen. Wie echter regelmatig, eens per vier weken, een voetverzorgster bezoekt, kan vrijwel zonder pijn en „extraatjes" worden gehol pen, omdat de voet wordt „bij gehouden". Het genootschap is tégen beunhazerij van een juf frouw die gewapend met schort watjes en vijlen van patiënt naar patiënt trekt: zij kan wel 3. vragen: dit vindt het genoot schap een ongewenste toestand. B'j De meeste honden laten zich, zoals hier, gewillig behandelen. voor theorie een maal per maand naar Amersfoor.t Daarna haar middenstandsdiploma en nu is het zover dat zij binnenkort aan de overkant (nu werkt ze nog in de bijkeuken van haar winkelpand) een eigen honden-salon opent. Ze zint nog op een passehde naam Veel rassen „Ik had geen idee dat er zoveel rassen bestonden. Het werk is erg vermoeiend, je moet er een stevige rug voor hebben. Liefde, geduld, niet bang zijn, en een zekere handigheid kun je niet missen. Bij een poedel pootje moet je voorzichtig om de nagels wegknippen. Met een tang wordt het gebit afgekrabd, ogen en oren worden nageke ken. Op herders moet je écht goed borstelen, die verharen zo. Scheren, knippen, wassen: toi letteren is het goede woord als het om honden gaat." Mevrouw De Waardt heeft een vaste klantenkring, zo tegen de vakanties is het erg druk. De scheerhondjes komen in februari al voor een opknapbeurt. Watjes in de oren, ïiat maken, inzepen en niet bang zijn: zo gaat het dage lijks toe. straks in de eigen salon met wasbak, droogihok, en aan de overkant heeft manlief dan zijn zaak voor huisdieren en vogels. De kleine zilvergrijze poedel van het echtpaar De Waardt krijgt in ieder geval een vakkundige verzorging van zijn baas en vrouwtje. het ontvangen van da 'post deze week heb ik herhaaldelijk tegen me zelf gezegd: nu ben je tóch weer onduidelijk geweest. Te voorzichtig. En dus onduide lijk. Woorden gekozen als bor duursel op het stramien van een brief. Maar die brief kende maar één briefschrijfster. En zo werd het gekozen woord mis verstaan. Dat woord was „an ders". Kinderen van christenen zouden „anders" kunnen zijn. Moet ik lezen „beter"? schrijft mij iemand. En zij heeft gelijk, je kunt er alle kanten mee op, ook de richting die ik bepaald vermijden wilde. [K zal het daarom „anders" zeggen. Kijk. de moeder die me de bewuste brief schreef, wil graag fris en modern met haar kinderen opdenken: wil best openstaan voor nieuwe omgangsvormen, nieuwe gedachten, nieuwe stijl. Zij ziet dan echter, als het puntje bij het paaltje komt, haar kinderen alle allures aannemen van ieder ander mensenkind, en dan wordt ze een beetje benauwd. Want wèar zegt zij zijn zij nu nog christe lijk, wat moeten we ieder kind dus beslist bijbrengen, en wat kunnen we laten vallen. En nog wat. Als ie je kind zonder allerlei ge- en rboden tussen anderen in laat s.aan, dus van harte, zonder die anderen te discrimineren, dan merk je dat die anderen zómaar heel wat deugden hebben die we „christelijke deugden" plegen te noemen. Ook die anderen zijn beleefd en voorkomend, denken aan hun naaste, hebben oprecht lief. betalen hun schulden enzo voort Moet ik nu zeggen: dat legt God in hun hart, zonder dat zij zich ervan bewust zijn? Ben ik, is mijn kind er nu juist om die beleefde, altijd klaarstaande mede mens tc tonen dat hij héél dicht bij God is. dat hij er al veel van begrijpt, alleen nog maar hoeft te geloven? Wel. eerste en tweede brief schrijfster want nu heb ik u in die vraag samen-gevat dat kon wel eens het geval zijn. Onder andere dan. Het zou best kunnen dat op een goede dag zó een gesprek ontstond. En nu is brief schrijfster no. 1 zo bang dat dan haar kinderen zeggen: zie je moeder, 't kan best zonder kerk, kijk Heeft u een jurk voorkant nog prima in orde is, maar waar de achterkant, b.v. door het fietsen, slijtageplekken vertoont, en is er een andere jurk waarvan het model u te genstaat, maar de stof nog goed bruikbaar is? Geen nood u bent hoogst modieus wanneer u de voorkant van jurk nummer een naait aan de achterkant van jurk nummer twee! Jurken uit twee verschillende soorten stof zijn plotseling nl. weer in de mode. Het thema kan bovendien nog worden gevarieerd: effen bovenstukjes op rokken uit bontbedrukte stof, gestreepte bovenstukken op effen rokken, bovenstukken en rokken uit bloemetjesstof, gescheiden door een taillestuk van effen mate riaal, enz. enz. Zonnejurken van effen linnen worden voorzien van een veel kleurig lijfje dat op koele dagen kan worden bedekt door een bijpassend effen linnen jasje met lange mouwen. U ziet het, u kunt uw fantasie de vrije loop laten, en het moet toch wel erg sterk zijn, als u dan iemand tegenkomt die pre cies dezelfde jurk draagt! Gasten ontvangen is een kunst: aan de éne kant wil je alles netjes in huis ge zellig eten, aan de andere kant toon je graag de leu ke en bezienswaardige din gen van de omgeving. Kinderen als gasten is weer een apart probleem pje. Hoe onze lezeressen het oplossen, héél elegant, moeten we zeggen, maar leest u zelf: „Veel logees krijgen we niet, meestal zijn het kinderen. Kin deren verlangen dan ook een fijne vakantie. Dus in de eerste plaats denk ik altijd aan de kleine logees en mijn eigen zorg altijd voor veel knutselma teriaal. Een paar jaren geleden regende het de hele logeer- week. Toch maakten we iedere dag iets leuks en we hadden reuze schik. Bij mooi weer verzinnen we buiten leuke din gen. Voor grote gasten zou ik zeggen: laat ze volkomen vrij. Als een gast wil borduren of breien of zo, zeg dan niet: „leg het weg, het is vakantie!" Want voor veel vrouwen is handwer ken heerlijk. Voor mannelijke gasten geldt dat op een ander gebied. Vakantie houden is doen waar je nu eens zin in hebt. of dat nu auto schoonma ken. gras rollen, breien of wandelen is." Een héél andere ervaring deed mej. C. P. te D. op. „Vorig jaar heb ik een hele plezierige week doorgebracht bij een groot gezin, dat ik via uw krant had leren ken nen. Het waren dus voor mij volslagen vreemden. Ik was ziekelijk en stond (dacht ik) geheel alleen. Ze spraken niet over geld, huurden een auto en gingen met mij naar de bossen, 't was geweldig. Verder maakten we wande lingen en ik kreeg prima eten op de koop toe, en dat terwijl er in een groot gezin heel wat komt kijken! Ik dacht dat ik alleen op de wereld stond, maar deze va kantie leerde me dat vreem den mijn lot goed hadden begrepen Drie meisjes Mevr. G. B. de V. te S. had jaren geleden drie meisjes te logeren. De jongste was acht jaar. „Er is hier in de stad zoveel moois te zien en te beleven. Zo deden we het: we stonden steeds bijtijds op. Zelf bedden opmaken en het hoog nodige doen. Gelijk met mijn man om half negen de deur uit en naar een of ander museum. Om half een thuis voor de broodmaaltijd, waarvoor we elk iets deden. Nummer één naar de bakker, nummer twee naar de melkboer, nummer drie de slager en ikzelf tafel dekken en thee zetten. Om half twee weer op pad voor een volgende be zienswaardigheid. Om zes uur n.m., nadat ieder weer een of andere winkel aangedaan had. vondmaaltijd met afwas. luidde: 's middags zijn we naar de Sinaï geweest (Cineac). Een ander ondeugend nichtje haalde allerlei streken uit. Op een keer nam ze een slok limonade, zó uit de fles die op het aanrecht stond. Laat het lekkere dikke levertraan ge weest zijn. Ze spuugde het uit op een handdoek en moffelde die stiekum ergens weg. Het heeft lang geduurd, eer de vieze lucht uit de handdoek was. De logé leerde, iets min der enthousiast aan spullen van anderen te zitten." Deze lezeres wist van organiseren. een eigenschap waar je veel plezier van kunt beleven als er logees Canadezen Mevr. L. O.-v. W. te R. kan daar ook van meepraten: een stralende herinnering aan de zomer van 1964. „Mijn ouders wonen op de bovenste verdie ping van ons dubbel bovenhuis, wij met drie kinderen van 6, 5 en 3 jaar op de onderste etage Begrepen Of Bij mevr. E. J. P. L.-H. in R. logeerden Opa en Oma: „Rietje van drie jaar trekt op een gegeven moment de haren uit haar hoofdje. Oma ziet het zo eens aan en zegt dan: „Dat moet je niet doen, dan wordt je helemaal kaal". Vraagt Rietje met een nadenkende blik op Opa die ook niet meer zo dik in zijn haar zit: „Heb die dat óók gedaan?" vondmaaltijd met af' ivondwandeling, spelletjes iets anders. Het gezellig! Het slot? Een opstel over de vakantie. De oudste schreef: als je bij tante Truus logeert, moet je altijd éérst werken, voor je uit gaat Deze jongedame was daar ook te fijn voor ge bouwd, schrijft tante. Het verslag van de jongste (dochter van een dominee) van 't zelfde huis. Mijn ouders hebben twee kleine kamers plus een klein optrekje plus keuken, ons gezin bewoont twee grote kamers plus twee zijkamers plus keuken. Die zo mer is onze schoonzuster uit Canada met haar vier kinderen acht, zes, vier en twee jaar voor twee maanden in Neder land geweest. Drie weken daar van logeerden ze bij ons. Twee van die drie weken logeerde er bovendien nog een neef van zestien jaar, die overdag werk te. De Canadese kinderen spra ken alleen maar Engels. Onze kinderen uiteraard alleen derlands. Het was een kostelij ke tijd! Het huis was eivol. Het slapen vereiste een hele organi satie. In één van de zijkamers stond een verdieping-bed en een éénpersoons ledikant. Daar sliepen twee Hollandse kinde ren en één Canadeesje. In de andere zijkamer twee kinderle- dikantjes plus een stretcher voor twee Canadezen en één Hollands kind. In de voorkamer schoonzus op een opklapbed en 't oudste Canadeesje op ae bank, in de achterkamer mijn man en schoonzus en ik deden 's gens het hoognodige in de huishouding. Kamer bijtippen, wasgoed, bedden, het warme eten. We dronken iedere mor gen met z'n allen uitgebreid en oergezellig koffie. Iedere mid dag gingen de gezusters met de zeven kinderen op stap. Naar speelveld, speeltuin, diergaarde. Den Haag, Madurodam. strand, familiebezoek. Meestal namen we brood mee zodat we gege ten hadden als we thuis kwa men. Thuis meteen de kinderen aan de lopende band onder de douche en naar bed. Mijn man had een vervolgverhaal gecre- eerd en vertelde telkens een stukje in het Hollands en dan weer in het Engels. Dat was een heerlijke „bladvulling" voor de dode punten die onher roepelijk in ieder gezin met kinderen meermalen daags voorkomen. Tafelspelletjes de den we in het Engels en het Hollands door elkaar. Bij spel letjes als vadertje-moedertje of schooltje vielen ze in een En gelse en vaderlandse groep uit een. Onze kinderen spraken na drie weken een aardig mondje Engels. De Canadeesjes ver stonden bijna alles wat we zeiden maar spraken geen Ne derlands. Iedere dag aten twee van de Canadeesjes om beurten bij mijn ouders. We hadden een reuze fijne tijd met elkaar en toen de logees weg waren kostte het ons moeite om aan ons „lege" huis te wennen!" aldus mevr. O. Complimenten Niet ieder heeft zo'n heer lijk huis, zo'n gezellige fami lie, zo'n creatieve man, maar we kunnen er toch héél wat van opsteken dachten wij zo. Onze complimenten vergezel len de pocket die u eerdaags tegemoet kunt zien we graag zenden aan schrijf sters over: Ervaringen met logees, logeren en wat u in verband met dit onderwerp maar kwijt wilt. God mag komen? Hij heeft meer van gesnapt dan menigeen die zich christen noemt. Over zoiets valt niet te discussiëren, en voor de moeder blijft dan niet veel meer over dan bang te zijn dat haar kinderen zo, door al deze vrije omgang, wat afglijden in hun oordeel. Ik heb toen deze moeder duidelijk willen maken dat zij teveel een lijn trekt bij gedrag. Dat is een al te menselijke lijn. Wij zien niet verder. Niet verder tenminste als God het ons niet leert. Ik formuleerde dat met het woord „anders". Ik zal proberen het uit te leggen. TVfAAROM iemand in-goed is, W altijd hartelijk en nederig, altijd lieve dingen voor an deren doet, weten we niet. we kunnen niet in een hart zien. Misschien werkt iemand zich wel te pletter in goede daden uit angst Uit angst naast de goede daad te vallen. Dat kan, wij weten het niet. Wij weten, in geloof één ding: dat wij van onszelf tot niets in staat zijn. Weet u, briefschrijf ster no. 2, een christen word je niet omdat je bij jezelf of je bovenbuurman een goed hart ont dekt, maar omdat je precies heï omgekeerde ziet: dat God je lief had toen er niets van al je goede voornemens terechtkwam. God is de God van David, al speelde David een heel gemeen spelletje. Je kunt je ontzettend over de boodschap van de Bijbel ergeren, maar zo is het. God pakte Petrus bij dfe hand, met heel diens verleden van drift en verraad en stommiteiten. En God gaf hem een gigantische zendingstaak, zijn ge drag, ook zijn toekomstig gedrag, incluis. Geloven is meen ik dat je dót weet: dat ie tot niets bent gereduceerd als Gods ogen door je heen zien. En dat alles wat je bent (hoe bent? wel: ANDERS, want van Christus) komt van de liefde Gods die dat lege, tot niets gereduceerde stukje mens vult, doet overstromen van dankbaarheid. En dat overstroomd- zijn werkt aanstekelijk. Het is een vreugde, een goedheid die angst buitendrijft. Zo kunnen kinderen van christenen zijn, niet beter, maar vrijer, zonder vrees. WAT jij, briefschrijfster no. 2 steeds doet is God zeggen tegen de impuls van een goed mens. Maar is dat niet hoog spel? Begrijp me goed, ik wil best met je meegaan als je zegt dat je niet geloven kunt dat iemand van 85 die een engel van liefde is geweest heel haar leven lang, door God zou worden verstoten (zij was dan geen kerk mens maar een humaniste) best. maar dan zo dat Gód het dan ook mag zeggen, en niet wij. Wij wijzen niet aan wie de eersten en do laatsten zullen zijn dat doet God. En voor jou en mij geldt dan. welke mening wij ook hante ren, evenzeer Jezus' woord: dat wij wel eens verwonderd zouden kunnen opkijken! Goedheid en gedrag zijn geen bewijs van toegang. Een bepaalde uit angst vastgehouden christelijke levenswandel ook niet. dat geef ik je graag toe, en daarvan wil ik briefschrijfster no. 1 overtuigen. Maar daarom weten wij nog wel waar wij moeten zijn, zo beweeg lijk is deze tijd en onze medemen selijkheid nog niet: de caesuur valt bij geloof. Het is alles of niets. 't Klinkt afschuwelijk, maar er is een diepgaand verschil tussen een zuurpruim van een juffrouw die het te kwaad met zichzelf heeft heel haar leven en des niettemin gelooft (Heer, kom mij te hulp) en een nobele dame die in haar streven alleen in zichzelf gelooft (geen hulp nodig, is al goed). Het oordeel over dat verschil niet in ons mild zijn Maar in Gods liefde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17