MUZIEKPALEIS „DE DOELEN" zonder drempelvrees in majestueuze sfeer ZONDAGSBLAD Imposante aansluiting op een grote traditie ZATERDAG 10 JÜLI 1965 bijna 90 m. breed). De kappen van grote en kleine zaal van koper, dat door jarenlange ver wering tenslotte groen moet worden rijzen er boven uit. Tevens is er een open binnenhof. De voorzijde is recht tegen over de Schouwburg gelegen aan een plein, dat nu nog kaal aandoet, vanwege de werkzaam heden aan de ondergrondse par keergarage, die 840 auto's zal kunnen bergen. Mettertijd zal dit plein worden opgefleurd met wa terpartijen en bloemperken. Di recteur Verbist hoopt vurig, dat de parkeergelegenheid op tijd klaar zal zijn! De zy gevels van het gebouw waarin tevens neveningangen zijn aangebracht zijn gelegen aan de Karei Doormanstraat en aan het Kruisplein. Het complex is dus wel zeer centraal en ge makkelijk bereikbaar gelegen. De voorgevel is zodanig gecon strueerd, dat deze op de begane grond enkele meters inspringt. Hierboven bevindt zich een mar meren vakwerk, dat een sterke ruimtelijke werking heeft van „drempelvrees"! Naast de hoofd entree aan de voorzijde zijn er nog vijf andere ingangen: een dienstingang aan de nog vrij staande achterzijde in de toe komst zal er aan het Weena nog een gebouw verrijzen aan de Karei Doormanstraat een toegang tot de grote zaal en een ingang die leidt naar een aantal verga derzalen; aan het Kruisplein een ingang voor het kleine café, dat tevens een terras zal hebben aan het Schouwburgplein, voor de feestzaal en de tentoonstellings ruimte van de Rotterdamse Kunststichting en verder een entree voor de beide kleine zalen. Majestueus dus!); de kleur van de stoelen is marineblauw, het podium zal van donker hout zijn en de wanden worden verdeeld in een lichtkleurige marmersoort en panelen van notehowt mocht de nagalmtijd toch nog minder gunstig uitvallen, dan kan men gemakkelijk correcties aanbren gen, door in de wig-vormig aan gebrachte panelen gaten te bo ren). De sfeer van de grote zaal, die een werkelijk grootse aan blik biedt, zal rustig zijn. Later (na een jaar of twee), zal het grote, door de firma Flentrop te Zaandam te bouwen, concert orgel in de zaal worden inge bouwd. Boven het podium han gen een aantal ,jclankkaatsers" die mede het geluid zullen ver spreiden. (Van onze kunstredactie) EINDELIJK is dan het langverwachte moment in aantocht, waarop het Rotterdams Philharmonisch Orkest zijn eigen „tehuis" zal hebben. Tijdens het bombardement van 14 mei 1940 ging ook de alom bekende bijna 100 jaar oude Doelezaal verloren. Daarbij gingen vele instrumenten en een uiterst waardevolle muziekbibliotheek eveneens in vlammen op. Tijdens de zwarte oorlogsjaren heeft het orkest concerten moeten geven in de Koninginnekerk en erna al dateren de plannen voor een nieuwe concertzaal al van 1946 heeft het orkest zich moeten behelpen met de Rotterdamse Schouwburg en met de Rivièra-hal van Diergaarde Blijdorp. Het komende sei zoen zal voor het laatst in deze beide ruimtes worden geconcerteerd, want 18 mei van het volgend jaar betekenis volle datum: opbouwdag zal de grote zaal officieel worden geopend. Het is een zinvol besluit van de ge meenteraad geweest, om, na enige dis cussies weliswaar, het nieuwe complex „De Doelen" te noemen, daarbij aan sluitend op een grote traditie, terwijl „Het Concertgebouw" alleen in onze hoofdstad zal blijven. Dat de opening bijzon der feestelijk zal zijn, In afwijking van hetgeen elders in het verleden gebeurde, werd niet eerst gebouwd en daarna de hulp van akoestisch-onderlegden ingeroepen, maar heeft men van het begin af aan ten nauwste sa- spreekt wel vanzelf. Het mengewerkt met experts van de Technische Physisohe Dienst orkest zal dan door twee T.N.O.-T.H. te Delft, onder lei ding van prof. dr. ir. C. W. Kosten en ir. P. A. de Lange. In de hal komen geen kassa's. Hiervoor in de plaats komt een balie, zoals b.v. bij een reisbu reau. Men wordt direct by het betreden van de hal, die aan de linkerzijde plaats biedt aan kan toren, getroffen door de enorme ruimte onder de grote zaal, waar in de garderobe zal worden on dergebracht. Vier majestueuze trappen voeren naar de werkelijk im ponerende foyerruimte, die via trappen weer toegang geeft tot de grote zaal. Als men bedenkt, dat de grote zaal een inhoud heeft van 29.000 m3, terwijl de totale beschikbare ruimte meer dan 160.000 ma bedraagt, kan men zich ongeveer een voor stelling vormen van de enorme ruimte rondom de zalen: meer dan 350 m lang in totaal en zeven meter hoog! Aan de achterzijde van het gebouw zijn verschillende dienstruimten, evenals een grote cantine voor musici en perso neel. Langs de Karei Doorman straat zijn vier vergaderzaaltjes en een winkelruimte. Aan de noord-westkant is een achttal kantoorruimtes naast de kleinste van de drie zalen. Deze met 190 zitplaatsen is bestemd voor lezingen, concer ten (waarbij o.m. gedacht wordt aan moderne-experimentele uit voeringen) enz. Ook hier weer een grote garderobe. Naast kleedkamers treft men hier een grote ruimte aan, die b.v. als bergingsruimte voor instrumen ten van een klein orkest kan worden benut. Aan de open binnenhof, die te allen tijde toegankelijk zal blijven, zijn de kantoren van de directeur en zijn personeel ge vestigd. Ook zal hier een spe- r j ciale entree voor hoge gasten Ee" l.an d\ maTZ ,.-PgZgZ "in. die per lift naar een by- n.?a.r de,fTOte za^' irnnn zóndere loge kunnen worden lijk licht van flonkerende kroon luchters. De kleine zaal zal een iets kleuriger aanzien krijgen: lichte wanden en rode stoelen. Het is opvallend, dat in het inwendige van het complex de fraaie architectonische vormen goed tot uiting komen: niets is er „weggemoffeld": de struc tuur is overal duidelijk te zien, waardoor imponerend effect is verkregen. De grote foyerruimte kan naar believen door glazen wan den in afzonderlijk te gebruiken secties worden verdeeld. Er komen veertien koffiebuffetten, elk zes meter lang, waardoor een vlotte afwerking van de consumptieverzorging wordt ge waarborgd. Het zuidwestelijke deel van de foyer kan apart worden ge bruikt als feestzaal. Outillage Materialen Via ondergrondse dirigenten worden geleid: zowel door Eduard Flipse, die, hoewel hij officieel afscheid heeft genomen, De twMlf meter hoge onder. toch altijd is blijven ijve- bouw van het complex is recht- ren voor een het orkest hoeki* (ruim 115 m- ,an* en waardige concertruimte, als door de huidige diri gent, Franz-Paul Decker. Het dan uit te voeren pro gramma zal geheel in het teken van de feestelijk heden staan: Nadat er gedurende vele jaren een groot aantal plannen ter tafel is gebracht heeft dirigent Eduard Fiipse tenslotte in juli 1962 de eerste van 806 heipalen voor „De Doelen" de grond in kunnen ■laan. De architecten van het com plex, dat nu zijn voltooiing be gint te naderen met ingang van september zal de repetitie ruimte al in gebruik worden ge nomen; de kleine zaal zal even eens gereed komen en in de grote zs-al zullern in de Winter proef- concerten voor genodigden wor den gegeven zijn: ir. E. H. Kraaijvanger. civiel ingenieur en architect B.N.A., lid van de Eer ste Kamer, zijn broer en com pagnon H. M. Kraaijvanger na ongeveer acht meter hoog. De eigenlijke gevel staat een halve meter binnen de marmeren ver siering en bestaat enerzyds uit glas en anderzijds uit roestvrij staal. Uitnodigend Er zijn geen drempels. Evenals bij grote winkelmagazijnen wordt men als het ware uitgenodigd om de glazen deuren binnen te gaan: er bestaat dus geen gevaar voor De grote en de kleine zaal beide op de eerste verdieping als gebouwen in een gebouw hebben dezelfde zeshoekige grondvorm. De zalen lopen vrij sterk op en in plaats van bal kons treft men „galerijen" aan, die achter de podia omlopen. De zalen worden met hout be timmerd. De grote zaal met 2332 plaatsen krijgt een grijze linoleumvloer (geen tapijten M.T.S. Utrecht vier jaar Hoger Bouwkunst Onderricht te Am sterdam en R. H. Fledderus, architect H.B.O-B.N.A., stede- bouwkundige B.N.S. De „braintrust" i Aan de achterzijde bevinden zich op de eerste verdieping een tweetal dirigentenkamers met „zitje" en badkamer en een vijftal solistenkamers met doucheruimte. Op dezelfde verdieping treft men ook de repetitieruimte aan, die, wan neer er byv. congressen in de grote zaal worden gehouden, door het orkest zal worden ge bruikt. Normaliter zal het or kest evenwel in de grote zaal repeteren. Op de tweede verdieping vindt men aan de achterzijde nog een aantal vergaderzalen, en tussen de overkappingen van de beide zalen is mog een aparte foyer ingericht voor hoge gasten. Wonder Een haast griezelige „science fiction" sfeer hangt er in de nu reeds klaar zijnde kelder met verwarmings-, electrische- en koelinstallaties. De concertzalen zullen volledig air-conditioned zijn. Er is een geweldig controle systeem ontworpen. Ook zal er een soort „huistelevisie" worden aangebracht, waardoor de diri gent bv. vóór zijn opkomen al in de zaal kan kijken ge woonlijk krijgt immers de or kestleider wel zo'n beetje het gevoel dat hy „voor de leeuwen wordt geworpen". Verder wordt er een telefooncentrale (i.v.m. te houden internationale con gressen) met de mogelijkheid tot vertaling in vijf talen aan gebracht. Voorts zyn er vele liftinstal- la ties in het gebouw, waaronder drie personenliften voor bezoe kers, een grote transportlift en twee podiumliften voor het ver plaatsen van de concertvleugels die overigens in een speciaal daarvoor ingerichte aan con stante temperatuur en vochtig heidsgraad gebonden ruimte worden bewaard. Verder is er nog een uitgebreid communica tiesysteem, voor het oproepen van personeel, voor het doen van aankondigingen ten behoe ve van het publiek en voor in tern contact in het gebouw. Wanneer er grote congressen worden gehouden, zal er gele genheid zyn om te lunchen enz. in de foyer. De maaltijden kun nen wonden bereid in de keuken van „De Doelen". Het complex zal artistiek worden versierd met schilde rijen, beeldhouwwerk e.d. Het is te hopen, dat Rotterdam zich straks deze in alle op zichten grandioze schepping waardig zal tonen. Speelse lichticerking op dat deel van het Rotterdamse r ap naar de grote, 350 m lange foyer. De marmeren treden uorde trlichL Een fraai contrast geeft het rode, t rijhangende plafond. Markant is het akoestisch werkende plafond in de repetitiezaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15