Zal Mariner IV geheimen van Mars onthullen? PUBLIEK WIL OP PRETTIGE MANIER BEKEURD WORDEN Ta eea Ky, \Zcla4que4 „Niet nerveus over onze werf in Brazilië" Tv-camera moet 22 zwart-witfoto's seinen Kemiemerduinen komen droog te staan TWEEDE TREINROVER ONTSNAPT Vijfde colonne in Indonesië? Scheepsbouwer C. Verolme: Onderzoek politie Arnhem: Campagne tegen analfabetisme In Rome ook een jeugdbendeb?„' 7 VRIJDAG 9 JULI 1965 GELEERDEN WACHTEN IN SPANNLNG OP DAG VAN AANKOMST: 14 JULI (Van een onzer verslaggevers) KAAP KENNEDY Zal de mysterieplaneet Mars haar gehei men onthullen? Zullen we straks méér weten van de talloze vragen, die in de loop der eeuwen over de rode planeet zijn gerezen, over zijn geheimzinnige kanalen, over eventuele bewoners? Amerikaan se geleerden rekenen er vast op, dat als over enkele dagen op woensdag 14 juli de satelliet Marinier IV de planeet zal zijn ge naderd veel waardevolle informa tie zal worden overgeseind. Ge- gevens waarop men al maanden lang in spanning wacht: sinds de lancering op 28 november van Kaap Kennedy, die het startschot betekende voor een 560 miljoen ki- lometer lange reis. Tot nu toe ver- loopt de reis nog steeds volgens schema en als het slot even suc cesvol is, zal de satelliet de pla neet op een afstand van nog geen 8500 km passeren. Gewapend met elektronische ogen. oren en stem raast de ruim zes meter brede „vlinder" nu zijn laatste honderd duizenden kilometers af op weg naar Mars. Zodra de satelliet de planeet heeft bereikt, zullen de instrumenten in wer king worden gesteld. Daarbij is een van telelens voorziene televisiecamera, die 2 zwart-wit beelden moet overseinen. Dat zullen dan de eerste beelden zijn, die de aarde zal kunnen opvangen van Mars, de waarne mingen door middel van spectro- en telescoop dan buiten beschouwing gela- tipj< zulh ie van de sluier van ten. Of de foto's i vraag. Alles zal afhangen de instrumenten. Maar als die werken zal een stroom van gegevens worden uitge zonden voordat Mariner IV zijn weg door het heelal vervolgt. Dat overseinen gebeurt vla de ra dio, wat betekent, dat een recordaf stand van 240 miljoen kilometer moet worden overbrugd. Uiteraard zullen de signalen daardoor worden ver zwakt: het zendertje heeft een ver mogen van slechts 3 Watt, of wel meer dan 30 maal zo weinig als dat van een normale gloeilamp. Maar door de zeer trage beeldtransmissie hoopt men toch nog goede beelden te ontvangen, terwijl de opname door de M" "ner-camera van elk uit 200 lijnen op jouwd beeld slechts een vijfde seconde duurt, vergt het overseinen ervan naar de aarde niet minder dan acht uur en twintig minuten. Overigens zullen niet alleen beelden worden overgeseind. Ook andere in formatie over de mysterie-planeet zal door de satelliet worden verstrekt, onder meer gegevens over de damp kring van Mars. De hele monster-reis van de Mariner is van tevoren nauwkeurig door geleerden vastgesteld. Daarom was het een onver wachte tegenslag toen één dag na de lancering op een afstand van 643.000 km van^de aarde de satelliet uit de koers In plaats van het elektronisch oog te richten op de ster Canope, „keek" Mariner naar een andere ster en dreigde daardoor in een baan terecht te komen, waarin hij Mars op 300.000 km afstand zou passeren. Driemaal zond men radio- seinen uit om de raket in de goede baan te ^leiden, hetgeen eerst de derde maal Sindsdien is de satelliet in de juiste koers gebleven en heeft zijn weg naar Mars in duizelingwekkende vaart voort gezet. De geleerden verwachten, dat de satelliet eenmaal bij Mars aangekomen 25 minuten lang om de planeet zal blijven cirkelen om daarna een baan om >n te gaan beschrijven, t is niet onwaarschijnlijk, dat de Mariner in de buurt van de planeet ook de Russische Marsverkenner Sonde 2 zal ontmoeten. Deze satelliet is twee dagen na de Mariner omhoog gegaan voor eenzelfde reK Hij zal echter zo goed als zeker geen gegevens doorseinen: kort na de lancering al bleek, dat de installatie voor energievoorziening slechts de helft leverde van hetgeen was berekend, Daardoor zullen de signalen waarschijn' lijk niet waarneembaar overkomen. Geheimen De planeet Mars heeft al eeuwenlang in de belangstelling van geleerden ge staan. Hoewel men al verscheidene ge heimen heeft onthuld, zijn er nog vele overgebleven. Men weet, dat er geen leven voor aardse mensen mogelijk is omdat de dampkring grotendeels uit stikstof bestaat terwijl er tevens wat koolzuur, argon en waterstof (er is nog geen zuurstof gevon- Haarlem, onttrekt te veel water OVERVEEN Honderden den nen en eiken in het waterwinge bied van de Haarlemse waterlei ding zijn door de droogte doodge gaan en wel doordat er teveel wa ter aan dit duingebied wordt ont trokken. Dit heeft de directeur van de stichting de Kennermerduinen, dr. E. C. M. Roderkerk, gezegd op een persbijeenkomst in Overveen. De natuur, aldus de heer Roder kerk, geeft in dit gebied van de Kennemerduinen drie miljoen kubie ke meter regenwater per jaar en het Haarlemse waterbedrijf onttrekt zes De minister van verkeer en water staat heeft de gemeente Haarlem toestemming verleend ten hoogste negen miljoen kubieke meter water te onttrekken, zodat als er geen maatregelen getroffen worden er in de toekomst nog meer bomen 'dood zullen gaan in het recreatiege bied, aldus de heer Roderkerk. Hij zei dat elders wel maatregelen genomen zijn. Door het stichten van de Rijnwater rTransportmaatschap- pij hebben de provincie Noordhol land en de gemeente Amsterdam ervoor gezorgd, dat het waterpeil in de duinen tussen Wijk aan Zee Egmond, waar het provinciaal terleidingbedrijf Noordholland wa ter wint, en in Vogelenzang, waar het Amsterdamse waterleidingbe drijf water voor een deel der Amsterdammers uit het duin haalt, constant blijft. De Leidse water- maatschappij heeft maatregelen ge troffen voor de duinen van Katwijk aandacht op de grote belangstelling welke de Kennemerduinen trekken. Vorig jaar waren er twee miljoen bezoekers en er zijn 600.000 dag kaarten verstrekt voor kampeer- Men weet ook (sinds 1956), dat de veelbesproken „kanalen" geen kanalen van Intelligente Marsbewoners zijn, maar gewoon optisch bedrog. Over het oppervlak zelf kan echter nog weinig met zekerheid worden gezegd. Aangenomen wordt, dat de donkere vlekken gebieden met plantengroei zijn, hoewel anderen ze voor zeeën houden. De rode partijen, dikwijls continenten genoemd, zouden woestijnen kunnen zijn, waarvan de rode kleur op ijzeroxyde zou kunnen wijzen. Maar zekerheid daarover heeft men niet ondanks de vele onderzoekingen. Wellicht dat Mariner IV meer zal kunnen vertellen. Dank zij de moder ne electronica zal misschien in enkele seconden wetenschappelijke informa tie kunnen worden gegeven, voor het verkrijgen waarvan men anders wel licht vele tientallen jaren nodig zou hebben. De geleerden op Kaap Kennedy wach ten in spanning op de eerste beelden. De instrumenten, die die kostbare gegevens moeten verzamelen werken nog steeds en men heeft goede hoop, dat ze zullen blijven werken. Ook als straks op 14 juli (of uiterlijk een dag later) de planeet zal worden bereikt. Op 8500 kilometer afstand en na een lange reis van zeven-en-een-halve maand! VU Londense gevangenis LONDEN Ronald Biggs, een van de daders van de in 1963 ge pleegde treinroof in Engeland, waarbij ca. 26 miljoen gulden werd buitgemaakt, is gisteren samen met drie medegevange nen uit de Londense gevangenis ontvlucht. De 23-jarige Biggs, die een straf van 30 jaar moet uitzitten, is de tweede treinrover die er in slaagde met hulp van buitenaf te ontkomen. Vorig jaar verdween Frederick Wil son uit een gevangenis van Bir mingham. Sindsdien is hij spoorloos verdwenen. Vermoedt wordt dat Wilson door zijn vrienden om het leven is gebracht. De gevangenen maakten bij hun ont snapping gebruik van een geraffi neerde list. Het gebeurde toen de gevangenen op de binnenplaats werden gelucht. Plotseling ontstond er onder de gevangenen een ge vecht. Twee cipiers die de vechten den trachtten te scheiden werden neergeslagen. Dat was voor Biggs en de drie anderen het sein om over een muur te klimmen, op het dak van een verhuiswagen te sprin gen en in een gereedstaande auto te ontkomen. De politie is van mening, dat de vlucht beraamd werd door de drie treinrovers, de 43-jarige James White, de 32-jarige Ronald Edwards en de 41-jarige Bruce Reynolds. Deze drie zijn sinds de grote treinroof voortvluchtig. Meer dan 420 schepen liggen momen teel in de haven van Belgrado, de hoofdstad van Zuidslavië, te wachten op het zakken van de Donau. De wetenschap was al blij toen enige jaren geleden de Amerikaanse astronoom dr. Ha milton Jeffers vanuit het Lick observatorium op de berg Ha milton in Californië deze opna me maakte van Mars. Duidelijk is er de witte kap aan de onder kant op te zien: de zuidpool, die 's winters met een (dunne) laag ijs en sneeuw is bedekt. Met de opnamen van Mariner IV hoopt men op nóg betere foto's, die wellicht vele geheimen van de mysterieplaneet zullen ont hullen. DJAKARTA President Soekarno van plan om in Indonesië een vijfde colonne op te richten. Het idee is afkomstig van de Chinese premier Tsjoe En-lai, die de Indonesische president er enkele maanden geleden opmerkzaam op maakte. Soekarno zou tot de vorming van een vijfde colonne hebben besloten naar aanleiding van publikaties in de Indonesische pers over mogelijke in terventie van Engeland en de VS in! Indonesië. Twee links-georiënteerde bladen, de Warta Bhakti en de Bin- tang Timoer, zouden in het bezit zijn van een geheim schrijven, dat de Britse ambassadeur in Djakarta aan het ministerie van buitenlandse zaken in Londen zou hebben gezonden. Vol gens dit schrijven waren de VS en Engeland van plan in Indonesië mili taire interventie te plegen. De Britse ambassadeur, sir Andrew Gilghirst, ontkende echter die brief te hebben geschreven. Warta Bhakti, die het plan van Soekarno toejuicht, schrijft in een hoofdartikel: „Wij zijn ons bewust van de dringende nood zaak om de strijdvaardigheid van het Indonesische volk binnen een vijfde colonne te verhogen. Bintang Timoer merkte op, dat de brief van de Britse ambassadeur de noodzaak tot training en bewapening van de bevolking heeft aangetoond. In vier staten in het oosten van de VS loopt de watervoorziening gevaar, doordat er al vier jaar lang te weinig regen is gevallen. Bij elkaar twintig miljoen mensen, waaronder de inwoners van New York zijn op rantsoen gesteld. Sinds '64 succes-bolknak. Vervaardigd volgens Velasques-patent nr. 86596, dua: kwaliteit van een dure elgasr en dèt voor dertig centl rJ? V neerlands OROO-* Ronald Biggs, veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf wegens zijn aandeel in de geruchtma kende treinroof van 1963, klom met drie medegevangenen over de muur van de Wandsworth- gevangenis en ontsnapte in een gereedstaande auto. De politie kon tot dusverre niets anders doen dan foto's maken van die muur en naar verdere sporen zoeken. (Van een onzer redacteuren) [ROTTERDAM Alleen al hc Ll feit, dat ik hier rustig met u zit te praten is een bewijs, dat ik over onze werf in Brazilië he lemaal niet nerveus ben. Scheepsbouwer C. Verolme zei ons dit in een gesprek, dat de Braziliaanse werf tot onderwerp DEN HAAG Een onderzoek, dat door de Arnhemse gemeentepo litie in samenwerking met het Psychologisch Instituut van de r.k. universiteit in Nijmegen is inge steld, heeft opgeleverd, dat het publiek op een kalme en rustige manier wenst te worden aangehou den. Het gevoel van onbehagen, dat vaak optreedt bij iemand, die wordt bekeurd, kan voor een groot deel worden voorkomen, als de politle-agent op de juiste manier optreedt. Dat schrijft de heer H. H. West hof, hoofdinspecteur van de Arn hemse politie, in het Tijdschrift ADDIS ABEBA Niet minder dan 65.081 Ethiopiërs hebben de laatste drie jaar lezen geleerd als gevolg van de ac tie, die de protestantse Mekane-Jezus- Kerk in samenwerking met de Duitse hulpactie „Brood voor de wereld" heeft opgezet. Sinds 1962 zijn meer dan vijfhonderd nieuwe scholen gesticht, terwijl in hon derden thuiscursussen volwassenen lezen en schrijven leren. De campagne van kerken heeft grote interesse gevonden de Ethiopische regering, die nu in haar eigen strijd tegen het analfabetisme on geveer dezelfde leerboeken is gaan ge bruiken. I Twee Amsterdamse agenten zagen afgelopen nacht op de Papaverweg een man slingerend op een damesfiets rijden. Op de vraag wie de eigena resse van de fiets was, antwoordde de man „Mijn meisje uit Amers foort". De agenten wil den de man aanhouden. Hij sprong pardoes in het Johan Hasseltkanaal en zwom met rappe sla gen onder een steiger. De man weigerde eronder vandaan te komen en evenzo om een hem toe geworpen touw te pak ken. Hij slaagde erin door onder water te zwemmen weg te komen, maar even later zagen de agenten hem weer. Ze stapten in een boot, maar hadden pech: na enkele minuten sloeg de motor af. De man wist te ont komen. De politie weet niet meer, dan dat de damesfiets gestolen was, dat de man 25 tot 30 jaar oud is, uitstekend kan zwemmen en afgelopen nacht een nat pak heeft gehaald. Druipend nat, maar glimlachend stapte een (andere) man uit het Gjersjön-meer in Noor wegen. Hij zei: „Ik ben achter het stuur in slaap gevallen". Sporen op de weg toonden aan, dat de automobilist van de weg was geraakt en in het meer was terechtgeko men. Toen hij wakker werd bemerkte hij, dat zijn wagen naar de an dere oever dreef. I De kap van de auto van de Italiaanse eerste minister Aldo Moro vloog gisteravond bij de badplaats Terracina ten zuiden van Rome plotse ling open. De chauffeur remde en een auto erach ter met vijf politieman nen. die niet tijdig tot stilstand kwam. botste op de wagen van Moro. De ze werd niet gewond, maar de vijf politieman nen wel. I Een helikopter van de Amerikaanse kustwacht heeft gisteren een drie maanden te vroeg gebo ren jongetje van het pas sagiersschip Victoria ge haald. Het kind woog nog geen twee pond, maar is volgens de dok-j toren in goede toestand in het ziekenhuis aange komen. voor de Politie. In duizend geval len waarin aan Arnhemmers een bekeuring of een betaalde waar schuwing werd uitgedeeld, werd tevens een vragenformulier over handigd. In het artikel van hoofd inspecteur Westhof wordt de agen ten aangeraden, de overtreder op rustige toon te vragen, of hij weet waarom hij is aangehouden. Ver der dient de agent kort en zakelijk te zijn en vooral zelf geen ver- keersfouten te maken, want dat is „koren op de kankermolen" Indien er wrijvingen ontstaan bij het uitdelen van een bekeuring, kan dit vaak worden toegeschre ven aan een gevoel van onbehagen bij dc geverbaliseerde. Het is niet leuk in het publiek met zijn eigen tekortkomingen te worden gecon fronteerd, aldus hoofdinspecteur Westhof. Anderzijds bleek vaak een wat officiële manier van optreden van de agent een bron van onbehagen te zijn. Vaak weet een agent niet op de juiste manier te reageren op onbeleefde opmer kingen van iemand die een bekeu ring krijgt. VAKANTIEPOTJE Het op de juiste manier optreden van de agent kan worden bevor derd door een neerlandicus en/of een spraakdeskundige alsmede een psycholoog bij de opleiding in te schakelen. Duidelijk is gebleken, aldus het rapport, dat het Neder landse publiek weinig In verzet komt tegen het gewapend zijn van de politie. Integendeel, er zijn sterke stromingen, die een veelvul- diger gebruik van vuurwapens I spraak deed. voorstaan wanneer het gaat om de aanhouding van misdadigers. Er zijn overigens nog veel misvattin gen over de politie. Een groot deel van het publiek denkt, dat het geld van de bekeuringen bestemd is voor het vakantiepotje van de agenten li i wordei J L*n In, had. Zoals bekend verklaarde de (Bra-ziliaanse) vice-president van de werf kortgeleden, dat hy te kampen had met financiële moeilijkheden en dat hij geen en kele opdracht in portefeuille had. De heer Verolme: „Toen dit bericht de wereld werd ingestuurd, was ik net op mijn jacht met vakantie dergelijke berichten circuleren altijd als je er niet bent. Een ogenblik dacht ik nog: Ik ga er heen, maar later heb ik daar toch van afgezien". MOOISTE Hij zei: „De werf in Brazilië be hoort tot de mooiste en modernste werven van ons concern. Maar wat is er nu gebeurd! De vórige Brazi liaanse regeringen hebben nagelaten de materialen op tijd te leveren en daardoor is onze werf gTote schade berokkend. En voorts hebben zij niet op tijd aan haar financiële verplich tingen voldaan. Het gevolg is, dat wij op de huidige regering een enorme vordering hebben. Onze Braziliaanse werf zit beslist niet in financiële moeilijkheden, maar desalniettemin verwachten we wel, dat de regering binnenkort de afspra ken zal nakomen. Ik heb er ook alle vertrouwen op. De huidige regering wil het onrecht, dat ons in het verleden is aangedaan, goed maken. Zij erkent, dat wij niet best zijn behandeld. Zij weet ook, dat wij het land een grote industrie hebben gege ven en dat wij een echte gemeen schap hebben opgebouwd. Zij kan het zich gewoon niet permitteren haar beloften niet na te komen". EXPORT „Over enkele dagen aldus de heer Verolme wordt op onze Braziliaanse werf een schip te water gelaten. Ik heb er mensen heenge- stuurd om daarvan een reportage te maken. In de toekomst gaat de werf continu voor de export werken. Op het ogenblik zijn we over opdrachten met tal van maatschappijen in onder handeling. Heus, met de werf komt het best in orde. Maar de huidige rege ring zit met de enorme gevolgen van de misstanden van de vorige regerin gen. In september ga ik weer eens in Brazilië een kijkje nemen, niet nu. Eind vorige week ging het gerucht, dat de heer Verolme bij de KLM passage had geboekt voor een reis naar Brazilië. De heer Verolme: „Dat was ook zo, maar ik heb mijn reis geannu leerd. Dit week-elnde ben ik met onze directeur van de werf te Heus- den (de heer A .Rijke) per trein naar Parijs gereisd voor een ontmoeting met president Soekarno en zijn minis ters van industrie en van scheeps bouw". „Dit kontakt heeft In het teken gestaan van de verdere ontwikkeling van de scheepsbouw in Indonesië". In de bouw van de werf daar zit schot. Met het optrekken van de hallen is men nu begonnen. Verwacht kan worden, dat volgend najaar het eerste op de helling gaat. Ik wil nog nadrukkelijk stellen, dat de werf een Indonesische werf is en blijft. Wij ROME - Een Romeins, rechter ,'"Mn d' know how en de heeft 39 jongelui, onder wie drie mater,aIen- meisjes, allen van goede familie en ongeveer twintig jaar oud, veroor deeld tot gevangenisstraffen varië rend van een maand tot zeven en een half jaar op beschuldiging van 300 diefstallen. Zij hadden de gewoonte op feestjes sleutels uit een tasje te pikken, daarmee dan een auto of huis leeg te halen, en de sleutel op tijd terug te doen op zijn plaats. Eenmaal in voorarrest bleken de jongelui het plan beraamd te hebben een boek te schrijven dat „De jonge kameleons" moest heten, dit om hun dubbele leven aan te duiden. Onder de veroordeelen waren de zoon van een gepensioneerd rechter, de klein zoon van een bank-directeur en de zoon van een hoogleraar. Enkele van de jongelui waren nogal boos op de rechter toen deze uit- De Prinses Irene hopen we op 31 oktober aan de Indonesische regering over te dragen. Het schip is dan omgebouwd en ingericht voor het veiwoer van een 780 pelgrims. Het blijft zijn huidige accommodatie be houden. Het is de bedoeling, dat de Prinses Irene driemaal per jaar pel grims vaart. Voor de overige maanden wordt het ingezet voor het vervoer van passagiers en vracht. Medio augustus hoop ik met de heer Rijke een bezoek aan Indonesië te brengen voor het voeren van besprekingen over de werf en over de bouw van schepen. Ik wil nog eens naar voren brengen, dat het de wens van president Soe karno is. dat de handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Nederland wor den uitgebreid. Daarin liggen voor ons grote mogelijkheden. We moeten er voor zorgen, dat we onze kansen niet verloren laten gaan".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7