alles e kan m cetatkmr John van Dreelen wipte even over voor tv-spel 'Qaetccr' Brick Bradford Nog de eens nota '30nieUcf „Dat is zijn rol," zei David Koning —Toch is het zo!- Jesje en Josje Senmoet VRIJDAG 9 JULI 1965 ÏTHERGOIVEN-ETHE2GOIVEN-ETHÏRGOIVÉN-ETHERGOIVÉN lTHERGOlVEN.ETHÉRGOlVENETHERGOt.VEN-ETHERGOlVEN. Commentaar In de NCRV-actualiteitenrubriek At tentie kwam gisteravond nog eens de omroepnota ter tafel. Minister mr. M. Vrolijk was er xelf bil om een paar vra gen van Dlck Houwaart te beantwoor den. De minister herhaalde, dat cr op het ogenblik nog geen aan de criteria „Maar daar wordt het In feite ook pas, na het Kamerdebat, de ttjd vo Voorts sprak hy xyn stellige vertrouwen uit betreffende de Inhoud van de ge zamenlijke programma's van NTS en NRU „nieuwe styi". De bewindsman gelooft niet, dat de kans bestaat dat deze „een a3bak met van alles erin" zullen worden. De om roepen hebben hun bereidheid tot goede samenwerking ook op programmatisch Ïebied duidelijk aangetoond. Vrees voor e mogelijkheid dat de Avro, fulmine rende tegen programma's van de geza menlijkheid, zich uit de combinaties zal terugtrekken, koestert minister Vrolijk niet: ,.De kijkers en luisteraars zouden dat ook niet appriciëren", zei hij. Op de vraag of hij met zijn nota niet ..het zwaarste karwei van het kabinet- Cals" heeft verricht, luidde het ant woord: „Neen, want er liggen (ook mij) nog andere belangrijke taken te wachten. Een van deze is de voorberei ding van de omroepwet en bij de behan deling daarvan verwacht ik ook nog een frisse discussie." Verder had Attentie o.m. een goede reportage over de ramp welke de wervelstorm ln Noord-Italié heeft aangericht. Lichte noot hierin vormden de vertellingen van Nederland se vakantiegangers aan het Gardameer, onder wie ook ae zanger Henk Elsink. Aangezien door plotselinge moeilijk heden met de rechten de herhaling van de een akter „Dominee's liefhebberij" niet kon worden vertoond, had de NCRV in allerijl een ander oud paardje van stal gehaald: de gedramatiseerde novelle van H, G. Wells ..Een man van gewicht" met Allard van der Scheer en Hans Tie- meyer. Alleen aardig voor wie het nog niet gezien had en dus verrast kon wor den. De tweede eenakter „De Grap" bleek een nogal aanvechtbaar verhaal te zijn, maar gaf Jules Hamel een kans voor emotioneel-afwisselend spel, welke hij niet onverdienstelijk benutte. Een massa lichteffecten, ondersteund door angst aanjagende muziek, maakte er wel een (takkend geheel van, hoewel het niet ets was voor ovationeel applaus. Dat zou echter wél hebben mogen toe vallen aan het Duitse balletprogramma dat de NTS uitzond; hier zag men waar lijk grote sterren in schitterende presta- Hilversum I. 402 m. NCRV: 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Van horen zeggen en zingen. 19.39 Aïda. opera. 22.20 Boekbespre- "nn. 22.40 22.30 Nleuwa - SOS-berlchten. Wijd als da wereld: Internationale oriëntatie ln kerk. zending en oekumene. 23.00 Studio 2300: internationaal magazine voor late luisteraars. 23.55-24,00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. VARA: 20.00 Nieuws. 90.05 Noord-Hollands Phllharmonlach orkest: moderne muziek. 20.43 Boekbespreking. VARA: 21.00 't Is allemaal ahow: melodieën uit films en musicals (gr.). 21.30 Nabeschou- balladen. Planotrio: llarquls Heb' amusementsmuziek. 22.30 Nleuwa delingen of SOS-berlchten. 22.40 Cello plano: Moderne muziek. 23.10 Lichte gram- mofoonmuzlek. 23.45 Socialistisch nieuws Esperanto. 23.55-34.00 Nieuws. DRAADOMROEP VANAVOND I. Emmanuel Chabrler: 1. Espana. Marche joyeuse. Phtiharmonta Orkest o.l.L Herbert von Karajan. II. 1. Johann Strauss uit ..Die Fledermaus": Meln Herr Man 2. Franz von Suppé: uit ..Boccaccio": loh nur delne Ltebe. 3. Friedrich Flotow: Last rose of summer. 4. Alexander AUbleff: De nachtegaal. Rlta Stretch, so praan: Symphonle Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Kurt Gaebel. III. Franz von Suppé: Ouverture .Lelchte Kavallerle". Ph nia Orkest o.l.v. Herbert von Kara,^ Franz Lehér: „Die lustige Wltwe". Operett ln drie bedrijven op tekst van Victor Leon en Leo Stein Josef Knapp: Hanny Steffek: Eberhard Wachter: Elisabeth Schwarzkopf. Nlcolat Gedda; Kurt EquUuz; Hans Stroh- bauer; Franz Bfthelm; Leslie Wood: Ellldh MoNab: Christine Pariter; Noreen Wlllett Doreen Murray; Rosemary Phillips; Phllhar monla Koor (o.l.v. Relnhold Schmld); Phll- harmonla Orkest; Dirigent: Lovro von Mata- clc. (Van onze radio- en tv-redactie) hokken, die kleedkamers in de Vitus-studio in Bussumhele maal niet berekend op comfort voor een gevierde Amerikaanse film- en televisiester, ook al is hij in feite Nederlander en klaagt hij er niet over. Tjonge, het wordt hard tijd, dat die studiocomplexen aan de Insu- lindelaan in Hilversum klaar ko men, zodat zo'n man als Jack Gim- berg, alias John van Dreelen, ten minste tussen chroom en geslepen spiegels en met iets anders dan een houten caféstoel en dito onge zellige tafel-in-een-hoek kan wor den ontvangen! Voor mij is er ook nog zo'n stoel en een piepjong Amerikaans secretaresje, gekleed als een nonchalant HBS-meis- je, bezet de derde en laatste, bladert in papieren en houdt zich peinzend- afzijdig. Jack Gimberg.... of zeggen we nu maar verder John van Dreelen?.... heeft de kapper al gehad: Hij is geschminkt voor zijn hoofdrol in een televisiekomedie die de NCRV van daag en morgen opneemt en in okto ber zal uitzenden: „Stille waters" van Ton Taylor, in Nederlandse vertaling van Hans van den Bergh. De grote Jack-John speelt hierin „een oogverblindende vrijgezel van achter in de 30, innemend, maar een boef', zoals het script voorschrijft. Alle ingrediënten hiervoor zijn nu dus aanwezig in persoon en make-up, maar dat „oogverblindende" moeten lampen en camera's straks waar ma ken. Nu, in zijn kleedkamer, is John van Dreelen een vriendelijke man met een leeftijdloos gezicht, gewoon haar en een gewoon colbert en hij is harts tochtelijk bereid tot een interview. Voor Amerikaanse groten („Och nee, ik ben geen echte ster, maar dat zou ik ook niet willen zijn. ik bouw een carrière op!) van scherm of witte doek is een gesprek met een journa list ingecalculeerd in de dagelijkse handelingen. „Verleden jaar ben ik benoemd in de commissie, die de Oscars voor film toekent in Amerika... dat is een hele onderscheiding, hoor, daarvoor moet je wel iets hebben bereikt, en ja, dat kost ook alweer veel tijd. Trouwens, wat Ik nu hier in Europa meemaak is ook geen kleinigheid, dat kost alle maal veel krachten. Zei Ik al, dat ik het vorige weekend nog naar Berlijn moest...? Maar ja, dan drink ik maar weer koffie en neem wat vitaminen en dan red ik het wel...." Ver thuis te stellen, er ligt een grote stapel foto's van enorme afmetingen voor het uitkie zen, er ligt een Amerikaanse opge smukte biografie en John van Dreelen stort een waterval van openhartige mededelingen over je uit. V uunverk „In Hollywood heb ik net de film „Madame X" met Lana Turner af gemaakt, maar ach, dan heb ik weer maak ik er ook een met Sophia Loren als één van haar vijf minnaars... nou ja, dat is nog niet helemaal in kannen en kruiken. Nou. en toen ik tóch in Rome zat, vond David Koning van de NCRV het een leuk idee om mij in dit televisiestuk te laten spelen. Vorig jaar heb ik de hoofdrol in Vadertje Langbeen gespeeld... ja, dat heeft de NCRV toen een hoop geld gekost, want ik moest uit Hollywood overko men... maar dat mocht wel omdat het toen een jubileumuitzending werd. Nu treffen ze het beter, want ik zit in München, waar ik 40 voorstellingen van de musical „Das Feuerwerk'" speel in het Deutches Theater... il vlieg steeds heen en weerhe afgelopen weekend moest ik ook nog even in Berlijn zijn..." John van Dreelen is „a busy man' en dat wil hij ook weten: „In Ameri ka werk ik van september tot maart aan één stuk door, vooral veel televi sie-feuilletons (er liggen foto's van John als hartenbreker en als cowboy met een grote interessante hoed op)... en soms speelfilms, maar dan trek ik graag naar Europa, om in een andere atmosfeer te ademen... ik zit hier nu van 1 mei af, eerst in Rome, hè, daar kreeg ik dit stuk al toegestuurd, want hebban hier maar vijf dagen gerepeteerd en nu nemen we twee dagen op. Tja en dan moet ik tussen door telkens door München, leuk om weer eens op de planken te staan! Maar ik zei geen verschil in het spelen op de Bühne of voor de camera's... allemaal hetzelfde". Alleen vind Ik dat de televisie het van de gezichtsmimiek moet hebben en dat er dus veel close ups moeten worden gemaakt... dat is toen in „Vadertje Langbeen" niet voldoende gebeurd. Nu wél... dat heb ik ze even geleerd." Vluchtig heden Je zou overigens zeggen, dat „Stille waters" John van Dreelen niet zo sterk bezig houdt, bij het zeer vele dat hij vertelt komt het heden maar vluchtig aan de orde. Na een klein zetje van mijn kant in die richting zegt hij hartelijk: „O ja, het is een aardig stuk en ik speel er de rol in, die ik in Amerika al zo vaak heb gespeeld, die van een soort briljante veroveraar met niet zo'n beste aard. Juist omdat zo'n rol mij zo ligt, dacht David Koning mij, och en ik was tóch in de buurt. Maar dan gaat het weer over de Amerikaanse films en vooral over „Das Feuerwerk' a gem met dat liedje „Oh, mein papa!", weet U wel? Ik zing er vijf liedjes in ROTTERDAM OP Z'N BEST SPIDO - HAVENRONOVAARTEN - DELTATOCHTEN DLIJDORP EUROPA'S MODERNSTE DIERGAARDE ■UROMAST-'N UNIEK UITZICHT OP 110 M. HOOGTE VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 AVRO 8.40 uur herhaling van het al op Ned. 2 uitgezonden muzikaal programma „De Toulouse Lautrec", uit vrolijke Parijse jaren. 9.20 uur reportage volksdansen op de Alkmaarse Kaasmarkt en 9.45 uur operettefragmenten, een Amerikaans showprogramma. Nederland 2 KRO 8.01 uur kunstrubriek. 8.25 uur Italiaanse musical naar het klassieke boek van baronesse d'Orczy „De Rode Pimpernel" en 9.30 uur reportage van het liedjesfestijn in Knokkc: België en Duitsland komen tegen elkaar uit. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7J5 uur Italiaanse uitvoering van de opera Aïda van Verdi, via de plaat uitgezonden, 10.40 uur nieuws uit Indonesië, Engeland en Pakistan in „Wijd als de wereld" en 11.00 uur eerste aflevering van het nieuwe amusements-magazine „Studio 2300". Hilversum II VPRO en VARA 8.05 uur Henri Arends dirigeert het Noordhollands Filharmonische orkest in werken van Baird en Kabelac. 9.00 uur musicalmelodieën. 9.40 uur correspondenten brengen nieuws uit het buitenland; daarna een gevarieerd muziekprogramma dat om 11.10 uur wordt besloten met vrolijke plaatjes. Voor wie het zich zo gauw niet herinnert: John van Dreelen is de oudste zoon van de befaamde Neder landse acteur Louis van Drielen Gim berg, maar de familie vergat de eerste achternaam meestal. Voor hem is die nuttig geworden, toen hij in 1958 via de in Berlijn gespeelde musical „Kiss me, Kate" naar Amerika ging om te filmen en men niet overweg kon met de naam Gimberg. Toen bleek Van Drielen gemakkelijk te ver-Ameri- kaansen en Jack werd John. „Ja, ik heb mijn debuut gemaakt in de Kon. Schouwburg in Den Haag, in 1939, bij Dirk Verbeek. Ik heb hier gespeeld tot 1949, toen ben ik wegg gaan. Zeker, Vadertje Langbeen bel kende mijn come back in Nederland en ik vind dat er hier erg veel vooruitgang valt te merken, de men sen zijn ook anders geworden, ruimer, zou ik zeggen". Is dat geen fijn compliment van een man, die thuis is in Amerika, daar een mooi huis heeft in West Los Angelos en een vakantievilla aan de Franse Rivièra, Juan les Pins? Misschien gaat hij daar nog wel eventjes naar toe, als hij half augus tus klaar is met de Europese besog nes: „Ik hoef in september pas terug te zijn in Hollywood, dus ik heb nog kans op eens even uitrusten, voordat het seizoen weer begint." En dat zij deze bezige man dan van harte gegund. Hoe hij schittert in „Stille waters" laat de NCRV ons pas zien, als de kachel weer brandt ei avonden donker en kil zijn. Misschien galoppeert John van Dreelen weer als verleidelijke cowboy over het Amerikaanse scherm. Je kunt nooit weten... KRO: 7.00 Het 7.05 Klassieke orkestmuziek (gr.). 7.30 Nieuws. 7.40 Geeste lijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Djlnn: Religieus nieuws. 12.45 Over- Voor de Jeugd. 14.10 Musicerende dilettanten kamerorkest. 14.30 Voor de kleuters. 14.40 Danaorkest en licht instrumentaal ensembl 15.30 Signaal: documentatie van en ovt jonge mensen. (Tussen 15.30-17.00 kan hi programma onderbroken worden voor repor tage van de Tour de France. 15.50 Lichte muziek (opn.V 16.30 Liohte grammofoonmu- ziek, 16.40 Orkest en zangaollstenoude muziek (opn.). 18.55 Metropole Orkest. 17.2r Lichte grammofoonmuzlek. 18.00 Muzikaa toerisme: amusementsmuziek met toeristisch! tipe. 18.50 Lichtbaken, lezing. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied 7.20 Lichte grammofoonmuzlek. 7.25 Van d< voorpagina, praatje. 7.30 Lichte grammo foonmuziek (vervolg). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuzlek. 8.20 Wegwijzer: kantie- en snipperdagen, afge- grammofoonmuziek. 8.30 Lichte lezing (TV. slot). VARA: tuinbouw. 12 30 Actueei sportnieuws. Nieuws. 13.15 VARA-Varla. 13.20 St.. Melodieën-express: licht orkest, lichte vocale i. 19.30 Stereo: Licht orkest. Televisie morgen Nederland I. VARA: 16.00 Klantenservice De Best Seller. TV-film. 16.25 Beapled: Van nachtegaal en nachtzwaluw, reportage over het Nederlandse dierenleven. 16.45 Op weg: akantietrips. 17.00-17.30 Voor de kinderen. II kan verwachten. België. Nederlands progr. kan. 2 e plm 16 00 Ronde v. Frankrijk. 17 J(M8 30 Concours hippique te Aken. Journaal Televlzler. 20.40 Toulouse Lautrec, 'caal gekleurd prentenboek uit aren van Henri de Toulouse Lautrec. 21.20 :nternatlonale Volksdansweek t reportage. 21.45 Operette I.S.A. I NTS: 2253 Jour 22.48 Uitzending Socutera. naai. 22 58-23.08 Filmverslag Tour ïderland II. NTS: 20.00 Nieuws ln KRO: 20.01 Kijk op Kunst (dl. 30.25 Studio I: De Rode Pimpernel, parodisti sche musical. 21.30-22.10 Internationaal Song. festival te Knokke: BelgiëDuitsland. België. Nederlands progr. kan. 2 en 10. 19.30 Teletaalles: Engels. 19.45 Jeugdkron. 19.35 De Weerman. 20.00 I* SSir', beginstadium alleen nog gebruikt om tionair moeten we een andere vinding pijlen mee voort te bewegen. Toch noemen, die we onder de term biolo- bloeit staat tot zijn beschikking; hij is scheen dit keerpunt in de menselijke gische oorlogvoering zouden kunnen bij machte allerlei nuttige stoffen uit oorlogvoering in het bewustzijn van onderbrengen. Iemand wilde bijen- de aarde te delven en deze om te vele middeleeuwe: energiebronnen kan hij zijn i aansporing te korven aan de wieken t t molen het ontwerpen van revolu- bevestigen. Door de draaiende bewe- >r..„ de boren zoveel hij wil, kortom, het tlonalre plannen, want plots doken ging van de wieken zouden de korven "op het juiste moment weggeslingerd worden ln de richting van de vijand en de opgewonden bewoners van de korf zouden zeker de nodige steken uitdelen om de tegenstanders tot overgave te dwingen! Een andere uitvinding moeten we als een variant hierop beschouwen. Zij bestond hier in, dat de molenwieken tot geweldige lepels waren omgevormd. Deze lepels moeten worden gevuld met brandende stoffen, die door de draaiing van de hand gedaan een soort vlieger (in de wieken naar de vijand werden geslin- want altijd heeft hij angst medemens. Niet alleen nu, maar al sinds duizenden van jaren. En altijd weer zint hij op middelen waardoor die medemens zo snel en radikaal mogelijk kan worden vernietigd, of onder zijn heerschappij gebracht. En die medemens doet van zijn kant bijvoorbeeld het denkbeeld Fantastisch oorlogstuig hetzelfde, zodat we voortdurend op klimmen naar steeds doeltreffender vernictigingsmiddelen, totdat.... Ja, la ten we hierover, ieder maar eens nadenken draak) boven een gerd. We behoeven er waarschijnlijk belegerde stad op te laten, zich, door het trekken aan een hulp-touw uitvindingen alleen klem in de draak werd openge- bestonden en dat géén niet eens bij te vertellen, dat al deze op papier an ooit in Deze weemoedige overpeinzingen trokken, zodat een brandende bom de praktijk werd beproefd. bewonderden, waarmee de oorlogvoe- beeld, want de primitieve kanonnen Dit voert ons welhaast vanzelf tot de overdreven voorstellingen die wij van het aantal Chinese uitvindingen juist uitgevonden, werd ln dit doen belanden. Niet minder revolu- Maar gelukkig wist Jesje de blunder in Josje goed op te vangen. „Je bent zeker nog niet goed uitgesla pen. Jan." zei ze met een schelle stem, „dat je niet weet waar je zelf bent!" „Ik bedoel, Katrijn", kraste Josje, „heb je Katrijn ook gezien?" Weer ging er een vrolijk gelach in de zaal op maar nu dacht iedereen dat dit echt het begin was, vooral toen Katrijn „Nee, ik heb haar niet gezien, Jan, maar jij misschien wel, want ze staat hier vlak voor je!" Gelukkig werd Josje nu veel rustiger en de voorstelling liep verder op rol letjes. Vooral toen de boef en de agent erbij kwamen, steeg de spanning in de zaal ten top en de aanvuringskreten waren dan ook niet van de lucht. Iedereen slaakte een zucht van teleurstel ling toen het bordje met „Einde" om hooggestoken werd, en toen Jesje en Josje voor de poppenkast kwamen, werd er zo lang en zo hartelijk voor hen geapplaudisseerd, dat ze er een kleur van kregen. ,,En thans, dames en heren, jongens en meisjes," kondigde Barend aan, „tot slot het optreden van de twee oliedomme clowns Bannie en Benniie." Nu moest het publiek even wachten, maar het duurde tooh niet lang of daar kwamen Barend en Berend in gekke pakjes en met rare geschminkte gezich ten het toneel op. „wal. ueuueii z- Wist jij daar iets van? ,Nee, ik niet!" antwoordde Jesje. „Maar stil nu Jos, ze gaan beginnen!" Bannie en Bennie hadden een prachtig nummer ingestudeerd. Ze stapten in emmers water, vielen naast stoelen, speelden een vreselijk vals liedje op een heel grote, van een oude kist getimmerde viool en de kinderen in de zaal rolden van de ene laohbui in de andere. En het mooiste was, dat ze zelf voortdurend doodernsig bleven kijken, alsof ze niet snapten, wat er nu' verkeerd ging en waarom de kinderen steeds zo'n uitbun dige pret hadden. 56 De landschut vraagt niet of Dries thuis is of waar hij vannacht was. Dat zou te veel zijn. 't Is mijn plicht, Ante. Vanavond, in de nacht of later, ik zal hem niet meer ontzien. Ante buigt zijn hoofd nog dieper. Als de landschut weg is, komen twee mannen vragen of iemand een jonge ree gezien heeft. Een mooi jong dier, nog niet helemaal volwassen. Enkele dagen geleden is het uit het park gelopen door onoplettendheid van een staljongen, die de hekken niet goed gesloten had. Het moet ver dwaald of opgejaagd zijn, anders zou het de weg naar de voerplaats gevonden hebben. De oudste van de twee is Onno, de tuinman van Bernt Vasse. Ante kijkt voor zioh. Hij kan zeggen van niets te weten, maar hij is ook in dienst van Bernt Vasse, evenals de landschut. Hij weet de waar heid en wat gebeuren moet onder de hemel dat moet gebeuren. Iemand heeft de ree op de brink in 't Horst gebracht; het dier was in een klem gelopen en een ellendige dood gestorven. De jongste fluit tussen zijn tanden. Onno's ogen flikkeren van boosheid. Die beroerde stropers. Vasse moest dat nest waar jullie in hokken, laten uitroken. Van wie is die klem? Antes gezicht wordt nog smaller, hij zuigt zijn wangen in en gaat een stap achteruit voor de grote Onno. Die klem... die is ergens weggeno men. Vraag het aan de landschut. die weet het. Vooruit, zwaait de tuinman met zijn arm tegen de jongen. Vooruit, naar dat nest. 'k Begin te geloven dat Mensink gelijk heeft als hij zegt dat Volmar illes laat lopen zolang hij er niet over valt. Uit het loofbos komen ze langs het huis van Borne. Onno weet dat niet. Hij kent ook het gezicht van Dries niet, alleen diens naam. We gaan niet terug zonder de wildeman, gromt hij tegen de jongen. Wat zal Vasse kwaad zijn. In het voorbijgaan hoort hij een kind huilen met lange gierende snikken. Hij kan dat net zo min verdragen als de dood van een reekalf, daarom loopt hij nog een stapje harder. Dries ziet hem gaan. Het is niet nodig om nog meer te vragen aan het huilende zusje. Ze heeft gezien wat er op de brink ligt, alle kinderen gingen ernaar kijken. Het zusje kan het dode dier niet vergeten, maar nog meer huilt ze, omdat de anderen haar nariepen: dat heeft jouw broer gedaan. De wildeman deed het, de wildeman! Voor ze thuis was, hoorde ze het als een dreinende deun achter zich zingen. Jentje kon haar niet tot bedaren krijgen. Ze schreide zo luid dat Dries wakker werd. 't Gebeurt dikwijls dat hij een gat in de dag slaapt. Waar hij dan 's nachts geweest is, vraagt Jentje niet meer. Er zijn dingen die hij voor haar verborgen houdt. Haar hart begint sneller te kloppen als ze bemerkt dat hij dadelijk weet waarover het zusje praat. Een klem? Heeft de mulder die op de brink gebracht met een dode ree die erin zat? En was Volmar erbij? Heb je de landschut gezien? Hij schudt het zusje aan haar arm en maakt haar door z'n barse manieren nog meer van streek. Na middernacht was hij nog bij de plek geweest; er was niets te horen of te zien. De zwarte mulder was op pad. Vanaf de molen had hij hem kunnen volgen tot waar de struiken ieler werden en hij te ver moest achterblijven om te kunnen zien welke kant Siewert opging. Heb jij dan een klem opgesteld, Dries? Jentje wil het niet geloven. Om Siewert erin te laten lopen? fluistert ze, haar ogen wijd open van ontsteltenis. Dan zou hij ook dood geweest zijn... Oh, Dries... je wilt toch geen moordenaar worden? Om een paar konijnen die hij weghaal de? Dries, je had het kunnen zijn... Hou je mond toch, valt hij uit. Hou je mond, moeder! Is het waar? dringt ze aan. Ik wil het weten. Je bent mijn kind, ik wil niet dat jou iets overkomt. 'k Ga eruit, zegt hij. Ik wil dat wel eens zien. Wat zeur je toch. Als de mulder met de hele boel naar de brink gekomen is. wie kan dan zeggen dat ik het deed. Denk aan de val die Volmar meenam, waarschuwt ze. Dan blijft hij zitten. De mannen van Bernt Vasse zijn al op pad. Hij kent ze, maar zij kennen hem niet. Toch is het beter om binnen te blijven. Heel de middag beent hij heen en weer over de diele. Jentje maakt het hem moeilijk met haar bezorgde vragen. Tegen de tijd dat Ante thuis moet komen, vliegt de deur van de diele met een smak open. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 6