Nieuwe Leidse Courant BELEID VIETNAM ONGEWIJZIGD Als Lodge Taylor vervangt: Vrouwelijke Vietcong mengt zich in strijd Mr. v. Aartsen geïnstalleerd Limburg: won dt veiliger gemaakt Luns onverwacht naar Brussel Maandag gesprek met Couve Kindertarieven 8-daagse abonnementen N.S. Rijnmondraad komt bijeen in ziekenhuis Vrachtauto ramt wachthuisje Waterratten Commentaar Leeuw als schoothondje gebracht ele Hongaren zuchten nog in cellen Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 9 juli 1965. 46ste jaargang Iets minder koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolinkg met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. In het algemeen iets minder koud. (Opge maakt om 11.15 uur). 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 bezorging 18.00—19.00 WASHINGTON-SAIGON Er zal geen wijziging komen in het Ameri kaanse basisbeleid in Vietnam als gevolg van de vervanging van Maxwell Taylor door Cabot Lodge als ambassadeur in Saigon. Dit zegt men in hooggeplaatste regeringskringen te Washington, waar men niet verbaasd is over het aftreden van generaal Taylor. De periode, waarvoor hij zich beschikbaar had gesteld, werd al overschreden. Lodge heeft de ontwikkelingen in Vietnam nauwkeurig gevolgd. Sinds het begin van dit jaar trad hij op als buitengewoon adviseur van pre sident Johnson ten aanzien van Vietnam. Hij had een levendige be langstelling voor de Vietnamese za- I ken behouden, sinds hij vorig jaar ontslag vroeg als ambassadeur in i Saigon, omdat hij wilde voorkomen dat Barry Goldwater de presidentiële kandidaat van de Republikeinse partij zou worden (hetgeen hem overigens riiet is gelukt), j De ambassadeur vertegenwoordigt de ..internationale vleugel" van de Re- j publikeinse partij. In het najaar van 1964 vertrok hij voor een rondreis langs j de hoofdsteden van enkele Europese landen, in plaats van voor Goldwater te werken. Later deed hij hetzelfde in een aantal Aziatische landen. De herbenoe ming van Lodge vergroot de kans op een Vietnam-politiek, die door de beide grote partijen ln de Verenigde Staten I kan worden gesteund. I Lodge gaat woensdag met minister van defensie McNamara naar Saigon om besprekingen te voeren met Tay lor. de Zuidvietnamese regering en Optreden op de Dam Journalistenkringen protesteren AMSTERDAM De besturen van de afdelingen Amsterdam van de Ned. journalistenkring en de katholieke Ned. journalistenkring hebben een open brief gericht tot burgemeester mr. G. van Hall. Ze zeggen daarin zich genoodzaakt te zien hun verontrusting uit te spreken over het optreden van de politie tegen verslaggevers van diverse publiciteits media op de Dam op vrijdag 2 juli. die daar in hun werk werden belemmerd. De besturen spreken de hoop uit, dat afdoende maatregelen worden getroffen om herhalingen te voorkomen. MIDDELBURG Mr. J. van Aartsen, oud-minister van verkeer en waterstaat, is gisteren geïnstalleerd als commis saris van de Koningin in Zeeland, als opvolger van de enkele maanden geleden overleden jhr. mr. De Casembroot. Dit gebeurde in een vergadering van de Provinciale Staten door de waarne mend commissaris van de Koningin, mr. dr. A. J. J. M. Mes die meende, dat vier eigenschappen in het bijzonder een com missaris van de Koningin moeten sie ren: wijsheid, genegenheid, moed en rechtvaardigheid. Mr. Van Aartsen zei in zijn dank woord. dat hij het commissarisschap het prachtigste ambt in de Nederlandse staatsbestel vond. Weldra zijn de Zeeuwse eilanden geen eilanden meer'" aldus de nieuwe commissaris. „De pro vincie komt als het ware open te liggen naar het hart van Holland. De Zeeuwen zijn dan niet meer onder elkaar. Dat kan consequenties hebben. De Zeeuwen moeten echter Zeeuwen blijven en ook de agrarische bedrijvigheid moet behou den blijven". Aldus mr. Van Aartsen, die uit Zeeland afkomstig is. In één oogopslag Weinig zigeuners in Ne derland pag. 2 Rothschilds in opspraak pag. 2 Mariner bij Mars pag. 7 Verolme niet nerveus pag. 7 Ontsnapping in Londen pag. 7 Duinen droog pag. 7 Prettiger bekeuren pag. 7 Henry Cabot Lodge, die zijn vroe gere ambassadeurspost in Zuid- Vietnam weer zal gaan bezetten, gefotografeerd toen hij na de be kendmaking van Taylors ontslag een persconferentie gaf. andere Amerikaanse autoriteiten. Midden augustus zal hij Taylor in Saigon aflossen. Briefwisseling De bekendmaking van het ontslag van Taylor ging vergezeld met de publikatle van de briefwisseling tussen hem en Johnson die aan het ontslag was vooraf gegaan Daarin zei Taylor wegens per soonlijke redenen te vragen, de duur van zijn functie tot een jaar te beper ken. Johnson zei het besluit van de generaal met grote spijt te accepteren. Hij prees de verdiensten van Taylor. „In uw staat van dienst is geen blad zijde die groter is dan die welke u In het afgelopen jaar heeft geschreven" aldus de president. „Gewone gang" Intussen gaat alles ln Vietnam zijn „gewone gang". Er wordt hard ge vochten en de Amerikanen en de Zuidvietnamese regeringstroepen lij den telkens zware verliezen. Voor het eerst zijn ook vrouwelijke Vietcong- rebellen waargenomen. Ook de bom bardementen op Noord-Vietnam wer den voortgezet. Harold Davies. de Britse onderminister, die goed be vriend schijnt te zijn met de Noord- Vietnamese president Ho Tsji Minh- bevindt zich thans in Hanoi. Hij moet proberen, een gesprek op gang te brengen over beëindiging van de Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft verklaard, en kele ideeën te hebben voor concessies van beide partijen in Vietnam. Hij be zocht achtereenvolgens Genève en Lon den. Na zijn terugkeer in - New York zal hij iets over zijn plannen vertellen. Hij zei ervan overtuigd te zijn. dat het heel moeilijk zal zijn. de kwestie-Viet- nam op te lossen. Geen oriëntatieritten in hoogseizoen enz. MAASTRICHT. Provinciale Sta. ten van Limburg hebben ter bevorde ring van de verkeersveiligheid be- paald, dat in Limburg voortaan geen oriëntatiewedstrijden voor auto's en motoren mogen worden gehouden tus sen 15 juni en 31 augustus. Verder mogen op zon- en feestdagen geen rit ten worden gehouden voor één uur 's middags en mogen er ook geen rit ten georganiseerd worden op de Paas dagen, de Pinksterdagen, de Kerstda gen, op Goede Vrijdag, Hemelvaarts dag en als grote verkeersdrukte, te verwachten is bij bijzondere gebeurte nissen. De termijn voor het aanvragen var. toestemming voor een oriëntatierit blijft gehandhaafd op zes weken. BRUSSEL Onverwacht is mr. Luns gisteren naar België gevlogen voor overleg met zijn (demissio naire) Belgische ambtgenoot Spaak. De Nederlandse minister weigerde mededelingen te doen over het ver loop van het gesprek, maar het was duidelijk dat de EEG-crisis was be sproken. Ongetwijfeld zullen de bei de ministers overleg gepleegd heb ben over hun aanstaande bezoek aan de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville, die hen heeft uitgenodigd voor een gesprek zij in Parijs zijn voor de verga dering van de NAVO-ministerraad. Minister Luns zal van deze gelegen, heid gebruik hebben gemaakt om op heldering te vragen over de Belgische houding tijdens de besprekingen over de financiering van de landbouw, de leiding tot de crisis. België klaarde zich toen zonder voorafgaand erlea tegenstander van uitbreiding der bevoegdheden van het Europese parlement, waaronder controle op de geldmiddelen van de EEG. Volgens de Belgen was dat geen punt dat „nu aan de orde was". Bliksembezoek99 Woensdagavond reeds had Spaak een onderhoud met de Luxemburgse premier Werner en met de voorzitter van Europese commissie Hallstein. Luns op zijn beurt bracht een „bliksembezoek" de permanente vertegenwoord i f r Nederland bij de gemeenschap. L) Spierenburg, die daarvoor een uur eer der moest vertrekken van de vergade ring van permanente vertegenwoordigers in de EEG-landen die gisteren voor he rst zonder Frankrijk plaats had. Overigens is op deze vergadering ge bleken dat ook België en Luxemburg instemmen ..zaken te bespreken die nutttig worden geacht" zonder Frank rijk ter voorbereiding van de EEG- ministerraad van 26 juli. de eerste ministeriële bijeenkomst zonder de Fransen. rVel ter vergadering Voor het eerst sinds het Franse besluit EEG-bijeenkomsten te boycotten, w de gisteren een Franse vertegenwoordi ger een bijeenkomst van een beheers comité. met name dat voor varkensvlees, bij. Frankrijk heeft eerder aangekondigd later een standpunt in te nemen over der gelijke technische vergaderingen. De Franse oud-premier Michel De- bré. die gezien wordt als een intiem vriend van president De Gaulle, heeft nog eens omstandig uit de doekein ge daan. dat Frankrijk Engeland en de V.S. beschouwt als de aanstichters van de huidige crisis in de EEG. In de stromende regen is gisteren play-boy diplomaat Porfirio Rubirosa be graven. Er waren ruim 100 kransen. De Franse actrice Odile Rodin, de laatste w van Robirosa, huilde aan één stuk door. De diplomaat kwam maandag bij auto-ongeluk om het leven. Met ingang van volgende week: UTRECHT Volgende week zullen de Nederlandse Spoowregen een speciaal tarief invoeren voor kin deren die op achtdaagse abonne menten reizen. Men voldoet hier mee aan veelvuldige verzoeken uit het publiek zelf, dat de abonne menten met name in de vakantie dagen gebruikt om het eigen land goed te leren kennen. Voor kinderen van vier tot en met negen jaar zal na 15 juli het halve volwassen-tarief gelden; twintig gulden voor de tweede en dertig gulden voor de eerste klasse. De achtdaagse abonnementen zou vol gens de Spoorwegen een succes worden. In 1963 werden er zesdui zend verkocht en vorig jaar twaalf duizend, terwijl de verwachting is dat dit jaar de twintigduizend zal worden overschreden. De N.S. hebben deze week 24 nieuwe rijtuigen besteld (tweede klasse). Ze hebben elk 88 zitplaatsen en zijn voor lopig speciaal bestemd voor de zoge naamde „Buurland-treinen", grens overschrijdende niet-D-treinen ovei middellange afstand. Prestatiebei oil i n g voor personeel Wat het personeel van de N.S. betreft, over de maand juli zaJ het een pres. tatiebeloninig van 11,4 procent krij gen. Dit percentage is gebaseerd op het gemiddelde van de prestaties in de maanden januari, februari er maart 1965. De algemene prestatie beloning is ingevoerd bij de inwer kingtreding van de c-a.o. op 1 april jongstleden en wordt steeds bere kend aan de hand van een voort schrijdende driemaandsgemiddelde Gezien het tijdstip van inwerking treding vaai de c.a.o. was tot en met juni een beloning van 11 procent ge. garandeerd. ROTTERDAM De Rijnmondraad zal op 14 september voor het eerst bijeenkomen in de aula van het zie kenhuis „Dijkzigt". Na lang zoeken is deze beslissing nu genomen. Dit onderkomen voorlopig, in ieder ge val voor de eerste vergaderingen, waarvoor zeer veel belangstelling zal bestaan. Als gevolg van het feit dat voor een zeer groot gezelschap plaats moest worden gevonden was het vin den van een geschikte zaal niet een voudig. Er dient ruimte te zijn voor de 81 raads leden, de voorzitter, de secretaris, en kele ambtenaren, pers. radio en tele visie, genodigden en publiek. Ver over de honderd zitplaatsen zijn zeker no dig op 14 september als de minister van binnenlandse zaken J. Smallen. broek de installalierede van het nieu- J houden. Twee weken later komt de Rijnmond raad opnieuw bijeen, nu o.a. om de zes leden van het dagelijks bestuur te kiezen. Dan zal definitief blijken wie voorzitter mr. V G. M. Marijnen zul len bijstaan in de leiding van het op te bouwen orgaan. Thans wordt over leg gevoerd inzake de voor te dragen kandidaten. Drie doden en vier zwaargewonden BRUSSEL Bij een verkeerson geluk op de weg van Antwerpen naar de Belgisch-Nederlandse grens zijn gisteren drie Belgen om het le ven gekomen. Vier moesten met ernstige verwondingen naar een zie kenhuis worden overgebracht. De slachtoffers stonden in een wacht huisje bij Putte—Kapellen op een auto-, bus te wachten. Het huisje werd geramd en met de grond gelijk gemaakt door een Nederlandse truok met oplegger, die moest uitwijken voor een stilstaande auto, die linksaf wilde slaan. De chauffeur H. is daarbij op de linker, helft van de weg terecht gekomen, om dat op dezelfde plaats een vrachtauto geparkeerd stond. Na een elektriciteits- paal en enkele verkeersborden omver te hebben gereden, boorde het gevaarte zich in het wachthuisje om pas tegen eei tuinhek tot stilstand te komen. De vrachtauto is eigendom van eei firma uit 's-Gravendeel. Reparatie trackers kost miljoen gulden ROTTERDAM Met de reparatie vai de vier Grumman trackers s-2a van d< Marine Luchtvaartdienst, die verleden jaar op Sicilië onder een instortende hangar werden bedolven, is een miljoen gulden gemoeid. Het herstel wordt op het marine-vliegkamp De Kooy (bij Den Helder) uitgevoerd. In Nieuw-Weerdinge is gistermiddag de 10.000ste woning, die na de oorlog in de gemeente Emmen is gebouwd, in ge- bruik genomen. Het water mag dan in deze herf stige zomerdagen niet zó aanlok kelijk zijn, we wagen het er maar op: twee ..druipnatte" plaatjes vandaag. Hiernaast: Tjitske en Folkje de Vries, de voormalige Siamese tweeling uit Bergum, die deze week meededen aan de Frie se zwemkampioenscluippen On der: het „dolfinarium" in Harder wijk waarvan méér op pagina 9). Dr. W. Dudok van Heel, weten schappelijk hoofd van het Dolfij nenbassin, laat een van zijn „pupil len" een visje verschalken. Whisky-four mag demonstreren DEN HAAG De resultaten van het onderzoek naar het neerstorten van twee vliegtuigen van de demon stratieformatie „Whisky-four" geven geen aanleiding te besluiten tot het stopzetten van de demonstraties van „Whisky-four". Voordat zij kunnen op treden zal echter een betrekkelijk lange oefenperiode nodig zijn. Dit heeft het ministerie van defen sie meegedeeld. Het onderzoek is thans afgesloten. De oud-SS-er Otto Hoppe, in 1950 tot levenslang veroordeel wegens moord op een gevangene in een concentratie-kamp, blijkt aan deze moord onschuldig te zijn. De gevangene, Heinrich Seiler, blijkt na melijk in de Westduitse stad Giessen te wonen. Er wordt een herziening van het proces tegen Hope, die inmiddels uit de gevangenis is ontslag en,voorbereid. TJET hoofdbedrijfschap detailhan del gaat weer eens over de tong. Nu bij de eigenaars en beheerders van kampeerterreinen. De oorzaak daarvan is. dat het schapsbestuur een suggestie van de directeur-ge neraal voor de middenstand en het toerisme, om een algemene onthef fing van de winkelsluitingsplichten voor kampeerwinkels aan te vragen, in de wind heeft geslagen. Aan de weigenring een dergelijk verzoek bij de staatssecretaris van economische zaken in te dienen ligt duidelijk vrees voor „valse concurrentie" ten grondslag, al erkend de middenstand dat van de winkels op de campings in het algemeen geen enkele omzet- vermindering te duchten is. De voornaamste bezwaren worden dan ook ingegeven door de vrees dat ..kampeerwinkels" buiten de kampeerterreinen eveneens van een algemene vrijstelling zouden profi teren. De brief van de directeur- generaal aan het hoofdbedrijfschap bevat echter geen aanwijzingen in die richting. Het zou daarom naar onze mening van wijzer beleid hebben getuigd, indien het schap, inplaats van een negatieve houding aan te nemen, de staatssecretaris geholpen zou heb ben aan een. voor een algemene ontheffing bruikbare en aanvaard bare omschrijving van het begrip kampwinkel. Dit temeer omdat ook de midden stand (op centraal niveau althans) er wel van overtuigd is dat een be hoorlijk kampeerterrein niet zonder een service-winkel kan. die ook 's avonds geopend is. Aan een dergelijke overtuiging ont breekt het op plaatselijk niveau helaas nog wel eens. Aanwinst voor Wassenaars dierenpark DEN HAAG Wassenaars Dierenpark heeft er een leeuw bijgekregen. Een in Afrika wonende Nederlandse heeft het beest persoonlijk naar de tuin gebracht, alsof het een schoothondje was. De vrouw had de leeuw als huisdier willen houden, maar dat leverde vrij spoedig moeilijkheden op. Daarom besloot zij het beest aan Wassenaars dierenpark aan te bieden tijdens haar verlof in ons Negen jaar na de opstand: Onthullend relaas van dr. Fabian AMSTERDAM „Van de Hon garen, die bij de opstand te Boeda pest in 1956 zijn gearresteerd, ver blijven er thans nog 463 in de gevan genis. Hoe mijn organisatie dit aantal te weten is gekomen? Wel, in dezelf de gevangenis te Boedapest zitten ook gewone misdadigers hun straf uit. Onder hen zijn koks, die iedere dag aan de hand van het aantal be stelde porties eten precies kunnen bepalen, hoeveel politieke gevan genen er op dat moment zijn". Dit verklaarde de voorzitter van de federatie van Hongaarse ex-politieke ge hangenen, dr. Beta Fabian, gisteren op en persconferentie te Amsterdam. En dr. Fabian vervolgde: ,,Die koks zorgen vaak, als zij worden vrijgelaten of op andere manieren voor verder trans port van de gegevens". Onder de 463 gevangenen zijn volgens dr. Fabian, acht minderjarigen, die zijn overgebleven van een groep van 150. Van die 150 zijn er 142 door ophanging ter dood gebracht. De overgebleven acht hebben gevangenisstraffen gekregen va riërend van 10 tot 15 jaar. De regering- Kadar, heaft, zo vervolgde dr. Fabian, nog onlangs de derde petitie (van ex- politieke gevangenen, die nog in Honga rije verblijven) tot vrijlating afgewezen. 75.000 Na het neerslaan van de Hongaarse opstand door de Russische tanks zijn, volgens dr. Fabian, 75.000 Hongaren vanuit hun land naar concentratie kampen in Siberië overgebracht. Van hen zyn er in 1957 12.000 wegens ar beidsgeschiktheid naar Hongarije te ruggestuurd. De federatie, waarvan dr. Fabian voor zitter is, telt 3.000 leden.. Dr. Fabian trekt met zijn Amerikaanse echtgenote door alle Westeuropese landen om deze eraan te herinneren, dat nog steeds vele van zijn landgenoten zonder eerlijke vorm van proces in cellen of kampen ge vangen worden gehouden. Zeil is dr. Fabian in 1944 (uit Hongarije) naar het concentratiekamp Auschwitz gedepor teerd. Hij wist echter, als een der wei nigen. te ontsnappen. Van 1922 tot 1939 hij lid geweest van de Hongaarse volksvertegenwoordiging Dr. Fabian woont thans in New York.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1