Parlement vroeg om stappen Hitzacker is er gauw bij Regering volgde geen gril DR. DE JONG BESCHULDIGT BONDSDAGLID Regering duldde geen propaganda tegen de V.S. Mr. Luns: Geen kwestie van inmenging ft ll Militairen trainen voor begeerde Prix-Leclerc VERSNELLINGSNAAF ZONDER KABEL Kunstgebitten Ook dief op societybal CHINA VERWACHT AANVALLEN VS s DINSDAG 6 JULI 1965 De ton voor Defence and Aid Fund (Van een onzer redacteuren) DE TOEZEGGING van de Nederlandse regering, 100.000 te zullen bijdragen aan het Defence and Aid Fund te Lon den, heeft niet overal begrip gevonden. Waarom, zo hoort men vragen, moet nu uitge rekend Nederland gelden be schikbaar stellen om mensen, die op grond van de apartheids- wetten in Zuid-Afrika worden vervolgd, rechtskundige bij stand te kunnen verlenen. Zelfs in Engeland, waar het Fonds ge vestigd is en belangrijke politie ke en kerkelijke leiders er hun naam aan hebben gegeven, houdt de regering zich afzijdig. De gelden, die van Britse zijde in het Fonds worden gestort, zijn door particulieren bijeenge bracht. Nederland behoort tot een zeer kleine groep landen (als India, Zweden en Denemar ken), waar van regeringswege gelden voor het Defence and Aid Fund werden toegezegd of verstrekt. In Den Haag moet men dus wel een speciale reden hebben gehad om genoemde hulpverlening niet aan Neder landse particuliere organisaties over te laten, maar gelden aan genoemd fonds toe te zeggen. Het is een bekend feit, dat de Nederlandse politiek met betrekking tot de ontwikkelingen in Zuid-Afrika, in het bijzonder ten aanzien van de apartheidspolitiek niet uitsluitend door de regering in Den Haag wordt vastgesteld. Dit is een Koninkrijks zaak. Het standpunt, dat Nederland inneemt wordt bepaald in overleg met de Rijksdelen. En het is een publiek geheim, dat deze delen van het Ko ninkrijk fel gekant zijn tegen het apartheidsbeleid van de Zuidafri- kaanse regering. Eveneens mag be kend worden verondersteld, dat de Nederlandse regering er totdusver in is geslaagd, in dit overleg met de vertegenwoordigers van bedoelde Rijksdelen een matigende invloed uit te oefenen. Dit neemt echter niet weg, dat de samenwerking binnen Konink- rijksverband bepaalde consequenties heeft, ook wanneer zij de relaties raakt tussen twee „stamverwante" landen als Nederland en Zuid-Afrika. Men kan dit betreuren, maar de feiten liggen er. Parlement Niet alleen de samenwerking in Koninkrijksverband echter is bepa lend voor de houding van Nederland met betrekking tot de apartheidspoli tiek. De Nederlandse regering wist zich totdusver ook gesteund door de vijf grootste partijen in het parle ment. Een motie, waarin de regering werd gewezen op de kwalijke gevol gen van de apartheidswetgeving in Zuid-Afrika, werd door deze vijf partijen gesteund. In februari ver klaarde minister Luns desgevraagd in de Tweede Kamer, dat de regering in overweging zou nemen, financiële steun te verlenen aan de vervolgden van de apartheidspolitiek. Aanleiding tot deze toezegging was de vraag van de heer G. J. N. M. Ruygers, of Nederland al iets gedaan had voor bedoelde slachtoffers, zoals Zweden (dat ongeveer driemaal zoveel als Nederland in het Defence and Aid Fund heeft gestort. Kluizenaarsters in de zon Met donkere brillen op en schone kleren aan kwamen maandag in het Franes La Cave de zeven vrouwen naar boven. Ze hadden vijftien dagen in voortdurende duisternis doorgebracht in een grot. Het was, zoals wij in een deel van onze edities van giste ren nog meldden, een voortzet ting van de serie wetenschappe lijke onderzoekingen. Achtereenvolgens kwamen naar boven: Annick (25), Nicole (34), Irene (26)Marie-Madeleine (23), Frangoise (21), de televisiester Janine Vila (23) en Barbara (21). De jonge vrouwen waren alleen maar bij de voornamen aan het publiek bekend. Van Janine Vila werd de identiteit openbaar, na dat zij op een foto door kranten lezers was herkend. De zeven kluizenaarsters mochten weinig of niets zeggen. Alle rechten van de verhalen over hun avonturen werden door een Frans weekblad gekocht. Toch kwamen de wachtende ver slaggevers aan de weet, dat het in hun grot vochtig, schimmel achtig en duf was. Dat ze al spoedig aan een zoutloos dieet waren begonnen (waardoor ze afgeslankt terugkwamen)en dat ze geen flauwe notie van tijd hadden, omdat horloges of klok ken meenemen een verboden zaak was geweest. De zeven vrouwen zullen zich nu uitvoerig laten onderzoeken door een team van medici, dat zal na gaan welke invloed langdurige eenzaamheid onder abnormale omstandigheden op lichaam en geest van de mens hebben. FRANKFURT Dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, heeft in een vraaggesprek met de Frankfurter Rundschau gezegd, dat de met het grootkruis van verdienste onderschei den CDU-afgevaardigde Conring schuld heeft aan de versnelde weg voering van vijfduizend tot zesdui zend Nederlandse Joden. De thans 71-jarige Conring was tijdens de oorlog commissaris van de provincie Groningen. Volgens dr. De Jong staat het vast dat Conring wist van het bestaan van het doorgangs kamp Westerbork, dat Conring hoog leraren van de Groningse universiteit met gevangenzetting in een concentra tiekamp bedreigde, en dat hij de hand had in een rigoureuze zuivering onder de burgemeesters in zijn „gewest", fsals bekend heeft de Nederlandse regering inmiddels in Bonn tegen de onderscheiding van Conring geprotes- Inmiddels heeft Conring in een inge zonden stuk in de Frankfurter Allge- meine alle beschuldigingen weerlegd. Hij vindt, dat hij noch voor de arbeids inzet, noch voor de „evacuatie" van de joden verantwoordelijk is geweest. Ook schuift hij de schuld voor de executies van Nederlanders op ande ren af. Wie over de activiteiten van de Duitse bezettingsmacht wil oorde len, zou op zijn minst een juiste ken nis moeten hebben van de toenmalige politieke en militaire toestand in het bezette Nederlandse gebied, zo schrijft hy. Aanleiding tot deze vraag van de heer Ruygers was het feit, dat Neder land vorig jaar in de organisatie van de Ver. Naties had gestemd voor een resolutie inzake hulpverlening aan slachtoffers van de apartheidspolitiek. Deze resolutie werd aangenomen met tegen 2 stemmen (die van Portugal en Zuid-Afrika). Mr. Luns deelde de vragensteller mede, dat de voorzitter van de VN-commissie inzake apart heid had gevraagd om steunverlening aan particuliere organisaties, welke op dit gebied werkzaam zijn. Daaron der bevond zich ook het Defence and Aid Fund, dat door de minister met name werd genoemd. Woordelijk ver klaarde mr. Luns: „Het beginsel, dat een vervolgde recht heeft op de best mogelijke juridische bijstand, vindt weerklank in iedere rechtsstaat, dus ook in Nederland. Thans is in onder zoek, of deze organisaties ter plaatse in staat zijn, hun doelstellingen te verwezenlijken. Mocht blijken, dat een Nederlandse bijdrage aan een of van deze organisaties verant woord zou zijn, dan kan ook van de zijde van de regering hulp in overwe ging worden genomen". De regering koos tenslotte het De fence and Aid Fund en aangenomen mag worden, dat zij zich uitvoerig heeft laten voorlichten over de activi teiten van deze organisatie. Dit fonds werd in 1953 in Engeland opgericht en opereert thans volkomen legaal in Zuid-Afrika met vertegenwoordigin- in Johannesburg, Kaapstad, Dur ban, Oost-Londen en Port Elizabeth. Het verschaft gelden voor juridische bijstand aan allen ongeacht ras of kleur die op grond van de apart heidswetgeving of wegens politieke misdrijven worden vervolgd. In vele gevallen is dank zij de financiële hulpverlening vrijspraak gevolgd. Dit is mogelijk, omdat de rechtspraak in Zuid-Afrika nog onafhankelijk is. Dit laatste was een van de bevindingen een afvaardiging van de Interna tionale commissie van juristen, die eind 1963 een bezoek aan Zuid-Afrika bracht. De regering van Zuid-Afrika verzet zich niet tegen deze financiële hulpverlening. De gelden worden zon der moeilijkheden naar Zuid-Afrika overgemaakt en het Defence and Aid Fund werkt samen met allerlei Zuid- afrikaanse instanties en organisaties. Reactie Het voor het Fund beschikbaar bestemde geld wordt in overleg met de schenker uitgegeven. Naar verluidt heeft de Nederlandse regering het voorbehoud gemaakt, dat het door haar toegezegde geld slechts mag worden gebruikt voor legale hulp in Zuid-Afrika. Van Zuidafrikaanse zij de was aanvankelijk begrip getoond voor de wijze, waarop dit probleem door regering en volksvertegenwoor diging van Nederland was behandeld. In Den Haag was men dan ook verbaasd, toen er in Zuid-Afrika zo fel werd gereageerd op het toezeggen van steun aan het Defence and Aid Fund, welke toezegging bepaald niet uit de lucht kwam vallen. Toen Zweden geld voor bedoeld fonds be schikbaar stelde, volstond Zuid-Afri ka met een mondeling protest van de tweede secretaris van de ambassade te Stockholm. Naar verhouding was de reactie op de Nederlandse stap bijzonder fel, temeer omdat de rege ring te Den Haag blijkens de behan deling in de Tweede Kamer geen ander standpunt had ingenomen, dan tot dan toe het geval was geweest. Zelfs zou vaststaan, dat het besluit, 100.000 bechikbaar te stellen voor bedoeld fonds, nog door het kabinet- Marijnen werd genomen. DEN HAAG Het materiaal, dat in de vitrines van het kantoor van de zaakgelastigde van de Chinese volks republiek in Den Haag heeft gehan gen, droeg een beledigend karakter voor een bevriende mogendheid (de Verenigde Staten). De regering heeft daarom de zaakgelastigde gevraagd dit materiaal weg te nemen. Dit heeft de zaakgelastigde gedaan. Hy was buiten zyn diplomatieke bevoegdhe den getreden. De veronderstelling, zo antwoordt minister Luns (buitenland se zaken) de heer Goedhart (soc.), dat de regering deze afwijking van diplo matiek gebruik heeft geduld, is daar om niet juist. twee treinen in de buurt van (India) bleken 200 reizigers geen kaartje te hebben. Van hen zaten 110 eerste (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Minister Luns heeft zijn Afrikaanse ambtgenoot, dr. Hildegard Muller medegedeeld, dat het op geen enkele wijze de be doeling van Nederland was, zich op enigerlei wijze te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika, toen het 100.000 toezegde aan het Defence and Aid Fund. Dit kon ook nooit het geval geweest zijn, doordat het een Nederlandse bijdrage is aan een fonds, dat in Zuid- Afrika legaal werkt binnen het kader van de Zuidafrikaanse wetten. Het heeft verscheidene kantoren in Zuid- Afrika. Aldus deelde desgevraagd gisteravond een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken Voor een uitvoerige beschouwing over deze kwestie zie men elders in dit nummer. Prins Philip moet zich buiten de politiek houden LONDEN Hugh Jenkins, lid van de Labourpartij, heeft gisteravond toestemming gekregen een motie in het Lagerhuis in te dienen waarin de echtgenoot van koningin Elizabeth, prins Philip, de waarschuwing krijgt zich buiten de politiek te houden. Philip heeft vrijdag namelijk een groot aantal politici verrast en ont stemd door een reeks opmerkingen die hij tegenover studenten van de Universiteit van Edinburg had ge maakt ten aanzien van de omstreden toekomst van Rhodesië. De prins gemaal gaf als zijn mening, dat de regeringen in Londen en Salisbury „beter de onderhandelingen kunnen voortzetten".... om tot een vreedzaam resultaat te geraken dan een bloedbad te veroorzaken. De desbetreffende passage van de motie welke zal worden ingediend luidt: „Dit Huis is van mening, dat het een voorwaarde voor de constitu tionele monarchie is dat leden van het koninklijke gezin niet in het openbaar uitdrukking moeten geven aan betwiste politieke opvattingen." President De Gaulle ontving Zorin PARIJS President De Gaulle heeft gisteren op het Elysée ruim eer uur gesproken met de Russische am bassadeur in Frankrijk, Zorin. Deze verklaarde na afloop dat met betrek king tot het vraagstuk-Vietnam de standpunten van beide regeringen dicht bij elkaar liggen. Hij wilde liever niet zeggen of een bezoek van De Gaulle aan Rusland ter sprake gekomen. Bureau voor vreemdelingenverkeer Kur-plaats Hitzadter aan de Elbe Telefoon: 058A1/Ï66 Krot U Hittackef, het geliefde vakantie-oord aan dr Elbe? Wij zouden bet op ptij* «dleo, ah V omooie «ad met «n bezoek xoudt du wij kunnen voldoen aan Uw takwukveiwacfmngenwij kotwen U tmt bieden Waar de Jatcttf in de Elbe uitmondt ligt, io het westen en fiöonjwetfeo omgeven <1" stadje van meer dan 700 jaar oud. Het landschap, bestaande ett «tromeo co bergen, arcidro co beide. .i, d glinsterende parel in Noord*e»t-Du««hnd. FOLDER VOOR NEDERLANDSE TOERISTEN (Van onze speciale verslaggever) HITZACKER Hitzacker, de geboorteplaats van Claus von Amsberg, is er gauw bij. Toen de verloving van de Nederlandse prinses bekend werd gemaakt, heeft de plaatselijke V.V.V. onmiddellijk stappen ondernomen om uit de nieuwe banden met de westerburen een toeristisch slaatje te slaan. Er zijn thans tienduizenden, in de Nederlandse taal gestelde aanbevelingen gedrukt, die via vele reisbureaus in ons land verspreid zullen worden. Het bureau voor vreemdelingenverkeer in het Elbe-stadje is nog geen organisatie met een vaste staf. Wel is er een directeur, de vol-ijverige, jonge banketbakker Wilhelm Knigge, die een goed beklante ..Konditorei" met een dakterras en bijna tweehonderd zitplaatsen drijft. EREBAAN „Het is een erebaan", verklaart hij. „Hitzacker is een kuuroord van luoht en water, terwijl het temidden van uitgestrekte bossen ligt. De sfeer is er nog gemoedelijk, de prijzen zijn, in vergelijking met de rest van Duitsland redelijk. Behalve door dagjesmensen, die de Elbe als scheidslijn tussen West- en Oost-Duitsland kennelijk aantrekkelijk vinden, zijn we nog nauwelijks ontdekt. Jammer, want we kunnen wedijveren met de mooiste streken in de Bondsrepubliek." „Waarom een luchtkuuroord?" vragen we. „Ach, dat zeggen we meer in Duitsland", antwoordt Knigge. „Als de lucht niet verontreinigd is door bijvoorbeeld de nabijheid van grote, industriële centra kan je daarmee in toeristische zin reklame maken." Wat Hitzacker te bieden heeft, staat tamelijk uitvoerig in de Nederlandse folder, waarvan een deel hierbij is afgedrukt. We doen er slechts een greep uit: Als u van zwemmen houdt een modern zwembad. Als u een liefhebber bent van roeien of kanovaren allerlei mogelijkheden op het gebied van de watersport. Als u van vissen houdt een kilometerslange visstrook. Rondvaarten met het pleziervaartuig Roland op de Elbe. Tennis, midgetgolf en jacht. Prachtige wandelingen zowel in vlak als in heuvelachtig MUZIEKDAGEN Een jaarlijks terugkerend evenement vormen de zoge naamde zomer-muziekdagen. Dit seizoen worden ze van 25 juli tot en met 2 augustus gehouden. Talrijke, internationaal bekende artiesten komen dan naar Hitz acker uit Duitsland, de Verenigde Staten, Tsjechoslo- waktje, België en ook Nederland om duizenden uit de wijde omgeving van hun muzikale kunnen te laten genieten. Het programma is bijzonder veelzijdig. Er worde.i werken gespeeld, die wat oorsprong betreft de barok tot de moderne tijd variëren. Het Elbe-stadje, dat pittoreske huizen en gebouwen heeft sommige dateren uit de zeventiende eeuw heeft nóg ecu vermaarde bezienswaardigheid. Het is een drie eeuweu oude kastanjeboom de oudste van de wereld. De lage, neerhangende takken zijn geschraagd en zelfs gecementeerd om de reus tegen verval te behoeden. 'l i. Onder leiding van oud-wielrenner Nieuwtje voor fietsers (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM Sinds kort is er in Nederland een geheel nieuwe, twee- versnellingsnaaf aan de markt. Deze naaf, de Torpedo-Duomatlc, is Duitsland ontwikkeld, en wordt thans door diverse Nederlandse fabrikanten van merkrijwielen ingebouwd. Het apparaatje kan tevens in gebruikte rijwielen worden gemonteerd. Jjfc een feofifce Kij, I De Franse filmacteur Jean-Paul Belmondo heeft een boete van dui zend franken gekregen wegens het beledigen van een politie-agent. De agent echter werd ver oordeeld tot een maand voorwaardelijk en 200 franken boete, omdat hij Belmondo had geslagen. De zaak dateert uit april 1963, toen Belmondo stopte bij de plaats van een verkeersongeval in een Parljse voorstad. Hij zou de politie hebben bekritiseerd, omdat ze een slachtoffer naar zijn mening niet snel genoeg naar een ziekenhuis had den gebracht. De agent, Jean-Claude Cosse. sloeg Belmondo daarop met de vuist buiten westen. I De 24-jarige machinist Van Rensburg uit Johan nesburg heeft zijn wijs vinger op de plaats waar zijn duim heeft gezeten. De duim was afgerukt, terwijl hij aan een draaibank werkte. Een chirurg, die een speciale opleiding heeft gehad in Europa, plantte de wijs vinger over op de stomp van de duim. „Mijn nieu we duim doet het fijn", zei de machinist. I Een bus is gisteren met 53 inzittenden in de drukke Velasquezstraat in Madrid in botsing ge komen met een wagen, die tegen een tweede auto werd geslingerd en verder nog vijf auto's raakto voordat hij tot stilstand kwam. De ge volgen van deze botsing: een bus en zeven auto's beschadigd, 53 passagiers en acht bestuurders, die met grote schrik vrij kwamen. Niemand liep letsel op. Een verhandeling over de zeven hoofdzonden uit de dertiende eeuw is gis teren in Londen geveild voor 2.800 gulden. De verhandeling is geschre ven door Guillaume Perrault, wijbisschop van Lyno. Oorspronkelijk was het boekwerk eigendom van de Augustijner abdij bij Waldhausen in Neder- Oostenrijk, maar in de tweede wereldoorlog werd het door geallieer de soldaten geroofd. De verkoper was het Lager huislid Woodrow Wyatt, de koper een Britse boekhandelaar. Een handschrift, afkomstig uit de Benedictijner ab dij te Gent, bracht 2.600 gulden op. tot nu toe gebruikelijke meer-versnel- lingsnaven bestaan. In het bijzonder voor wat de vaak ongemerkt optreden de ontregeling der bediening betreft. De Torpedo-Duomatic wordt door terugtrappende beweging met de peda len geschakeld. Hij heeft geen bedie ningskabels en kan niet ontregeld raken. De naaf is veilig, omdat de zogenaamde „dode slag", waarbij de trappers doorslaan en de controle over de fiets verloren kan gaan. niet kan optreden. Naast een uitvoering zonder ingebouw de rem voor fietsen met handremmen kan de Torpedo-Duomatic ook met ingebouwde terugtraprem geleverd worden. Vouwfietsen kunnen er du; ook mee worden uitgerust. De constructie van de naaf, die nauwe lijks zwaarder is dan de gewone terugtrapremnaaf, is eenvoudig en daardoor weinig kwetsbaar. Fabrikant is de firma Fichtel Sachs die op het gebied van naven en motoren overbe kend is. Succesrijke Franse raketproef PARIJS Met succes is gistermor gen in de Sahara een Franse Saphir- raket gelanceerd. Franse deskundigen hechten grote waarde aan dit geslaag de experiment, omdat de Saphir, een tweetrapsraket, de twee eerste trap pen zal vormen van de krachtige Diamand-raket, waarmee Frankrijk eind 1965 of begin volgend jaar zijn eerste kunstmaan in een baan om de aarde hoopt te brengen. HARSKAMP „Zo eens in de paar dagen komt er nu wel een generaal kijken, maar dat doet ze niets. Het is een fijne homogene groep geworden, waar invloeden van buitenaf weinig vat meer op hebben." Dat zegt luitenant-kolonel C. de Ruiter (schietadviseur van het Eerste Legerkorps; voor '38 wielerenner daarna in het leger „met als eindrang korporaal"; in 1944 officier en daarna snel opgeklommen tot zijn huidige rang over de ruim 25 man tellende ploeg militairen die hij sinds 1 maart bezig is te trainen voor de NAVO- schietwedstrijden om de J'rix-Le- clerc". Morgen vertrekt de groep naar Grafenwör, het 65 km van Neurenr berg in Duitsland ligeende schietter- rein van het Zevende Amerikaanse leger. Daar gaan de Nederlandse mili tairen op 16 juli op drie soorten wapens (pistool, mitrailleur en ge weer) de strijd aanbinden met deel nemende ploegen uit Duitsland. Bel gië, Canada, Frankrijk, Engeland en Amerika. Doel van die strijd: voor de derde achtereenvolgende maal trach ten beslag te leggen op de Prix- Leclerc (de prijs voor de beste totaal prestatie) en verder zoveel mogelijk andere prijzen in de bagage naar huis meevoeren. Intensief Het intensieve trainen van de ploeg (samengesteld uit militairen van het 41ste bataljon stoottroepen van de elfde brigade uit de legerplaats Erme- lo) mag dan in de eerste plaats bedoeld zijn om een goed figuur te slaan in Grafenwör; het heeft ook zijn nut voor de schietopleiding in het parate Eerste Legerkorps, ervaringen die men opdoet gaan namelijk regel- r de bezitters van Dentofix - een nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. -sinig Dentofix, 's morgens op de Buit f 100.000,- DUBLIN Op een liefdadigheids bal waar ongeveer achthonderd grootheden uit de internationale so ciety aanwezig waren, heeft een dief kans gezien een diamanten broche ter waarde van honderdduizend gulden buit te maken. De bestolene was mevrouw Pierre la Blanc uit Parijs, die zich toch volkomen op haar gemak voelde met haar waardevolle kleinood in het door honderd recher cheurs bewaakte landgoed van miljo nair Ralph Slazenger, rijk geworden met de produktie van sportartikelen. Onder de gasten waren ook prins Rainier van Monaco en prinses Gra- rccht naar dc staf, die ervoor zorgt dat men bij de schietopleiding van de Nederlandse militair er zijn voordeel mee kan doen. De Prix Leclerc( genoemd naar een Frans generaal die in het verzet de naam Leclerc aannam) werd in 1951 geschonken door sir Eugen Millington- Drake. Het is een wisselprijs die nu al tweemaal achtereen in Nederland te recht gekomen is. Het is overigens niet de enige die de Nederlandse ploeg mee naar huis kan brengen. Er zijn nog de Generaal Gale-trofee (eerste prijs voor mitrailleurschie- ten), de Generaal Eisenhower-trofee (eerste prijs geweer) en de Generaal Chevillon-trofee en verder vele me dailles en legpenningen te verdienen. HONGKONG Reizigers, die uit communistisch China in de Britse kroonkolonie Hongkong arriveerden, hebben gezegd, dat het bewind van Mao Tse-toeng luchtaanvallen van de Verenigde Staten verwacht. De Chi nezen zijn bezig bestuurbare raketten op te stellen rond de stad Kanton in het zuiden van het land. Alle bestuursorganen zijn volgens de reizigers honderden kilometers naar het binnenland verplaatst. Er is een zeer scherp© controle ingesteld op brieven uit Hongkong en andere niet onder commu nistisch bewind staande gebieden. Een aantal zware industrieën uit Kanton wordt volgens de berichten uit de kroonkolonie verplaatst naar Tsjoengking, een kleine duizend kilometer ten noordwesten van Kanton. Aan de arbeiders is meegedeeld, dat zij daar heen moeten verhuizen. Volgens de reizigers zijn niet alleen de autoriteiten, maar ook de bewoners van Kanton ervan overtuigd, dat de stad door Amerikaanse vliegtuigen zal worden aangevallen. Studenten van de Tsjoengsjan-universiteit krijgen een opleiding in het afschieten van raketten. Inlichtingendiensten van westerse landen hebben meegedeeld, dat er inder daad in het gebied van Kanton een omvangrijke activiteit heerst, maar dat er geen bevestiging is te krijgen van de berichten over plaatsing van raketten en verhuizing van bestuursorganen. Later aangekomen reizigers deelden mee, dat zij de berichten hadden gehoord, maar geen raketten hadden gezien. Ook de eerder aangekomen reizigers, die het bericht over de raketten lanceerden, hebben dit uit de tweede hand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5