Nieuwe Leidse Courant De Gaulle torpedeert de EEG Ambtenaren terug naar Parijs Opdracht: bezoek de bijeenkomsten niet Stichting TVN zal worden geliquideerd Zuid-Slavië nu door stormen geteisterd Nieuwe aanval op actie van dr. Meinsma Zwolle bouwt oeen gashouder Vijf technici gewond bij ontploffing F.L.N. zal (weer) rol spelen in regering Commentaren Verkeer eist zijn tol cel Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleve» mijn hart in teghenspoetl" Dins-dag 6 juli 1965, 46ste jaargang Veranderlijk De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met een en- kele locale bui. Ook flinke opklaringen- Matige tot zwakke wind tussen west en zuid. Opnieuw iets hogere temperaturen. (7)pgemaakt om 11.15 uur) V._ Abonnementsprijzen p.v F 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 PARIJS/BRUSSEL Frankrijk heeft de EEG gisteren op een laag pitje gezet, door zyn ambtenaren de opdracht te geven, niet deel te nemen aan een bijeenkomst van de werkgroep voor groenten en fruit en die voor de betrekkingen met Afrikaanse landen. Voorts wordt aangenomen, Parijs zijn ambassadeur bij de EEG, Jean Marc Boegner en vrijwel diens gehele staf van achttien mar zal terugroepen. Alleen de plaats vervangend ambassadeur Ullrich en een enkele medewerker zou in Brus sel mogen achterblijven. Deze maat regel zou gezien moeten worden te gen de achtergrond van de conse quenties, welke Frankrijk trekt uit de mislukking van de landbouwbe- sprekingen, vorige week woensdag nacht. De terugtrekking van de permanen te vertegenwoordiging van Frankrijk zal niet tot gevolg hebben dat de an dere lidstaten van de E.E.G. eveneens liun activiteiten staken. Daarentegen zal wellicht worden gestreefd naar een zo goed mogelijk voortzetten van de werkzaamheden van de E.E.G. In vele gevallen wordt het trouwens mogelijk geacht, beslissingen te nemen, indien slechts vijf van de zes E.E-G-landen aanwezig zijn. Een van de uitzonderin. DEN HAAG De stichting „Te levisie Nederland" (TVN) waarvan mr. G. E. van Walsum, oud-burge meester van Rotterdam, voorzitter is zal blijkens een mededeling van het bestuur worden geliquideerd. Reden hiervan is dat de opzet van de stich ting niet past in het systeem, dat in de nota betreffende het omroepbe stel van minister Vrolijk wordt ge propageerd. De T.V.N. wilde komen met program ma's, die met de wensen en problemen van alle inwoners van Nederland op voet van gelijkheid rekening houden, natio nale programma's dus. In het systeem van minister Vrolijk echter moeten nieuwe zendgemachtigden gericht zijn op bepaalde, in hét volk levende culturele of godsdienstige dan wel geestelijke be hoeften en dienen zij voldoende repre sentatief te zijn voor een belangrijke stroming of groepering van het volk, maar niet het volk zelf te vertegenwoor- De openheid, zo concludeert het be stuur. die de minister bedoelt is een an dere dan de openheid, die werd bedoeld door degenen, die de T.V-N. hebben ge vormd. In het bestuur van de T.V.N.. waarin volgens de mededeling alle geledingen van het Nederlandse volk zijn vertegen woordigd hebben behalve mr. Van Wal sum zitting mevrouw Stoffels-van Haaf- ten en de heren ir. Witte, Beernink, Feith. Matser Mellema, Maris, Tetzner. Brunt, v. d. Weele, Bogaert en v. d. Wilde. SCHALKHAAR Prins Bernhard heeft gistermiddag in de Westenbergka zerne uit naam van H.M. de Koningin een nieuw vaandel overhandigd aan het 13e pantser infanterie bataljon garde fu seliers Prinses Irene. gen hierop is het gevalwaarin voor een beslissing eenstemmigheid ir E.E.G. wordt voorgeschreven. Verbaasd De terugroeping van ambassadeur Boegner wordt niet als een verrassing gezien. Wel is men in E.E.G.-kringen verbaasd over de mogelijkheid, dat zijn staf met hem vertrekt. Er was rekening mee gehouden, dat Frankrijk de politiek van de lege stoel zou beperken tot het terrein van nieuwe initiatieven. Het te rugroepen van vrijwel de gehele staf zou uiteraard betekenen, dat de boycot van Frankrijk een algemeen karakter krijgt. Vertegenwoordigers van de vijf partners van Frankrijk plegen overleg over de houding die tegenover de Franse stap moet worden aangenomen. Pover Te Brussel ziet men in niet-Franse kringen de houding van Frankrijk als pover precedent. „Leden kunnen niet weglopen, wanneer zij niet krij gen wat zij willen. De Fransen lopen nu het risico, zichzelf te kwetsen". Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat men zich in Den Haag af vraagt, in hoeverre de Franse stap kan bijdragen tot een oplossing van het probleem, waarmee de raad zich bezig houdt, de Nederlandse voorkeur gaat it naar een zo normaal mogelijke oortzetting van de werkzaamheden an de raad. Struikelblok Het grote struikelblok was vorige week - zoals bekend het feit, dat de E.E.G.- immissie de landbouwfinanciering heeft gekoppeld aan een akkoord betreffende de inkomsten van de gemeenschap en gro tere bevoegdheden voor het Europese parlement te Straatsburg. De commissie kan haar voorstellen wijzigen en de landbouwpolitiek „ontkoppelen". Het Ne derlandse en het Duitse parlement heb ben echter al openlijk verklaard, dat zij ratificatie zullen laten afhangen van de mate van macht die wordt voorbehouden een Europees parlement. irP v Gewassen volkomen verwoest ROME De zware stormen die de laatste dagen Noord-Italië heb ben geteisterd zijn gisteren in de richting van Zuid-Slavië getrokken. Niet minder maar meer gerookt UTRECHT De anti-rookactie van dr. L. Meinsma, onlangs nog door prof. dr. A. C. Drogendijk ge kritiseerd, ontmoet thans bedenkin gen van heel andere zijde, namelijk van het Ned. Katholiek Vakverbond. De directeur van het bureau Centrale Kankerregistratie had meegedeeld dat er in de eerste vier maanden van dit jaar 13 procent minder sigaretten zijn gerookt dan in dezelfde periode van 1963. Niet waar. becijfert het N.K.V. in het blad Ruim Zicht: tot en met april werden 5387 miljoen sigaretten verkocht tegen 4810 miljoen in de eerste vier maanden van 1963. Er is helemaal geen daling, doch een stijging en wel met 577 miljoen stuks of 12 procent. per hoofd minstens 8 procent boven het niveau van 1963 heeft gelegen. Het N.K.V. laakt de wijze van voorlich ting door dr. Meinsma en vraagt zich af of de overheid, die gelden voor antirook campagnes voteert, er geen goed aan doen de hele campagne nog eens te zien. Volgens het N.K.V. draagt dokter Meinsma bij herhaling gegevens aan waaruit moet blijken dat roken longkan ker verwekt. „Hij gaat daarbij niet altijd even tactisch te werk en hanteert de pu bliciteitsmedia op een wijze die velen toch wel wat te bar wordt". „Er kan geen publikatie verschijnen waarin twijfel wordt uitgesproken het causale verband tussen roken en long kanker of dr. Meinsma stort zich i publiciteit met allerlei buitenlandse ge gevens die het tegendeel moeten bewij zen". Een goed Nederlands onderzoek blijft nog steeds uit, zo klaagt het blad van de r.k. vakbeweging. Een beeld van de verwoestingen die wervelstormen in Noord-Ita lië aanrichtten: een deel van de kade langs de rivier de Arno in Florence is ingestort. Redders zijn in de diepte bezig met een taxi die meegesleurd werd door het ge weld en waarin een toerist om het leven kwam. Op verzoek van B.Z. Chinese propaganda werd verwijderd DEN HAAG Minister Luns heeft op vragen van het Tweede-Kamerlid Goed» hart <soc.) meegedeeld dat het propa- gandamateriaal. dat in de vitrines van he kantoor van de zaakgelastigde der Chi nese Volksrepubliek in Den Haag werd tentoongesteld, ook naar de mening de regering een beledigend karakter droeg voor een met Nederland bevriende mo gendheid. Het tentoonstellen van derge lijk materiaal is een afwijking van het diplomatiek gebruik. De regering heeft de Chinese zaakge lastigde verzocht het propagandamate riaal weg te nemen en dit is inmiddels geschied. De veronderstelling dat de rege ring deze afwijking van het diplomatieke gebruik heeft geduld, is derhalve niet Gemeld wordt dat de wervelstormen de Servische plaatsen Leskovac ei Krusevac reeds hebben bereikt. Ha- gelstenen als kippe-eieren hebben gewassen op een oppervlakte van 20.000 ha in het district Leskovac volkomen verwoest. Volgens de tot dusver ontvangen be richten zijn er twee doden en tien tallen gewonden. Talrijke ruiten van etage-woningen in de geteister de streek zijn gesneuveld. Van vele fabrieken zijn de daken vernield. In Noord-Italië zijn als gevolg van storrr 43 r 200-tal anderen gewone wer den Onder de slachtoffers schyner zich geen buitenlandse toeristen te be. vinden. Wel werden twee Britse vlie gers gewond toen hun vrachtvliegtuig nabij Piacenza nearstortte. President Saragat en minister van bin nenlandse zaken Taviani hebben in tussen alle mogelijke hulp aan de ge troffen gebieden toegezegd De zuidelijke helft van Italië echter gaat nog steeds gebukt onder een hittegolf. Op Sicilië wirden temperaturen ge meten van 40 graden Celsius N.K.Vin ,.Ruini Zicht": Soldaat kan van fooi niet rondkomen UTRECHT Dc jonge militair dient een zodanige aanmerkelijke verhoging van zijn soldij te krijgen, dat hij zich in zijn vrije tijd ook bui ten de kazerne tegenover zijn milieu kan handhaven. De soldij zal moeten worden aangepast aan de prijsstij gingen en minstens twee- tot drie maal zo hoog moeten worden. Dit is de mening van het Nederlands Katholiek Vakverbond. De voor de oorlog bestaande verhouding tussen de reële inkomsten van de dienstplichtigen die een soldij en zij die een wedde genoten, is verloren gegaan aldus het blad Ruim Zicht en het verschil is steeds groter geworden doordat de militairen als ser geant-wachtmeester, vaandrig-kornet en reserve tweede luitenant die samen met de beroepsmilitairen een wedde genieten, steeds hebben gedeeld in de algemene loonronden. De soldijen voor de lagere rangen zijn slechts incidenteel verhoogd en zijn vol gens het N.K.V. ver achtergebleven bij wat als redelijk moet worden beschouwd. Voor een dienstplichtig soldaat, aldus het vakverbond, is het onmogelijk om van deze fooi (f 1,25 per dag) rond te komen. Het wordt nu met de week drukker aan de kust. Het voor seizoen is aan het aflopen en de echte zomertijd breekt aan. Toe ristisch gesproken dan. Op zo- merwéér wil het nog altijd niet lijken en vele badgasten houden de kleren er liever bij aan Geen prijsbinding voor stofzuigers DEN HAAG Staatssecretaris Bakker heeft een aantal verzoeken terzijde ge legd, waarin werd verzocht om onthef fing van het verbod van verticale prijs binding op stofzuigers. Gasunie: doe voorlopig niets ZWOLLE Het Zwolse gemeente bestuur heeft het besluit om voor 800.000 gulden een gashouder te bou wen (de eerste van een serie van vijf) ingetrokken. Dit, omdat de Gasunie niet meer de voorwaarde hanteert, dat bij het vaststellen van de inkoopsprijs van aardgas rekening zal worden ge houden met de gelijkmatigheid in de afname. Deze voorwaarde is ingetrokken omdat de ervaring heeft geleerd, dat de uurpie- ken in de winter kleiner waren dan werd verwacht. De meeste mensen blijken ook 's nachts hun verwarming te laten aan staan, waardoor de etmaal-afname gelijk matiger wordt Voor Zwolle betekent dit. dat een gashouder overbodig is. Hoewel het voor iedere gemeente raadzaam is over enige voorraad gas te beschikken in geval van calamiteiten, is dit voor Zwolle niet nodig omdat de ge meente het gas via twee verschillende buizen krijgt aangevoerd. Overigens hebben verscheidene ge meenten met het oog op de oude Gasunie- voorwaarde al een gashouder aangeschaft. Nu deze voorwaarde is vervallen, raadt de Gasunie gemeenten die daarom vragen aan voorlopig geen gashouder te laten bouwen. j 4 O CAMBRIDGE (Massachusetts, V.S.) Vijf technici zijn gewond toen zij bezig waren met waterstof- proeven. Eén van de technici is er ernstig aan toe. De anderen hebben zware brandwonden opgelopen. Bij het ongeluk'is geen radio-activiteit vrijgekomen. Over de oorzaak is nog niets bekend. De ontploffing vond plaats in het ge bouw, dat zowel door de universiteit van Harvard als door de technische hoge school van Massachusetts wordt gebruikt. In dit gebouw is een zogenaamde elek tronenversneller geplaatst. De ontplof fing vond, naar verluidt, plaats in het waterstofzuiveringsapparaat. Met grote kracht schijnt lucht in een luchtledig te zijn binnengedrongen De ontploffing heeft grote schade veroorzaakt. Het dak is van het gebouw gerukt en bijna alle ramen zijn vernield. De elektronenversneller van de un sitteit en de hogeschool is op één n grootste ter wereld. Kolonel Houari Boumedienne: ALGIERS Op de derde verjaar dag van de Algerijnse onafhanke lijkheid heeft kolonel Houari Bou medienne in een radiorede gezegd, dat het Nationale Bevrijdingsfront (FLN) vooraan zal staan bij het be stuur van het land. Het FLN, dat de strijd tegen de Fransen won, was door Ben Bella min of meer buiten spel gezet. Naar Boumedienne ver klaarde, zal het bevrijdingsfront be last worden met het uitstippelen en het bepalen van het beleid. Er zal weer een congres gehouden worden om het werk binnen de FLN te reorganiseren. Wanneer dit congres gehouden wordt, zei Boumedienne niet. Wat het buitenlandse beleid aangaat, verklaarde Boumedienne, dat Algerije trouw blijft aan het beginsel van het niet-gebonden zijn. Met Frankrijk wil het land een nauwere samenwerking hebben dan tot nu toe het geval was. De eerste zorg van de nieuwe regering, aldus Boumedienne. is het scheppen van een klimaat van vertrouwen, dat het binnen- en buitenlandse kapitaal uitnodigt investeringen te doen. Nieuwe grondwet Het congres van de FLN zal. aldus Bou medienne, tevens een nieuwe grondwet op moeten stellen ter vervanging var grondwet van 1963, die door de op 19 juni uit zijn macht ontzette Ben Bella werd opgesteld, maar door hemzelf later weer buiten werking werd gesteld. De revolutionaire raad. die aan Boumedienne de opdracht heeft gegeven een nieuwe regering te vormen, heeft gisteren haar samenstelling bekendgemaakt De lijst van leden bevatte geen verrassingen. Bijna alle 26 leden zijn militairen, voor namelijk leden van de vroegere militaire staf van Boumedienne Samenwerking Boumedienne legde de nadruk op samenwerking met de Noord-Afri kaanse buurlanden en sprak sympa thic uit voor „alle landen, die tegen verdrukking vechten van Palestina (Israël) tot Zuid-Afrika". Over de Joodse staat sprak hij verder niet, ter wijl hij Kongo en Vietnam in het ge heel niet noemde. Dit waren geliefde onderwerpen voor Ben Bella bij zijn aanvallen op de V.S. Westerse waarne mers waren van mening, dat de toon van Boumedienne veel gematigder dan van zijn voorganger. /ANZE minister van buitenlandse zaken heeft een lang betoog no dig gehad om de bijdrage van dc Nederlandse regering aan het fonds ter verdediging van de slachtoffers van de Zuidafrikaanse apartheids politiek aannemelijk te maken. Niettemin heeft men reden, zich af te vragen of hij hierin is geslaagd. Zeker, formeel was alles wellicht in orde. Maar materieel? Het is gebruik, dat een land zich niet mengt in binnenlandse aangele genheden van een ander land. Ook bijvoorbeeld niet in de rechtspraak. Of dit laatste altijd juist is, daar over zou nog wel iets Ie zeggen zijn Maar het is gebruik Over de recht spraak in nog andere landen ware iets te zeggen, maar het wordt nage laten. in elk geval in de vorm waar in men zich tegen die in Zuid-Afrika keert. In de zaak van de Amerikaanse negerjongen Preston Cobb. waar over in ons land terecht onbehagen rees, volstond de regering met te Washington aan dat onbehagen uit drukking te geven en dit naar onze indruk nog na aarzeling. Men versta ons wel. Tegen de Zuid afrikaanse reacties op het Neder landse regeringsbesluit hebben ook wij geen waardering. Iets anders is. of wat onze regering nu heeft gedaan juist is geweest. Heeft zij als regering niet iets ge daan wat niet op haar weg lag? Zij heeft in elk geval als regering niet de gereserveerdheid in acht geno men die zij in andere gevallen, soms al te schroomvallig, betracht. LIOE ZEER het nieuwe Europa moeilijk van de grond komt, bewijst de impasse waarin men thans weer is geraakt. De verklaring ligt voor de hand: men is het niet eens. Dat is reeds sinds lang het geval. Er is een Frans standpunt en er zijn andere standpunten Frankrijk had tot dusver overwegend aan het lang ste eind getrokken Door toegevend heid van de anderen was de bom alsnog niet gebarsten. Maar zou dit zo blijven? Geen wonder, dat buiten Frankrijk allengs ongeduld was ontstaan. Deze was ook merkbaar geworden binnen onze volksvertegenwoordiging, waar men met begrijpelijke belangstelling de gang van zaken volgt. Men had onze regering zelfs de waarschuwing toegevoegd, kordaat te blijven tegen over de Franse houding. De barst die nu is ontstaan bewijst de breekbaarheid van het geval. Het is plotseling ongeremd hard tegen hard gegaan en de crisis is compleet. Onder deze omstandigheden mag men voorshands van het nieuwe Europa weinig verwachtingen heb ben. Winst is, althans dat Frankrijk met name uiteraard de Gaulle nu duidelijk is gemaakt dat de grens van de concessies is bereikt. De lief de kan niet van één kant komen. Weet men in Frankrijk werkelijk geen andere gezindheid op tc bren gen dan waarvan men tot dusver heeft laten blijken, dan zit er voor Europa waarschijnlijk weinig anders op dan een plaatsje in dc ijskast een, naar wij uit eigen Nederlandse ervaring weten, in dc politiek niet ongebruikelijk huisraad. (JOTA) „Ik geef het op. Tommy. We zul len met eten moeten wachten tot mijn moeder thuis komt." LüBECK Drie Duitse echtparen en een jongen van vijf jaar zyn vannacht bij Bad Oldesloe in Slceswyk-Holstein omgekomen toen in een bocht van Bundesstrasse 404 twee auto's tegen elkaar botsten. Twee meis jes van drie jaar werden ernstig gewond. Twee mensen gedood HANNOVER Twee Nederlandse ar beiders (J. Drewes uit Muntendam en G. Daanjer uit Veendam) kwamen gisteren om het leven toen hun wagen in Neder- saksen bij de grens tegen een Duitse auto botste. De Duitse chauffeur passeer de zijn voorrijder in een bocht en kwam M. A. Reinalda (77) overleden DEN HAAG In het Militair Hospitaal s zondag, 77 jaar oud, overleden de heer M. A. Reinalda, oud-commissaris der Ko ningin in Utrecht. De heer Reinalda is vele Jaren werk- lam geweest in he*, uitgeversbedrijf. Hij as wethouder in Haarlem, lid van Prov. Staten van Noordholland, Eerste Kamer- van 19451947 burgemeester van Haarlem en vervolgens in 1954 commis saris der Koningin in Utrecht. Hij be hoorde tot de Party van de Arbeid. daarbij op de linker weghelft. Een Duit ser werd eveneens gedood. H. Bosma uit Muntendam werd levensgevaarlijk ge- CHICAGO Het weekendverkeer l.v.m. Onafhankelijkheidsdag in de Ver enigde Staten heeft 492 doden geëist (in 1964: 504, in 1963: 557). Dodelijke ongelukken gebeurden ook in Zutphen, Drunen en Winschoten. Duik in *in UTRECHT Een veertienjarige scho lier die gisteravond, verdacht van dief stal van een bromfiets, door de politie naar het hoofdbureau was gebracht, is op de vlucht geslagen. Hij rende de ka mer en het bureau uit. achtervolgd door drie politieagenten. Bij de Nieuwe Ka de sprong hij zonder aarzelen in het water van dc Weertsingel en zwom naar dc overkant. Zijn achtervolgers voelden er weinig voor dit kille voorbeeld te volgen en verkozen de overtocht via een bruggetje Een eindje verderop trof fen zij de vluchteling aan achter een muurtje op een schoolplein. De jongen werd weer meegenomen naar het bu reau. waar hij van droge kleren werd voorzien en de bromfietsdiefstal bekende-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1