Nieuwe Leiclse Courant Beatrix kwam slechts moeite in auto met Open brief Beatrix en Claus in de hoofdstad In l eizen: „Lang zullen ze leven feesttooi Hitzacker enige tijd borg op Vrouw gedood door steek van een bij Tientallen zieken na Chinese maaltijd Gratis kersen eten Commentaren 'tHoogeHuys Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stanfviitigh is gheblev Zaterdag 3 juli 1965. 46?tc jaargang Noordwestelijke wind De Bilt verwacht tot hedenavond: Wisselend bewolkt en slechts hier en daar een bui. Matige aan de kust vrU krachtige met in het Waddengebied tij delijk krachtige, noordwestelijke wind. V. Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu (Van onze speciale verslaggever) UELZEN Het privébezoek, dat prinses Beatrix en haar verloofde gis teren aan mevrouw von Amsberg in het ziekenhuis van Uelzen brachten, is uitgegroeid tot een spontane manifestatie van honderden belangstellen den en persmensen. Hoewel er slechts enkele uren mee gemoeid waren, hebben duizenden de gelegenheid gehad het jong-verloofde paar te zien. Alleen in Hitzacker, de geboorteplaats van de toekomstige prins-gemaal, konden tonen van lichte teleurstelling worden beluisterd. Hoewel er niets beloofd, of afge sproken was. hadden de van het zo rustige stadje aan de Elbe er vast op gerekend een eerste glimp van de Nederlandse prinses te kunnen opvangen. Oranje strikken De grootste bedrijvigheid heerste in en rond het nieuwe ziekenhuis van Uelzen, waar de 64-jarige moeder van Claus von Amsberg sinds vier weken verpleegd wordt, na bij het plotseling oversteken van de straat door een auto te zijn aangereden. Het ruimt voorplein stroomde al vroeg in de mor gen vol, terwijl tientallen verpleeg sters zich achter de ramen opstelden. Een ondernemende hoofdzuster had oranje strikken gemaakt, die door verscheidene, in bed liggende patiën ten werden gedragen. Toen prinses Beatrix en Claus Amdbeng door de hoofdingang den oom Julius von dem Bussche- Hadderthaussen. had hen in zijn eigen wagen van het militaire Vliegveld van Cel'le naar de 50 km noordelijker lig gende stad gereden doorbraken de wachtenden het cordon agenten. politie- Fresia's De portieren konden bijna niet wor den geopend. Er klonken kreten van bewondering en er was zwak gojuieh. Een zichtbaar verraste, doch vriende lijk glimlachende Prinses liet een boe ketje fresia's uit handen vallen, dat onmiddellijk werd vertrapt. Gelukkig warén het niet de riddersporen, die zy in de tuin van kasteel Drakesteijn voor haar schoonmoeder had geplukt. Deze fraaie, langstelige, blauwe bloe men belandden inderdaad in de zie kenkamer, waar ze een plaatsje kre gen naast de prachtige rode rozen, die koningin Juliana naar Uelzen had ge stuurd. Kanier 9 Kamer 9, waar mevrouw von Ams berg ligt bij het ongeval heeft zij een hersenschudding en enkele lelijke hoofdwonden opgelopen was herme tisch voor al te nieuwsgierigen afgeslo ten. Men kon zelfs de gang niet in, waar de deur op uitkomt. Slechts enkele uitverkorenen, onder meer een dokter en een vertegenwoor diger van de provincie, werden aan prin ses Beatrix en haar verloofde voorge steld. Bijna vijf kwartier duurde het be zoek, waarvan alleen oom Julius ge tuige was. De kamer was herschapen in een ware bloemenzee. Bleek en steund door kussens zat mevrouw von Amsberg i->. bed. Het was de tweede keer dat zij haar aanstaande schoon dochter zag. Een week of vijf geleden, vlak voordat zij het auto-ongeluk kreeg, had zij prinses Beatrix voor het eerst op een landgoed in Noord-Duits- land ontmoet. Er waren felicitaties, maar er werden Frankfurter Allgemeine: Yan bruiloft voor Duitsland niets verwachten FRANKFORT De Frankfurter All gemeine Zeitung schrijft vandaag in 'n hoofdartikel over de verloving van prin ses Beatrix met Claus von Amsberg: „De Duitsers met hun lust tot zelf bespiegeling en hun onstilbare verlan gen naar erkenning uit andere mond kunnen hiervan geen balsem voor het bezwaarde gemoed verwachten. Voor de achting jegens Duitsland valt van de bruiloft in Nederland niets te verwach ten. Niet alleen de schaduw van Anne Prank ligt over de Nederrijn. Misschien moet men zelfs aannemen dat het op dagen van von Amsberg de „ont dooiing" in de Duits-Nederlandse ver houding vertraagt of zelfs tijdelijk tegen zal houden. Minder dan ooit schijnt de tijd te zijn aangebroken voor de uitwis seling van officiële bezoeken tussen de staatshoofden. De Nederlanders zouden het wel weer afwimpelen, wanneer men dit voor binnen afzienbare tijd zou voorstellen. Het is zeker niet het be langrijkste. Maar men merkt eraan, hoe vreemd men elkaar in de grond van de zaak nog gebleven is", aldus het blad. ook foto's uitgewisseld Claus von Ams berg had van het verlovingsfeest op pa leis Soestdijk en de ontvangsten in Den Haag verschillende platen meegenomen, die hij z'n moeder overhandigde Julius Freiherr von dem Bussche-Had- denhaussen zei later: ,,Mijn zuster is nog lang niet de oude. Ze voelt zich nog steeds niet goed en ze zal zeker veertien dagen in het ziekenhuis moeten blijven. Ik houd er rekening mee dat ze thuis, in mijn huis. nog een week of drie zal moe ten liggen." Nat pak Toen prinses Beatrix cn Claus von Amsberg weer uit het ziekenhuis ver trokken, werd door enkele Nederland se toeristen het „Lang zal ze leven" aangeheven. Opnieuio was er enige chaos tijdens het instappen. Het ver loofde paar zag nog ne* hoe een cameraman in een vijver viel, snel op stond en in zen nat pak zijn laatste platen maakte. (Voor vervolg zie pag. 7) MüNCHEN In Wolfratshausen bij München is een 41-jarige huisvrouw overleden, kort nadat zij door een bij de pols was gestoken. Zij werkte een bijenkorf, die zij in haar tuin 1 geplaatst. Na de steek werd zij misselijk en verloor het bewustzijn. Kort daarna overleed ze zonder weer bij haar posi tieven te zijn geweest. Vannacht is een auto. bestuurd door de 18-jarige Theo Kuipers uit Heem stede, op de spoorwegovergang by de Boekenrodeweg, ten zuiden van het sta tion Heemstede-Aerdenhout. door posttrein overreden. De heer Kuipers overleed aan zijn verwondingen. Onruststokers in de hoofdstad Omgeven door een zwaar politiekordon verlaten prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg het zie kenhuis in Uelzen bü Hanno ver, waar zij een bezoek heb ben gebracht aan de moeder van de heer von Amsberg, Gosta von Amsberg. /-■..Np Ondeugdelijk meel verwerkt? Werkverbod voor enkele bedienden APELDOORN Enige tientallen bezoekers van een Apeldoorns res taurant (Chinees restaurant) zijn ziek geworden, van wie sommigen ernstig, nadat zij in dit restaurant hadden gedineerd. Op het ogenblik zouden alle patiënten weer zo goed als beter zijn, maar toen heeft de inspectie van de volksgezond heid het nodig geoordeeld aan enige per sonen in het bedrijf een werkverbod op te leggen. De patiënten klaagden over buikpijn, leden aan diarree en hadden een hoge temperatuur. Enkele huisartsen meldden deze ziekteverschijnselen aan de inspectie van de volksgezondheid met de mede deling dat al hun patiënten ziek werden i een bezoek aan het restaurant. Men is er nog niet achter waaraan deze voedselvergiftiging ligt, docli men vermoedt dat de oorzaak moet worden gezocht in ondeugdelijk meel, dat in de spijzen was verwerkt. Het onder- VOLAUTOMATISCHE IEMCOn.v. NEO KOELING N.V. koeltechniek Leiden Tel. 33077 en 31726 In een sloot langs het „Sunglass"- v-akantiebungalowpark in de gemeente Callantsoog is gistermiddag de twee- jairge Rudie Strand uit Amsterdam verdronken. zoek van de Keuringsdienst van waren 5irekt zich ook uit tot het in de scho tels verwerkte vlees. Gezondheids bescherming DEN HAAG De benoeming is te verwachten van dr. L. H. A. Brem- mers te Breda tot directeur van de di rectie gezondheidsbescherming van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid, en tevens tot plaatsvervan gend directeur-generaal van de volks gezondheid. Dr. Bremmers volgt dr. R. J. H. Kruisinga op, die directeur-generaal is geworden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Vandaag brach ten prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg een officieel bezoek aan Amsterdam. Dat gaf de politie in de hoofdstad extra zorgen. Want de laatste dagen zijn enkele onrust stokers in de weer geweest. Een groep van „kunstenaars en studen ten en intellectuelen" (zo noemden de arrestanten zichzelf) hebben de afgelopen dagen overal pamfletten opgeplakt met het opschrift: „Am sterdammers, blijft zaterdag thuis' Bij het nationale monument op de Dam deed zich gisteravond een ern stig incident voor. De politie moest zes jongemannen en meisjes aanhou den, die plechtig bloemen bij het nument wilden leggen om de „geval lenen te eren". Het was een duidelüke demonstratie tegen de verlovingOm streeks half zes gisteravond naderde een groep van 25 jongelui het mi ment. Een hoofdinspecteur van politie verzocht ze naar huis te gaan. Aan dit verzoek werd niet voldaan. Hierna volgde de arrestatie. De politie had de indruk, dat deze „herdenking" in scène was gezet met de hoop op veel publiciteit. Met de jacht op de plakkers van de pamfletten had de politie het vooral in de nacht van doyderdag op vrijdag erg druk gehad. Dertig onruststokers zijn meegenomen naar het politiebureau. Daar zeiden ze. Zaak-Roekan je Verdachte blijft ontkennen ROTTERDAM De rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de 56-jarige los arbeider D. B„ die de 73-jarige reder J, van Hoey Smith in Rockanje het leven zou hebben beroofd, met dertig dagen verlengd. Het drama, dat zich begin juni af speelde op het landgoed Sypemonde. vergt een diepgaand onderzoek. De ver dachte blijft namelijk hardnekkig ont kennen. De officier van justitie, mr J. H. Roemer noemde de verdachte spij kerhard en beslist niet geestelijk ge stoord. Hoewel de aanwijzingen tegen B. van dien aard zijn dat de rechtbank tot ver lenging van de voorlopige hechtenis be sloot. is ht nog niet mogelijk geweest het wapen waarmee de daad is egpleegd. terug te vinden. Dit wanen kan een be langrijke rol spelen bij de bewijsvoering omdat bij sectie een stukje metaal is gevonden, dat waarschijnlijk van het wapen is afgebroken. Ontslag ontvanger goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben goedkeuring gehecht aan he' beleid van Burgemeester en Wethou- en de gemeenteraad van Ophe- mert in de ontslagzaak van de ge meentesecretaris-ontvanger J. H. C. dat ze van het Oranje-comité waren en dat het alleen hun bedoeling was een al te enthousiaste ontvangst van het ver loofde paar tegen te gaan. De Amsterdammers moeten tihuis blij ven, zo motiveerden ze hun optreden. „Dan kunnen wij tenminste vooraan Streng De politie was van pian zeer streng op te treden tegen mogelijke demon straties. Geen enkel bord met welk op schrift dan ook zou worden geduld. Het hangen van de vlag halfstok zou als een provocatie worden beschouwd Het politietoezicht zou scherp zijn. niet r ook de Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaai In de zojuist verschenen me morie van antwoord inzake de nota betreffende het omroepbe stel verklaart de minister dat hij „heeft willen aangeven dat de conseauenties van de invoering grondig dienen te worden over wogen". Een der aspecten waar aan hij bijzonder belang hecht is het „droit de rèponse", zowel voor de pers als voor radio en televisie. Van dit „recht op antwoorden" maken de vereniging De Neder landse Dagbladpers en Het Ne derlands genootschap van hoofd redacteuren hier in he'. openbaar gebruik. De memorie van antwoord, zojuist verschenen, houdt z;ch ook bezig met de exploitatie van de reclame in ra dio en televisie. Deze memorie van antwoord heeft verbazing gewekt en teleurstelling veroorzaakt bij de pers. De regering toont onvoldoende oog voor de belangen die een onafhanke lijke Nederlandse pers heeft bij de reclame in de ether. Zij onderschat het gewicht dat het Nederlandse volk hecht aan .iet bestaan van een gezonde, rijk gevarieerde pers. De dagbladen hebben aangeboden om. gelijk in andere landen, de exploita tie van de etherreclame oo zich te nemen. Zij zijn vanouds verkopers en beproefde exploitanten van reclame, ruimte. Nu er reclameruimte komt in de ether zou een deskundig en ef ficient beheer bii de Nederlandse pers in vertrouwde handen zijn. De regering wenst anders te beslissen. De regering wenst de pers niet ln te schakelen by he* beheer van de reclame in de ether. De minister en zijn adviseurs zien er het nut niet van in. Steekhoudende argumenten voor die stelling zijn ech'er noch in de nota betreffende het omroepbestel noch in de memorie van artwoord te ontdekken. Steunend op geen enkele concrete grond veronderstedlen de minister en zijn adviseurs dat d- pers bij de exploitatie van de etherrecla me geen belangrijke prestaties kan leveren. Alsof een goed beheer van die reclame met van groot belang is voor televisie, radio en pers en voor het adverterend bedrijfsleven, alsof kennis en kunde, ervaring en doel matig bedrijfsbehee- geen bijdragen van de eerste rang zouden zijn! De regering erkent de maatschappelijke betekenis van de pers. De regering wenst niet dat door het derven van reclame-inkomsten door de pers de nieuwsvoorziening in het gedrang zou komen. Zij heeft er ook daarom geen belang bij de abonne mentsprijzen van de Nederlandse bladen op te jagen. Dus heeft zy een geldelijke compensatie voor de Ne derlandse pers op het oog. Als echter de pers er nadrukkelijk d- voorkeur aan geeft die compensatie zelf te ver dienen, wordt dat door de minister en zijn adviseurs als een argument gebruikt dat de pers buiten de ex ploitatie van de etherreclame zou moeten blijven. De minister en ziin adviseurs prefereren blijkbaar een pers die haar hand ophoudt, en zeg gen daarbij dat het argumen dat de pers hierbij voor haar onafhanke lijkheid beducht is, „gezocht" ls De pers meende dat het met kracht verdedigen van een van onze belang rijke maatschappelijke beginselen, de onafhankelijkheid van de pers. de Nederlandse regering zou aansDreken en dat dit ook tot de taak van de re gering behoorde. Maar neen. ook voor de vele argumenten hiervoor in het voorlopig verslag aangevoerd, blijven de minister en zijn adviseurs tot nu toe doof. De pers stelt zien zeker niet voor dat alle baten van de reclame ln de televisie aan haa - moeten toekomen. Het is ook aan geen sterveling be kend. hoe groo de invloed van de reclametelevisie op de pers zal zün. Niettemin spreken de minister en zijn adviseurs al bij voorbaat over „een compensatie aan de pers, a.-• ze ker minder dan 40 procent -al moe ten bedragen". Het NDP-bestuur vraagt zich af welke profetische be- rekeningsschaal hier werd gehan- Schijnbaar gering In werkelijkheid van groo t belang. De exploitatie van de reclame in de ether schijnt maar een onderge schikt onderwerp tegenover de ont wikkelingen in onze televisie- en radiowereld. Toch kan een beslissing op dit punt van vérgaande betekenis zijn. In het geding is immers ook de onafhankelijke en gedifferentieerde pers. waarvoor ons vaderland terecht befaamd is. Leden van de Tweede Kamer. Uiteraard zult u de regeringsnota met ernst en aandacht bezien. Aan u is het. om van uw weloverwogen standpunt blijk te geven in de volks vertegenwoordiging. Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers". Nederlands genootschap van hoofdredacteuren. 3 juli 1965. BUURMALSEN Nog meer dan het vorig seizoen hebben onze kersenge- bieden te kampen mt plukproblemen. ondanks het vrij slechte kersenjaar. Het oogsten is zeer duur en bovendien kunnen er bijna geen plukkers en pluksters meer worden gevonden. Een der bongerd-eigenaars in de Be tuwe. de heer G. KivieL had als zo- velen geprobeerd zUn boomgaard te verkopen. De prijs was evenwel zo laag, dat hij er de voorkeur aan gat zijn kersen dan maar gratis door voor bijgangers te laten plukken. Hetgeen geschiedde. Zo verdringen verscheidene mensen zich onder en in de bomen. Dat z« minder deskundig plukken is niet erg, want de bomen worden toch gerooid. Discriminatie bij spreekuren van ziekenfonds DEN HAAG De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, de heer Bartels, heeft zich tot de ziekenfondsraad gewend met het verzoek het vraagstuk van de afzon derlijke spreekuren voor zieken fondspatiënten in studie te willen nemen. Hij deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid. de heer Van Lier (soc.) De bewindsman heeft de ziekenfonds raad gevraagd te onderzoeken in hoe verre het mogelijk is om te bevorderen, dat de in de praktijk dikwijls als discri minatie gevoelde afzonderlijke spreek uren voor ziekenfondspatiënten wordt beëindigd. Zuid-Holland: Texas dezer dagen reeds geschreven, dat ons daarin niet bevalt de compensa tieregeling voor de pers bij invoering van reclame in de ether. Het verbaast ons niet, ditzelfde on behagen terug te vinden in een adres dat de Nederlandse dagbladdirecteu ren en -hoofdredacteuren thans heb ben gezonden aan de Tweede Kamer. De lezer vindt hiervan elders in onze krant de tekst De Nederlandse pers acht het zich een eer, wars te zijn van iedere vorm van subsidie. Daardoor ziet zij te recht haar onafhankelijkheid be dreigd. Wel had zy, met haar des kundigheid op dit terrein, van de re gering gevraagd, te worden ingescha keld bij het beheer van de reclame in de ether. Langs deze weg zou zij compensatie voor door de etherrecla me gederfde inkomsten zelf kunnen verdienen. Helaas heeft de regering in deze aantrekkelijke oplossing niet willen treden. Men kan het de pers niet kwalijk nemen, wanneer zij nu pu bliekelijk een beroep doet op de volksvertegenwoordiging. Deed zij het niet, zij zou haar plicht hebben verzaakt. De pers heeft onder omstandigheden mogen inspringen voor de rechten van het parlement, dat zich trouwens zonder de publiciteit door de pers nauwelijks denken laat. Het is nu aan het parlement om voor het wel zijn van onze onafhankelijke en naar onze volksaard geschakeerde pers te AAN het protestantisme Is naar zijn wezen heldenverering vreemd. Het leert juist, af te zien van de mens en het oog te richten op God, Wie lof en aanbidding toekomen. Dat behoeft de protestantse christen niet te verhinderen, dankbaar te ge denken hetgeen God ook door de dienst van mensen heeft willen doen. Zulk een gelegenheid is er de eerst komende dagen, wanneer nader op 6 juli we erbij mogen stilstaan, dat vijf en een halve eeuw geleden de hervormer Johannes Hus om zijn overtuiging naar de brandstapel werd verwezen. Terecht wordt hij beschouwd als een voorloper van de reformatoren der zestiende eeuw. De tijden zijn anders geworden. Als leden van onderscheidene kerken zien wij elkaar ook wel anders dan voorheen. Maar er zijn wezenlijke verschillen gebleven, de onderlinge toenadering ten spijt, verschillen die niet behoeven te worden verdoezeld. Juist daarom trouwens kan de waar dering van hetgeen de hervormers hebben betekend in onze dagen ook veel breder zijn. Aan onderlinge toenadering en er kenning beleven wij een belangrijke eeuw. De herdenking van de offers, in het verleden gebracht, kan er al leen door aan diepte winnen. Ciehoreifabriek moet sluiten MEPPEL De directie van de .V. Overijsselse Stoom Ciehoreifa briek in Dalfsen heeft door de moei lijk geworden concurrentie op de inter nationale markt het besluit moeten ne en de produktie te staken. De goodwill van het bedrijf is over gegaan op een Franse ciehoreifabriek. die reeds geruime tijd bezig is met de concentratie van produktiemiddelen en bronnen. Het is nog niet bekend of en hoeveel ontslagen er gevallen zijn. ons 55 - DEN HAAG Zuid-Holland heeft zich ontwikkeld tot het ..Texas" van Ne derland, met een olieproduktie die dub bel zo groot is als die van Schoonebeek De ruim honderd ja-knikkers in het Zuidhollandse landschap hebben vorig jaar 1.3 miljoen ton olie opgepompt van tot 1980 meter diepte. Samen met de velden in Oost-Nederland Schoonebeek. Zweelo en Annerveen-Anlo) brachten zij de Nederlandse olieproduktie in 1964 op 2,2 miljoen ton LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Mr. C. L W. Fock van mening: Wijzigen gemeentegrenzen moet heel anders GRONINGEN „Indien men bin nen afzienbare tijd tot schaalvergro ting wil komen, zal de absolute voor waarde daartoe zijn de procedure tot wijziging van de gemeentegrenzen, ge heel te veranderen. De vraag dient onder ogen te worden gezien of het voorschrift in artikel 3 van de grond wet, dat stelt dat gemeentegrenzen alleen bij de wet kunnen worden ver anderd, niet zou moeten worden ge schrapt. Misschien is dit een suggestie die door de vorige minister van bin nenlandse zaken benoemde commissie tot het maken van een proeve van een nieuwe grondwet zal kunnen overne- )it zei gisteravond dc commissaris p de koningin in Groningen, mr. L. W. Fock, in de eerste vergadering de raad van de gemeente Ooster broek, toen hij de burgemeester van deze 'e uit Noord- en Zuidbroek samen gevoegde gemeente installeerde. De heer Omta, tot voor kort burgemeester van Noordbroek. Men zou. aldus mr. Rock, op de ecu of andere manier in de wet kunnen vast leggen, dat de grenzen van gemeenten beneden een bepaald inwonertal bü al gemene maatregel van bestuur kunnen worden gewijzigd, nadat Gedeputeerde Staten cn de betrokken gemeenten zün gehoord. Illustratief voor de vraag waar om grenswijzigingen zo veel tüd vergen noemde hij dc geschiedenis van Noord en Zuidbroek. Reeds in 1827 ontvingen de raden van Noord- en Zuidbroek. Muntendam en Meeden een voorstel van de pro vincie om deze vier gemeenten samen te voegen. Dit stuitte op bezwaren en het zou 145 jaar duren voordat de be zwaren van Noord-en Zuidbroek wa ren opgeheven. In 1922 nam het ge meentebestuur van Zuidbroek een initiatief tot samenvoeging. Toen was Noordbroek weinig enthousiast, in 1931 ;n de rollen omgekeerd. In 1960 kwam uiteindelijk het voorstel tot sa menvoeging en werd de gebruikelyke en ingewikkelde procedure in gang ge zet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1