Veel enthousiasme voor Kurt Thomas-cursus Blonde Christine Truman in halve finales Koordirigenten een week naar Scheveningen Circus invasie in Borculo Tal- Portisch: remise Cao s Philips-concern zijn goedgekeurd Achterstand wegen maar langzaam in te halen Hartmanns laatste werk bleek zeer aangrijpend mm; Wimbledon raakte in extase: Els en Jennie verloren (Van onze kunstredactie) DEN HAAG De telefoon rinkelt 's morgens vroeg. „Kan ik nog mee doen aan de cursus van Kurt Thomas?" vraagt een wat angstige stem. Jk ben wel erg laat met de aanmeldingmaar ik heb me eindelijk kunnen vrijmaken en ik wil zo enorm graag komen". Zo gaat het vaak toe in de laatste week, voordat de „Studiedagen voor koordirigenten en koorzan gers" beginnen. Maandag 5 juli wordt deze cursus, die in „Op Gouden Wieken" aan de Scheveningseweg 37 plaats heeft, geopend door de Haagse wethouder van onderwijs, kunst en sportzaken, drs. J. H. Wilzen, en dan Is het een hele week lang hard werken: 's morgens en 's middags les, 's avonds zingen, waarbij samen met een vijftig koorleden, geselect-eerd uit Haagse zangverenigingen, een programma wordt ingestudeerd, dat maandagavond 12 juli in de Oude Scheveningse Kerk in het openbaar zal klinken. 15 I NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 JUNI 1965 Ja, zegt het werkcomité, er was dade lijk, zodra de eerste berichten over deze Kurt Thomas-cursus verschenen, veel be langstelling in alle muziekkringen. Het is voor het eerst, dat een dergelijke cur sus in ons land wordt georganiseerd en het feit, dat Kurt Thomas de leider er van is, wekt veel enthousiasme. THOMAS Men kent hem als de schrijver van het „Lehrbuch der Chorleitung", dat op bijna alle conservatoria en muziek scholen gebruikt wordt, men kent hem als de Bachkenner bij uitstek hij was zelf Thomas-Schüler en later Tho. mas Cantor men kent hem als voortreffelijk dirigent en menigeen in ons land heeft op zijn „Chor-und Singwochen" in Duitsland ondervon den, dat hij een van de allerbeste pe dagogen is. Door de grote belangstelling voor deze „Studiedagen" heeft men gemerkt, dat er bij de koordirigenten grote behoefte be staat aan een herscholen en opfrissen van de kennis. Maar dat wisten de grote zan gersbonden in ons land ook wel, en toen het voorstel voor zo'n cursus kwam, kreeg het onmiddellijk steun van de grote overkoepelende Federatie van Ned. Zangersbonden, waarbij zdch voegden de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium verenigingen, de Katholieke St. Grego- riusvereniging, de Maatschappij ter be vordering der toonkunst etc. Zij alle hielpen, hetzij met publikaties in de eigen organen hetzij met financiële hulp. Zo'n eensgezindheid hadden wij niet verwacht, zegt het werkcomité, en daar door kon de cursus ook organisatorisch in elkaar gezet worden. Natuurlijk ko men we nog geld te kort: wij hebben in nauw overleg met de bonden de prijs heel laag gesteld, zodat het bedrag geen bezwaar hoeft te zijn om mee te doen aan de cursus. Daarom moet er bij elke cursist heel wat bijgelegd worden. En gelukkig zijn toen rijk en gemeente bij gesprongen. Ook zij bleken dit initiatief bijzonder te waarderen. Wü komen nu. naar we hopen, rond. maar de cursisten zullen hun kopje koffie of thee zelf moe ten betalen. TACHTIG Hoeveel er zich aangemeld hebben? Op het ogenblik 71, maar het kan best. dat wij de tachtig halen. Meer dan tachtig wil Kurt Thomas zelf niet od de cursus hebben. Ze komen uit alle streken ons land en ze vertegenwoordigen alle Enkele storingen DE BILT Een klein hogedrukge- bied dat gisteravond dichtbij de Wad deneilanden was aangekomen, werd in de afgelopen nacht sterk aangetast. Dit gebeurde enerzijds door een storing, die van het westen uit zuid-N oorwegen be reikte en die in de richting van zuid- Zweden verder koerst en anderzijds door een kleine storing uit Frankrijk die langs het Kanaal naar het zuid westen van ons land kwam. Deze bracht vrij veel bewolking mee, uit plaatselijk een regen- of bui viel. Terwijl onder invloed van deze storingen de luchtdruk op het Euro pese vasteland weer daalde, breidde een groot hogedrukgebied op de oceaan zich nog wat naar het noorden uit. Een en ander heeft tot gevolg dat de wind in de noordhoek terecht komt. Het kou front van de storing boven zuid-Scan- dinavië kan morgen via de Noordzee ons land bereiken, waardoor er ook het komende etmaal kans is op hele lokale buien. De middagtempera- turen zullen over het algemeen weer iets lager worden. Strand verwachting Hogedruk met zon. Ook morgen fraai strandweer, met in de middag of avond een kleine onweersfans. Een matige zuid oostenwind, iets warmer, overdag 20 tot 24 graden. Zeewater 1- graden. Vooruitzichten: licht onstabiel, met on weerskansen. maar overigens zonnig strandweer. ZON EN HAAN Donderdag 1 juli: zon op 4.24. onder 21.03; maan op 6.46, onder 23.19. Maandag 5 juli: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 1 juli: 4.23 v.m., 16.56 n.m. schakeringen, die er in het organisato rische koorleven bestaan: rooms en gere formeerd zit hier naast elkaar, men treft cantores-organisten. men. treft leraren van conservatoria en muziekscholen, zij vinden, yel^van. hun leerlingen naast zich. Het enige vereiste is. dat zü koor dirigent moeten zijn. Zn heeft zich de gehele koordirectie- klasse van het Kon. Conservatorium gemeld, maar daar zal ook aanwezig zijn een „oude rot" in het vak als Ber nard Verboom, die er rond voor uit komt, dat hij best nog wat kan oDSte- ken van Kurt Thomas. Uit Maastricht komt een Surinaamse onderwijzer, die aan het conservatorium aldaar zich be. kwaamt in koordirecte en schoolmu ziek, en uit Britswerd komt een orgel- bouwer-organist-koordirigent. de actieve Wim Eppinga. Een operazanger komt les nemen, Daan Bou-t. die a: Opera in Lübeck eerste tenor is en nu hier met vakantie is en zo zouden wü nog lang kunnen doorgaan. Ze vinden het allemaal fiin om bij Kurt Thomas de cursus te volgen en me nigeen heeft er zijn eigen kooravonden voor moeten omzetten of stilzetten, of vrij moeten vragen van school. Er zijn onder de deelnemers aan de zangcursus, 's avonds dus, die elke keer een flinke treinreis moeten maken. En dan zijn er ook een paar toehoorsters. ,,Is het nu continu „werken geblazen"?. „Nee. wij hebben ook voor wat „uitbla zen" gezorgd. Voor lunch en diner heb ben we een ruime tijd gesteld en woensdag 7 juli gaan we met z'n allen, cursisten en koorleden, naar het Holland Festival Concert van het Residentie-Or kest in het Kurhaus, dat Kurt Thomas dirigeert. CONCERT We geven zelf ook een concert en wel op maandagavond 12 juli in de Oude Scheveningse Kerk: dan wordt uitge voerd, wat dus in de studieweek is in gestudeerd, n.l. het Te Deum van Pur- cell, Cantate 70 van Bach, „Wachet, betet und seid bereit" en a cappella werken, als Pater Noster van Strawinsky, „Nun bitten wir den Heiligen Geist" van Joh. Nepomuk David. ,,Lobe den Herrn" van Distier en een eigen werk van Thomas. Leden van het Residentie-Orkest bege leiden en als solisten werken mee Rina Cornelissens, Willy ter Linde. Anton Trommelen en Meinard Kraak. Ook van dit concert is de prijs erg laag gesteld Kaarten ervoor zijn te krijgen o.a. aan de bureaus van onze krant. Park straat 22 en Badhuisweg 166 en tele fonisch op nr. 551972. Burgervader „sliep" BORCULO Een merkwaardig feit heeft zich in de Achterhoek voor gedaan. Terwijl er bij wijze van spreken elke dag minder circus sen op de wereld zijn, komen er in Borculo twee circussen achter elkaar: Bottini op 30 juni en Sa- lamaun, een kleiner circus met elf artiesten op 1 en 2 juli. Er is een hele ruzie uit gegroeid, die voor de balie beslecht zal worden. Circus Salamaun vroeg verleden Jaar al vergunning om in Borculo te mogen optreden. Dat was in orde Toen dezer dagen de manager met zijn aanplakbil jetten in Borculo kwam zag hij tot zijn schrik op andere affiches, dat onmid dellijk tevoren Boltini zou optreden. Naar burgemeester Hij en zijn directeur gingen op zoek naar de burgemeester. Al gauw was het burgemeestershuis gevonden. Een klei ne heer deed open die meedeelde dat de burgervader sliep. Niet waar. ze een buurman, het was de burgemees ter-zelf die jullie dit zei Opnieuw gebeld. De deur ging inderdaad weer open, er werd al gauw ge- schreeuwd en de burgemeester liet zijn politiefunctionaris opdraven. De zaak weerd voorlopig even opgeschort. De volgende dag gingen directeur Sala maun en zijn helper naar het gemeen tehuis. Daar werd hun een brief ge toond, gedateerd 10 juni, waarin hun zou zijn medegedeeld dat Boltini eerst kwam. Maar we hebben die brief nooit ontvangen, aldus Salamaun. die zegt nu tot een eis tot schadevergoeding te zullen indienen. Dit lijkt in elk geval zeker: er komt maar eenmaal circus in Borculo. Schaken in Bied BLEL De Deense grootmeester Bengt Larsen heeft gisteren de Joegoslaviër Boris Ivkov verslagen in de wedstrijd in de eerste ronde tusen schakers ii kwartfinale van het wereldkampioen schap. Ivkov had winstkansen om te en maar blunderde op het beslis sende ogenblik. Larsen heeft nu 1.5 pun- n en Ivkov een half punt. In zijn afgebroken partij uit de eerste ronde bood de Russische grootmeester Mikhail Tal de Hongaarse grootmeester Lajos Portisch remise aan na de 83ste ?t. De Hongaar nam dit aanbod aan. De Rus had steeds het initiatief, maar Portisch verdedigde zich goed. Tal heeft 1.5 punt en Portisch een half. Nationale vijf kamp W.L. de Wijn heeft de leiding AMERSFOORT Het nationaal kam pioenschap moderne vijfkamp werd voortgezet met het schermen in de sport hal. De beste prestatie leverde kapt. ter F. O van Kregten (groep handgra naatwerpers) met 34 overwinningen uit partijen (1205 pnt). In de moderne vijfkamp wat de sergt. der mariniers C. J. van Tol de beste met 21 uit 24 (1163 pnt). De uitslag was verder 2. mar. 1 D. Rit meester 17 overw. (946 pnt), 3. sergt-ma- joor der mariniers W. L. de Wijn 15 overw. Na twee onderdelen heeft W. L. de Wijn de leiding met 1497 pnt Dammen in Bolzano Van Dijk won en bleef derde BOLZANO, Door de Monagask Agliardi te verslaan, heeft onze land genoot ir. G. van Dijk de derde plaats in het toernooi om de Coupe d'Europe behouden. Ook Koeperman en Tsjego- lev maakten geen fout, waardoor Van Dijk op Koeperman vier en op Tsjego- v een punt achterbleef. Minder goed verging het Van der Sluis, e in Hisard zijn meerdere moest er kennen. Okrogelnik sleepte tegen Des- callar een punt in de wacht. De uitslagen zijn: Delhomme (Fr.) Koeperman (Rusl.) 02; Hisard (Fr.) Van der Sluis (Ned.) 2—0; Nimbi (Kon go)—Kuyken (Zwits.) 2—0; Van Dijk (Ned.)Agliardi (Mon.) 20; Tsjegolev (Rusl.)Laporta (It.) 20; Croteux (Belg)Fanelli (It.) 02; Okrogelnik (Ned.)Descallar (Marok.) 11. De stand na dertien ronden: 1. Koeper man 22 p uit 13: 2. Tsjegolev 19 uit 12; 3. Van Dijk 18 uit 12; 4. Hisard 17 uit 12. De Brit Derek Graham heeft gister avond bij internationale atletiekwedstrij den de 5000 m. gewonnen in 13.51.6. Hi. werd op de voet gevolgd door de Ame rikaan Gary Lindgren in 13.52.- en dt Belg Gaston Roelants in 13.53.6. De 100 meter werd gewonnen door de Duitser< Harmuth Wilke in 10.4 en de 400 meter horden door de Brit John Cooper. Gistermorgen is te Eibergen In de buurtschap Zwolle een boerderij bewoond door de familie G- J. A. Bleumink to taal uitgebrand. De brand ontstond in de bijkeuken waar mevrouw Bleumink, die alleen thuis was, aan het spek bakken (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Zoals te verwach ten was heeft het college van rijks- bemiddelaars de nieuwe cao's voor de beambten en de handarbeiders van het Philips-concern goedge keurd. Dit is een belangrijk besluit, want deze cao's zijn de eerste, die hebben „afgerekend" met de hui dige, op centraal niveau gevoerde loonpolitiek. Zoals bekend hebben de Philips-cao's een geldigheidsduur van drie jaar. Daar- een zogenaamde ..bijsturingsclau sule" geïntroduceerd, die inhoudt, dat overeengekomen loonsverhogingen jaarlijks automatisch met ten hoogste twee procent zullen stijgen, als de kos ten van levensonderhoud een overeen komstige stijging te zien geven. Voorts de cao's een geleidelijke werktijd verkorting van 45 tot 43% uur per week. Het waren vooral deze beide prece denten, die de werkgeversvertegen woordigers in de Stichting van de Ar beid verhinderden hun goedkeuring aan de cao's te hechten. Het college van rijksbemiddelaars heeft nu de knoop doorgehakt, doch daarbij uit drukkelijk bepaald, dat deze goedkeu ring pas „incidenteel" moet wonden gezien. Andere c.a.o's In kringen van de vakbeweging is men ;t er echter over eens, dat de instem ming van de rijksbemiddelaars met de Philips-cao's de kans op goedkeuring we collectieve arbeidsover eenkomsten van om. de metaalindustrie. soortgelijke bepalingen zyn op genomen, aanmerkelijk heeft vergroot. roor het grafische bedrijf, die de goedkeuring van de werk gevers in de Stichting van de Arbeid verwerven, is nog bij het college rijksbemiddelaars in behandeling. Weer pompbediende aangevallen RpTTERDAM Maandagavond is op de 47-jarige benzinepompbediende S. Boute op het terrein van de Nederland se Spoorwegen een aanslag gepleegd. Een onbekende traohtte Boute neer te slaan toen hij na afloop van zijn dienst naar huis wilde gaan. De klap was ech ter goeddeels mis. De onbekende dader nam de vlucht Loonverschillen (Vervolg van pagina 1) Gevaar Een andere, zeer belangrijke oor zaak van de nivelleringsgolf is de schaarste op de arbeidsmarkt als ge volg waarvan vele werknemers in een hogere c.a.o.-groep worden opgenomen dan onder „normale" omstandigheden het geval zou zijn. Dit kan afgeleid worden uit het feit dat de onderlinge loonverschillen in tal van c.a.o.'s gro ter zijn dan die der in de praktijk verdiende lonen. Het C.N.V. constateert dat in verschei dene bedrijfstakken de laagste loon- groepen ..leeg" zijn en het verbond vraagt zich daarom af wat er zal ge beuren wanneer het tekort aan werk nemers wat minder nijpend zou worden of zou omslaan in enige werkloosheid. „Er.is alle aanleiding om de vinger aan de pols te houden en nauwkeurig na te gaan of niet opnieuw een ontwikkeling dreigt waarvan de laagst betaalden het slachtoffer zouden kunnen worden. Bij een terugslag in onze economie is dit gevaar niet denkbeeldig", aldus het Chr. Nationaal Vakverbond. Minister Suurhoff: DEN HAAG „Het rijkswegen- programma 1965 tot en met 1970 is voor een groot deel gebaseerd op gegevens over de huidige en in de eerstkomende paar jaar te verwach ten (over)belasting van bepaalde afzonderlijke wegen. De aanpak van dit uitvoeringsprogramma moest wel een heel andere zijn, dan die Holland Festival ROTTERDAM Hartmann's „Ge- sangsszene" voor bariton en orkest, op tekst van Giraudoux. fungeerde als openingswerk bij het belangrijke pre mière-concert. dat het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest dinsdagavond in de sleohts matig bezette Rotterdamse Schouwburg gaf. Het is geen vrolijke partituur. waarmee Karl Amadeus Hartmann zijn oeuvre afsloot: „Es 1st ein Ende der Welt. Das Traurigste von allenl" Dit laatste werk van de meester bleek een aangrijpend stuk muziek dat het apocalyptisohe karakter van de tekst duidelijk onderstreept en zelfs nog sterkt. Het Werk wofdt geopend met een fluitsolo als een treurbnde vogel. Deze solo komt tegen het /einde weer terug en sluit daar wonderwel aan bij de tekst („In jedes Vogellied hat ein grauenhafter Ton sich eingescfildchi is afwisselend in recitatief en zan deelten verwerkt, waaruit blijkt, dat de componist oorspronkelijk een opera heeft willen schrijven. Bijzonder knap is een ter de versmelting van dit opera-Idee met de symfonisohe vorm. De beklemmende sfeer werd raak ge troffen in de weergave door het orkest onder Franz-Paul Decker. De solist, de Joegoslaaf Vladimir Ruzdjak. heeft met zijn haast tenorale bariton de buitenge woon lastige zangpartij met de vele Dar- lando's alle recht doen wedervaren. Na de gelaten uitgesproken slotregels waar Hartmann niet verder heeft kun nen schrijven bleek het auditorium zó ónder de indruk, dat het even duurde, voordat het applaus op klonk. dat evenwel gaandeweg sterker Na de pauze heeft de pianist John Ogdon, zijn buitengewone gaven gede' monstreerd tijdens de uitvoering var het niet minder dan 72 minuten duren de, in laat-rbmantische stijl geschreven, pianoconcert van Ferruccio Benvenuto Busoni. De samenwerking met het accuraat reagerende orkest onder Decker wa.' over het geheel genomen goed. Rotte': Mannenkoor, dat als „onzichtbaar in strument" zijn medewerking verleende in de mystiek-hymnische Finale zong muzikaal. Tengevolge van de opstelling achter de coulissen werd de koorzang echter vaak door het orkest overstemd. P. VEENSTRA HET WEER IN EUROPA Rapporten htdnmorgen stven uur Wenen Innsbruck Belgrado Madrid Mallorca Llaeabon vindstil 33 17 1 23 13 windstil 29 Hj windstil 35 18 Slotuitkering Beynes' overbruggingsfonds BEVERWIJK De stichting Beynes' Overbruggingsfonds zal 1 juli ophouden te bestaan met f 170.000 slotuitkering ruim 400 gewezen werknemers, die f54 tot f548 zullen ontvangen. Het laatste bedrag is voor 230 man met ten minste 10 dienstjaren. Toen Beynes in 1962 de produktic staakte richtte het dit fonds op met f 500.000 kapitaal, dat door rente tot f545.000 opliep. Hiervan f 130.000 gebruikt voor aanvullende volledige uitkeringen, f 190.000 voor aankoop van lijfrenten voor 55 jarigen ouderen en minder-validen. f 57.000 p inkoop van pensioenrechten bij dere ondernemingen. De meeste perso neelsleden werden elders geplaatst er voor minder-validen is een bevre digende oplossing gevonden, aldus het bestuur. Na de gehele dag te hebben gedregd heeft de Hoornse politie gisteravond het stoffelijke overschot van de zevenjarige Theo Kroonenburg uit de haven opge haald. Het jongetje was sinds maandag middag spoorloos. Het laatst hadden zijn grootmoeder en een oom hem gezien, niet ver van de haven. Zij zeiden hem huis te gaan, maar hier is hij niet gezien. PERSONALIA Benoemd tot ridder in de orde de Nederlandse Leeuw mr. J. A. H. J. der Dussen. de scheidende burgemeester van Dordrecht Aan ir. C. J Warners, hoofddirecteur van het K.N.M.I-, is per 1 september, op zijn verzoek wegens het bereiken van d< pensioengerechtigde leeftijd, eervol ont slag verleend, onder dankbetuiging vooi de vele en belangrijke diensten den lande bewezen. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau, P. In-gwers-en tf Heemstede, directeur van de bankiers firma H. Oyens en Zonen N.V. te Am sterdam. LONDEN Christine Truman, de lieveling van het Britse tennis- publiek, heeft op de tweede Wim- bledon-dinsdag nog eens onder streept, hoe Engeland op zijn sterkst terugvecht, wanneer de ondergang nabij lijkt. De lange, blonde Christi ne, die als niet geplaatste speelster al in de tweede ronde van de als zesde geplaatste Carol Graebner had gewonnen, kwalificeerde zich voor de halve eindstrijden door een drie sets-zege op de Amerikaanse Nancv Richey, die vierde stond op Wim- bledons ranglijst: 64 16 75 waren de cijfers. Nancy Richey, het 22-jarige Ameri- kaantje, spelend in shorts met pijpen tot op de knieën, alsof zij de tennisbroek var haar broer Cliff een middagje had mo. gen lenen, en met een zonneklep die her inneringen opriep aan de dagen van He len Wills, begon in hoog tempo te sco ren. Haar snel genomen, zwiepende groundstrokes, vlooen naar de hoeken, die voor de allesbehalve snelvoetige onbereikbaar bleken te zijn. Maar de start van het eenzelvige Amerikaanse meisje was als van een sprinter, die de tienduizend meter gaat lopen. En toen zij eenmaal na twee doorbraken op Truman's service met 03 voorstond, kwam haar tegen standster. die geen spoor van veront rusting toonde, terug met sterk ge- rieerd spel, gevarieerd in lengte, in vaart en de afwisseling van volley en drive. Toen de Engelse haar normale spel eenmaal had gevonden, bleek het vollediger dan het tennis van Nancy Richey, ondanks het gebrek aan at letische kwaliteiten bij een smash kans kon mej. Truman geen vijf centi meter van de grond komen en on danks haar nogal zwakke backhand drive. Driemaal ging zij door de Ame rikaanse service heen: 64. verloor daarna ineens kansloos in een bombar dement op haar backhand al haar servicegames: 16, waarna de strijd voor de beslissende set weer geheel open was. backhand van Cristine te blijven besto- werd het na service-doorbraken over en weer en talrijke dubbelfouten 75 voor de Engelse, die door 't volge pakte, zonnige centrecourt werd loege- juigt. Het was ook geen geringe presta- roor de vierde maal had Christine Truman de halve finale bereikt, Vierde maal Merkwaardig genoeg naast de zwakke drive was het backhand dropshot van naar sterkste wapenen. En toen de AmeriKaanse nummer één mind r vast werd en minder controle had or Wie liet eerst In de overige kwartfinales leek het erop alsof het erom ging wie het eerst de rackets weer in de hoezen kon stop pen. Maria Bueno deed er 34 minuten over om de Amerikaanse Jane Albert met 62, 62 te verslaan. Billy Jean Moffitt kon dit record niet breken, al was haar 62, 61 in 39 minuten op de als derde geplaatste Lesley Turner zeker zo indrukwekkend. Oud-kam pioene en favoriete voor de titel Mar- gareth won de onopzettelijke strijd tegen de klok tenslotte door in de meest eenzijdige partij van de dag de jeugdige Amerikaanse Justina Bric- ka een vroegere spelpartner Margaret in 32 minuten te slaantoen het centre court zich weer oprichtte uit de dommel, veroor zaakt door het slaperige tennis i zomerzon, was de arme Justina met 6—3, 60 verslagen. In de tweede set, die elf minuten duurde had zij nog geen handvol punten kunnen scoren. Maria Bueno was bijna even gemakke- ik over Jane Albert heen gelopen, toen zij later naast haar vriend Elsen- broich de partij van Billie Jean Moffitt tegen Lesley Turner gadesloeg, haar ogen duidelijk te lezen, dat zij der gelijk sterk spel van haar dubbelspel- partner en tegenstandster in de halve finales van donderdag niet had verwacht. Billie Jean speelde inderdaad zeer sterk. n de Nederlanders, die nog op Wimbledon zijn, kwamen alleen Els Sprayt en Jennie Ridderhof voor een wedstrijd om de plate op de baan. Els Sprayt verloor met 8—6, 75 van de Zuidafrikaanse mej. Emanuel en mevr. Ridderhof werd met 64, 64 door de Amerikaanse Alice Tym uitgeschakeld. Dc uitslagen van gisteren; Dames-enkelspel (kwartfinales): Maria ueno (Braz.)—Jane Albert (VS) 6—C. 6—2: _hristine Truman (GB)—Nancy Richey (VS) 61 1—6 7—5; Margaret Smith (Austr Justina Bricka (VS) 63. 6—0: Billie Jean Moffitt (VS)—Lesley Turner (Austr 6—2. Heren-dubbelspel (achtste fitvales): Flet cher-Hewitt (Austr Coopcr-Ruffels (Austr» 6—3. 9—7. 6—4: Beust-Contet (Fr.)—Carmi- chael-McMillan Austr.-Z.-A.6-3. 61: Diepraam-Drysdale "1 k' Koch (Braz 4—6. 6—3. Kwartfinales: Ralston-Richardson ivai— Howe-Krishnan Austr.-Ind.9—7 3—7 7— welke vereist is voor het opzetten een plan, dat zich baseert op de algemene verkeersbehoeften in het raam van een nationaal struc tuurschema voor bijvoorbeeld 1980". Minister Suurhoff (verkeer en waterstaat) schrijft dit in de memo rie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het rijkswegenfonds. De bewinds man zegt in deze memorie, dat ook met behulp met de ruimere midde len uit het rijkswegenfonds het slecht mogelijk zal zijn de achter stand -op het gebied van aanleg en verbetering van wegen geleidelijk m te halen. Bij het opstellen van het wegenbouwprogramma moest een keuze worden gedaan uit de meest urgente werken. In de memorie wordt meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de wegen E-10 (Antwerpen-Breda) en E-3 Antwerpen- Eindhoven-Venlo) vóór de zomer 1970 te voltooien. Wat de E-9 betreft (Luik- Maastricht). bestaat in overleg met Bel gië het voornemen de nieuwe autosnel weg E-9 omstreeks 1975 gereed te maken. Kon over de aanleg van de E-3 (Venlo- Herungen Overhausen) betrekkelijk snel overeenstemming worden bereikt, eerst sinds kort werd uitsluitsel gekregen over het punt van grensovergang het tracé van de Twenthe-route (E-8) van Duitse zijde. Het punt van grensovergang is thans vastgesteld op ongeveer een halve kilometer zuidelijk van de grensovergang dc Poppe in de weg Oldenzaal-Bentheim. Nog niet Minister Suurhoff gaat in de me morie van antwoord o.m. zeer uitvoe rig in op het vraagstuk van de struc turele planning van het rijkswegen programma. „Wij zijn in ons land, evenmin trou wens als in het buitenland, nog niet aan zodanige structuurplanning (aan de hand van een visie op de economi sche, demografische en planologische ontwikkeling van de verschillende landsdelen) toe". Naar de mening van de minister zullen de toekomstige verkeersvoorzieningen enerzijds moeten worden afgestemd op de situering van de bevolkingsagglome raties maar omgekeerd moeten deze ag glomeraties z.i. bij voorkeur daar worden gevestigd, waar met binnen het bereik liggende middelen de benodigde en aan gerechtvaardigde eisen voldoende ver keersvoorzieningen tot stand kunnen worden gebracht. Meer mensen De bewindsman zegt in de memorie van antwoord de indruk te hebben, dat ook voor het vervullen van de taken zijn departement wat betreft het opstellen van een structuurplan voor toekomstige verkeersvoorzieningen .nog niet in alle opzichten voldoende bemand en be werktuigd is". De noodzakelijk blijkende maatregelen zullen worden getroffen, al dus wordt opgemerkt. Minister Suurhoff merkt voorts op. dat dc onderlinge afweging van de te hanteren criteria niet altijd automa tisch en met volstrekte zekerheid naar één beslissing leidt. „Ook op de vra gen. die hier aan de orde zijn. zal de rekenliniaal niet altijd een dwingend en ondubbelzinnig antwoord geven zo zegt de bewindsman in de memorie van antwoord. Hij geeft de verzeke ring. dat alle in aanmerking komende criteria steeds nauwkeurig worden overwogen en vaak worden her-over wogen, voordat er een beslissing valt. In het algemeen is het niet mogelijk, blijkt uit de memorie van antwoord, in het opgestelde programma voor de eerste zes jaren, kostbare projecten toe te voegen, zonder dat andere projecten van het voorgenomen programma wor den aangehouden tot na 1970. 6—3. 2—6. 6—8. PRPR -Richey (VS)Rosser- Wade (GB) 7—5. 6—2: Btackman-Lcsh (Austr)Graven-Odonnell (GB) 6—2. 62 Gemengd dubbelspel: TTiomas Lcjus-Anna Dimitrieva (Rusl Stubbs-O'donnel (GB) 6—2. 63: tweede ronde; Gracbner-Carol (VS)—Konishi-Irene de Lansalut (Jan-Fr 1 61 61: Howe-Baylon Austr -Arg.l— Baulch-Allen (Austr -GB) 61 63: Wee- don-Nell Truman (Z.-A -GB)Lejus-DImi- trieva (Rusl.) 6—2. 6—3: Battrick-Shaw (GB) Bluett-Benelty (GB) 7—5. 4—6. 8—6: derde ronde: Stolle-Turner (Austr Ambrose- Ambrose (GB) 6—1. 6-0: Steele-Etscl (VS) -Phillips-Walkden (Z -A.-Rhod.) 6—3. 3—6. 6—4: Barclay-Durr (Fr Knight-Knleht (GB) 6-4. 3—6. 6—3: Ralston-Bueno (VS- Braz Wooldrldge-Williams (GB) 6—1 6-4; Graebner-Graet 6—2. 6—4: Zarü McAnally Aust.. Budine (Did)— Fletcher-Clark (GBi o 6—2. 6—3: Zeeman-Sheriff (Z.-A -Austr.)— Matthews-Lloyd (GB) 7—5. 6—2: Sharpe- Froehling-Brlcka (VS) 6—2. 3—6. 9—7 Pleisterplaatsen In de memorie van antwoord wordt meegedeeld, dat vier pleisterplaatsen voor beroepschauffeurs zullen worden opgericht, te weten een. die thans wordt gerealiseerd bij het Friese uiteinde van de afsluitdijk tussen rijksweg 9 en rijks weg 43, een langs rijksweg 9 bij Uitgeest, een langs rijksweg I bij Muiderberg en een langs rijksweg 28 bij Nunspeet. Het ligt in het voornemen bij de ont werpbegroting voor het rijkswegenfonds voor de komende jaren telkens een nieuw programma voor de komende 6- jarige periode over te leggen. Compositie-opdracht** Joh. Wasrenaarstichting DEN HAAG De Johan Wagenaar- stichting heeft aan Piet Ketting te Rot terdam opdracht verleend voor het com poneren van een groot symfonisch werk. aan Paul Chr. van Westering te Bloe- mendaal voor het schrijven van een trio voor fluit althobo en fagot en aan Her man Mulder te Amsterdam voor het schrijven van een pianokwartet in nor male bezetting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9