„Deze middag heeft de monarchie goed gedaan" Tien rijen dik in de Javastraat Ovaties op het Malieveld v Kamerlid zei na bijeenkomst: Spontaan „Lang zullen ze leven Felicitaties in vuurwerk WOENSDAG 30 JUNI 1965 „Fantastisch, fantastisch.'" riep prinses Beatrix telkens weer toen haar in de raadszaal in Den Haag een maandag gemaakte kleurenfoto door burgemeester Kolfschoten roerd aangebodenEen attentie van een groen samenwerkende fotografen. Koningin en Prins en het verloofde paar konden de geste blijkbaar zeer waarderen. Onvergetelijke ovaties (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ook van de bij eenkomst in de Ridderzaal vol gend op het samenzijn met de mi nisterraad in de Trèveszaal kan worden gezegd: het verloofde paar stal de show. Ging het in het begin een beetje stijfjes toe, in de loop van de anderhalf uur, dat het paar te midden van de leden der Eerste en Tweede Kamer vertoefde, brak het (laatste) ijs en kreeg de bijeenkomst een bijzonder plezierig karakter. Tegenover het met or inje en witte aronskelken versierde platform, waar de vorstin jaarlijks de Troonrede uit spreekt, waren stoelen geplaatst, maar noch de Koningin noch de Prins noch prinses Beatrix en haar verloofde heb ben ook maar een ogenblik gezeten. In de Ridderzaal ontmoetten de Prinses en haar verloofde de (meeste) leden van Eerste en Tweede Kamer. De foto toont hoe jkvr. ~Wttewaa.il van Stoetwegen (c.h.) en ir. C. N. van Dis (staatk. geref.) hun gelukwensen aan bieden. 1 r> Gelukwensen Nadat hét socialistische Eerste Kamer lid mej. Tjeenk Willink aan H.M. de Koningin en dé liberale vice-voorzitster van de Tweede Kamer mevrouw Stoffels- van Haaften aan de kroonprinses bloe men hadden aangeboden, kregen alle le den van de beide Kamers, alsmede de leden van de parlementaire en de bui tenlandse pers de gelegenheid om de vorstelijke personen en de heer von Amsberg persoonlijk hun gelukwensen aan te bieden. De pacifistische socialisten en de communisten lieten verstek gaan. Orangisten Nameas de Staten-Generaal hield Senaatsvoorzüfc'iter mr, Jonkmam een korte toespraak, zoals men van hem gewend is: met verschuldigde eerbied, maar zonder slaafse onderdanigheid, hartelijk en menselijk. „U bent zeer welkom", zei hij tot de heer von Amsberg. Hij was bly, dat de heer von Amsberg blijk heeft gegeven te weten, dat hij zich op een gelukkige maar moeilijke weg heeft begeven. Wij zijn, zo ging hij verder, niet zozeer mo narchisten dan wel Orangisten. Deze leidende gedachte vond hij bevestigd toen hij in 1936 prins Bernhard voor de radio hoorde zeggen de heer Jonk man was toen op dienstreis op Flores dat hij zieh in zijn betrekkingen tot het Nederlandse volk zou laten lelden door de verbondenheid van het volk en het Huis van Oranje. Mr. Jonkman wees er in dit veihand op, dat de banden, die ons volk aan Oranje binden, veel ouder zijn dan de monarchie zelf. Indien de verloofde van prinses "Beatrix zioh door dezelfde ge dachte laat leiden, dan belooft zijn ge lukkige en moeilijke tocht een geslaagde tocht te zijn, in het belang van ons volk en van het gehele koninkrijk. Ten slotte citeerde de heer Jonkman het woord van koningin Wilhelmina: „In een land met beperkte vrijheid is voor Oranje geen plaats." Zijn heilwens onderstreepte hij met het heffen van het glas (cham pagne!, waarop spontaan het Wilhelmus werd ingezet. Glimlach Een uur lang waren de Koningin, prins Bernhard, prinses Beatrix en Claus von Amsberg daarna het mid delpunt van groepjes parlementariërs en journalisten. Óp het enigszins wit weggetrokken gezicht van prinses Beatrix bleef de glimlach, die haar over de hele wereld sympathie heeft bezorgd. Zonder moeite wisselde zij van gesprekspartners en stapte zij op andere gespreksthema's over. Vlot en onderhoudend ging zij op allerlei op merkingen in. Tegenover enkele ver tegenwoordigers van de pers die het haar en haar verloofde beslist niet ge makkelijk had gemaakt verklaarde zij, dat de persconferentie waardevol was geweest. Het was goed. dat er zo openhartig was gesproken. Intussen converseerde de heer von Amsberg met andere Kamerleden, waar bij men de indruk kreeg dat hij geheel zichzelf was: zeer correct, maar toch niet gereserveerd, een man die geleerd heeft om zich te bewegen, een diplomaat die de situatie beheerst Van verschillende zij den verklaarde men tegenover ons, dat er alle reden lijkt te bestaan om als volk met hem ingenomen te zijn. „Laeg zullen ze leven" Hoe informeel de bijeenkomst was, werd nog geïllustreerd aan het slot een half uur later dan op het program ma stond. Op weg naar de uitgang draaide de Prinses zich resoluut om en sleepte haar verloofde aan de hand mee terug naar de stoelen, omdat zij har tasje vergeten had. De heer Van Thiel, de voorzitter van de Tweede Kamer, begon te applaudisseren en lokte daarmee een handgeklap uit, dat boekdelen sprak. Wie het was weten we hiet.; maar iemand zétte het „Lang zullen ze leven" in. dat onmiddellijk ,werd overgenomen. Hartelijk lachend om de®e gewone, spontane sympathiebetuiging en wuivend verlieten de jong-verloofden met de Ko ningin en de Prins de historische zaal om even later ondergedompeld te wor den in de golven van toegenegenheid, waarmee de Haagse bevolking hen over spoelde. „Deze middag heeft de monar chie goed gedaan", zei een Kamerlid. Nederlandse delegatie bij president Mikojan MOSKOU, President Mikojan van Rusland heeft gisteren in het Kremlin de Nederlandse parlementaire delegatie onder leiding van mr. Baeten ontvangen. De Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. E. Star Busman, was bij de ontvangst aanwezig, die ook werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het Russische parlement. Vervolg van pagina 1 DEN HAAG Het enthousiasme was gistermiddag tijdens de rijtoer van prinses Beatrix en de heer von Amsberg bij de raadszaal overwel digend. Vanaf Plein 1813 stroomde een menigte naar de Javastraat om het verloofde paar nog eens te zien. Voor de raadszaal stond burgemees ter H. A. M. T. kolfschoten het paar op te wachten. Naast hem stond mr. J. Klaasesz. Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en achter hem stonden mevrouw Kolfschoten Klaasesz. Vuurwerk op het Malieveld: dui zenden (vaak jonge) Hagenaars vieren er samen met de gehele Koninklijke familie het ver lovingsfeest. Nergens stond misschien meer publiek dan bij de raadszaal in de Java straat. De foto toont het uitstappen. Burgemeester Kolfschoten en de com missaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. J. Klaasesz, staan gereed om het paar te begroeten. DEN HAAG Het Malieveld was daar ter ere van de Prinselijke ver- gisteravond een golvende zee van en- jaardag en de verloving werd afge- thousiaste mensen. Het vuurwerk, dat stoken, was wel niet „uniek" zoals aangekondigd was, maar toch de moei te waard. Het enthousiasme van het publiek ging niet buiten de grenzen. Er werd geen wanklank gehoord. Tegen tien uur was een groot deel van de grasvlakte door publiek bezet, had een lange rij fakkeldragers zich langs de Bij het uitstappen sloeg de heer von Amsberg zijn a.-vn om prinses Beatrix heen en verwijderde wat confetti van haar hoedje. De open wagen lag vol boe- Prinses Beatrix droeg een geelzijden complet en een bijbehorende hoed: Ko ningin Juliana droeg een beige complet met een hoed' in dezelfde tint. Het koninklijk gezelschap werd ver welkomd door de burgemeester. Mevr. Kolfschoten overhandigde de Prinses een, boeket witte orchideeën. Ih dé gang van het raadsgebouw wachtten de zes Haagse wethouders Koninklijke auto's in zicht kwamen. Bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten en de hoofdcommissaris van politie. J. H. A. K. Gualthérie van Weezei gingen het' gezelschap vooraf. Staande nam het de ovatie van de menigte in ontvangst. De Koningin droeg een turquoise japon met bolero en bontcape, prinses Beatrix een schitterende gele lange japon en daarbij een korte bontmantel, prinses Margriet een lange beige avondjas met bontkraag, prinses Irene en prinses Christine waren beide in rose japonnen gekleed. Eerstge noemde droeg daarover een witte cape. Prins Bernhard, Claus von Amsberg, prins Charles en de heer Van Vollenho ven waren allen in donker kostuum het hoge gezelschap op. Vervolgens ging men naar de trouwzaal, waar alle raads leden werden voorgesteld, om daar met een glas cnampagne te toasten op een blijde toekomst. Fantastisch Nadat burgemeester Kolfschoten de toost had uitgesproken bood hij namens „pool 26", een veremgiwg van persfoto grafen, het paar een kleurenfoto aan van hun wandeling in de paleistuin. De Prinses riep uit, „o, wat is dat fantastisch" en bedankte de vertegen woordigers van ..pooi 25". Raadsleden drukten het verloofde paar de hand. Van de P.S.P. en de C.P.N. waren geen ver tegenwoordigers aanwezig. Buiten stond de menigte nog steeds te wachten, op verschillende plaatsen zeker tien rijen dik Na een kwartier vertrok het gezelschap weer en weer hieven de toeschouwers een tegen de hoge gevels weerkaatsend gejuich aan. Een dame gaf burgemeester Kolfschoten twee boeketten bloemen, die hij namens haar het verloofde paar aan- Prlnses Beatrix zag cr stralend uit, maar het was ook duidelijk dat de heer von Amsberg niet alleen haar hart had gewénnen; Onvergetelijk Daarna vertrok de stoet: het paar In een open auto, daarachter koningin Ju liana en prins Bernhard, gevolgd door vijf auto's met hofdignitarissen op weg naar Huis ten Bosch. Ook langs de ver dere route waren de ovaties die het ver loofde paar kregen, onvergetelijk. De politie moets nog eens extra politierui ters in, de stoet brengen om voortgang te kunnen verzekeren. Nadat op Huis ten "Bosch was gedi neerd, kwam burgemeester Kolfschoten tegen kwart voor tien daar voorrijden om zijn koninklijke kasten naar he* Ma lieveld te brengen. „Kanonnade' Nadat was plaatsgenomen, barstte er een „kanonnade" los, gevolgd door een fraai staand stuk met de woorden: „Hulde jarige prins". Hier en daar hoorden men zingen en hoerageroep, echter overheerst door kreten van bewondering voor d» fraaie lichteffecten. Watervallen, veelkleurige sterren, sproeiers en donderbussen wisselden el kaar in hoog tempo af, tot tenslotte het op een na laatste stuk in rook en vlam men was opgegaan. Slotstuk toegangsweg opgesteld, die de eregasten zouden nemen. Een autobus reed de meeste gasten naar hot eregestoelte. Hij kwam tot vlak voor de tribune naast het podium, zodat de feestelijk geklede dames en heren die in Huis ten Bosch hadden gedineerd weinig behoefden te lopen. Ovatie Burgemeester Kolfschoten leidde het laatste stuk in door nogmaals gelukwen sen uit te spreken. Zijn woorden werden in vuurwerk zichtbaar. Tegen de donkere rand van het Haagse Bos kon men le zen: „OranjeNederland Uw geluk Ons Geluk". Een donderend applaus bel kraehtigde deze woorden. Daarna moest de politie vreedzaam slag leveren tegen de honderden enthauslaste toeschouwers die voor de laatste maal de ere-gasten van dichtbij wilden zien en toewuiven. Van vier verschillende zijden doken agenten te paard op. De agenten te voet moesten de tot dan bedwongen vloed- stroom over zich heen laten gaan. Hun mobiele collega's hadden in een oogwenx de baan weer vrij. De muziekkorpsen Sint Caecilia en Sint Gregorlus de Groote konden hun muziek vrijwel ongehinderd ten beste ge ven. Nadat het Koninklijke gezelschap achter de bosrand verdwenen was, stroomde het Malieveld leeg. Trams zaten propvol. Auto's reden rijen dik in aile richtingen. De politie kan dik tevreden zijn over de rust waarin alles is verlopen. Zo ging het op allerlei punten tij dens de rijtoer: een meisje door breekt het kordon om haar bloe men in de auto van het paar te werpen. Op het verrijdbare podium kijkt de Koninklijke familie naar het vuurwerk op het Malieveld: op de foto zijn te zien v.l.nr. prinses Armgard, koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix, de heer Claus von Ams berg, prinses Margriet en mevr. Kolfschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5