SPELDJES! Een woord voor vandaag Expeditie ontdekt moderne stedenbouw in 0. T. stad Een kanttekening CeCm KIESPIJN? Uw probleem is het onze IVfiele er is geen betere! Verzorgde „oude dag voor alle emeriti Hoofd Griekse Kerk: stap nair Rome \geen Vrachtautochautfeur is weer bisschop Kerkelijke analfabeten voor tv-uitzendingen Wees trots op PuzzeJhoek kerk Wat zal Philippus raar opgekeken hebben, toen hij die op dracht van God kreeg. Hij bevond zich midden in een opwek king. De mensen kwamen bï) velen tegelijk tot bekering in Samaria. En dan ineens zegt God, dat hij daar weg moet gaan en de weg moet opzoeken, die afdaalt van Jeruzalem naar Gaza. Bovendien wordt er nog bij gezegd: „Deze is eenzaam." Zo iets kunnen wij ons niet goed indenken. Dat is toch niet efficiënt. Wie haalt er nu een man midden uit zijn werk als alles goed gaat, om hem de eenzaamheid in te sturen? We zijn geneigd ons af te vragen: Had God geen ander? Maar dat is niet de juiste vraag. In dit verhaal gaat het natuurlijk om de kamerling die het evangelie moest horen. Maar het bevat haast nog meer een les voor Philippus en voor ons. Deze evan gelist moet leren dat God geïnteresseerd is in de individuele mens. Die ene man in zijn rijtuig is voor God van evenveel belang als de velen, die het evangelie moeten horen in Samaria. Daar komt bovendien iets bij. In Samaria zijn al velen tot geloof gekomen. En dat betekent dat er vele evangelisten bij gekomen zijn. Want evangelisatie is niet de taak van de spe cialist die daarvoor is opgeleid, maar van de gelovigen. Door Philippus weg te roepen dwingt God de jonge gemeente aan het werk te gaan en leert hij de evangelist, dat God die ene man even belangrijk vindt, als die hele stad. We lezen vandaag: Genesis 37 117. Kosmopolitische beschaving in Zarthan GOED RESULTAAT VAN OVERLEG HET nieuwe ontwerp voor een collectieve arbeidsovereenkomst, waarover in de metaalindustrie tussen werkgevers en werknemers overeenstem ming is bereikt, is een gelukwens waard. Het resultaat draagt de sporen van moeizaam overleg, maai tevens is duidelijk, dat, wanneer de beide partijen niet met de beste bedoelingen bezield waren geweest, dit resultaat niet reeds uit de bus was gekomen. is een contract geworden op lange termijn, dat rust in de bedrijfstak 1 -t en de gelegenheid biedt tot het voeren van een werkelijk sociaal he li De aangebrachte veranderingen in de arbeidsvoorwaarden zijn van zo ingrijpende aard, dat in de komende maanden de centrale organisaties van werkgevers en werknemers nog wel eens naar deze nieuwe c.a.o. zullen grij pen, wanneer het gaat om de voorbereiding van een nieuwe, vrijere loonpoli tiek voor het volgend Jaar. Weliswaar lijkt het reeds eerder voor het Philips-bedrijf gereed gekomen contract als twee droppels water op dez? bovengenoemde overeenkomst, maar een akkoord voor een bedrijf is altijd nog heel iets anders dan een ak koord voor een hele bedrijfstak, die tot de grootste van ons land behoort. Waarschijnlijk zullen, wanneer dit contract goedgekeurd wordt, vele van de hier genomen initiatieven door de rest van het bedrijfsleven worden overge nomen. Zo kent het overeengekomen nieuwe loonsysteem alleen minima; de werk tijd wordt verder verkort, de vakantietoeslag gaat 2 pet omhoog en sterke prijsstijgingen zullen automatisch doorwerken in de lonen. De verdere verkorting van de werktijd geschiedt zeer geleidelijk, namelijk slechts met een kwartier per dag. Ernstige schokken worden zo voorkomen, j terwijl er toch iets gedaan wordt aan de lange werktijden van 9 uur, die sa men met pauzes en reistijden dikwijls uitlopen tot 13 uur per dag. Een vraag stuk, dat voor de toekomst om een verdere oplossing vraagt, is op deze wij- ze verstandig aangepakt. Ook voor de koppeling van de lonen aan het prijsindexcijfer is een voorzich- tige weg gekozen. Het eerste percentage prijsstijging zal geen gevolgen heb- j ben voor de lonen. Alleen een verdergaande prijsstijging gaat doorwerken in het loonniveau. Op deze wijze is bereikt dat door deze koppeling de prijsstij ging en de inflatie niet worden uitgelokt, maar de verbeteringen van de ar beidsvoorwaarden toch een reëel karakter behouden. Overigens heeft de vak beweging evenmin als de werkgever belang bij prijsstijgingen en een infla toire ontwikkeling. Al met al is dit nieuwe contract een verstandig en belangwekkend plan. JERUZALEM Een archeologische expeditie heeft in het Jor- daandal in Jordanië de bouwvallen gevonden van twaalf gelijke huizen, die ongeveer 800 voor Christus door een verschrikkelijke brand moeten zijn verwoest. Tot hun vondsten behoren verder ge raamten van mensen, die 3200 jaar geleden gestorven zijn, met een verzameling juwelen en gebruiksvoorwerpen, die belangrijk licht werpen op het leven in Palestina in bijbelse tijd, en een Romeinse vesting. Kostbare juwelen in kindergraven De ruïnes van de huizen hebben aangetoond, dat de woningen in het Midden-Oosten sinds 800 voor Chris tus (de tijd van de biibelse koningen Joahaz en Joas) weinig zijn veran derd. Dr. James Pritehard van de universiteit van Philadelphia, die de expeditie leidde, meende niet. dat er eerder iets dergelijks in Jordanië gevonden was. De huizen waren al le gebouwd door dezelfde aannemer en vormden een voorbeeld van plan matige stedenbouw. In elke binnenhof bevinden zich no? dezelfde pottenbakkersovens, die men bij de Arabieren van tegenwoor dig aantreft. De muren waren ge bouwd van stenen, gebakken van leem en de daken bestonden uit riet, dat met klei was bestreken. Overeen komstige huizen kan men in vele Arabische steden nog aantreffen. Op een oude begraafplaats bracht de ploeg 28 graven aan het licht. De helft van de daarin gevonden geraam ten was van kinderen. De graven moeten uit ongeveer 1300 voor Chris tus dateren, de tijd, dat niet Ja, speldjes-regen bij 5 CELWA produkten CELWA tisjoe - uniek zacht toiletpapier: 0,65 CELWA damesverband - sneeuwwit wegwerpverband0,85 CELWA kant-en-klaar luiers - sterk absorberend1,75 CELWA keukenrol - gemak - kelijk èn sterk2 stuks 0,90 CELWA kwartet - 4 rollen toiletpapier in één pak: 1,00 kenmerk voor kwaliteit de plaats, waar de opgravingen zijn gedaan, de Moabietenkoning Eglon resideerde, die Israël in de Richteren tij d verdrukte. De geraamten waren omgeven door .1 van voorwerpen tot zelfs uit Egypte en uit Cyprus, waaruit blijkt, dat er toen reeds een kosmopolitische be schaving bestond. Gevonden werden onder meer een albasten beker, be werkte schalen van kornalijn, bronzen sieraden, een wijnbeker, scarabeeën en een fijn gevormd kruikhandvat in de vorm van de kop van een gazelle. De expeditie heeft voorts nog op dezelfde heuvel de funderingen opge graven van een fort uit de tweede eeuw voor Christus, waarin een gar nizoen van honderd Romeinse solda ten gelegerd was. Tussen de gevonden voorwerpen bevond zich een schuld bekentenis van een zakenman, die veel overeenkomst vertoonde met een dergelijk document uit onze tijd, behalve dat zij op een potscherf was gegrift. Men neemt aan, dat de overblij: die de expeditie van Pritehard heeft gevonden, van de Oudtestamentische stad Zarthan zijn, dat ongeveer 120 kilometer ten noordoosten van Jeruzalem aan de Westoever van de Jordaan heeft gele gen. Zarthan dat in het Oude Testament ook wel Zartana. Zarethan of Zeredatha genoemd wordt, komt haal van de doortocht door de Jordaan (Joz. 3 16). Het beleefde blijkbaar een bloeiperiode in Salomo's tijd (1 Kon. 412) mogelijk omdat er kopergieterijen waren (1 Kon. 7 46). Dr. Jr ~s Pritehard, een ervaren ar cheoloog n het Midden-Oosten, die voor zijn werk door koning Hoessein is onderscheiden en al 31 jaar bouwvallen in de woestijn onderzoekt is vorig jaar begonnen op de plaats, waar Zarthan moet hebben gelegen. Met elf deskundi heuvel, die nu Saidiyeh heet en bestaat uit lagen overblijfselen van oude neder zettingen. Hij is voornemens op de heuvel nog meer oogravingen te doen. Pritehard is in Nederland bekend door de vele boeken, die hij geschreven heeft en waarvan er verscheidene in het Nederlands vertaald zijn (oa. „Archeo logie en het Oude Testament" „Gibeon, waar de zon stilstond"). Twee maanden heeft de expeditie gewerkt tijdens winterregens en zand stormen die dit jaar moeilijker waren, dan ooit, aldus Pritehard. „Een ervan de ergste, die ik ooit heb meegemaakt heeft onze tenten bijna weggeblazen. Vijftien dames uit Philadelphia, die op be zoek waren, moesten op een Arabi sche begraafplaats op de grond gaan liggen. De arbeiders vormden een kring om hen heen, om de windstoten te breken. Het leek op een aanval van Bedoeïenen", zo vertelde de hoogleraar. Het oudheidkundig onderzoek werd nog op een andere wijze bemoeilijkt. Dicht in de omgeving hebben de Verenigde Staten een bevloeiiings- projekt uitgevoerd, waar de Jorda- niërs nu eigen boerderijen hebben. Dat vinden wij uiteraard prachtig, aldus Pritehard, maar de plaatselijke bevolking haalt nu liever groenten, dan oudheidkundige overblijfselen uit ie grond Wègpijn...: Als u WITTE KRUIS poeders kiest! Duizenden studenten hebben In Seoel en Taegoe in Zuid-Korea gepro testeerd tegen het vorige week gete kende verdrag tussen Japan en Zuid- Korea. Tientallen personen werden gewond. De betogers riepen anti- Amerikaanse en anti-Japanse leuzen. WOENSDAG 30 JUNI 1965 VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 1S BIJ MIELE, GOUDSESINGEL 92, I Bond van Vrije Ev, Gemeenten Ds. G. v. Bruggen: Schaf het woord eerwaardeaf .99 worden." In zijn openingswoord her dacht hij de dit jaar overleden emeri tus-predikant ds. P. Werges. Brieven, die oiel eijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding la verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verhand staan moeten tn af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden tngeslo- Italiaanse lof voor Edo de Waart landse dirigent Edo de Waart heeft dins dagavond op het festival van twee we relden Igor Strawinsky's „Histoire du Soldat" en de opera ..Partita a Pugni" Seleid. Het was zijn debuut op dit jaar- jkse cultuurfestival te Spoleto. De Romeinse bladen waren buitenge woon voldaan over de presentatie van beide werken door de jonge dirigent. Bereid zijn leven te offeren Diner brengt gelijkenis in praktijk COLUMBUS (Ohio) De driedaanse conferentie van de mannenbond van de Ameri kaanse Lutherse Kerk die van 19 tot 20 augustus in Columbus ral worden gehnudpn. zal dit jaar een onqeu-oon diner te zien geven. Voor ieder die zich voor dit diner opgeeft, zal worden geserveerd voor twee perso- Wie aan het diner deelneemt. troef namelijk een ,#rme vreemd*Una" meenemen van de ..heggen en de steggen" van Ohio's hoofdstad Het idee voor dit ongebruikelijke diner, dat ..het feestmaal des Heren" is genoemd, werd ontleend aan de aeliikenis van het koninklijke bruiloftsmaal in Mattheüs 22. Aartsbisschop Chrysostomos, die vo rig jaar het huwelijk van het Griekse koningspaar inzegende, kreeg echter toch gedaan, dat de beslissing over de uitnodiging in handen werd gelegd van de plenaire vergadering van de hiërarchie, die niet voor oktober bij eenkomt. Volgens het Atheense dag blad zou hij zelfs gezegd hebben, dat hij bereid was zijn leven te offeren, als het moest, om toenadering tot Rome te verhinderen. Comnensatie aan hen die in dienst moeten DEN HAAG Verscheidene leden van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer, belast met de schriftelijke voorbereiding van het ontwerp van wet tot wijziging van de dienstplichtwet en de wet gewetens bezwaren, maken zich ongerust over de ongelijkheid van lasten nu er steeds meer wettelijke vrijstellingen van dienst komen. Zij herinneren er aan dat de algemene dienstplicht was gebaseerd op de gedachte, dat elke Nederlander die daartoe in staat is. zijn plicht jegens het vaderland heeft te vervullen. Als compensatie van genoten vrijstelling heeft men wel gedacht aan een bepaalde belasting, op te leggen aan hen, die zonder afgekeurd te zijn van het vervul len van de dienstplicht zijn vrijge steld. Naar de mening van genoemde leden is het beter, ook op praktische gronden, hun, die dienstplicht vervul len, een redelijke financiële vergoe ding te geven. (Van onze kerkredactie) LAGE VUURSCHE Op de eerste dag van de vergadering van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in de Ernst Sillem hoeve, hebben de afgevaardigden de nieuwe statuten aangenomen voor het pensioenfonds. Vorig jaar werden de principiële beslissingen reeds genomen, nu werden de twintig artikelen van de nieuwe statuten met slechts minimale wij zigingen goedgekeurd. De nieuwe opzet van het pensioenfonds ga randeert de predikanten na hun Statistiek de Besloten werd dat voortaan gemeenten een uitvoerige vragenlijst zullen invullen, opdat een betere statistiek opgesteld kan worden. Men wil graag weten hoe de leeftijdsop bouw van de gemeenten is en tevens ook hoeveel mensen heengegaan zijn naar andere kerken en vanuit andere kerken zijn overgekomen. De Bondsvergadering kiest ieder jaar twee voorzitters, een voor de ene, de andere voor de tweede dag. Gekozen werden de voorzitter van het Comité ds. J. Karelse sr. en ds. J. Enter uit Enschede. In plaats van het aftredende en niet herkiesbare comité lid ds. Jac. Lissenberg werd ds. Postma uit Rotterdam gekozen. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de secreta- Dank zij Nederlandse toeristen Tegenstand in eigen kring (Van onze kerkredactie) ATHENE Zolang als ik leef, zal er geen toenadering zijn tot de Rooms-Katholieke Kerk. Dit zou aartsbisschop Chrysostomos van Athene, het hoofd van de j Griekse Orthodoxe Kerk, volgens Amsterdam het Atheense dagblad Ethnos, ge- Chrysostomos, die 85 jaar oud is. w„uu„„ leidt de Griekse Kerk sinds februari zegd hebben 1962 staat bekend als een mani Het blad maakte melding van be- die bijzonder warme belangstelling sprekingen, die onlangs in de boezem heeft voor het werk van de Wereld van de Griekse Kerk gevoerd ziin raart van Kerken, waarvan hii de naar aanleiding van de nieuwe uitno- onriehtir» in Amsterdam percoonlilk diring, die het VatUaan gestuurd meemaakte. Inzonderheid bevordert heeft, om waarnemers te zenden naar hji het contact me» de F.n<*else Kerk. |de laatste zitting van het concilie, die znlang hii de Griekje Kerk leidt, in «entember zal worden geopend. heeft Chrvsostomos echter de plannen '•an Athena "oras. oecumenisch pa-! triarch van Konstantinopel en nomi-| paal hoofd van de oosterse ortho-j doxie. met betrekking tot Rome ge dwarsboomd. Athenagoras heeft al drie maal od Rhodos een pan-ortho- yORK De anglicaanse aarts- doxe conferentie biieengeroeoen On j„ tt n '61. '63 en '64). die tot doel had, or> bisschop van York, dr. F. D. Cog- "ezampnlijk een gesprek met Rome te gan, heeft een scherpe trap gege- be»innen. iVen in de richting van de sprekers *5? T.^T'coT.u'.St voor godsdienstige televisieuitzen- landen, die wegens de controverse dingen in Engeland. „De tragedie tussen het Vaticaan en het communis- |js", zei hij, „dat een groep kerkelij ke niet geoorteerd ziin voor nauwere analfabeten spreekt over onder- hetrekkineen met de paus en vooral -_t_ op verzet van de Gripkse Kerk. De laatste Rhodos-conferentie be sloot daarom aan alle orthodoxe ker ken zelf het initiatief over te laten op eigen houtje al of niet contact te nemen met de Room^-Katho- lieke Kerk. Dezer dagen maakte het oecumenisch Datriarchaat van Kon stantinopel bekend, dat het evenals vorig iaar weer vertegenwoordigd zal worden od het concilie door archi- j «-<»» «ci jadivcisus van ue scureia- emeritaat een goed verzorgde .is die een over2icht gaf van de oude dag. belangrijkste feiten uit alle plaatse- De nieuwe statuten en eigenlijk dit gehele plan is vooral opgesteld door de heer G. S. Wijma uit Leeu warden, secretaris van de Raad van Beheer van het pensioenfonds. Eigen lijk werden de statuten niet aanvaard door de bondsvergadering, waar ïede- re plaatselijke gemeente een of meer afgevaardigden heen kan zenden, maar door een afzonderlijke organisa tie. De vrij-evaneel ischen volgen een beetje een ingewikkeld systeem. Tij dens de twee dagen durende bonds vergadering worden de besprekingen van tijd tot tijd onderbroken voor de afzonderlijke vergaderingen van pen sioenfonds, het steunfonds voor kleine «emeenten, en o.a. de Samosirzending, die allen zelfstandige verenigingen zijn. De bondsvergadering zelf werd ge opend door de voorzitter van het comité, zoals het mod er amen wordt aenoemd. de Goese pastor, ds. J. Karelse. Hij waarschuwde de afge vaardigden, dat zij niet gekomen zijn als mensen met privé meningen, maar hun gemeenten vertegenwoordigen. Hij waarschuwde hen ook dat „vrome mensen zo gepantserd kunnen zijn dat het Woord Gods hun hart nauwelijks of niet bereikt." Hij zei: „We zullen als christenen met elkaar moeten handelen en dat betekent dat we zullen moeten beseffen, dat echte invloed begint met te dienen. Forceer niet", zo zei hij, „maar verzuim ook niets te zeggen wat gezegd moet j Professor Hamilcar Alivisatos maakte zich daarbij tot tolk I degenen, die het met de zienswijze i van de aartsbisschop niet eens zijn. Dit isolationisme is niet juist, zo zei I hij. Kijken naar wat de Rooms-Ka tholieke Kerk bezig is te doen, kan geen zonde zijn. PRAAG Een Tsjechische bisschop, die noodgedwongen als vracht wagenchauffeur werkte, is in zijn waardigheid hersteld dank zij de hulp van Nederlandse toeristen. De bisschop Karei Otcenasek. apostolisch administrator van Bratislawa zat zes jaar gevangen. Na zijn vrijlating in 1963 mocht hij niet meer terug in do -nandriet Maximos Georgousis Er wa- Dr. Coggan in scherpe rede lijke gemeenten, bleek dat in het afgelopen jaar in Beverwijk een nieu we kerk in gebruik genomen kon worden, terwijl vier gemeenten grond hebben aangekocht om binnenkort te kunnen bouwen. Enkele malen gebruikte de secreta ris, de Haagse predikant ds. J. A Buurman, die zojuist een beroep naar Bussum heeft aangenomen, het woord „eerwaarde". Ds. G. van Bruggen uit Wemeldinge stelde voor het voorbeeld van de politiek te volgen, waar het woord excellentieis afgeschaft en dit woord voortaan maar niet meer te gebruiken. Uit de reactie van de aanwezigen bleek dat het voorstel de instemming van de overgrote meer derheid had. De Europese Radio Unie heeft giste ren verklaard, dat de tarieven gebruik van de Amerikaanse co tie-satelliet Early Bird te hoog zijn. Daardoor is het gebruik van de satelliet voor televisie-doeleinden buitengewoon moeilijk geworden. Met ingang van 1 juli zullen honden en katten alleen in Zwitserland mogen worden ingevoerd, indien ze zijn ingeënt tegen hondsdolheid. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. kruisnet-oekende afkor ting. 2. Muzikaal toneelspel-eenmaal. 3. verdikking der opperhuid-gewicht(afk)- plaats in Gelderland. 4 bloeiwijze gift- slangetje. 5 achting-altijd. 6. spellc'di lipharen. 7. baan voor balsp middelbare leeftijd (afk>-Zeeuwse hqêve. 8. Turks bevelhebber-plotseling. 9. gem. in N. Brab.-Furnppaan-vnegwoord (Fr). UW zielszorg en daarom werkte hij als arbeider in een melkfabriek in Nachod en als vrachtwagenchauffeur. Nederlandse toeristen, die vorig jaar de bisschop in Nachod hadden gespro ken, vroegen In Praag een onderhoud aan met een ambtenaar van het bureau voor kerkelijke zaken. Zij spraken er hun verbazing over uit, dat een gewezen bisschop als vrachtwagenchauffeur te werk was gesteld. Eerst nu is bekend geworden, dat Otcenasek korte tijd later uit Praag bericht kreeg, dat hij ziin kerkelijk «mbt weer ter hand mocht nemen. Sinds dien bedient hij een parochie in Trmice. ren vorig jaar meerdere waarnemers namens de orthodoze kerken. Toen de paus vorig jaar een broe derlijk gebaar" in de richting van de Griekse Kerk deed, door een kostbaar relikwie, de „schedel van Andreas" terue te eeven. toonde Chrysostomos duideliike koelheid. Hij nam de sche del ook niet persoonlijk in ontvangst. werpen waar ze nauwelijks iets van afweten. Het gevolg is dat aan het einde van de uitzending de vele miljoenen minder weten dan zij van te voren wisten." Dr. Coggan sprak zijn scherpe woorden op een conferentie in zijn bisdom. Hij zei dat de kerkelijke leiders en predikanten in de jaren zestig moeten voldoen aan zes ken merken: In de eerste plaats moeten zij vervuld zijn van levensvreugde. Zij moeten weerstand bieden aan de hedendaagse en toenemende neiging om tegen alles te kankeren. In de tweede plaats moeten zij liefde heb ben voor hun eigenlijke werk en moeten zij weten wat zij willen bereiken. In de derde plaats, zo vervolgde hij. „geloof ik dat het tijd wordt dat wei een ferme aanval richten op de gedachte dat alle oude normen en vormen hun tijd hebben gehad. Onze jeugd verlangt naar leiding op moreel gebied. Wat doet het er toe als men ons ouderwets noemt? Zij verlangen naar gezag, al weten ze het soms zelf niet". VISIE Volgens dr. Coggan heeft de kerk mensen nodig met een visie op de i wereld als geheel. „Of we het nu i willen of niet, we zijn wereldburgers geworden. Tijdens onze generatie isl de wereld in elkaar geschrompeld." In de vijfde plaats heeft de kerk mensen nodig die trots zijn op hun kerk. Hij zei dat hij er genoeg van begon te krijgen dat de vuile was als maar buiten de anglicaanse deur wordt gehangen. „De kerk (de Angli caanse Kerk) waartoe u en ik beho ren". zo zei hij tot zijn gehoor van geestelijken „is de katholieke kerk van dit land en was dat reeds jaren lang voor de Reformatie Zii is tevens de kerk van de reformatie van dit land. Wij behoeven de rooms-katho- liekên en de niet-anglicanen niet na te apen, al kunnen we wel van hen leren.'" In de laatste plaats, zei dr. Coggan. heeft de kerk nederige mensen nodig, mensen die willen knielen voor God en voor de overweldigende Waarheid Gods. Vraag: Als een man van 64 jaar huwt met een vrouw, die ruim tien jaar jonger is, ontvangt dan het echtpaar, wanneer de man 65 jaar wordt, uitke ring voor gehuwden volgens de A.O.W.? Heeft de leeftijd van de vrouw niets te maken met de uitbetaling van dit pensioen? Als de man nu binnen twee jaar overlijdt krijgt de weduwe dan de uitkering A.W.W. tot haar 65ste jaar? Antwoord: Een echtpaar dat aan alle verplichtingen heeft voldaan komt in een dergelijk geval voor gehuwdenuit- kering ingevolge de A.O.W. in aanmer king en de leeftijd van de vrouw heeft hiermede niets te maken. Bij overlijden van de man komt de weduwe voor A.W.W. in aanmerking, mits ten tijde van het huwelijk niet met redelijkheid kon worden aangenomen, dat de man binnen korte tijd zou overlijden. Vraag: Ik heb zes kinderen van 4 tot 14 jaar, van wie er twee de Ulo ii stad volgen ongeveer 10 km weL Kom ik nu in aanmerking voor aftrek van belasting voor reiskosten? Verder zou ik willen weten voor welk bedrag ik over 1964 word aangeslagen. Ik bezit geen eigendommen. Mijn vrouw werkt niet, dus zijn er verder geen inkomsten. Als ik nu over 1965 dezelfde overuren zou maken als in 1964, nu de grens op 12.000 staat dan kom ik op ongeveer 12.800. Zoudt u mij kunnen zeggen, hoe veel ik over 1965 verschuldigd ben? Antwoord: De reiskosten van kinderen, die in de stad de Ulo bezoe ken zijn niet aftrekbaar. Zij behoren volgens de fiscale regelen tot het normale levensonderhoud, waarvoor de kinderaftrek dient. Van uw belastbaar salaris gaan de ingehouden premie A.O.W. en de 100 verwervingskosten af. Dan blijft 11.498 inkomen over, waarover 560 belasting verschuldigd is. reeds ingehouden loonbelasting geldt als vooruitbetaling. De te verwachten aan slag bedraagt dus het verschil. Is ei meer dan 560 ingehouden, dan krijgt u het verschil terug. Over 1965 zou de belasting dezelfde wijze berekend) ongeveer 500 bedragen. Daarbij is rekening gehouden met de gedeeltelijk ingegane belastingverlaging. Aan de hand van uw gegevens kunnen we niet nagaan, hoe veel loonbelasting van u zal worden ingehouden. Deze moet in mindering komen van de 500 inkomstenbelasting. Wij zijn dus niet in staat te zeggen of u er beter aan doet, te zorgen dat het bruto-salaris beneden de 12.000 blijft. Vraag: Hoe komt het dat er jaarlijks zoveel woningen in Den Haag bijge bouwd worden en er volgens de gege vens in de laatste jaren het inwonertal van Den Haag niet vermeerdert, doch iets achteruit gaat? Het aantal afgebro ken en zogenaamde krotwoningen per jaar onbewoonbaar verklaarde ningen zal minder zijn dan het aantal bijkomende woningen. Het verloop van geboorte, huwelijk, overlijden en vesti gingen in deze gemeente zal ongeveer hetzelfde zijn gebleven de laatste jaren. Antwoord: Er worden in Den Haag niet veel woningen gebouwd. In Den Haag waren na de oorlog te vele inwoners samengeperst in te weinig woningen. Voldoende bouwgrond om dit overschot op te vangen is er niet en bovendien wordt er geklaagd dat de nog mogelijke woningbouw te langzaam ge schiedt. Het is dus geen wonder, d bevolking afbrokkelt. Vraag: Man en vrouw betalen elke maand ongeveer veertig gulden aan het ziekenfonds. Binnenkort wordt de man 65 jaar. Moet hij dan nog steeds deze ondraaglijke last aan het ziekenfonds betalen? Hij zal dan een overheidspen- sioen van ongeveer 6000 ontvangen. Antwoord: Wanneer de man 65 jaar wordt, ligt het overheidspensioen boven de 5700-grens. Wanneer zijn inkomen daar beneden bleef, zou hij in aanmer king komen voor een bejaardenverze- kering. Nu zijn inkomen daarboven ligt, zal hij rekening moeten houden met een bedrag van 35 per maand voor twee personen. Inderdaad is dit een zware last. Hier en daar is al eens aangedron gen op verhoging van de inkomens- Vraag: Wat is nu precies een klucht, blijspel, thriller en drama. Is er een of andere bond van christelijke toneelver enigingen? Wat is het adres van de stichting Protestants Nederland? Antwoord: Een klucht is een toneel spel, waarin de intrige wordt gevormd door een reeks onzinnige situaties. Het doel is de lachspieren in beweging te zetten. Een blijspel of comedie legt wel enige nadruk op het komische maar de humor van een goed blijspel is veel verfijnder en ernst en humor grijpen dikwijls m elkaar, zoals men dit in het dagelijks leven zo dikwijls ziet Een thriller legt de nadruk op de spanning, zoals bij Hitchcock. Een bepaalde vorm van thriller is een detective-stuk. Een drama brengt meestal tragische tegen stellingen voor het voetlicht. Wil de schrijver een beetje overdreven op de sentimenten werken, dan spreekt men van melo-drama. Een bond van christe lijke toneelverenigingen is ons niet bekend. De stichting Protestants Neder land evenmin, maar er is een vereniging Protestants Nederland. Laan van Nieuw Oosteinde 289, Voorburg. Deze vereni ging geeft een gelijknamig blad ui*. Vertikaal: 1 toethoorn-stapel. 2. zetsel-eer-dus (Lat). 3. ach'ing-courant van een partij. 4. metaalhoudende delf- stof-jongensnaam. 5. kleinigheid-rivi Italië. 6. plaats in N. B ra b.-stoomschip 'afk)-en omstreken (afk.). 7 verdr eenjarig kalf. 8. einde-muzleknoot-een zekere. 9. zoon van Jacob-de oudste lafk). Europeaan. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. prior. 5. vesta. 10. 11. beletsel, 13 Nike. 15. RM. 16'. Ardennen. 20. ont, 22. ido, 23 rei. 25. reaal. 26. ramen 27 aga. 28 lam. 30.' ert, 31.allemaal. 34. ot, 35. rong 37. pianist" 41. ee. 42. serge. 43. aster. Vertikaal: 1. pandora. 2. rei. 3. ober. 4. re. 5. v.e., 6. eten. 7. ss, 8. terneer. 9. alm, 12. leed. 14. kataal. 17. dille, la. norma, 19. Ermelo, 21. negatie. 24. integer, 29 amos 32. long. 33. ares. 34. ops. 36. nee. 38, ar, 39. i.e.. 40. ta. Beroepingsieerk NED. HERV. KEKK Beroepen te Woudenberg (2e preapr.; toez.). C den Boer U Sliedrecht Aangenomen de benoeming tot bijsta» in het pastoraat te IJzendijke, J. G. U. van Hoogstraten, em. pred. te 's-Graven- hage. Bedankt voor Ede (vac. E. F. Vergun** toez.), J, H. Cirkel te Huizen <N.-H.}( voor Garmerwolde-Thesinge (met bijz. opdracht voor vrijz. herv. te Groningen). L. Hoving te Ruurlo. GF.REF. KERKEN Beroepen te Buitenpost. M. Berg te Giessen-Riiswiik (N -Br); te Ruinerwold (vac. J. A. Kwast), M. N de Wolf te Siddeburen. Ds. G. Lievaart te Onnen bedankte niet voor Oude en Nieuwe Biltzijl GERF.F. KERKEN (vr«g.) Beroepen te Oldenzaal-Glanerbrug, C Bakker te Pijnacker. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Westkapelle. kand. A. Hoogerland te Werkendam; te Aagte- kerke. Amsterdam-Noord. Beekbergen, ,.„,,,uuani-mrjiu, DeCKUtltgeil Enkhuizen. Gorinchem. Herkingen, Wage ningen en te Yerseke kand Cnr. v Poel te Rotterdam. Tweetal te Katwijk aan Zee, drs. P. Honkoop. kand. te Kloetinge en kand. A. Hoogerland te Werkendam; te Nieuw- dorp, kand. G. J. van de Noort te Ca pell e aan den IJssel en kand. Chr. van der Poel te Rotterdam: te Rilland-Bath en te Werkendam, kand. A. Hoogerland te Werkendam er. kand. Chr. van der Poel te Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2