Nieuwe Leidse Comraiit Zelden juichte Den Haag zo hartverwarmend CNV is verrast door de kleine toonverschillen RIJTOER VERLOOFD PAAR WERD TRIOMFTOCHT Open auto onder de bloemen bedolven in Vietcong teruggedreven tot diep in oerwoud Examinator uit auto gezet Nivelleringsgolf geschoolden-ongeschoolden Laagste loongroepen zijn veelal „leeg Belhamels lieten trein stoppen CttrrQ GIVE A MAN A LUCKY Arrestaties na mijnramp in Kakanj Wr»et»iKt F. CUEMER Hoofdredacteur: Pr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaatlgh is ghebleven mijn hert in teghenspoefl" Woensdag 30 juni 1965, 46ste ja ar ga Lagere niiddaglemperalureii De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse- lijk enkele regen, of onweersbuien. Overwegend matige wind uit noorde lijke richtingen. Lagere middagtempera- turen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) V—J v Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. '0,78, p.m. 3,35, p.kw 10,05 (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Ongekend enthousiast en toch ook stijlvol heeft de resi dentie gisteren prinses Beatrix en Claus von Amsberg welkom geheten. Hoogtepunten van de dag waren wel de rijtoer langs de tienduizenden juichende toeschouwers en het vuurwerk op het Malieveld, dat door het gehele Koninklijke gezelschap op uitnodiging van burgemeester Kolfscho ten werd bijgewoond. Het enthousiasme van het merendeels jonge publiek bleef plezierig en de politie behoefde slechts vreedzaam slag te leveren om de Koninklijke gasten te beschermen tegen al te opdringerige aanhanke- Ujkheidsbetuigingen. Groot was de vreugde tijdens de rijtoer van het verloofde paar. Di rect al na het verlaten van het Bin nenhof golfde het gejuich het jonge paar vanaf het Buitenhof tegemoet. Wuivend en lachend maakte Claus von Amsberg kennis met Den Haag, terwijl het bloemen en serpentines in de open wagen regende. De Koningin en de jarige prins Bernhard, die in een wagen met open kap volgden, zagen zeer gelukkig toe. hoe het enthousiasme zich een weg zocht. INGESLOTEN Nauwelijks op de Kneuterdijk werd de auto van de jongverloofden al volledig ingesloten door de juichenden en zwaai- enden met vlaggetjes. Politieruiters en langs de route geposteerde politieman nen werden ijlings naar de Kneuterdijk gedirigeerd om de beide auto's te ont zetten. Langzaam, heel langzaam en daarna stapvoets draaide de stoet, voor afgegaan door motorpolitie en witte po litiewagens, de Parkstraat in. waar ook weer door het naar voren komende pu bliek slechts stapvoets kon worden ge- Lachend en zwaaiend Dresenteerde zich. het jonge paar en zozeer was de belang stelling op de Kroonprinses en haar ver loofde gericht dat de volgende wagen met Koningin en Prins voorbij was voor velen er erg in hadden PAARDEN De politieruiters, die In de stoet waren gekomen, bleven links en rechts van de open auto meerijden en dat was maar goed ook, want rijen en rijen dik in de Alexande'rstraat en de Javastraat om zoomden de stoet. Het gejuich was niet van de lucht Het was een imposant gezicht: de stra ten vol vlaggen, juichende Hagenaars ge tooid met oranje: het leek wel Prinsjes dag. Vooral ook, omdat de zon in de na middag de kleurrijke en vrolijke verlo vingsrijtoer door Den Haag bescheen. Opvallend veel jongeren stonden, even als langs heel de route, ook bij de raads zaal aaji de Javastraat, waar de drukte eenvoudig enorm was. (Zie voorts pagina 5J Ben Goerion dient TEL AVIV De Israëlische oud-pre mier David Ben Goerion heeft gister avond besloten uit de Mapai-partij, die hij 35 jaar geleden heeft opgericht, te treden door een onafhankelijke kandida tenlijst in te dienen voor de algemene verkiezingen in november. De 65-jarige P. Bezemer uit Zwijn- drecht is gisteravond in Ridderkerk met zijn bromfiets tegen een boom gereden konte tijd later overleden- Groot offensief in Vietnam SAIGON De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren het offen sief tegen doelen in Noord-Vietnam voortgezet en onder meer 29 ton bommen uitgeworpen boven kazer negebouwen en bevoorradingsdopts Wilt u maar uitstappen LEEUWARDEN Een examinan dus voor het rijvaardigheidsbewijs ergerde zich gisteren zo aan de opmerkingen van degene die hem rij-examen afnam, dat hij zijn auto aan de kant van de weg zet te en de examinator verzocht de wagen onmiddellijk te verlaten. Deze moest toen te voet naar huis Het slachtoffer dat zijn proeve van be kwaamheid moest afleggen ging voor de tweede keer op. Eerst zou zijn examinator hem hebben toegevoegd: „Man, wat doe je eigenlijk achter het stuur?" En vervolgens, toen de exami nandus een bromfietser voor liet gaan •terwijl dat niet behoefde, hoorde hij iets in de zin van: „Dat lijkt weer nergens op". De examinandus, een landbouwer, vond het toen genoeg. Hij maakte zich zo kwaad, dat hij meende zich niet meer in de hand te kunnen houden. Van daar zijn ndet bepaald vriendelijke verzoek. Uiteraard begaf zich ook de landbouwer te voet verder Twaalf jaar voor scholier die Ieraar dood schoot GöTTINGEN W.-Dld.). De scholier Michael Briegleb is gisteren door een rechtbank in Göttingen veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf voor het doodschieten van zijn leraar, die hem had laten zakken voor een examen. Het drama had zich vorig jaar afgespeeld. Michael had de leraar met vijf pistool schoten gedood. Briegleb, zoon van een rechter, kreeg volgens een psychiater een minderwaar digheidscomplex nadat hij voor het exa- In één oogopslag Vrachtautochauffeur (weer) bisschop pag. 2 De triomftocht pag. 5 Natte mijnwet pag. 7 Leren bij Thomas pag. 9 Een zegetocht door de binnenstad van de anders wat inge togen, gereserveerde Residentie. Een wel kom zoals Den Haag het zijn gasten zel den bereidde, zó spontaan en zó hart verwarmend, de Kamerleden in de Ridderzaal en de raadsleden in de Haagse raadszaal ge waagden van een plezierige kennis making met Claus von Amsberg. Zo heerste er een vro lijke stemming over al waar de verloof den verschenen: in de Trèveszaal met het kabinet, in de Ridderzaal met de parlementariërs, tij dens de triomftocht door de Haagse stra ten, en als een machtige apotheose 's avonds bij het vuurwerk op het Malieveld. De foto's tonen Prinses Glim lach en haar Claus voor de lens van onze fotograaf bij de raadszaal, en een beeld van Plein 1813: de auto tussen confetti. bloemen, paarden, vlaggen en de menigte (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De economische dienst van het Chr. Nationaal Vak verbond is na een grondige bestu dering van de beschikbare gegevens tot de conclusie gekomen, dat het loonverschil tussen de geschoolde en de ongeschoolde werknemers sinds 1959 in snel tempo kleiner wordt, niet alleen in procenten maar ook in geld uitgedrukt. Het C.N.V. is zélf door de resultaten van dit on derzoek nogal verrast, zo blijkt uit Kort na de oorlog werd in het loon- beleid de maatstaf aangelegd dat het loonverschil tussen geschoolden en on geschoolden niet meer mocht bedragen dan 20 procent. (In 1938/1939 was dit verschil nog 36 procent van het loon van de ongeschoolde). In de jaren tot 1959 stegen de lonen voor beide groepen in verhouding even sterk, zodat het ver schil steeds 20 procent bleef. In 1959 evenwel is hierin een be langrijke kentering gekomen, die door het C.N.V. wordt aangeduid als een „nieuwe nivelleringsgolf". Deze ont wikkeling leidde er toe dat het loon verschil in 1962 nog maar 12 procent bedroeg. Latere cijfers zijn nog niet beschikbaar, maar alles wijst er op dat de duidelijke nivellering zich in de jaren na 1962 nog heeft voortgezet. Volgens het C.N.V. toont deze ontwik keling aan, dat de grieven van veel werknemers als zouden de laagstbetaal den van procentuele loonsverhogingen de dupe worden in die zin, dat de loon- verschillen daardoor steeds groter zou den worden, niet opgaan. Dat dit niet het geval is. is voornamelijk te danken aan een aantal factoren in het beleid der vakbeweging, die o.m. geleid heb ben tot de invoering van het minimum loon, de afschaffing van de gemeente- klassevcrschillen, het leggen van bodem in de meeste loonrondes ei alle huurcompensaties, alsmede het be dingen voor talrijke c.a.o.-wijzlglngen, van grotere loonsverhogingen voor de laagstbetaalden. (Voor vervolg zie pag. 9) Brand op scheepswerf BOLNES Vannacht heeft op Boele's scheepswerven- en machinefabriek een hevige brand gewoed in een gedeelte van het scheepsbouwloods-complex. De brandweer kon het vuur beperken tot de spantenloods, waar veel hout voor het modelmaken was opgeslagen. De schade zal vele tonnen bedragen. Drie mensen zijn maandagnacht ge wond geraakt bij een brand in de bar Das Dreimaderlhaus aan de Schiedamse- weg. in Thoean Chaoe, 130 km van de Chinese grens. Volgens een militaire woordvoerder in Saigon was deze plaats drie kilometer noordelijker dan Amerikaanse vliegtuigen dusver ooit boven Noord-Vietnam waren doorgedrongen. In het bijkans ondoordringbare oer- woudgebied ter grootte van duizenden vierkante kilometers, dat ongeveer vijftig kilometer van Saigon begint en vanaf het begin van de Indo-Chinese oorlog onbetwist in handen der op standelingen is, zijn concentraties Viebcong-strijdkrachten gisteren tot in het oerwoud teruggetrokken als gevolg van het offensief, dat Ameri kaanse en Zuidvietnamese valscherm- troepen met steun uit de luoht tegen hen hebben ingezet De Amerikaanse valscherm troepen konden tot dit offensief overgaan op grond van de bevoegdheid die de Ame rikaanse bevelhebber in Veitnam. gene raal Westmoreland, kort geleden heeft gekregen om Amerikaanse troepen in te zetten als de Zuidvietnamese regering daarom verzoekt. Tot dusver speelden de Amerikanen voornamelijk een defensieve >1. De verliezen onder de Vietcong zijn niet bekend, doch men neemt aan dat zij hoog zijn. Van de Amerikaanse strijdkrachten werd een man gedood een man gewond. Elders ging het initiatief var. de opstandelingen uit. Opstandelingen Zo vielen zij in d'. centrale berglanden de stad Dak Soet aan. evenals een wer- vingcentrum van de m.-rine in Nha Trang. 300 km ten noordoosten van Sai gon. Bij deze laatste a .aval werden tien Zuidvietnamezen gedood en tien gewond. Premier Kosygin van Rusland heeft gisteren de VB. nog gewaarschuwd, dat zij er op moeten rekenen, dat de com- munistische landen hun hulp aan Viet nam vergroten. Kosygin. die dit zei tij dens een rede aan de Patrice Loemoemba universiteit in Moskou, drong bij de V.S. aan op staking van de bombardementen van Noord-Vietnam en terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid- Vietnam. Een zegsman van de Amerikaanse re gering heeft later verklaard, dat er gis teren vijf mariniers in het gebied vaD Chu Lai, 85 km ten zuiden van Da Nang zijn gesneuveld. Zes mariniers werden gewond, wie één ernstig. Gisteravond laat op het Malieveld: prinses Margriet en haar verloof de, Pieter van Vollenhoven, op weg naar het vuurwerk. In Groningen: GRONINGEN Vier belhamels van m en nabij achttien jaar hebben gis teravond de trein uit Roodeschool, even voorbij dc spoorbrug over het Van Starkenborghkanaal tot stoppen ge dwongen. De bestuurder zag een ob stakel op de rails en bracht de trein tot stilstand. Het bleken vier knapen te zijn, die op de rails hadden plaats genomen. Toen de trein gestopt was traden zU nog brutaliserend tegenover het spoorwegpersoneel op en gingen er daarna vandoor. Later zijn zij weer gesignaleerd bo rn op de spoorbrug. Zij hebben toen grint op de rails gelegd voor een vol gende trein die er met veel lawaai doorheen reed. De Groninger politie- heeft toen de belhamels omsingeld met inschakeling van politieauto's en moto ren. In samenwerking met het perso neel van de trein, is het gelukt drie knapen aan te houden van 17, 18, 19 jaar. Zij zijn ingesloten. Het onderzoek duurt voort. KAKANJ Acht hoge mijnfunc- tionarissen in Zuid-Slavië zijn gear resteerd na de grote ramp in de ko lenmijn in KrJcanj, waarbij 128 men sen het leven verloren. Volgens een rapport van deskundigen, dat gisteren is ingediend bij het parlement van de deelstaat Bosnië-Herzegowina, zou de ramp voorkomen zijn, indien de vei ligheidsvoorschriften waren uitge voerd. Het rapport zegt, dat fouten in een luchtverversingssysteem en slecht aan gebrachte luchtverversers tot het hoge dodental hebben geleid. De door de ar beiders zelf gevormde directie en de regeringsinspecteurs wordt verweten, niet de nodige veiligheidsmaatregelen te hebben genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1