Kapitalisme in Sowjetunie wordt nog gesaboteerd nieuws Zuid-Afrika op tv in VS 2500 kg boter in beslag Negen doden achter elkaar Johnson roept op tot vrede in Vietnam Brits protest tegen schending luchtruim Strubbelingen tussen Japan en Amerika Indonesiërs laten schip exploderen Jjki eea bonte, hij Ontwapeningsgesprek wil nog niet vlotten Verkiezing in Saarland belangrijke graadmeter ZATERDAG 26 J UNI 1965 NEW YORK De Amerikaanse televisie heeft gisteren de eerste van twee programma's uitgezonden, die door de Educational Television in Zuid-Afrika zijn gemaakt. Het pro gramma duurde een uur en gaf beel den van het leven in het land van Verwoerd en vraaggesprekken met blanken en negers, voor- en tegen standers van de apartheid. Er werd de mening gevraagd zowel van blanke schoonheden aan alleen voor Euro peanen gereserveerde stranden als van kleurlingen, die in hun woonwij ken moeten blijven. Nobelprijswinnaar Albert Loethoeli zei. dat de beide rassen in Zuid- Afrika een gemeenschap hadden kun- men opbouwen, als de apartheid er niet was geweest. De titel van de docu mentaire luidde: „Vrucht van de angst". De angst van de Zuidafri- kaander om zich te mengen met de negers, zou, zo was het uitgangspunt van het programma, op den duur tot geweld kunnen leiden. Kerken in Azië gaan helpen in Vietnam GENèVE De Oostaziatische kerken- conferentie heeft een beroep op haar leden gedaan, om 20.000 dollar beschik baar te stellen voor hulp aan vluchtelin gen in Noord- en Zuid-Vietnam. Men hoopt met dit geld een begin te kunnen maken met een program voor vluchtelin gen in die streken, die niet bestreken worden door het hulpwerk van de Vietnamese en Amerikaanse regeringen. Verschillende lidkerken hebben al on middellijk nadat het beroep op hen werd gedaan geld en zo nodig getrainde hulpkrachten beschikbaar gesteld. De Blrmees Oe Thaung Tin is in opdracht van de Oostaziatische kerkenconferentie naar Saigon gegaan om zich te oriënte ren betreffende de behoeften en de moge lijkheden van distributie. Het is de bedoeling, dat de verdeling zal geschieden via de Evangelische Kerk van Vietnam, die gemeenten heeft zowel in het Noorden als in het Zuiden van Vietnam. BRUSSEL De Belgische douane in Moèlingen heeft beslag kunnen leggen op 2500 kg Nederlandse boter, die was verborgen in een dubbele wand van een Nederlandse vrachtauto. De douaniers kregen argwaan omdat de chauffeur al heel vroeg de grens wilde passeren. Voordat zij de lading konden controle ren. reed hij in volle vaart achteruit, sprong uit de cabine en verdween tussen de huizen op Nederlands grondgebied. De nummerborden van de vrachtauto bleker; vals te zijn. Het motornummer was onleesbaar gemaakt zodat de her komst nog niet kon worden vastgesteld. MARSALA (Sicilië) Negen men sen vonden achter elkaar de dood, toen zij een ondergronds waterpomp station in Marsala (Sicilië) inspec teerden. Eerst ging een man kijken waarom er zulke vieze gassen uit het pompstation kwamen. Toen hij niet terugkwam, ging een tweede kijken, toen een derde, enzovoorts. Zo von den negen mensen de dood. BIJ JUBILEUM V.N. SAN FRANCISCO President Johnson heeft gisteren in San Francisco, waar het 20-jarig be staan van de Verenigde Naties wordt herdacht, een beroep ge daan op de volkeren-organisatie mee te helpen om in Vietnam vrede tot stand te brengen. Hij pleitte voorts voor een „verbond voor de mensheid" om de armoede, de bewapeningswedloop en de overbevolking te bestrijden. „Ik doe een beroep op de landen van de wereld om hun invloed, afzon derlijk of gezamenlijk, aan te wenden om diegenen naar de conferentietafels te halen, die vastbesloten schijnen te zijn oorlog te voeren. Wij zullen uw inspanningen steunen zoals wij de doeltreffende acties zullen steunen van iedere afdeling van deze verenig de naties", aldus de president. Hij zei. dat de VS bereid waren zich te verbinden om strijdkrachten ter beschik king van de volkerenorganisatie te stel len voor het geval zij daaraan dringend behoefte had om de vrede te bewaren KWART MILJOEN SLAVEN IN SAOEDI-ARABIË OSLO Alleen in Saoedi-Arabië zijn al een kwart miljoen slaven. Vooral in de olierijke gebieden aan de Perzische Golf neemt de slavenhan del sterk toe. Dit schrijft de Noorse zendeling Halvdan Endresen in-een boek, dat zojuist ,in Oslo verschenen is. De slavenhandelaars doen zich in Afrika voor als zendelingen van de islam. Zij sporen de negers aan, om met hen mee te gaan op een pelgrimstocht naar Mekka. Vervol gens worden zij geketend in gefor ceerde marsen door de Sahara naar hun doel gevoerd. De UNO staat machteloos tegenover deze praktij ken. aldus Endressen. Zij boek, dat verschenen is bij de uitgeverij van het Noorse zendings genootschap, zal weldra ook in het Frans en het Engels uitkomen. Verwoerd: kritiek op Nederland DE AAR (Zuid-Afrika) Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft gis teren kritiek geleverd op het Neder landse voornemen om 100.000 gulden beschikbaar te stellen voor het De fence and Aid Fund, een organisatie die hulp verleent aan beklaagden krachtens de Zuidafrikaanse sabota- gewetten. Tijdens een toespraak in De Aar zei Verwoerd dat de uitleg van de Neder landse regering, dat de voorgestelde gift uit menslievende overwegingen zou worden gedaan, onaanvaardbaar is omdat de bedoeling er van was verzet tegen de apartheid te tonen. Premier Verwoerd kan evenmin de verklaring van de verenigde opposi tiepartij aanvaarden, dat de Neder landse regering in onwetendheid heeft gehandeld. Niet alleen heeft zijn re gering de Nederlandse regering op de hoogte gehouden, het is volgens dr. Verwoerd de plicht van iedere natie zich te beraden „alvorens de neus andermans zaken te steken". ilij verzocht de andere leden het Ameri kaanse voorbeeld te volgen- Functionarissen van het Witte Huis verklaarden, dat hetgeen Johnson over Vietnam heeft gezegd niet betekent, dat hij het vraagstuk formeel aan de VN voorlegt, doch meer moest worden gezien als een suggestie dat elk vredesinitiatief van deze organisatie de Amerikaanse steun heeft. Over de bevolkingsgroei zei Johnson nog, dat elke vijf dollar, die in beheersing van de groei wordt gestoken, een waarde vertegenwoordigen van honderd dollar Investeringen in bevordering van de economische groei. Ramberg-schandaal waarschijnlijk werk van enkeling BONN De anti-joodse kladpartijen _n schendingen van kerkhoven in Bam berg (Beieren) zijn waarschijnlijk het werk van een enkeling, zo heeft de met het onderzoek belaste officier van justitie gisteren in Bonn meegedeeld. Na verge lijking van het schrift van de anti-joodse leuzen is vastgesteld, dat dit in alle drie gevallen van dezelfde hand afkomstig is. Daarmee is nog niet gezegd, dat deze persoon geen medeplichtigen heeft ge had. aldus de officier van justitie De hakenkruiskladders hebben intussen m de gemeenteraad van Bamberg een arcnkme brief geschreven, waarin zij aankondigen „naar Wuerzberg te gaan zo rauw zij in Bamberg klaar zijn". De burgemeester van Wuerzburg heeft daar- >p wachtposten ingesteld en de politie 'ersterkt. SVB tegen extra kinderbijslag ouders studenten AMSTERDAM De Nederlandse stu- Kamerlid de heer Scholten (c.h.) ouders van buitenhuis studerenden een drievoudige kinderbijslag uit te keren. De SVB geeft de volgende redenen voor haar afwijzing: De fir.anc.ëlt onafhankelijkheid van de studenten ten opzichte van hun ouders zal hierdoor neg toenemen. De verhoging komt voornamelijk ten goede aar. rnter gegoede ouders, die via kinderbijslag en kinderaftrekregelingen inmiddels reeds evenveel gelden ontvan- voor hun studerende kinderen als minder gegoede ouders in de vorm van rijksstudietoelagen. Niet beursalen hoeven in de huidige situatie geen enkele studieprestatie te leveren voor continuering van financiële faciliteiten als kinderbijslag en kinderaf trek. terwijl beursalen .voor continuëring van hun rijkstoelagen wel aan de bepaal de studienormen moeten voldoen. Het voorstel van de heer Scholten zal deze discriminatie nog verscherpen. Gelijkheid van rechten en plichten voor alle stude renden en financiële onafhankelijkheid van sidderenden ten opzichte van ouders kunen het best bevorderd worden, door verbetering Vliegtuig 16 km. over grens Toestand Berlijn overdreven door partij Erhard? met de bestudering van een verzoek van bondskanselier Erhard om krachtige stappen te ondernemen bij de Sowjet- Een zegsman van kanselier Erhard heeft in Bonn ontkend, dat de West- duitse regering de ernst van de toe stand overdrijft om stemmen te win nen bij de verkiezingen, die binnen kort in de bondsrepubliek zullen wor den gehouden. In een radio-uitzen ding werd de veronderstelling geuit, dat een Berlijnse crisis bij elkaar wordt gepraat om Erhard en zijn christen-democraten aan een over winning te helpen. BERLIJN De Britse leger- en Iuchtmachtkommandanten in de bondsrepubliek hebben „zeer krachtig" geprotesteerd tegen bet over Westduits gebied vliegen van een Russisch of Oostduits vlieg tuig en tegen de herhaalde schen dingen van het Westberlünse lucht ruim door Oostduitse hefschroef- vliegtuigen. De Sowjetrussische commandant, generaal Iwan Kos- jewoi, wordt verzocht „terstond j stappen te doen om aan dit soort optreden een einde te maken". I Volgens de Britse protestnota is een vliegtuig deze week zestien kilometer op Westduits gebied doorgedrongen. Het vloog op een hoogte van 1600 meter en stak bij Helmstedt aan de autobahn van West-Duitsland naar West-Berlijn de grens over. Volgens waarnemers keek de piloot van het vliegtuig misschien uit naar eventuele westerse troepenbewegingen naar aanleiding van de verslechtering van de Berlijnse toestand. De Oostduitse regering heeft mee gedeeld, dat schepen die van West- Duitsland naar West-Berlijn willen varen .voortaan een vergunning van dc DDR nodig zullen hebben. De schepen hadden totnutoe geallieerde vergunningen. Volgens de Oostduitse woordvoerder was deze maatregel ge nomen, omdat de bondsrepubliek niet met de DDR over deze kwestie wilde onderhandelen. Behalve de Britse legercommandanten hebben ook de westelijke geallieerden in j WU1U% a,SCUIURUIi Eerlijn bij de Russen geprotesteerd. Dit h,id„s „ntdekten eer dan ineeni :n verband mel de helikopter- l(„sloten doo, vluchten boven de westelijke sector van a de Duitse hoofdstad. Het ministerie van een stalen deur met eer buitenlandse zaken in Londen heeft gecompliceerd slot, ogen- gisteren bekendgemaakt, dat het bezig is I schijnlijk een kluis. Aan- bevorderd worden d< het rijksstudietoelag< Samenwerking; bij bijbelvertaling GENEVE Samenwerking tussen rooms-katholieken en protestanten bij het vertalen van de Bijbel wordt steeds meer gebruikelijk. In Frankrijk wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een gemeenschappelijke bijbel vertaling. Het initiatief hiertoe is genomen door de Franse Bijbelgenootschappen en tde bekende rooms-katholieke uit geverij „Editions du Cerf'. Orthodoxe theologen nemen ook aan het werk deel. Men verwacht, dat de Bijbel in tien jaar gereed kan zijn. De verta ling van het Nieuwe Testament zal echter waarschijnlijk al over vijf jaar kunnen worden gepubliceerd. Woordvoerders van de samenwer kende instanties zeggen, dat men tot samenwerking is overgegaan uit de overtuiging, dat de Bijbel een mach tig instrument is onder Gods hand, om gescheiden broeders samen te brengen en dat de huidige stand van de oecumenische dialoog een reële overeenstemming mogelijk maakt. Ook het bestuur van het Braziliaan se (protestantse) bijbelgenootschap heeft zich onlangs uitgesproken voor samenwerking met de Rooms-Katho- lieke Kerk bij de voorbereiding van een nieuwe vertaling van de Bijbel itn het Portugees. een groep protestantise zendelin gen in India, die bezig is met de vertaling van de Bijbel in het Goeje- rati, de taal van de Indiase staat Goejerat, heeft een groep rooms-ka- tholieke priesters-geleerden gevraagd, zich bij hen aan te sluiten. Er zijn blijkbaar nogal wat men sen in de Sowjetunie, die het niet zo leuk vinden, dat er geëxperi menteerd wordt, met een „kapita listische exploitatie" in enkele con fectiefabrieken. Twee Russische economen hebben hier geen ge heim van gemaakt. In de Kom- somolskaja Prawda hebben zij de beschuldiging geuit, dat de expe rimenten gesaboteerd worden door de hogere autoriteiten. De nieuwe exploitatie vindt zo als men weet plaats op grond van nieuwe principes ten aanzien van planning en beleid, die afkomstig zijn van de in Charkov wonende econoom Jevsei G. Liberman. Zijn systeem houdt in, dat slechts een beperkt aantal doelen centraal aan een onderneming kan worden op gelegd en dat de fabrieksdirecteur zelf de vrijheid moet hebben te bepalen, hoe een maximale winst behaald kan worden. Een proef met het nieuwe systeem van grotere vrijheid voor de bedrijfsleiders werd vorig jaar met succes inge voerd in twee confectiefabrieken en dit jaar tot nog 400 fabrieken uitgebreid. De twee economen klagen nu, dat de twee confectiefabrieken ernstige moeilijkheden ondervin - In het gebouw van de Ver. Naties heeft men geen vorderingen kun nen maken op het gebied van de ontwapening, zelfs niet wat betreft het voorkomen van de verspreiding van kernwapens. den met hun onafhankelijke ex ploitatie. Zij schrijven dat de be drijfsleiders niet meer aan de hand van bestellingen van de detailhan del hun produktie mogen bepalen, maar het Centrale planbureau weer de productiedoelen vaststelt. Zo kreeg de fabriek Ma jak in Gorky opdracht, veel meer imitatie leren jassen te produceren, dan besteld waren. Als verklaring werd opgegeven, dat het Centrale plan bureau wenst, dat de totale pro ductiecijfers zo hoog mogelijk ziin. De „hoge autoriteiten" bemoeien zich ook met de bestellingen van de detailhandel van de fabrieken, die volgens de nieuwe ideeën geëx ploiteerd worden. Het artikel wijst ook op de moeilijkheden, welke de nieuwe fabrieken hebben bij het contact met de rest van de (strikt gecen traliseerde) economie van de Sow jetunie. Zij kunnen niet de kleur stoffen. knopen en andere artike len kopen van fabrieken, wier productie geheel centraal wordt vastgesteld. Speciale naaimachines voor kleren uit synthetische stoffen worden niet vervaardigd, omdat geweldige aantallen huishoudelijke naaimachines vervaardigd moeten worden, hoewel de detailhandel al met reusachtige voorraden zit op gescheept. De economen hebben voorts kri tiek op de onbillijke verdeling van het winstaandeel onder het perso neel, van wie de beambten veel meer krijgen dan de arbeiders. Verder proberen de fabrieken zich hoofdzakelijk toe te leggen op dure artikelen, omdat van de winst hierop een groter deel ten goede komt van het winstfonds van het personeel, dan bij de productie van goedkopere artikelen. Tenslotte hekelen de economen het feit, dat jn de Sowjetunie is al geruime tijd. de fabrieken geen reclame voor het een en ander aan het verande- hun producten maken. Adverten- ren. Zelfs de westerse mode utiH 4e ties zouden helpen, de vraag in Russische samenleving te over- bepaalde banen te leiden, waar- rompelen. Nu worden allerlei kapi- door de planning gemakkelijker talistische methoden beproefd in zou worden. Dit klinkt blijkbaar te het economische leven. Helemaal kapitalistisch in de oren van de zonder schokken gaat dat blijkbaar oude plannenmakers.... niet totdusver gesteund. De openbare mening in Japan staat echter nogal kritisch tegenover het optreden Terwijl de Verenigde Staten en Japan zich voorbereiden op de jaarlijkse ministeriële conferentie, die dit jaar op 12 juli zal worden van de Verenigde Staten. gehouden (te Washington) doet zich een nieuwe reeks problemen voor, die de betrekkingen tussen beide landen vertroebelen. Nieuwe protectionistische maatregelen, een visserijkwestie, die kan uitdraaien op het boycotten van Japanse goederen en een niet opgelost burgerluchtvaartvraagstuk zouden met elkaar een domper a,erk van Washington afhankelijk kunnen zetten op de relaties tussen is- 1° 1964 importeerde Japan ter beide landen. waarde van bijna twee miljard dollar uit Amerika en was daar- Deze besprekingen beogen voor- mee na Canada de beste klant. De al, de kabinetsleden van beide T landen tot een goed lopende samen- daPanaa eI[P°rt naar dc Vcr' Statcn werking te brengen. Evenals de bedroeg iets minder, maar beloopt De Amerikanen kunnen wellicht nog enigszins speculeren op het elen. Nieuwe Amerikaanse fcit- dat het JaPa"5e ongeduld jegens de Verenigde Staten wordt getemperd door het besef, dat Japan in zijn buitenlandse handel vorige keren zullen zich ook nu wel weer speciale wrijvingspunten voordoen. Vorig jaar was het de Chinese kwestie. De Gaulle had kort tevoren communistisch China erkend. En de standpunten van de toch nog altijd een derde deel van de totale uitvoer van Japan. Niettemin zullen de Amerikanen goed aan doen, er rekening mee Ver. Staten en Japan bleken uiteen te houden, dat de Japanners niet te lopen. Ditmaal zal de Vietname- langer voornamelijk op de tege- kwestie zeker wel voorop staan. De Japanse regering heeft de Bij Singapore: SINGAPORE Terwijl een Britse marinepatrouille bezig was een Indo nesisch schip te onderzoeken is dit vaartuig in de lucht gevlogen. Een lid van de patrouille wordt vermist en acht anderen liepen verwondingen op. Een Britse patrouilleboot hield het vaartuig gisteren ter hoogte van Sin gapore aan, omdat het verdacht werd infiltranten aan land te willen zetten. Terwijl negen mensen van de Britse marine aan boord gingen deed zich de ontploffing voor. Een dag eerder vlogen drie tot vier Indonesische vaartuigen in de lucht die trachtten de haven van Singapore binnen te dringen. Het zou hun be doeling zijn geweest de krachtcentra le van de stad te vernietigen. Bij de mislukte infiltratie verloren de Indo nesiërs zestien man aan doden en gevangenen. Men neemt aan dat de bemanningen van de Indonesische vaartuigen opdracht hebben hun sche pen te laten exploderen wanneer zij gevaar lopen te worden overmeesterd. I Arbeiders, die in Brus sel in een deftige straat een huis aan het slopen zijn, hebben een tunnel ontdekt, waarvan wordt vermoed, dat deze heeft gediend om de geheime ontmoetingen van de Ne derlandse (destijds Groot- Nederlandse) koning Willem I en de Belgische gravin Henriëtte d'Oul- tremont te vergemakke lijken. Het huis van de familie d'Oultremont wordt afgebroken. I Een advertentiebureau in New York heeft giste ren een boete van 50.000 dollar opgelegd gekre gen, omdat het reclame heeft gemaakt voor waardeloze vermage ringspillen. Het bureau heeft meegedeeld in ho ger beroep te zullen gaan, omdat anders ad vertentiebureaus hun klanten zouden moeten gaan controleren. De vervaardiger van de ta bletten werd veroordeeld tot 50.000 dollar, terwijl zijn firma 53.000 dollar boete zal moeten betalen. De firma verkocht in een periode van zes jaar vier miljoen dozen met pillen voor zestien miljoen dol lar. De advertentiecam pagne kostte een miljoen dollar. De pillen zijn nu verboden. Dit weekeinde vindi op Schiphol een ware invasie van mooie meis jes plaats. Dertier schoonheidskoninginnen uit Europa en Miss Japar zullen Miss Israël en Miss India volgen, die reeds enkele dagen In ons land zijn. Maandag avond gaan zij naar Rio de Janeiro, waar zij een volle week het 400-jarig bestaan van de stad zul len meevieren. Daarna gaan ze naar Miami voor de strijd om de titel Miss Universe. Op Curasao, even bui ten Willemstad, zal in uovember een auto-bios coop (drive-in) worden geopend. De bioscoop zal een terrein van 36.000 vierkante meter beslaan. Het project kost een half miljoen Antilliaanse gul dens. Met de bouw is reeds begonnen. moetkomendheid van de Verenigde Staten zijn aangewezen. Zij stellen Amerikaanse politiek in Vietnam ernstige pogingen in het werk hun mogelijkheden in Europa uit te breiden. Minister Den Uyl, die vori ge maand een kort bezoek aan Japan bracht (aan het hoofd van een Nederlandse handelsmissie) heeft ook de mogelijkheden van uitbreiding van de handel tussen beide landen onderzocht. Neder- kernmogendheden hebben te lang land komt wat de handel met Met het ontwapeningsgesprek in kernmogendheden hebben te lanj_ Genève wil het nog steeds maar een afwachtende houding aange- Japan betreft een heel eind ach- niet vlotten, ondanks het feit, dat nomen. De debatten hebben bo- terop bij de andere Europese lan- nu al weer bijna twee jaar geleden vendien laten zien, welke proble- het „gedeeltelijke kernstop-ak- men er zijn verbonden aan het aen' koord" in Moskou werd onderte- bieden van bescherming tegen een kend. Dit heeft een aantal landen aanval met kernwapens van lan- er toe gebracht, het bijeenroepen den, die geen kernmacht hebben. voor te stellen van een wereldcon- Niemand heeft laten horen ferentie over ontwapening. Die zou om een voorbeeld te noemen binnen twee jaar gehouden moeten hoe India, Israël en ook Zweden worden. Ook niet-leden van de garanties zouden kunnen krijgen Verenigde Naties (bedoeld wordt tegen een dergelijke aanval, zon- digd moeten worden. kernmogendheid. Er is geen ernstig het niet-verspreiden van kernwa- niet gebleken, dat de westelijke pens. De Russen voelen daar ech- mogendheden, die kernwapens be ter niets voor. zolang de Navolan- zitten, of de Sowjetunie op dit den niet afzien van het project van moment bereid zijn, aan zulk een een Atlantische kernmacht. Boven- regeling hun medewerking te ver dien gaat het gevoel de overhand lenen. krijgen, dat het al te laat is om de De debatten in New York heb- spreiding van kernwapens nog te ben ook aan het licht gebracht, dat kunnen tegengaan ook al wor- verscheidene landen op het punt den tal van pogingen daartoe ge- staan over de volledige technische daan. Zo is het de vraag, wat een mogelijkheden te beschikken voor land als India zal doen, als China de produktie van kernwapens. En- geen eind maakt aan zijn agressie- kele van die landen hebben ver ve politiek in Zuidoost-Azië. In het klaard, een geheel samenstel van Middenoosten dreigt eenzelfde ont wikkeling in Egypte en Israël. Er bestond in New York al geruime tijd weinig enthousiasme over de debatten in de grote VN- commissie voort te zetten. Geble ken is, hoe moeilijk het is gewor den, een verdere verbreiding van garanties en een positief optreden van de grote mogendheden te wen sen, voordat zij zich willen binden aan een belofte, geen kernwapens te produceren. En voordat het Premier Sato i Japan is de Ame- kernwapens tegen te gaan. De stromen hoofdkwartier van de Ver. Naties de toekomst van Japan niet op die ene Amerikaanse kaart.. (Van onze correspondent) BONN Morgen gaan 750.000 inwoners van de West-duitse deel staat Saarland naar de stembus om een nieuwe Landdag te kiezen. De verkiezingen in deze kleinste en ook jongste deelstaat mogen dan op het eerste gezicht niet zo belangrijk zijn, toch zien de grote landelijke politieke partijen, de CDU en de SPD, de uitslag met spanning tegemoet. Deze stemming wordt beschouwd als een voor proef van de „grote" verkiezingen, die op 19 september worden ge houden als geheel West-Duitsland naar de stembus gaat ter verkie zing van een nieuwe Bondsdag. De Christélijk-Democratische Unie van premier Roder is in Saar land tot voor kort even moeilijk te verslaan geweest als de CDU bij de landelijke verkiezingen. Zoals kend is de CDU sinds het ontstaan van de Bondsrepubliek (in 1949) steeds als grootste partij uit de bus gekomen. Bij de gemeenteraadsverkiezing» vorig jaar oktober werd de SPD echter voor het eerst de sterkste partij in deze deelstaat, zij het met een gering verschil in stemmenaantal. Het opmerkelijke was echter, dat de socialisten nog nooit meer dan een derde van het aantal stemmen Dit verklaart de belangstelling van de landelijke politici voor deze verkiezin gen. Algemeen verwacht men. dat als de SPD de sterke partij wordt, zij slechts Er is in Saarland 1n de afgelopen weken al een soort populariteitstest ge houden tussen de leiders van de CDU en de SPD. In deze deelstaat is de CDU'er Roder even onomstreden de populairste politicus als prof. Erhard het voor de CDU in dc gehele Bondsrepubliek is. Pas ver achter Röder komt dc landelijke SPD'er Conrad, even ver als de SPD- kanselierskandidaat Willy Brandt achter Erhard aanstrompelt. Conrads kracht ligt In de goede organisatie van z(jn SPD hetzelfde voordeel dat de SPD in Bonn heeft. Net als in Bonn is ook in Saarland de CDU coalitiegenote van de FDP, de liberale partij. Haar voorzitter is Paul Schneider, die overigens weinig activitei ten ontwikkelt. Hij wil noch in de Saarlandse Landdag noch in de Bondsdag zitting nemenIn Saarland is er ook nog een „Saarlandse Volkspartei", een overblijf; Franse „Johc van de SVP is opgegaan in de CDU. Een klein groepje is er nog over. Het is de vraag aan wie de vroegere SVP-kiezers morgen hun stem zullen geven, aan de CDU of aan de SPD. Een niet onbelang rijk deel sympathiseert met de SPD'er Conrad. In ieder geval zullen de verkie zingen van morgen een belangrijke graadmeter zijn voor die van 19 septem ber.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5