Fotografie en wetenschap TIJL UILENSPIEGEL Kijkspel op Pielerskerkplein. dat het aanzien waard is expositie in De Lakenhal SSKgg> gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ie. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kimt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. VE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 26 JÜNI 1966 Vanmiddag om drie uur is deze ex- positiereeks geopend door prof. dr Berkhof. Tijdens een voorbezichtiging heeft de "heer W. Th. Daems iets verteld over de grootste in de rij: „Fotografie en wetenschap"- Zoals de titel reeds aanduidt, wordt hier de foto getoond als hulpmiddel bij de wetenschap en ze laat zien. dat de prenten heel dik wijls ook estetisch effecten tonen en ook estetische kwaliteiten bezitten. Er is een grote verscheidenheid, want vele laboratoria, instituten, stichtin gen en musea hebben inzendingen ge leverd. Eigen werk Zo zagen we onder meer prachtige hemelfoto's op verlichte glasplaten van de sterrenwartrt. opnamen van plantenconstructies. microbiologische foto's, beelden van de elektrooen- micfoscopie. sterk vergrote reproauc ties van miniaturen uit de universi teitsbibliotheek. enz. Interessant zijn ook inzendingen van het sociologisch instituut van de universiteit. Een geheel ander aspect toont de afdeling eigen werk van de cives in de breedste zin van het woord. Onge veer vijftig prenten zijn hier opge steld, een vrij strenge selectie uit een groot aantal inzendingen. Niet alleen blijken de opnamen van een bijzon dere kwaliteit te zijn, het geheel ver toont ook 'n scala van stijlen. Zeker laat deze afdeling zien op welk hoog plan de vrije tijdsbesteding van en in de universitaire gemeenschap op fo tografisch gebied zich beweegt. Weer een andere afdeling laat de resultaten zien van een fotowedstrijd met de academische wereld als mo tief. Het is eveneens een keuze uit een flink aantal inzendingen, een keuze die door een uit vier hoogle raren bestaande jury is gemaakt. De wedstrijd had tot doel een brug te WARMOND Kunstschilder Pt eter Geraedts (54), wonend in het door veel geboomte omgeven en van een welluidende trekbel voorziene huis Groot Leerust, heeft de mensen van het dorp aan het lachen gemaakt met één van zijn laatste creaties. Deze hangt in het dit jaar geopende kunst- winkeltje van de familie Ge raedts, schuin tegenover het huis. Dorpsstraat 110. Aanbiddingheet het kunst stuk en op het prijskaartje staat: f 102.000,Dat is dus meer dan een ton en juist daarom moeten de mensen in Warmond zo lachen als ze de naar pop-art zwemen de creatie zien. Er zijn een var- keusschedel en een visseskelet op bevestigd en er zijn leeggekne- pen tubes verf op geplakt. De Geraedtsen laten de mensen gewoon maar eens uitlachen als ze voor de etalage stilstaan en op merkingen laten vallen als „Dat kan ïk ook maken". Mevrouw Geraedts, die in Hongarije werd geboren, op haar zesde jaar naar Nederland kwam en met haar man negen kinderen groot bracht, lacht zelf ook graag, evenals haar man. „Je moet iets doen dat op valt, vertelde ze me. „Natuurlijk lachen de Warmonders er zich naar om". HAAR man, die een gevestigde reputatie heeft als kerkschil- der er zijn nu alleen geen ker ken meer te schilderen haakt er op in: „Als er nu een boertje met een kruiwagenmet poep langs het winkeltje komt. zet hij die kruiwagen een tijdje stil. Is dat niet mooi? Maar mensen, die het allemaal niet begrijpen, vergeten, dat ik er drie jaar aan heb gewerkt, niet onafgebroken natuurlijk maar toch drie jaar. En ze vergeten ook, dat het tot en met verantwoord En die prijsOch, ik vind 102.000 een leuk getal. Je weet het nooit. Er behoeft maar één of andere dure jongen langs te ko men, die het mooi vindt. Pas stopte er al een auto van de Ame- Mocht u interesse uitgaan naar deze de kant van pop-art uit gaande creatie van kunstschilder Pieter Geraedts in Warmond: voor f 83.000 mag u haar kopen. In zyn etalage hangt een der gelijk werkstuk geprijsd voor meer dan een ton. Pieter Geraedts en zyn vrouw begrijpen best, dat de mensen in Warmond er om lachen. Ten slotte lachen ze zelf ook graag. rikaanse ambassade voor de winkel- Ik heb trouwens al een paar van zulke werkstukken verkocht aan een meneer in Duitsland. Die waren wel niet zo duur als dit maar de meeste mensen zouden ze toch ook weer niet goedkoop heb ben gevonden. Kijk. ik heb hier in huis nog zoiets hangen. „De wit te dood" heet dat. Dit dingetje moet toch ook altijd nog f 83.000 opbrengen. Eigenlijk wil ik hele maal niet van deze dingen af, zo ben ik er aan gehecht. Als iemand het dan per se wil kopen, wel. dan moet hij er ook voor willen betalen. Ik zal u zeggen, ik heb altijd geschilderd voor katholieke ker ken. Dat is nu allemaal afgelopen. Omdat men de aandacht tegen woordig alleen wil bepalen op het altaar wordt er niet veel meer versierd. Goed, ik maak nog wel eens een glas-in-lood raam of een houten beeld maar de grote opdrachten vin vroeger zijn er niet meer by. Daardoor ben ik iets anders gaan doen en daarom hebben we hier tegenover dat kunstzaakje geopend. Het is eigenlijk van mijn vrouw. TT/E werken er met z'n zevenen 'V voor. Mijn vrouw knoopt tapijten naar mijn ontwerpen, m'n jongste zoon van veertien. Ton, die veel talent heeft, maakt beeldjes, dochter Mieke (21) maakt houten siervoorwerpen zo als servetringen en m'n zoon Piet (25) en zijn verloofde Itta doen aan pottenbakken. En dan hebben we nog Frans, m'n aanstaande schoonzoon. Die studeert nog voor beeldhouwer. Met. zo'n kunstwinkeltje moet je eerst een beetje bekendheid krijgen. De mensen moeten er nog aan wennen, dal het geen souvenirwinkel is. Och, de men sen moeten trouwens toch de weg naar je weten te vinden en van het één komt vaak het an der. Voor het raadhuis van Noot dorp maakte ik een levensgroot portret van prinses Beatrix. Hier hebt u er een kleurenfoto van. Ook schilderde ik een dergelijk portret van onze Koningin. Bij een werkbezoek kwam com missaris Klaasesz met zijn vrouw ook eens in mijn atelier. Onlangs kwam hij terug en kocht voor het provinciehuis een beeld van de Eenhoorn. In de Hortus staat op 't ogenblik een houten Eva van VADAT ik de hartelijkheid in de grote en rijkelijk met al lerlei bijzondere flessen behan gen woonkamer van Groot Leerust de rug heb toegekeerd, laat mevrouw Geraedts mij nog even de winkel aan de overkant zien, ondergebracht in een voor malig bakkerswinkeltje. Netjes hangen en staan daar de creaties van het familiebedrijf uitgestald. Met liefde praat mevrouw Ge raedts erover, zelf is ze gewoon weg van de opalines van haar man. die hier hangen. Ze wijst me ook nog op een groot kinderportret. „Doet m'n man graag", zegt ze, maar er zijn helaas maar zo weinig men sen, die werkelijk begrijpen en waarderen welk een werk en tijd er in een goed portret gaan zitten. Een foto geeft een momentop name maar een schilderij moet een heel leven uitbeelden". Tenslotte is daar dan .,De geschie denis der fotografie", als geheel een inzending van de fotografische afde ling van het prentenkabinet der uni versiteit. Het bestrijkt het gebied der fotografie vanaf zo goed als het aller eerste begin tot rond 1920 en geeft een praktisch volledig beeld van de ontwikkelingsgang. Het kabinet ver zamelt sinds 1952 en de collectie groeit nog steeds. Het is geen over- zichtitentoonstelling van het bezit, ze omvat niet alleen prenten, maar ook een collectie apparaten en hulpmid delen. die het geheel bijzonder be langwekkend en interessant maken. Zo is er b.v. een aantal oude camera's uit de collectie van prof. dr. H. van de Waal in opgenomen. Van de geëxposeerde foto's noe men we o.m. een groep opnamen „Ontwikkeling van de beweging"- portretten vanaf het prille begin, de eerste pogingen tot kleurenfotografie en z.g.n. kunstdrukken in verschillen de technieken. Een werkelijke open baring is een aantal portretten van een Engelse fotograaf, die ongeveer een eeuw geleden wex-kte. Het zijn juweeltjes van portret- en fotokunst Voorts zagen we een grote foto van Mata Hari. die de Amsterdamse foto graaf in 1915 van deze zo omstreden figuur maakte- Speelgoed Prof. dr Berkhof- voorzitter het Consilium pro Civitate, dat als organisator van het lustrum fungeert, verrichtte hedenmiddag de opening. Spr. wees er op, dat de fotografie, als „speelgoed" begonnen, thans mede in dienst is gesteld van wetenschap en kunst. Hij wees verder op de samen werking tussen universiteit en stad en bracht voorts in het bijzonder dank aan de heren W. Th. Daems en H. Kleibrink. de laatste fotograaf van de Sterrewacht. die zoveel tijd en werk aan de inrichting van deze unieke reeks exposities hebben besteed. De tentoonstelling is geopend van 27 juni tot en met 27 juli tijdens de gewone museumuren. Burgerlijke stand gemeente Leiden GEBOREN: Warin dr v M Kragt en J M A Burbank; Felix Alexander zn v A M Speulman en P C M Hoff mann: Willem Frederik zn v W F van der Blom en P La Lau: Gerardus zn v H L Lorjé en T E J van der Ham; Maja Britta Caecilia Cornelia dr v W C Lardé en C G van Dissel; Carolina dr v D Spaans en P J Dijk huizen; Robert Johan /.n v A P Maassen en B G van Haeften; Mir jam Maria Johanna dr v W F Devi- lee en A E Annard; Johannes Cor nells Karei zn v L Bek en J M van der Wal; Catharina Johanna Wilhel- mina dr v N van den Hoed en W Nap. LEIDEN GEHUWD: W K Ta- oonis en M A de Jonge; H Otgaar en J P M van Gessel. OVERLEDEN: C van Duijvenbode 67 j man; D Moser 43 j man; W J Brouwer 77 j man: G Vermeulen 80 j man; F J M Hoogduin 5 dagen doch ter; P Versteegen 65 j wed van A Voetbalfeest Leiden LEIDEN De voetbalvereniging Lei den heeft gisteravond de viering van het 25-jarig bestaansjubileum met een grote feestavond voortgezet In de Stadsgehoor zaal hield Sempre Avanti's Jong Jolig de vele belanghebbenden aangenaam bezig en na afloop van het cabaret-pro gramma was er een bal tot diep in de Vanmiddag wordt het jubileum-pro gramma van het zilveren Leiden besloten. Op het sportpark Roomburg zijn 's mid dags sportwedstrijden voor de jeugd. De voetbalwedstrijd tussen het veteranen- elftal en de bestuursleden met enkele gastspelers begint om zeven uur. Bejaardenhelp9ters LEIDEN Aan de Vakschool voor Meisjes behaalden de volgende dames het getuigschrift van de opleiding tot be jaardenhelpster: A E v d Broek, Leiden; A E S Eilanderv d Bom. Leiden; H M Herreur, Hillegom; M J J de Jong, Kat wijk aan Zee: H J G Y Karreman. Noord, wijk: E de Nijs, Leiden; H Twigt, Wad- dinxveen; C Westdijk, Zoeterwoude; J v Zijl, Hillegom; A F N Lange. Alphen ad Rijn; J v Lingen, Alphen ad Rijn. Bovendien behaalden het diploma en het insigne van de Nederlandse Federa tie voor Bejaardenzorg de volgende da mes- H M Herruer, H G J Y Karreman. A F M Lange, J v Lingen. E de Nijs. C Westdijk en v Zijl Studenten in de kerk LEIDEN Het bostuur van de stich ting Christen Studenten Raad heeft ons verzocht mee te delen, dat morgen in de verschillende kerken van de stad studen ten hun medewerking verlenen aan de eredienst. Dit in verband met het 78ste lustrum van de universiteit. in de massaregie van het volk uitste kend gerealiseerd. Het volk speelit een grote rol in dit stuk, want daar binnen speeit de strijd zich af. Tijil heieft weinig succes, de bang heid zegevient telkens weer. Zelfs Lamme Goedzak begrijpt het niet en kan door Tijl niet worden geïruspi- De gieest van het verzet eist meer persoonlijkheid dan Lamme bezit. Zelfs om zijn Kallake te zoeken is hij te lamlendig. Dat moeten anderen maar doen; hij zal wel jammeren. En als hij haar eindelijk bij zich heeft, hoopt hij gezapig verder te leven. Deze gieest is bijna de dood voor de Geest van Vlaanderen. Felix Ol'thuis speelt de rol van Lamme Goedzak uitstekend. Zijn ex pressie was prima. Dit onderdeel van het toneelspel was over het gèheel opvallend goed. zowei bij de groepen als bij de enkeling, b.v. Filips II. Van NeHeke Bol in de rol van Nele, kreeg Tijl prima tegenspel De overgangen van de verschillen de taferelen verliepen zonder hor ten en stoten, dan'k zij de manier waarop Pieter Herman Bakker Schut aJs verteller zijn zware taak vol bracht, daarbij technisch gesteund door tientallen lichtspois. LEIDEN De mensen de spiegel voor houden en zeggen: Kijkt nu, mensen, hier ziet u uzelf in al uw onhebbelijkheden", is een zeer riskante onderneming, het irriteert, het steekt. Dan kan het nuttig effect verloren gaan en leidt het tot verharding. Men moet maat weten te houden en de juiste toon weten te treffen. Ook de sfeer kan bepalend zijn voor het succes. Hoe liggen deze zaken nu in de toneelbewerking door Hugo Claus van de Costers: „Legende van Tijl Uilen spiegel", het stuk door door het L.U.T A. als lustrumspel wordt gege ven onder regie van Anne Marie Prins. Over de bedoeling hebben we reeds geschreven. De lijfspreuk van Tijl zou kunnen zijn: „Die Tyranny verdrijven, Die mij mijn hert doorwondt." Hy probeert de mensen de ogen te openen en wakker te schudden. Hij doet dat hardhandig en het stuk helpt hem daarbij. Wanneer iets hardhan dig moet gebeuren komt men gemak kelijk tot misschien iets te zware accenten in sommige scènes met name aan het hof van de koning en in som mige gedeelten, waar hij het met de kerkelijke autoriteiten aan de stok heeft. De sfeer is echter uitstekend. Dat het geheel boeit komt ook door het eminente spel van Peter P de Reuver als Tijl. Het is geen onbollige Tijl, om wiens grollen men zich alleen maar vrolijk maakt en daarmee uit; dan werd het een ongeloofwaardig schep sel. Hij speelt de rol met en vanuit een grote ernst, een bezeten felheid ver oorzaakt door de as van zijn vader, die klopt op zijn borst. Dat geeft aan deze rol een grote menselijkheid en geloofwaardigheid. De aanraking met deze levende mens gaf ons, wat wel genoemd is: ,,de goede historische sensatie" en ge definieerd als: „niet slechts een wil tot weten, maar ook een wil tot bou- Of de verschillende historische fi guren juist gekarakteriseerd zijn, blyfl voor ons een vraag, maar in dit ver band een bijkomstige, want het gaat om de geest. Een soort hypnotische angst houdt het volk in de ban. Dit komt voortref felijk uit door de als altijd vinding rijke en artistieke regie. Het serviele, de angst, die voert tot wanhoop zyn het Pieterskerkplein gedurende de komende feestdagen een kijkspel af, dat het aanzien dubel en dwars waard is. Dank zij het vele werk dat de laatste tijd is verzet door naaisters van door Niels Hamel ontworpen kos tuums, door de mensen die onder lei ding van C. P. Hoogeveen voor de decors hebben gezorgd, waarvan het gieuzenschip niet voor niets een open doekje kreeg en rog zoveel anderen van licht en geluid die allen mede werkten aan het grote succes van deze groots opgezete opvoering. Met Anne Marie Prins deelden de schrijver Hugo Claus en Niels Hamel in het gulle en langdurige applaus. Er werden vele en mooie bloemen aangeboden. A. C. Bouwman Tijl nodigt de mensen uit om in zijn spiegel de toekomst te ko men zien: „Dames en Heren en buitenlieden hier kan een iege lijk komen zien wat de toekomst hem kan bieden". Een prent uit de inzending van het sociologisch instituut. „Ver scholen achter vuilnisbakken kun je je voorstellen een roof ridder te zijn" (fotogr. A. H. Dernison). Jaarvergadering Clir. Bes-turenbond LEIDEN Onder leiding van voor zitter J. G. Lamers hield de Chr. Be sturenbond gisteravond zijn jaarverga dering. Onder meer werd het jaarver slag besproken, waaruit wij onlangs gegevens publiceerden. De aftredende bestuursleden, de heren J. A. Hey, Pison. H. Nederlof. E. de Haan en F. de Vries, werden herkozen. In plaats van de niet-herkiesbare heer M. Cra- ma. koos men de heer A. Chaudron. Voorts werd aandacht geschonken an het financiële verslag over het ge bouw. In de raad van toezicht hier voor werd mr. M. Teekens herkozen. Geslaagde analisten LEIDEN Examenresultaten Leids opleidingsinstituut voor analisten. Heden slaagden voor het examen leerling-r disch analiste: mejuffrouw H A. C. van Deutekom, Voorhout; mejuffrouw G. van Es. Lei den: mejuffrouw E Hogerbrug. Alphen: mejuffrouw A. F. Penders. Leiden: juffrouw M. van Starkenburg, Oegst- Eén kandidate kreeg een herexamen één kandid ate werd afgewezen. LEIDEN Naast de grote tentoonstelling „Univisie '65", die in het museum voor volkenkunde is gearrangeerd en tot september voor het pu bliek te bezichtigen blijft, zijn er in De Lakenhal in het kader van de lus trumfeesten een viertal exposities ingericht, die alle de fotografie tot on derwerp hebben. De onderdelen zijn dan „Fotografie en wetenschap", „De geschiedenis van de fotografie", een selectie uit inzendingen voor een fo towedstrijd met de academische wereld als motief en ten slotte „Eigen werk" (het leven van de academische gemeenschap), ioelker produktie op een bijzonder hoog en aantrekkelijk niveau staat. slaan tussen bevolking en universiteit, aldus drs. J. v. Wessem- Weliswaar waren de resultaten uiteenlopend, maar het doel verdient toah grote waardering. We zagen er veel aan trekkelijke, soms humoristische pren ten bij, die de realiteit dikwijls op kunstzinnige wijze herschiep en weer gaf. Oude camera's

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3