MAJO NIX serveert pannekoeken als wagenwielen in paardestal Grote maten wel en wee Uw ervaringen met hulpvaardigheid LOGES ZATERDAG 26 JUNI 1965 's-Winters stooft ze haar gasten een kooltje Een rustig regelmatig gezicht- Je met amandel vormige ogen, een slank figuurtje en een zelf verzekerd leidinggeven: dat is de eerste indruk die het Goudse meisje Majo Nix wekt bij haar gasten. Majo is wellicht de jongste bedrijfsleidster in het Horecabedrijf. Ze zwaait de staf in een... paardestal, die al 407 jaar oud is. Die stal vindt u witgekalkt „Achter de Waag" in Gouda. Een van de oudste ho tels in ons land, De Zalm, is eigendom van Majo's ouders. Ruim een jaar geleden namen zij het initiatief, om de stal, die vanouds bij de herberg hoort, oud-Hollands in te richten. Hun oudste dochter van negentien werd de leiding opgedragen. Zij werkt alleen met meisjes. Haar personeel is ouder dan zijzelf. „In het begin was ik er bang voor. Maar mijn leiding accep teren ze als iets vanzelfspre kend." Behoedzaam steekt ze een kaars aan op ons tafeltje. Dat is het eerste gebaar waar mee iedere gast op welk uur van de dag ook een romantisch welkom wordt bereid. Gouda op marktdag. Tussen het laat-gotische stadhuis met schavot en de Waag die gebouwd werd in 1668 door Pieter Post worden de partijen kaas bedachtzaam beke ken. Degelijke boeren en kaas handelaren handelen om het goud gele produkt. Een wonderlijk ver bouwde groene jeep, een vracht wagen, een paard en wagen, maar ook moderne bestelwagens of per sonenwagens met aanhangwagen- tjes staan kris kras op de markt. Hier zou je de personen van Barend de Graaf verwachten. Een fikse regenbui heeft het oude stadje met één grote plens schoon- Keveegd, een klad zonlicht ver- eldert de kleuren van het stad huis, en de rode schortjes van de kaasmeisjes vóór de Waag. De Waagpoorter Hans Timmer, bui ten de donderdag theologisch stu dent (22 jaar), trekt genoegelijk üïriritirüif&trhli'Crü'trb'ti'trtrü-irCrb-üi De draaitol van de tijd De draaitol van de tijd, door Dola de Jong. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam. Helder en boeiend beschrijft Do- la de Jong wat zich afspeelt in de twaalfjarige David, die als kind zijn logeerpartij bij zijn impulsie ve grootmoeder aanvangt en als volwassen wordende jongeman de ze periode vol tragische gebeurte nissen de rug toekeert. De wereld van de volwassenen, en vooral die van zijn beroemde grootmoeder, dringt zich aan hem op en laat de jongen, die eindelijk ontdekt wie zijn moeder is. zijn rol erin meespelen. De reeds geruime tijd in de Verenigde Ctaten wonence schrijfster geeft de typisch-Ameri- kaanse sfeer, toestanden en reac ties treffend wwer (192 blz., 8,90). van de rechter wagenhelft. En de verwarming: mooi weggewerkt achter de tafels. In de stallantaarns branden waxinelichtjes. Wie zien een zeldzame Hindelopen klok en een Friese staartklok, grote kope ren pannen en potten, een antieke speculaasplank. Delfts blauwe te geltjes („overal opgeduikeld, evenals de rode plavuizen waarvan gelukkig maar één maat bestaat"). Schouw aan zijn lange Goudse pijp. Hij poseert vriendelijk voor een Engelsman, wijst een Duitser met een gek petje de weg naar de film in de Waag. Misschien denkt hij daarbij ironisch aan zijn eigen rode petje, dat oud-Hollands heet en trekt zijn katoenen kraag met kantje recht dat herinneringen moet op roepen aan de rijke kanten uit de zeventiende eeuw. „Leuk werk" vindt hij. We gaan de Waag binnen. Het oude originele weegtoestel is nog aanwezig; de zojuist verhandelde kaas van de markt wordt op een moderne weegschaal gewogen. Het gemanipuleer met gewichten zou te veel tijd kosten. Boven de wenteltrap staat een leerzaam ge dicht, dat vele poorters gelezen hebben. Een Duitser, die met raspende keelgeluiden G ou d a poogt te zeggen en bijval vindt van zijn landgenoten, poogt ver geeft de regels te ontcijferen: Gewlgt, te ligt, te swaer Is gruwel voor den Heer En valsbeit in de waar Quetst menschen siel en eer Pnnnekoeken als wagenwielen naar oud-Hollands recept en. iedere gast krijgt een kaarsje aan gestoken als icelkom. Natuurlijk staan de korenbloemen in een Gouds plateelpotje: Hollandser kan het al niet. komt er binnen door een laag deurtje, via de vroegere smidse. Wie zich onmiddellijk omdraait, ziet boven de deur een rijtje rose en blauwe antieke nachtspiegels. Nachtelijke bespiegelingen hoef je hier echter niet te houden. Zegt Majo: „We zijn open van tien tot tien uur, dan is de dag al lang genoeg. Toen wij hier begonnen waren er nog de originele grep pels, waar de paarden plachten... u ja. het In de roos Die van Gouda weten van pla teel, glazenierskunst, pijpen, zij wijzen u waar Jacoba van Beieren woonde. Op nr. 48 aan de Westha ven woonde eens Hyroniemus var Alphen. de kinderdichter. Zijr huis is nu... een kraamkliniek. Wi< door de stad loopt, wandelt doo- de vaderlandse geschiedenis. Geer wonder, dat Majo in de ror schoot met haar De rijtuigen gingen koetshuis, en in de herberg vonden koopman, boer en reiziger onder dak." De tafeltjes met rood-wit geblokte kleedjes staan gerang schikt langs de originele palen, waaraan de paarden gebonden wer den: je ziet de plaats waar het tuig de degelijke eikehouten bal ken schuurde. Er hangt een paar- dehoofdstel aan de muur bij Majo, ook een rinkelding van een arre stee. Het meest is de bezoeker echter verrast door de achtermuur van het restaurant. Links en rechts van de deur die naar De Zalm leidt, zijn de beide helften van een oorspronkelijke boeren wagen ah vandversiering gebruikt. Zelfs d' lisselbomen en de lantaarn onl ireken niet. Een enkele concessi loet Majo aan de moderne tijd: d 'elefoon, maar die is goed verstop :hter de donkere zeildoeken kr Bij onze kantoren zfjn verkrijgbaar: 9 Een patroncpset vijfblad ig in de maten 36 t/m 48 2.50 Dit behoeft u slechts éénmaal aan te schaffen! Een mapje met visuele voorlich ting. rokken, pantalons en avond kleding. Handig als u het schuiven met patroondelen niet snapt2.25 Een supplement met elk 35 mo dellen, prettig als u veel naait en behoefte hebt aan méér modellen dan wij iedere veertien dagen als service brengen. De nummers 2, 3 en 4 kosten per stuk 1.45 Vergeet niet uw maat. op te Ontvangst na storting of betaling benodigde bedrag bij het bureau dit blad. gevei Haarlems herenhuis, en het eike houten Oud-Hollands kastje met tabakspotten is afkomstig uit... een kerk. Hier geen jengelende juke box: een antiek speeldoosje met een aardig repertoire tinkelt een lief zacht wijsje. „Als ik 's avonds erg moe ben, draai ik het een poosje voor mezelf' bekent de jonge bedrijfsleidster. „Ik heb geen moderne ideeën en voel me helemaal thuis in deze sfeer". Haar pot schaft dan ook alleen Hollandse lekkernijen. De volgen de verrassing is een enorm houten bord, waarop een geurende dam pende pannekoek van veertig cm doorsnee. Je kunt ze bestellen met spek, met stroop (uit een groen Gouds potje), waarin een houten lepel prijkt) met gember met- allerlei verrukkelijks. Terwijl we sprakeloos genieten, vertelt onze jonge gastvrouw: gisteren had ik hier een verjaaardagsfeestje, met twaalf jonge kinderen. Ze namen pannekoeken met stroop. Toen moeder zes klanten be diend had van het kleverig spul stootte ze haar dromerige echtge noot aan: zou je óók niet eens een handje uitsteken? Toen hebben ze zachtjes om de andere aanwezigen niet te storen, hieperdepiep hoera, lang zal de jarige leven! gezongen. Reserveren? Dat is er hier niet bij. „Vervelend, als binnenkomen de gasten aan de kant moeten staan wachten". Souvenirjagers? Ja, ook hier. De grapjas die een stroopwafelblikje in zijn binnenzak liet glijden en daarna het Panne- koekenhuys „De Eenhoorn" opbel de „dat hij een leeg blikje gekocht had" viel hiermee door de mand. Overigens komt Majo haar gas ten tegemoet door Goudse pijpen, aardewerk als asbakken, perenpot jes e.d. te verkopen. Hobby's? Zeilen, maar als het mooi weer is zijn er veel gasten dus ik kom er haast niet aan toe. Ook zélf m'n kleding ontwerpen en naaien, wat ik zoek kan ik in de winkels niet vinden. Plannen Toekomstplannen? (aarzelend)... i weet hoe dat met meisjes gaat a, een open wenteltrap naai oven, en die verdieping ook Oud lollands inrichten! En de echl >ude kaasbrikken voor de deur Maar daar kan je een boer niet to dwingen. Trouwens, wat moet h met zijn paard aanvangen nu stal in een restaurant is hersch pen? Stoven Het probleem is er: dat van de grote maten die moeilijk kunnen slagen in de confectie. Dat bleek uit de reactie van onze lezerskring en die van het Algemeen Handelsblad, dat blijkt nu onomstotelijk uit cijfers. Ze liegen er niet om: zes en dertig procent, dat is meer dan één derde van alle vrouwen in ons land boven de veertien jaar ofwel anderhalf miljoen vrouwen. Op basis van verrichte metingen, statisti sche gegevens en informatie uit deskundige kringen is dit cijfer berekend. Een verbijsterend cijfer noemt de Nederlandse Huis- houd-Raad het, die haar ogen niet sluit voor de problemen waarvoor de confectie-industrie zich gesteld ziet ten aanzien van de grote maten. Het model grote maten vragen speciale ontwerpen. Het dessin, een dessin dat zeer geschikt is voor kleinere maten, is dikwijls onbruikbaar voor toepassing in grotere maten. Vraag de vraag naar grote maten van de zijde van de handel is doorgaans wat aarze lend. Die vraag komt laat in het seizoen, want de aankoop pleegt minder impulsief te zijn. Zij sluit nauwkeurig aan op de behoefte van de consument. De post aankoop voor de vrouw des huizes neemt in het gezinsbud get een lage plaats in. Verheu gend noemt de NHR het feit. dat er groter aandacht valt te constateren van de confectio nairs die zich specialiseren op grote maten en tussenmaten, de zgn. oneven maten, waarbij een grotere heupwijdte wordt ge combineerd met een kleinere bovenwijdte. In Dedemsvaart bevindt zich met name een fabriek, die alleen grote maten van 4157 vervaardigt. Ook mannen tobben: kostuums naar maat. overhemden naar maat ii hun oplossing. Een gigantische markt, concludeert de NHR van tientallen miljoenen guldens die beslist niet onaantrekkelijk moet zijn voor confectionairs en ontwerpers, ligt nog open. Grote maten beginnen bij 44. zegt het Nederlands Katoenin stituut die dit nijpende vraag stuk eerder ook aangesneden heeft. Nu maar hopen, dat deze noodkreten een klankbord vin den... MAJO NIX leunt over de onder deur van de smidse; de meer dan vierhonderd jaar oude paardestal van hotel De Zalm is nu haar domein: restaurant en panne- koekenhuis. ven aan de kant ziet kijken: ,,'s Winters? Dan krijgen mijn gasten een stoof, met een kooltje!" Hè ja, als u met binnen- of buitenlandse gasten eens uit wilt, ga 'ns naar Gouda. Je hoort er alle talen en het dialect van de Waar den. Oud en jong geniet van het vertederende klokken- en poppen spel in de zijgevel van Gouda's gotisch raadhuis. Vijf seconden na het hele en halve uur treedt Graaf Floris V naar buiten. Onaangedaan door de vaandeldragers die een kwartslag draaiden en een ere wacht vormen, geeft hij Gouda's burger het document van de stads rechten. Degelijk en speels zijn de Gouwenaren en hun produkten. Ga 'ns naar Gouda maar dan op donderdag, als 't even kan 's morgens. Leuk gek? Hij vonden het origineler dan pop art: een echte antieke boerentvagen met kap werd doormidden gezaagd. De rechter- en linkerkant versieren de achter muur. Achter dése kap staat het moderne telefoontoestel verstopt. VAN HET EEN komt het an der, en zo is het geen wonder dat er na de vorig® brief over vacanties en examens een dik epistel in de bus is gevallen met verzuchtingen over omgang tussen meisjes en jongens. In de vacantie, in de hoogste klassen van het middel baar onderwijs, in de studenten tijd, in clubverband op reis... enz. Wel, dat is een hele kluif. ALS JE MOEDER BENT van kinderen onder de twaalf, dan is het of er geen wolkje aan de lucht is, en dikwijls snap je niet •eens waarover anderen zich druk maken. Dat is natuurlijk gedeelte lijk luiheid of vergeetachtigheid, want even geleden was je zelf op school of verloofd of met vacantie op de Friese meren (en 's nachts op een camping of op een boerde rij) -v- maar in ieder geval spreekt het jè niet zo aan. Het is niet uit je wereldje van vandaag. Mis schien praat je, als je je zoontje van kleuterschool haalt, met een paar andere kleuter-moeder- kennissdn over de leuke opmerkin gen van je zoon toen je hem had verteld waarvandaan de babies kwamen en zij hebben vast en zeker ook een anecdote, niemand zit hierovèr meer in de put. geloof ik maar het dringt niet tot je door dat heel de omgang met je kind, ook je gedachten over zijn verloofd-zijn. ook je vertrouwen in rijn vacantie-houden, trouwens: ook zijn opmerkingen over de dominee, over schilderijen, De nieuwebabyschaal zal door tal van Nederlandse jonge moeders met vreugde worden begroet. De schaal, stootvast, wit gemoffeld, om lijst door gladde plastic rand. met vier plastic pootjes kost 8.50 en past op elke nor male huishoudweegschaal. Bij winkels in huishoudelijke artikelen verkrijgbaar. Even tippen Een plak-foto-boek aoor baby? Leuk ,om dan handjes en voetjea af te drukken erin. Smeer de poe zelige pootjes in met lippenstift en druk die af op een tissu krijgt u een goede afdruk en ba by's handen en voeten kunnen goed gereinigd worden, (van een lezeres). •JJ- Natte baddoeken? Poog dat in te perken door uw spruiten te le ren, zich eerst stevig af te drogen met een goed uitgeknepen was hand. (Eva.) ■J}- Geen luifel aan de kindertent? Maak met een extra tentstok, tuien en een lap plastic een luifeltje, desnoods alleen aan regen- en windkant. Kunnen schoenen of laarzen droog staan. {J- Bescbuit fjjn malen? Wrijf ze door een zeef. (lezeres). zijn van continuït WIE HAAR BABY en haar kleu ter kent, kent de puber en de jonge man. Is dat niet zo, sta je ..ineens" voor een raadsel, dan is de continuïteit verbroken geweest, dan is het gesprek weg. of het heeft nooit bestaan: het kan zijn dat de omgang heeft bestaan in af en toe een mededeling o.e. waar vandaan de babies komen), maar dan is het natuurlijk geen omgang. Dan is het een vermeend pluimpje opvoeding hier en een tot de orde roepen daar. Met andere woorden: als er bij ons iets tot een crisis komt. ik bedoel bij ons hier. in ons gezin, dan vraag ik mij aller eerst af- welk moment was ik afwezig? wat is mij ontgaan? Ik kijk allereerst naar mijzelf, naar mijn tekort (dat er is. hoe kan het anders). En dan zoek ik verder: welke invloed doet mijn kind handelen zoals hij doet Een boek? een vriendje? een leraar? een losse opmerking ergens opgevangen? Ik weet het dikwijls niet, ik ben er uren en uren van zijn leven niet bij Tot on zekere hoogte kan ik zijn vrienden en leraren en boeken kernen, maar toch niet alle. Ook al wist ik alles, dan tooh kan ik zijn gedachten niet sturen, zijn conclusies niet maken. Nee. ieder kina is iemand met een hoogst eigen leven, en ik heb dat hoogst- figene te eerbiedigen. Als ik hem zeg hoe ik verloofd was, hoe ik vacantie hield, dan geef ik hier mee geen voorschrift. Ik nodig hem hoogstens uit zich te verdie pen in mijn problematiek, ik be trek hem ook hier in ons vriend- zijn. in ons weet-hebben van el- kaars moeilijkheden. En zo pro beer ik hem aan te moedigen eigen leven bewust in handen te nemen, het tot een eigen leven te maken. Wat kunnen wij, gezondi mensen, toch veel voor eei. zieke doen. En wij beseffer. niet half hoé dat gewaardeerc wordt, eens een bezoekje af te leggen, een naaiwerkje verrich ten. of de tuin eens onder handen nemen. Lezen wij de brief van mevr. K. S. te O.B.: „Sinds 1946 heb ik gewrichts- rheuma en kan niet lopen. Ik ben geheel afhankelijk van an deren. Pas geleden is mijn man gestorven. Hij hielp mij altijd naar bed samen met mijn oud ste dochter. Deze plaats wordt nu ingenomen door mijn zuster of door een buurvrouw of Een vriend verzorgt voortaan de tuin. en een ander knap', regelmatig karweitjes voor mij op. Zo helpt iedereen uit liefde, niet alleen nu. maar altijd al. Tijdens -mijn ziekte kreeg ik veel bezoek, wat mij veel aflei ding gaf. Later, als een onbe grijpelijk wonder van God, heb ik nog twee dochtertjes gekre gen. Wat voelde ik dat in die tijd ons gezin door de mensen tot God is opgedragen. Ook nu weer bij het verlies van mijn man die ik toch zeker niet missen kon. Maar door het gebed van zovelen en de liefde van God ben ik nu in staat verder te leven, al is het niet altijd gemakkelijk." De echtgenoot van mevr. K. te R. is vaak ziek en moet nog al eens naar het ziekenhuis. Dal betekent voor haar twee maal drie kwartier fietsen, weer of geen weer. Mensen uit de straat waarin zij woont, geven haar hulp door haar per auto te halen en weer thuis te brengen. Begrijpelijk, dat mevr. K. deze hulp heel erg waardeert! Naas tenliefde.... het zijn vaak klei nigheden, we schreven het al vaker. Hier de ervaring van mevr. R. E. te R„ een 75-jarige lezeres: „We wonen ruim 'rie iaar in een flat. Toen wij er >as woonden vroeg ik aan de lortiekbewoners wanneer het mijn beurt was het trappenhuis e reinigen. Het antwoord was: .Mevrouw, dat doen wij weL U jent boven de leeftijd." Deze mensen hebben al zo veel goeds /oor ons gedaan en zij staan nog steeds klaar om ons te helpen. Ook in de koude winter zijn ze ons tot grote hulp geweest. Zó kan het toch ook!" eindigt onze bejaarde lezeres. Mevr. J. N. te N. schrijft: „Ik moest op advies van mijn huis arts met vakantie, maar had er geen geld voor. Trouwens, het idee om zonder man en kinde ren uit te gaari lokte mij ook niet bijster. Toch wilde de dokter dat ik doorzette, het was nl. hard nodig. Ten einde raad schreven wij toen naar verre familie van mijn man in Gel derland. Ik had ze nauwelijks ontmoet, maar zij schreven meteen: ,,geld of geen geld: komen!" En dat, terwijl het een arbeidersgezin was, zodat zij het geld toch goed konden gebruiken. Wij zijn er toen naar toe gegaan, en gaven een luttele vergoeding. De mensen houden er niets van over (wij hopen nu voor het vijfde jaar te gaan) maar het is hun christenplicht zeggen ze." Letterlijk stank voor dank kreeg mevr. S. te H. toen zij tijdens de oorlog onderdak ver schafte aan een oude dame en een jongen. Zij kwamen laat in de avond, en toen mevT. S. de volgende morgen naar de lo geerkamer ging, waren de vo gels gevlogen. Alleen een on welriekende geur was het be wijs dat mevr. S. het toch niet gedroomd had.... De heer P. te 's-G. werd tijdens de oorlog erg getroffen door een verhaal dat hij in een winkel hoorde. Een moeder vertelde nl. dat haar gestorven zoontje reeds zes dagen boven aarde stond, omdat er geen hout voor een kistje was. „Ik vertelde dit verhaal toen op kantoor waar wij gelijk een inzameling hielden. Ik haalde bijna honderd gulden op, en ging toen naar een begrafenis onderneming, waar ik uiteinde lijk de toezegging kreeg dat zij een kistje zouden maken. Ik was al bang da* ik nóg te weinig geld zou hebben, maar tot mijn verbazing behoefde ik slechts vijftien gulden betalen Een gedeelte van het overige geld is toen naar de moeder gegaan, die uiteraard erg dank baar was voor deze onverwach te hulp. De heer C. v. N". te V. (uw adres?) maakte ook eens een voorval van naastenliefde en hulpvaardigheid mee, dat hij ons niet wilde onthouden. ..Tijdens de bezetting had ik erg last van darmkrampen. Ik mocht toen alleen rijst en be schuit eten. Maar de rijst raak te op. en het was ook niet meer te krijgen. Toen mijn vrouw zich daar zorgen over maakte zei ik tegen haar: „Vertrouw eT nu maar op. dat de Here voo: ons zorgen zal. Mijn vrouw zei toen: „Ja. maar er zijn geen ra ven meer die het je zullen bren gen." Laat er nu een paar da gen later een boer aan de deui komen, die een zak rijst bij zioh had! Hij gaf mij die. en een stuk kalfsvlees en wat bonnen. Ik vroeg hem: „Hoe wist u dat ik rijst gebruikte?" Hij zei dat hij het niet wist. maar hij had nog zoveel rijst en had toen aan zijn vrouw gevraagd of zij niet iemand wist die rijst nodig had. Zijn vrouw wist het niet. maar een van de kinderen noemde toen mijn naam. „Daarom ben ik nu hier" aldus de boer. om u dat (e brengen." Mijn vrouw was aan de was. en had niets gemerkt. Ik riep haar en zei: .Hier heb je nu een raaf, die ons de nodige rijst brengt," Wat waren wij dankbaar en ontroerd. Zo zorgt de Heer voor die op Hem betrouwen, door mensenhanden heen. Volgende onderwerp: De vakanties, en daarmee onvermijdelijk gepaard gaande logeerpartijen, staan weer voor de deur. Ging u logeren, vas u zelf gastvrij in uw leven, hoe speel jc dat om ezellig te zijn en tóch het huishouden op rolletjes te laten 'open. hebt u misschien tips voor anderen om kinder-logé's teuk op te vangen? Hebt uwel eens...? Uw ervaringen met iogé's, daar wachten we weer met belangstelling op! Dit idee kwam van een lezeres, die we hier trouw ontmoeten, en we vonden het een gezellig plannetje voor de maand juli. Klimt u, als de logeerbedden opgemaakt zijn, of vóór het inpakken van de koffers, in pen of ballpoint. Komen uw ervaringen voor plaatsing in aanmerking, u weet het: dan ligt Tlpparade, De dokter zegt 1, of De dokter zegt 2, voor u klaar. Op de enveloppe: Hebt u wel eens...? in de brief graag uw adres. Tot schrljfs! DAT BETEKENT allereerst dat dat leven heel anders zal ver- jopen dan het mijne. Ook in vacantie-houden en verloofd zijn. Weet u, mevrouw, wat ik wel eens deck: wij zijn als christenen veel te beschermd geweest. Als ik van mijn generatie even heel generaliserend mag spreken dan is het toch zo dat wij met nauwelijks enige informatie (niet eens gesprek, maar een verdunsel ervan: informatie) eigen leven be gonnen. Hoe dat kwam? Wel, we genoten overal bescherming van het kwaad. Zo op het oog tenmin- Ais kleuter hoorden we niet een wijt praatje van een ander kind, wane geen kleuter was ingelicht, en dus kwamen er nergens vragen. Moeders angst werd al gauw tot rust. het hoefde nog niet. Alle mreders waren even angstig, en hielden allemaal de mond. klaar is kers Kwam er een zusje of broertje dan merkte het kind dit vanzelf, het lag op een moment in de wieg. Dan kwam de christelijke lagere school met maar amper eens een „on"chrl9telijk kind erop, en daar werd bijbelse geschiedenis vertelt en er werd terdege opge voed. wat helaas ook al weer verlichting, wie weet verslapping in de hand werkte thuis. Immers, ook zonder dat ie je oefende in de omgang met je kind. zag je er toch ee" puike jongen van groeien. En dan kwamen Ulo en middel- naar onderwijs, en die zijn in ons ieregend land óók bijna overal christelijk te volgen. Wie dan nog naar de universiteit ging. kon zich aansluiten bij een christelijke stu denten-organisatie, en zo leek het, ééit het, of je bijna de mensen van je sooort niet missen kon, je móest wel goed terechtkomen. EN DAT is nu ondersteboven. Gedachten die wij hadden naar niet durfden uitspreken, worden nu uitgesproken Men zégt hoe men verloofd is. men is niet bang om vrienden te maken buiten eiten kerk. Men hèèft informatie, al Is het weet ik waarvandaan. Nu moeten we voor één ding •oi-assen (vind ik): dat we niet jaloers zijn. En we moeten naar één dine streven: met onze jonge ren trachten tot een nieuw belij den te komen. Niet als privê- aders-en-moeders Maar als ge meenschap. Als kerk: ongehuwden en eehuwden. ouderen en jonge ren. Niet tegenover iemand staan. Maar naast hem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15