Nieuwe Leidse Courant 2 Helft van uitkering in december O. O •O A.N.W.B. wil bedden aan meer kust Doodstraf geëist tegen Gruno Sow jettroepen bij brug over Elbe Minimum 120 gulden; niet over kinderbijslag Dr.L. de Jong naar Milaan Y.S. betreuren breuk Z. -Yietnam - Frankrijk Tweede Kamer wijzigt agenda Commentaren CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh is gheblewen mjjn hart in teghenspoafi" Vrijdag 25 juni 1965, 46ste jaargang Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk tamelijk warm weer, maar plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). Abonnementsprijzen p.w. f '0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Ineens wordt tweemaal 1 procent (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid gistermiddag laten \v«<n geen bezwaar te hebben tegen het verlenen van een extra uitkering ten hoogste 2 procent van het jaarloon over 1965, mits de helft daarvan niet vóór 1 december a.s. wordt geëffectueerd. Het totale minimum van deze uitkering is door de minister bepaald op rond 120, terwjjl de be windsman voorts heeft besloten dat de uitkering niet mag doorwerken in de kinderbijslagen. middenweg gekozen, waarbij hjj prak tisch vrijwel geheel in het voetspoor is getreden van het compromis-aanbod der beide confessionele werkgeversver bonden. De bepaling dat de helft der door de vakcentrales geëiste 2 procent niet voor 1 december mag worden uitbe taald is gebaseerd op de overweging dat de liquiditeitspositie van verschil lende sectoren van het bedrijfsleven en de krapte op de geld- en kapitaal markt het voor verschillende bedrij ven moeilijk zouden maken de 2 pro cent (waarmee in totaal f600 miljoen gemoeid is) ineens uit te betalen, te meer omdat ook de uitkering van dt Zoals bekend had de vakbeweging een uitkering-ineens van 2 procent met een minimum van f 125 en doorwer king in de kinderbijslagen gevraagd. Hierover kon in de Stichting van de Arbeid evenwel geen overeenstemming worden bereikt. De landbouw- en mid denstandsorganisaties wilden helemaal geen extra uitkering, het Centraal So ciaal Werkgeversverbond wilde niet verder gaan dan 1 procent, terwijl de prot christelijke en r.k werkgevers organisaties bereid waren een uitke ring-ineens van 2 procent te verlenen, mits zou worden afgezien van het mi nimum van f125 en doorwerking in de kinderbijslagen. Middenweg Minister Veldkamp heeft, daartoe ge machtigd door het kabinet, de gulden m James Bond^ kostuums, ^overhemden, ankiets en dassen. DEN HAAG Dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie te Amsterdam, is op verzoek van de Nederlandse regering gisteren per vliegtuig naar Milaan met een bijzondere opdracht vertrokken. Bij informatie op het rijksinstituut werd ons bevestigd, dat de heer De Jong in Milaan een bezoek zal brengen aan het daar gevestigde instituut voor documen tatie uit de Tweede Wereldoorlog, teneinde een afsluitend onderzoek in te stellen naar de vraag, of zich daar mogelijk gegevens bevinden over de heer Claus von Amsberg. Dr. De Jong, die gisteren op het con gres van de vereniging van ex-politieke gevangenen in Den Haag ir. Wiesenthal zou inleiden, verscheen niet. Medege deeld werd, dat hij plotseling een be langrijke opdracht moest uitvoeren. Tijdens de vergadering van de ex- politieke gevangenen, gisteren In Den Haag gehouden, is aan het licht gekomen, dat de afdeling Rotterdam van deze ver eniging onlangs een motie heeft aange- ;n tegen de heer von Amsberg. In deze motie wordt prinses Beatrix ver zocht afstand te doen van haar rechten op de troon, omdat de heer von Amsberg onaanvaardbaar is als echtgenoot van de toekomstige vorstin. Deze motie is maandagavond aangeno men met 24 stemmen voor, twee tegen en een onthouding. De afdeling Rotterdam telt ruim 200 leden. 27 leden waren aan wezig. Het was van plan deze motie gisteren op het landelijk congres van de Expogé op nieuw in te dienen. Dit heeft men niet gedaan, omdat de motie geen enkele kans maakte. het algemeen per I vakantietoeslag juli plaatsvindt. Het was bekend dat de vakbeweging tegen een spreiding van de betaling geen overwegend bezwaar had, al vindt zij, naar C.N.V.-voorzitter J. van Eibergen ons gisteravond verzekerde, 1 december voor de helft van de uit kering „wel wat aan de late kant". Minimum De regering heeft, „gelet op de vol strekte tegenstelling tussen werkge vers en werknemers, geen mogelijk heid gezien volledig tegemoet te ko men aan de door de vakbeweging ge uite wens van een minimum-uitkering van f125". Zij heeft evenwel geen be zwaar, zo heeft minister Veldkamp de Stichting van de Arbeid meegedeeld, indien de 2 procent wordt berekend over het rechtens geldende jaarloon, inclusief de vakantie-uitkering, waar door, naar boven afgerond, een mini mum bereikt kan worden van f 120. Daarbij heeft de regering in aanmer king genomen, dat indien eind vorig jaar tot een hoger loonpercentage zou zijn besloten, dit ook zou hebben door gewerkt in de vakantie-uitkering. (Voor vervolg zie pag. 5 Prins Bernhard liet zeggen: „Op Soestdijk gebeurt vandaag niets" Vanmorgen omstreeks kwart over elf heeft Prins Bernhard. via recher cheur Douwstra, aan de persfotografen en filmers die zich voor de hekken van paleis Soestdijk hadden verzameld, laten meedelen, dat er vandaag op Soestdijk niets zal gebeuren. Er komen vandaag geen belangrijke personen, zodat het voor u niets interessant is te wachten. U zult uw tijd vermoede lijk beter kunnen gebruiken", aldus de mededeling van rechercheur Douwstra namens de prins. Regering volgt SER-advies kinderbijslag DEN HAAG Naar wij vernemen a het wetsontwerp betreffende de v» hoging van de kinderbijslagen voorstellen bevatten conform het advies dat unaniem door de Sociaal-economische raad is uit gebracht. Dat wil zeggen, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid de Tweede Kamer zal voorstellen de kinder bijslagen met ingang van 1 juli a.s. te verhogen met 5 cent per dag voor het tweede tot en met het zevende kind en met 25 cent per dag voor het achtste en volgende kinderen. De uitbetaling van de verhoogde kinderbijslagen zal dan, indien de Staten-Generaal het wets ontwerp aanvaardt, per 1 oktober a s plaats vinden. Ook het wetsontwerp voor de invoe ring van een volksverzekering voor de zware geneeskundige risico's zal in over eenstemming zijn met het door de S.E.R. uitgebrachte (unanieme) advies. Spoorlijnen naar strand gevraagd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ANWB wenst, dat in de kuststrook een aantal logies gebouwen wordt geplaatst, v van de appartementen naar ana logie van de casa academica Honden beten Anita gruwelijk BREDA Twee maanden hech tenis heeft de officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. G. Temmink, gistermiddag geëist gen de 36-jarige arbeider L. van H. uit Tilburg. Reden: grove nalatig heid en onachtzaamheid bij het la ten loslopen van drie gevaarlijke honden, waardoor de dieren op 9 november in de Klaverstraat in Til burg dc 3-jarige Anita van Delft konden aanvallen. Het kleine meis je had 64 wonden en scheuren op gelopen, maar is thans volledig her steld. Ruim 30 dagbladen verboden Amerikaan terechtgesteld SAIGON De Verenigde Staten betreuren het dat Zuid-Vietnam de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk heeft verbroken. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde gisteravond mee. dat het be sluit van de Zuidvietnamese rege ring tevoren in Washington was ontvangen. Hij wilde geen commen taar geven op het afkondigen van de staat van oorlog in Zuid-Viet nam en op de vervanging van 36 dagbladen door twee officiële orga nen, een voor het leger en een voor het volk. Naar schatting wonen er fai Zuld-Viet- nam zeventienduizend Franse burgers. Tal van grote rubberondernemingen en andere bedrijven zijn in handen van Fransen. Deze Franse economische belan gen zullen niet worden geschaad, zo i: in Saigon bekendgemaakt. De status de Vietnamese studenten in Frankrijk blijft hetzelfde, terwijl de Franse scholen in Vietnam normaal zullen blijven func tioneren. De Gemenebest-vredesmissie heeft gis teren boodschappen gezonden naar de Sowjetunie. communistisch-China. de Ver. Staten en Noord- en Zuid-Vietnam. waar in zij er de nadruk op legt dat de 21 lan den van het Gemenebest als geheel geen partij kiezen in het conflict in Vietnam. De missie dient in rechtstreeks contact te treden met alle partijen in het Vietna mese geschil. De verklaring van de missie heeft ten doel bepaalde misverstanden uit de weg te ruimen die gedurende de afgelopen dagen waren gerezen. Vergelding De Amerikaan Harold George Bennett is vanmorgen vroeg door de Vietcong- opstandelingen terechtgesteld. Dit deel de radio-Hanoi in een van de uitzendin gen mee. Bennelt was een door de Viet- cong krijgsgevangen gemaakte sergeant van het Amerikaanse leger. Als reden werd opgegeven: vergelding voor de terechtstelling in Saigon van Tran Van Dang, dinsdag jl. Voorts was aan de verdachte ten laste gelegd dat hij geen belasting voor de honden had betaald, wat he'-' op een eis van 50 gld boete kwam te staan. Voor de twee bouviers „Blacky" en „Plutos" eiste de officier verbeurdver klaring, waardoor de dieren rijkseigen dommen kunnen worden en voor de Duitse herder „Gruno" onttrekking aan het openbaar verkeer, zodat het dier kan worden afgemaakt. Het ging bij de berechting voornamelijk om de vraag, of de dieren gevaarlijk ren van aard en karakter. Daarovc: den vier getuigendeskundigen gehoord, opgeroepen door het openbaar ministerie en door de verdediging. Mr. J. Smit uit Amsterdam was de ver dediger. Hij trad op namens de verzeke ringsmaatschappij. welke voor de finan ciële gevolgen kan worden aangesproken. De eerste deskundige die werd gehoord, de jachtopziener F. Heuvelmans uit Riel, bij wie de honden al acht maanden wor den verzorgd, was zeer tevreden over de dieren, die, zoals hij zei. steeds vx-iende- lijker werden. Hij gaf de dieren punten voor goedheid. De twee bouviers kregen een tien en de herder een acht. De her der. waarvan de deskundige F. Heerkens. Thijssen uit Aerdenhout zei dat het een volkomen onbetrouwbaar dier w (Voor vervolg zie pag. 10) In het Amsterdamse Oosterpark wordt al jarenlang, voornamelijk door de daar graag vertoevende bejaarden, met grote hartstocht de damsport beoefend. Om ter reinafkeuring bij regen te voor komen, heeft de gemeente nu tafeltjes laten plaatsen, die met een dak overdekt zijn en nu kan de edele sport van eerst denken en dan zetten onder vrijwel alle ic eersomstandigheden doorgang vinden. Hoge Raad stelt omroep in gelijk DEN HAAG De Hoge Raad heeft vandaag in het proces van de omroep organisaties en het Centraal bureau voor de omroep tegen de Televizier le omroepverenigingen in het gelijk De opvatting van de Hoge Raad komt in grote trekken overeen met die van het gerechtshof, dat zich echter op een formeel punt onontvankelijk verklaarde. Deze onontvankelijkheidsverklaring nu werd door de Hoge Raad ongedaan ge maakt, waardoor het proces voor de rechtbank zal kunnen worden voortge zet. De cassatiemiddelen, die Televizier in het reconventionale proces aanvoer de. werden eveneens afgewezen. Verwacht wordt, dat de procedure, die in februari 1962 begon, nog minstens een jaar zal duren. Het probleem is: mag het weekblad Televizier de gegevens voor de program ma's voor radio en televisie in haar blad afdrukken zonder daarbij In strijd te ko men met het auteursrecht? Televizier stelde dat de vrijheid van drukpers een verplichting meebrengt om de inlichtin gen waarover men beschikt, aan derden te verstrekken. De Hoge Raad heeft uit gesproken dat deze verplichtingen noch uit de grondwet noch uit het Verdrag van Rome voortvloeit. De Hoge Raad heeft het arx-est van het hof in dier voege vernietigd dat het Centraal bureau thans is toegelaten te bewijzen dat Televizier de inhoud var de buitenlandse programma's heeft over genomen. De door Televizier aangevoerde cassatiemiddelen zijn verworpen. DEN HAAG De voor dinsdag en volgende dagen vastgestelde agenda voor de Tweede Kamer is gewijzigd in ver band met de voorgenomen verloving van prinses Beatrix. De Kamer komt dinsdag wel bijeen, maar uitsluitend voor het aanhoren van een regeringsverklaring over de verloving. Om ongeveer 3 uur diezelfde middag volgt dan de reeds door de minister-pre sident aangekondigde bijeenkomst in de Ridderzaal. Met de afwerking van de „normale" agenda zal eerst woensdag worden begonnen, (ojn. de mijnwet con tinentaal plat). Amsterdam het grootste deel van het jaar vaste bewoners heb ben, maar in de zomermaanden worden verhuurd aan vakantiegan gers. Dit om de steeds groter wordende toeristenstroom op te van gen. De noodzaak hiervan is eer der al uitgesproken door de Rijks dienst voor 't Nationale Plan, het aantal slaapplaatsen gedurende de eerste 15 tot 20 jaar met 10.000 jaarlijks zou willen zien uitgebreid. Deze wensen zijn ingegeven door de prognoses over het te verwachten toeristenbezoek in de toekomst Ver wacht wordt, dat in 1980 van de 5,5 miljoen inwoners van de rand stad er 0,5 miljoen naar de kust zullen trekken in de zomer. Hierbij komen dan ook nog eens de Ne derlandse en buitenlandse dag verblijfstoeristen, waardoor in 15 1990 een topdrukte van 1 a 1,5 mil joen zal worden bereikt. Deze cij fers worden duidelijk als men weet, dat de kust nu al binnen bereik ligt van 4 miljoen dagrecreanten, dat wil zeggen van mensen, die bin nen een afstand van 60 km van de kust wonen. Het aantal weekend recreanten (mensen, voor wie de kust binnen enkele uren rijden be reikbaar is) bedraagt zelfs 30 mil joen. Bosa reaal Van deze stromen ook in de toekomst te kunnen opvangen acht de ANWB 't gewenst (met name voor de dagre creanten), dat het achter de eerste duinenrij gelegen bosareaal wordt uitgebreid, dat de toegankelijkheid van het Zuidhollandse duingebied wordt verruimd, dat de zeedijken op meer plaatsen toegankelijk worden gemaakt voor hengelaars en dat zo mogelijk de grote zandplaten voor 't zeilen met wagens worden benut. Spoorlijnen Wat de toegankelijkheid van de stran den betreft: de ANWB bepleit de aan leg van vier spoorlijnen. Een spoor lijn naar een punt van de kust be noorden Wyk aan Zee, naar een punt tussen 't Wassenarse Slag en Zand- voort, van het toekomstige centraal station Den Haag naar Scheveningen (diep liggend langs de Koninginne gracht) en naar Oostvoofne via Hel- levoetsluis. Voor de automobilisten stelt de bond voor een trace te reserveren voor aanvoerweg bezuiden Zandvoort. Deze zou dan moeten aansluiten op de nieuwe provinciale weg Haarlem-De Zilk-Den Haag. Om het duingebied te sparen stelt de bond voor parkeer terreinen aan te leggen buiten het duingebied en die te verbinden met het strand door middel van spoortrein- tjes, zoals die wel worden gebruikt op grote tentoonstellingen. De terrei nen zouden bovendien kunnen funge ren als eindpunten van autobuslijnen. Peking: „Neen!" PEKING De Chinese regering heeft „met klem" geweigerd de missie van het Britse gemenebest te ontvangen voor besprekingen over de kwestie Vietnam. T^autoverhuur uitsluitend nieuwe wagens per dag, per week of langer AUTO-BIERMAN N.V. Oude Singel 66. Lelden, Tel. 40447-34594 ALLE beetjes helpen, ook in het bezitsvormingsbeleid. De Alge mene Premiespaarwet, die de Twee de Kamer deze week heeft aan vaard, is zo'n beetje. Ze is alleen te waarderen als onderdeel in een samenstel van maatregelen, want op zichzelf zal ze de bezitsvorming in ons land zeker niet met sprongen vooruit brengen. Daarvoor is de op zet van de wet te beperkt. Het is natuurlijk mooi, dat men sen met een inkomen tot f 15.000 over een spaarbedrag van maxi maal f250 na vier jaar een belas tingvrije premie van 20 pet krijgen, maar dat dit zal leiden tot „de vor ming van duurzaam persoonlijk be zit bij brede lagen van de bevol king," zullen zelfs de ontwerpers van de wet nauwelijks meer geloven. Het blijft, zoals iemand in de Ka mer zei, een peuteren m t een zakmesje aan de ingang van Fort Knox (Amerika's goudkluis). De regeling is er niet zuiverder op geworden nu de Kamer bij amen dement de aanvankelijk voorgestel de inkomensgrens van f 12.000 tot f 15.000 heeft verhoogd. De wet be doelt in de eerste plaats mensen die wel een beetje zouden kunnen sparen maar daartoe zonder een sti mulans niet komen, via premiëring tot sparen aan te zetten. Het is moei lijk deze categorie aan een inko mensgrens te binden. Elke beslissing daarover heeft een arbitrair karakter, maar zeker is dat boven de f 12.000 het gevaar dreigd, dat besparingen worden ge premieerd die al waren gevormd of die zonder premie ook wel tot stand zouden zijn gekomen. Dat is niet conform de bedoeling van de wet. Het amendement van de Ka mer heeft het gevaar van overpre- miëring in de hand gewerkt. Het overheidsgeld dat daaraan ten koste wordt gelegd, kan beter worden be- De lang verwachte uitkering ineens over 1965 is vastgesteld. Minister Veldkamp heeft vastgehouden aan de twee procent, die de vakbeweging gevraagd had, al zal dit percentage dan gespreid in de tijd moeten wor den uitbetaald. Doordat het zowel over het jaarloon als over de vakan tiebijslag betaald mag worden, wordt toch nog een minimumuitkeringsbe- drag van f 120,- bereikt, hetgeen maar weinig verschil oplevert met het minimum van f 125,- dat de vak beweging gevraagd had. De bete kenis hiervan zal meer psychologisch dan praktisch geduid moeten worden. Het is begrijpelijk dat de werkne mersvakbeweging gisteravond vrij grote tevredenheid toonde over het besluit van de minister. Voorts leek het waarschijnlijk dat in verschil lende bedrijfstakken volgend jaar gepoogd zal worden de twee procent op te nemen in de vakantiebijslag, zodat deze permanent van vier op zes procent gaat komen. In deze zin krijgt de huidige twee procent nog een veel verder strekkende betekenis. Door splitsing van de uitkering in twee gedeelten heeft minister Veld kamp terecht rekening willen hou den met de liquiditeitsmoeilijkheden op de kapitaalmarkt, waarmee met name de ondernemers te kampen hebben. Het overleg per bedrijfstak kan nu beginnen en verwacht mag worden dat een groot aantal bedrijfstakken van de uitkeringsmogelijkheid ge bruik zal maken. Een extraatje dat ieder in de vakantie goed zal kunnen gebruiken en dat anderzijds voor onze economie toch ook moeilijk ern stige gevolgen kan hebben. Gerhard Schroder: onbehaaglijk BERLIJN Russische en Oost- duitse troepen hebben de belangrij ke brug over de autobahn Helm- stedt-Berlyn bezet. Het verkeer wordt echter doorgelaten. Het is niet duidelijk, wat men van plan is. „De communisten voeren iets in hun schuld en wij moeten toenemende in breuk op onze rechten verwach ten", aldus een geallieerde woord voerder. Bondskanselier Erhard heeft gisteren de ambassadeurs van de VS, Engeland en Frankrijk bü zich ontboden ter bespreking van de toestand in Berlijn. De Westduitse minister van buiten landse zaken, Gerhard Schroder, heeft verklaard, dat hij de toestand rond de voormalige Duitse hoofdstad onbehaag lijk vindt. Het is moeilijk, zo zei hij, op dit ogenblik te zeggen of de situatie ernstig is. Schroder zei op een lunch, dat de regering van de DDR kennelijk probeert haar internationale status te verbeteren Eéiunanegaten De Russische en Oostduitse militairen hebben zich in éénmansgaten ingegraven langs de wegen, die naar de brug leiden. Militaire zegslieden zün ervan overtuigd, Idat het hier een militaire oefening be treft, maar kunnen zich niet herinneren, dat communistische troepen ooit eerder oefeningen bij de brug hebben gehouden. Er zijn thans ongeveer 100 militairen bij de brug met zware wapens en tanks. .Smoes" In 1948, tijdens de blokkade van Ber lijn, werden reparaties aan de brug als smoes gebruikt om de 176 kilometer lange autosnelweg tussen West-Duits- land en West-Berlijn af te sluiten. Langs de autobahn, vooral bij Brandenburg, Maagdenburg en Wollin zijn hele kolon- nes infanteristen gezien. Zij hebben veldkeuken.' bij zich, waaruit men op maakt, dat zij lange tijd uit de kazernes weg zullen blijven. Volgens geruchten, zouden de militairen, die nog in de kazernes zijn, deze niet mogen verlaten. „Gevaarlijk" Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren de vluch- van Oostduitse helikopters „gevaarlijk provocatief" genoemd. De V.S. plegen met hun bondgenoten overleg over tegen, maatregelen. De Westduitse regering heeft gezegd, dat de helikoptervluchten gevaar zijn voor de vrede lr Europa. Diplomaten in Bonn wilden nog niet van een nieuwe Berlijnse crisis spreken. Een hen zei echter: „Wij vatten alles in Berlijn ernstig op".

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1