HOFNAR Weer volop oude kunst en antiek te zien Sigarenrokers van Nederland Nauwere samenwerking is dringend noodzakelijk Tot 15 juli op Delftse Prinsenhof Buitenland (seven groepen goed vertegenwoordigd Voorlichting von Amsberg Alle HOFNAR sigaren UITSLUITEND TABAK Charles Chaplin ontving gedeelde Erasmus-prijs Toekomst van geesteswetenschappen Adviezen van commissie- Wagenvoort DONDERDAG 24 JUNI 1965 DE BILT Een diepe depressie bij Schotland buifft langzaam m noorde lijke richting af, terwijl boven de Alpen een hogedrukgebied is aange komen, dat nog iets in betekenis toe neemt. Tengevolge van deze ontwik'- kelvng blijven snel trekkende storin gen, die tussen de genoemde lucht druksystemen aanwezig zijn, op iets grotere afstand van ons land. De re genkansen worden daardoor in het algemeen kleiner, hoewel er in hoofd zaak vanavond of vannacht plaatse lijk nog wat lichte regen kan vallen, tijdens het voorbijtrekken van een van deze storingen. Er blijft nog tamelijk veel zuidwestelijke wind, die over het algemeen echter iets minder koele lucht zal aanvoeren. Zon en maan Vrijdbg 25 juni: Zon op 4.21, onder 21.04; maan op 1.55. onder 16.36 Dinsdag 29 juni: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 35 juni: 11.41 v.m.; Strandverwfichting Een vrij actieve depressie die vanmor gen Ierland naderde, bereikt morgen de Noordzee. Opnieuw enige regen, morgen afgewisseld met opklaringen. Krachtige tot harde zuidwesten wind. Overdag 15 tot 17 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: nog een te grote depres sie-activiteit, waardoor onbestendig HET WEER IN EUROPA DELFT Tot 15 juli is in het statige Prinsenhof weer voor een waarde van vele miljoenen de stapelplaats van duizenden objecten oude kunst en antiek, bijeengebracht door eenendertig kunsthandelaren. Hun zeventiende beurs is woensdag avond geopend door Frits Lugt, de bekende collectioneur en op richter van het Institut Néerlan- dais te Parijs. Terwijl in het bui tenland, bij het in al sneller tem po dunner raken van de „spoe ling", gevochten wordt tegen ach teruitgang van het kwaliteits- en echtheidsniveau, blijkt Delft we derom als de hoogwaardigste aan de spits te staan. De beurs overziende, lijkt het alsof in ons land van schaarste aan ver handelbare oude kwnst. en antiek hoegenaamd geen sprake kan zijn. Beter dan wie ook weten de deel nemers dat dit wel degelijk het ge val is; zij moeten zich dus bijzonder hebben ingespannen om zulk een overweldigende niet met één be zoek te verwerken hoeveelheid schilderijen, meubelen, glas en aar- dewerk, porselein, munten en pen ningen, tapisserieën, zilver, juwelen, klokken, beelden en ethnografica bijeen te krijgen. Hollands zilver Als vanouds willen wy nu een vogel vlucht maken langs de onderschei dene stands. Zestien deelnemers hebben hun Mekka op de begane grond In de hal van het Prinsenhof exposeren Schretlen en Bunschoten een collectie sculptures o.a. uit Mexico. Daarbij plaatst A. C. Bee- ling een schittering aan zilver, vooral Hollands van de achttiende eeuw. Grote blikvanger is hier een Brussels gobelin met wapen van koning-stadhouder Willem III. Bij klofckenspecialist H. Brokke zijn de staande horloges met sdheepjesmecha- niek de meest curieuze zaken en te mdtfen van meubelen en sculptures Hoogwaardigste aan de spits domineert in Jacob Gielings stand als bijzonderheid een zg. 'needlework' wandtapijt, voorstellende de kroning van Willem IIL Glazen carillon Van de collectie Aalderinfc vermelden wij zes gave panelen met Perzische motieven in blokdruk op katoen. Wee genaar heeft boven velerlei meubelen een unieke producent van beiaard- klanken hangen. De muziek komt van zes glazen bellen, tot klinken gebracht via een miniatuurrol in een zeldzaam klokje uit het Zwarte Woud Schilderijen en tekeningen in'prachtig geconserveerde staat tonen de gebr. Douwes. Grote zeldzaamheid is hier een Braziliaans landschap van Frans Post. E. Aardewerk Zn gespecialiseerd juwelen, goud, zilver, porselein', glas, klokken en meubelen hebben als „top" een luisterrijke goudfen chate laine met uurwerk, in zestien onder delen versierd met emailschilderingen. Tussen veelsoortige antiquiteiten valt bij Barend M. Groen een fraai gegra veerd huwelijksglas op. Oude meesters In een keur van oude meesterwerken excelleren bij Nijstad schilderijen van Paulus Potter (een kostelijk stiertje). Pieter Pietersz Breenbergh en Gerard Terborch. Juweeltjes van Franse meu- helkunst vinden we bij Aroneon. Een gedreven koperen Corpus Chrlsti uit ca. 1200, een email plaket in ongewone vorm, een staal van Vlaamse geelgielerskunst, een zwaard uit de bronstijd en twee reliëfs met de vier evangelisten zijn enkele bijzondere stukken in de rijke verscheidenheid aan beeld houwwerken, brons, email, ivoor glas en ikonen by Joan Dirven. Fraai zilverwerk, miniaturen en porse lein tonen Denijs en Morpurgo, na welke stands de bezoeker belandt ln de grote zaal, die Bernhard Stoded als Internat. Volksdansweek (9-18 juli): DEN HAAG Van 9 tot 18 juli organiseert de Nederlandse Volksdans vereniging (NEVO) haar vijfde inter nationale volksdansweek. Daarbij zul len zeven buitenlandse groepen alsook Nederlandse dansers aanwezig zijn. De week begint met een driedaagse bijeenkomst in Alkmaar, waarin buiten landse dansleiders lessen zullen geven en de buitenlandse groepen zullen optre- Tentooiistelling Het Centraal Dansberaad houdt voor deze gelegenheid een tentoonstelling over „Dansen toen en nu". Na deze bijeen komst treden de buitenlandse dansgroe pen op verschillende plaatsen in ons land op, waarbij de Nederlandse volks dansers als gastheren fungeren. Zo reist de Bulgaarse volksdansgroep „Gabrovo" (leider Kiril Poromanski) naar Rotterdam en Den Haag, de Engelse groep „Sheffield" (leider Graham Cole) naar Den Haag en Den Helder, de „Groupe d'expression populaire" uit Parijs (leidster Jeanine Coriou) naar Amsterdam, de „Homilos Hellenikoon Laïkoon Choroon" uit Athene (leidster Eleni Tsaouli) naar Den Haag, waar deze Griekse groep op 3 juli mee zal werken aan de Anjercollecte in Madurodam. De Joegoslavische volks dansgroep „Bcograd" (leider Dragan Milicevic) treedt in Beverwijk cn Den Haag op, de Schotse „Edinburgh Branch" (leidster Christina Brown) in Apeldoorn en Almelo en de Zweedse „Uddevalla Folkdansgilde" (leidster Birgit Johans son) in Amsterdam en Leeuwarden. In ons land ts de belangstelling voor de volksdans enorm toegenomen, zo ver klaarde de secretaris van de NEVO. de heer C. J. de Bruin. In de laatste vier jaren heeft de NEVO een verdubbeling van haar ledenaantal gezien en dit stijgt nu snel naar de 2500. De NEVO organi seert cursussen, die door buitenlanders gegeven worden en zo leert men hier dansen uit de Balkan uit de Pyreneëen etc. zelf kennen. Omgekeerd hebben de buitenlanders ook grote belangstelling voor onze volksdansen. Verplicht vak Verder leidt de NEVO ook op voor het diploma volksdansleiders en Jeugdleider en dit is van belang, omdat op de scho len voor maatschappelijk w-:'.: en op d( sociale academies de volksdans als ver plicht lesvak is ingesteld. De jeugd heeft steeds meer plezier in deze vorm van vrijetijdsbesteding en dat is een goed Personeelsgebrek op begraafplaatsen AMSTERDAM De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag ge sproken over een verzoek van de co- operatieve vereniging u.a. Uitvaart verzorging om de uren van begaven in de namiddag uit te breiden. Dit ver zoek houdt verband met het feit dat de vrije zaterdag bij het personeel van begrafenisondernemingen meer en meer in zwang komt. De waarnemend burgemeester, mr. F. van Wijk, verklaarde dat het grote perso neelsgebrek vooralsnog tegemoetkomende „Rouleer-vijfdaagse" kan via cao's worden doorkruist (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het Hoofdbe drijfschap Detailhandel heeft giste ren besloten de verordening voor de regeling van een vijfdaagse werk week voor het winkelpersoneel zo danig te wijzigen, dat het omstreden rouleersysteem (7 vrije zaterdagen, 13 vrije maandagen en 30 vrije da gen in overleg) niet van toepassing zal zijn op werknemers, voor wie een 45-urige werkweek is geregeld via een verbindend verklaarde c.a.o. of een verordening van een be drijfschap. De minister van sociale zaken had het hoofdbedrijfschap meegedeeld, dat hij de goedkeuring van de verordening van de ze wijziging afhankelijk zou stellen. Het bestuur van het schap kwam met al gemene stemmen aan het vertangen van de minister tegemoet, hetgeen betekent dat de door praktisch do gehele midden stand fel bestreden „rouleer-vijfdaagse' door een c.a.o.-bepaling of een bedrijf- schapsverordening kan worden door kruist. maatregelen vrijwel uitsluit. Hij meende dat een voortgaande mechanisatie van de grafdelvlng de onvoldoende personeels bezetting enigermate zou kunnen com penseren. Hoewel verscheidene begrafe nisondernemingen in verband met een vijfdaagse werkweek uitbreiding va begrafenistijden voorstaan, zal begraven op zaterdag ingevolge de begrafenis wet gehandhaafd blijven. een complete expositie van uiteenlo pende voorwerpen heeft gevuld. Prach tig zijn bij hem vooral de met goud draad doorweven gobelin*. Op de eerste verdieping wordt de grootste ruimte in beslag genomen door schilderijen van kunsthandel P. de Boer. Om enkele uitschieters te noemen: een Jan van der Heyden, een fijne Adriaen varn Ostade en voorts een aantal stukken van De Momper en boeiende Drimitieven. Na de curiositeiten van Bless, het zilver van Promsela Hamburger cn de sculpturen van Peters, zijn het weder om schilderijen van oude meesters die de aandacht trekken. Cramer bezit als topstukken een Jacob van RuiisdaeL een helder kleurig paneel uit de school van Jeroen Bosch en voorts oa. drie markante De Mompers. een stood Italianisanibcn en van Van der Poel. 1654, een gezicht op Delft na de krult- explosie Bij E. van Dam en bij J. van 't Hof trekken vooral meubelen de belang stelling, by Ennekina schilderijen o.a. een Covert Flinck bij Schulman zijn het de munten cn penningen, bij St. Lucas schilde rijen met als zeldzaamheid een bloemstukje met portretmedaillon van Clara Peeters, bij Meyer Elte boeken en prenten, bij Kenebanian Perzische tapijten, bij Schlichte Bergen zeeschilderingen en bij Beets Fontein lSe-eeuwse aquarellen. In deze hoek van het PrineenhofcomiDlex excelfleert J. Wieeersma met een brede collectie antiquiteiten uit Europa, Egypte en het Verre Oosten. Hoogte punten zijn hier een uitermate gevoe lige Anna ten Drieën uit het Bra bantse van ca 1500 en een kolossaal en gaaf Brussels gobelin. Ton Hydra Wegens heimelijk hegraven weer eis van 32 mnd. DEN BOSCH V"or het gerechtshof stond gisteren in hoger beroep terecht de 59-jarige wegenbouw^uitvoerder Th. J., uit Siebengewald, op de beschuldiging dat h(J samen met de vrouw Th. C. in 1960 en in 1963 een pasgeboren kin', zou hebben vermooro. De officier van justitie te Roermond had tegen J. twee jaar en adht m nnaen gevangenisstraf geëist, doch de rechtbank achtte alleen bewezen dat verdachte J? lijkkistjes van beide kinderen heimelijk heeft begraven om zowel de geboorte als het overlijden te verhelen. De advocaat-generaal bij het Bossche hot mr. J. van Overveldt, was eveneens van mening dat de bewijsmiddelen niet verder strekken en hij eiste bevestiging van het vonnis in eerste Instantie. Tegen de vrouw was door de officier van Justi. tie te Roermond zes jaar gevangenisstraf geëist. Zij werd door de rechtbank vrij gesproken. Ook oeze zaak zal voor het Bossche hof nog in hoger beroep dienen. (Vervolg van pagina 1) Tijdens zijn onderhoud met de fractie voorzitters heeft minister-president Cals een suggestie ln deze richting gedaan door op te merken dat de heer Von Ams- zerg zelf behoefte zou hebben om iet* over zijn persoon tc zeggen. Na het onderhoud tussen de fractie leiders en de minister-president is het duidelijk geworden, dat de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer zijn slem zal geven aan de wet, die het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Von Amsberg zal goedkeuren. Opvallend was. dat enkele fractielei ders verklaarden, dat deze goedkeu ring wordt gegeven op grond van de inlichtingen die de premier verschafte. De heer Roolvink (a.r.) voegde er bij voorbeeld aan toe. dat., wanneer er an dere feiten aan het licht zouden ko men, de fractie zich weer opnieuw zou moeten beraden. Voorj aar Insiders verwachten dat het huwelijk in het komende voorjaar zal worden vol trokken. Intussen houdt men zich nu reeds bezig met de vraag, wat dc heer Von Amsberg zal moeten doen. wanneer hij zich in Nederland heeft gevestigd. Gedacht wordt om hem ais waarnemer bij verschillende Nederlandse bedrijven te plaatsen. Ook zou hij een plaats kun nen krijgen in een organisatie voor hulp aan onderontwikkelde gebieden. Wat te doen Verschillende oranjeverenigingen hebben reeds vergaderd over het or ganiseren van het verlovingsfeest, dat zeer aanstaande is. Maar men weet eigenlijk niet waar men precies aan toe is. Moet het een geweldig feest worden of zal het op de verlovingsdag by een bescheiden vlaggen blijven. In Den Briel heeft men een oplossing voor het probleem gevonden. Men heeft een programma ontworpen voor een uit bundig. een voor een middelmatig en een programma voor een eenvoudig feest. Ds. Diekerhof (Vervolg van pagina 1) Hervormde synode over de situatie bij de geestelijke verzor ging van de krijgsmacht een voorstel van de sectie kerk on krijgsmacht goed gekeurd. Dit voorstel houdt in. dat er een commissie voor reorganisatie ln het leven zal worden geroepen- Deze commis sie krijgt eveneens tot taak, de verhou ding tussen de krijgsmachtpredikanten en de kerk nader te bezien. In overleg met de sectie kerk en krijgsmacht zal heit breed modenamen van de synode een aantal personen in deze commissie benoemen uit de sfeer van de geestelijke verzorging. Geref. synode De Gereformeerde synode heeft zich vandaag te Utrecht in besloten zitting bezig gehouden met de kwestie van de legerpredikanten. ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM Aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool tjjn geslaagd tn ae faculteit economische wetenschappen: kand dc heer L M P M van UMen (Utrecht); heer G Breugen (Leiderdorp); Voorecho ten zijn gegarandeerd Hoge gasten bij prijsuitreiking AMSTERDAM De wereldbe roemde filmkomiek Charles Chap lin heeft vanochtend in het Interna tionaal congrescentrum in A'dam in aanwezigheid van Koningin Ju liana en prinses Beatrix uit handen DEN HAAG Vermeerdering van kennis en inzicht kan slechts verwacht worden van goed geselec teerde wetenschappelijke en didac tisch geschoolde werkers, die over tijd,"1 behoorlijke medewerkers en adequate apparatuur beschikken en dit kan slechts door middel van een nationaal wetenschapsbeleid met succes worden nagestreefd. Aldus luidt een van de conclusies, waar toe de in mei 1961 ingestelde „com missie geesteswetenschappen" onder leiding van prof. dr. H. Wagenvoort uit Utrecht is gekomen. Nauwere onderlinge samenwerking ook tussen wetenschapsbeoefenaars van verschillende universiteiten is dringend noodzakelijk, zo luidt een andere con clusie. De commissie meent voorts, dat cultuuroverdracht door de geestesweten schappen slechts kan worden bereikt, indien de beoefenaars van deze weten schappen hun kennis weten te plaatsen een algemeen kader van wetenschap cultuur, innerlijk betrokken zijn bij hun wetenschappelijke taak en in staal zijn deze houding aan anderen over te dragen. Overweging De commissie geeft het volgende in overweging: Differentiatie na het doctoraal oen van dc universitaire opleidingen, in het bijzonder wat betreft de opleiding leraren enerzijds cn wetenschappe lijke werkers anderzijds. Dc pedagogische cn psychologische opleiding voor het leraarsambt eerst te doen volgen na het doctoraal examen met dien verstande, dat doctorandi reeds tijdens die opleiding tevens een gedeel telijke leraarsbetrekking kunnen ver vullen. In de faculteit der letteren reeds in het derde studiejaar, dus voor het kandidaatsexamen, keuzevakken moge lijk te maken. Te bevorderen, dat begaafde studen ten aan meer dan een universiteit colleges of practica volgen. De integratie van de opleiding van leraren voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs in de univer siteit. De instelling van praktijkdiploma's die meer passen bij de behoeften van hen die zich voorbereiden op een middel bare a-akte zonder de bedoeling het leraarsambt uit te oefenen. Het in afwachting daarvan nemen m maatregelen van sociale aard ten behoeve van studerende voor de middel bare b-akten ten einde hen in de ge legenheid te stellen deze studie in uni versitair verband te volbrengen De instelling van een nieuwe gamma-afdeling bij het gymnasium als voorbereiding voor een Studie in de sociale wetenschappen. Het nemen van maatregelen ter be vordering van de belangstelling voor de geesteswetenschappen buiten het onder- Het meer intensief gebruik van dc radio voor vormend werk. Bevordering van schooltelevisie uitzendingen, niet ter vervanging van leerkrachten, maar additioneel. Het stimuleren van een radio- en t.v.-hogeschool. Dc systematische bevordering van cursussen voor post-universitair onder wijs, waarbij vooral ook gedacht wordt aan leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. De oprichting van een centraal ver taalinstituut. Maatregelen ter bevordering van een meer internationale instelling van de geesteswetenschappen cn van het onderwijs daarin op de scholen voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Oprichting van een Nederlands instituut, te vergelijken met de Ameri kaanse instituten van Stanford en Prin- Maatregelen tot bevordering van het volkenkundig, sociologisch, taal kundig en historisch onderzoek van de niet-Westerse samenleving. Registraties van de bestaande bui ten-universitaire instituten en instelling van een adviescommissie die de wense lijkheid onderzoekt van subsidiëring van deze instituten. De opstelling en publikatie van een st van door de beoefenaren van de geesteswetenschappen uitgeoefende be roepen, mede met het oog op een onder zoek naar eventuele uitbreiding van in dezen nog bestaande mogelijkheden. Het mogelijk maken van een „sab batical leave". Instelling van het toegevoegd-hoog- leraarschap en het toelaten van de lec toren tot de scnaats- en faculteitsver gaderingen. Het scheppen van de materiele mogelijkheid voor hoogleraren om hun ambt op 65-jarige leeftijd te kunnen neerleggen Onderzoek De commissslc acht nader onderzoek ten aanzien van de volgende problemen noodzakelijk: de integratie in de univer siteit van bepaalde zgn. para-universi taire beroepsopleidingen, de vraagstuk ken die samenhangen met de wijze waarop men tot regelmatige bestudering kan komen van kennisoverdracht cn didactiek, zowel in het universitair onder wijs als in het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, inzonderheid met betrekking tot het taalonderwijs, dc mogelijkheden van geesteswetenschappe lijke en in het bijzonder van wijsgerige scholing van beoefenaars van andere wetenschappen. Leden van de commissie zijn: mr. dr. J. Donner (Den Haag), prof. dr. S. Dresden (Leiden), prof. dr. E. W. Hof stee (Wageningen), prof. dr. L. J. Rogier (Nymegen), prof dr. F. L. R. Sassen (Den Haag), prof. dr. A. Teeuw (Leiden), prof. drs. H. W. Lambers (Rotterdam), prof. dr. C. W. Moennich (Amsterdam), prof. dr. J. Th. Snijders (Groningen), en prof. dr. E. M. Uhlenbeck (Voorhout). van prins Bernhard de met de Zweedse regisseur Ingmar Berg man gedeelde Erasmus-prys in ont vangst genomen. Bergman zelf kon wegens ziekte niet bij de plechtig heid aanwezig zyn, maar hij werd vertegenwoordigd door ziin beste vriend, Kenne Fant. directeur van de Svenska film-industrie. De Erasmus-prijs wordt sinds 1958 jaarlijks uitgereikt aan Europeanen, dte veel tot de culturele ontwikkeling van Europa hebben bijgedragen en bestaat uit een geldbedrag van f 100.000. Spe ciaal voor deze gelegenheid is de 44- jarige Britse acteur Peter Ustinof naar ons land gekomen. Bij de prijsuitreiking hield Ustinof, die al meermalen in ons land Is geweest, een toespraak over „Film cn maatschap pij". In zijn toespraak zei prins Bernhard ;en voorrecht te vinden, een poginig te mogen doen in enkele woorden te zeggen wat Chaplins levenswerk voor miljoenen mensen heeft betekend. De Prins voelde zich zelf een van die mil joenen. ,,Ik beleefde uw avonuren, on derging uw teleurstellingen en beleefde uw kleine vreugden". Met de uitreiking van de Erasmusprijs bracht de Prins hulde aan de man ..die in de herinnering zal blijven voortleven als hij die na ieder avontuur, na de grote tegenslag of het grote offer, de moed heeft steeds opnieuw te beginnen: Charlie, de eeu wige. vriendelijke en gevoelige edelman". En over Ingmar Bergman: zowel Chaplin als hij hebben zich Ln hoge mate gebogen over de noden van dc mens in Chaplins film6 dikwijls tastbare, bij Bergman ontastbare. Zonder enige con cessie heeft Bergman vorm gegeven aan de meest authentieke waarheden over de hedendaagse mens. „Ik ben er trots op," zei de Prins, „een vertegenwoordiger te mogen bekronen van een subtiele, dik wijls twijfelende, maar uiteindelijk op posiitieve waaiden ingestelde Europese denkwereld". Chaplin was gisteren in gezelschap van zyn jonge vrouw Oona op Schiphol aan gekomen. Hij lachte welwillend maar tegenover verslaggevers bleef hij bijzon der vaag. 's Avonds maakte hij met Ustinof een rondvaart door de Amster damse grachten. H oofdbedrijfschap Ook kampwinkels normaal op tiid sluiten (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het Hoofdbe drijfschap Detailhandel is, in tegen stelling tot de directeur-generaal voor het midden- en kleinbedrijf, en het toerisme, van mening dat het geen aanbeveling verdient de win kels op kampeerterreinen geduren de het kampeerseizoen zonder meer vrij te stellen van de sluitingsbet *- lingen van de Winkelsluitingswet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7