Van 600.000 woningzoekenden „slechts" kwart zonder huis Grote meerderheid vóór goedkeuring aarlijks moet 350 min gereserveerd Risicospreiding en deskundig "beheers aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Driekwart zoekt een andere woning Vrijere huren reeds in de loop van 1967? Overheid houdt vinger 111 pap Kamerleden ontmoeten paar in Ridderzaal Pacifisten zweren de monarchie af NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 JUNI 1963 Minister Bogaers onthult belangrijk gegeven: (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG Er zp in Neder land thans ruim 600.000 woning zoekenden, waarvan ongeveer 150.000 niet over een zelfstandige woning beschikken. De rest, 450.000 in getal, heeft wél een woping, mafct es .daarmee niet tevreden en ver langt dus een ander onderdak. De ze belangrijke uitkomst van het eind vorig jaar ingestelde onder zoek naar de woningbehoefte ont hult de minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening in zijn toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet, dat thans bü de Tweede Kamer is ingediend. Dit onderzoek, waarvan de overige resultaten nog geheim zijn, werd in dracht van het ministerie verricht door het Centraal Bureau voor de Statistiek, De thans voorgestelde maatregelen zijn voor een belangrijk deel op de uitkom sten van deze enquête gebaseerd. De minister concludeert dat de be staande woningvoorraad op ondoelmati ge wijze wordt bezet, hetgeen met na me voor de zwakke groepen in de maatschappij nadelig is en allerlei on nodige vormen van woningnood tot ge volg heeft. Gezinnen met relatief hoge inkomens houden maar al te vaak goed kope woningen bezet en noodzaken daardoor andere gezinnen met lagere inkomens hun toevlucht te nemen tot nieuwe en dure woningen; gezinnen be staande uit één a twee personen bewo nen dikwijls relatief grote woningen, waaraan juist grotere gezinnen zo'n be hoefte hebben. Minister Bogaers acht dan ook naast het eerste front (het pluriforme en ex pansieve bouwbeleid) opening van een tweede front dringend noodzakelijk. Doel: bevordering van de doorstro ming in de bewoning. Financiële steun Voorwaarden voor een goed verloop van het doorstromingsproces noemt de bewindsman: een aantrekkelijke kwali teit van de nieuwe woningen en een evenwichtig huurpatroon. Behalve de maatregelen, die ter bevordering hier van moeten dienen, is de minister voor nemens de gemeentebesturen te helpen een doelbewust op doorstroming gericht beleid te voeren door van rijkswege f100 per gereedgekomen woning be schikbaar te stellen ten gunste van 'n gemeentelijk doorstromingsfonds. Of van de gemeenten zal worden verlangd dat ook zij aan de voeding van 't fonds zullen bijdragen is nog een punt van overweging. Adequate maatregelen in het kader van het woonruimtebeleid kunnen even eens een belangrijke steun zijn en daarom zal onderzocht worden of de Woonruimtewet en haar uitvoeringsvoor schriften wijzigingen ten behoeve van de doorstroming zullen moeten onder- Kwaliteit De noodzakelijke kwaliteitsverbetering zal langs twee wegen worden nage streefd. In de eerste plaats worden, zo als wij reeds berichtten, de „voor schriften en wenken." die de kwali teit van de gesubsidieerde woningbouw moeten waarborgen, op een belangrijk hoger woonpeil afgestemd. Daarnaast zal bijzondere aandacht worden geschonken aan uitbreiding van het assortiment van de nieuw bouw en wel door (evenals in de ge subsidieerde particuliere bouw) ook in de woningwetsector B-woningen te bouwen waarvan de stichtingskosten rond f5.000 hoger zijn dan de „nor male" woningwetwoningen. voortaan eveneens A-woningen te noemen. Voorts is het de bedoeling de zgn. keuzewoningen en de huisvestingsvor- men voor bejaardenwoningen in het assortiment beter tot hun recht te la ten komen en op grotere schaal wo ningen te bouwen voor gehandicapten en alleenstaanden. Huurverschillen Er bestaan belangrijke niet door kwaliteit gemotiveerde huurverschillen. zo schrijft minister Bogaers voorts aan de Tweede Kamer. Dit geldt zowel voor de huren binnen de bestaande woningvoorraad als ook en voorsl voor die van de bestaande voorraad t o.v de nieuwbouw. Zo is bijv. de huur van een na-oorlogse woningwetwoning uit de jaren 1946 t.m. 1956 thans gemid deld f 13.50 per week. terwijl de huur van woningwetwoningen, waarvoor in het eerste kwartaal van 1965 machti ging tot gunning werd gegeven, ca f24 per week bedroeg. Voor een deel berust dit verschil uiteraard op het feit dat de !aa'.ste woningen nieuw zijn. veelal een betere situering hebben en ook een betere kwaliteit hebben, maar de bewinds man meent dat er niettemin een groot verschil tussen de huren van de be staande voorraad en die van de nieuw bouw te overbruggen valt. Subsidie voorschot De gewenste aansluiting van de huur niveaus is volgens minister Bogaers slechts te bereiken met een gecoördi neerde aanpak van de kant van de huren èn van het subsidie tesamen. Daarbij gaat hij er vanuit, dat de sub sidiëring van de woningbouw bovenal gezien moet worden als een structure le volkshuisvestingsmaatregel, waarbij de ln de toekomst te stellen eisen can d« woning duidelijk in het oog worden gehouden. Daarom rekent de minister het tot de taak van de overheid om het deel van de nieuwbouw, dat hét meest gevaar loopt achter te bly- d.m.v. subsidiëring een brug te slkan tussen heden en toekomst. „Het subsidie zal de bewoner in staat moe ten stellen geleidelijk aan toe te groei- aar de huur voor een woning, die weliswaar vandaag wordt gebouwd maar die ook in de toekomst nog aan de dan te verwachten wensen moet voldoen". -De huur moet op den duur dan ook kostendekkend zijn, zodat het subsidie slechts mag fungeren als tij delijk stootkussen en de huurder als het ware een voorschot geeft op de kwaliteit, welk voorschot wordt „inge lost" naarmate de inkomensontwikke ling voortschrijdt Kwaliteit „op afbe taling" dus Verdubbeling Minister Bogaers' nieuwe filosofie voor de subsidiëring houdt dan ook een nieuwe methodiek in, nl. een hoog aanvangssubsidie (om vooruit te kun nen grijpen op de toekomst) èn een automatische, jaarlijkse herziening van hüur en subsidie. Voorgesteld wordt daarom de woningwetbijdrage met in gang van 1 januari 1966 te verdubbe len (van f185 tot f370 per jaar). Voor de dan m aanbouw zijnde woningen zal het bij de gunning toegekende sub sidie worden verhoogd en de huur dienovereenkomstig worden verlaagd. Deze verdubbeling geldt ook voor be jaardenwoningen- en tehuizen en de zgn. keuzewoningen. Voor w.w.wonin gen in de (nieuwe) B-categorie wordt de jaarlijkse bijdrage bepaald op y3 van die in de A-categorie. Voor de particuliere huurwoningen zal het subsidie worden verhoogd „m harmonisch verband" met de wijziging van het subsidie voor de w.w. bouw. waarbij de premie bij het begin van de bewoning komt te vervallen. Voor in aanbouw zijnde particuliere wonin gen zal de këus worden gelaten tussen de oude regeling (mèt premie) en de nieuwe regeling (zónder premie). „Aflossing" Bij de nieuwe methodiek past ook de „aflossing" van het subsidie-,.voor schot" door aanpassing van de huren. Daarvoor staat minister Bogaers een vast percentage per jaar voor ogen cn wel zodanig dat een eenmaal verleend subsidie in een vooraf te bepalen aantal jaren zal zijn verdwenen. Het ligt in de bedoeling de (vanaf 1 januari 1966) te verlenen jaarlijkse bijdrage voor A-wo ningwetwoningen te doen verdwijnen :n 10 jaar en daarvoor is een jaarlijkse huurverhoging van 4 procent nodig, ge rekend vanaf 1 januari 1968. Daarbij spreekt de minister de ver wachting uit, dat een dergelijke huur- ontwikkeling door regelmatige inko mensstijgingen in de toekomst niet zwaarder op het budget zal komen te drukken dan thans het geval is. „De bewoner krijgt derhalve ruim gelegen heid om m zijn huur in te groeien," al dus drs. Bogaers. De vaste huurverho gingen van 4 procent zullen gelden In grote delen van het land: voor alle woningen, zolang ze subsidie genieten. Naar gelang de hoogte het subsidie zal de periode van subsi- dievermindcring korter of langer zijn. Ook voor de particuliere huurwoningen in de categorie A zal een periode 10 jaar nodig zijn voor de subsidie-af bouw. Voor woningwetwoningen en par ticuliere huurwoningen in de categorie B zal het doel in 5 jaar bereikt zjjn. Elk jaar (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG „Mogelijk zul len reeds in de loop van 1967 in enige delen van het land proeven kunnen worden genomen met losse re vormen van huurbeheersing". Dit heeft de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening, drs. P. C. W. M. Bogaers, meege deeld tijdens een persconferentie, waarin hjj een toelichting gaf op de thans bij de Tweede Kamer inge diende huur- en subsidievoorstellen. De minister heeft daarbü voorlopig het oog op Groningen. Friesland. Drenthe. gedeelte van Overijsel, Zeeland, de kop van Noordholland en gedeelten van Oost-Brabant en Noord-Limburg. Voor deze gebieden zouden de huurverhogin gen per 1 januari 1966 en 1 januari 1967 dan de laatste algemene huuraanpassing TOCH INVLOED De bewindsman herhaalde dat z.i. het kwantitatieve woningtekort in het groot ste deel van het land in 1967 vrijwel geheel zal zijn verdwenen, In deze ge bieden behoeven de huren dan niet meer stringent centraal geregeld te worden Met het oog op de noodzaak van het be houden van een kwantitatief evenwicht op de woningmarkt dient een vrijere huurvorming echter gepaard te gaan met grotere vrijheid op het gebied van de woningcontiiigentering en van de toe- 'ng van de Woonruimtewet. waarbij wat de data van ingang betreft evenwel aan een en hetzelfde tijdstip be hoeft te worden gedacht een dergelijk systeem kan en zal de centrale overheid invloed uitoefenen op het in stand houden van een harmo nisch en sociaal huurpatroon d.m.v. de subsidiëring van nieuwe woningen en haar greep op de huren van het grote pakket reeds aanwezige gesubsidieerde woningen, die als het ware het uitgangs punt zullen vormen voor de vrijere hu- De minister noemde het een bij zondere waarborg, dat een zeer groot ge deelte van de woningvoorraad in handen n de gemeenten en de woningbouw corporaties. De grote stedelijke agglomeraties zul len volgens de bewindsman de eerste ja zeker nog niet aan een grotere huurvrjjheid toekomen. Misschien zou deze gebieden als overgangsfase kunnen worden ingevoerd het 6telsel van facultatieve huurverhogingen overeen komstig het systeem voor bedrijfspanden. De minister stelt zich voor om, na aanvaarding door het parlement van de thans ingediende huur- en subsidievoor stellen. heit volgend jaar met een concreet plan te komen dat ook aan de provincie gemeentebesturen zal worden voorge legd. ROTTERDAM Van der Giessen-De Noord hoopt dat 1965 minder ongunstig zal zijn dan het bijzonder slechte 1964. Het bedrijf zal nagenoeg vo-1 bezet zijn. In 1963 eiste de scheepsbouw nog 77 pet. van de manuren, thans slechts 38 pet., doch deze koersverandering gaf nogal grote aanloopverliezen. Er is hoop, dat de moeilijkste tijd achter de rug is. Het heeft geen zin scheepsbouwopdrachten met verlies aan te nemen. Afschrijven heeft pat weer zin. zodra men winst In de toekomst zal jaarlijks worden bezien hoe voor de dan te bouwen ningen de hoogte van het subsidie zal moeten worden bepaald. Uitgaande de geleidelijke vermindering van in rige jaren toegekende subsidies zullen bij stabiele bouwprijzen nieuw te verle nen subsidies eveneens lager kunnen Op titel van verdere kwaliteitsverbe tering zal de verlaging echter geheel of gedeeltelijk achterwege kunnen blij ven, terwijl ook met prijsstijgingen van enige betekenis in de hoogte van het subsidie rekening zal worden gehouden. Op deze wijze wordt, aldus minister Bogaers, elk jaar als het ware een a' „stootkussen" geschoven tussen kostprijshuur en vraaghuur van nieuw te bouwen woningen. Landbouwschap DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het landbouwschap heeft gisteren geweigerd zich uit te spreken over een eventuele uitkering-ineens van 2 pet. Eerst wordt het standpunt van de rege ring afgewacht en vervolgens moet de hoofdafdeling sociale zaken van het landbouwschap nog haar mening vast- Afscheid adj. C. Verkerk LEIDEN Op woensdag 30 Juni zal de adjudant van politie de heer C. Verkerk in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd de d#hst ver- Die dag zal hij in besloten kring af scheid nemen van superieuren, collega's en oud-collega's, waarna van 16.30—17.00 uur voor alle belangstellenden gelegen heid is in de kantine van het politiebureau aan de Zonneveldstraat de scheidende adjudant de hand te drukken. Bijzondere kerkdienst met aandacht voor Holie Messe LEIDEN In een Bijzondere Kerk dienst (Open Deur-dienst) zondagavond 7 uur in de Pieterskerk hoopt ds. P. L. Schoonheim enkele bijbelse motieven uit de Hohe Messe van J. S. Bach toe te lichten. Aan iedere bezoeker wordt een liederenblad uitgereikt. Er zijn twee col lecten, één tijdens en één na de dienst. Deze dienst is door een misverstand ten onrechte voor zóndag j.l. aangekon digd. De commissie voor Bijzonder Ker- kewerk betreurt het dat een aantal be zoekers tevergeefs naar de Pieterskerk is gekomen. Hopelijk laten zij zioh niet van weerhouden a.s. zondagavond de dienst bij te wonen, mede als voor- bereiding op de uitvoering van de Hohe Messe a.s. dinsdagavond in de Pieters kerk. Bouwprogramma universiteiten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de komende zeven jaar zal jaarlijks f 300 miljoen gere serveerd moeten worden voor de uit voering van de bouwprogramma's van de universiteiten en hogescholen. Daar komt jaarlijks f 15 miljoen bij voor grondaankopen en bouwrijp maken van de terreinen en f 35 miljoen voor investeringen voor wetenschappelijk onderzoek. Dit wordt meegedeeld in een nota, die minister Diepenhorst van o en bij de beide Kamers heeft ingediend. De problemen van de universiteiten, aldus de bewindsman, blijken veel ernstiger te zijn dan bij de vaststelling van het investeringsschema 1962 1972 kon wonden voorzien. Op grond van de laatste prognose dient-in 1970 met 22000 studenten meer te warden gerekend, namelijk met 82000 i 60000. Voor de bijzondere umvensitei- ten moeten volledige academische ziekenhuizen worden gebouwd, ter wijl de ziekenhuizen voor de apenba re universiteiten belangrijk moeten worden vernieuwd of verbouwd. Het wetenschappelijk onderzoek vergt grote bedragen, niet het minst de kerntechniek en het ruimte-onder zoek. Ten slotte zijn de bouwkosten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Zeer spoedig nadat koningin Juliana de verloving van prin ses Beatrix met de heer Claus von Ams- berg bekend zal hebben gemaakt, zullen de leden van Eerste en Tweede Kamer de gelegenheid krijgen het jonge paar de Ridderzaal te ontmoeten." Dit ver klaarde Tweede-Kamervoorzitter mr. F. F. M. van Thiel gisteren na afloop i het tweede gesprek van minister president Cals met de voorzitters van de tien Tweede-Kamersfracties. Het onder houd duurde ongeveer een uur. „We heb. een aantal punten besproken, sa menhangend met de verloving van prin ses Beatrix," aldus mr. Van Thiel. Minister-president Cals kon de wach tende journalisten meedelen, dat het kabinet zeer spoedig nadat de Konin gin de verloving bekend zal hebben gemaakit, in de volksvertegenwoordi ging zal uiteenzetten of zij al of niet tot indiening van een wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk zal over. gaan. „Dat zal uiterlijk de dag na de bekendmaking van de verloving ge schieden," aldus mr. Cals Op de vraag of de datum van de ver loving al bekend is. antwoordde de pre mier; „Mij wel". Hij herhaalde, dat de publiciteitsmedia enkele dagen vóór de verloving onder embargo in het bezit van de gegevens over de verloving en het verloofde paar zullen worden ge steld. De ontmoeting tussen de verloof den en de volksvertegenwoordigers zal in dezelfde stijl worden gehouden als destijds de bijeenkomst in de Eerste Ka mers bij de verloving van prinses Mar griet Ondanks begrip voor gevoelens: schikt om het voorbeeld van zijn toe komstige schoonvader te volgen en waardig representant zal kunnen wo ons land en ons volk. De tijd zal leren of wij gelijk hebben zoals de tijd wonden moet helen en velen over hun twijfels en zorgen zal moeten heen bren- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer zal te zijnertijd haar stem geven aan een wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Dit bleek vanmiddag uit de verklaringen die de voorzitters van de tien Tweede- Kamerfracties aflegden na hun onderhoud met minister-president Cals, Alleen de PSP-fractie heeft reeds, bij monde van de heer II. J. Lankhorst. laten weten dat zij tegen het goedkeuringsontwerp zal stemmen. Z(j acht trouwens het tijdstip gekomen om de monarchie af te schaffen, omdat die naar haar mening niet meer in overeenstemming is met de democratie. De communistische fractie houdt p 1 ;.a.v. het goedkeuringsontwerp nog i «V.U.A. een slag om de arm. evenals vier a vijf leden van de P.v.dA.-fractie. De fracties van de KVP. VVD, ARP. CHU, SGP. Boerenpartij, de GPV-er Jonge ling en de overgrote meerderheid van de P.v.d.A.-fractie zijn vóór goedkeu ring. al verklaarden de betrokken fractieleiders volledig begrip te heb ben voor de gevoelens die de voorge nomen verloving van onze kroonprin ses met een Duitser bij brede lagen van de bevolking heeft gewekt. De voorzitter van de KVP-fractie, drs. W. K. N. Schmelzer, zei dat het eerste belangrijke element in de houding van zijn fractie het vertrouwen is in de vrije, persoonlijke keuze van onze kroonprin- es, die een volwassen vrouw is met erantwoordelijkheidsbesef en onder scheidingsvermogen. „Ons volk heeft al van haar kwaliteiten leren kennen draagt haar een grote genegenheid toe. Daarnaast is hét, mede met het oog op de positie van de prinses in ons staatsbestel, van wezenlijke betekenis of de regering zich omtrent persoon en familie van de toekomstige verloofde heeft laten inlichten. De mededelingen", aldus drs Schmelzer, „die ik van de mi- r-président heb ontvangen omtrent de persoonlijke integriteit en de kwalitei ten van de heer Von Amsberg en om trent zijn familie acht ik geheel bevi digend. Bij alle andere overwegingen en gevoelens die in dit verband onge twijfeld in het geding zijn, zUn de twee elementen die ik noemde, duidelijk door slaggevend. Ik hoop dan ook van harte, dat onze kroonprinses en haar toekom stige verloofde in en met ons volk een gelukkige toekomst tegemoet zullen gaan. Ik heb de minister-Dresident meegedeeld, dat een wetsontwerp tot goedkeuring van een huwelijk van prinses Beatrix met de heer Von Amsberg in het liebt van het voorgaande de steunvan onze fractie zal krijgen". De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie legde de volgende verklaring af: „Zo juist heb ik de heer Cals mede gedeeld, dat onze fractie haar steun aar de goedkeuringswet niet zal onthouden Enkele leden van mijn fractie willen zich echter hun oordeel nog voorbehouden tot de wet zal worden ingediend. (Het gaat hier om vier vijf leden). Voor alle leden van mijn fractie geldt, dat deze verloving voor ons een moeilijke zaak is. waaraan vele kanten zitten. Wanneer ik dit zeg, houd ik mij verre van elk anti- Duits sentiment en van anti-Duitse ge voelens. die in de discussie rondom dl' vraagstuk naar voren komen. Maar we voelen wij mee met hen voor wie df wonden van het nationaal socialisme nauwelijks geheeld zijn, zo niet onheel baar bleken en die het met deze zaak heel moeiliik hebben. Hun gevoelen Voor ons als politici gelden echter niet alleen gevoelsargumenten maar geldt ook de vraag of het landsbelang met deze goedkeuring gediend is. Daarvooi is niet alleen beslissend hoe de toekom stige echtgenoot van prinses Beatrix zich in 't verleden heeft gedragen maar vooral ook of hij zich in ons volksleven zal weten in te voegen en over de karak tereigenschappen en de mentale instelling beschikt om onze democratische instel lingen te eerbiedigen. De mededelingen van de heer Cals hebben wat deze beide punten betreft veel van onze zorgen weg genomen. Uit hetgeen ons thans omtrent de persoon van de heer Von Amsberg bekend ls, kunnen wij in eer en geweten geen argu menten putten om ons tegen de goedkeu ring te verzetten. Ik wil nog iets verder gaan. Uit da mededelingen van de heer Cals hebben wij zelfe een zekere mate van vertrou wen kunnen putten dat de heer Klaus von Amsberg over de capaciteiten be- Wij hebben daarin dat wij dit vertrouwen hebben, kunnen wij ook in de persoonlijke sfeer prinses Beatrix en haar verloofde onze geluk wensen aanbieden". De WD-fractieleider mr. W. J. Geert- sema zei, dat zijn fractie zich uiteraard verheugt over het feit, dat prinses Bea trix de man heeft gevonden met wie zij verder door het leven wil gaan. „Ofschoon de fractie volledig begrip heeft voor de bezwaren die bij menigen in ons volk leven tegen de heer von Ams berg als echtgenoot van onze toekomstige vorstin, zal de fractie haar medewerking geven aan de goedkeuringswet met be trekking tot het huwelijk van onze kroon prinses. De fractie is tot deze beslissing gekomen op grond van haar vertrouwen in het gezonde oordeel van prinses Bea trix. o.m. ten aanzien van de vraag of haar toekomstige echtgenoot in staat zal zijn zijn moeilijke positie op de juiste wijze te bekleden. De fractie heeft zich bij die beslissing mede gebaseerd op de mededelingen, die de minister-president over de heer von Amsberg heeft gedaan" Gerustgesteld De a.r. fractieleider B. Roolvink merkte op. dat in deze dagen opnieuw blUkt hoe diep de sporen zjjn, die het Duitse optre den in de jaren 1940'45 heeft nagelaten. De a.r. fractie heeft begrir voor het feit. dat er over de op handen -Unde gebeur tenissen genuanceerd in ons volk wordt gedacht. Echter moet niet worden geten, dat de bevrijding al weer twintig jaar achter ons ligt en dat wü leven onder geheel nieuwe verhoudingen. Ook West- Duitsland is lid van de Navo. Wij moeten ons. aldus de heer Roolvink. niet laten voortdrijven op onze gevoelens van tijdens en kort na de oorlog. De a.r. fractievoorzitter merkte voorts op, dat de gegevens, die de minister-pre sident over de heer von Amsberg en over zijn familie had verschaft, in hoge mate geruststellend waren. De fractie ziet cn ander dan ook met vertrouwen tege moet, temeer ook omdat zij vertrouwen heeft in de persoonlijke keuze vi kroonprinses. De heer Claus von Ams berg moet een faire kans hebben om zich een plaats in ons volksleven te ve ven. Tenzij er nieuwe gegevens bekend worden, die een ander licht op de situatie werpen, zal de gehele fractie me ken aan de totstandkoming van een goed keuringswet. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen, die ir. Beernink als voorzitter van de c.h.- fractie vervangt, begon met haar dank baarheid uit te spreken over het feit, dat prinses Beatrix haar levenspartner heeft gevonden. Natuurlijk heeft ook .h.-fractie er begrip voor, dat som migen het moeilijk met deze zaak heb ben er zijn wonden, die nooit geheeld kunnen worden maar de mededelingen premier Cals hebben groot vertrou- ingeboezemd. Daarom leeft er vreug de bij mij en bij mijn fractie, aldus de freule, en zullen de ontwerpen van de wet tot goedkeuring van het huwelijk en de naturalisatie van de heer Von Amsberg met welwillendheid worden herwogen. Het allerbelangrijkste vond jkvr. Wtte waall van Stoetwegen, dat de a.s. ver loofde van de Kroonprinses zelf begrijpt hoe moeilijk het voor de Nederlanders hem te accepteren. Dit is, zo zei z(j, *cr bemoedigend verschijnsel. Voor haar stond het vast. dat het kabinet zich zeer uitvoerig heeft georiënteerd. De heer Jongeling (GPV) gaf toe. dal hij aanvankelijk van zeer gemengde ge voelens vervuld was geweest. De minis ter-president was er evenwel in geslaagd veel bezwaren weg te nemen. Voor zover thans een oordeel kan worden uit gesproken. zijn er voor hem geen door slaggevende bezwaren om zijn stem aan goedkeuringswet te onthouden. Het zal helemaal van de heer Von Amsberg afhangen of het hem lukt zich een plaats in ons volksleven te veroveren. Het zal moeilijk zijn, maar mag niet bij voorbaat onmogelijk worden geacht. De heer Bakker (comm.) volstond met de mededeling, dat hij tegen een over haaste besluitvorming is. Ons volk moet niet door vraagstukken van staatkundige aard overdonderd worden. Tegen monarchie De heer Lankhorst trok sterk de dacht met zijn mededeling, dat volgens de PSP de monarchie uit de tijd is. Z(j is, zo verklaarde hij, niet |n overeenstem ming met de democratie en betekent voor degene, die het koningschap moet vervullen en voor diens gezin, een bijna niet meer leefbare positie. De wijze, waarop koningin Juliana haar functie als staatshoofd had vervuld, maakte een uitspraak over de monarchie niet opportuun, maar de moeilijkheden rond prinses Irene en de thans hier en daar aan het licht tredende verontrus ting over prinses Beatrix hadden de PSP gedwongen nu een duidelijke uitspraak te doen. De heer Lankhorst wees er nog op, dat Claus von Amsberg op jeugdige leeftijd door zijn ouders vanuit het veilige Tan ganyika voor zijn opvoeding naar het na- tionaal-sociaListische Duitsland was ge stuurd en tot het einde toe deel had uit gemaakt van de strijdkrachten, die het nationaal-socialisme verdedigden. Ten slotte sprak de PSP-fractieleider de t uit, dat prinses Beatrix en de heer Amsberg het geluk zullen vinden, dat zü van hun verbintenis verwachten. De heer Van Dis (SGP) verklaarde, dat ook zijn fractie geen overwegende be zwaren tegen de verloving had. Hij sprak de hoop uit. dat de heer von Amsberg zich eenzelfde plaats in ons volksleven zal verwerven als prins Berohard voegde daaraan de bede toe. dat God Zijn zegen over de verloving zal gebie den. De heer Koekoek (B.P.) had er ze hij „echt plezier" in. dat prinses Bea trix nu tot een keus was gekomen. De vraag of de Boeren hun stem aan een goedkeuringsontwerp zullen geven, be antwoordde hij voorlopig met .,ja". sinds 1961 globaal mot 25 pot. geste gen. Het bedrag, dat vanaf 1965 nog moet worden geïnvesteerd, kan (voor lopig) worden gesteld op f 2.5 mil jard. Vierde T.H. Het lijkt waarschijnlijk, dat de vierde techniisehe school eest na 1970 haar poorten zal openen. Binnenkort zal een studiecommissie wonden inge steld, die zich in de eerste plaats zal beraden over de plaaitskeuze in N-Holland). De Academische raad vindt, dat er opnieuw aandacht moet worden be steed aan de eventuele invoering van de rangen van toegevoegd-hoogleraar en junior-hoogleraar. Markt- en visserijberickten Markten BARNEVELD, 24 juni Coöp. Veluwse EierveSllng Ede. Aanvoer 754.369 stuks, han del redelijk Prijzen (in guldens per 100 stuks)38-56 gram 6.60—13.06. 56-62 gram 13.0813.87. 82-66 gram 13 05—14.08. 68170 gram 14.0714 32, eenden-eieren aanvoer 2984 stnks prijzen 64-74 gram M .57—12 90. BARNEVELD. 24 juni Eiermarkt. Aan voer 2.060.000 stuks, handel in grote eieren kalm, in kleine redelik 45-55 gram 8 50— 12 60. kg-prijs 1 89—2.29, 59-65 grar 14. kg-prijs 2.25-2.15 slachtkippen 1.70—1,90. sl ach (kuikens 1.551.65 per kg. BARNEVELD. 24 Juni Vartcensmartrt Aanvoer 132 stuks handel rustig, biggen 6470 gulden per stuk. DELFT. 24 juni Veemarkt. Aanvoer: 148 varkens, 5Ll biggen, 40 lammeren. Prij zen: drachtige zeugen 350450. magere var kens 22 20 per fcg levend gewicht, biggen 5565. lopers 90—115. weidel aromcren 90— 110. schrammen 7080. Handel kalm GOUDA. 24 juni Kaasmarkt. Aanvoer 129 partijen le kwaliteit 3.12—3.19. 2e kwali- kwaliteit 313—332. han- Veemarkt Aan- „ask al veren. 1401 vette kalveren. 1088 nuchtere kalveren 73 schapen, 29 geiten. 31 fokzeugen, 375 slacht - 1lammeren. 1918 biggen. 621 ken 6253*5. nuchtere kalveren of mesterij 120—260. weideschapen 80—120» lammtren 60—90. drachtige zeugen 340550, bigen 54—70. Per kg geslacht gewicht: slachtrunderen extra kwaliteit 4.55—4.70. I 4 054.45, II 3.70—3.90. HU 3.45—3 65. vette stieren 3.85—4 30. worstkoeben 3.40—3 55 Per kg levend gewicht: vette kalveren I 2.95—3 30. H 2.73—295 IH 2.50—2.70, nuch tere slachtkalveren 1.35—1.65, slachtzeugen I 1.55—1.60. n 1.45—1.52. vette schapen 115 155. vette lammeren 90125. LEIDEN. 33 juni Groenteveiling: eard- 11—61, sla 9-25. bospeen 80—U* kro- Groenteveillngwaspeen Al 17.30—19 50, AH >0—2.10. tuinbonen 40 rabarber 15—20, ilotten 9—10, sla I 10—22. n 5—ao, ^>inazie tomaten 1.80—4 70. bosuien 11—14e poot- en 18. radijs 22—28. selderij 11—19. peter- He 15—J9. bonenkruid 68. kervel 15. rdbeien 1200 gram) 52. Aanvoer: was- en 5000 kg. bloemkool 2000 stuks» bos on 3000 bos. sla 35.000 stuks. RIJNSBURG. 23 Juni Groentevelllngi kassnijboi len 1.25.l.so. a doperwten 6070, 50—1.16. tuinbonen 39—47. ipdoppers 85—90. glas- miuijvic va11D zA10, postelein 43—62, rabarber 13—18. waspeen 64—69. stek 68. augurken ongesorteerd 83. alles per kg. tomaten binnenland A 3.303.70 B 3 40i C 2 302 40. bonken 2.60, alles per bakjè var» 8 kg sla A 17—20. B 10—14. C 4—8. kom kommers 13—20, bloemkool A 76—97. B 54 —71. C 30—47. stek 13—22. alles per stuk; bospeen 52—70. stek 10—29. boeuien 9 ra dijs 16. selderij 11—16, bossjalotten 9 bos- kroten 32. alles per bosje; stoofsla 1.10— 1.50 per kist; aardbeien 54—80. idem klein 32 per doosje. Exportveiling: komkom mens AA 3912 A 36. B 33. C 30 D 13. per stuk: idem krom 23 per kg; tomaten A 4 30—4.60 B 4 30. C 3 90, CC 2 30—2 50 per IJM 206 en IJM 207—180. Prijzen- jeSharing klein 59—150. groot 112—131. SCHEVENTNGBN, 24 juni Viaserljbe- richt. Vangstberichten uit volle zee in kantjes: SCH 6—5 SCH 118-thutMtomend nog 95 mijl. SCH 195—thuisetomend nog 135 mijl. SCH 40—12. SCH 167—12. SCH 15—25. SCH 19—25. SCH 104—niet gevist. SCH 159— thuisstomend nog 175 mij!. SCH 324—25 SCH 87/—20. SCHEVENINGEN. 2* juni ViJeerijbe richt Totaal aan de markt: 300 kisten verse haring. 6o kisten makreel, 275 kisten schel vis. 270 kisten kabeljauw. 800 kisten schol. 110 kisten wijting. 45 kisten diversen. 6400 kg tong en tarbot. 240 kantjes gezouten ha ring. 50 kantjes gezouten makreel. SCHEVENINGBN, 24 juni Visserljbe- richt Besommingen kustvissers in guldens: SCH 67—930. SCH 35—6470. SCH 144480. SCH 12—1130, TH 44—165. TH 37—1060. KW OD 191430 en 8 Go er esc schokkers met 41410 aan verse vis. Garnalenaanvoer 206 kg. Notering; handelsgarnalen 2 46 per kg IJMUIDEN, 24 juni Besommingen in guldens KW 1718740. —KW 325-9500. KW 109—1140. KW 188—2200 IJMUIDEN. 24 juni Nagekomen besom mingen: KW 100—2500. KW 110—2520 IJMUIDEN. 2| juni Prijzen per kg heilbot 4—2.40. gr ting 6 59—5 98. grm teng 5.68-5.18. kim tong 6.83—5.96. kl tong I 8 02—7. H 6 66—6 18. tarbot I 5—3.70. zakn 6.20—5 20; per 50 kg: tarbot IV 154—114, gr schol 56—53. grm schol 5552. kim schol 58— 52. kl schol I 72—52. H 56—26. schar 31. verse haring 43—14.40. makreel 31 15. kim schelvis 28. kl scheluvls I 31. II 22—10. wijting 23— 10.50, gr gul 36—32 midd gu) 44-23. kl gul 34—15. kl haai 14—7. ham 142. kl koolvls ?«.vart 2815. kl rode poon II 3916; per 125 75—80. gr leng 61. Aanvoer 5170 kisten kg: gr kabeljauw 300—98. gr koolvls zwart VLAARDINGEN 24 Juni Viwerijbe- richt. VL 116 met 156 kantje* haring. VL 12l met 156 kantjes en een aantal kisten Gerard Den Brabander wordt gehuldigd AMSTERDAIH De dichter Gerara den Brabander wordt 3 juli 65 jaar. Een comité, bestaande uit Freek van den Berg. Joop Berrier. mevrouw ars. D. 1 Eringa. Ed Hoornik. Geert Lubberhui zen. prof. dr Jac. Presser. B. Suermond» en Theun de Vries, bereidt een huldigin-g voor tijdens een op die dag (in de kan toren van de Bezige Bij) te houden re ceptie. In het najaar zal hei verzamelde werk van de dichter verschijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11