Lasten lange verpleegtijd niet individueel te dragen Meer sterfgevallen door longkanker Liever behandeling dan kosten verzekeren Lucht vervuiling belaagt uw huid! Optreden van stimtteani ontraden Verkeerssituatie in de grote steden chaotisch Chefarine „4" Economie en Financiën Nieuw record woningbouw NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 22 JUNI 1965 S.E.R.: wetgever moet optreden (vervolg van pag. 1) DEN HAAG De bestaande mo gelijkheden van verzekering tegen geneeskundige risico's vertonen la cunes, die in hoofdzaak betrekking hebben op het ontbreken van dek king der risico's van langdurige verpleging en behandeling. Het is gebleken, dat deze risico's niet op vrijwillige grondslag te dekken zijn. Er daarbij van uitgaand dat de fi nanciële lasten van langdurige verpleging en behandeling door na genoeg niemand individueel te dra gen zijn, meent de Sociaal-Economi sche Raad dat er voldoende grond slag bestaat voor een optreden van de wetgever opdat deze risico's ge zamenlijk worden gedragen. Met de verschillende vormen van de ziekenfondsverzekering is voor groot deel van de bevolking (per 1 ja nuari 1963 ca 72 procent) een voorzie ning in de financiële lasten neeskundige risico's verkregen, die ten dele ook zware risico's omvat. De zie kenfondsverzekering laat in hoofd zaak echter langdurige verpleging on gedekt, aldus de S.E.R. in zijn advies aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. Het deel van -de be volking dat niet onder de verplichte ziekenfondsverzekering valt en niet tot de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring en de bejaardenverzekering kan toetreden, heeft in ruime mate gebruik gemaakt van de door de ziektekosten verzekeringen geboden mogelijkheid, zich tegen financiële gevolgen var geneeskundige behandeling en verzor ging te verzekeren, met name voor zware geneeskundige risico's als zte- kenhuisverpleging en poliklinische svecialistische behandeling. Ook in deze verzekeringsvormen echter is de langdurige verpleging in belangrijke mate ongedekt. Nieuwe dekkingen De S.E.R. meent daarom, dat de vol gende verstrekkingen onder de werkings sfeer van een voorziening tegen geneeskundige risico's zouden moeten worden gebracht, waarbij de raad slechts Onbestendig DE BILT Het mooie zomerweer van gisteren met middagtemperaturen van omstreeks 25 graden Celsius heeft zich maar korte tijd kunnen handha ven. Al in de loop van gisteravond verscheen een storing met enkele lo kale onweersbuien boven ons land, waarmee een nieuwe periode met on bestendig weer een aanvang nam. Dit hangt samen met westelijke winden op de oceaan, zodat daar aanwezige storingen gemakkelijk tot West-Europa kunnen doordringen. Een van deze trok vandaag, vergezeld van regen,- over Engeland naar de Noordzee, ter wijl een volgende depressie, op onge veer 1000 km ten westen van de Britse eilanden gelegen, tamelijk snel naar het oosten bewoog. Het ziet er naar uit, dat de laatstge noemde storing het weer in Nederland morgen zal beïnvloeden, zodat er regen moet worden verwacht, terwijl de wind zal toenemen uit zuidelijke rich- HOOGWATER SCHEVENINGEN 23 juni: 928 v.m.; 21.54 nm Woensdag 23 juni: zon op 4.20, 21.04; maan op 1.24, onder 13.58. Dinsdag 29 juni: nieuwe maan. Strandverwachting De depressie die vandaag van naar de Noordzee trekt met reigen en veel wind, wondt morgen gevolgd door een rug van hogedruk Overwegend droog met opklaringen. Afnemende wind tussen zuid en zuid- wast. In de middag 16 tot 18 graden, zee water 14 graden. Vooruitzichten: na tijdelijke verbete ring na morgen opneuw onlbestendig. globale indicatie meent te u.^-.en Verpleging in erkende ziekenhuizen na afloop van het eerste jaar (obser vatie, onderzoek, behandeling en ver pleging van lichamelijk- en geestes zieken en klinische revalidatiebehan- deling). De raad tekent hierbij aan dat het aantal gevallen van ziekenhuisver- pleging van lichamelijk zieken, waarvan de opnameduur een jaar overschrijdt, relatief zo gering is dat het geen bezwaar zou ontmoeten dit risico evt. volledig door de bestaan de ziekenfonds- en ziektekostenver zekering te doen dekken. Het percen tage geesteszieken, waarvoor een langdurige opname noodzakelijk is, is daarentegen aanmerkelijk groter. Daarom meent de raad dat dit risico (na afloop van het eerste jaar) ion elk geval wèl door de nieuwe ziening moet worden gedekt Ook de sanatoriumverpleging moet volgens de S.E.R. onder deze verstrekking worden gerekend. Behandeling, verzorging en verple ging in inrichtingen voor lichamelijk- en geesteszieken, zowel volwassenen als kinderen, waarbij het verzorgings element veelal overweegt of althans de medische zorg niet centraal staat. In deze inrichtingen moet ook op neming op andere dan strikt medi sche indicatie mogelijk zijn. Aangezien het verblijf in deze richtingen overwegend lang van duur is, acht de S.E.R. het doelmatig deze verstrekking volledig (dus niet eerst na afloop van een jaar) onder de voor ziening te brengen. Eventueel aange past onderwijs zoals bijv. voor lichamelijk en zintuigelijk gebrekkigen moet volgens de raad evenwel ge heel voor rekening van de overheid komen. Wat de poliklinische verstrekkingen betreft, meent de S.E.R.. dat deze voor geen van de onder 1. of 2. genoemde gevallen in de nieuwe voorziening moeten worden opgenomen, o.m. om dat de financiële consequenties daar van niet zijn te overzien. De poliklini sche specialistische hulp voor geestes zieken hoort volgens de raad in begin sel in het ziekenfondspaikket thuis. De leden van de Sociaal-Economische Raad zijn van mening, dat zowel de zie kenfondsverzekeringen als de ziektekos tenverzekeraars de him thans toevallen de taken in het algemeen op bevredigen de wijze verrichten en dat het daarom niet nodig is om terwille van de nieuwe voorziening ingrijpende wijzigingen in het huidige bestel tot stand te brengen. De historisch gegroeide situatie kan in hoofdzaak intact blijven. Centraal beleid Uitvoerig heeft de raad zich ook be zig gehouden met de wijze van uitvoe ring van de nieuwe volksverzekering, waarbij vooral overwogen werd in hoeverre de ziekenfondsen en ziekte kostenverzekeraars daarbij zouden kunnen worden ingeschakeld. De con sequentie hiervan zou zijn dat bij de uitvoering ongeveer 200 organen wor den betrokken. Daarom dient naar het oordeel van de S.E.R. een centraal beleid te worden gevoerd voor ten minste de volgende taken: het stellen van eisen, ziekenhuis of een inrichting moet vol doen om voor erkenning in aanmer king te komen: het creëren van een zo groot mogelijke waarborg voor gelijke rechtsbedeling door indicaties vast te stellen voor op name in elke categorie: toetsing van het niveau der verpleeg- prijzen. De S.E.R. acht het vaardbaar, dat de verpleegprijzen van één bepaald ziekenhuis of inrichting uiteen zouden lopen al naar gelang het orgaan waarbij de ter verpleging op genomen verzekerde Is aangesloten. (Uiteraard zullen de tarieven van ver schillende inrichtingen wel uiteen kunnen lopen). In het centraal orgaan zouden zitting moeten hebben vertegenwoordigers organisaties van werkgevers, werknemers, zelfstandigen, ziekenfondsen, ziektekos tenverzekeraars, ziekenhuizen en inrich tingen en deskundigen op het gebied de volksgezondheid, terwijl de over heid vertegenwoordigd zou dienen te zijn door raadgevers. Van de zijde van C.N.V. is bepleit, dat de oprichting Kamer by de Ziekenfondsraad verre te verkiezen zou zijn boven een geheel euwe instantie. Kwaliteit De raad heeft in het advies aan de minister zijn voorkeur uitgesproken voor aanspraak op de geneeskundige behandeling en verzorging zelf bóven een vergoeding van de kosten daarvan. Het voordeel hiervan is nL, dat t wege de verzekering aan de kwaliteit de behandeling eisen .kunnen worden gesteld. Dit stelsel vereenvoudig- boven dien de financiële afwikkeling, daar de verzekerde zelf niet behoeft te worden ingeschakeld. De S.E.R. meent echter dat zij die een behandeling of verzorging wensen, die uitgaat boven hetgeen wege de verzekering wordt verstrekt, de vrijheid hiertoe moeten behouden bijv, door verpleging in een „hogere klasse", waarbij de extra kosten door de vei- zekerde zelf worden vergoed. Zes procent dopt eigen boontjes (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Sociaal-Eco nomische Raad heeft in zijin advies een opsomming gegeven van het aantal Nederlandera, dat op een of andere wijze bij een ziektekosten verzekering is aangesloten. De meest recente cijfers zijn die van 1 januari 1963. Daaruit blijkt, dait toen 8.565.000 personen bij een algemeen ziekenfonds waren aan gesloten en wel 6.065.000 voor de verplichte verzekering, 1.820 000 voor de vrijwillige verzekering en 680.000 voor de bejaarden verzeke ring. „Particulier" verzekerd wa ren 1.844.000 personen en ca. 722.000 personen waren aangesloten bij de diverse ziektekostenverzekeringen voor overheidspersoneel Totaal verzekerden ca. 11 132.000. De bevolking telde op i januari 1963 ongeveer 11 889.000 personen, zodat er ca 757.000 personen wa ren, die öf volledig zelf het fi nanciële risico van ziektekosten droegen of die dait risico op an dere wijze hebben gedekt. De S.E.R. concludeert uit deze cijfers dat ten hoogste 6 procent van de bevolking de financiële laster» van geneeskundige behandeling zelf draagt- Redenen daarvan kunnen zijn: een goede of slechte finan ciële positie, principiële bezwaren of onderschatting van de zwaarte van het risico. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Frankfort Müncheo Locarno Wenen Innsbruok Belgrado U a Ëc £a Zh bew 1. bew g>l bew Hwl gh bew k gh bew r 3 zw bew h bew VN 5 n 2 spsüu zW 2 windstil zzo 2 z windstil nnw 6 h bew^ n 2 windstil windstil windstil windstil li! Ui 24 14 0 1 28 14 0 27 16 13 (Advertentie) Miljarden vuildeeltjes dringen in de poriën van uw huid. Wegwas sen? Onmogelijk, want elke zeep vormt met hard..water kalkzeep, die de poriën verstopt, 't Vuil wordt „vastgemetseld". Uw huid verstikt. Verliest zijn frisheid. Gelukkig dat er nu Du-Ny is! Iets totaal nieuws. Du-Ny vormt geen kalkzeep en reinigt tot diep in de poriën. Wat een verrukkelijk fris gevoel. Uw huid kan weer ademen, leeft op, wordt jong en soepel. Was u, baad en douche met Du-Ny! En zie hoe mooi ook uw haar wordt als u 't met Du-Ny wast. Dr. Meinsma. campagne had resultaat AMSTERDAM Uit voorlopige cijfers van het C.B.S. blijkt dat in 1964 het aantal sterfgevallen ten gevolge van longkanker opnieuw is toegenomen. Deze stijging betrof voornamelijk mannen. De longsterf- tekanker is bij vrouwen niet verder gestegen. Deze mededeling deed dr. De Koningin bracht gisteren en vandaag een werkbezoek aan stad en provincie Groningen. Hier een beeld van maandag, toen de senziekenhuis bezocht. We zien haar hier in de dieetkeuken, waar zij voorgelicht werd door zr. Wil Neuteboom Arnhems gem eenteraadslid ARNHEM Het Arnhemse gemeente raadslid mr, J. Hekkelman (soc.) heeft bezwaar tegen het optreden van het Amerikaanse stuntteam Blue Angels tij dens de luchtshow op 30 juni in Arnhem in het kader van de NAVO-taptoe. In een advies aan het gemeentebestuur herin nert hij aan het recente ongeluk op Woensdreoht en hij vraagt het gemeente bestuur indien geen afdoende veilig heidsmaatregelen kunnen worden ge troffen dit onderdeel dan wel de gehele show te laten vervallen Onderzoek dood 4-jarig meisje DEN HAAG Het onderzoek naar de doodsoorzaak van het vierjarige meisje Nicoliene S. uit Slootgaard, dat donderdag plotseling overleed, is nog niet afgesloten. Zaterdag was gemeld dat het onder zoek geen aanleiding had gegeven bot het instellen van een gerechtelijke ver volging en dat men aanneemt dat hei meisje niet door vergiftiging om het leven is gekomen. Naar politie en jus titie thans meedelen is dit niet juist De doodsoorzaak is nog niet bekend en het onderzoek wordt voortgezet. Straatrovers slaan man in R'dam dood ROTTERDAM Vannacht is oo de Westzeedijk in Rotterdam de 40-jarlge Joegoslavische chauffeur Makissimovlc Radomir. door straatrovers neergeslagen en zodanig verwond dat hli vanmorgen in het ziekenhuis is overleden. Het slachtoffer was met een landge noot van een café op weg naar huls toen het tweetal werd aangehouden door twee mannen, vermoedelijk kleurlingen. Dezen vroegen om geld en toen de Joe* goslaven weigerden, werden zü aange vallen. Nadat Radomir tegen de grond was geslagen, riep zijn maat om hulp. De aanvallers wisten te verdwijnen. De aanvallers bleken nog kans gezien te hebben het slachtoffer te beroven van zijn geld. L. Meinsma, hoofd van de kanker- registratie en voorlichting, gisteren op een persconferentie te Amster dam. Dr. Meinsma verklaarde dat de cam pagne tegen het roken van sigaretten tot nu toe goede resultaten te zien geeft. Hij betoogde dat de sigaren- en sigaretten- consumptie in de eerste vier maanden van 1965, vergeleken met dezelfde pe riode in 1963 met 13 procent is gedaald. Dr. Meinsma meende, dat het Econo misch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf ten onrechte de indruk had gewekt dat het sigarettenverbruik de laatste maanden is gestegen. Dit insti tuut had, aldus de spreker, de geldooi- zet tot uitgangspunt genomen. Gelet op de bevolkingstoename, alsook op de ver schillende prijsverhogingen voor sigaret ten en sigaren, meende hij uit de cijfers van het C.B.S. te kunnen afleiden dat de verandering der rookgewoonten die in 1964 is ingezet, een duurzaam karak- ter krijgt. De nieuwe gegevens over de long- kankersterfte moeten, aldus dr. Meins ma, een waarschuwing zijn voor ieder die nog sigaretten rookt en daarbij inhaleert. Hij deed op hen een beroep opnieuw ernst te maken met pogingen het roken op te geven of over te gaan op pijp of sigaar. Alleen door het inhaleren te laten worden, aldus dr. Meinsma. Jaarverslag ANWB concludeert: Pleidooi voor „tweede woning" DEN HAAG Ofschoon de ANWB door hot Rijkswegenfonds een zeker vertrouwen heeft in de uitbouw van het wegennet, minder vertrouwen heeft de bond, blijkens het jaarverslag over 1964, in het tijdig financieel mogelijk maken van stedelijke verkeersvoorzieningen. De bond noemt de verkeerssituatie in grote en middelgrote steden chaotisch. Door het ontbreken van geld blij ven verkeerstechnische voorzieningen, berekend op de snelle toename van het verkeer achterwege. Geen der ACADEMISCHE EXAMENS N Dalmulder de heer G Pie M Aan de rijksuniversiteit voor de examens: kand. eco- heer M M Stefanski (Am- ct economie: de heren A P 3 Lipmann (Amsterdam) (Amsterdam): W Verwer geschiedenis: de he- i H A Diederiks, E O G Hnitsrti; APE Kover. H Burger en R H A J Maar- ter» (Amsterdam) AMSTERDAM Aan de V U zijn ge slaagd voor het seml-artsexamen-. E J theologie: A J i (Haarlem). W de J L 't Hart (Pernis) heer E L Helns (Amsterdam): kand. rechten: mej. Bloem (Amsterdam): kand. fys. geoe mej W H Metz en de heer J J De! 'Amsterdam); kand soc. geografie: de heer aardrijkskunde: de heren J Th d (Groninger» en J W Pssellnk (Larei soc aardrijkffcunde: de heren JAS Fran sen (Beek) en R R Smit (Assen); bevorderd tot tandarts: de heren C J Frederiks (Gro ningen). A Hagedoorw (Groningen), E A Laban (Klaaswaal) en E Meljler (Gronin gen). kand economische wetenschappen: de heren JAP Bosman (Nijmegen). K Sik- kema Zevenhuizenen J Visser (St. Ja- schapper HHp doeHHHHPHMi de heer E F Berkhout (Apel- Frans MO A: de dames H C H de Graaf (Schagenh Jkvr E R Altlng J^AmokMZ i Geusau (Assen' kunde: de heren G V Berlijn (Rotterdam). W G van Kesteren (Leek) en G L Schmitz du Moulin (Groningen) ROTTERDAM Aan de Nederlandse nomische hogeschool zijn geslaagd in de tanvullende laureaat): mej. E R Hoelofsen (Haarlem) mej. P W Knoéster (Den Haag). ROTTERDAM Aan de Nederlandse eo nomische Hogeschool zijn geslaagd in faculteit rechtsgeleerdheid; kand.: mevr. de Leve-Haagman (Rijswijk) en de heri R A Fokma. J G Kerkhof. T van Dier C P Delormc, P A Arlman allen uit Rotte dam en A C P Künzli uit Zutphen. UTRECHT Aan de rijksuniversiteit z«n geslaagd voor de examensdoet. rechtsge leerdheid: mej. C J M van den Berg (Groe- de heer N J Westdijk (Arnhem rechv ting; mej. 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nóg beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. N.S. neemt proef met „rolwagen" UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen zullen in samenwer king met Philips en Van Gend en Loos overgaan tot de aanschaf van een zogenaamde „rolwagen". Dit transportmiddel is speciaal ontwor- kan"^ié' longkank'er'-^pidemie 'beperitt P™ h<* *>el ^Tijtuigen en wagons over de weg te vervoeren. Van Dorp handhaafde i laude (Oosterbeek) doet. theologie: de heer I J Oosthuizen (Utrecht): prop. niet-westerse sociologie; de heer D de Goede (Rotterdam); kand niet- westerse sociologie: de heer W M Floor (Utrecht); dierenarts: de heren H H Lensing (Amersfoort», J Koopmans (Joure), G A van Ex el (N'ijverdal). J A H van Lieshout (Tilburg). M J P Vermooten (Utrecht): kand. Franse taal- en letterkunde: mej. E Nelson (Dordrecht), mej. M Verhaar, cum laude (Utrecht): doet. Franse taal- en let terkunde- mei A J Oosterdijk (Nijmegen), mej R N Tomescn (Utrecht), mej. A Otten (Zwolle): kand Ned. taal- en letterkunde: de heren K I Nauta (Utrecht). H G de Boois (Utrecht): semi-arts: de heren P Haringsma (Utrecht), W de Jong (Vianen). mej. S C Tedirig van Berkhout (Oegstgeest) arts: de heer H C B Weijerman (Den Haag) UTRECHT Aan de rijksuniversiteit zijn geslaagd voor ae examens: kand. so ciologie. mej A J D J van de Klmmenade (Mierlo). de heren A H van der Zwaan (Helcnavecn). J M A Phülpoom (Utrecht) incidentele verbeteringen draagt bij tot verbetering van het geheel. Het jaarverslag wijst op de Duitse moge lijkheid voor gemeenten om op grond van een algemeen verkeersplan rijks subsidie te verwerven. Dat zou in ons land ook zo moeten zijn. meent de ANWB. In de loop van dit jaar zal het wegwijzersysteem voor E(Europa-we- gen en N(Nederland)-wegen geheel gereed zijn. Recreatie Op het punt van de recreatie zegt het verslag o.m., dat de overheid zich niet langer negatief tegenover de „tweede woning" kan opstellen. Daar voor behoren goedbeplante marginale landbouwgronden beschikbaar te ko- mcn- j De ANWB groeide verleden jaar 565.000 tot 645.000 leden. De wegenwacht groeide van 410.000 tot 478.000 leden. De belangstelling van ANWB-leden voor een vakantie in Italië nam tus sen 1962 en 1965 af van 26,9 tot 21,3 percent. Italië bleef aan de kop staan met Duitsland op de tweede en Oosten rijk op de derde plaats. Frankrijk zakte van de derde naar de vierde plaats. Dc belangstelling voor Spanje, Joegoslavië, Oostenrijk, Zwitserland en de Oost-Europese landen nam toe- heer P K Schot (Rot- ruei-westerse sociologie: de Ing iDoorn): doet culturele heer R Sciple (Baarn); theologie: de hei ----- doet. heer K H Ze^ antropologie- P Pannekoek (Aalsmeer). PROMOTIES AMSTERDAM. Gem Univ. - Geprom< tot doctor in de rechtsgeleerdhei J E D M Thiel nieuwe opvattingen Promotor prof. 'Gepromoveerd tot doctor I W. H. P. Römer (Baarn) c Königshymn* Spanjaarden leren veilig fietsen BREID A Honderdtwintig Spaanse arbeiders gaan leren hoe ze veïlig op de fiets door het Bredase verkeer naar de Hero-conservenfabriek kunnen kennen- Prof. Steenkamp lid Eerste Kamer DEN HAAG Prof. P A. J. M Steenkamp uit Uithoorn ils benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer (vac.-wijlen J. H. M. Derksen, KVP). Hij heeft deze benoeming aanvaard. Prof. Steenkamp (40 Jaar) is directeur van de U ithoornse conservenf abrieken. Sinds vorig jaar ls hij commissaris vai KLM. Hij is buitengewoon hoogleraar in het sociaal recht aan de Technische Ho geschool in Eindhoven. Prins Bernhard naar militairen in Duitsland Prins Bernhard is gisteren per vlieg tuig vertrokken voor een bezoek aan de Nederlandse strijdBcaohten. die in Duits- lan zijn gelegerd. De Prins die deze spectie- en oriëntatiereis maakt in hoedanigheid van inspecteur-generaal van de Koninklijke landmacht, keert morgen naar Nederland terug. In het ziekenhuis te Terneuzen is de 45-jarige H. Herrewijers uit Koewacht overleden. Woensdag viel de man, die ir dienst was by de Nederlandse stifstof- maatschappij in Sluiskil, in de zwavel- zuurfabriek in een kuip met zuur liep ernstige brandwonden op. PERSONALIA Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H M. L. Lommen, wet houder van de gemeente Veolo. dividendpercentage DEN HAAG De jaarvergadering in de N.V. vil. G. C. T. van Dorp heeft liet voorstel van een aandeelhouder om het dividend tot VU te verhogen met 207 tegen 22 stemmen verworpen en het bestuursvooi-stel van 5'AVo goedge keurd. De directie voerde aan, dat de fiscale voordelen nodig zijn om de open reserves te versterken. Dank zij de af- schrijvingspnlitiek, waarbij aandeelhou ders niet verwend zijn, is men het ver lies in Indonesië te boven gekomen. De gebouwen zijn ingebraoht in de 100V» dochter N.V. Vador. Men staat r»u voor de keuze: uitbreiding, verbouwing of een nieuw gebouw. Op de panden is nog geen bod gekomen. Wel heeft het rooms katholieke ziekenhuis aan het Westeinde belangstelling getoond voor de gronden aan de Warmoezierstraat. Het stijgings- percentage van de cwnzet in de eerste 5 maanden was even groot als een jaar tevoren maar de tweede jaarhelft geeft doorslag. De uitvoer naar Indonesië heeft in 1965 reeds het totaal van 1964 over troffen. Er zijn geen orders uit Indonesië meer in portefeuille. De omzet op Cu racao is zeer bevredigend gestegen. Frans Beeren slaat dividend over WEÉRT De Tricotagefabrieken voorheen Frans Beeren en Zonen slaan het dividend over (vorig jaar 7%). Het geconsolideerde bruto-resul taart goederen was f 16.09 (13,4) miljoen, deelnemings- bate f 207.670 (136.473), diverse baten f 86.822 (112.366). doch na afschrijvingen, indirekte en algemene kosten was de winst slechts f 255.448 812.951). De moeilijke toestand in de textielnijverheid noopte tot extravoorzieningen voor voor raden. De afschrijving op voorraden ad f 634.564 (78.150) heeft de liquiditeit sterk doen dalen, evenals de investerin gen. Voorts stegen de personeelskosten 26*/«. De geldomzet nam 13% toe, de bin nenlandse 10%, de uitvoer 18*/«. Door het marktJbeloop in Zuid-Afrika juiste ogenblik gekomen voor oprichting an een tweede bedrijf te Hammersdale n samenwerking met de Industrial De velopment Corp. Hierdoor zal men jaar lijks de omzet 10*/» kunnen verhogen. De nieuwe gebouwen en installaties kunnen maart 1966 in gebruik komen. De I.D.C. leent de gelden op zeer voordelige voor waarden en de regering geeft een be langrijke belastingverlaging. In de eerste vier maanden van 1965 was de omzet 5 lager dan een jaar tevoren maar 30% hogr dan twee jaar geleden. Als de markt zich voor enkele delen van bedrijf herstelt mede door beperking invoer uit Hongkong zal 1965 niet ongun stig zijn. Ond. Levensverzekering VGravenhage DEN HAAG. De Onderlinge Levens- verzekering Mij. 's-Gravenhage boekte in 1964 f 82.9 miljoen aan nieuwe le vensverzekeringen tegen f 28.1 min. val zodat het verzekerd kapitaal f 100.2 (vorig jaar 46,2) min vooruit ging tot f 623.7 min., waarvan f 523 5 min kapitaal en f 10 min. renteverzekering. De premieën eigen rekening beliepen 16.43 (15,12) min., waarvan 0.66 min koopsommen, interest f 5.87 (5,38) min., opbrengst vaste eigendommen f 0.91 (0,81) min., tegen vermeerdering premie reserve e.r. f 8,25 (7.67) min. tot f 122.8 min. op basis van 3»/» tegen 4.89 (4,81)% gekweekte rente uitkeringen f 5.62 (4,93) min., afkoop f 0,79 (0.75) min. onkosten f 5,87 (5,21) min. De beleggingen bedra gen: Vaste eigendommen f 9.9 (9.9) min., hypotheken f 22,7 (20,7) mlD., effecten f 10.1 (10.3) min., schuldbïkentenissen f 80.9 (70) min., polisbeleningen f 2.2 (2.2) min., van totaal f 144.1 (132,8> min. De winst is f 2.71 (2.7) min.. f 250.000 reservering bouw hoofdkantoor en f 1 min. bijdrage extra-reserve. Hier na is f 950.000 beschikbaar voor winst verdeling over 1961-"65, waardoor het totaal voor 4 jaar op f 3,5 min. komt te gen totaal f 2.32 min. over 1956-60. D« extra-reserves zijn thans f 13 min. DEN HAAG In de eerste vijf maan den van dit jaar zijn 41.685 woningen vol tooid ofwel 8000 meer dan in de overeen komstige periode van 1964. De voorlopige getallen voor de afgelopen maand mei worden becijferd op 8950 af 1500 meer dan in mei 1961 Omzet Kromhout gestegen AMSTERDAM De omzet van Krom hout is in 1964 gestegen tot f 15,73 (vo- rig jaar 12.94) miljoen, doch het be- drijfssaldo nam slechts tot f809.701 (697.352) toe. doordat men de grote stU- van lonen en grondstofprijzen slechts voor een gering deel kon door berekenen. Opbrengst deelnemingen be liep f23.985 (32.077), andere baten wa ren f61.221 (118.013) tegen afschrijving f590.876 (598.516), bijzondere lasten f 101.438 (149.948), reserve diverse bc- belangen f63.113 (107.978) en winst f 139.480 Reeds voorgesteld Js 4 pet dividend. Het kapitaal is f3,48 (3,48) min. Geïnvesteerd is f700.792. Personeelstekort maakte uitbesteding van veel werk nodig. «i Bernet behield marktaandeel AMSTERDAM De groothandel W. Bernet en Co. heeft haar aandeel in de Nederlandse markt van ijzer en staal vooral van waiserijprodukten be- De omzetten stegen dn alle afde lingen in geld en hoeveelheid. Hoewel de loonkosten met 16,5 pet. toenamen, steeg het exploitatiesaldo tot f2,57 (vo rig jaar 1.86) miljoen, tegen f413.900 (415.000) afschrijving, f318.100 (168.800) interest, f 783.000 (557.400) belasting voorziening f277.000 (303.000) toevoe ging algemene reserve en f 749.100 (598.800) winst Reeds voorgesteld is 12 (10) pet. dividend op gewone aandelen over f4,5 (4,5) min. kapitaal Hoger winst T0HM ENSCHEDE De Twentsehe Overzee Handel Mij. heeft over 1964(1963) f 11.58 (10,81) miljoen geconsolideerde bruto winst geboekt tegen f5,01 (4,47) min. algemene kosten, f4,67 (4.4) min. per soneelskosten, en fl.28 (1.26) min. zuivere winst. Reeds voorgesteld is 7 (7)% dividend. Aan de reserve diverse doeleinden wordt f 479.100 (434.186) toe gevoegd, De omwenteling op Zanzibar en politieke onrust in Oost-Afrika hebben in de eerste maanden het bedrijfsleven geschaad, doch daarna volgde herstel. De politieke gang van zaken in Tanzania blijft zorgen geven. Indoheem succes ROTTERDAM. De Amsterdam-Rot terdam Bank deelt mede dat bU da uit gifte van 5%% converteerbare obliga ties Indoheem nagenoeg alle inschrij vingsrechten zijn gebruikt Wallstreet flink gedaald NEW YORK De effectenbeurs sloot gisteren met een groot verliea ondanks enig herstel aan het slot. De hande4 was eer loom. Bij de opening was de markt erdeeld, doch daalde vervolge» over en breed front daar er steeds minder biedingen kwamen. Een uur voor het slot werd het dieptepunt bereikt en daarna werden de verliezen wat be snoeid. Staal, auto's, rubber, olie, che mische fondsen, bouwstoffen en lucht en ruimtevaart waren lager, farmaceuti sche waarden en elektrische apparaten waren verdeeld. American Photocopy was het levendigste fonids en bleef op 9*4 met 63.000 aandelen, De omzet was met 3.28 miljoen aandelen de laagste finds de 3.19 min. ven 7 augustus 1961 Van de 1348 verhandelde fondsen sloten 3)8 hoger. 744 lager en 286 onveranderd. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen daalde 0.29 tot 85,05, voor 425 industriëlen 0.32 tot 90.22. ?5 spoorwegen (X21 tot 42.61 50 nuts- l>odrijven 0,13 tot 73,99, van Aes. Press voor 60 aandelen 1,20 tot 320,20, van Dow -Tones voor 30 industriëlen 5,50 tot 87112. Zesde hoogoven gebouwd van eigi n fabrikaat UMUIDEN Nog vóór de bouwvak- vakantie hoopt men bij Hoogovens te kunnen beginnen met het betonwerk van het fundament voor de zesde hoogoven. De nieuwe hoogoven wordt de eerste, die een fundament krijgt waarin niet alleen cement maar ook staal van eigen fabri kaat is verwerkt. Een eerste bestelling voor de levering van 450 ton geprofi leerd. hoogwaardig betonstaal is reeds uitgevoerd. In 1968 begint de produktie

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7