Stichters van badhuis waren hun tijd te ver Weekagenda Veehouder had koe aan te dun halstertouw Romeinse boot nog niet gedateerd Kort geding over varen met snelle motorboten Met centjes vuilnisbe talen sportcomplex belt NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DINSDAG 22 JLM ly Dinsdag Schouwburg. 8.15 u.: Holland Festival, uitvoering S taats-Poppen theater uit M skou. Stadhuis, 7 tot 8 u.: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Katwijk aan Zee: Nieuwe Kerk, "Voor straat, 8 uur: concert roor chr. gemengde koren Halleluja (Katwijk aan Zee) Cantate Domino (Noordwijk) <xl.v. Johan Admiraal en Rutger van Mazijk orgel. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Ned. Danstheater. Den Haag: Diligentia, 8.15 u; Cabaret Pepijn. Woensdag Pieterskerk, 7.30 u.: avondstilte. Station, 7.30 uur voorm.: afd. Leiden Ned Chr. Reisvereniging, vertrek dagtocht door Friesland (7 uur vertrek uit Noordwijk, 7.15 uur vectrek uit Rijns- Hortus Botanicus. 2 uur: K. en O - excursie Steenschuur 6. 8 uur: ledenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaa Breestraat 85, 8 uur: Jaarvergadering C.H.U., met forum van raadsleden oJ.v. gedeputeerde D v. d. Kwaak. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u. Toneelgroep Studio, ..De koning komt voorbij". Den Haag: Diligentia. 8.15 u.: Cabaret Pepijn. Den Haag: Johanneskapel, 8.15 Rienk Jiskoot orgeQ, m.m.v. Froukje Gil- tay viool en Alfons van Leggele fluit. Den Haag: Zuiderpark. 2 u.: „Suske en Wiske in het circus", Scheveningen: Kurzaal, 8.15 u.: Kamer, orkest van Moskou. Donderdag Scheveningen: Kurzaal, 8.15 u.: opera concert. Jan Peerce tenor en het Omroep orkest Den Haag: Nieuwe Kerk, 8 uur: orgel concert Willem Hülsmann. Vrijdag Oude Singel 238. 8 uur: Jaarvergade ring Leidse Chr, Besturenbond Pieterskerkplein, 8.30 uur nam.: op voering van Tijl Uilenspiegel (lustrum Universiteit). Kikkerpoider, 7 uur: voetbalwedstrijd Zwaluwen—Oud Den Haag (lustrum Universiteit) Breestraat 85. 8 45 u nam.: diploma uitreiking Kennis is Macht, afscheid van bestuursleden en g< cmmitteerden Zaal Bevrijdingskerk, 8 u.: jaarverga dering Prot -chr. Woningbouwvereniging. tien Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u.: toneelgroep Studio met „De koning komt voorbij" Den Haag: Diligentia. 8 uur. zanguit voering o.l.v. Frans Vogt. Den Haag: Zuiderpark. 2.30 u Haagse Operettezangera. Schevening*r.: Kurzaal. 8.15 uur: The Cleveland Orchestra. Scheveningen: Kurhaus. 8.15 uur: Kur- haus-cabaret voering van TUI Uilenspiegel ilustrum Universiteit) Schouwburg, 8 uur: „Een avond met Wim Sonneveld" Warenmarkt (Nieuwstraat en Hoogl Kerkgracht). 2 tot 5 uur: nationaal stand- werkersconcours (lustrum Universiteit) Stadsgehoorzaal. 2 uur nam. tot 1 uur 's nachts: teenager-muziekfestival (lus trum Universiteit). Zuiderkerk, 8 uur: Lyra-concert dir Andre Kaart (lustrum Universiteit). Museum Volkenkunde. £.30 uur: ope ning tentoonstelling UNIVISIE *6f (lustrum Universiteit). D> Lakenhal, 11 uur: openmg tentoon- stellingei Foto en Film «resultaten van de foto- en filmwedstrijd) en Eigen werk (kunstwerken van de Leidse cives aca demica). lustrum universiteit Schuttersveld: lunapark lustrum uni versiteit Oud-Hortuszicht: feestterrein t.g.v. lustrum Universiteit van 5 uur af Sintelbaan sportpark Leidse Hout. 9 tot 1 uur: atletiekwedstrijden voor leerlingen van het lager onderwijs -net o.a. sleutel estafette. Sportvelden Piet Paaltjes-pad. 11 uur tot 6 uur.: Piet Paaltjes-pad-toernooi: voetbal voor herenteams. hockey voor mixed teams (deelneming door L.SC.. Catena, Augustinns. SS.R., wetenschap pelijke staf. T.A.S.. politie, brandweer, stadhuispersoneel en kokschool. georga niseerd door de L.U.S.V.). Zwembad De Zijl. 1 tot 6 uur: zwem wedstrijden voor leerlingen van het m.o waarna waterpolo tussen school-zevental en studenten-zevental. Den Haag: Houtrusthal. 8.15 u.: Resi dentie-Orkest, Scheveningen: Kurzaal. 8.15 u.: Rus sisch Poppentheater Welke Apotheek? Geopend voor spoedeisenae gevallen apotheek Van Driesum. Mare 110, tel 20406. apotheek Van Breest, Smallenburg Leiderdorp en apotheek Voorschoten. De Oegstgeester apotheek is zondag gesloten van 8 tot 24 uur. Films Klokslag Maclste. de Camera (2.30. 7 en 9 middernacht (14 Jaar) LLdo (2.30. 7 en 9.15 gladiator van Sparta (14 jaar» Luxor (2^0. 7 en 9.15 uur): Opstand in het legerkamp (14 jaar). Leids kantongerecht LEIDEN In een lange reeks van verkeerszaken, die de kantonrechter mr. W. de Koning, gisteren te berechten kreeg, vormde de zaak tegen een 68-jarige veehouder uit Voorhout een opmerkelijke uitzondering. De vee houder stond namelijk terecht ingevolge art. 55 W.v.S. of wel wegens dierenmishandeling. Uit het onderzoek kwam naar voren, dat verdachte een koe had laten rondlopen en naar de markt had gevoerd en wel aan een zeer dun halstertouw tengevolge waarvan het dier een open halswond had opgelopen en veel pijn leed. Een opmerkzame agent van de Leidse politie ontdekte dit en maakte proces-verbaal op. „Al ruim 50 jaar zit ik in de vee handel en zo iets is mij nog nooit over komen", verzekerde verdachte de rech ter. Onder overlegging van een bewijs, waarin een veearts verdachtes goede zorgen voor zijn vee bevestigde voerde de veehouder nog tot zijn verdediging aan: ,Ik kocht het dier een week te voren op de markt te Den Bosch en toen zat dat touw al om haar hals. Van een verwonding heb ik niets gemerkt Die agent was de eerste die het zag. Een deskundige, die op verzoek van verbadisant de verwonding ter plaatse had onderzocht, had verklaard, aldus las de rechter in het proces-verbaal, dat de koe veel pijn had geleden. He' kwam hem vreemd voor, dat verdachte hiervan absoluut niets had bemerkt. De Officier, mr. R. B. M. Berger, kon zich moeilijk indenlken, dat zowel het snijdende touw als de open halswond aan verdachtes aandacht was ontgaan Rekening houdend met het feit, dat verdachte tevoren nog nimmer met de rechter in aanraking was geweest, be perkte hij zijn eis nog tot f 75 boete subs. 15 dagen. De kantonrechter deelde de mening van de officier en vonniste conform. Een onoplettendheid van een 29- jarige los-arbeidïr uit Hillegom had een wel zeer „schadelijke" aanrijding tot gevolg. Hij reed met een vracht auto een uitrit op de Beeklaan onder De Zilk uit, verleende geen voorrang aan een passerende auto, tengevolge waarvan een fikse botsing ontstond. De personenauto was daardoor „rijp voor de sloop" en de vrachtauto liep zo schatte verdachte, zeker ook ruim Evenementen Katwijk KATWIJK AAN ZEE Het VVV programma vermeldt behalve de ge bruikelijke programmapunten, zoals strandfeesten, vuurwerken, lampion optochten en puzzelritten, dit seizoen ook een grote vlootschouw van de zee zeilvereniging Skuytevaert met mede werking van de Noordwijkse zeilver eniging en een wielerwedstrijd In het raam van de internationale avondzes- daagse. waaraan wereldkampioen Tij- men Groen meedoet. De data hiervan zijn nog niet vastgesteld. Verdere evenementen: 3 juli: nationaal drumbandconcours van de Bond var christelijke muziekverenigingen in Ne derland; 10 juli: voetbalwedstrijd Quick BoysDHC; 18 juli: voetbalwedstrijd Quick BoysZweeds elftal: 31 juli. Quick BöysFortuna *54. zeezwemprestatie- tocht over 1500 meter van de KRB; 14 augustus: reddingsdemonstraties KRB medewerking van Marine-lucht- dienst en NZHRM. bloemencorso: 26 augustus: taptoe-parade op de Boulevard Patiënte slaaede voor h.b.s. A KATWIJK AAN ZEE Scholieren en studenten die in het Zeehospitium komen te liggen, behoeven niet bang te zijn, dat hun studie wordt vertraagd. Zoals wij al eens uitvoerig hebben geschreven, weet het docentenkorps van het „bos" Dat is gisteren opnieuw gebleken. Me juffrouw M van der Reep uit Hillegom. leerlinge van het Fioretti-c allege te Lisse. slaagde voor het eindexamen h.b-s. A hoewel ze het laatste jaar ra het Zeehospitium wordt verpleegd. Het spreekt vanzelf, dat mejuffrouw Van der Reep in de wolken is. Dank baar is zy de leraren van het Fioretti- college, maar vooral ook de twee onder wijzers van het Zeehospitium, die haar voortreffelijk hebben geholpen. Mars- en drumband- concours in Katwijk aan Zee KATWIJK Op zaterdag 3 juli zal op de Boulevard het jaarlijkse nationale mars. en drumbandconcours van de Bond van Chr. Muziekvereni gingen in Nederland worden gehou den. Om half 2. Een groot aantal ge zelschappen zal hieraan deelnemen. Om 8 uur is er een parade met défilé. Om 10 uur ten slotte vuurwerk op de Zuid-Boulevard. Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur: De zever.de dageraad (18 jaar) Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): KSre John (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Goldfin- ger (18 jaar) Tentoonstellingen Hortus Botanicus: tentoonstelling van nedend.a^se Ned beeldhouwkunst Tijds- oeeld 65. van 18 juni tot 6 sept Boernaavezaal. Lange Vrouwenkerk- koorstee?' Gouaches en tekeningen van Frans Pieck. van 18 tot en met 22 juni. dagelijks var 46 u en van 7—9 uur Rijksmuseum Volkenkunde. Steenstr.: tentoonstelling Univisie 65, t.g.v lustrum Universiteit, beeld van het dage. lijks werk v„r de Leidse universiteit, van 27 juni af. 10 tot 5 uur De Lakenhal, tentoonstelling Foto en ilm. resultaten van foto- en filmwed- strijd t.g.v. lustrum Universiteit, van 26 juni af. 10 tot 5 uur. De Lakenhal: tentoonstelling Eigen Werk. kunstwerken van de Leidse cives academicae. t.g.v. lustrum Universiteit van 26 juni al. 10 tot 5 uur Rijksmuseum Oudheden. Rapenburg, tentoonsteling van tekeningen van scho lieren. t.g.v. lustrum Universiteit, van 28 Wassenaar: kunstzaal Heuff. Hoflaao 7: tentoonstelling van schilderijen van Dirk Breed en kerfamiek van Koen Mertens (van 26 juni 4 uur tot en met 15 juli. dagelijks van 105 uur, boven dien op vrijdagavond 810 uur, 's zon dags alleen na afspraak. f 1000 schade op. De bestuurder van ue rijp-voor-de-sloop-auto kon zich ge lukkig prijzen, dat hij met de schrik vrijkwam. De officier eiste f 60 boete subs. 12 dagen. „De klap kwam extra hard aan om dat hij ver boven de maximum snel beid reed", benutte verdachte zijti laatste woord om zijn 3chuld nog iets te reduceren. Daar voor dit feit inderdaad enig bewijs aanwerg was. kreeg de los- werkman van de kantonrechter reduc tie: hij zal f 45 boete moeten neertel len Sportveld beschadigd Een 18-jarige bijrijder uit Leiden stond terecht wegens baldadigheid. Hij namelijk met een bestelwagen op oefensportterrein van een voetbal club te Warmond gaan „stuntrijden" en had zodoende een vrij grote schade aan de grasmat toegebracht. De rechter vonniste conform de eis met f 25 boete subs. 5 dagen. Een 20-jarige slager uit Noordwijk as min of meer verontwaardigd. Ze ker, hij had met zijn auto op het voor rangskruispunt afrit Rijksweg 4Rijn- zichtweg geen voorrang verleend aan een van links komende auto. hetgeen een botsing opleverde. Zijn veront waardiging betrof het feit, dat de be stuurder van die andere auto niet had getoeterd om zijn aandacht te trekken. De magistraten vonden geen termen aanwez.ig om aan verdachtes schuld ook maar iets af te doen zodat hij be halve de schade ook ook nog f 45 boete zal moeten betalen. Scherpzinnig Een 36-jarige bouwkundig opzichter uit Lisse verliet zichtbaar voldaan de rechtzaal. Hij behoefde voor het beta len van een boete niet in zijn beurs te tasten. Hem was ten laste gelegd, dat hij op de Van Panhuisweg te Noord wijk met zijn auto was gaan keren zon der acht te slaan op een hem inhalende Er volgde een fikse botsing. Mede aan de hand van de situatieschets toonde verdachte de magistraten aan, dat de botsing niet het gevolg was van een onvoorzichtige keermanoeuvre, doch van het niet verlenen van voorrang aan een van rechts komende auto. Het gevolg bleef weliswaar hetzelfde, melijk een botsing, doch de oorzaak was een andere. Met andere woorden de tenlastelegging was onjuist. De officier moest dit feit beamen er vrijspraak vragen. Het vonnis luidde conform. „Wie moet nu de schade betalen' informeerde de bouwkundig opzichter. „U geeft hier wel blylk, dat u een bijzonder scherpzinnig man bent", dus repliceerde de kantonrechter. Hy 'iet het aan de ex-verdachte ovei welke conclusaes deze inzake de scha declaim uit de vrijspraak moest trek- Katwijkse spreekbeurt afgelast KATWIJK De spreekbeurt, die ds Van Dam uit Werkendam vanavond half 8 voor de Geref. Gemeente houden, gaat wegens omstandigheden niet door- Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Woensdag: hoog water 0.51 en 22.17 uur; laag water 5.12 en 17.47 uur. Schoolkorfbaltoernooi SASSENHEIM Zaterdag zullen de jongens en meisjes van de lagere scho len weer deelnemen aan het jaarlijks schoolkorfbaltoernooi. Dit toernooi, dat door de chr. korfbalvereniging T.O.P. wordt georganiseerd, is uitgegroeid tot een waar evenement. Waren het enkele jaren geleden vier teams, die aai wedstrijden deelnamen, dit jaar hebben niet minder dan 21 ploegen ingeschre ven: Hervormde School 8. De Vissers- school 11. openbare school 2. Zaterdag morgen om half negen zal het begin- signaal klingen van de wedstrijden. VALKENBURG Op verzoek vai de desbetreffende bewoners, de heren W. H. Warring, A. D. van Veen, W. J. R. Holl en L. C. de Vries, stel len B. en W. de raad voor aan hen te verkopen de stukjes tuingrond, gelegen achter de tuinen van hun woningen Broekweg 22, 24, 26 en 28, ter grootte van resp. 63 m2, 45 m2, 45 m2 e m2. (Prijs f5 per m2). Opgravingen in HAZERSWOUDE HAZERSWOUDE V/oensdag 16 juni werd, zoals gemeld., bij opgra vingen langs de Gemeneweg in de Westgeerpolder het restant van een twee-en-halve meter lange boot aangetroffen. Deskundigen beweren, dat het vaartuig vermoedelijk dateert uit de tijd vóór Christus. Prof. dr. H. Brunsting van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden durft echter geen enkel tijdstip te noemen: „Misschien pas over een jaar". Overigens graaft men wat de omge ving van deze Westgeerpolder betreft het ongewisse. Er schijnt vroeger e kerk te zijn geweest met een kerkhof en een galgeveld. Als enige herinnering aan vroeger, zij het nog niet heel lang ver vlogen tijden staat r de in 1922 afge knotte Katmolen, het overschot van eer oude pompwindwatermolen van de nabij gelegen Katpolder. Bomen In de Katpolder, waar thans allerlei afgravingen hun beslag krijgen, moet het kerkhof zo ongeveer in de dertiende eeuw zijn aangelegd. Vast staat, dat deze begraafplaats op hoger niveau moet heb ben gelegen dan de gronden in de nabij heid. Men zou zo zeggen, dat een groot aanta' bomen de dodenakker heeft om. geven, want men stuitte er op een tal rijke variëteit van boomstammen. Dat het kerkhof er geweest móét zijn, be wijst wel de aantekening op een oude landkaart waarop de aanw-ezigheid van het ..Out Keickhof" in de Oude Geer- polde:. nu Katpolder geheten, staat aan gegeven. De mogelijkheid bestaat, dat de bewoners van het oude Haaerswou- de (Aduartswoude?) hun overlede nen op hun tocht naar deze begraaf plaats begeleidden via de zogenoem de Gcmeenlaan. Deze toegangsweg bestaat overigens ook al niet meer, maar wel wordt aangenomen, dat de Gerelaan. lopend van Dorpsstraat naar Burgemeester Warnaarkade, er nog een deel van ia. Heeft er nabij het ..Out Kerckhof' eer kerkje of kapel gestaan? In de Katpol der stonden in elk geval boerderijen er oninkjes van het personeel Wellicht dat de bewoners er ter kerke togen? Men weet het niet. De annalen van de kerke lijke geschiedenis van Hazerswoude ma ken hiervan geen gewag. En de eerste vermelding van het bestaan van een kerk in Hazerswoude dateert uit het tweede deel van de dertiende eeuw Enig houvast biedt de aanwezigheid in een vaart lopend van Gostvaartsluis tot Fietveldse sluis. Naam van de vaart: Kerkvasrt. zo al bekend in de veertien de eeuw. Martelplaats zo'n anderhalve kilometer van het dorp, nabij de molen Rode Wip, vlak by Galgbrug, Galgwetering en Galgpol der. bevond zich in de zeventiende eeuw de plaats, waar misdadigers werden te rechtgesteld: het galgenveld. Overigens maakle deze martelplaats al eerder deel van de Hazerswoudse samenleving In 1532 vonden er liefst veertien perso de dood. Zij verwisselden op hoog bevel het tijdelijke voor het eeuwige, ge marteld als ze werden wegens anabap tisme ide Wederdopers). Nadat onlangs de afgeknotte ste nen molen langs de Rijndijk „het leven" heeft moeten laten, wacht nu de al van het „hoofd" ontdane Kat molen op terechtstelling. In 1847 is deze molen gebouwd. Hij had als taak het overtollige water van de Katpolder in de Heer Lodewijks- vaart te malen. Lange tijd zelfs heeft in deze molen het molenaars gezin gewoond. In de jaren zestig van de vorige eeuw werd echter door het polderbestuur besloten tot de bouw van een molenaarshuisje. Het huisje is inmiddels met de grond gelijk gemaakt, de bouwvallige, vol on kruid omzoomde mo!en-in-vervallen- staat wacht op executie, nadat al in 1922 tot afknotten was overgegaan. Een taak was nog weggelegd voor de Katmolen: er werd een elektrisch gemaal in ge plaatst, dat voor de juiste waterregeling in de polder zorg draagt. Binnen niet al te lange tijd is dat niet meer nodig. Er komt een centraal ont wateringsplan. Levensverhaal Katwijks eerste badarts (6) KATWIJK Wie zijn oor te luisteren legde bij het Algemeen Verslag, I Bücbner ontslagen wordt als gi dat de Katwijkse gemeentesecretaris over 1846 opmaakte, moest toch wel de indruk krijgen, dat Katwijks Badhuis in een wezenlijke behoefte voor zag. Schrijft hij niet: „De Badinrigting te Katwijk aan Zee, in het vorig jaar gesticht, is in dit jaar druk bezocht en belooft voor het vervolg eene gunstige ontwikkeling"Helaas, het is in de eerste jaren van het bestaan van het Katwijkse Badhuis bij dat veelbelovend begin gebleven. Daar zullen de levensomstandigheden ook wel een geducht woordje in hebben meegesproken. Het jaar 1847 kenmerkte zich door aardappel- schaarste en algemene duurte van levensmiddelen; de drukkende tijds omstandigheden worden er zelfs oorzaak van dat in genoemd jaar de ge bruikelijke kermis of jaarmarkt op 4 julx niet gehouden wordt in hel zee dorp. door de wijze van bediening dé goed keuring zijner geëerde gasten te ver werven. Dat het Badhuis met le Junij 1S51 geopend zal worden, doch middeler wijl, van heden af (d.i. vanaf 6 mei 1851), de bestellingen voor Logies worden aan genomen". En toch schijnt, alle goede voornemens van de heer F. Kruthoffer ten spijt, een lonende exploitatie van het Badhuis Twee jaar later heersen de koortsen en roodvonk er, terwijl ook veel cholera gevallen in de gemeente Katwijk worden geconstateerd. Ook dat heeft wellicht het Dezoek aan de badinrichting nadelig be ïnvloed. Bovendien was de badplaats niet anders bereikbaar van Leiden uit dan per rijtuig: een openbaar middel van vervoer zou nog tientallen jaren op zich laten wachten Als men boven dien dan nog weet dat de akte van vennootschap de mogelijkheid open liet om als één der deelgenoten zulks wenste na vijf jaar over te gaan tot liquidatie, dan zal het u wel niet bevreemden, dat bij deurwaar- ders-exploit van 4 maart 1850 door dr. H. Polijn Biich- meenteiijk verloskundige-en verva». gen door een vroedvrouw uit Rüfc burg, die bereid was, voor f 25.- per jaar deze taak over te nemen Wij kunnen ons ook wel voorsteik: dat de teleurstellende gang van zake met het Badhuis in de eerste vijf Ja® van zijn bestaan, gevolgd door de vb liesrijke liquidatie, een verwijdert kam hebben teweeg gebracht tussen ;d inltirtiefnemer en de Katwijkse noitf(ii len. die geld in de onderneming gestofa hadden. Aan werk heeft het hem evenwel ijle ontbroken, zeker niet in 1854 toen de beide Katwijken ook geteiste: werden door een tyfusepidemie: 611 vallen, waarvan 54 met dodelijke aflet* Schipbreuk Het laatste levensteken dokter in Katwijk werd evenw.ef '.'te geluid in majeur. Op 2 januarfrm raakbé de driemaster „Druid of Greqock dr J. J. Büchner Zeewoldtdie men 15 van de 52 aandelen bezaten), aan de overige aandeelhouders be tekend wordt, dat zij die belangenge meenschap wensen te beëindigen Ofschoon de ge zamenlijke eige naars van de Bad inrichting met eenstemmig waren in hun wijze van beschouwing van deze zaak, menen de overige aandeel houders zich niet tegen deze vordering van de zijde van de badarts-directeur en zijn familie te kunnen verzetten en die ontvangen op een daartoe strekkend ver zoek van de Arrondissementsrechtbank te Leiden toestemming over te gaan tot openbare verkoop van het Badhuis met aanhorigheden. Kennelijk zag de Bücher- groep dus geen heil. alleen maar toe nemend verlies in een voortzetting van de exploitatie. gebeurt het, dat op 10 mei 1850 ra het Herenlogement aan den Burg te Leiden.' in teéei1)-woord:gheid'' van, dé có'm- missarissen B. W. Wttewaal. ds. J. G. de Waldkirch Ziepprecht, mr G- A, Sa lomon Huygens en notaris A E. Roest van Limburg de laatste akte Speelt van het eerste bedrijf in dé geschiedenis van het Katwijks Badhuis en van de bad plaats Katwijk. En kijk, dan wordt voor het be drag, waarop hij ingezet had, zowel voor zichzelf als ten behoeve van de Leidse dokter Hermanns Luhrmann. de Leidse advocaat mr. Nicolaas Sik kel Groos koper van het Badhuis D.w.z. voor f 7000 te vermeerderen met een bedrag van f 600 voor de verplichte overname van de 5 bad koetsen, de waterkar (die voor het transport van zeewater naar het bad huis zorgde) en twee watervaten, f 424 aan erfpacht en enige kleinere posten. Terwijl de aannemingssom voor het badhuis nog maar vyf jaar geleden twintig-en-een-ha)f mille bedragen had Weer een paar jaar later verdwijnt ook de kastelein van het Badhuis episode en blijkt de gewezen ober-kelner het hotel Le lion "or te Leiden huurder geworden te zijn huis. In een viertalige cii >en litho van het Badhuis, ge zien van het strand af. heeft hij ...de Eer ter kennis van het Puoliek te bren- Dat aan de Badinrigting zelve, onder toezigt van Deskundigen, al de verbe teringen zijn aangebragt. die een nauw keurig onderzoek als wenschelijk heeft doen voorkomen, zoodat van hetgeen noodig mocht wezen niets zal ontbreken. als bijv. Douches. Stort- en Regen- Baden. Dat het geheel nieuwe Ameuble ment voor de Logeerkamers op eene keurige wijze zal zijn ingerigt. Dat de prijzen zeer matig zijn geste d: terwijl de ondergeteekende zich tal beijveren zoowel door het consumabele als Polder Nieuwkoop en Noorden DEN HAAG Reeds enige jaren voert r. A. W. Bokma uit Rotterdam een ju ridische stryd tegen het bestuur van de polder Nieuwkoop en Noorden, dat het met buitenboordmotoren van meer dan 10 pk niet wil toestaan. Dit om de •s te beschermen en snel varende Voor de president der Haagse recht bank diende gisteren een Aort geding door mr. Bokma aanhangig gemaakt, om dat hem een vergunning is geweigerd met zijn boot met een motor van veertig pk te varen in de polderwateren Gede- puteérde Staten, zo betoogde mr. Bokma. hebben een desbetreffende bepalinj van het polderbestuur ongeldig verklaard en door de weigering van een vergunning maakt zijns inziens thans het polderbe- uur zich schuldig aan „court". Voor een rondvaartboot die met een motor van 120 pk over de meren kruist wel vergunning veneend Eiser verzocht de president het polder bestuur te beveler een vergunning te verstrekken op straffe van duizend gul den voor dke dag. waarop zulks niet ge- Namens het polderbestuur zette le se cretaris-penningmeester. de hec- C C J van Vliet, uiteen, da* de bepaling dat met een vaartuig m»»t motor zwaarder dan 10 pk niet mag worden gevaren m de polder, inderdaad dooi Ged. Staten is vernietigd. Er worden nu speciale ver gunningen op naair verstrekt en spreker meende, dat het polderbestuur vrij is op grond van de polderkeur al of niet ver gunningen te verlene Juist klachten over de raceboten met zwa.z buiten boordmotoren hebben tot deze maatregel aanleiding gegeven. Met deze motoren zijn gemakkelijk grote snelheden te ver krijgen. waardoor ook de oevers srhade ondervinden. de tijd nog niet rijp geweest te zijn. In 1863 schrijft A. W. Kroon in zijn „Te genwoordige Staat van Zuid-Holland" tenminste nog. dat er weinig toekomst voor de Katwijkers in hun Badhuis zit En de dokter? En de dokter Polijn Büchner Hij bleef aanvankelijk rustig doorgaan met zijn praktijk van' hét Kdtwyksè binnendorp uit. Zijn badartsenloopbaan had qiteraard met het wit,, pJLkaarc y^ljeo van de vennootschap eveneens een roem- loos einde gevonden. Goed, hij kon scherp zijn, zoals in een sc-irijven uit november 184C, waarin hij de gemeente raad sommeert zijn beklag in te dienen over hem ter bevoegder plaatse: „Wat eindelijk det vormen of de toon van hetzelve Uw schrijven aangaat. Dat ik mij als Hoofd van het Bestuui (n.l. van het Badhuis, P(dat is in qualiteit) on trefbaar of liever onbeleedigbaar gevoele voor misplaatste ironie, grofheden en ongepaste lessen aan mij gerigt door on bevoegde personen". „Zo reageerde de dokter op het gebrek aan begrip voor het algemeen belang van het Badhuis, dat hij meende aan te treffen bjj de raad. Anderzijds wist hij toch blijkbaar de harten van velen te winnen. Is het niet de hervormde predikant, die namens de diaconie van zijn ge meente in het binnendorp bij de ge meenteraad protesteert tegen het feit, dat per 1 mei 1852 dr. Polijn Al ging Katwijks Badhuis in andere handen over, het bleef domineren in het beeld van het vissersdorp, dat P. J. Lutgers in 1850 ervan vervaardigde. die onder kapitein Boyle onderweg v?n L^^ar £t, Thomas, door zw» zuidwesterstorm juist ter hoogte w Katwijk aan lager wal. Ten sloto strandde het scljipten noorden van -d: watering, juist op Noordwijks grond^t- biedi Pogingen door reddingboten ui'- Katwijk en Noordwijk ondernomen d> opvarenden van boord te halen, liepen op niets uit door de zware branding Ten slotte begaven enkele moedin Katwykers zich te paard in de kolkende zee; zij smaakten de voldoening vier van de 14 opvarenden in bewusteloze toe stand aan land te brengen. En daar het dr Polijn B"chner. die samen zijn collega dr. P Munck, na vier kunstmatige ademhaling te hebben toe gepast zijn inspanning beloond zat waarna de gelukkigen in optocht naar .De Zwaan" gebracht werden, om ei verder op verhaal te komen. In dit voorval vond de burgemees ter aanleiding de beide artsen aai te bevelen voor een bijzondere beló ning wegens de door hen betoonde ijver en buitengewone zorg voor de schipbreukelingen van de „Druid of Grenock". (Slot volgt). W. A. Poor! Plan B. en W. Valkenburg VALKENBURG B. en W. menen een manier te hebben gevonden de kosten van een aan te leggen sportveldencomplex te dekken. Zij stellen de raad voor daartoe de ge meentelijke vuilnisbelt aan De Krom te verkopen voor f 363450. Met dit geld kan het sportveldencomple:: vol ledig worden gefinancierd. De vuilnisbelt is te verkopen aange zien door de aanschaf van een nieuwe vuilnisauto het Valkenburgse huisvuil elders kan worden gedeponee.d. Er is ra koper voer de belt gevonden, en W. stellen dc raad voor over te gaan tot de verkoop van de bel', mn te kopen een aantal percelen weide-, groen en bollengrond benodicd voor ci« aanleg van een soortveldencomplex in het Duyfrak voor t 200.000. en cpdrach' te verlenen aan de Heidemaatschappij tot het doen van voorstellen inzaxe ck- aanleg van een soortveldencomplex compleet met tekeningen, bestekken en begrotingen. Verwacm wordt, dat yoor de aanleg in een 200 metei lange verharde toe gangsweg ongeveer f 25.000 nodig zal zijn. Dc aanleg van twee voetbalvelden hoofdveld (comoetitieveld) en eer bijvcld (oefenterrein) zou onveveer 000.vergen, terwijl voor de be nodigde outillage als kleedlokaal, wa terleiding. elektra, beolanting enz noe f 50.000.— wordt vereist Inclusief de grondverwerving, in totaal derhalve ƒ365.000.- Dit is een globaal benaderingsbedrag, dat alleen ten doel heeft de gedachten te bepalen bij de orde van grootte van het totaal te investeren bedrag. DaarbU is geen rekening gehouden met de even tuele aanleg van tennisbanen, een ijs baan. een sintelbaan en andere bulten- sportmogelijkheden. waartoe dit complex wel ruimte biedt, doch waarvan de ge wenstheid tot aanleg nog niet is bepleit VALKENBURG Van een tweetal inwoners is bericht ontvangen, dat zij genegen zijn de door hen bewoonde ge meentewoning tegen taxatieprijs eigendom over te nemen. De twee gadigdën zijn de heren: P. van Elten. Marinus Poststraat 4 en C. J. Bisdom Burgemeester Lotsystraat 16. Tevens heeft de heer J. A. va Me ij verzocht de door hem gehuurde schuur aan de Achterweg te kopen. B en W. stellen voor deze schuur te kopen tegen taxatieprijs van de schuur gekocht door de heer N. J. de Koning VALKENBURG De raad voorgesteld de heer G. Vis, t Boonrak 46. te benoemen tot secretaris v< agrarische commissie. VALKENBURG De heer A. de Haas heeft verzocht in aanmt le komen voor een premie voor dc verbetering van de door hem gekochte woning Kruisweg 9. B. en W. stellen voor een bedrag van f 1333,33 toe te kennen onder voorwaarde, dat hel ijksaandeel in deze premie wordt be paald op f888.89. VALKENBURG B. en W. stellen de raad voor hot nieuwe en verhoog de reinigingsrecht te laten ingaan op 1 juli 1065 (was f8. wordt f 15 per emmer per jaar). VALKENBURG De raad wordt oorgesteld gemeentelijke garantie le .•erlenen voor de betaling van rente m aflossing van een door de stichting dorpshuis aan te gane geldlening voor de aanschaf van coulissen, geluidsver sterking cn toneelverlichting ter ver ing van accommodatie en exploi- van het dorpshuis (f4000 a 5.5 pet.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4