Volledige subsidie is aanvaardbaar blijf jong, blijf fit fiets! -SE DOKTER aan 'i woord enquete in amsterdam Oudsten en jongsten meest oecumenisch Gereform. Gemeenten betreuren scheuringen Lucht vervuiling belaagt uw huid! Snelle groei van de Baptisten in Rusland Nagelaandoeningen Studenten willen zen Puzzelboek DINSDAG 22 JUNI 196S Een woord voor vandaag Stefanus is uitgesproken. Hij slaat de ogen op en hij ziet ineens een geopende hemel, de heerlijkheid Gods en Jezus staande ter rechterhand Gods. Hij roept uit wat hij ziet. Maar dan lezen we in Handelingen: „Maar zij begonnen luidkeels te schreeuwen, stopten hun oren toe en stormden als één man op hem los. Hier wordt vervuld, wat Jesaja reeds hoorde als opdracht: ,Jdaak het hart van dit volk vet, maak zijn oren doof en doe zijn ogen dicht kleven." Uit Jesaja zou men misschien nog de conclusie kunnen trekken, dat wij eens in het grote oordeel God kunnen verwijten: Ik heb niet gehoord, want U zelf hebt me de oren toegesloten. Maar het boek Handelingen maakt duidelijk dat als onze oren worden toegesloten, het toch altijd onze eigen vingers zijn die dat doen. Hoe komen deze mensen er toe? Omdat zij zo heilig overtuigd zijn van hun eigen gelijk. Zij hebben immers de profeten. Zij houden zich immers aan Gods geboden. Zij gaan immers naar de tempel. Zij zijn immers godsdienstig. Ja, zij zijn zo godsdienstig dat als God werkelijk spreekt, zij niet willen en daarom niet kunnen horen. En weer zien we, hoe onze godsdienst, ons geloof, ons in de weg kan staan om tot de levende God te komen. We moeten niet alleen van onze schuld verlost worden, maar soms ook van ons eigen geloof. Pas dan kunnen we waarlijk Gods heerlijkheid zien. We lezen vandaag: Genesis 29 114. Hervormde synode verandert van inzicht (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Als de cijfers den omvatten de meeste bezwaar, den. In deze enquête werd gevraagd of of tegen gezamenlijk evan- geza- (Van onze kerkredactie) '."anSa.ïjk het verzoek aan de gemeenten om de romvhaar ziin van een enauête mc,i ÏVJU. w, HYDEPARK. DRIEBERGEN - Twee onderwerpen kwamen I I onder hervormden en gerefor- Seliaatiewerk uitgave gisteren ter sprake op de zomervergadering vande hervormde syno-neerden in zeven wijken van de j S'ï^lnVerde «- de: het diakonaat en de financien. En eigenlijk ging het bij de he-! de generaie as vertoonden in de jaren hoofdstad, dan blijkt er een op- techisaties, gemeenschappelijke avond- spreking over het diakonaat ook over financiën, want de Generale i J952 tot 1963 een aanzienlijke stijging, merkelijk grote belangstelling te maalsdiensteni en hereniging van beide e, ïi-i- De minimumbijdrage van 60 cent in 19o4 - utr Diakonale Raad had een nota opgesteld over de subsidievragen. steeg tot 2.50. De verhogingen vonden tt. i I plaats om geld beschikbaar te krijgen Uitgesproken werd: voor kerkbouw, de huisvesting van het theologisch seminarium en de daar plaats Dat een voortdurende stijging van de subsidiepercentages voor diverse werkvormen eventueel tot 100 procent als een normale ontwikkeling moet worden geaccepteerd. Dat de opbrengsten van de cellecten voor het landelijk kerkelijk werk wel zijn gestegen, maar achterblijven bij de stijging van het inkomen van de hervormde bevolking. Brief aan verwante groepen (Van ome kerkredactie) i handelen van de Christelijke Gerefor- meerde Kerken om samenspreking. j UTRECHT Blijkens het ver- De synode achtte het echter niet! slag van de generale synode der om op dit verzoek in te Gereformeerde Gemeenten, dat in jgaan- het laatste nummer van De Saam-1 De synode der Gereformeerde Ge- binder is verschenen, is op deze meenten is verdaagd tot 13 oktober. j u j Reeds nu werd echter besloten, om de synode ook de verhouding tot an-1 volgende synode> die over drie jaar dere kerken ter sprake gekomen, j gehouden wordt, in Dordrecht samen te roepen. Dit. omdat het dan 350 j Naar aanleiding van een vraag van de particuliere synode West werd be sloten aan de Gereformeerde Ge meenten in Nederland en aan de Oud- Gereformeerde Gemeenten in Neder- geleden zal zijn. dat daar de ver maarde Synode-Nationaal van 1618-'19 bijeenkwam. ij - -v -j..— T.;„u««.,. De Christelijke Gereformeerde Ge- I«nd een schr.j ven te richten ven demeent een zeer kleine groep, die volgende mhoud: De generale synode sich i94, afscheidd(, van*de der Gereformeerde Gemeenten, in (elijke Gereformeerde Kerken, beslo- vergadenng te Utrecht b ietn t t(n weken |ede„ tveneens. treurt het gescheiden naast elkander in he, werk te voortleven, en vraagt van u. rf dit i ,e mf, ander, leedwezen ook uwerzijds gedeeld kerkgemeensctlappen> iidie op dezelf-t W°De groep Oud-Gereformeerde Ge.t de grondslag staan". meenten in Nederland bestaat voor een groot deel uit gemeenten, die om allerlei redenen niet meededen bij de vereniging van „kruisgemeenten" en „Ledeboerianen" in 1907, waaruit het kerkverband der Gereformeerde Ge meenten is voortgekomen. De andere groep, waaraan de synode heeft geschreven, de Gereformeerde Gemeenten in Nederland, ontstond in 1953. toen een aantal gemeenten en delen van gemeenten zich onttrok aan het synodaal In de nota over de subsidieproble men werd uitgesproken dat het rap port over 1948 is achterhaald. Toen werd gezegd dat overheidssubsidie voor kerkelijke arbeid alleen dan aan- vaarbaar is, wanneer deze belangrijk minder bedraagt dan de volle kosten. In onze tijd krijgt de subsidiëring in toenemende mate een bestuurlijk ka rakter. De overheid krijgt in samen spel met het particulier initiatief hoe I langer hoe meer de taak van behoed ster van het welzij nabestel. Als de I overheid subsidieert dan is dat een j onderdeel van haar bestuurstaak. DIAKONAAT In deze nota komen drie conclusies I naar voren: 1. De motivering die tot dusver werd gebruikt voor een slechts gedeelte- I lijke overheidssubsidiëring voor het kerkelijk maatschappelijk werk be rust op vooronderstellingen die in het licht van de maatschappelijke ontwikkeling moeilijk te handhaven zyn. 2. Als normaal moet het feit geaccep teerd worden dat de overheid sub sidieert en zelfs de volle kosten op haar schouders neemt. 3. Of deze volledige subsidiëring van bepaalde takken van arbeid toege juicht kan worden, hangt in de eer ste plaats af van de wijze waarop de kerkelijke gemeenschap in staat is een levende en bewuste achtergrond te vormen, niet slechts voor de nog onder kerkelijke noemer staande maatschappelijke steun die gegeven wordt, maar ook voor het geheel van het welzijnsbestel. dr. A. D. Tilanus. Hij legde i de plaats van het diakonale werk. De diakonie zal zich niet alleen moeten be zig houden met het maatschappelijke werk. maar met alle vragen die uit de maatschappij opkomen, dus ook wat ge daan moet worden voor de buitenlandse arbeiders en voor de recreatie. Volgens hem vragen de diakens om meer voor lichting over hun nieuwe taak. zodat een volgende nota zeker opgesteld zal moeten worden, waaraan aandacht ge schonken wordt aan de diaconale taak van de kerk in deze tijcl. vindende training van dienstdoende pre dikanten. GEBOUW Ook kwam het plan ter sprake om in Den Haag een groot gebouw te stich ten waarin het secretariaat van de sy node beter gehuisvest kan worden en de meeste andere secretariaten een onderkomen kunnen vinden. Verwe zenlijking van de plannen zal nog wel enige jaren op zich laten wachten. Door verkoop van een deel van het eigen terrein kan deze bouw nu wel gefinancieerd worden. Er bestaat reeds een schetsontwerp, maar de laatste goedkeuring van de overheid is nog niet verkregen. Bovendien zal daarna nog bouwvolume door de overheid be schikbaar moeten worden gesteld. zqn voor samenwerking en sa^ mengaan op alle mogelijk gebied. Het opmerkelijke van deze enquête is dat de jongsten en de oudsten het meest voelen voor samenwer- king. De groep van de veertig- tot vijftig jarigen bij de hervormden en de groep van de dertig- tot veertigjarigen bij de gcreformeer- Advertentie) Thema van luthers de jaarverslagen van de Generale Fi- nanciële Raad over de jaren 1961, 1962 1 1 1 1 en 1963 aan de orde. De paas- en de, WerelaaSSeïïlDiee oude jaarscollecte, dië gebruikt worden voor het landelijke kerkelijke werk, j vertonen een stijgende lijn. Maar toch werd met enige bezorgdheid kennis ge nomen van het feit dat de oudejaars- diensten steeds minder worden be zocht. Gevraagd werd of deze collec te niet naar een andere kerkdienst verschoven moet worden. In 1963 werd in deze beide collecten in totaal 1.220.761 gecollecteerd. De voorlopige opbrengst voor 1964 bedraagt 1.219-612. Volgens het jaarverslag kan de vraag of de oudejaarsdienst-collecte naar een andere dag moet worden ver schoven nog niet bevestigend worden be antwoord. De opbrengsten rechtvaardi gen zulk een maatregel op het ogenblik nog niet. Wol wordt deze collecte sterk beïnvloed door het weer. Zo was de vastgesteld AROESJA «Tanzania) Onder het thema „Gezonden in de wereld" zal de Lutherse Wereldfederatie haar vijfde assemblee houden, naar alle waarschijn lijkheid in de zomer van 1969. Dit besloot het uitvoerend comité van de LWF aan het eind van zijn bijeenkomst in Aroesja. Het accepteerde voorts dank- leeft óp, wordt jong en soepel, baar de uitnodigingen uit Duitsland en Was u, baad en douche met Du-Ny Oostenrijk, maar nam nop geen beslissing En zie hoe mooi ook uw haar wordt als u 't met Du-Ny wast. Miljarden vuildeeltjes dringen in de poriën van uw huid. Wegwas sen? Onmogelijk, want elke zeep vormt met hard water kalkzeep, die de poriën verstopt, 't Vuil wordt „vastgemetseld". Uw huid verstikt. Verliest zijn frisheid. Gelukkig dat er nu Du-Ny is! Iets totaal nieuws. Du-Ny vormt geen kalkzeep en reinigt tot diep in de poriën. Wat een verrukkelijk fris gevoel. Uw huid kan weer ademen, STUDIECOMMISSIE MEENT: Ds. a. F. p. Pop mi Luthers twee-rij keu-leer moet op de helling kerken, de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken, Van alle ondervraagde hervormden" zei 69 procent „ja" op al deze punten, terwijl 55 procent van de gerefor meerden „ja" zei. Slechts twee pro cent van de hervormden en vier procent van de gereformeerden waren tegen alle vormen van samenwerking. Soms „ja" en soms „neen" zeiden 29 procent van de hervormden en 41 procent van de gereformeerden. Het meest opmerkelijke van dezt enquête is, dat zowel bij de hervorm den als de gereformeerden de leef tijdsgroep van 31 tot en met 50 jaar het minst gezind is om tot gezamen lijke acties over te gaan. Daarentegen komt het percentage van 51- tot 70- jarigen boven het stadsgemiddeld uit. In een officieel rapport over deze enquêtedie ingesteld werd door de ,.W erkgroep hervormd/ gereformeer de kringen" in Amsterdam, wordt dan ook gezegd: „Blijkbaar mag achter de veelgehoorde bewering, dat jongeren oecumenischer ingesteld plegen te zijn dan de ouderen een vraagteken wor den geplaatst." Het hoogste aantal positieve antwoor den werd ontvangen op de vraag of men voor of tegen gezamenlijk evangelisatie'' werk was. Het kleinste aantal voorstem men werd verkregen op de vraag naar ineer.de catechisaties. Her- gereformeerden gaven even-; het op één rta laagst aantal voorstemmen, namelijk op de vraag of beide kerken tot hereniging moeten komen. Kennelijk zien de hervormden méér in gemeenschappelijke avond maalsdiensten dan de gereformeerden. Bij de hervormden kreeg deze vraag tenminste op één na de meeste ja- stemmen (nog voor gezamenlijk kerk blad, gezamenlijke kerkdiensten en kanselruil). Bij de gereformeerden kwam het aantal ja-stemmen hier op de vijfde plaats. ook overleden (Van onze kerkredactie) FINANCIËN >ta werd ingeleid doer de voor. EANOWUK Op de dag waarop i de Generale Diakonale Raad. "J" tweelingbroer ds. J. J. P. Pop te Lisse werd begraven, is ds. A. F. P. Pop in zijn woning te Randwijk (Van onze kerkredactie) LEIPZIG— De twee^rijken-Ieer plotseling overleden. Hij is tachtig'van Luther zal opnieuw moeten Ser inr%Dtot,L?s M worden doordacht en misschien begraven na een rouwdienst in de zelfs wel helemaal op de helling hervormde kerk, die om 2 uur begint, moeten in het licht van de tegen- Adrianus Francisco, Petros Pop werd WOOrdlge theologie. Dat WM het oktober 1884 te Hagestein geboren. Sa- algemeen gevoelen op de jaarlijkse acht hii het' *..j:„«n da +Vior>lnai met zijn broer bezocht hij hetstudieconferentie van de theologi- stedelijk wmnaaium te Kampen en s,O. jsche commissie van de Lutherse PARIJS Russische van een „algemene hon- een theologisch semina- deerde hij te Leiden theologie Op 28 erband der Gerefor- baptisten hebben :n het ger naar godsdienst." rium te openen. januari 1912 werd hij door zijn broer te meerde Gemeenten, omdat de genera- VOTxge Jaar ~so nieuwe Op hemelvaartsdag Hij erkende echter sprang in zijn ambt bevestigd le synode dr. C. Steenblok te Gouda gemeenten geïnstitueerd, woonde hij een kerk- ook, dat sommige Russi- £>s a F. P Pop. die tot de Gerefor- geschorst had als docent wegens waardoor zij nu 5280 ge- dienst bij. waar meer sche kerken nog steeds „eenzijdigheid in de leer", waarna meenten tellen in de dan 8000 Russische ge- gesloten zijn en dat nog enkele predikanten en ouderlin- Sowjetunie. Dit werd lovigen bijeen waren in Russische christenen medegedeeld door de de orthodoxe kathedraal nog steeds moeilijkhe- Franse hoogleraar, prof. van Leningrad. Onge- den hebben als zij hun Georges Casalis. veer 2000 kerkgangers geloof willen uitdragen. Deze theoloog van de namen deel aan het Toch zijn de beperken- faculteit voor protes- avondmaal, dat op or- de maatregelen in de tantse theologie, keer- *hodoxe wijze gevierd ene streek minder de dezer dagen terug werd. scherp dan in de andere, uit Moskou. Up een Terwijl vroeger ouders persconferentie ver- Volgens prof. Casalis hun kinderen in beslo- klaarde hij dat de Rus- hopen de Russische bap- ten diensten konden la- Isische christenen zeer tinten binnenkort van de ten dopen, moet dit nu gen werden geschorst. Reactie Naar wij vernemen, is deze groep (dus de Gereformeerde Gemeenten in Nederland, waartoe dr. Steenblok be hoort) na het ontvangen van de brief in synode bijeengeweest en heeft men besloten positief te reageren op de brief. Vorig jaar is er reeds een officiële samenspreking geweest tussen predi kanten van de Gereformeerde Ge meenten in Nederland en de Oud- Gereformeerde Gemeenten in Neder land. die bevredigend verliep. De Gereformeerde Gemeenten tel len volgens de jongste gegevens onge veer 67.000 zielen, de Gereformeerde Gemeenten in Nederland ruim 14.000. De Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland (waartoe onder andere het Kamerlid ds. M. A. Mieras te Krim- behoren) houden geen kerkelijke sta-l tistiek bij. Bij de volkstelling van 1960 gaven ca. 20.000 mensen op, oud-I gereformeerd te zijn, maar naast het: kerkverband zijn er nog vele vrij-1 staande gemeenten, die zich oud-gere-. formeerd noemen. De synode der Gereformeerde Ge meenten moest ook een verzoek be- Concentratie van zendingsbladen in Zuid-Afrika PRETORIA De Nederduitse Gere formeerde Kerk van Zuid-Afrika heeft besloten tot de uitgave van een nieuw zendingsblad. waarin de vier zendings- bladcn. die deze kerk tot nu toe kende, zullen opgaan. Het nieuwe blad Die Sendingsblad. dat in opdracht van de synode zal worden geredigeerd door rev. P E. S. Smith, secretaris van de commissie voor de zending van de generale synode, zal per maand verschij nen De bladen, die gaan verdwijnen, onder wie er zijn met een oude reputa tie. zijn Die Koningsbode. Die Bazuin. Op die Horizon en Ryp Oeslande. JERUZALEM Het vierde congres voor de Joodse wetenschappen zal van 25 Juli tot 3 augustus worden gehouden. Dit congres, dat eens in de vier jaar plaats vindt, is onderverdeeld in vier secties, namelijk: 1. Joodse geschiedenis: 2. Bij belse wetenschappen: 3. Hebreeuwse taai en letterkunde: 4. Nie'.-Hebreeuwse Joodse taal en letterkunde (b.v. Jid disch. Ladino en dergelijke). In de laatste sectie zal onze landgenoot dr. L. Fuks. conservator van de biblio- theca Rosenthaliana n Amsterdam en| lector in het Jiddisch aan de universiteit, van Amsterdameen lezing houden. Zijn referaat zal gaan over ..Bepaslde proble men mrdom het oud-Jiddische bijbelse epnc Melokim-Buk 'Koningenboek)". Dit v -1 binnenkort :n Nederland ver meerde Bond behoorde 'zijn broer was confessioneeli. diende vervolgens de ge meenten Elden. Middelharnis. Ameide. Nijkerk. Vaassen. Monster (van 1930 tot 1945), Kockengen en Schoonrewoerd. Nadat hem in 1952 emeritaat verleend was, verleende hij nog tot 1958 bijstand in het pastoraat te Randwijk. De overledene, die zich in de plaatsen, waar hij gestaan heeft, onder meer verdienstelijk heeft gemaakt voor het christelijk onderwijs, maakte voor de oorlog deel uit van het hoofdbestuur van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Dat Is pas vakantie Samenwerking Duitse bijbelgenootschappen LANDAU Vier en twintig Westduit- se bijbelgenootschappen hebben zich aaneengesloten tot éen verband, om zo efficiënter te kunnen werken bij de bijbelverspreiding over de gehele we reld. Voorzitter werd dr. Otto Söhngen uit Berlijn. Dr. Söhngen wees erop. dat het tot nu toe vooral Amerikaanse en Engelse ge nootschappen zijn geweest, die zich met de bijbelverspreiding hebben bezig ge houden, maar dat bij de huidige afname van het analfabetisme de hulp van het gezamenlijke christendom noodzakelijk SOok in Duitsland mag de bijbelver spreiding in deze oecumenische tijd niet i langer het monopolie van bijbelgenoot- schappen zijn, maar moet het op z< breed mogelijke basis gedaan worden. In I het nieuwe verband zal dan ook de Evangelische Kirche vertegenwoordigd zijn door naar praeses Kurt Scharf Vrmgem mp ■eéitfki gebleë im4m aam ém redactie vaa aai klad Met liaksbevra ep de eavelept „MedUehe rabrlek" Antweerd ep vragea vam algeMeem belang wnrdt In dwi rubriek gegeven, vragen waarvan de beantn eerdtng niet lange deee weg gewenet Ie. geeebledt pnr brie*. het lichaam herkenbaar aan de nagels. Uiter aard zijn er ook aandoeningen van de nagel en het nagel bed zelf, en daarover willen we het in dit artikel in het bijzonder hebben, omdat de eerste groep ons te diep in de geneeskunde zou doen verzeilen, Bovendien zijn bij verschillende ziekten vaak dezelfde nagelafwijking aan te treffen. De diagnostiek wordt verder zeer bertioeilijkt omdat ook het uiterlijk van volkomen gezohde nagels zeer verschillend kan zijn. Men zal een uitgebreid onderzoek van de nagels moeten uitvoeren, waarbij aandacht moet worden besteed aan de vorm. kleur, doorschijnendheid, bouw. consistentie, en aard van het oppervlak. Verder moet men de plaats van de aandoening vaststellen: de achterste nagelplooi. de nagel zelf of het nagelbed. Nagegaan moet worden of het beroep van de patiënt invloed kan uitoefenen op de nagel, en men zal moeten informeren naar erfelijke factoren. Het zal u inmiddels wel duidelijk geworden zijn. dat wij in dit artikel daar niet verder op in zullen gaan. de soorten schimmels, waarbij de „ringworm" wel de meest voorkomende is. De ringworm zit meestal aan de tenen. De aandoening komt zeer veelvuldig voor en is medisch eigenlijk van weinig betekenis, '.enzij de patiënt veel pijn aan de aangetaste nagels krijgt. De pijn ontstaat door nagelvervormingen waardoor druk op het gevoelige nagelbed ontstaat. De ringworminfectie begint in de buitenste groeven en breidt zich naar het nagelbed uit. In het begin ziet men wit*», of gele verkleuringen van de buitenste randen van de nagel. Onder de nagel gaat een verhoorning woekeren, waardoor de nagel langzaam uit het nagelbed gelicht wordt. Deze nagclverdikking is specifiek voor deze aandoening. Wanneer de gehele nagel nagel aan de binnenkant HPI zijn dan aan het einde van de nagel. Dit einde maakt dan vaak een wormstekige indruk. Wil de arts de diagnose zeker weten, dan zal hij een ..monster" moeten nemen van het gewoekerde gebied en dit laten onderzoeken op schimmels. Vaak vindt men ook tussen de tenen bij deze patiënten schimmels. De aandoening komt meer bij dan bij vrouwen voor. Meestal zijn slechts moet aan een andere oorzaak gedacht worden, een huidziekte, waar wij hier niet verder op zullen ingaan Minder vaak komt eczeem van het nagelbed voor Over het algemeen vindt men in deze gevallen ook elders plekken met eczeem. Wat de nagels betreft, ook hierbij zijn zelden alle nagels aangedaan. De nagels zien er „mottig" uit. De aandoening zit vooral aan de achterste groeve, en veroorzaakt hier zwarte of groenige verkleuringen, terwijl er dwars- ribbels ontstaan In errstige gevallen kunnen de aangedane nagels afvallen, nadat zij opgelichl werden door het eronder voortgaande eczeem. Ontstekingen onder het nagelbed door uitwendige factoren veroorzaakt, kan de zogenaamde ..omloop" veroorzaken. Deze aandoening is berucht omdat het gevormde pus slechts met hulp een weg vindt naai buiten. Een kleine ingreep is hierbij soms noodza kelijk. wil men niet dc kans lopen, dat ook de vinger zelf wordt aangedaan. In vele gevallen valt de nagel uiteindelijk af. De nagel is dan inmiddels len. korstig geworden terwijl de vinger stinkt door versterf van de huid. Ook een ingegroeide nagel kan veel last veroor zaken. Door de aanhoudende irritatie ontstaat er aan de rand van de nagel een huidwoekermg. die men „wild vlees" pleegt te noemen. Daarbij is altijd enige ontsteking. Meestal is dit wilde vlees en de ontsteking niet afdoende te bestrijden zonder de verwijdering van het stukje nagel dat de irritatie veroorzaakt. Broosheid van de nagels wordt zelden toegeschre ven aan een tekort in de voeding, zoals vaak wordt verondersteld. Veruit de meeste gevallen zijn het gevolg van aangeboren zachtere of dunnere nagels, waaraan weinig of niets is te doen. De nageldikte is sterk individueel wisselend. Het meest voorkomen de symptoom van broosheid van de nagel is de dwarse splijting van het nageleindc. De dwarse ribbels of groeven ziet men vaak na een nerveuze of spanningvolle tijd. Ook treden ze som6 na ziekte op. Aangezien een nagel ongeveer een half jaar nodig heeft om geheel vervangen te zijn. kan men aan de ribbels ongeveer uitrekenen wanneer de patiënt in spanning heeft verkeerd; of -en ziekte heeft gehad. Aan de grote teennagel komt soms een klauwach- tige vergroeiing voor, vooral op oudere leeftijd. De nagel is dan sterk verdikt, abnormaal lang en gekromd. In deze gevallen moet de gehele nagel verwijderd worden. Wij hebben hierbij dus enkele nagclafwijkingen genoemd, maar zoals gezegd, er zijn vele. Over de behandeling van de genoemde soorten kunnen we kort zijn. De oorzaak moet altijd eerst opgespoord worden. In sommige gevallen is de bestrijding van de oorzaak voldoende om de nagel en het nagelbed te doen genezen. In andere gevallen moeten we de nagel verwijderen, soms ook om bij de veroorzaker te kunnen komen. In de meeste gevallen kan er zich op de duur weer een normale nagel ontwikke- Wéreldfederatie, die dit jaar in Leipzig werd gehouden. Deze leer van Luther, die in het geheel van zijn theologie en die van het latere lutheranisme van zeer grote betekenis is, maakt een scherp onder scheid tussen de twee rijken of regi menten. waardoor God de wereld regeert: het geestelijke rijk van het evangelie en het wereldlijke rijk van de ordeningen. In het eerste rijk schept God door Zijn Woord recht streeks nieuwe mensen, in het wereld lijk rijk werkt Hij door tussenperso nen (zoals de overheid) en dwingt Hij de wereld in vrede en tucht te leven. Doordat gezin, staat en maatschappij tot de ordeningen van het wereldlijke rijk behoren, kunnen ze volgens Luther niet gekeerstend worden. Daardoor is het lutheranisme in onderscheid bij voor beeld van het calvinisme in de wereld meer passief en conservatief gericht heeft het minder geleid tot vernieuwing van de samenleving. Aan de andere kant zocht het zijn kracht meer in de concen tratie op de kern van het evangelie. Evangelie De Noorse Nieuwtestamenticus dr. Nils Dahl waardeerde het dan. ook in Luthers leer. dat er essentiële elementen het Nieuwe Testament in bewaard zijn, doordat zij het evangelie evangelie laat. De twee-rijken-leer kan echter niet hèt antwoord van het Nieuwe Testament op de huidige theologische vragen ge noemd worden Dr. Dahl vroeg zich daarom af. of correcties op de traditione le leer wel genoeg zullen zijn en of het niet noodzakelijk is. om deze leer op nieuw en radicaal te doordenken. Ook de Amerikaanse theoloog dr. Ed gar Carlson waardeeerde Luthers leer voor de lijd. waarin de reformator leefde. Maar, aldus dr. Carlson, voor d< moderne mens is de twee-rijken-leer ir Luthers vorm haast niet meer te begrij Het verste in zijn kritiek ging wel de bekende Oostduitse kerkhistoricus dr. Franz Lau. Luthers leer is volgens hem in het latere lutheranisme gevaar lijk verminkt en ideologisch misbruikt. We moeten weer bij Luther beginnen en van hem uit verder denken, aldus dr. Lau, en de belangrijkste pilaar, waarop Luthers twee-rijken-leer steunt, beslist vasthouden. Dr. Lau doelde hierbij op Luthers sterk verzet tegen iedere poging, om van het evangelie een nieuwe wet te maken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterhesselen (toez.) J. M. Willemsen te Wirdum, te Rijssen, 4dé pred. plaats: J. de Lange, zendingsdirec- tor GZB te Zeist; te Spijk, Gr., (toez.): T. Tysma te Twijzelerheide; te Schiedam (vac. dr. L. J. Cazemier): J. W. Zimmer man te Usquert. Aangenomen het beroep van de classis Utrecht als predikant voor bijzondere werkzaamheden (geestelijk verzorger Willem Arntsz-huis te Utrecht": D. P. Oosthoek te Oosterzee. GEREF. KEKKEN GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT» AMSTERDAM De Stichting Aca demische Radio-omroep (ACRO). heeft de minister van cultuur, recrea tie cn maatschappelijk werk verzocht haar vergunning te geven voor lande lijke en plaatselijke radio-uitzendin gen met een opvoedend en instructief karakter. Er wordt hierbij gedacht aan uitzendingen via Hilversum I, II of het derde FM-net en uitzendingen met een beperkte reikwijdte in steden met een academische gemeenschap. ACRO meent, ddt dit onder meer van belang kan zijn voor het contact tussen de universiteiten en hogescho len als opleidingsinstituten en het bedrijfsleven. Programma's door de universiteit gemaakt over bijv. be drijfseconomische onderwerpen kun» nen van waarde zijn voor het be drijfsleven, terwijl omgekeerd voor lichting door academici uit het be drijfsleven van praktisch nut kan zijn voor vaak te zeer op de theorie ingestelde studenten en docenten. Ook geeft het geregeld produceren van radioprogramma's de mogelijk heid tot het beginnen van een oplei ding in de radio-journalistiek en de radio-didactiek. De combinatie van een aan de universiteit verbonden algemene opleiding met een prakti sche vorming door een stage bij de Academische Radio Omroep lijkt de stichting een aantrekkelijke vorm van scholing van toekomstige kaderfunk- tionarissen bij de omroepen. Horizontaal: 1 met humorgevoel be gaafd - muzieknoot. 2. dus (Lat.) - schande. 3. drietenige struis - marterach tig roofdier. 4. de maangodin - meisjes naam. 5. scheik. element (afk.) - werp anker - gem. in N. Brabant. 6. en omstreken (afk) - de gezamenlijke hoe veelheid - muzieknoot. 7. stad in Letland - werf (ZN>. 8 lusthof - voegwoord - zandheuvel. 9 zuster - soort van antilope - voorzetsel. Verticaal: 1. dorp in Gelderl. onder Borculo. 2. plaats in Gelderl. - wereld taal. 3. ik (Lat.) - adellijke titel in Engeland (afk.) - stadin Frankrijk. 4. son ordre (afk.) - binnenkort. 5. klank - plaats in Gelderland. 6 rechtschapen - ontkenning (Eng.) 7. slobkous (Vlaams)- in oprichting (afk.) - zonder (Lat.). 8. plaats in Groningen - stad in Mexico. 9. stad in Frankrijk - deel van een kachel. Oplossing vorige pn/.zel Aangenomen naar Rijnsburg (zendin-gs- irbeid op Curacao): K. Deddens te 1. B, 2 en 3. tt/f -* TméI nonkel. BEILÊN. Amersfoort-Centrum. last, 5. enkel, 6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2