Chr. sport behoeft rust CHRISTELIJKE SPORTBEWEGING MAG DE ZONDAG VOOR ZICH OPEISEN55 Van Scheyndel was allen te snel af als deel van de liturgie Werper Weenink (VUC) had geen prettige dag Van Middelkoop en Eef Dolman in grote vorm LZC en De Sleutelstad boekten verdiend winst Meer- en Drechttocht trok 1020 wandelaars AZC kan kampioensvlag nu wel klaarleggen Emerson werd zonder spelen winnaar 1963 NIEUWE LEIDSE COURANT 1MAANDAG 21 JUNI 196.. DS. G. W. RIJKSEN BIJ 10-JARIGE NED. CHRISTELIJKE SPORTUNIE: ft LUNTEREN „Men heeft het spel verachtelijk een plaats ontzegd in het westerse denken. De mens heeft een geest alleen maar om te leren en te weten) en een lichaam (om te werken en te vechten). Het speels barakter van het menszijn is niet geïntegreerd in het menselijk denken over zichzelf. Dit is in strijd met de Bijbel die ons in aanraking brengt met de spelende God". Dit was een van de vele indringende uitspraken die ds. G. W. Rjjksen, Geref. predikant te Rotterdam, tijdens de jubileum-kaderconferentie ter gelegenheid Psalm 104. Spreuken 8 en het slot van het boek Job, waarin deze vanaf een plaatsje in de dierentuin het ge heim van de spelende God mag ont dekken, zijn de pijlers waarop de uit spraak van ds. Rijksen rustte. Vol gens de inleider waren tal van lieden hieraan voorbijgegaan omdat ze in {(laats van het Boek der Natuur te ezen door de bril van de Schrift de Schrift hadden gelezen door de bril van hun eigen (zondige) natuur. Daar door werd de Bijbel een gesloten boek. Ds. Rijksen beweerde ook dat sport een bij uitstek christelijke bezigheid is. Daarom betreurde hij het dat de Chr. sportbeweging een nakomertje was in de grote familie van chr organisaties. „Bo vendien kan ervan worden gezegd, dat het een baby is die niet bepaald met een lachje en zoete woordjes is binnenge haald. Het is een kind waarvan de echtheid nog steeds wordt betwijfeld en aan gevochten subsidiair ten hoogste er kend als een kind uit een gemengd huwelijk. De vader was een heiden, de moeder een suspect gelovige. Daarom telt het niet mee tussen de andere kinderen, krijgt het weinig voedsel en nog minder liefde. Het wordt geduld, maar het mag zich niet laten horen. „Het mag een enkele maal meedoen, maar dan achter in de rij van de optocht der familieleden, waarin eerwaarden voorop gaan," aldus begon ds. Rijksen zijn vlammend en goed gedocumenteerd pleidooi voor een betere plaats voor de chr. sportbeweging. Vertekend Met verwijzingen naar de handboeken, geschiedenisboeken en de filosofie kwam ds. Rijksen tot de conclusie dat het in onze wereld alleen blijkbaar gaat om geloof, macht en geld. Ner gens wordt gerept van sport cq spel, zodat in feite een vertekend beeld werd verkregen. Hij verwonderde zich erover dat men zelfs in 1965 er nog op blindvaart, terwijl de hele constel latie van onze samenleving hij dacht speciaal aan de jeugd er tegenin schreeuwt. De zwaarwichtigheid van de onderwijs programma's, de kamerdebatten, kerke lijke vergaderingen en besluiten, van op voeders en geestelijke leiders krijgt iets van de lachtwekkende schijnheiligheid, waarmee Kierkegaard in de vorige eeuw reeds de draak stak. Vanuit een antropologisch standpunt bezien, stelde ds. Rijksen dat de chr. sportorganisaties onmisbare schakels zijn In het streven de mens zijn vrijheid te laten beleven. In het spel, in de sport kan de mens, volgens ds. Rijksen, zijn vrijheid beleven en hij heeft er zelfs recht op dat te doen. Die vrijheid komt alleen maar tot zijn recht in Jezus Chris tus, de Bevrijder. Op zondag „De beweging, de ontplooiing, de ontwikkeling van de mens. is een bij uitstek christelijke zaak". Vandaar ook dat ds. Rijksen cr geen bezwaar tegen had de sport als een deel van de litur gie op zondag te bedrijven. Hij zag hierin een grote taak voor de christe lijke sportbeweging, die de sport dicht bij de kerk moet brengen. De christelijke sportbeweging is nodig voor de kerk. Ze moet niet optreden als een concurrent van de geseculariseerde sport. Dat wil niet zeggen dat de chris telijke voetbalclubs niet mogen spelen tegen de neutrale, dat is bijzaak. Hoofd zaak is dat de christelijke sportbeweging anders is, een ander doel heeft. Voor haar openen zich dus ook andere moge lijkheden. „Wij zijn tegen zondagsarbeid, al thans wij willen gebruikmaken van het geschenk van de arbeidsvrije zondag, zo als wij die van de overheid hebben ge kregen. Dat de arbeidsvrije zondag christelijke zaak zou zijn, een dwingende opdracht van het vierde gebod, berust op een misverstand. Veel meer resor- teert ze onder het vijfde gebod, dat aar de overheid ook de geestelijke gezond- i het volk opdraagt. van het tienjarig bestaan van de Nederlandse Christe lijke Sport Unie deed. De grote vraag van deze confe rentie was: „Wat zijn de verwachtingen en mogelijk heden van de christelijke sportorganisaties?" De tal rijke genodigden, die wegbleven omdat ze wellicht in de veronderstelling leefden dat er niets zou uitkomen, hebben ongelijk gehad. Er is juist heel veel uitge komen. De chr. sportorganisaties wacht een zware taak, namelijk het veroveren van de plaats waarop ze recht hebben. gen 15 zouden zeggen dat zij, noch hun •aderen het hebben kunnen dragen, weer vrijwillig op zich heeft genomen met alle catastrofale gevolgen daarvan het geloof, de opvoeding, de we reld en het leven is hem een raadsel. De vervreemding van de_ massa van de kerk heeft hiermee volgens de inleider wel iets te maken. Vrijheid De zondag daarentegen is de dag van vrijheid bij uitnemendheid, vrij heid van de mens en van het kind vooral. Dus ook de vrijheid voor spel van het bevrijde kind. Genade maakt namelijk vrij. Christus is de Be vrijder. Het woord Heiland betekent ook Bevrijder. Daarom behoort de be- roepssport niet bij de zondag. Als werkprestatie die wordt beloond, hoort ze bij de werkdagen, zoals de arbeid voor de metselaar, de lasser, de amb tenaar enz. De beroepssport miskent vrijheid," aldus ds. Rijksen, die be toogde dat de christelijke sportbeoefe ning de zondag voor zich mag opeisen, als uiting van dank en blijdschap voor de bevrijding door Christus. In een kritische toelichting zei Rijksen dat de Christelijke kerk het Nieuwe Testament en de brieven van Paulus met betrekking tot de sabbat maar slecht heeft gelezen. Dat zij het de apostelen in Handelin- Feest is ondoenlijk ale punten die ds. Rijksen in discussie bracht weer te ge ven. Hij gaf nog zyn mening over het eigen millieu waarin de chr sportbewe ging werkzaam kan zijn, waarbij hij er op wees, dat er nog een grote groep christenen is die zich afzijdig zal hou- :n van de sport. Ook het vormende karakter van de sport kwam ter sprake. Ds. Rijksen was ook van oordeel dat de sport in terkerkelijk van aard is. Misschien ziet de NCSU kans de rede van ds. Rijk sen volledig en in zo groot mogelijke oplaag te verspreiden, zodat de discus sie de conferentie in De Blije We- relt was het helemaal met de stellin gen van ds. Rijksen eens niet be perkt blijft tot het kader in Lunteren. „Het zou een feest zijn, sportgebeurtenis niet alleen op een twee de feestdag werd beëindigd met ,Jk tril 17, oh God, mijn dank betuigen", maar ook op een zondag in een kerkdienst, waar winnaars en verliezers samen dan ken voor hun bevrijding en voorzover daartoe gerechtigd de Heer ontmoeten bij brood en wijn. Dat zou een gebeurte nis zijn van de éerste orde in Kerk Wereld om óp te springen van vreugde en te jubelen van louter bewondering," aldus ds. Rijksen die verklaarde nuchter genoeg te zijn om te weten, dat veel praktische bezwaren zijn en dat de geésten fn de kerk voor deze visie nog niet rijp zijn. Tot zolang moet de chr. sportbeweging het geduld tonen van Rom. 14 en 15 Ds. Rijksen vond dit een prachtig ad vies voor al het streven én in de wed strijdsport, én in de organisatie én ir het naar voren brengen van de recht matige pretentie als chr. beweging. P. M. v. Dijk bij N.C.S.U.: (Van onze sportredactie) LUNTEREN De Ned. Chr. Sportunie heeft ter gelegenheid van de viering van het tweede lustrum toch ook nog een geschenk ontvangen. Namens het personeel overhandigde mevrouw Kalfsbeek een prachtige elektrische klok voor het bondsbureau. Een en ander geschiedde tijdens de kader conferentie in De Blye Werelt by een gezellig samenzijn. Ook bloemen werden overhandigd en gelukwensen. Behalve dit aangename •werd er tijdens de conferentie ook serieus en diepgaand van gedachten ge wisseld over tal van vraagstukken. Er werden ook kritisch opmerkingen gelanceerd. Vooral de tweede inleider van de conferentie, de leraar M.O. lich. opvoeding P. M. van Dyk uit Klundert, had wat dat betreft veel noten op zyn zang. De heer Van Dijk had in zijn toe spraak nogal veel kritiek op de christe lijke pers, die hij in het begin van zijn toespraak had geprezen om de steun de christelijke sportbeweging verleend. Hij betoogde echter dat het publiceren van competitiestanden en lijstjes van topsco rers niet in overeenstemming was met de christelijke opvattingen inzake de In grote lijnen sloo. het meer tech- nisohe betoog van de heer Van Dijk aan op de inleiding van ds. Rijksen. Hij was echter van mening dat nog te veel werd gelet op de prestaties, die dan door de christelijke pers werder overtrokken. De verrichtingen in de chr. sportbeweging moesten zijns inziens niet zo groot wor den gebracht. Deze beweging behoeft Zondagsport Vandaar dat de lieer Van Dijk ln over weging gaf de zondagsport te verslaan, zodat er voor de christelijke sport veel minder ruimte zou overblijven. Een bij komstigheid zou dan zijn dat de christe lijke sportpers nog beter in staat zou zijn meer commentaar te geven op de mis standen en on-christelijke praktijken Het verslaan van een Tour de France zou bij voorbeeld daartoe alle gelegenheid ble- De denkbeelden van de heer Van Dijk S.V.L. SLOEG ER LUSTIG OP LOS LEIDEN SVL heeft zich zaterdag door VUC niet laten verrassen. De Leidse ploeg had aan slag goede vat op de Haagse werper Hans Weenink, die beslist zyn dag niet had. Normaal gooit hy hard en gevarieerd. Dat ondervond het Leidse negental verleden jaar. Ditmaal kwam de Haagse werper tot de resultaten 519. Bij die negen honkslagen van SVL was een homerun van Biesbrouck. Er werd behoorlijk geslagen, want de ver- revelders van VUC die vijfmaal misten konden zevenmaal by een vangbal opspringen. Tal van vergeslagen ballen gingen met behulp van de wind over de foutlyn. Al met al werd het i overwinning die reeds inning vaste vormen ging de derde inning hadden Biesbrouck en Richardson, die belden goed op dreef waren, al met zuivere honkslagen voor twee punten gezorgd. In de vierde inning gebeurde het. Nadat SVL via twee veld- fouten VUC aan een punt had geholpen, kwam het Leidse slaggeweld in de ge lijkmakende slagbeurt goed los. Drie veldfouten. een homerun en een goede honikslag zorgden voor vijf punten die het Leidse totaal op negen brachten. In de volgende inning kreeg André Koppert resultaten (6 innings) 6-5-9 een daverende inzinking, waarvan de Haagse ploeg gretig gebruik maakte. De Hagenaars veroverden dank zU een honk- slag en driemaal 4-wljd vijf tegenpun/ten. I Ze kwamen een inning later nog dich terbij via een driehonkslag. Toen kwam Danz (6-2-0) op de plaat. Met behulp van het ook ditmaal nog niet volledig sluitende veld kon deze de Haagse ploeg aan slag in bedwang hou- Weenink kon dat niet. want SVL toon de dat er een stijgende lijn in de slag- prestaties begint te komen. Met drie punten in de achtste inning werd het pleit in Leids voordeel beslecht. VUC 000152020=9 SVL 01250003 x 11 Uitslagen klasse 3A: TOB—The Hawks 5—7. SVL—CUV 11—9, Neo tun usWassenaar 8—17. EBHC—Libanon 3—2 Wassenaar 7— IS VUC 7— 7— 9 The Hawks waren voor de conferentiegangers leiding aan te dringen op een volgende conferentie waar de problemen rondom de verslaggeving en de problemen van de christelijke sportpers zelf-ter sprake zouden kunnen komen. Uiteraard komen dan ook de redacties aan het woord. Brochure Ineke Tigelaar won in race op Amstel OUDERKERK A/D AMSTEL In de Amstel bij Ouderkerk is zaterdag voor de negende maal de twee kilometer wedstrijd van de Snippen gehouden. Er namen in totaal 370 zwemmers en zwem sters deel aan deze wedstrijden, die tel len voor de strijd om de Zwemkroniek- beker. De uitslagen luiden: Heren; vrije slag: 1. Gerrit van de Kamp (Naardleni) 26.51.7; 2. Bob Walter (DJK) 26.55,6; 3- Theo Schouten (HVGB) 26.59.2; 4. Rob Gruppelaar (Njord) 27.13.-; 5. Hans Aremdsen ('t IJ) 27.57.- School slag: 1. Joop Walter (DJK) 32.25.-; 2. Rijk van Altena (Robben) 33.45.-; 3. Rob Vorohoff (Naarden) 3405.-; 4, Rudi Buur- sema (Futen) 34.13.-; 5. Dick Noting (DJK) 34.52.1. Dames; schoolslag: 1. Rita Tigelaar (Robben) 35.01.6; 2. Marian Walraven (HDZ) 35-16.4; 3. Truus van Reenen (Naaiden) 36.25.3; 4. Rietje Wortel (Rob ben) 36.35.1; 5. Joke Grijn ('t IJ) 36 Vrije slag: L Ineke Tigelaar (Robben) 29-26.-; 2. Tineke Lagerberg (Naaiden) 29.39.-; 3. Margriet Schimmel (Naarden) 29.40.1; 4. Corrie Ebbelaar (Naarden) 29.59.3; 5. Willy Lambour (Naarden) 0.28-. In (zware) Ronde van Limburg STEIN De Ronde van Limburg, een er zware wielerwedstrijd over 191 km, is zaterdag gewonnen door de Rotter damse coureur Eef Dolman, die in de spint zijn stadgenoot André van Middel koop versloeg. Beide renners hadden een voorsprong van bijna 1 min. op een vijf tal achtervolgers, van wie Jan van der Horst uit Haarlem de sprint won en daardoor beslag legde op de derde plaats. Reeds na 83 km ontsnapten Dolman Van Middelkoop in gezelschap van de jonge, veel belovende Guus Leliaert uit het peloton. Door het moordende tempo, dat het Rotterdamse duo ook in de ve nijnige heuvels aanhield, moest Leliaert echter afhaken en hij viel terug op een groepje van vijf man. Dit kwintet bracht het verschil op 25 km voor Stein terug tot 45 sec. maar moest later weer terrein prijs geven. In de eindspurt behaalde Dolman zijn zoveelste zege van het seizoen, waar schijnlijk tevens een van de mooiste overwinningen tot nu toe. Overigens kon Van Middelkoop hem in de eindsprint deelnemers :cJ volop genieten van natuurschoon. Hier enkele groepen op weg tussen Leimuiden en Rijnsaterwoude. Wiegand zwom vrije slag in wereldtitel LEIPZIG De 22-jarige Oostduitse zwemmer Frank Wiegand heeft zaterdag in Leipzig een geslaagde aanval gedaan op het wereldrecord 220 yards vrije slag heren. De Oostduitser, die in Tokio drie zilveren medailles won, kwam als eerste zwemmer ter wereld binnen de twee minuten grens: 1.59.9. Wiegand was daarmee 0.4 seconden sneller dan de Australiër Robert Windle, die vorig jaar in Sydney 2.00.3 liet af drukken. Zowel de Leidsche Zwemclub als de Sleutelstad zyn er vrijdag in ge slaagd hun wedstryden in winst te doen eindigen. LZC boekte een kleine, verdiende zege op Nereus, terwijl de Sleutelstad met wat ruimere cijfers het Waddinxveense De Gouwe klopte. LZC heeft zich blijkbaar hersteld na de twee laatste nederlagen. De Leidenaars waren behoorlijk op dreef. De achterhoede, onder aanvoering van een zeker keepende Nico van Sittert, slaagde er keer op keer in de Zaandykse aanvallen af te slaan, terwyl de voorhoede tot vele aardige combinaties kwam. In de eerste periode vain deze door arbiter Brokke goed gefloten wed strijd gebeux^den nog geen feiten van betekenis. In de tweede speeltijd trok LZC ten aanval. Met een hard schot in de uiterste rechterhoek bracht Har- ro Ran de stand op 10. Ondanks vele pogingen bleef deze score ongewijzigd tot in de volgende periode. Midachter Hans Parrel schoot naar voren, waar door vier LCZ-spelers tegenover drie verdedigers kwamen. Parrel plaatste de bal naar Dick Timmermans, die de bal speelde naar de vrij liggende Kees Schoof en deze maakte 20. Het publiek stond al gereed om h'et voltgende LZC-doelpunt te begroeten Terwijl de Leidse veldspelers allen ten aanval waren getrokken, was het echter Nereus dat ging doelpunten. Harro Ran schoot hand. maan- onzui ver. Onmiddellijk namen de gasten de aanval over. en kwam Sikma vrij voor Van Sittert. Voor deze overmacht moest de keeper het hoofd buigen. De Gouwe was heel slecht op dreef. Hoewel De Sleutelstad niet alle re gisters opentrok, was hij duidelijk be ter. Vrij gemakkelijk kwam de Leidse tweedeklasser dan ook aan de twee winstpunten. Uit een vrije bal van Johnnv Bekkering kwam het eerste Sleutolstaddoelpunt tot stand. Wim van Zijl kreeg de bal op het juiste Geringe belangstelling Hou-Vast laat de lustrumtocht los HAZERSWOUDE De door het bestuur van Hou Vast uitgeschreven wandelmars in verband met het 35- jarig bestaan zal wegens de geringe belangstelling niet doorgaan. Het be stuur vindt het niet verantwoord voor zo'n gering aantal deelnemers (tot nu toe heeft zich slechts een vereniging gemeld) een zo grote organisatie op te zetten- moment toegespeeld. Hans van Hilk- huyzen had er 20 van kunnen ma ken, maar in een geheel vrije positie miste hij. Nu was het Bekkering die het tweede punt op zijn naam bracht. Wim van Zijl zorgde in de volgende speeltijd voor 30. Piet de Graaf gaf een imitatie van Van Hilkhuyzen te zien, Cees van Hooidonk maakte het Leidse kwartet vol. waarna Eef Over- dam van het enige foutje van Van Rooyen profiteerde en de eindstand op 41 bracht. Onder Ons tvon N.L.C.-prijs LEIMUIDEN De animo voor de tweede Meer- en Drechttocht van de wandelsportvereniging N.A.S. was zaterdag bijzonder groot. In totaal legden 1020 deelnemers en deelneemsters al naar gelang de afstanden van 5, 10, 15 of 20 km af. Ze kwamen overal vandaan, het zij individueel, het zy in groepsverband. De tippelaars hebben dank zij het mooie weer ook kunnen genieten van het natuurschoon. De drumbands Con Brio (Alphen aan den Rijn), en Onder Ons (Loosduinen) deed het kleurrijke lint uit geleide. De muzikanten stonden 's avonds ook weer gereed om de wan delaars binnen te halen. De oudste deelnemer was de 77-jarige heer C. M. Oostveen uit Leiden. Behalve de medaille ontving hij uit handen van N.AS.-voorzitter I. den Dekker een bo kaal als extra prijs. De vereniging Spot vogels uit Rotterdam won op de 20 km de eerste prijs met 741 punten. Uit han- van burgemeester B. Kammenga ontvingen de Rotterdammers een fraaie wisselbeker. Tweede op deze afstand werd Volharding uit Overschie (707 pnt). De vereniging Steeds Voorwaarts uit Hoofddorp toonde zich bij de groep, die 15 km aflegde, de beste met 716 punten. Tweede werd DES (Rotter dam), derde Wilskracht (Alphen a.d. Rijn) en vierde Onder Ons (Loosdui nen) dat tevens beslag legde op de prijs van de Nieuwe Leidse Courant. De prijzen bij de tien km vielen ten deel aan: 1. Steeds Voorwaarts (Hoofd dorp), 2. Antilope (Nieuw Vennep), 3. De Meye (Bodegraven), 4. DVO (Hillegom), 5. DCO (Rijsenhout) en 6. Molenbrug (Bodegraven). De prijswinnaars van de 5 km waren: 1. Molenbrug (Bodegraven), 2. DES (Gouda). Van de schoolgroepen won de Chr. school van de heer J. Smit de eerste prijs. De tafeltennisvereniging Play Fair werd in deze groep tweede. De St. Jan- ALPHEN Het eerste zevental van de Alphense zwemclub kan de kampioensvlag wel klaarleggen. Met de vrijdagavond gewonnen wedstrijd te Bergambacht, tegen BZC 1 heeft men de helft van de competitie achter de rug. Vier wedstrijden gespeeld, alle vier royaal gewonnen. Men staat op nr. twee drie punten voor. Wordt in de komende week in Naarden gewonnen van De Vest en de week daarop, 1 juli, thuis van BZC, dan is het kampioenschap een feit en gaat men met drie andere verenigingen spelen om promotie naar de tweede klas. Een flink aantal Alphenaren was met de A.Z.C.-ers meegegaan. Men zag het moderne speltype, veel en snel zwemmen, zegevieren over de verouderde speelwijze, zwaar op dek king spelen. De midachter van A.Z.C., C. J. v. d. Bijl, had het niet ge makkelijk tegen de midvoor van B.Z.C.. maar zijn clubmakkers zorg den dat men niet alles behoefde te stoppen. Het spelpeil was, door lage tempe ratuur en harde wind, niet hoog, maar de spanning vergoedde veel. A.Z.C. nam direct het initiatief. Nadat en kele malen het houtwerk beproefd was, brachten Buijsert en Verhagen in de eerste speeltijd de stand op 20. beide malen na schermutselingen voor het B-Z.C.-doel. In de tweede speeltijd kregen de A.Z.C.-supporters het nog benauwd, want B.Z.C. bracht de stand op 21. Maar treffers van de Leeuw en Buij sert namen de onrust weg. Wel scoor den de gastheren weer tegen, maar met een veilige 42 voorsprong kon A.Z.C. aan de derde periode begin nen. Vooral toen bleek dat de betere con ditie van de Alphenaren. De Leeuw en Kaltenecker voerden de stand op tot 62. Het werd 63, maar door Buij sert en De Leeuw 83. A.Z.C. gaf het nog niet op. Het werd 84. In de laatste speeltijd consolideerde A.Z.C. de voorsprong. De Leeuw zorg de voor 94 en aan de gastheren was het laatste woord: 95. school o.l.v. de heer L. v. Duren derde en de groep kabouters van. Leimuiden niet veel in de weg leggen: enflcele kilo meters voor Stein trapte hij zyn achter wiel scheef, zodat hij met een „lachend" wiel geen schijns van kans had tegen zijn vriend en stadgenoot Dolman. UITSLAG 1 Eef Dolman (Rotterdam) 101 km in uur 41 min en 6 sec; 2 André van Mid delkoop (Rottendam) z/t.; 3 Jan van der Horst (Haarlem) op 55 sec; 4 Frans Gee- len (België); 5 Jef Drummen (Bemeüen); 6 Rini Wagümans (St. Willi'brord); 7 Guus Leliaert (Helvoirt) op 1 22; 8 Hans Hesen (Geileen) op 4.46; 9 Adri Drop( Vlaardin- gen) op 4,53; 10 Gerard Vianen (Kockange) op 6.29. WIELRENNEN Zoet zegevierde in Ronde van Schiedam SCHIEDAM De 21e wielerronde van Schiedam (profs) ls gewonnen door de Sassenheimse coureur Bart Zoet Zoet klopte ln de eindspurt ahn medevluch ters Piet Dam en en Wim van Smltren. Dit drietal was er in de slotfase van deze door talrijke vluchtpogingen ge kenmerkte wedstrijd ln geslaagd een ver overde voorsprong te verdedigen, hoe wel zü op de streep nog maar 200 m „over" hadden. Diverse premies verleidden- vele ren ners tot een „uiltje": de eersten waren Bas Maliepaard en de „teruggekeerde" GeiTit de Wit, die 25 km lang op kop bleven. Daarna waren Piet Rentmeester en Rik Wouters aan de beurt, die hun poging na vele km. eveneens zagen mis lukken. Tenslotte was de sprong van Zoet c.s. te veel voor het in veie stuk ken uiteenlopende peloton. De uitslag luidt; 1. Bart Zoet (Sassen- heim) 115 km in 2 58.02; 2. Piet Damen (Helmond); 3. Wim van Smirren (Am sterdam) beiden z t; 4. op 200 m: Jo de Roo (Krulningen); 5. Gerben Karstens (Leiden); 6. Jaak van der Klundert (Hoogerheide)7. Rein de Jong (Am sterdam): 8. Rik Wouters (Baarle Her tog); 9. Cees var. Amsterdam (Breda); 10. Jo .de Haan (Klaaswaal) op 500 m. Finale kampioenschap dammen Rijnsburg RIJNSBURG In de eerste ronde speelde W. Leeuwenburg een sterke aan val spart U tegen P. van Egmond. Van Egmond wist zjjn stelling evenwel onder controle te houden, hetgeen hem nog een heel verdienstelijke remise opleverde. Oud-kampioen G van Zuylen bezette in zijn partij tegen' D. Kromhout enflcele belangrijke strategische punten, waar mee hij Kromhout in het eindispefl tot capitulatie dwong. In de tweede ronde smaakte Van Zuy len wederom het zoet der overwinning. Ditmaal ten koste van P. van Egmond, dde het slachtoffer werd van een venSj- niige combinatie. Leeuwenburg boekte een prachtige overwinning op de uit vorm zij rilde Kromhout Kromhout speelde met te weinig overtuigingskracht. Na een blun der in het middenspel had Leeuwenburg weinig moeite de verdiende buit voor zich op te eisen. Stand met nog 1 ronde te spelen: 1 G. van Zuylen 4 punten; 2 W. Leeuwenburg 3 pnt; 3 P. van Egmond 1 pnt; 4 D. Kromhout 0 pnt In de laatste ronde zal Leeuwenburg ongetwijfeld alles in het werk stellen om leider Van Zuylen voorbij te streven. Van Zuylen heeft echter aan een punten verdeling genoeg om zich kampioen te LANGEBA AN WEDSTRIJD TE WERVE RIJSWIJK In het meer van het land goed Te Werve op Rijswijk gingen zater. dagmiddag ruim 200 zwemsters en zwem mers van start voor di jaarlijkse 2 km- lange baanwedstrijden. Het zonnige weer verhoog de de animo van d< deelnemers en deed velen de wat lage watertemperatuur geten. By de dames ging de overwinning naar Hansje Hoetmer; bU de heren Jan van Scheyndel de snelste. Als eersten gingen de meisjes te water >or twee ronden van 500 meter. Ilonka Keus en Ingrid Lapaer van Zian zwom men gelijk op, gevolgd door Corrie Gil- tay en Eveline van Manen. Ilonka Keus probeerde tevergeefs van haar mededing, ster weg te lopen; in de slotfase van de strijd nam zij tenslotte een beslissende voorsprong van ruim vijf meter Corrie Giltay tikte als derde aan- Bij de jongens speelde de strijd zich af tussen Jan Evert Veer en Jos Proot. Na 500 meter lagen ze vlak naast el kaar en ze hinderden elkaar zelfs bij het rremen van de boelen. Achter hen kwam een groep, die een achterstand van een halve min. had. Proot kon in de laatste meters het tempo van Veer niet meer bijhouden. Paul Spangenberg bereikte de derde plaats. Spannende strijd De stryd by de dames, die vier ron den (2000 m) moesten zwemmen, was verreweg het interessants. Tineke Nlco- zoals zy dat ook in voorgaande jaren deed, de leiding, maar na 500 m liepen Carla Kamerbeek en Hansje Hoet. er in. Handje Hoetmer had haar krachten goed verdeeld en ging de laatste 500 m Carla Kamerbeek voorbij. Tineke Nico- lai tikte als derde aan Tonny de Groot en Anneke Schouten, die de gehele strijd naast elkaar hadden gelegen, werden vierde en vyfde- Jan van Scheyndel liet er bij de heren geen twyfel over bestaan wie de sterkste was. Van meet af aan nam hy de leiding en hy bleek tenslotte een voorsprong van 2Vz min. te heb ben opgebouwd. Uit het peloton maak ten zich na 500 m Bruyns en Feis los, die tweede en derde werden. Uitslagen Dames: 1. H. Hoetmer (DVZ) 33.59.5; 2. C. Kamerbeek (Vitesse) 34 03.-; 3. T. Nicolaï (Zian) 34 23.5; 4. T de Groot (Zian) 36.53.5: 5 A. Schouten (Zian) 37-03.5. Heren: 1. J. v. Scheyndel (SNA) 30.15.-; 2. J. Bruyns (Viitesse) 32.44.-: 3. E- Feis (HZPC) 32.47.5; 4. Ch. de la Cour (Zian) 33.02-; 5. L Meenk (Zian) 33.26.5. Meisjes: 1. Ilonka Keus (Zian) 17.13.5; 2. Ing. Lapoer (Zian) 17.19.-; 3. C. Giltay (Zian) 17-37.-; 4. E. v. Manen (HZPC) 1737.5; 5. J. Scheiwe (Zian) 17.43.5. Jongens: 1. J. E. Veer (Zian) 15.10-5; 2. J- Proot (ZIOS) 15.17.8: 3. P Spannen- berg (HZPC) 15.58.4: 4. R. Boers (Zian) 16.00.5; 5. P. v. Deelen (DVZ) 16.01.-, Veteranen: dames: 1. 'E. Veer-Chartté (Zian) 22-48.5; 2. W. v. d. Horst-Hoeven (Te Werve). Heren: 1. Ch. Razoux Schultz (Zian) 19.01.-; 2. P. Roelse (RZV) 22,37.-. Loudens kampioenschap LONDEN De Australiër Roy Emerson heeft tiet internationale ten nistoernooi van Londen gewonnen om dat de Amerikaan Dennis Ralston we gens een duimblessure in de final* verstek moest'laten gaan- Een uur voor de wedstryd had een dokter Ralston, die als vierde voor Wim bledon geklasseerd is, geadviseerd zich terug te trekken. Ralston zei, dat hij zijn duim vrydag bij een val in het dub belspel verstuikt had. Bij de dames ging de titel naar de Zuidafrikaanse Annette van Zyi die met 63, 4—6. 64 van de Britse Christine Truman won. In het dubbelspel ging de titel naar de Australische dames Margaret Smith en Lesley Turner die met 10—8, 6—2 van de Braziliaanse Maria Bueno en de Ameri kaanse Billy Jean Moffitt wonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7