Filmweek Arnhem sloot met moord en doodslag DRuqabel hi eea &a#t£e Prij s van Interfilm Basis van alle mode komt uit Wenen Minimum-inkomen moet minister regelen Vice-president van VS bij De Gaulle Tros gaat vijf gulden vragen Ongelukken op de weg Negen kijkers gedood door wrakstukken Bernard Baruch (94) vandaag overleden Vrouw las: vier dagen gewond MAANDAG 21 JUNI 1963 ARNHEM Hee, heeft u de kop, die boven dit artikel staat niet al eens eerder gezien Ja, inderdaad, althans zo ongeveer. Dinsdagavond vorige week stond er: Filmweek Arnhem begon met moord en doodslag, en nu staat er: sloot. Heeft de adder in zyn eigen staart gebeten? Och, ook dat niet precies, want de moord en doodslag van de slotavond moet men met een korreltje zout nemen. Trouwens, zo hebt u beide koppen ook moeten lezen, want er is in Arnhem gelukkig heus nog wel wat anders aan de hand geweest. Arnhem heeft bewezen, dat de filmerij nog spring levend is en nog lang niet is uitgepraat. Trouwens ook dat zal de film nooit raken, als men zich maar bij het leven houdt. Het leven is altijd veelzydi- ger en boeiender dan men in moedeloze buien wel eens meent, dat het is. reerd verteld verhaal yan een jonge weduwe, wier man na 10 jaar saai hu welijk bij een auto-ongeluk om het le ven kwam. Zij raakt nu in handen van een vreemde vogel, die reeds vele vrou wen het hoofd op hol heeft gemaakt. Voortdurend vraagt men zich af hoe dat wel af zal lopen, want de nieuwe vrijer heeft alle trekken aan zich van de avonturier en oplichter. Jöm Donner weet uitnemend de spanning gaande te houden en slechts in de laatste minuten ontdekt men, dat de veilige boot van het huwelijk voor twee nog jonge mensen al onder stoom ligt: beiden zijn zij gelijk geaard en aan elkaar gewaagd. Zij zul len onafscheidelijke kameraden zijn. Zweden, dat ons vaak voor merk waardige problemen stelt, geeft met deze film het getuigenis toch niet zo'n gek land te zijn, als men van horen zeg gen denkt. Integendeel, hier wordt op een volkomen volwassen en vrije wijze over huwelijk en liefch gesproken, zon der enige zweem van perversiteit of zelfvernietiging. Jöm Donner laat het in zijn film niet tot een tweede huwe lijk komen. Sommigen leiden daaruit af, dat hij een pleidooi wil houden voor een vrije liefde. Dat pleidooi wil ik echter naast me neerleggen, want als de man zegt: „Wil je met me trouwen?" en de vrouw: „Ik zou je nooit meer willen missen", wat is hierin dan nog de „vrije" liefde? Het hele begrip van „vrije" liefde dind ik trouwens geklets, want er is liefde (wederzijds) of niet. Als er liefde is, is deze nooit „vrij" in de zin van vrijblijvend, want liefde is de meest absolute en bindende zaak in het mensenleven met niets „vrijblij vends" aan zich, maar integendeel alles ondergebracht in een voortdurende en nimmer aflatende zorg voor de ander. De zij in de film is Harriet Andersson (de dienstbode uit „Alskande Par"). het meest komische talent uit Zweden De „moord en doodslag" van jl. zater dagavond dan had betrekking op de uitbundige satire, die Georges Lautner in zijn film „Les Barbouzes" geeft op het genre knok. en schietfilms. Er wordt zoveel in afgevochten, dat zelfs de sloomste der toeschouwers het in de gaten moet hebben, dat hier een sa tire aan de gang is. Lautner heeft van Albert Simonin (zijn naam lijkt erg op Simenon) en Michel Audiard een ver rukkelijk scenario gekregen, waarin de draak wordt gestoken met de geheime spionnage der grote mogendheden, waarin die van De Gaulle altijd het voornaamste toetertje mee wil spelen. Een Franse geheim-agent (un bar- bouze), gepresenteerd door vuistvechter nr. 1. Lino Ventura, een Zwitserse idem dito (Bernard Blier). een Russische (Francis Blanche), een Duitse (Charles Millot) en een Amerikaanse (Jess Hahn) zijn in de onmogelijkste verwikkelingen en vermommingen geraakt om de atoomgeheimen van de omgekomen wapenhandelaar Bernerd Sjah in han den te krijgen. Zij tijgen daartoe naar diens kasteel bij München, waar zij de weduwe trachten te verleiden en om te Natuurlijk trekt de Fransman aan het langste eind, maar wat daarvoor afge vochten moet worden is onvoorstelbaar, vooral daar ook de Chinezen, met hun eeuwenoude ervaring in geheime vechtmethodes zich in de strijd werpen. Het geheel is zo bedriegelijk echt aan de werkelijkheid ontleend, zo zegt het voorwoord, dat geen van de per sonages gefingeerd is. Een enorm kostelijke kolderfilm, waarin al het gooi- en smijtwerk van het verleden verbleekt, alsmede al het thriller- en spionnagewerk ooit op het witte doek vertoond. Staatsprijs 1965 Met dit vuurwerk eindigde dan de Int. Filmweek Arnhem, die, op de korte films na als de meest geslaagde moet heten. Hieraan vooraf had minister Vrolijk de Staatsprijs Filmkunst 1965 uitgereikt aan Frans Weisz voor zijn uitnemende filmhumor ,,Een zondag op het eiland van Grande Jatte", zoals men weet de film voor de Boekenweek. Na zo'n film weet je tenminste welk nut het boek in onze samenleving heeft. Deze Weisz heeft ermee bewezen een fijne film te kunnen maken, als hij maar een goed scenario heeft (hetgeen hier l»u niet precies het geval wash De eervolle vermeldingen gingen ^naar: Joan van der Keukens „B\ind >Kind" (voor de VPRO-t.v.) en naar nicum' Philips-electronica; voor de wijze waar in hier een technisch probleem wordt uiteengezet moet men het hoogste res pect hebben). Een missertje van de avond was de korte film van Charles Huguenot van der Linden of durf je niet?". Een onmogelijk en aanstellerig fanta- sieprodukt over een meisje uit „hoge" kringen („krenge" zegt men in die kringen), dat verliefd wordt op een stratenmaker. Cornells Veth had er een keukenmeidenroman van kunnen maken onder de titel: ..De Halfgod en de pin-up-girl, of De Verleide Stratenmaker". Die Van der Linden durft toch welmaar gelukkig werd er door velen „boeh" geroepen. Overigens was zaterdag een goede dag voor Arnhem, want 's middags werd de film van de jonge Zweedse regisseur Jöm Donner vertoond„Att Alska" (Liefhebben), een uitnemend geser- Rectificatie Boven mijn artikel van zaterdag over de film van Jan Vrijman stond als kop: ,,Op de bodem van de hemel" volksei van „Alleman". Bedoeld is: „Op de bodem van de he mel" volkscr dan „Alleman". en misschien wel uit de hele wereld. De hij is een Pool Zbigniew Cybulski, wel bekend uit de film ,,As en Diamant". Een voortreffelijk gespeelde en geregis seerde film, met geen woord en geen beeld teveel: spannend, amusant, nu en dan pikant, maar altijd door en door menselijk. Aali Tamara Zaterdagmiddag ging ook Wim de la Parra's ,,AahTamara". Vanwege de mondieclame door mij met groot wan trouwen tegemoetgezien. want de humbug in de reclame is nergens zo groot als in de filmwereld. Gelukkig echter viel „Tamara" in vele opziohten mee. Een aardig verhaal over jonge mensen in Amsterdam, die denken, dat zij anders dan anderen zijn, maar dit is een misverstand, want dat andere zit bij de hij's meestal alleen in het baardje (en wat is nu een baardje, gewoon een kwestie van haargroei, zonder enige verdienste) en bij de zij's in een gekke zonnebril of zoiets (hetgeen ook al geen verdienste is). Verder een traditioneel verteld filmverslag met nog teveel om haal van beelden. Bij de daarna ver toonde film van Jörn Donnér viel „Ta mara" echter in het niet. Wim de la Parra haalt ip de verste verte niet bij de talenten van Frans Weizs (hetgeen hij ook al niet helpen kan). Hij vervalt eohter niet in de aanstellerij van Hugue not van der Linden (zie boven). Kitty Courbois (Tamara zelf) is een actrice van beperkte mogelijkheden en zeker niet de ..filmontdekking" die de recla me ons wil aanpraten. Maar voor het overige: geen kwaad van ,,Aah...Ta- Wat de andere korte films in Arnhem betrof, die waren met uitzondering van Van Hattums „Interludium Electroni- cum" en RolfOrthels „Slochteren aan de lijn" (de loftrompet over de aanleg van de aardgaspijpleiding) stuk voor stuk beneden de maat. Een „Heijermans van de film" heeft zich nog niet aan gediend. Ev. Grolle De uit Rotterdam afkomstige 21-jarige Arie Cool is zondag bij het zeilen op een meer In Zweden verdronken, toen zijn bootje tijdens stormweer omsloeg. Fataal Alarm" ARNHEM Sidney Lumet onder wiens regie films als „The Pawnbro ker" en „The Hill" tot stand kwamen (waarvan we de laatste reeds deze week bespraken) werd vóór de verto ning van zijn tweede werk op het. pro gramma van de Filmweek Arnhem, met name „Fataal alerm" (Fail sefe) geëerd voor zijn wertc met de Oecu menische Filmprijs 1965, die jaarlijks wordt uitgereikt door Internationaal Oecumenisch filmcentrum, dat aange sloten organisaties heeft in Europa, V.S. en Japan en verbonden is met de Wereldraad van Kerken. Bij monde van dr. A. Dronkers werd de prijs overhandigd aan de directeur van de Columbia productie Mij N.V. die Lumet's films uitbrengt. Deze onderschei ding geldt voor Lumet's gehele produk- tie. dat van een sterk ethisch, sociaal en politiek engagement getuigt en van de moed om problemen aan de orde te stel len. waar wij in het algemeen liever aan voorbijgaan, aldus de motivering voor de toekenning van de filmprijs. Hebben wij deze factoren reeds in zijn film „The Hill" gesignaleerd in „Fataal alarm" zijn ze sterker geaccentueerd Deze film is gebaseerd op het gelijkna mige boek van Burdick en Wheeler, dat ook in een Nederlandse vertaling ver schenen is. Daarin wordt door deskundi gen de mogelijkheid gesteld, gezien de actieve bewakingsdienst van de V.S. met vliegtuigen, geladen met kernbommen, die permanent in de lucht zijn, dat door de een of andere vergissing of een tech nisch gebrek in de beveiligingsappara tuur een bom zou kunnen worden afge worpen in een ander land. Dit thema op zichzelf is niet nieuw. Men heeft dit ook reeds uitgewerkt kun nen zien verleden jaar in de film „Vreemdelust". Daarin was het een ge neraal die afknapte. In deze film brandt een zekering door met al de gevolgen van dien. Toch is er een ^sentieel ver schil in de aanpak van het thema. Men zal het karakter van de satire in „Vreemdelust" missen bij Lumet, die in „Fataal alarm" een indrukwekkende werkelijkheid schiep, zo werkelijk, dat de spelers er zelf van onder de indruk kwamen. Henry Fonda is een bewogen president van de V.S. en vooral de scène in zijn beveiligde werkkamer waar hij telefonisch contact opneemt met de Rus sen, die zes Amerikaanse bommenwer pers met kernbommen boven hun grond gebied hebben die niet meer te achter halen waren, is spannend. Zijn tolk moet (Van onze moderedactrice WENEN In de Karmarschgasse hebben we de basis van alle mode gezien. Daar is het hoofdkantoor voor de export gevestigd van Triumph International, de grootste foundationfabriek van Europa. De basis van elke mode, want Parijs mag decreteren wat het wil, wan neer onder de creaties der mode koningen geen perfect dessous ge dragen wordt, blijft de êlègance verre. Ditmaal dus een modeshow van het „onzichtbare", dat overi gens alleszins de moeite waard is om het aandachtig te beschouwen. Triumph, nu 78 jaar, is wel met de tijd meegegaan. Van het corset met in geregen wespentaille via de droit- devant naar de moderne kanifcsohoon- heden, die corrigeren zonder prangen. Het eerste streven is het figuur slanker te doen lijken. De foundation wordt nu „het eerste kleedje" genoemd. En omdat tussen het eerste en het la taste kleed ook nog zo het een en ander behoort gedragen te worden, is volledige sets gaan maken. Hanepootjes Daar zijn de schalkse Tri-sets van „hane. pootjes"., zwart-wit met e<?n heel smal rood biesje en kokette miniatuur strik- niet alleen de Russische antwoorden ver talen, maar de president wil alle n ces in die stem horen. Ze moeten gelo ven dat dit geen oorlogsprovocatie is, maar het gevolg van een fout. Maar hoe kan hij ze dit doen geloven? Welk be wijs vragen de Russen voor de oprecht heid van de president? De prijs voor dit bewijs wordt onvoorstelbaar groot ais atoombommen vallen op Moskou. En om de sterke vredeswil van de V.S. te bewijzen, straft de president Amerika zelf en laat een bom werpen op New York. In diepste zin heeft Lumet gestalte ge geven aan de permanente bedreiging die over de wereld hangt en de angst die vandaag diep in het hart van de m< heid leeft en zelfs een aanwijsbare vloed heeft op het denken en handelen van ae mens. „Fataal alarm" is uitstekend van v geving en het is bovendien een film die als inleiding op een discussie zeer vrucht baar zou kunnen zijn. H. Steggerda. jes. Som maar op, wat de vrouw onder haar japon pleegt te dragen en het is er. De onderjurk met een lage ronde hals, die ovengaat in de schouderband jes. die dus niet meer kunen afzakken. De hele schouderbandjes-ellende is trouwens vervangen, doordat elke set zo gemaakt is. dat alle laagjes precies op elkaar valilen. De princesselijn en de empirelijn domineren in de mo dellen. Voor de romantische vrouw ls er een Tri-set van rose roosjes op een zwart fond. Voor de sportieve vrouw bijvoor beeld effen wit met smal marineblauw gepaspoilleerd of donkerblauw met helrood afgezet Wie onder de tailleur met gevoerde rok geen onderjurk wil dragen, kan de driekwart hemdrok kie zen, een onderjurk van boven maar slechts reikend tot halverwege de heup. Dat al deze luchtigheden gemakkelijk te wassen en snel droog zijn is logisch, maar er zijn og velen, die deze eigen schappen vergeten voor de lycra corse lets. En dusdeze te weinig wassen De vakmensen hebben ons verzekerd, dat de levensduur van dit kledingstuk vertienvoudigd wordt door veel was sen. De lichaamswarmte en de huid- vetten tasten onherroepelijk het weef sel aan. Maar dit kan voorkomen wor den waneeer men minstens eens per week, maar liever twee of drie keer per week. het corselet even uitwast. Het is dan iet oneer werk dan 't was sen van een paar kousen. Men kan in de centrifuge drogen of het uithan gen, in het laatste geval is het nog in één nacht droog. Een nachtgewaad can Triumph International in Jolly-fleur des- stn. Dat zijn anemonen in tere kleuren. Het empiremodél is ge heel geplisseerd. Overigens met een plissee die houdbaar is. Bin nen een uur is het gevalletje na het wassen weer droog en als Vrije tijd Nog veel nieuws ls er te zien ln vrije- tijdskleding. Allereerst de badpak ken. Ook hlerbty z(jn problemen opge lost. Het eendelige badpak, voor de grotere maten aangewezen, ls vóór decent hoog met aangesneden schou derbanden, de rug echter ls ovaal laag uitgesneden Voor zwaardere figuren (tot maat 52) zijn er badpakken met een lycra blnnenpak. Zo'n badpak is wel prijzig, maar het is modieus en men kan er wat seizoenen mee door in de zekerheid er goed in uit te zien. Vrije-tijdskleding ook voor boulevard of wandeltocht. Bijvoorbeeld een pak van diepgoudkleurig tinneroy afgezet met leer aan kraag en manchetten. Men kan er een rok of een pantalon met splitje op de voorvoet bij dragen, het pak in Nederland te koop f 125. Leuk is ook een flou-japonetje met ronde hals. De leren midden-voorpas werd voortgezet in de schouderbanden. Een gouden koord is door de voorpas ge regen en geeft een idee van een Ten slotte noemen we nog de leuke tun'iek van diepblauwe badstof. De kleur is op natuurlijke wijze gebleekt volgens een geheim procédé Er werd iets gefluisterd van sterke lampen, die erop gezet waren, maar in ieder geval was er geen chloor aan te pas geko- In Wiener-Neustadt en in enige kleinere fabrieken van Triumph International in Oostenrijk wordt door tweeduizend meisjes gedurende vijf dagen per week naarstig gewerkt aan dit alles. Tachtig procent van de produktie is voor export bestemd en daarvan is ook Nederland een grage afnemer. Vakbeweging vraagt: UTRECHT De vakbeweging vindt het noodzakelijk om bij wet aan de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid de bevoegdheid te verlenen, op advies van de Stichting van de Arbeid een bindende beschikking tot regeling van het minimum-inkomen uit te vaardi gen. Dit zei de voorzitter van het Neder lands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, bij de opening van de ver- bondsraadsvergadering van het NKV. die vandaag in Utreaht wordt gehouden. Het is naar het oordeel van de heer Mertens duidelijk, dat de centrale organisaties in het najaar niet bereid zijn om opnieuw PARIJS De Amerikaanse vice- president Humphrey heeft gisteren een langdurig gesprek gehad met president De Gaulle. Na afloop noemde hU bet onderhoud „hartverheffend, bevredigend en uiterst vriendschappelijk"- Over de aard van het „zeer grote aantal aangesneden vraagstukken" liet hfj zich niet uit Slechts merkte hij op: „Be- lanrijke aangelegenheden zijn niet be sproken: dat is het terrein van Johnson". Niettemin was z'n bezoek „zeer de moei te waard". Op de vraag van een verslaggever of hij nu de Franse polbitierpekegeccsantE hij nu de Franse politiek begreep, zei Humphrey: „De betrekkingen tussen Frankrijk en Amerika zijn altijd goed geweest en het is nooit moeilijk een vriend te begrijpen". Zaterdag heeft Humphrey de Ameri kaanse ruimtetweeling White en McDi- vitt de internationale lucht- en ruimte- vaarttentoonstelling op Le Bourget laten zien. De beide astronauten hebben de kleding en uitrustig gedemonstreerd, die zij bij hun recente ruimtevaart hebben gebruikt. Een voorgenomen ontmoeting met de Russische ruimtevaarder Gagarin ging niet door. De Sowjets hadden laten we ten, dat Gagarin het te druk had. Humphrey leidde McDivitt en White snel rond door het Sowjet-paviljoen. Deze rondleiding duurde twee en een halve minuut. Het Sowjetpaviljoen was zo vol, dat de Amerikaanse ruimtevaarders nau welijks kans kregen de ruimte- uitrusting van de Sowjets te bekijken. Humphrey heeft een samenkomst ge had met Franse luchtvaartautoriteiten om van gedachte te wisselen over de Franse en Amerikaanse ruimteprogramma's. DEN HAAG De televisie en radio- omroep stichting (Tros) zal met ingang van 1 januari van haar deelnemers f5 contributie vragen, zo heeft zij aan de leden van de" Tweede Kamer meegedeeld. Zij zegt dit noodgedwongen te doen. Met de meeste nadruk wordt gevraagd voor dit jaar te kunnen volstaan met een be drag van fl om de lopende administra tieve werkzaamheden te kunnen voort zetten en beëindigen en op tijd te kunnen beginnen met de inning van de door de regering geëiste contributie. De Tros, die zegt haar programmaplan nen te zullen publiceren, zoara zij van de regering een zendmachtiging heeft verkregen en de haar toegewezen zend uren zijn vastgesteld, basohilft volgens haar zeggen thans over ruim 120.000 deelnemers. Zij laat doorschemeren, dat zij op grond van de bijdrage van de deel. nemers van fl over 1965 een zendmach tiging per 15 oktober zou kunnen aan vragen. loononderhandelingen te voeren od de wijze, waarop dat verleden jaar geschied de. Het is noodzakelijk dat binnen het wettelijke kader van thans zodanige nieuwe mogelijkheden worden aanvaard, dat zoveel mogelijk vrijheid van onder handelingen in de bedrijfstakken zal zijn gewaarborgd. Hiervoor is een veel ruimere houding van de werkgevers noodzakelijk dan de laatste tijd wordt gedemonstreerd. Het beter, dat in goed overleg tot deze vrij making wordt besloten dan dat een dergaande stagnatie in het overleg de vakcentrales zou dwingen hun deelname aan het toetsingswerk in de stichting te staken, aldus de heer Mertens. Bomvbeleid Over de woningbouw merkte hij op, dat hij waardering heeft voor het beleid van minister Bogaers met betrekking tot de vergroting van de bouwproduktie. Wat minder gelukkig is hij met het door de minister aangekondigde huur- en sub sidiebeleid. De wijze waarop, maar voor al het temipo waarin de minister zijn plannen wil realiseren, kan het NKV niet onderschrijven. De heer Mertens kondigde ten slotte de instelling aan van een landelijk werk- orgaan voor hoger personeel binnen het NKV. URK Zaterdagavond is op de Domi neesweg in Urk een personenwagen met drie inzittenden uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. De 20-jarige Harmen Hoekman uit Genemuiden kwam onder de wagen terecht en overleed ter plaatse. HENGELO Tussen Haaksbergen Hengelo is zaterdag een auto, bestuurd door de 32-jarige R. J. G. uit Hengelo, uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. De medepassagiers, de 29-jarige J. J. Hcubel, werd uit de wagen ge slingerd en was op slag dood. DEN HOORN Zaterdag is in eer sloot langs de Hoornweg het stoffelijk overschot gevonden van de 20-jarige G Kaiser, een broer van de schaatsenrijdster Stien Kaiser uit Delft. Waarschijnlijk door een rukwind is hij met zijn brom fiets de wegberm ingereden en met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal gebotst, waarna hij vervolgens in de sloot terecht HALFWEG Een botsing tussen personenauto en een Volkswagenbusje op de Haarlcmmcrstraatweg ln Halfweg heeft vanochtend het leven gekost aan de 27-jarige onderhoudswerker A. van Aalst uit Amsterdam, die het busje bestuurde. Het ongeluk gebeurde doordat de uit tegenovergestelde richting komende per sonenauto bü het inhalen op de linker weghelft kwam. De overige zes inzitten den werden met inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis overgebracht. De bestuurder van de personenauto en zfjn zesjarig zoontje werden ernstig gewond. Weer ongeluk op Le Bourget PARIJS Een Italiaans straal- verkeersvliegtuig van het type Fiat F-91 heeft zaterdagmiddag de dood van negen mensen veroorzaakt doordat het vlak voor de landing op het Parijse vliegveld Le Bourget verongelukte en op een autopar keerplaats terecht kwam. Hef toestel werd bestuurd door de chef-invlieger van de Italiaanse lucht macht, kapitein Italo Donati. die demonstratievlucht uitvoerde ter ge legenheid van de vliegtuigtentoonstelling. De invlieger, die te laat van zijn schiet stoel gebruik maakte, beho^t tot de Het vliegtuig, dat over een afstand van vijfhonderd meter zes maal de grond raakte een weer opsprong, richtte geweldige ravage onder de geparkeerde auto's, waarin veel mensen zaten die de demonstraties volgden. De parkeerplaats was speciaal voor het vliegfeest aange legd en ligt vlak bü de landingsbaan. GASCONVECTOR l Benjamin Britten, de gro te Engelse klassieke com ponist, heeft muziek ge schreven voor een 'pop song'. De 'Quiet five', zanggroep, hebben voor de woorden gezorgd. Wel hebben ze zich ze kere vrijheden veroor loofd met Brittens mu ziek. waardoor zij het authentieke beat-geluid heeft gekregen. Britten heeft geenszins de be doeling te gaan concur reren tegen de Beatles en de Rolling Stones. Hij schreef het lied om zijn „let's make an opera" actueel te maken. Wat hij deed, was een van zijn eigen melodieën uit de opera te lichten en een modern ritme te geven. De beroemde Ameri kaanse violist Nathan Milstein verkeerde in een moeilijke positie toen hij in Wenen het vioolcon cert van Vivaldi moest spelen en tot de ontdek king kwam dat hij zijn bril vergeten was. De brildragenden onder het publiek schoten echter te hulp. Zij stonden hun bril af. waarna Milstein ze stuk voor stuk paste totdat hij de juiste vond. Het concert ging door Alleen degene die de bril heeft afgestaan kon Mil stein niet zien spelen, i Bij het vertrek van de Beatles naar Frankrijk, Italië en Spanje voor een toernee van enkele we ken. heeft de Londense politie gisteren uitgebrei de maatregelen genomen om de jongens uit de klauwen te houden van de tieners die bij duizen den naar de luchthaven waren gestroomd om van hun idolen afscheid te nemen. De politie moest een cor don om de Beatles trek ken, waar zelfs honden bij te pas kwamen. Bo vendien moest het vlieg tuig waarmee zij reisden buiten bereik van de tie nermassa worden geta xied, waana de Beatles met een wagen er naar toe werden gereden. In Parijs aangekomen wer den de Batles echter slechts door ruim 400 tie ners verwelkomd. staal en plaatijzer van het vhegtuig en geraakte auto's lagen door elkaar heen op de parkeerplaats. Van sommige wagens was het bovenstuk geheel weg- Het toestel kwam tenslotte op de lan dingsbaan terecht. De eerste redders waren toeschouwers en leden van de ordedienst. Verder werden hefschroef- vliegtuigen ingeschakeld, die juist een demonstratie hadden beëindigd. Dit was het tweede ongeluk op de luchtvaart tentoonstelling. Dinsdag verongelukte een straalbommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht, waarbij een beman ningslid werd gedood. Temperaturen lager DE BILT Tijdens het weekeinde kwam het weer onder invloed van een hogedrukgebied, waardoor het over wegend zonnig werd en zondag in een groot deel van het land temperaturen van 20 en 21 graden Celsius werden bereikt. Vandaag zette de verwarming verder door en meldden om negen uur al enkele stations 20 graden. Het hogedrukgebied neemt in bete kenis af en trekt in de richting van Oost-Europa weg. Storingen van de Oceaan afkomstig dringen tegelijker tijd via de Britse eilanden naar het oosten op. Morgen zullen deze storin gen al in de buurt van ons land zijn. hetgeen het einde betekent van het vrij warme, droge en zonnige weer. Het wordt opnieuw wisselvallig met plaatselijk buien en lagere tempera turen. HOOGWATER SCHEVENINGEN 22 juni: 8.33 v.m.: 20.57 n.ro. Strandvericachting Onweersstoring boven West-Frankrijk passeert ons in de komende 24 uur. Mor gen op enkele plaatsen nog een buitje, later weer zonnige perioden. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets koeler dan vandaag. In de middag 18 tot 20 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzich ten: licht onstabiel weertype met een vrij aangename temperatuur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen seven esse Adviseur van presidenten NEW YORK Vanmorgen is ln zijn toning in Manhattan Bernard Baruch als gevolg van een hartaanval over leden. Bernard Baruch werd 94 jaar. Hij was een bekend bankier en raad gever van tal van Amerikaanse presi denten. Zijn overlijden werd wereld kundig gemaakt door James Byrnes, in het verleden minister van buiten landse zaken van dc V.S. Toen Baruch dertig jaar was, verwierf hij door speculatie een fortuin van miljoen dollar. Dit stelde hem in staat belangrijke rol te spelen in het open bare leven. Ook deed hij veel aan filan tropie. Hij was achtereenvolgens raad gever van de presidenten Wilson (in de eerste wereldoorlog), Harding. Coolidge, Hoover, Roosevelt, Truman en Eisen hower. Baruch gaf raad aan republi keinse en democratische presidenten. „Maar", zo vertelde hij later, „vaak sprak ik voor dovemansoren". In dc regel stemde Baruch democratisch. Maar in 1952 steunde hij Eisenhower Na de tweede wereldoorlog was Baruch vooral adviseur van president Truman. vas onder zijn leiding dat het zoge naamde atoomplan der Verenigde Staten werd uitgewerkt. 4 april 1948 werd dit plan als basisplan voor de atomaire ont wikkeling in de V.S. aanvaard. In deze tijd pleitte Baruch voor grote eenheid lussen de met de VS. bevriende staten: hij propageerde het Marhall-plan en was een groot voorstander van de Europese eenwording. Vorig jaar stond Baruch zijn papieren af aan de Princeton-universiteit. Deze brieven zijn de basis geworden voor de bestudering van de Amerikaanse staats manschap en politiek in de twintigste eeuw. Tot de papieren behoorden meer dan 1200 brieven van negen presidenten. Een 750 papieren vormen het bewijs van de vriendschap tussen Baruch en Chur chill. C AMSTERDAM Een 68-jarige alleen wonende dame heeft vier dagen met een heup-fractuur op de vloer van haar keu ken in een bovenhuis aan de Bos en Lommerweg in Amsterdam gelegen, zon der dat zij in staat was zich op te rich ten of om hulp te roepen. Zaterdagmiddag verschafte de politie, gewaarschuwd door buren zich toegang tot de woning. Zij is in epn ziekenhuis opgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5