Open-Deurdag trok enkele duizenden SPELDJES! Heilsliederen uit Kongo Niet op agenda van concilie Een woord voor vandaag Zuidafrikaanse kerken: BLIJF ONS TROUW" Prof. dr. K. Dijk wordt morgen tachtig jaar Jong Gereformeerd aanvaardt nieuwe opzet jeugdwerk CeCm COLLECTANTENDAG WERD EEN SUCCES Uw probleem is het onze Als Stefanus voor de Hoge Raad gedaagd wordt, geeft hij eerst een overzicht van de geschiedenis van Abraham tot Salomo. Maar dan komt hij met de toepassing. Niet langer is hij de voorzichtige, die zijn rechters niet voor het hoofd wil stoten. Ineens betrekt hij op hen woorden die gesproken wer den tegen hun en zijn voorvaders. Hij zegt: „Hardnekkigen en onbesneden van hart en oren, gij verzet u altijd tegen de Heilige Geest." En ineens worden de schriftgeleerden woedend. En toch hebben zij niet de bijbel gelezen zoals ook vaak wij zelf die lezen. We lezen van mannen van geloof en we zien onszelf in hun plaats. We lezen van veroordelingen en plotse ling horen wij die ook spreken, maar dan tegen anderen om ons heen. Het is zo menselijk. Want diep in ons hart willen we niet van veroordeling horen. Wij menen dat we boven de mensen om ons heen staan, omdat wij geloven en zij niet. Maar juist die levenshouding is de oorspronkelijke zonde. Een mens zondigt niet alleen in plaatsen van werelds vermaak, het is mogelijk om veel meer te zondigen in de kerk. Hoogmoed is die inner lijke houding, die niet wil buigen voor Gods Woord en Zijn oordeel. Wie beter meent te zijn dan zijn medemens, heeft het evangelie niet begrepen. We lezen vandaag: Genesis 28 1022. MAANDAG 21 JUNI 1965 Eerste keer in 35-jarige geschiedenis HILVERSUM Onder auspiciën van het Landelijk Open Deur (evangelisatie)-werk, uitgaande van het Herv. Instituut Kerk en Wereld te Driebergen en waarin ook de Evangelisch Lutherse Kerk meedoet, werd in de EXPO-hal te Hilversum zaterdag jL een feeste lijke bijeenkomst gehouden. Deze bijeenkomst, waarvoor Open-Deurgroepen uit het gehele land, lezers van het blad De Open Deur (oplaag 140.000 per veertien dagen) en belangstellende ge meenteleden waren uitgenodigd, trok ruim 1500 bezoekers. Het was de eerste keer in de ca- 35-jarige geschiedenis van het Open Deurwerk (de initiatiefnemer, de heer Joh. Stempher uit Deventer was onder de aanwezigen) dat de vele duizenden Open-Deurwerker De Band van het Leger des Heils uit Leopoldville heeft zater dag in Nederlandse samenkom sten gespeeld. Kongolese jonge ren, onder de enthousiaste leiding van de Engelse kapitein (en con rector van een middelbare school) Ray Munn, speelden de internationale muziek op voor treffelijke wijze. De band is reeds 20 jaar oud, maar pas in 1956 konden alle instrumenten aangeschaft wor den. Onder Munn werd de band zo goed dat zij uitgenodigd kon worden om Afrika te vertegen woordigen op het grote jubileum feest in Londen. Zondagavond speelden de Kon golese jongeren in Rotterdam. Commandant W. F. Palstra schonk tijdens dit concert het jongste lid nieuwe muziek. 11 JOHANNESBURG De Zuid afrikaanse kerken zijn bezorgd over de mogelijkheid, dat kerken in andere landen en oecumeni sche instanties minder of zelfs helemaal niets zullen gaan bij dragen voor het werk in Zuid- Afrika, hetzij uit afkeer van de regeringspolitiek, hetzij wegens de opvatting, dat het land geen onderontwikkeld gebied meer is. De Zuidafrikaanse raad van kerken heeft namens de kerken deze bezorgd heid kenbaar gemaakt in een brief aan de Wereldraad van Kerken, aan de nationale raden van kerken in de Verenigde Staten en Groot-Britannië en andere oecumenische groeperingen. Allereerst wordt in deze brief ge wezen op het feit, dat de kerk het enig overblijvende bastion tegen de apartheid is, de plaats waar een reële gemeenschap bestaat in eredienst, stu die, ontmoeting en beraad over alle scheidslijnen van rassen heen. Afzon derlijke kerken en ook de kerken sa men in de raad van Kerken hebben moedig hun standpunt tegenover de apartheid duidelijk gemaakt. Des te meer teleurstellend is het zo schrijven de Zuidafrikaanse kerken, dat buitenlandse kerken en instellin gen erover denken personeel terug te trekken en minder gelden beschikbaar te stellen op een ogenblik, dat ons werk en getuigenis zo krachtig en dui delijk mogelijk moet zijn. Bovendien heeft de kerk een bijzon dere verantwoordelijkheid tegenover die landgenoten, die stilzwijgend of openlijk de apartheidspolitiek aanvaar den. Mensen die het „nog nooit zo goed hebben gehad" en wegens per soonlijke of groepsbelangen de rege ringspolitiek aanhangen, behoren door de dienst der kerk het evangelie te Wel/geen Jodenverklaring LONDEN/ROME De correspondent uit Rome van het Engelse blad The Observer meldt dat de verklaring over de Joden geschrapt zou zijn van de agenda van bet Vaticaans concilie. Dit zou bekend geworden zijn nadat de zitting van de Coördinatie-commissie donderdag in Rome verdaagd werd. De ze commissie bestaat uit zeven kardinalen onder leiding van de staatssecreta ris van Vaticaanstad Cicognani. Dit bericht werd zaterdagmiddag echter tegengesproken door aartbisschop Felici, de secretaris-generaal van het concilie. Hij zei dat de verklaring, waar in gezegd wordt dat de Joden niet verantwoordelijk, of niet alleen verant woordelijk, gesteld kunnen worden voor de kruisiging van Christus gehand haafd is. Z(j zou aan de orde komen op de vierde ztiing van het concilie, die 14 september begint. Volgens Felici is de Coördinatie-commissie sinds 11 mei ■iet meer 'bijeen geweest. Van de 4.000.000 leden van de 27 kerken, die deel uitmaken van de raad van kerken behoren er slechts 800.000 tot de blanken. Dit betekent, dat de kerken het meest te maken hebben met mensen, die economisch zwak staan. Verhuizen Tenslotte geeft een matige schat ting van het bedrag, dat de kerken nodig hebben in verband met de uit voering van de „Group Areas Act", waardoor hele woongemeenschappen worden verhuisd naar volgens ras ge scheiden gebieden een totaal te zien van ongeveer 30.000.000. Er moeten gebouwen opgericht worden voor het onderwijs, voor de eredienst, voor al lerhande kerkelijke activiteiten, die Lange reizen om evenement niet te missen in het land de gelegenheid kregen elkaar te ontmoeten. Dit memoreerde Open-Deur do minee G. P. Klijn in zijn welkomst woord. Het bleek dat velen bereid bleken de vrije zaterdag op te offeren en lange reizen te ondernemen on evenement niet te missen. Ds. F. J. Pop, directeur van Kerk en Wereld en speciaal belast met de studie van het evangelisatiewerk, sprak een bemoedigend en inspirerend woord Hij wees op het feit dat christenen te weinig doordrongen zijn van de kracht die het evangelie heeft in deze tijd. Het wil nog altijd naar mensen toe om hen te bevrijden van angsten, knellende levenspatronen en machten die de wereld jammerlijk in vijandige kampen verdelen. Het blad Open Deur is maar een simpel middel, maai de moeite waard ermee te werken. In de (wel wat al te lange) middag pauze trad in een ander gedeelte van de hal de bekende dansgroep Zajéd- nica op met Hongaarse, Israëlische en Hollandse dansen. De hoofdmoot van het middagpro gramma werd gevormd door het mu zikale spel: Doe open die deur, ge bracht door Podium (Centrum voor podiumkunst NOBEL c.v.) te Hilver sum. Teksten en muziek van het spel waren van Flip Poort. De anderhalf Beroepingswerk Veldhuizen), kand. D. Lissenberg te Hil versum (v.h. redacteur Strijdkreet). Aangenomen naar 't Harde, J. A. de Wöard te Meerkerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam (2 vac.), J. Hengeveld te Gouda en dr. B. Rietveld te 's-Gravenhage-West. Aangenomen naar Vlaardingen (vac. dr. M. J. Mulder), L. R. Krol te Midwol- da (Old.); de benoeming tot leraar gods dienstonderwijs aan het Christelijk Ly ceum te Hilversum, dr. F. H. von Meyen- feldt aldaar. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Drietal te Arnhem (vac.mej. M. C. Schepman). E. Borren te Joure. M. G. Postema te Warns-Koudum en J. J. J. van Sluijs te Barsingerhorn c.a.; te Leeuwarden <vac.- Th. van Veen), -E. Borren te Joure, mej. C. E. Offerhaus te Franeker en G. Wassing te Dantuma- woude. ZEIST De jaarlijkse Collecten- dag van het Zeister Zendings Ge nootschap is zeer traditioneel weer een dag geworden waarop vele honderden medewerkers uit het gehele land zich naar de baker mat van de Hernhutter zending hebben begeven. Met blijdschap kon de heer H. F. van Zuylen, voorzitter van het Z.Z.G. dan ook de velen een welkom toeroepen. De heer Van Zuylen, sprekende in het witte kerkje aan het Zuster plein, dankte de medewerkers in het thuisfront voor hun liefde en inzet voor het zendingswerk in Suriname. Spreker herinnerde er aan dat, zoals vaak gezegd werd, de zendelingen op eenzame posten staan. Denkt men het zich wel eens echt in, wat dat betekent, afge sneden te zijn van de omgeving waaruit men is gekomen? Veel achtergelaten hebben waar ande- De brief eindigt dan: „Wij menen dat het nodig is, dat onze broeders in de kerken in andere landen deze din- gen weten. Wij zouden dringend willen vragen ons niet in de steek te laten wegens de politiek van onze regering noch al te kritisch te staan tegenover de moeilijkheden, die wij hebben in ons getuigenis hier, maar ons te geden ken in het gebed, belang in ons te blij ven stellen en begrip te tonen voor onze moeilijkheden, en vooral ook de hulp voort te zetten die wij nu reeds krijgen in personeel en in hulpbron nen." UTRECHT „Wij protesteren tegen deze voorstellen. En als ze worden aangenomen zullen wij blijven protesteren." Zo reageerde de gereformeerde jeugd van Kantens in een brief op de voorge stelde vernieuwing van het gere formeerde jeugdwerk. Maar toen er gestemd moest worden, zei Kantens jeugd „ja" en met hen de overweldigende meerderheid van de vertegenwoordigde vereni gingen. De bond van de clubs en de bond van de jeugdverenigingen gaan nauw samenwerken en hun beider serviceapparaat wil ook allerlei vormen van vrij jeugd werk, als jeugdhonken en socië teiten, stimuleren met raad en daad. In de halve grote zaal van Tivoli vonden de vertegenwoordigers van 211 van de 1500 verenigingen ruim plaats. Kennelijk waren alleen de warme voorstanders en de felle te genstanders gekomen, al werd het de langdurige discussie niet altijd duidelijk waar men tegen was. Voorzitter ds. G. N. Lammens hield geen rede. Hij trad op als de leider een zevenhoofdig forum, dat eers; i zonden schriftelijke en daarna nog de-linge vragen beantwoordde. En aan vragen was geen gebrek, ook al hadden ze lang niet, i de voorstellen. i direct betrekking op Een tweevoudige ongerustheid werd openbaar. In de eerste plaats wel de vrees van Kantens' Schrift en Belij denis", dat de bijbelstudie in gedrang zou komen in de toekomst. Ds. Lam mens antwoordde: Wees toch reëel. Wij zijn geen bijbelstvdiekring. Dat is toch niet ons doel. De taak van onze verenigingen is om jonge mensen te vormen voor de kerk, de staat en de maatschappij. Daarbij heeft de bijbel een belangrijke plaats. Het is hele maal niet de bedoeling dat Schrift ei belijdenis worden losgelaten. En dan leefde er bij sommigen de vrees dat als het Gereformeerd Jeugd centrum, dat onder de nieuwe opzet een Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk zal worden, vrij jeugdwerk zal gaan helpen, niets meer terecht zal komen van het doel van de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen. Ook dat was volgen ds. Lammens misverstand. De bond verandert niet. Maar men wil iets doen voor die 50 procent van gereformeerde jongeren, die niet gegrepen worden door deze bond of het clubwerk: die, door welke omstan digheden aan ook, geen tijd of geen lust hebben om iedere week de vereniging te bezoeken, maar wel geïnteresseerd zijn in andere meer vrijblijvende vormen van jeugdwerk. „We zien ons eigen jeugd werk niet als alleenzaligmakend ei mogen niet discrimineren door het te stellen alsof wij het antwoord gevonden hebben en alle andere vormen van jeugdwerk er eigenlijk niet toe doen. We moeten helpen overal waar men bezig is. En de ervaring heeft geleerd dat het werk van onze verenigingen daarbij wel vaart." Toen eenmaal de drie voorstellen, waarover gestemd moest worden, ter sprake kwamen, bleek er weinig ver zet te zijn. Alleen Leiderdorp wilde eerst nog inlichtingen hebben over tge- financiële problemen, waar indertijd op de jaarvergadering te Zwolle al over was gesproken en beslist. Toen er gestemd werd bleken alleen de verenigingen van Leiderdorp, p""" hoorn en Mijdrecht tegen. Alleen het punt dat zegt dat jaar lijks een gecombineerde leden- ol jaarvergadering gehouden moet wor den met de Bond van GJ.O. verwierf veertien tegenstemmen. Het waren dr jongeren die zeiden: „De G.J.O. is eer bond van „oudere" jeugdleiders, wij uur durende musical verveelde geen ogênblik. De teksten waren over het algemeen goed, soms zelfs zeer goed Het spel ondervond aanvankelijk hin der van een slechte akoestiek en eer niet feilloos werkende geluidsappara tuur, waardoor de spelers onnodig lange afstanden moesten lopen naai de dichtstbijzijnde microfoon. Hun improvisatietalenten bleken ech ter direct uit het feit dat de aanwezigen dit euvel na tien minuten vergeten1 waren. O.a. Jan Vermaas, Jos. A. Brusse, Ella de Jager, Jo Nobel. Eelko Nobel (met fijne liedjes) Sipko Melissen en Betsy Bakker-Voogt deden weinig voor elkaar onder. Teksten en liedjes waren met originele en vaardige pen op de huid van de aanwezige Open-Deur-werkers Brassband concerteerden en begeleiden geschreven, waarbij hun niet zelden een uitstekend. De aanwezigen studeerden onbeslagen spiegel werd voorgehouden, een kwiek Open-Duer-lied in van Cor- Ja, speldjes-regen bij Celwa pro- dukten. 2 garantiezegels van het- zelfdeproduktopsturen en u krijgt een speldje van dèt produkt. Ér zijn 5 Celwa produkten met elk 'n eigen speldjeI B.v. CELW\ KEUKENROL, dè keukenpiet. Gemakkelijk en sterk. kenmerk voor kwaliteit Het is te verwachten en te hopen dat deze groep in de toekomst goede kansen krijgt. Ze verdient die. Voor de milde tussenspelen zorgde Jules de Corte met eigen liedjes, als altijd zeer muzikaal, gewoon en treffend. Meindert Boekei en zijn Nationale nell Wismeyer: Het lied - Aan de leiding van de dag werkten mee de Evang. Lutherse predikant H. Johannes en de Geref. predikant ds. ,T H. Baas. Zeister Zendings Genootschap bijeen DRIEBERGEN Prof. dr. K. Dijk, everitus-hoogleraar van de theologische Hogeschool te Kampen en thans woonachtig in Driebergen, hoopt morgen tach tig jaar te worden. Dat hij on danks deze hoge leeftijd nog een grote vitaliteit bezit, bewijst wel de onlangs door hem geschreven brochure Koerswijziging in on ze kerken?", dat handelt over eventuele aansluiting van de Ge reformeerde Kerken bij de We reldraad. Het bewijst tevens, dat de oud-hoog leraar nog sterk meeleeft met het wel en wee van de kerken. Weinigen hebben dan ook zo'n belangrijke plaats in genomen wat betreft het gebied van de kerk en de christelijke school bijvoor beeld. Prof. Dijk werd 22 juni 1885 in Wolvega geboren. Hij studeerde aan de Vrije Uni versiteit. waar hij 31 mei 1912 promo veerde tot doctor in de theologie op het proefschrift „De strijd over het Infra- Supra-lapsarisme in de Geref. Kerken Nederland". Datzelfde jaar werd hij predikant van de Gereformeerde Kerk van Rijswijk (Z.H.), vanwaar hij vier jaar later naar Den Haag vertrok. Hier bleef hij. tot hij in 1937 als predikant met emeritaat ging om hoogleraar te worden in Kampen. Reeds jong werd prof. Dijk naar de synodes afgevaardigd. Van de Synodes van 1927 tot 1933 was hij praeses. Hij heeft talloze functies op kerkelijk en al gemeen christelijk gebied vervuld, zoals bijvoorbeeld curator van de Vrije Uni versiteit en de Theologische Hogeschool en voorzitter van de Gereformeerde Jongelingsbond. Drie en dertig jaar lang was hij voorzitter van de Unie School met de Bijbel. Prof. Dijk is niet alleen bekend ge worden als spreker, maar ook als schrij ver heeft hij naam gemaakt. Meer dan honderd boeken en geschriften zijn van hem. Zijn standaardwerken zijn wel Om 't eeuwig welbehagen, De voorzienig- u-IJ u -> -n Het ren niet buiten kunnen? Maar hoe ver de man op de zendingspost ook het oerwoud mocht zijn ingetrok ken, hij is nimmer afgesneden van zijn God, naar wiens roepstem hij heeft geluisterd. Op de middagbijeenkomst, opgeluis terd door muziek en zang van het Hervormd Jeugdkoor uit Delft, ver welkomde ds. S. O. Meeuwes, alge meen secretaris van het Zeister Zen dings Genootschap, een aantal verlof gangers die in Nederland het jaarlijk se feest van de collectanten konden meemaken. Het waren de zusters Anneke Kruyt, Clara Post en Janny Steenberg die voor het voetlicht wer den gebracht en die elk een korte schets gaven van hun werken en hun belevenissen van de posten waar zij werkzaam zijn. Veel zijn vaak de moeilijkheden waarmede zij te maken krijgen, maar vaak worden ook over winningen en resultaten behaald, waarvoor men, hoe klein ze ook mogen zijn, steeds zeer dankbaar kan zijn. Zuster Steenbeek drukte het zo uit, dat het niet belangrijk is voer wie het gedaan wordt, maar dat het onder Gods leiding gaat. Ds. J. M. W. Schalkwijk, thans met zijn -gezin met verlof in Nederland, hield een korte rede oven „Blijvende op dracht", waarin ook hij kon benadrukken dat al het werk dat gedaan wordt en dat nog op vervulling van de opdracht wach tende is, slechts gedaan kan worden als er de liefde en de belangstelling achter staat van het thuisfront. Dit te weten en te ondervinden geeft ons de sterkte om onze taak biddend te kunnen vervullen. Spreker verheelde niet dat ook in Suriname er vele nieuwe stromingen komen. Men zou de vraag kunnen stellen of het werk van de zending nog wel nodig is. Bij het begrip zending associ eert men dan koloniale verhoudingen van vroeger, maar hoe het ook zij, God zelf heeft ons de opdracht gegeven in zijn koninkrijk te werken. Men kan alleen maar dankbaar zijn dat de Broederge meente vroeger, aanvankelijk met een handjevol mensen, het Evangelie in Suriname is gaan brengen. Hun voetspo ren worden gedrukt, zodait de mensen ook daar kunnen horen van de Levende Heer, die ook hun Heer wil zijn. Als sluitstuk van de middagbijeenkomst kwamen de „stemmen" uit de afdelingen aan het woord. De medewerkers gewaag den op hun beurt van de hen gegeven opdracht om in Gods Koninkrijk werk zaam te zijn en hun taak te vervullen. Taak In de avondbijeenkomst, voorafgegaan door een intrada van het blazerskorps van de Evangelische Broedergemeente en een korte liturgie, werd aan ds. B. Richters, directeur van l.et zendingscen- trum van de Geref. Kerken in Neder land, het woord gegeven. Ds, Richters gaf een overzicht hoe de zending van deze kerken in Pakistan, Indonesië, Oeganda, Brazilië en Argentinië haar taak vervult. Een geweldige taak, maar, aldus ds. Richters, er zijn zeer vele kansen voor het Evangelie. Moeilijkhe den zijn en worden ons niet bespaard, maar de opdracht uLt de hemel moet worden volbracht. Gebrek aan onderwij zers in Indonesië, kerken die in feite die naam niet kunnen dragen omdat de naam bouwsel nog te goed is, het ontbreken van \-oldoende leiding gevende mensen in Pakistan, eveneens onvoldoende kader in Oeganda: maar het werk gaat door. De zending weet zich gesterkt door haar Heer. en daarom is er ook veel dank baarheid voor elk stukje terrein dat gewonnen wordt. Het was een blijde dag voor de velen uit het gehele land, die zich weer gaan bezinnen op het werk in het komende jaar en dat onopvallend, maar vasthoudend uitvoeren. Driehoek-puzzel Hor. woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker, 2. voegwoord, 3. opening ener fuik, 4. vracht. 5. afzonderlijk, 6. oom (Vlaams). Bij juiste oplossing vormen de begin- gem in Drente. Brieven, die titel eijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vr* gen. die niet onderling mei elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Wat zijn de voor- en nade-£ len van een boiler en van een geyser? Ons gezin bestaat uit vier personen en l de kinderen "zijn nog klein. Ik heb al I eens gehoord dat een boiler in ge-I bruik duurder is" dan 'een gèyser,l f maar ook dat door een geyser j muren in de keuken lelijk worden of - zelfs scheuren. Antwoord: Beide hebben voor- en nadelen. Daarom is het een zaak van persoonlijk inzicht aan welke van de twee men in een gezin de voorkeur zal geven. Het grote voordeel van een boiler is. dat daaraan vrijwel geen onderhoud is verbonden en dat de muren schoon blijven. Dat de boiler duurder is in het gebruik, kan men niet zeggen, want de boiler laadt 's nachts op in de uren van het goedko pe nachttarief, terwijl de geyser werkt op elk ogenblik, waarop ren de kraan opendraait en dit gebeurt heel wat keren op de dag. Het nadeel van de boiler is weer dat men aat een beperkte inhoud gebonden is en het kan dus voorkomen, dat er op een bepaald ogenblik geen heet water meer uitkomt, bijvoorbeeld op was. dag. Veelal kan men uit de bol' maar één bad per dag vullen. Een geyser geeft onbeperkt warm water, maar vergt vrij veel onderhoud, ver» oorzaakt nogal eens aanslag. Vraag: Graag zouden we weten wie er in aanmerking komt voor vrijstel ling van luistergeld. We trekken A.O.W. en hebben nog een kleine bijverdienste. Antwoord: Sedert 1 januari is vrij stelling mogelijk voor hen wier weke lijks inkomen in de verschillende gemeenteklassen niet hoger zijn dan de hieronder genoemde bedragen: Klasse alleenstaande gezinnen van 2 personen II 59,50 '9,00 13.00 82,00 82,00 met 7 58,25 57.50 57.50 Voor het eerste, tweede gezinslid meer wordt de nor en voor meer gezinsleden met f 10 per persoon verhoogd. Nadere inlichtingen kunt u vragen bij de dienst luister- en kijkgelden, Hofweg 3. Den Haag. of bij uw burgemeester. Vraag: Ik kan de redenering van de patroon van mijn man ten aanzien van de voorgeschreven loonronden niet begrijpen. Mijn man verdient een klein vast salaris en veel provisi Regelmatig als er een loonsverhoging - gegeven wordt, krijgt mijn man dit dus alleen over het kleine vaste salaris, wat dus altijd neerkomt op een flinke salarisverlaging doordat de sociale lasten wel over het jaarinko men worden ingehouden. Ik meende"" gelezen te hebben dat de opslag over het jaarinkomen moest worden gege ven. De patróón van mijn man zei dat dit niet zo was en dat de wet alleen van vast salaris spreekt. Voor mij is dit heel onbegrijpelijk. Antwoord: Artikel IV van de De- schikking algemene loonmaatregel per 1 januari 1965 vermeldt in dit opzicht: „Onder rechtens geldend loon dient voor de toepassing van deze beschik king te worden verstaan elke rechtens geldende beloning (met uitzondering van deze bijslagen) die onder welke benaming ook. terzake van de arbeid wordt verstrekt, met uitzondering van vergoedingen voorzoverzij geacht kunnen worden te strekken tot be strijding van noodzakelijke kosten, die de werknemer in verband met zijn dienstbetrekking heeft te maken." Waarom wendt uw man zich niet tot een bona fide organisatie, die deze kwestie op taktvolle wijze kan rege len? Vraag: Wat is het gewicht van huishoudpetroleum? Antwoord: Het gewicht van een liter huishoudpetroleum is 800 gram. Vraag: Heeft een opsporingsambte naar van het ministerie van justitie (afdeling economische delicten) het recht om bij het opmaken van een proces-verbaal te vragen naar het laatst bekende zuiver inkomen van de verdachten? Zo ja, op grond van welke wettelijke bepalingen? Antwoord: Er zijn in Nederland opsporingsambtenaren met een „alge mene" bevoegdheid. Deze zijn be voegd opsporingshandelingen te ver richten ten aanzien van alle strafbare feiten (artikel 141 wetboek van straf vordering) en daarnaast bijzondere opsporingsambtenaren, die slechts vc- voegd zijn ten aanzien van afzonder» lijke wetten en verordeningen (art. 142). De verdachte is niet tot ant woorden verplicht (art. 29). De op sporingsambtenaar verzamelt gegevens over het strafbare feit. Daartoe zal hij ook die vragen stellen, welke naar zijn redelijk oordeel hem de nodige inlichtingen verschaffen over het strafbare feit. Stelt laatstgenoem de ambtenaar vragen die niet met het door hem onderzochte delict verband houden, dan kunt u de ambtenaar er op wijzen dat hij zijn bevoegdheid te buiten gaat en dat u om deze re den antwoord op de vraag weigert. Of de door u genoemde vraag te recht gesteld is, kunnen wij niet be oordelen. Dat kunt u zelf aan de hand van het voorafgaande uitmaken. Vraag: Is het waar dat iemand in vaste gemeentedienst geen premie A.O.W. heeft te betalen, daar dit van overheidswege wordt gedaan? Antwoord: Inderdaad is het gebrui kelijk dat het Rijk of de gemeente deze premie voor hun rekening ne men. Daartegenover staat dat de genoemde personen maandelijks eeld betalen voor hun pensioen. Good humeur Natuurzuivere King houdt fit en fris. En deze eigenschap pen weerspiegelen zich door gaans in een goed humeur (kost baar bezit!). Nu en dan een King is het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking (en zo'n weinig kostbare gewoonte!) rijn een bond van jongeren. Tegen die ouderen kunnen wij toch nooit lettérsJdr op." De Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisatie zelf had reeds op 21 Oplossing VOrlgO DUZZC'I oei de voorstellen met nljemene ,.2 kabel 2.3 u k£aver 3.4 Hemmen aangenomen, zodat nu de erker, 3-6 ellende. 4-5 regelet, 5-6 tille plannen uitgewerkt kunnen worden. BAKEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2