Bescherming tegen telelenzen e.d. „Op de bodem van de hemel Volksei van „Alleman garantie- bankbiljetten SENATOR SIGAREN nieuwe hobby Gembouw zal woningen voltooien Oplichting van twee vrouwen NATU vierde in Utrecht zilveren jubileum „Idealisten'' voor rechter Beatles én Binnenhof 5 ZATERDAG 19 JUNI 1963 Doet U mee Spaar de 48 kleur rijke uit 13 landen U treft er een aan in elke doos Senator si garen als garantie voor de fijne kwaliteit! Binnenkort komt er 'n boeiend Senator bankbiljettenspel voor 't hele gezin. Hoe meer biljetten U dan hebt, hoe beter! de Koninklijke Mignot de Block n.v. Juristen (in Alkmaar bi jeen) vragen: (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR De wetgeving over de onrechtmatige daad dient zoda nig te worden uitgebreid dat ieder die tegen dew ens van de betrokke ne publikaties verricht over waar nemingen. gedaan binnen de sfeer van woning en gezin, schadevergoe ding moet betalen. Deze woorden sprak jhr. mr. P. J. W. de Brauw gisteren op de jaarver gadering van de Nederlandse Juristen Vereniging te Alkmaar. Hij verdedigde zijn preadvies over liet treffen van maatregelen ter bescherming van de privacy, waaraan wij deze week in ons blad reeds aandacht hebben ge schonken. De Rotterdamse hoogleraar prof. mr S. Royer, was het hierin niet me' hem eens. De bestaande wetgeving over de onrechtmatige daad laat zijns inziens aan de rechter ruimte genoeg over om tegen privacy-schenners op te treden We we ten niet wat voor apparaten er over 10 jaar zullen zijn. Wanneer we nu een for mulering in de wet opnemen, aldus prof. Royer, bevriezen we de rechtsontwikke ling. Mr. De Brauw kreeg steun van prof. mr. J. M. van Bemmelen. De Leidse hoogleraar wees er op dat een duidelijk wetsartikel een betere preventieve waar borg tegen overtredigen vormt. De kran. ten zullen dan, volgens deze spreker, ge dwongen worden tot grote zelfkritiek bij de keuze van foto's. Dr. Van Veen De tweede preadviseur, dr. Th. W. van Veen, hoofdredakteur van Het Vrije Volk, voelde om een andere reden weinig voor het voorstel van zijn mede-inleider. Mr. De Brauw ging er namelijk van uit dat ieder het recht heeft waarnemingen te doen. ook met hulpapparaten, zolang hij buiten de woning van de betrokkene blijft. Dr. Van Veen vond d'eze afbakening te scherp. Hij meende dat soms publikatie van waarnemingen binnen de kring van woning en gezin gedaan, in het algemeen belang kan zijn maar volgens hem moet ieder, zowel binnens- als buitenshuis door de wet beschermd worden tegen Bogaers antwoordt Van Dis: DEN HAAG De Gembouw N.V. zal de door haar in aanbouw genomen wo ningen voltooien. De N.V. heeft beslo ten voor de bouw van industriële wo ningbouw tot liquidatie over te gaan. Dit heeft minister Bogaers (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) geant woord op vragen van het Tweede-Ka merlid de heer Van Dis (SGP). Op 1 juni moesten nog 748 woningen worden opgeleverd, namelijk 504 in Rotterdam en 244 in Zaandam. Aldus minister Bogaers. het gebruik van technische apparaten, waar hij geen verweer tegen heeft. Toen ten slotte, bij zitten en opstaan, werd gestemd, bleek dat het standpunt van dr. Van Veen door de grote meer derheid der aanwezigen werd gedeeld. Men wenste wettelijke bescherming te gen het voor de betrokkene niet kenbare gebruik van foto-, film- en luisterappa raten, zowel binnen als buiten de wo- Gebruik van deze apparatuur door de politie, wilde men niet zonder meer afwijzen, maar de bewijskracht van op deze wijze verkregen materiaal werd gering geacht. De door mr. De Brauw voorgestelde uitbreiding van de onrechtmatige daad achtten de juristen niet noodzakelijk. Wel waren zij van mening dat het brief geheim ook tegenover particulieren moest worden beschermd en het telefoon, geheim wilden zij grondwettelijk be schermd zien. AMSTERDAM Een 50-jarige Amsterdamse lerares en een 57-ja- rige Schiedamse apthokeres hadr den respectievelijk 40.000 en 30.000 gulden gegeven aan de 54-jarige chauffeur-huisbediende L.O.M. uit Bussum. Gisteren in hoger beroep voor het gerechtshof in de hoofdstad ging het vooral om de vraag of dat gebeurd was vanwege bijzondere liefdesgevoelens, die de vrouwen voor hem koesterden of vanwege het samenraapsel van verdichtsels, dat verdachte de vrouwen voorto verde. De chauffeur-huisbediende, die al eens eerder wegens huwelij kszwendel was veroordeeld, was nagenoeg teglijkertijd een verhouding met de beide vrouwen begonnen. Hij zei in textiel te handelen en veel geld nodig te hebben voor be langrijke transacties. Ook zei hij een hotel op het Museumplein in Amsterdam te willen kopen. In feite vergokte hij het geld. Al El Al Al K TA II AC houdt Uw haar gezond Haar verlangt een speciale verzorging. Het moet gezond en behouden blijven. Haartabac houdt Uw haar gezond! Onderdelen van het vitamine B-complex, haarversterkende stoffen en pure alcohol beschermen het tegen roos en haaruitval. Haartabac behoudt de natuurlijke glans van Uw haar. De individuele haarlotion op wetenschappelijke basis. Clementie voor kruipauto gevraagd MEPPEL Clementie voor de kruipauto, zo vraagt de heer H. Tiete- ma, wethouder van Oldemarkt, in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan een aantal Kamer leden. De heer Tietema heeft een actie ontketend om de minister af te bren gen van zijn plan om de 20-kilometer- auto's geheel van de Nederlandse we gen te bannen. Een verbod voor de autosnelwegen en primaire wegen acht de heer Tietema logisch, maar waarom niet de langzame wagentjes toegelaten op secondaire we gen en binnenwegen en desnoods dan nog op bepaalde uren van de dag, zo vraagt hij. Vele oudere mensen op het platteland zullen door een verbod ern stig gedupeerd worden omdat ze op hun leeftijd geen rijbewijs meer kunnen ha len of niet meer in een snellere auto durven. Met de kruipauto wordt hun het enige verplaatsingsmiddel ontnomen.' De heer Tietema (65) en zelf al jaren de naar hij zegt gelukkige bezitter j van een 20-kilometerauto, heeft al van vele collega-langzaamrijders bewijzen I van instemming ontvangen. Ook zij zul-1 len aan de minister en aan Kamerleden brieven sturen. UTRECHT De Nederlandse Amateur Toneel Unie heeft giste ren en vandaag haar zilveren ju bileum gevierd. Gisteren op de eer ste dag van het feest sprak staats secretaris Egas van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk op een bijeenkomst in de Utrechtse Geerte- kerk. Hij herinnerde er in zijn toe spraak aan. dat het eerste rijkssub sidie aan de NATU precies f 3000 be droeg, terwijl het huidige subsidie bedrag ongeveer f 270.000 groot is. De heer Egas constateerde dat de NATU de eerste organisatie voor ..amateuristische kunstbeoefening" was die op de rijksbegroting verscheen. Tot op de dag van vandaag is zij, zowel qua omvang als subsidie, ook onbetwist de grootstealdus de staatssecretaris. De heer Egas sprak ten slotte de hoop uit dat men tot vaste opleidingsmoge lijkheden voor toneelpedagogen kan komen. Toekomst Na de staatssecretaris sprak de heer J. Kassies, secretaris van de raad van kunst, over de toekomst van de amateur. Hij zei van mening te zijn dat de NATU iri de naaste toekomst haar werk steeds moet richten op de vorming van leidend ka der; opleidingsinstituten zijn daarvoor onontbeerlijk. Daarnaast dient de NATU het onderzoek naar nieuwe Öieatervor- ter hand te nemen, aldus de heer 1250 groepen spreker mee. dat de unie op het ogen. blik meer dan 1250 groepen omvat. De voorzitter achtte het noodzakelijk dat nieuwe groepen van mensen bereikt worden, die belangstellng hebben voor het toneel, door de mogelijkheid va.i het individuele lidmaatschap. Tijdens een diner werden later Nederlanders onderscheiden vanwege hun verdienstelijk werk op het gebied van het amateurtoneel. De gouden ko- thurne werd uitgereikt aan drs. H. J. Wielink. een Neerlandicus uit Bever wijk. de heer K. Poons uit Amsterdam, de toneelcriticus ,C. Sohilp uit Utrecht, en de heer G. Waar uit Rotterdam, die zich bijzonder heeft ingespannen voor de wagenspelen. Bejaarde man door trein gegrepen COEVORDEN Gisteravond is op een onbewaakte overweg vlakbij het sta tion de 80-jarige K. Grinhuis door een uit de richting Emmen komende trein gegrepen en op slag gedood. De man was de overweg kort tevoren Hl tegengestelde richting overgestoken, maar toen hij merkte dat de weg in verband met nieuwbouw ter plaatse dood liep. keerde hij terug, waarbij hij onder de trein kwam. De 49-jarige .1, Paap uit Zandvoort. ;n personeelslid van de Nederlandse Spoorwegen, is gistermiddag om het leven gekomen op een viaduct bij Bloe- mendaal waar hij r werd aangereden door een trein die van Alkmaar op weg was naar Haarlem. Het slachtoffer verrichtte werkzaamheden aan de spoorlijn. UTRECHT De 46-jarige verko per E. M. en de 30-jarige B. R., bei den uit Den Haag, deden gisteren voor de rechter alsof zij uit heilig idealisme hadden gehandeld. Zij hadden alleen maar willen aanto nen, dat in Nederland voor noodge vallen wel degelijk gauw een woning gevonden kon worden. De officier van justitie liet zich echter niet over tuigen en eiste tegen M. vier maan den en terbeschikkingstelling van de regering en tegen R. drie maanden. Zij hadden vorig jaar in een Utrechtse kram een advertentie geplaatst, waarin de Landelijke Organisatie Woninghulp bouwplan aanbood voor 25 bungalows Viancn. In werkelijkheid hadden zij -i stuk grond in Vianen.. waarop in het geheel niet mocht worden gebouwd De grond maakte deel uit van een be schermd natuurgebied. Tijdens besprekingen met gegadigden verklaarden zij. dat de huizen in augus tus 19C4 voltooid zouden zijn. Vergun ningen zouden voor deze woningen niet nodig zijn. „omdat het hier noodgeval len betrof. Men deelde de woningzoe kenden tevens- mee, dat alles spoedig rond 9n" zijn. omdat men een ..manifest" de Koningin had gestuurd, waarin goedkeuring voor het bouwplan werd gevraagd Do gegadigden slikten al deze non sens en gaven elk 150 gulden om de eerste kosten te bestrijden De mees ten hebben totnutoe geen 'cent terug ontvangen. De officier van justitie vond het ergste, dat beide mar.nen van de woningnood misbruik hadden gemaakt. Benoemd is tol ridder in de orde van Oranje-Nassau C. Rueb. te Den Haag. directeur van de Koninklijke Nederland se Jagersvereniging. met de moderne jazzmuziek blijkt een voortreffelijk middel te zijn om de band tussen de mensen te verstevigen. Inspirerend "EEN ieder kan nu kennisnemen van de geest, die in deze samenkomsten heerst en Maasbach blijkt een man te zijn van grote inspirerende gaven. Ja. dit alles speelt zich af op „dit aard oppervlak. ook wel de bodem van de hemel genoemd"', zoals Remco Cam- pert het uitdrukt en Jan Vrijman als titel voor zijn film gekozen heeft, wand zegt Vrijman, „die gewone mensen staan met hun benen in de banale werkelijkheid, maar anderzijds (tege lijkertijd) reiken zij naar een hogere, goddelijk, boodschap". Hij beschouwt zich als een Boeren-Breughel: „vol levenslust, maar met de voortdurende aanwezigheid van een hemel, die zo dicht bij de aarde is. dat hij bijna aan geraakt kan worden" Daarom is „Op de bodem van de hemel" een echt Nederlandse film geworden. voLkser en vollediger zelfs dan Haanstra's Alleman". Knap werk deze reportage, die menigeen stof tot praten zal geven. Ev. Grolle Zonnige perioden DE BILT. Er komen dit week einde wat meer zonnige perioden voor vooral in onze kustprovincies. De zuidwesten wind blijft echter nog vrij koel met aanvoer van zeeluchtwaar in de temperatuur slechts 15 tot 17 graden bedraagt. Warm zomerweer wordt in Frankrijk en ten zuiden daar. van waargenomen. Een frontje dat Ierland nadert, kan ons zondag passe ren en toch nog een bui veroorzaken. Dit betekent dat vlak voor de langste dag dit weekeinde toch nog wissel vallig en te fris zal blijven. ZON EN MAAN Zondag 20 juni: Zon op 4.19, onder 21.03; maan op 0.38, onder 10.22. Maandag 21 juni: Zon op 4 19, onder 21.03; maan op 055. onder 11.33 Dinsdag 22 juni: laatste kwartier. Hoogwater Scheveningcn 20 juni: 6.53 v.m.; 20.06 n.m 21 juni: 7.39 v.m.; 20.06 n.m. ENGELAND is in rep en roer. Het besluit om de vier leden van het veelbesproken zanggroep je The Beatles te onderscheiden met de Orde van het Britse Im perium heeft een storm van pro testen ontketend. Er zijn ook wel tekenen van instemming, maar die blijven beperkt tot de hoofdartikelkolommen van de boulevardpers. Op Downingstreet no. 10, de ambtswoning van de eerste minister, regent het klach ten van Members of The British Empire, die zich hevig gecom promitteerd voelen nu ze de eer van het membership moeten de len met de langharige schreeu wers uit Liverpool. We kunnen de verontwaardiging wel begrijpen. Zou u zich als eer zaam ridder in de Orde van Oranje- Nassau ook niet een beetje ge grepen voelen wanneer b.v. tiener idool Ria Valk (is ze eigenlijk nog „in") met dezelfde onderscheiding zou worden begiftigdt Nu ligt het met de Beatles wel een beetje an ders. Zij hebben zich inderdaad on derscheiden, en wel van hun gede genereerde nabootsers The Rolling Stones en The Pretty Things, wier nog grotere hekel aan de kapper niet wordt gecompenseerd door enig muzikaal talent. Maar of dat onder scheid een onderschéiding recht vaardigt is een vraag, waarop dui zenden gebolhoede, rozenkwekende en Shakespeare-minnende Britten met een hartstochtelijk „no" ant woorden. Omstreden De regering-Wilson denkt er ken nelijk anders over en ze zal er y/el haar speciale redenen voor Hebben'. Is haar omstreden geste een vertwijfelde poging om de tanende populariteit van het socialistische regeringsteam nieuw leven in te blazen? Wie dat veronderstelt slaat de plank vermoe delijk niet ver mis. Wilson weet dat de Beatle-adorerende tieners van van daag de kiezers van morgen zijn. Op hen gokt hij. Zijn „misstap" met de lintjes zal hem wel ingefluisterd zijn door een in politieke propaganda ge specialiseerd relations-bureau. Maar misschien is er nog een sub tieler motief in het spel. Als opposi tieparten heeft Labour in het Lager huis altijd scherpe kritiek uitgeoe fend op het stupide automatisme van de jaarlijkse lintjesregen en vooral ook op de negentiende-eeuwse klas- senhierarohie die het Engelse deco ratiesysteem kenmerkt. Nu ze zelf aan de macht is, heeft Labour dat systeem op de helling gebracht, niet door het te wijzigen, maar door het belachelijk te maken. Het onderscheiden van de Beatles is een verrukkelijke parodie op de hele decoratieoultius.Een doel treffender methode om snobisme en overmatig klassebewustzijn aan de kaak te stellen is nauwelijks denk baar. Geen gentleman die zichzelf respecteert, zal nog M.B.E. achter zijn naam wlilen zetten n.u John Lennon en zijn maats dat gaan doen. Het systeem is tot op het bot aangetast. Als dat de opzet is geweest, dan heeft Wilson dc Beatles bijzonder knap uit gebuit voor eigen politieke doelein- Idee Wie weet, heeft h\j daarmee de Nederlandse regering op een idee gebracht. We zitten hier ook een beetje met ons systeem van onder scheidingen. Het vertoont dezelfde gebreken als het Engelse, mar is zo mogelijk nog bureaucratischer. Nie mand is er gelukkig mee. vooral de socialisten niet. Het PvdA-Kamer- lid Scheps heeft de laatste jaren verscheidene bommetjes laten val len op wat hij noemde de „Haagse onderscheidingsfabriek". Veel ver woestingen kon hij niet aanrichten, al is er toch wel iets gebeurd. Zo werd, tot ongenoegen van „defti ger'' gedecoreerden, de kring van ridders met sporthelden en cabare tiers uitgebreid. Naar goed vader lands gebruik stelde de regering bo vendien een commissie in om de bezwaren tegen het vigerende sy steem te bestuderen. Daar is he laas niet veel uitgekomen. De zaak bleef grotendeels bij het oude. En dat blijft zo, tenzij het Hare Majesteit zeer binnenkort zal gaan be hagen ridderorden te verlenen aan Rob de Nijs. Anneke Grönloh, vader en dochter Alberti, Johnny en Rijk. enz., enz. Dan is het stelsel kapot en de weg vrij naar nieuwe decoratie normen. Dan wordt de lintjesregen voor' het meer serieuze deel van de natie een koude douche. De socialis tische ministers zullen zo'n koerswij ziging naar Engels voorbeeld zeker met bun verantwoordelijkheid dek ken. De anti-revolutionaire minister van binnenlandse zaken Smallenbroek mischien niet. Hoewel hij is min der stroef dan is er op het t.v.-scherm uitziet. Calmeyer De ondergang van het bestaande 5 systeem zal de oud-staatssecretaris 5 van defensie, generaal Calmeyer, geen 5 goed doen. Dat heeft hij twee weken J geleden nog eens duidelijk laten blij- 5 ken in het CH-tijdschrift „De Neder- 5 lander". Daar schrijft hij om.: „Een misvatting is, dat de klasse-indeling 3 van de Nederlandse (en evenzeer de 5 buitenlandse) ridderorden verband 5 houdt met de sociale status van de te J decoreren'personen. In werkelijkheid 5 houdt de opneming in een bepaalde klasse rekening met de waardering van dc In 's lands belang verrichte 5 arbeid. Precies hetzelfde systeem past 5 men ook bij de salariëring toe. Het 5 lijkt mij niet logisch om b.v. een mi- nister tienmaal zoveel tractement te verlenen als een bode van zijn de- partement. maar er bezwaar tegen te maken, dat hij met opneming in een hogere klasse van een Nederlandse 5' orde wordt onderscheiden." Arbeid in 's lands belang. Dat is 5 dus (volgens de heer Calmeyer) dé 5 decoratienorm. Daaraan voldoen 5 jeneverfabrikanten en circusdirec- teuren, die ingeval van decoratie 5 niet met minder dan een ridder- orde kunnen worden afgescheept. 5 blijkbaar meer dan een agent van 5 politie, die met lijfsgevaar nozems pan de straat houdt en daarvoor hooguit een gouden medaille kan X krijgen. Zou de sociale status mis- schien toch een woordje meespre- 5 ken, de ontkenning van de heer 5 Calmeyer ten spijt? ARNHEM De langverwachte film van Jan Vrijman over de gebeds genezing is nu ook vertoond en het is werkelijk een openbaring geworden. Vrijman die reeds eerder per film Karei Appel door de mand liet vallen, heeft nu opgeraapt wat Bert Haanstra in zijn „Alleman" heeft laten lig gen, nl. dat wat aan de rand van onze samenleving lig: de volktypen en het randverschijnsel der officiële religie: de Broeders en Zusters van de Volle Evangelie Zending van Johannes Maasbach. Wat de volkstypen betreft, die heeft hij volop aangetroffen op de veiling in Gebouw De Zwaan in Amster dam en op de paardenmarkt te Hedel. Kostelijke tafereeltjes heeft hij hier vergaard en met een volledig begrip voor het humoristische heeft hij zijn mensen met grote aandacht en de noodzakelijk daarbij behoren de sympathie bek eken De geestige kwinkslagen van veilingmeester Van den Brink, maar toch ook het trieste commentaar van een oud moedertje, dat haar mooie dressoir voor nog geen f 35 van de hand moet doen. De stoere boerenkop pen van de paardenkopers horen als in een eeuwenoude verbondenheid bij hun grote, stevige Brabantse paarden. Noot apart "EEN noot apart is de verschijning van -*-J Koperen Ko uit Almelo, die met zijn harmonika en zijn trom met slag werk de kermissen en jaarmarkten af reist. Ko is getrouwd met een „hard- stikke goed" vrouwtje, zoals hij zegt en ook zijn kinderen zijn lief. hoewel ook wel eens ondeugend. In zijn vrome ogenblikken zingt ook Ko het lied van zijn Verlosser. TN1T vormt de overgang naar het eigen- lijke deel van de film: de samen komsten van Evangelist Maasbach. Dit is verreweg het beste deel van de film en men begrijpt dadelijk, dat de film hierom is gemaakt. Dank zij de uitstekende spreek- en zangkwaiiteiten van broeder Maas bach is het ook enorm geslaagd. Men maakt de doop door onderdompeling •mee, zoals in deze kringen gebrui kelijk is en gebedssamenkomsten in de Duitse kerk aan het Haagse Bleyenburg. Ook als men niet de theologische inzich ten van Maasbach en de zijnen is toege. daan. kan men tooh door deze film begrijpen wat deze mensen beweegt. Vrijmoedig geven zij hun getuigenssen en blijmoedig zingen zij hun vreugde uit. Ja, de zang in deze samenkomsten

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5