Studenten redden Michelhofje Frans Pieck exposeert in Boerhaavezaal VOORJAARSPRIJZEN een STAALTJE De beste en mooiste vitrage is „GARDISETTE" 6.30 LEIDSE GROND VOOR DE WONINGWETBOUW IS OP Monumentenzorg en Leiden zaten met zorgen, tot de Stichting Studentenhuisvesting met plan verscheen NIEUWE LEIDSE COURANT 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Er zit een klein poortje in het pand Pieterskerk straat 10, waarin een echte ploer terij(studentenhuis) is geves tigd. Men loopt gevaar dat poortje ongemerkt te passeren in het nauwe straatje. Recht tegenover de Doopsgezinde kerk is het. Er boven is een oude steen ingemet seld met de aanduiding „1610". Dat is alles wat de aanwezigheid verraadt van het Jean Michel- hofje er achter. Toch zijn er ach ter het mooie, maar bescheiden poortje al sedert 1683 twaalf be- jaardewwoninkjes te vinden. Het beheer er van berustte bij de Waalse Gemeente. Slechts één huisje is nog maar bewoond, tot de eerste juli. Dan is het romantische binnenplaatsje met de dikke lindeboom geheel en al het domein van het Delftse aan nemersbedrijf Huurman N.V. Sinds 5 januari van dit jaar zijn de tim merlieden en metselaars bezig met een bijzonder kostbare en ingrij pende restauratie van dit histori sche hofje. OngeveeT midden vol gend jaar hoopt men de restaura tie te hebben voltooid. Kostbaar De staat waarin het hofje is komen te verkeren was weinig florissant. Geen wonder, want de legaten uit vroeger eeuwen die voor het onder houd garant stonden, hebben met de toenemende geldontwaarding hun be tekenis vrijwel verloren. Het was een zeer ..kostbaar" bezit voor de Waalse Gemeente. Het hofje staat reeds lang op de lange lijst van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Afbreken, „weg saneren" zoals wij tegenwoordig zeg gen. is dus niet zo eenvoudig. Aan de andere kant kan men er moeilijk een goede bestemming aan geven. De huis jes zijn bijzonder klein en dus nauwe lijks of niet geschikt om er nog langer bejaarden in te laten wonen. Boven dien is het streven in ons land (ge lukkig) om de vroeger „weggestopte' bejaarden uit hun isolement te halen. Zij moeten ook actief deel hebben aan ons volksleven. Uitkomst Restauratie voor zoveel geld. zonder dat aan het hofje een functie kon wor den gegeven, is ook een onmogelijke zaak. In dit dilemma bracht de Stich ting Studentenhuisvesting uitkomst. Er wordt van de twaalf, in oude stijl te herstellen woninkjes woon- en werk ruimte gemaakt voor 24 studenten. In het pand Pieterskerkstraat nr. 8, dat uit dezelfde tijd dateert en links van het poortje staat, komen twee studen tenechtparen te wonen, die het beheer over het hofje krijgen. De noodsituatie van het hofje is op gelost. De huisvesting van .24 onge huwde mannelijke studenten en van twee studentenechtparen is ook geen probleem meer. En Leiden behoudt zijn fraaie zeventiende-eeuwse hofje. Mannen Het is niet waarschijnlijk dat „juffrouw Catharina Geschien, weduwe van koopman Jean Michielsz" ruim drie-en-een-halve eeuw geleden dit heeft voorzien. Zij was namelijk de stichteres van het hofje. Oospronkelijk was het bestemd voor vier echtparen en acht oude vrouwen of weduwen van Gereformeerde (Hervormde) religie bestemd, plus een portier. Tot de laatste bewoonster toe heeft men de mannen (op die portier Rex (2.30. 7.15 en 9.15 uur: De zevende dageraad (18 jaar) Studio (2.30. 7 ert 9.19 uur): Kare John (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Goldfin- ger (18 jaar) Tentoonstellingen Hortus Botanicus: tentoonstelling van hedendaagse Ned. beeldhouwkunst. Tijds beeld '65. van 18 juni tot 6 sept. Rapenburg 127, 4-6.30 u.: expositie rota prints Jan Asselbergs (tot 15 juni). Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk- koorsteeg: Gouaches en tekeningen Frans Pieok, van 18 tot en met 22 juni. dagelijks var. 46 u. en van 79 uur. Rijksmuseum Volkenkunde. Steenstr.: tentoonstelling Univisie 65, t.g.v lustrum Universiteit, beeld van het dage. lijks werk v«n de Leidse universiteit, van 27 juni af, 10 tot 5 uur De Lakenhal: tentoonstelling Foto en Film, resultaten van foto- en filmwed strijd t.g.v. lustrum Universiteit, van 26 juni af. 10 tot 5 uur. De Lakenhal: tentoonstelling Eigen Werk, kunstwerken van de Leidse cives academicae, t.g.v. lustrum Universiteit, van 26 juni af, 10 tot 5 uur. Rijksmuseum Oudheden, Rapenburg: tentoonsteling van tekeningen van scho lieren. t.g.v. lustrum Universiteit, van 28 juni af. Wassenaar: kunstzaal Heuff. Hoflaan 7: tentoonstelling van schilderijen van Dirk Breed en kerfamiek van Koen Mertens (van 26 juni 4 uur tot en met 15 juli. dagelijks van 105 uur. boven dien op vrijdagavond 810 uur, 's zon dags alleen naafspraak. na) uit het hofje geweerd. Huur man-Delft bracht daar verande ring in, als men de regenten niet meerekent. Studentenhuisvesting heeft de zaak helemaal omge draaid. Er komen namelijk uitslui tend mannen te wonen. In samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (60 pet van de restauratiekosten), de gemeente en de provincie heeft de Stichting de zaak financieel rond gekregen. Zodoende kon ruim een tnaand na de aanbeste ding de in restauratie gespecialiseerde firma Huurman op 5 januari jl. aan de slag. En niet de Franse slag. Die restauratiewerkzaamheden zijn bij zonder interessant Herstel Monumentenzorg-architect E. A. Canneman uit Voorburg heeft de plan nen zorgvuldig uitgewerkt. Alles wat in of aan de huisjes historische waar de heeft, zoals plavuizen en tegels, wordt zorgvuldig in ere hersteld. Met oude (maar degelijke) materialen her stelt men waar mogelijk de wonden, die tijd en bewoners hebben geslagen. De leefruimte voor de toekomstige beworuers zal beperkt zijn, maar gerief lijk. Zo komt er modern sanitair en centrale verwarming. Door de oor spronkelijke indeling te handhaven, zijn niet alle kamers even groot. Som mige slaapkamers zullen moeten den gedeeld. Elders zal men van douche gebruik moeten maken voor twee personen. De ruime regenten kamer wordt ingericht als conversatie- Ondanks de noodzakelijk hoge kosten zullen de (reeds aangewezen) studenten toch de normale huur van de Stichting gemiddeld f 46.50 exclu sief verzorgingskosten voor c.v. en dergelijke) gaan betalen, zodat het DE ingang van het knusse hofje is een romantisch poortje in de „ploerterij" Pie terskerkstraat 10. Mannen van aannemer Huurman-Delft zijn bezig van het vrouwenhofje een mannengemeenschap te maken. (Eigen foto DEZE foto toont duidelijk aan hoe ingrijpend de res tauratie van het hofje is. De weggebroken muur geeft behalve uitzicht op het dwarse dak van Pieterskerkstraat 10, ook een deel van de Pieters kerk bloot. (Eigen foto) Het is verheugend, dat dit hofje uit 1610 (opgeleverd in 1683) be houden blijft voor Leiden. Ook dat het voor gezinnenof bejaarden te kleine en geïsoleerde) hofje een be langrijke en nuttige functie heeft gekregen. Het komt ons voor dat er geen betere oplossing voor te vin den zou zijn. En dat zal het nadeel van de hoge kosten (rijk, provincie, gemeente) zo niet geheel, dan toch voor het belangrijkste deel ver- Ds. Dekker blijft in Noordwijk NOORDWIJK Ds. W Dekker, geref. pred. alhier heeft bedankt voor de be roepen op hem uitgebracht door de Ge ref. Kerken te Haarlem-Noord. Rotter- dam-Schiebroek ep Arnhem. Voorts liet hij ons weten dat hij voor lopig geen verdere beroepen in overwe ging kan nemen. Jongens sleurden vrouw van fiets in Sassenheiin SASSENHEIM Een groep van ongeveer tien jongens tussen 6 en 12 jaar is zich donderdagmiddag om streeks kwart over 5 te buiten gegaan aan ergerlijke baldadibheid. Onder het viaduct over de Menneweg sleurden zijn een passerende vrouw van haar fiets, scholden en gooiden met straat- vuil. De politie heeft de knapen over hun daden onderhouden. EEN hoek van het hofje, die recht tegenover het toe gangspoortje ligt. Duidelijk zichtbaar zijn de voordeuren en de geheel te vernieuwen (met oude pannen) daken en dak kapellen. (Eigen foto) TWEE timmerlieden bezig de oude dakpannen op de nieuwe panlatten te leggen. Uiterst rechts op de foto de muur van de regentenkamer, waarvan het dak boven de kleine huisjes uitsteekt. (Eigen foto) Geslaagde Rijnlands lyceum te Wassenaar Geslaagd voor het diploma gymnasium B: G van den Bergen. W F van Glin steren, J Kneppelhout, G G A Maaskamp J Th Mooij. A N Posma, A Roggeveen, I N de Rooij, M J Schroder en A B Speekenbrink. Met zeven kandidaten wordt het exa men voortgezet. Geslaagd voor het diploma gymnasium A: F N Grooss, C F Heeroma. M A Kos- man, K L van der Meer, R A Oussoren, G C Schramm, W H Vos en R J Zwa nenburg. Er zijn geen kandidaten afgewezen. LEIDEN In de Boerhaavezaal stelt de tekenaar Frans Pieck een aan tal tekeningen en gouaches tentoon, een greep uit zijn produktie van het afgelópen jattr'. Pieck' is voor Leiden geen onbekende meer. Reeds ver scheidene malen hebben wij zijn werk beschouwd en steeds weer treft ons het\ eigen handschrift, dat zijn tekeningen kenmerkt. Ook nu blijkt dat weer, in het bijzonder in zijn kleine bladen van kinderen, waaraan Pieck zijn hart schijnt te hebben verpand. Daarnaast trekken ook zijn land schappen de aandacht. Hij is de tekenaar van het eenvou dige. het beeld in klein bestek. Wijdsheid van visie moeten we over het algemeen niet bij hem zoeken, veeleer het ogenschijnlijk nietige, waaraan men in het dagelijkse leven dikwijls onachtzaam voorbij gaat. Toch weet Pieck ook daarin wel sfeer te scheppen, zoals enkele raak getekende schetsen op deze expositie tonen. Daarbij maakt hij soms gebruik van een weinig kleur, zonder dat deze de ..tekening*' gaat overheersen. Wij wijzen in dit verband b.v. op Duinen bij De Zilk (cat. 39). waar de prille sfeer van het voorjaar bijzon der raak is getroffen Van zjjn kin derportretjes trokken de aandacht ..Jochie" (28) en .Meisje" (29). als mede het gevoelig geschetste ..Lang haar" (31). Grappig is de bijna karikaturale schets van een non (33). Van geheel ander karakter en ge halte zyn de gouaches, die hij dik wijls ..ophoogt" met syntetische. glanzende verven. Pieck wenkt bij voorkeur met zware tinten en dik wijls op sterk getint papier, waardoor het geheel echter een enkele maal wat zoetelijk wordt. De luchten zijn over het algemeen sterk aangedikt, hetgeen de prenten een wat ..zwaar" accent geeft. Toch ontbreekt het ook hier niet altijd aan sfeer, zoals b.v. in ..Winterwind" (25). ..Onweersdrei ging" (12) en „Herfst" (1). Merkwaardig is voorts een teke ning van een vrouwekop (buiten ca talogus) in een gemengde techniek van pastel en tempera. Wat dof-som ber weliswaar, maar zeker niet on verdienstelijk. De tentoonstelling. die slechts PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van f 100 f 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week. maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren. worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, GEMEENTELIJKE DIEISI (OOI K1SBEHEER El KREDIETWEZEN SMIS LEIDEN, POSTBUS 110. 1. 20?» (Advertentie) duurt tot en met 22 juni, is vrijdag avond geopend met een inleiding door prof. dr. J. P. v. d. Geer. Ze is dagelijks te bezichtigen van 16 tot 18 en van 19 tot 21 uur. Wpr. Waardkracht dopt eigen boontjes LEIDEN Naar eerst thans is ge bleken. hebben maandagavond enkele bewoners van de Waardigraoht verhin derd dat een automobilist, die afval en vuil wilde deponeren op een braaklig gend stuk grond in die omgeving, zijn snode plannen ten uitvoer bradht. De man moest onverrichter zake vertrekken. De betrokken bewoners hebben ver volgens de politie verzocht een oogje in het zeil te houden om te voorkomen, dat de man het later in de avond misschien nog eens zou proberen. Vanzelfsprekend heeft de politie hieraan graag voldaan. 150 CM HOOG GARDISETTE DEALER Sonneveld op 26 juni nog eens in Leiden LEIDEN. Op 26 juni zal Wim Sonne veld nog een voorsteling geven van zijn programma „Een avond met Wim Sonne veld". Behalve Sonneveld treden ook op Marijke Merckens, Jan Blok (gitaar). Cces Rosbergen «piano). Tim Dissevelt (bas) en Paul Lagaay (slagwerk). Wethouder Piena na slaan paal: LEIDEN Wethouder C. J. Piena heeft er gistermiddag nog eens niet nadruk op gewezen hoe slecht Leiden er (zonder grenswijziging) wel voor staat wat de behoefte aan bouwgrond betreft. Voor woningwetbouw is de grond thans op, voor de premiebouw vrijwel ook en voor de ongesubsi dieerde bouw bjjna. De heer Piena liet deze sombere geluiden horen in de recreatiezaal van het bejaardencentrum Rijn en Vliet nadat hij door het slaan van een paal officieel de bouw op gang had gebracht van de 336 luxe woningwetwoningen met centrale verwarming en liften, waarover we reeds verscheidene keren schreven. Deze flats zijn bedoeld als opschui vingsmogelijkheid. De huren gaan in clusief verwarming voor vierkamer- flats gemiddeld f 35 bedragen en voor de vijfkamerflats 38 per week. De voor deze woningwetwoningen beno digde grond was aanvankelijk bestemd voor ongesubsidieerde bouw. Begin 1968 hoopt men klaar te zijn met dit plan. De wethouder gaf ook een opsom ming van de bouwactiviteit in Leiden. Op 1 april j.l. waren in uitvoering: 704 woningwetwoningen, 216 premiewo ningen en 537 ongesubsidieerde wo ningen totaal 1457. Door het in uit voering komen van het plan van 336. stijgt het aantal woningwetwoningen tot 1040 en het totaal tot 1793. Zeer binnenkort wordt begonnen met de bouw van 130 premiewoningen en 51 ongesubsidieerde woningen als één object in de Fortuinwijk in Zuid west en in het derde kwartaal van dit jaar komen de rijksgoedkeuringen af voor de bouw van nog drie complexen, namelijk van 54, 96 en 21 ongesub sidieerde woningen, eveneens in Zuid west. Daarmee wordt een totaal be reikt van 2145. Het aantal woningen zoekenden bedraagt thans nog 5700. Dank zij de tegenwoordige samen werking in regionale bouwcommissies en de Leidse agglomeratie, kunnen in de toekomst gezamenlijke bouwplan nen tot ontwikkeling worden gebracht, aldus wethouder Piena. Een begin is gemaakt met Leiderdorp. Na de wethouder spraken nog di recteur J. P. van der Zeeuw van Pa- nagro en architect Verschoor. Bevrijdingskerk, 7.30 uur nam.: avond- Den Haag; Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Holland Festival Opera. Scheveningen: Kurzaal. 8.15 u.: Spaan se dansgroep Pilar Lopez. Zondag Rijksmuseum voor Volkenkunde. 3 uur: vertoning films over toneel en dans in India. Toelichting mr. A. H. N. Verwey. Maandag Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Holland Festival Opera, Don Giovanni. Dinsdag Schouwburg. 8.15 u.: Holland Festival, uitvoering Staats-Poppentlheater uit Moskou Stadhuis, 7 tot 8 u.: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19. 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Katwijk aan Zee: Nieuwe Kerk, Voor straat. 8 uur: concert roor chr. gemengde koren Halleluja (Katwijk aan Zee) en Cantate Domino (Noordwijk) o.l.v. Johan Admiraal en Rutger van Mazijk orgel. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Ned. Danstheater. Den Haag: Diligentia, 8.15 u.: Cabaret Pepijn. Woensdag Pieterskerk, 7.30 u.: avondstilte. Station, 7.30 uur voorm.: afd. Leiden Ned Chr. Reisvereniging, vertrek voor dagtocht door Friesland (7 uur vertrek uit Noordwijk, 7.15 uur vertrek uit Rijns- Hortus Botanicus, 2 uur: K. en O.- excursie Steenschuur 6. 8 uur: ledenvergadering Leidse Ver van Postzegelverzamelaars. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Toneelgroep Studio, „De koning komt voorbij". Den Haag: Diligentia, 8.15 u.: Cabaret Den Haag: Johanneskapel, 8.16 u.: Rienk Jiskoot orgel, m.m.v. Froukje Gil- tay viool en Alfons van Leggele fluit. Den Haag: Zuiderpark, 2 u.: „Suske en Wiske in het circus". Scheveningen: Kurzaal, 8.15 u.: Kamer, orkest van Moskou. Donderdag Scheveningen: Kurzaal, 8.15 u.: opera concert, Jan Peerce tenor en het Omroep orkest. Den Haag: Nieuwe Kerk, 8 uur: orgel concert Willem Hülsmann. Vrijdag Oude Singel 236. 8 uur: Jaarvergade ring Leidse Chr. Besturenbond. Pieterskerkplein, 8.30 uur nam.: op voering van Tijl Uilenspiegel (lustrum Universiteit). Kikkerpolder, 7 uur: voetbalwedstrijd ZwaluwenOud Den Haag (lustrum Universiteit). Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: toneelgroep Studio met „De koning komt voorbij". Den Haag: Diligentia, 8 uur. zanguit voering o.Lv. Frans Vogt. Den Haag: Zuiderpark. 2.30 u Haagse Operettezangers. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 uur: The Cleveland Orchestra. Scheveningen: Kurhaus. 8.15 uur: Kur- haus-cabaret. Zaterdag Pieterskerkplein, 8.30 uur nam.: op voering van Tijl Uilenspiegel (lustrum Universiteit). Schouwburg. 8 uur: „Een avond met Wim Sonneveld". Warenmarkt (Nieuwstraat en Hoogl Kerkgracht). 2 tot 5 uur: nationaal stand werkersconcours (lustrum Universiteit). Stadsgehoorzaal, 2 uur nam. tot 1 uur 's nachts: teenager-muziekfestival (lus trum Universiteit). Zuiderkerk, 8 uur: Lyra-concert dir. Andre Kaart (lustrum Universiteit). Museum Volkenkunde, 3.30 uur: ope ning tentoonstelling UNIVISIE '65 (lustrum Universiteit). De Lakenhal. 11 uur: opening tentoon stellingen Foto en Film (resultaten van de foto- en film wedstrijd) en Eigen werk (kunstwerken van de Leidse cives aca demica). lustrum universiteit Schuttersveld: lunnapark. lustrum uni versiteit. Oud-Hortuszicht: feestterrein t.g.v. lustrum Universiteit, van 5 uur af Sintelbaan sportpark Leidse Hout. 9 tot 1 uur: atletiekwedstrijden voor leerlingen van het lager onderwijs met o.a. sleutel estafette. Sportvelden Piet Paaltjes-pad, 11 uur tot 6 uur.: Piet Paaltjes-pad-toernooi: voetbal voor herenteams, hockey voor mixed teams (deelneming door L.S.C., Catena, Augustinus, S.S.R., wetenschap pelijke staf, T.A.S., politie, brandweer, stadhuispers'oneel en kokschool. georga niseerd door de L.U.S.V.). Zwembad De Zijl, 1 tot 6 uur: zwem wedstrijden voor leerlingen van het m.o.. waarna waterpolo tussen school-zevental en studenten-zevental. Den Haag: Houtrusthal, 8.15 u.: Resi dentie-Orkest. Scheveningen: Kurzaal. 8.15 u.: Rus sisch Poppentheater Welke Apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. apotheek Van Breest, Smallenburg Leiderdorp en apotheek Voorschoten. De Oegstgeester apotheek is zondag gesloten van 8 tot 24 uur. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Klokslag middernacht (14 jaar). Li<k, (2.30, 7 en 9.15 uur): Maclste, de gladiator van Sparta (14 jaar) Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Opstand in het legerkamp (14 jaar). Twaalf onmogelijke' huisjes bieden in 1966 aan vierentwintig studenten gezellige woon- en studeerruimte

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3