IGNIS NES AMMIM: VOLGENDE WEEK TWEE SYNODES het gaat goed! Een woord voor vandaag Acht ton nodig voor rozencultuur Bezwaren tegen koers van de Geref. Kerken Nevenspecialisnieii in chirurgie ontwikkeld Straks plastic Bei -oepingswert organen Kerken echt socialistisch TE BONTE BOND Straks kippen zonder veren? ZATERDAG 19 JUNI 1963 Er wordt in onze kerken vaak geklaagd, dat er in de kerk zoveel nieuwe dingen worden ingevoerd. Er wordt zelfs ge sproken over een nieuwe moraal. Deze klacht is echter al heel oud. Valse getuigen voeren dezelfde opmerkingen aan tegen de eerste martelaar van de christelijke kerk, Stefanus. Hij zou prediken dat,, Jezxts, de Nazoreeër, de tempel zal afbreken en de zeden veranderen, die Mozes ons heeft overgeleverd." Eigenlijk is het nog waar ook. Is Christus niet de vervulling van de tempeldienst? Is Hij niet de vervulling van de wet? Is er niet een nieuwe tijd aangebroken met Zijn Sterven en Op standing? Heeft de Heiland niet zelf gezegd: „Gij hebt gehoord dat tot de ouden gezegd is maar Ik zeg uEn toch zijn het valse getuigen. Zij vestigen de indruk dat alles wat ons door de vaderen overgeleverd wordt goed is. En daarom mag er niets veranerd worden. Maar Christus verandert het leven wel. Hij verandert het naa r de openbaring van God. Het is daarom gevaarlijk klagend te roepen ,£)e zeden veranderen." Natuurlijk kan daar een afval in zitten van het geloof. Maar er kan ook een terugkeer in zitten tot het geloof. De vraag is niet of wij ons houden aan de zeden van onze vaderen, maar of wij leven uit het geloof van onze Heer. We lezen vandaag Genesis 27 1840 We lezen morgen Genesis 27 4146 en 28 19 D OTTERDAM Het gaat goed met Nes Ammim, de christelijke nederzetting in Israël! Vier jaren zijn inmiddels verstreken na de opriching van de Nederlandse sichting die zich geheel inzet voor de ontwikkeling van deze dorpsgemeenschap in West-Galilea. Nes Ammim mag dan in het begin nogal wat tegenstand in Israël hebben ondervonden, :«j 'kan zidh natuurlijk alleen maar ontplooien als er voldoende middelen zijn. Om deze reden doet de stichting Nes Am mim een beroep op protestants-christelijk Nederland om door middel van certificaten een bedrag van 800.000 hijeen te brengen ter finan ciering van een rozenkwekerij. de broederijke verbondenheid met de Jood waar te maken en solidair met hem Tal van prominente figuren hebben zitting in het comité van aanbeveling, van wie wij noemen: de hoogleraren Oosterhoff, Van Niftrik, Miskotte, Van Ruler, Oosterbaan, Kooiman, Berkhou wer en Van Riessen en mr. Beernink. de heer Ruppert en ds. Tukker. De stichting is gevestigd aan de Noordsingel 11 Rotterdam en het gironummer is: 55556 te Rotterdam. het eerste gezicht wat vreemd lij ken, het is het zeker niet als mer bedenkt, dat niet alleen Nederland maar ook bijv. de Ver. Staten, Zwitserland en W est-Duitsland meewerken aan de bouw van deze nederzetting. In 1960 heeft een klei ne groep Nederlanders tesamen met enkele Zwitserse vrienden het ini tiatie/ genomen, een plan te verwe zenlijken tot beter onderling begrip Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT SECR.-GENERAAL LWF1 REEDT AF ARUSHA, TANZANIA De secre taris-generaal van de Lutherse We reld-Federatie, dr. Kurt Schmidt- Clausen (44 jaar) heeft zijn functie neergelegd. Hij heeft een beroep aan genomen naar de kerk van Hannover. Dit werd medegedeeld op de jaarlijk se bijeenkomst van het hoofdbestuur, die voor het eerst op Afrikaanse bodem bijeenkomt. Dr. Schmidt-Claussen werd begin 1960 benoemd tot assistent van de toenmalige uitvoerende secretaris, dr. Carl E. Lund-Quist. Daar deze ziek werd, moest hij hem reeds spoedig vervangen. Toen hij eind augustus 1960 zijn werk moest neerleggen, volgde Schmidt-Claussen hem op. La ter werd zijn functie veranderd in die van secretaris-generaal van de LWF. Hét hoofdbestuur vart de' Lutherse Wereldfederatie benoemde weer drie waarnemers bij het Vaticaans concilie, dat in september opnieuw bijeengeroepen zal worden. Afgevaardigd werden dr. Vilnos Vajta uit Straatsburg, bisschop Sven Silén uit Vasteras, Zweden, dr. Warren A. Quanbeck uit St. Paul, Min nesota en dr. Kristen-Ejner Skydsgaard uit Kopenhagen. Tevens zal dr. Seppo A. Teinonen uit Helsinki, de secretaris-gene raal van de Finse Oecumenische Raad een aantal zittingen bijwonen. De president van deze confessionele wereldorganisatie deelde op de laatste dag van de bijeenkomst mede dat het bestuur unaniem van mening is dat er besprekingen met de Rooms-KathoUe- ke Kerk moeten worden gevoerd. Hij zei dat van de leden-kerken niet één negatief voorstel is gekomen in die richting. Zeer waarschijnlijk zullen nog dit jaar de eerste gesprekken met de Rooms-Katholieke Kerk plaats vinden. Tot onderwijzer! es te: Amersfoort M. van Deuveren te Hoevelaken: Amersfoort mcj. T. N. Klaver te Haarlem en C. v. cl. Meent te Steenwijk: Almen mej. R. Smeenk te d. Rijn O P. (Van onze kerkredactie) j 1961 tot 1963. Bovendien wordt een globaal overzicht gegeven van de DEN HAAG/UTRECHT I ontwikkeling der kerkelijke financiën Twee generale synodes zullen vol. ?ccl?rt J"* iaar 1951, toen de nieuwe gende week de aandacht voor lich "erkorde werd mgevoerd. opeisen. Maandag en dinsdag komt Rapporten de hervormde synode bijeen op Amsterdai Bilthovon: Breda mej H. C. Barentsen te Breda en mevr. C J. Kors-Yben te Breda vaklerares) :Bun- schoten mej. N. v. Walinga te Hilversum er mej. H. Lasteric te Hilversum: Bussum H. N'. de Jong te Eist: Dalfsen mej. I. D. M. Voerman te Zwolle: Eefde mej. R. H. Jansen Venneboer te Hummelo: Ermelo H. Boelens te Schaarsbergen: Den Haag mej. N. Noll* te Rotterdam, mej. E. Ph. J. Verbaan 1 Schiplulden en A. van Oosterom te Hilvei sum (gymnastieki: Hellendoorn mej. 1 Elokstra te Rotsterhaule: Hoogezand P. v. i Gallën te Enschede: Hoog-Keppel mej. G. Wegenvoort te Heilouw: Katwijk aan Zee mej. T. de Ruiter te Rotterdam; Kerkwijk W. van Honk tc Acquoy: Laag-Zuthem A. Bakker te Hardenberg. Leiden E. N Hoogendijk te Den Hang; Leiden J. Sclier Leiden: Leiden J. B. G. Jonkers te Nijme gen en mej. A. H. v. d. Spek Kerk wint in bazaroorlog PAARL (Zuid-Afrika) De anglcaanse gemeente heeft een str\jd van 25 dagen met de ge meentelijke autoriteiten gewon nen en toestemming gekregen, om niet-blanken toe te laten tot de jaarlijkse kerkbazar in het stadhuis. Als voorwaarde werd echter gesteld, dat de niet-blan- ken lid moeten zijn van de ge meente. De parochiegeestelijke rev. B. S. Oliver heeft al aangekondigd, dat hij niet van plan is, om aan de deur te gaan staan en aan iedere bezoeker te vragen, of hij lid is of niet. De Anglicaanse Kerk kent geen segregatie, zo voegde h\j er aan toe en in Paarl is van de ongeveer 600 ge meenteleden de helft ni et- blank. Hydepark. Donderdag komt in hat Gebouw voor kunsten en weten» schappen te Utrecht de gerefor meerde synode büeen voor een extra zitting. Beide synodes zullen in het bijzonder spreken over de moeilijkheden by de geestelijke verzorging van de militairen. Het moderamen van de hervormde synode stelt voor een Juli time" secretaris te benoemen voor de sectie Kerk en krijgsmacht. Er is een drietal opgesteld en voorgesteld wordt dat de predikant die benoemd wordt beroe pen zal worden tot predikant voor bijzondere werkzaamheden. In tweede lezing komen daar weer de voorstellen aan de orde die een reorganisatie moeten brengen van de commissies voor opzicht. Gezocht wordt naar een eenvoudiger, over zichtelijker en deskundiger aanpak. De voorstellen zijn in de classes besproken en de synode kan definitie/e beslissing nemen. De belangrijkste jaarverslagen, die volgens de perspredikant ds. L. H. Ruitenberg, aan de orde komen, zijn de verslagen van de Raad voor de zending en de Generale financiële raad. Hij meent dat vooral dit laat ste verslag grote belangstelling zal wekken. Het verslag geeft de gede tailleerde cijfers over de jaren van De gereformeerde synode zal ver schillende rapporten moeten behan delen, die allen betrekking hebben op de moeilijkheden bij de geestelijke verzorging van de landmacht, die ook intern in de Gereformeerde Kerken hebben doorgewerkt. Zo is er een rapport van de deputaten voor de geestelijke verzorging van zee-, land en luchtmacht, die hun mandaat ter beschikking hebben gesteld. Ook is er een rapport van de deputaten voor contact met de hoge overheid. En bovendien is er een brief van de oud- hoofd-legerpredikant ds. B. A. Bos. Het belangrijkste rapport dat ter sprake komt, is ingediend door de speciale commissie die op de eerste zittingsdag van de synode werd Inge steld en waarvan ds. mr. J. Ozinga uit Lunteren voorzitter is. Deze commis sie had tot taak een weg te zoeken waarlangs de moeilijkheden opgelost kunnen worden. Internationaal congres oud katholieken Roemeens patriarch naar Engeland LONDEN Patriarch Justinianus, het hoofd van de Roemeense Orthodoxe Kerk wil een bezoek aan Engeland brengen. Hij werd uitgenodigd door de primaat jaar Nes Ammim opgericht, welke naam ontleend is aan Jesaja 11 vers 10 M1 betekent: banier der volken. De stichting stelt zich ten doel een bijdrage te leveren tot de economi sche opbouw van het land, hetgeen zij ziet als een teken van praktisch christendom. Aanvankelijk ontstond in Israël nogal wat beroering. Men meende met een bedekte vorm van zending te doen te hebben. Het Is raëlische parlement aanvaardde ten slotte het plan, nadat duidelijk was vastgesteld, dat Nes Ammim geen missionair project zal worden. Werkgroep Roomsen en orthodoxen? Taakverdeling Op dat moment kon men tot taak verdeling overgaan: de Ver. Staten zullen een gemeenschapshuis en een hotel bouwen, waarvoor de helft van het benodigde geld al bijeen is ge bracht. Zwitserland en West-Duits- land nemen projecten voor hun reke ning die eerst over enige tijd kunnen worden verwezenlijkt. Voor Neder land staat dus een bloemencultuur op het programma. Enkele bloemenex- perts uit Aalsmeer hebben een gron dige studie gemaakt van het kweken van bloemen in West-Galilea en zijn daarbij tot de conclusie gekomen dat er goede mogelijkheden zijn voor een rozencultuur. Ook is er met succes geëxperimenteerd met anjers, zowel in kassen als in het open veld. In Nes Ammim is inmiddels al een kas gebouwd van achthonderd vier kante meter. Het zal duidelijk zijn dat het klimaat in Israël bijzonder geschikt is voor deze cultures tijdens de Europese winters Het transport van bloemen door de lucht levert ook al geen moeilijkheden meer op. Tot het team dat thans al in Israël werkt zijn enkele exportdeskundigen toege treden. De groep bestaat momenteel uit 28 personen, die verblijven in acht woonbarakken. Berekening ROME Het Vaticaans secretariaa voor de christelijke eenheid onderzoek op het ogenblik de mogelijkheden komen tot een werkgroep van r< katholieken en oosters-orthodoxen. Po gingen om tot een theologisch gesprek te komen tussen het Vaticaan en het Oecu- faalden tot nu toe, omdat de oosterse orthodoxie eerst wil weten of zij als lijkberechteigde erkend wordt. Oecumenisch Patriarchaat wil slechts een gesprek tussen gelijken. In een poging om de impasse op te vangen, hoopt kardinaal Bea van het se cretariaat nu een soort onofficiële werk groep te vormen wara men practische vragen met elkaar kan bespreken. In het bijzonder moet deze werkgroep zich dan bezig houden met de pastorale vragen, zoals de gemeenschappelijke verant woordelijkheid van de kerken voor de mensen van onz etijd. Een dergelijk ge sprek is ook reeds begonnen met mensen uit de Wereldraad van Kerken. oden en christenen, hoe klein ook. zijn broederlijk verbonden. Op de ito zien we kinderen in het dorp Nes Ammim, de christelijke neder zetting in Israël. Verontrusten in „Getrouw" (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het blad „Ge trouw" van de Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) heeft verontruste in de Gerefor meerde Kerken in de gelegenheid gesteld hun bezwaren tegen wat zij noemen „de oecumenische koers" in hun kerken te publice ren. In een zestal artikelen wor den de bezwaren naar voren ge bracht. Ignis koelkasten zijn er in vele maten en prijzen. Er is er al een van130litervoorf298,- (zie afbeelding) de ideale koelkast met het 2 sterren koelsysteem Nu kunt U zelfs diepvriesprodukten wekenlang bewaren! De stichting heeft aan de Rijkstuin- bouwvoorllchtlngsdienst in Aalsmeer ge vraagd mede te werken aan een rapport over een rozencultuur in Nes Ammim. In dit rapport wordt precies aangegeven hoeveel geld er geïnvesteerd moet wor den in kassen. verwarmingsinsUUaties. koelcellen, gereedschappen, plantenmate- riaal e.d. Ook de jaarlijkse kosten zijn berekend evenals de mogelijke opbrengst van de rozen. Het rapport komt tot de conclusie dat een bedrag van 800.000 nodig is wil het project kans van slagen P ro f. Eerland over toekomst Zo bouwt Nes Ammim aan zijn toe-; komst: het kan dit natuurlijk alleen doen WENEN De Oostenrijkse Oud-Ka- als christenen over de hele wereld tholfjeke Kerk verwacht niet alleen vele hiertoe een steen(tje) bijdragen. En i Nederland honderden oud-katholieken uit alle delen vandaar dat de stichting, die een inter- van de wereld, maar ook vertegenwoor- <erkelijk karakter draagt. digers van de anglicaanse en de ortho- om steun vraagt doxe kerken op het internationale con gres van oud-katholieken, dat van 22 tot v.ar, |srn;;| 27 september in Wenen wordt gehouden. >all isrutfl In de officiële uitnodiging, die onder „Wat ons bindt", zo zegt het bestuur meer is ondertekend door het hoofd van' van Nes Ammim, ,.is het geloof dat de Oostenrijkse Oud-Katholieke Kerk, Israëls wonder het bewijs is, dat God bisschop dr. S._Török en door aartsbis- "J~ jgj sohop dr. A. Rinkel van Utrecht als de Anglicaanse Kerk, aartsbisschop I voorzitter van de internationale bis- a;» «i-_1jiJ-..J schopsconferentie. wordt onder meer dr Ramsey, die als reizende ambassadeur van zijn kerk door de wereld trekt. Ramsey deelde bij zijn terugkeer uit Roemenië mede. dat patriarch Justinia- zijn uitnodiging heeft aangenomen, is nog niet bekend wanneer dit be zoek zal plaats vinden NED. HERV. KERK gezegd: Het negentiende internationale congres van Oud-Katholieken vindt plaats in een tijd van oecumenische doorbraak. De Oud-Katholieke kerk van Oostenrijk, die in haar land een belangrijke rol speelt in het oecumenische leven, ziet als voor naamste taak van het congres een bijdra- 8e te leveren tot hereniging der christe- jke kerken GRONINGEN Bij sommige operaties zal het moeilijk zijn het sterftepercentage nog verder te drukken. Dit betoogde gistermid dag prof. dr. L. D. Eerland, hoog leraar in de heelkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen, in zijn" oude voïk niet heeft verstoten, dat zijn afscheidscollege „Chirurgie God aan Israël de woorden van Zijn van vancjaag en morgen". porfeten vervult en Zijn eeuwig verbond met dat volk nimmer zal verbreken. En Hij wees erop, dat vooral ais gevolg wat ons drijft is het besef dat Joden enl van de voor- en nabehandeling van christenen broeders zijn. verbonden door' operatiepatiënten b.v. het sterftecijfer van de appendectomde a chaud Groningse kliniek wegens appendici tis acuta (inclusief, peritonitis), maal minder dan in de periode 1933- 1941. Ook de uitkomsten der galblaaschi- rurgie zijn verbeterd en nog voor verdere verbetering vatbaar als men de ziekte operatief behandelt in het stadium, dat het ontstekingsproces nog tot de galblaas beperkt is. Bij segmentresectie wegenslongtubereu- lose is de sterfte van 1/4 pet. in ons thoraxcentr.iun slechts tweemaal zo groot als bij. de verwijdering van een acuut, ontstoken blindedarm. Een lager, percentage bij dergelijke tho raxoperaties lijkt in de toekomst vrijwel onbereikbaar. TROMBOSE De trombose en embolie zijn ondanks i de antistollingsmiddelen. die ter beschik- D. H. Bongers uit Nijverdal geeft een inleiding over de vraag „Wat is eenheid?" Volgens hem moet de eenheid een duidelijk fundament hebben: het geloof in de Christus der apostolische prediking, of ruimer ge- zegd: de Christus van de Schriften. In het gebed van Christus uit Johannes 17 gaat het volgens hem niet om de eenheid van de kerken, maar van de gelovigen. Prof. dr. K. Dijk vraagt: 1 Wereldraad sinds 1949 tot onze vreug de veranderd? Opnieuw, evenals in zijn brochure „Koerswijziging in onze kerken?" betreurt hij het dat de vorige synode een ander standpunt heeft ingenomen dan de synode van Den Haag in 1949. Prof. Dijk blijft van mening dat de Wereldraad niet veranderd is. Ds. H. van der Laan uit Kantens schrijft over de grondslag van de ICCC als „een uitgangspunt en opera!'-t die echter geen einddoel wil zijn." I W. Keur schrijft over spanningen i Gereformeerde Kerken. Hij spreekt daar in de wens uit dat de voorstellen over d« vrouw in het ambt in de ijskast zullen worden gelegd: „We hebben buiten dat al genoeg te verwerken gekregen in de laatste jaren." Ds. J. Schelhaas uit Leeuwarden meent dat de jeugd van de Gereformeerde Kerken eenzijdig wordt voorgelicht over de oecumene. Niet opgenomen In het laatste artikel klaagt ds. E Akkerman dat in het synodale geschrift „Gemeenschap der heiligen" het afwij zende rapport van de helft van de commissie van preadvies niet is opge- Tot twee maal toe komt in due artikelen een misverstnd naar voren dat kennelijk niet uit de wegte 'ruimen is. Ds. Keur schrijft „dat bijna de héle grote gereformeerde pers in handen is van voorstanders van de Wereldraad en onze mensen ook in onze dagbladen eenzijdig worden voor gelicht." Ds. Schelhaas herhaalt de beschuldiging van dr. N. J. Tommet dat „de christelijke pers vrijwel ge lijkgeschakeld is." Wij behoeven ons niet te verdedigen. We raden de beide schrijvers aan contact op te nemen met ds. J. C. Maris en de heer A. Warnaar Jzn. en hun te vragen of wij ooit geweigerd hebben enige landelijke vergadering te verslaan, of enige uitgave van belang aan te kondigen. - redactie. n-w »i»ii-tviw -i»/»/y/»n REISBUREAU GROENEVELD Hoogstraat 43 a Rotterdam Tel. 112535 I Gratis reisprogramma verkrijgbaar bij: en bij de I plaatselijke boekingskantoren. I Beroepen te Enschede (vac. D. Oosten, toez.) J. van Beek, voorg. van de afd. van de Ver. Vrijz. Herv te Vlissingen- Goes; door de classis Winschoten als pred. voor bijz. werkz. (ten dienste van de ge meente Oldambt): wika P A. Geluk te Nieuw-Scheemda: te Zeist (vac. D. Groeneboer, toez.) A. P. Nautn te Middelburg. Aangenomen naar Uithuizermeeden (toez.): G. J Tyseling te Oudemirdum. Bedankt voor Aalst Gld.: J. de Lange, zendingsóirector van de GZB te Zeist: voor Ameide er, Tienhover.: L. Dopeling te Wilsum Ov. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Amsterdam-Zuid: W. Baas te Rotterdam-Chariots. die be dankte voor Utrecht-Noord. Bedankt voor Arnhem i vac. D. W. van der Laan), voor Haarlem-Noord (vac. dr. O. Jager) en voor Rotterdam-Schiebroek (vac. wijlen J. Verlare): W. Dekker te Noordwijk-Binnen, die voorlopig geen andere beroepen in overweging kan Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs aan het Christ. Lyceum te Hilversum, dr. F. H. von Meyenfeldt aldaar. GEREF. GEMEENTEN IN NED, Aangenomen naar Terneuzen: J, Panne- koek. die bedankte voor Arnemuiden, Berkenwoude. Bruinisse Dordrecht, El- speet. Eöerveen. Groot-Ammers, Hilver- sum-Bussum, Kruiningen. Leerdam, Oost burg, Rotterdam-Centrum. Rotterdam- West. Rotterdam-Zuid. Rhencn. Scherpen- zeel, Uddel. Utrecht. Vlaardingcn. Vrieze- veen. Yerseke en Zierikzee. NAIROBI Jomo Kenjatta, de president van Kenia, heeft de rol van de christelijke kerken bij de ontwikkeling van zyn land geprezen. Sprekend aan een lunch, gehouden ter gelegenheid van de jaarvergadering van de Christe lijke Raad van Kenia, verklaarde hij, dat wat de kerken hebben gedaan steeds ten manifestatie is geweest van de geest van het Afrikaanse socialisme. Voor Brigitte Bardot u weet Maar nu ineens onze mannen ze presteert. Bijzonder interessant alsjeblieft niet? lijkt ze me niet. En toen horden James Bond. Tot vorige zomer tieners ineens allemaal zo nodig had ik nog nooit van deze snijboon wist (zou van de Hulst zeggen). De lila boerenbonte jurken met kant a gehoord. Voor mijn vakantie kreeg reclameman werd ingeschakeld en la Bardot aan moesten en lange ik toen van iemand een boekje We hebben het kunnen lezen: ze sliertharen lieten groeien, kon ik over dit heer. De schepper van zijn er, de James Bond pakken. me daar niet over opwinden. Dorushemden, zwarte truien, le ren kielen, broeken met heel nau we pijpen, broeken met kelkpijpen rattekopjes. roomsoezenhoofden. Beatlehaar ach het is allemaal James Bond is ene Ian Fleming. En Ifc vraag me nu alleen af. wat hij heeft er een fijne jongen van stoppen onze mannen nu in die gemaakt, brr. James kan speuren, geheime bergplaatsen? Een anti mensen likwideren, drinken en transpiratiestift onder de oksel? vrouwen jagen op hoog niveau. Akkoord, geen overbodige luxe. Alle geraffineerde snufjes van deze Een zakdoek in de mouw? Niet kwestie van een onschuldige sporten zijn hem bekend. Fleming gek in dit kille klimaat. smaak. Niet zo hevig belangrijk, heeft aan dit superieure manne- Bovendien, als wij volwassenen tjeswezen Bond stellig een fortuin door mode-grootheden van over de grenzen laten voorschrij ven hoe we ons moeten kleden. verdiend, vooral nu er ook nog zich steekt, maar wat dan? Men verschillende films van het feno- gaat toch niet in allerijl vergunnin- meen gemaakt zijn. James Bond gen aanvragen voor een vuurwa- waarom zou de jeugd dan geen opium voor het volk, avond aan pen? Toch lijkt dat me het enige, in /ilm- of televisieheid mogen navol- avond staan er stoeten in de rij om een brandkast stop je toch ook geen een bioscoopkaartje te bemachti- fiches van een kienspel. gen? Daar zie ik geen verschil i Een juffrouw Bardot jurk, Beatle- gen. haar kun je mooi, leuk of gek James heeft als u het nog niet llco S vinden, uiteindelijk heeft deze bui- wilt in zijn auto. fototoestel en textielman die James Bond rokken tenkant aeen andere functie dan in ziin kostuums de. vreemdste „J7„ tenkant geen andere functie dan een Dior-gewaad of duur kappers- wapens verborgen om zijn „plicht' hoofd, namelijk om beter voor de dag te komen. Je geestelijke instel- kende textielman, als West side kleedt, maar een Bardot-jurk al- story jakken en Dorushemden weg- leen maakt geen enkel meisje sexy, en een jongen wordt geen nozem ook hun weg door een leren jasje. Kleren maken kostuums met warempel niet altijd de man. al heeft het er soms de schijn van. zijn kostuums de vreemdste lanceerde kan ik alleen een mee- pens verborgen om zijn „plicht wario mohtje opbrengen. laat me niet lachen voor zijn Maar tegen de man die denkt ®r?.rC ^aGS te uo*bren0en. met zo>n aan ineens meer inan Wach^et^en^ dacht ^een^^geldrui- en meer mans te zijn zou ik willen Él ftfifl zeggen dat hij zich op grandioze wijze belachelijk maakt. Hij is wat je noemt een giller. Geef mij Popey the sailorman vlogen, vinden James Bond pakken hij maakte rap 1 wapenschuil- maar. of heer Bommel, plaats onder de arm, in de mouw en op nog een plekje dat niemand MINK VAN RIJSDIJK king kwamen, nog steeds een ernstige verwikkeling. Het zou aanbeveling ver dienen een stollingsdesknndige in de chirurgische kliniek aan te trekken, die zijn aandacht zou moeten wijden aan Drophylaxe en therapie dezer soms dode lijke complicaties, aldus prof. Eerland. Een goed werkende bloedtransfusie dienst en een welvoorziene bloedbank bleken zoveel voordelen te hebben, dat ook in de toekomst een steeds groter beroep zal worden gedaan op onze vaderlandse donors.... In het bijzonder bij de intracardiale chirurgie met behulp van de hartlongmachine is veel bloed Ook in dï Groningse kliniek hebben zich sinds 1936 een groot aantal neven specialismen ontwikkeld. De toekomst van al deze specialismen in casu de orthopaedie, de plastische chirurgie, de thoraxchirurgie. de urologie en de vaat- chirurgie is gunstig te noemen. HARTCHIRURGIE De hartcliirurgie wordt steeds in tensiever uitgevoerd en ingrepen, die enige jaren geleden nog vrijwel onmogelijk leken, staan nu geregeld op de operatieprogramma's. Nieuwe hartkleppen worden ingebracht, als mede „gangmakers" wanneer de ge leiding in het hart gestoord is. Men beseft de grootte van de wissel die men op zo'n gangmaker trekt, als men bedenkt, dat een normaal hart in een jaar meer dan 30.000.000 maal con traheert. De longchirurgie droeg haar steentje bij om de patiënten met ïongtu- berculose sneller te laten genezen. Vroegdiagnostiek zal ook de postoperatie ve overlevingskansen van de patiënten met longkanker nog aanzienlijk kunnen verbeteren. Thans is men alom koortsachtig bezig met de problemen der transplantatie ook van organen (nier, hart. lever, long). Zo ergens dan is hier „teamwork", waarbij o.a. immunoloog en histocheml- cus moeten worden ingeschakeld, nood zakelijk. PLASTIC De problematiek van de donor ligt bij alle orgaantransplantaties op me- disch-ethisch en legaal terrein. Het zal de vraag zijn of de uitkomsten der homoiotransplantatic (rullorganen) ten slotte wel tot het gewenste doel zullen leiden. Men is dan ook druk bezig organen van plastic tc ontwerpen, aldus prof. Eerland. WAGENINGEN Prof. drs. A. M. Frens heeft bij zijn ambtsaanvaarding als hoogleraar in de dierfysiologie, waarin begrepen de stofwissellngsleer van mens dier, aan dc Landouwhogeschool tc geschilderd v Alleen door zijn groeiende dierfysiolo- gische kennis kan de mens erin zijn geslaagd dc dieren van achtervolgde jachtprooien zie de tekeningen uit de oertijd in de grotten van het Dordogne- dal en in de grot van Altamira tot geleide kudden te maken en vervolgens tot huisdieren met levensfuncties die meer en meer ten voordele van de mens strekken, aldus prof. Frens. Op de hierbij ingeslagen weg wordt steeds voortgegaan tot in een verre toekomst alle dierlijke levensvoorwaar den volledig door de mens worden bepaald en op zijn voordeel gericht. De herder is al bijna geëvolueerd tot de vakkundige bedienaar van dierlijke machines, die nauwelijks meer instincten of zintuigen behoeven in te spannen om op de voordeligste wijze de dierlijke voortbrengselen te produceren, die de menselijke economie verlangt. Het lijkt prof. Frens zelfs niet ai te gewaagd om te veronderstellen dat de fysiologie ons op den duur in staat zal stellen waardevolle dierlijke weefsels zelfstandig te laten groeien, los van het dierlijke individu. Met behulp van der gelijke weefselcultures zou men de pro- duktie van dierlijk afval kunnen vermij den en bijv. kipnevlees kunnen kwel—n zonder dat daar de vorming van waarde loze veren mee gepaard gaat. Koninklijke gift voor Rekkense inrichtingen DEN HAAG Koningin Juliana heeft de Vereniging Rekkense inrich tingen ter gelegenheid van haar vijf tigjarig bestaan een bedrag geschon ken ten behoeve van de bouw van een nieuwe kapel. Men zal zich herinneren, dat de Koningin op 1 juni een bezoek aan de Rekkense inrich tingen heeft gebracht. Zoals we gisteren hebben gemeld, is op de jubileumbijeenkomst don derdag een bedrag van een ton aangeboden voor de bouw van een nieuwe kerk op eigen terrein. Dit bedrag werd door particulieren bij eengebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2