Nieuwe leidse Conramnl Fractieleiders komen dinsdag bijeen Snelle procedure is waarschijnlijk HUStf Gemenebestmissie zal gedoemd zijn te mislukken De verwachte verloving Oproep boycot Nederlandse produkten Patij n en Kamerleden Westerhout worden Staatssecretaris IEMCOnv Wij willen best samen naar de maan reizen Witte strepen moffen (nog) overschreden Commentaren Examens werden echt niet verzwaard Directeur: F. DIEMER HooWredecteun Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh h ghebleven mijn hert in teghen spoed" Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 In Zuid-Afrika: PRETORIA In Pretoria zijn giste ren pamfletten verspreid waarin d< Zuidafrikanen worden opgeroepen Ne derlandse produkiten te boycotten wegens de Nederlandse bijdrage aan het fonds voor hulp aan slachtoffers van de apart heid. Op de pamfletten die afkomstig zijn van de Jan van Riebeeck Stichting, staat in het Afrikaans te lezen: „Nederland saboteert de republiek. Bent u ook een saboteur door de volgende produkten te kopen?" Er volgt dan een lijst van ze ven Nederlandse firma's die in Zuid- Afrika gevestigd zijn. „Kijk naar het fa brieksmerk. Koop liever Zuidafrikaanse produkten," zo stond op de geschriften. Intussen heeft de Noorse regering gis teren besloten haar jaarlijkse bijdrage van 200.000 kronen (100.000 gulden) aan het VN-programma voor onderwijs aan slachtoffers der apartheid in Zuid-Afrika te verhogen tot 300.000 kronen per jaar- Volgens welingelichte kringen in Oslo koestert Noorwegen op het ogenblik ech ter geen plannen om bij te dragen aan het fonds voor hulp aan slachtoffers van de apartheid. Gouden Colosseum voor Koningin ROME Koningin Juliana is een Italiaanse onderscheiding ten deel ge tallen. De raad voor toerisme te Rome leeft haar de „Gouden Colosseum" toegekend „als blijk van waardering roor de voorliefde die zij voor Rome m voor Italië in het algemeen heeft jetoond". De onderscheiding, de gouden replica van het Colosseum, wordt elk jaar aan een vooraanstaand persoon uitgereikt. Zij is ook bedoeld als blijk van vriendschap en dankbaarheid jegens Nederland, waar. van de burgers in zo groten getale de Italiaanse hoofdstad bezoeken (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De verwachte verloving van prinses Beatrix met de Duit se diplomaat Claus von Amsberg wordt dinsdag a.s. verder in bet politieke overleg betrokken. Na de kabinetszitting van gisteren heeft de minister president de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal verzocht alle fractievoorzitters (niet alleen het seniorenconvent dus) bijeen te roepen. Een en ander werd gisteravond meegedeeld door de Rijks voorlichtingsdienst. Tevens werd bekend gemaakt dat de fractievoorzitters van de Tweede Kamer op dinsdag 22 juni om elf uur, en die van de Eerste Kamer na de middagzitting van dit dag zullen samenkomen. Inmiddels is weer een vierde ver lovingsdatum op het tapijt gewor pen. Meldden we gisteren reeds dat er in Haagse kringen van 26 en 29 juni, zomede van 3 juli wordt ge- sprokeh, thans wordt ook 28 juni genoemd. Hoe dit verder ook zij, op korte termijn zullen van officiële zijde zeker geen verhelderende me dedelingen volgen. De Koningin be houdt zich het recht voor de verlo ving van haar oudste dochter per soonlijk aan te kondigen. Indierl ver van te voren reeds een verlovings datum in het vooruitzicht wordt ge steld, is er met het oog op het poli tieke overleg, dat in grondwettelijke zin moet worden gevoerd, geen arm slag meer. Op grond van het samenroepen der fractievoorzitters kan in Den Haag het geluid worden beluisteid dat hc. onder zoek, dat de regering naar de anteceden ten van Claus von Amsberg heeft laten instellen, alleen maar gunstig kan zijn. Verwacht mag worden dat de vereiste goedkeuringswet en nafuralisatiewet (,,om redenen van staatsbelang") weinig weerstand in het parlement zullen on dervinden. De mogelijkheid bestaat zelfs dat er, net zo als in 1936 het geval was, toen de verloving van prinses Juliana en (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te ver wachten van twee socialistische Tweede-Kamerleden tot staatssecre taris. Het zijn prof. C. L. Patijn, die onderminister van buitenlandse zaken wordt en speciaal zal worden belast met aangelegenheden betreffende de Verenigide Naties, en drs. Th. J. Wes terhout, die de post krijgt van staats secretaris van binnenlandse zaken. Met de benoeming van beide heren zal het kabinet-Cals grotendeels compleet zijn. Er moet alleen nog een (partijloze) staatssecretaris voor de luchtmacht wor den aangetrokken. Zoals bekend kon minister De Jong het met de PvdA niet eens worden over de bezetting van de defensiestaatssecretarisposten door socia. Door de benoeming van de heren Patijn en Westerhout raakt de socialistische Tweede-Kamerfractie opnieuw twee be kwame leden kwijt. Beiden deden in VOLAUTOMATISCHE Betaling abonnement De abonnees, die in het bezit zijn van een girorekening, dodh ons nog geen machtiging hebben ver leend om het abonnementsgeld au tomatisch te laten afschrijven, ver zoeken wij vriendelijk vóór 1 juli a.s. f 10,70 voor het 3e kwartaal of f3,55 voor de maand juli over te schrijven op onze girorekening Voor abonnees, die ons een mach tiging hebben verstrekt tot af schrijving van hun girorekening zullen wij, zonder tegenbericht aannemende dat men hiermee ak koord gaat de gewijzigde prijzen met ingang van 1 juli toepassen- Directie. 1956 hun intrede in de Tweede Kamer. Prof. Patijn. die 56 jaar is, was voor zijn Kamerlidmaatschap ambtenaar op Buitenlandse Zaken. Hij is nu buiten ion hoogleraar in Utrecht in de leer de internationale politieke betrek kingen en kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin. Drs. Westerhout (43) is wethouder van Middelburg. Hij was van 1949 tót 1956 waarnemend hoofd bij de provinciale planologische dienst voor Zeeland Het nog niet precies bekend welke taak hij als staatssecretaris zal krijgen. Met de benoeming van prof. Patijn (die veelvuldig optreedt als politiek ad viseur van de Hervormde synode) zal het ministerie van buitenlandse zaken vierde bewindsman krijgen. Het telt dan twee minister (Luns en Bot) en twee staatssecretarissen (De Block en Patijn). MIDDELBURG Tijdens een oefening in het Engelse leger in het Zuid-Sloe- gebied bij Vlissingen is een landingsboot olagen en gezonken. Een opvaren de wordt vermist. Hij is vermoedelijk verdronken. Tot nu toe is de oorzaak het ongeluk onbekend. prins Bernhard op stapel stond, geen be raadslagingen zullen zijn. Aan het overleg met de fractievoor zitters nemen vermoedelijk vijf be windslieden deel. In dit verband wor den de namen genoemd van minister president Cals, de vice-premiers Von deling en Biesheuvel, de minister van binnenlandse zaken Smallenbroek en de minister van justitie Samkalden. Minister Biesheuvel, de enige bewinds man die een stuk persoonlijke erva ring in dit soort zaken op tafel kan leggen hij behandelde het vorige jaar mede de kwestie-Irene was gisteren niet °P de kabinetszitting aanwezig. Hij vertoeft tot vanavond toe in Parijs, waar hij een conferentie van de ministers van landbouw van de organisatie voor Europese samen werking en ontwikkeling bijwoont. Met vakantie Claus von Amsberg is inmiddels met vakantie gegaan. Hij verliet gisteren het Duitse ministerie van buitenlandse zaken in 3onn hij is daar werkzaam in de rang van eerste secretaris met onbe kende bestemming. In Bonn werd aan genomen dat hij dit weekeinde een ont moeting ipet prinses Beatrix zal hebben om de stroom van publikaties en gevoe lens, welke deze week los zijn gekomen, nader te bespreken. Naar aanleiding van de kritiek, die overigens slechts enkele, voor malige Nederlandse verzetslieden hebben geuit, schrijft het onafhan kelijke Frankfurter blad Nachtaus- gabe onder meer: .,De heer von Amsberg was tegen het einde van de oorlog zeventien jaar en kan moeilijk als een echte agressor wor den beschouwd. De opwinding van het Nederlandse verzet lijkt daarom overdreven. Onze buren moeten we ten dat een goede Duitser op het ogenblik, waarop hij de grens o schrijdt, een goede buitenlander wordt. Daar zijn genoeg voorbeel den van". Het secretariaat van de Duitse Socia listische Partij heeft officieel naar voren gebracht dat 't het toppunt van vooi deel is Claus von Amsberg te verwijten dat hij 20 jaar geleden het uniform van de Duitse Wehrmacht gedragen heeft. Het zou in het belang van beide landen zijn, aldus nog steeds de S.P.D.. als de dag van de verloving het begin van nauwere Duits-Nederlandse vriendschap wordt en niet van nieuwe meningsver schillen. LONDEN Over de samenstel ling van deg emenebestmissie, die de partijen in het Vietnamese geschil aan de conferentietafel moet zien te brengen, is onenigheid gerezen. Ghana, Tanzania en Kenia en de Azaitische landen, India, Pakistan, Maleisië en Ceylon hebben laten we ten dat zij geen deel willen uitmaken van de gemenebest vredesmissie. De Ghanese president Nkroemah en de Indiase premier Sjastri zijn van me ning dat de VS eerst hun bombar dementen op Noord-Vietnam moe ten staken en hun troepen moeten terugtrekken. Anders heeft de vre desmissie geen kans op slagen. Tan zania en Kenia vinden dat premier Wilson uitgesloten moet worden, omdat hij de Amerikaanse politiek in Vietnam krachtig steunt. Al met al ziet het er naar uit, dat de vredes missie gedoemd is te mislukken. De Russen waren allesbehalve en thousiast over het gemenebest initia tief. Van onderhandelingen kan geen sprake zijn wanneer het nationale be vrijdingsfront van Zuid-Vietnam, de enige wettige vertegenwoordiger van het land. niet bij de besprekingen wordt betrokken, aldus het Russische commentaar. Peking bestempelde de pogingen om tot vredesbesprekingen te komen als „zwendel" van de rege ring-Johnson. Het beloofde plechtig vrijwilligers te zullen sturen wanneer het Zuidvietnamese nationale bevrij dingsfront daarom vraagt. Bereid De Zuidkoreaanse regering heeft middels bekend gemaakt bereid te zijn op korte termijn een divisie van 12.000 man naar Zuid-Vietnam te zenden als de nieuwe regering in Saigon daarom zoekt. En Australi is geenszins van plan de militaire hulp aan de Zuidvietname- McDivitt en White: PARIJS, Zowel McDivitt als Edward White heeft zich gisteren tijdens een persfonferentie op de Franse luchthaven Le Bourget bereid verklaard naar de maan te gaan. Ze sloegen de armen om eikaars schouders en White zei: „Kolonel McDivitt en ik hebben deze tocht samen gemaakt en we zouden graag elke volgende samen maken, met inbegrip van een tocht naar de maan". De ruimtevaarders zijn gisteren in Frankrijk aangekomen in gezelschap van vice-president Hubert Humphrey ter bijwoning van de luchtvaartshow. McDivitt vertelde de Franse pers, dat hun ruimtevlucht van vier dagen wat White en hem betreft nog wat langer had kunnen duren. „We voelden ons wel een beetje moe op het eind, maar dat kwam omdat we aan het begin van de tocht niet voldoende hadden geslapen. We hadden allebei het gevoel, dat we onbeperkt h'adden kunnen doorgaan". White verraste de Fransen door hen te begroeten met „Bonjours, mes amis". Verder moest hij zich in het Engels verstaanbaar maken. Hij zei. dat McDivitt de ruimtecabine volledig in zijn macht had en hem bij zjjn „wandeling" uit de ruimte had kunnen plukken, als hij dat had gewild. Uit de cabine kon men bij gunstige omstandigheden de schepen zien, die op de oceanen voeren. Tijdens de vlucht had men drie satellieten gezien, waarvan er één op een gegeven mo ment nog maar 35 km van de Gemini af was. De Amerikaanse astronauten Ed ward White (links) en James McDivitt zijn giseren in gezelschap van vice-president Humphrey aan gekomen op de Parijse luchthaven Le Bourget voor het bijwonen van de luchtvaarttentoonstelling. DEN HAAG Minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) voelt er niet voor om nu reeds het overschrijden van de lijnen op het wegdek die rijstro ken aanduiden strafbaar tc stellen. De ze strepen, die al in ruime mate zijn aangebracht, werken inderdaad ver keersregelend en bevorderen de ver keersveiligheid. Toch moet het veilig heid bevorderen effect in sommige ge vallen nog betwijfeld. De minister zegt dit in antwoord cp vragen van het Eerste Kamerlid Bühr- 1 (C.H). zen te staken. Een verzoek van president Nkroemah van Ghana om voorlopig geen troepen te sturen wordt door premier Holyoake van Nieuiw-Zeeland nog in overweging genomen. Intussen is in Saigon meegedeeld, dat het bombardement van gisteren door toestellen van de Amerikaanse luchtmacht op enkele gebieden in Noord-Vietnam geen succes is gewor den. Wel zjjn een aantal strategische bruggen verwoest, maar de Noordviet- namese troepen hebben praktisch geen verliezen geleden. Bij deze actie waren dertig toestellen ingezet die in totaal 30 ton aan bommen hebben uitgewor- Kort na het bambardement rukten Zuidvietnamese eenheden naar de be stookte gebieden op om eventueel de Noordvietnamesen tot een gevecht te dwingen. Maar zij vonden niet één Viet- cong-soldaat. Ze stelder wel vast dat de guerillastrijders hals over kop waren ge vlucht. De thee, die zij hadden achterge- laten, was nog warm. De Zuidvietname- zen hebben een grote hoeveelheid rst andere voorraden buitgemaakt. Huisvrouwen tot produktschap Wij willen weten of sinaasappelschil schadelijk is DEN HAAG De Nederlandse ver eniging van huisvrouwen heeft het produktschap voor groenten en fruit verzocht een verordening af te kondi gen. waarin verplicht wordt gesteld kunstmatig gekleurde sinaasappelen zodanig te merken, dat de consument direct bij aankoop weet of de schillen van de sinaasappelen wel of niet schadelijk kunnen zijn bij inwendig gebruik. Het is zeer de vraag, zo zegt de ver eniging m haar brief aan het produkt schap, of de meerderheid van de consu menten voldoende op de hoogte is van het feit, dat de meeste sinaasappelen, die in Nederland worden verkocht, be handeld zijn met een kleurstof. Koninklijke gift DEN HAAG. Koningin Juliana heeft de Rekkense inrichtingen ter gelegenheid hun vijftigjarig bestaan een bedrag geschonken ten behoeve van de bouw in een nieuwe kapel. Zoals bekend heeft de Koningin op 1 juni een bezoek gebracht aan de Rekken- inrichtingen. Koningin Juliana kreeg gisteren op paleis Soestdijk het traditio nele vaatje Koninginneharing aangeboden. De haring werd aan gevoerd door de VL 16 „Voorlo per". De Koningin nam de vaat jes in ontvangst van schipper Jaap Jol (links) en reder O. A. Hoögendijk. Tweede van links is de burgemeester van Vlaardingen, de heer H. K. van Minne. Zaterdag 19 juni 1965, 46ste jaargang Minder wind De Bilt verwacht tot hedenavond: Opklaringen en slechts enkele lokale buien. Matige tot krachtige wind tus sen zuidwest en west. Weinig verande ring in temperatuur. bezorging 18.00—19.00 vraagd. In de jaarvergadering - het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland is niet voor de eer ste keer duidelijk vastgesteld, dat de recreatie grote en bijzonder inge wikkelde problemen oproept. Slechts met „grote" middelen zullen wij deze problemen de baas kunnen worden. Daarvoor is nodig een beleid, dat ge tuigt van visie en grondige kennis van wat noodzakelijk is, nu en in de toekomst. Het zou onjuist Rijn te beweren, dat er op het punt van het treffen van grootscheepse recreatieve voorzie ningen in vele delen van ons land niets gebeurt. Wie de situatie van dit ogenblik vergelijkt met van een jaar of tien geleden staat versteld van wat er in die periode tot stand is gebracht. Maar hij moet ook con cluderen, dat het in de verste verte niet voldoende is. Dat ook de over heid in haar verschillende geledin gen daarvan overtuigd is blijkt ge lukkig steeds weer en steeds meer uit de wijze, waarop in allerlei plan nen de recreatie als een vanzelfspre kendheid wordt opgenomen. Wij zullen er in toenemende mate rekening mee moeten houden, dat (zoals ook in bovenbedoelde vergade ring werd gezegd) de aanpassing van bestaande toestanden aan de behoef te geen oplossing meer zal bieden in de traditionele vakantie-oorden. Nieuwe situaties vragen ook daar nieuwe voorzieningen. Om nog maar niet te spreken van de noodzakelijke voorzieningen in streken, welke nog maar nauwelijks voor de recreatie zijn ontdekt. Voor een niet onbelangrijk gedeelte is de verwezenlijking van de projec ten (uiteraard naast een verantwoor de planning) een kwestie van geld. Helaas is dat als overal! maar mondjesmaat ter beschikking. Toch zou het verkeerd zijn de recreatie tot een sluitstuk te maken. Men kan zich bezorgd afvragen wat de mensen met hun toenemende vrije tijd moeten doen. Maar men kan ook, van die vrije tijd als feitelijk gegeven uit gaande, zich op het standpunt stel len, dat er althans gelegenheid dient Op Cape Kennedy heeft de Ame rikaanse luchtmacht een Titan- III C-raket gelanceerd. De foto toont de raket tijdens zijn vlucht. Duidelijk zijn de twee extra tanks voor de vaste brandstof te onderscheiden. Staatssecretaris over hbs en mms: DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide (onderwijs) heeft op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Schuring (ch) meegedeeld dat hem klachten hebben bereikt over de Engelse opgaven voor de middelbare meisjes scholen en voor HBS-A. Over andere vakken zijn geen soort gelijke klachten binnengekomen. Wel is gebleken dat sommige examinatoren bepaalde opgaven aan de moeilijke kant achtten. Er staat tegenover dat anderen dezelfde opgaven als van be hoorlijk niveau beschouwden. Het Kamerlid Schuring had in dit verband gewezen op de opgaven goniometrie en analytische kennis HBS-B. en boek houden en bedrijfshuishoudkunde voor HBS-A. Over de opgaven Engels voor de meis- ■s HBS zegt staatssecretaris Gros heide dat een lager cijfer dan met het werkelijk kunnen overeen zou komen, de leerling niet in beslissende mate be hoeft te duperen. In de eerste plaats immers geeft voor de MMS-kandidate het mondelinge examen de mogelijkheid en rectificatie terwijl voor de HBS- B kandidaat, die dit jaar geen mondeling examen in dit vak behoeft tc doen, zijn gemiddelde rapportcijfer, dat voor het vaststellen van het eindcijfer mede be palend is, compensatie kan bieden. In de tweede plaats laten de eindexamen regelingen aan de examinatoren en des kundigen, die over het al dan niet sla gen beslissen, een ruime armslag. Beoordeling Verder wijst de staatssecretaris er op dat bij moeilijke opgaven mildere beoordelingsnormen kunnen worden gebruikt. Op de vraag van het Kamer lid of de minister wii bevorderen dat in de toekomst de opgaven zo worden opgesteld, dat zij de toets van milde kritiek kunnen doorstaan, wil de be windsman nu nog niet antwoorden. Zodra hij de cijferlijsten heeft ont vangen zal hy een vergelijkend onder zoek laten instellen naar de cijfers van dit jaar en van voorafgaande ja- Wel wil de staatssecretaris nu al uit drukkelijk meedelen, dat de door som migen geuite veronderstelling dat de examenopgaven systematisch moeilijker zijn gemaakt, niet juist b. te zijn die tijd op prettige rfianier door te brengen. Dat laatste lijkt verstandiger dan het eerste. Bij het beleid van het nieuwe kabi net is het accent wat meer verscho ven naar hetgeen met een lelijk woord wordt genoemd „gemeen schapsvoorzieningen". In een dicht bevolkt land als het onze is daaraan niet te ontkomen. Wat ons onder werp betreft: er is nu een departe ment. dat officieel in zijn naam het woord recreatie voert. Met belang stelling mag worden uitgezien naar de bedragen, die voor het komende jaar op de begroting van dit depar tement voor recreatieve projecten zullen worden uitgetrokken. B" de komende presidentsverkie zingen in Frankrijk zal geen anti- Gaullistisch blok in het strijdperk treden. De poging van de socialisti sche burgemeester van Marseille, Gaston Defferre, om, onder zijn lei ding en met zijn kandidatuur voor het presidentschap, aan de verkiezin gen deel te nemen als een democra- tisch-socialistische federatie, is ge strand op de tegenstellingen en on enigheden tussen en in de poging betrokken partijen, die het parool „tegen De Gaulle" in htm vaandels hebben geschreven. Dit „anti" blijkt geen samenbindend element te zijn. Nog steeds is niet officieel bekend, of generaal De Gaulle zich opnieuw kandidaat zal stellen. Maar uit zijn redevoeringen tijdens zijn jongste tournee kan iedereen afleiden, dat hij zich opnieuw beschikbaar zal stellen. Zijn populariteit is blijkens de laatste opinie-onderzoekingen nog niet aan het tanen. De overgrote meerderheid van de Fransen blijkt zich prettig te voelen bij de binnen landse politieke rust, die het regime van de generaal meebrengt. En ook Defferre is blijkbaar niet de man, die naar het oordeel van de Fransen mei een duidelijk en aanvaardbaar alter natief voor de dag is gekomen. De felle anti-Gaullisten doodverven hem als een crypto-Gaullist en al met al is het voor hem niet erg bemoedigend op deze wijze de handschoen tegen De Gaulle te moeten opnemen. Zo zullen de Franse presidentsverkie zingen straks iets onwezenlijks heb ben. Tenzij alsnog een zeer krachtige en tot de verbeelding sprekende per soonlijkheid opstaat om zich tegen over de generaal op te stellen. Of die er is, tussen al de grote en kleine politici, die Frankrijk rijk is? Hij heeft zich tot heden althans nog niet gemeld. Er is niemand in Frankrijk, die de politieke toestanden van de vierde republiek terugwenst. Dat er een midenweg moet zijn tussen de vierde en de vijfde republiek kan men grif toestemmen. Maar zolang niemand de weg weet aan te wijzen en de meerderheid van de Fransen daarvoor weet te winnen, zolang zal het Franse politieke front in de hui dige verstarring blijven. Sjahrir eindelijk vrij en naar Zwitserland DJAKARTA Sootan Sjahrir, de 55- jarige leider van de verboden socialis tische partij en een der voornaamste on derhandelaars met de Nederlanders, heeft toestemming gekregen naar Zwitserland te reizen voor geneeskundige behande ling. Hij bevindt zich sinds 16 januari 1962 in arreat-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1