CHARME De koning Een dagje ouder? LEEF NIET OP DEZELFDE VOET be- SLANK WORDEN: hoe het kan Uw ervaringen met hulpvaardigheid ZATERDAG 19 JUNI 196S Stel u toch eens voor dat uw echtgenoot plotseling zo'n carrière maakt, dat hij van gewoon ambtenaartje of winkeliertje een topfunctionaris wordt. Dat brengt ook voor u dan zijn verplichtingen mee U moet representatief zijn, belangrijke gasten kunnen ontvangen, heel goed weten wat u wel en wat u niet kunt zeg gen, de juiste kleren bij de juiste ge legenheden kunnen dragen, en wat al niet meer. Het zou u duizelen en uit pure onzeker heid of u het wel of niet goed zou doen, bent u schutterig en on zeker, wat voor uw man beslist niet prettig is. robe-inkoop, dieet, gym- U/w A* wr«,,w? nastiek, lopen, staan, make- respect afdwong door haar per- Want ook de vrouw van up en Joede sooniijkheid. maken, die toch een ,,top-figuur moet vormen> conversatie, een goede indruk maken. Zware last Vele dames uit de hoogste kringen in Duitsland komen hier hun adviezen inwinnen. Niet alleen dames uit de society, heeft daar oog voor gehad, en et de gewone huisvr„uw kan schouders, want hoewel II, as- een „school voor dames" op- hier les nemen. De resultaten «"tenten heeft d.e haar terr.jde gericht. Op het rooster van wijren uit dat de school reker deze school komen heel wat Afj en mid^t heeft het o.a. eens gepresteerd vakken voor. Wij noemen er om van grimmigkijkende zlJn' dat ons M h«' een paar: mode-tips, garde- lerares, een vriendelijk-uitzien- mo€ °PSave Een handige zakenvrouw, Marlies Scholz uit Keulen, De „school voor charme" wordt druk bezocht. Er drukt een zware last op Marlies' Ieder mens behoort naar zijn beste vermogen zijn ge zondheid te bevorderen. Niet temin sta je er soms versteld van, hoe een mens tegen zich zelf gekeerd kan zijn. Lig op een zaal met vele zieken, en het grootste gedeelte ervan krijgt te horen, dat ze te dik zijn (te veel eten). Hoevelen werd het roken verboden, en gingen er toch mee door? Een belangrijke bijdrage tot het welbevinden ligt in een ver standige leefwijze, en dat geldt zeker als de zes of meer kruisjes al gepasseerd zijn. Het ouder worden is een na tuurlijk, geleidelijk verlo pend proces. Hierbij past een geleidelijk veranderende voe- Een zoutarm dieet behoeft niet smakeloos te zijn: probeer de u al eens fruit op brood, tomatensoep met ui en kruiden pittig gemaakt, zoutloze crac kers? Het Voorl. Bureau geeft allerlei wenken voor slechts 15 cent in het vouwblad „Een zoutarm maal kan ook smake lijk zijn". Rust roest! Neemt u voor uw beweging geen genoegen met al de karweitjes die u in huis doet. Dagelijks een eindje om in de buitenlucht doet u goed. Werk wat in de tuin als u die hebt: u wordt er meteen niet te zwaar van! Gebruik mes Wanneer uw gebit u in de steek laat, is het verleidelijk de j. toevlucht te nemen tot pap en ding. Geen abrupte wijzigin- soep; blijf echter een normale Zo begint het experiment Marlies Scholz fotografeert haar leerlingen aan het begin en het eind van de cursus. gen. Leef niet op dezelfde voet als voorheen! men. Wij nemen aan, dat het lesrooster wel niet zo uitgebreid zal zijn als dat van de „school voor dames". LINKS: Zo kwam tij-binnen; - RECHTS Zo verliet zij de VAN BLOEM EN PLANT afbeelding i bloeiende nachtcactus in ©n- krant van 5 ju ni, die b(j de kwe ker R. Hartman* te Capelle voor het eerst bloeide, heeft Spijkenisse de re actie ontlokt dat bU hem deze nacht cactus niet in een kas, maar gewoon in de kamer heeft gebloeid met me bloemen van zeker wel 15 cm middellijn. Het het schreef ons de heer Fokker. Nu in de juni maand in vele bo tanische tuinen en ook b(j cactuskwe kers deze schoon heid uit het oer woud van Haïti zich ontplooit en gezien de belang stelling, die deze uiterst korte, maar sublieme avondbloei trekt, meenden we i« van deze nachtcactus te moeten vertellen. De officiële naam luidt Se- lenicereus grandiflorus, vroe ger bekend als Cereus grandi- gematigde kas florus. Seleni betekent „maan en duidt dus op de avondbloei. Ze wordt ook slangencactus ge noemd, daar ze lange dunne scheuten met 5-8 ribben kan maken van 1 a lVt meter leng- wordt ge kweekt, behoeft dus de bloei in de huiskamer geen zeld zaamheid te zijn. Het is zelfs zo sterk, dat een nachtcactus uiaivcu vdu i a i-Tz 4V.„6 zaad gekweekt, al na vier te. In haar natuurstaat groeit jaar in huis kan bloeien. Ze op takken van bomen in het vraagt wat meer warmte dan oerwoud, tussen orchideeën bromelia's. Men leidt haar meestal langs een muur aan latwerk, terwijl het ook moge lijk is in een grote pot of kuip 1 Vi meter lange stokken langs de rand te plaatsen en de lange slappe scheuten daar om heen te leiden. aantrekkelijke verschijning, terwijl ze het bezwaar heeft heel veel ruimte op te eisen. U1UC1 Xll Maar als de bloemen zich ope- wortjt 0ok nen staan we plotseling spra keloos over zulk een contrast. Meestal zien we in de loop van de middag wel of een bloem zich 's avonds zal openen, dan vier uur wel enige werking te i zien in de buitenste kelkblade- ren Tussen zes en acht uur ontplooit de enorme bloem zich heel voorzichtig en tussen ne- de meeste cactussen en stelt er prijs op dat de tempera tuur 's winters niet onder 10 a 12 gr. C. daalt. de s zij dan geheel ge opend, met een bedwelmende vanillegeur. om tot midder nacht in volle glorie te prijken alleen maar ten koste bloei. In voorjaar en zomer takken ge sproeid. daar ze een vochtige atmosfeer gewend is. Verpotten in het voorjaar na de winter- rust in kleiachtige zandgrond, omstreek" me* toevoeging van turfmolm Selenicereus pteranthus en Selenicereus macdonaldiae be horen ook tot de nachtcactus sen. De eerste, uit Mexico af komstig, heeft blauwgroene, meestal iets rood getinte tak- v.. dan al weer tot verwelken over te gaan. De volgende morgen hangen zij als vodden omlaag. Bij grote planten kunnen zich wel enkele bloe men tegelijk op een nacht ope- Maar het is natuurlijk boeiender als zich dit wonder enige avonden uitstrekt. bedwelmende ken met 4 a 8 ribben. De bloe- men zijn 30 cm lang. zuiverwit. in een krans van goudkleurige kelkblaadjes, aan de buitenkant roodbruin. De tweede, de „ko ningin der nacht" van Argen- Hoewel zij meestal de tinië, is donkergroen met knob- belvormige ribben en 35 cm lange bloemen. En wie een nachtcactus bezit, behoeft dus nog niet altijd een Selenicereus grandiflorus te hebben. A. C. MULLER - IDZERDA. Eén ding is zeker: de leerlin gen van. deze school zijn leer- Ook heren Maar Marlies Scholz is kenne lijk wel op haar taak berekend, zij gaat zelfs nog uitbreiden. Zij ia namelijk van mening dat het gieriger en vlijtiger dan van niet alleen voor vrouwen nodig enige andere school, is, maar dat ook aan de heren nog heel wat bij te schaven valt. Zij opent daarom binnen kort een „school voor gentle men". De voormalige ceremo niemeester van een Duit* vor stenhuis zal hier les geven in maatschappelijke omgangsvor- Tandenborstel voor één keer Stel, dat u in een restaurant een heerlijke maaltijd veror berd hébt, waarin rijkelijk met sausen gewerkt werd en het K einde bestond uit een chocolade- taart-met-slagroom. U bent vol daan, maar voelt u toch niet be paald pis. Ook een opknap- beurtjeop het toilet heeft niet het gewenste resultaat. U zou eens heerlijk uw tanden willen borstelen, maar ja, wie denkt er aan tandpasta en een tandenbor stel, als hij of zij een avondje uitgaat? De Amerikanen, die dit pro bleem ook kenden, hebben er een oplossing voor nl. de „weggooi"- tandenborstel. Hij bestaat uit een huisje van kunststof dat over de vinger kan worden geschoven. De oppervlakte aan één zijde is enigs zins ruw en geïmpregneerd met een soort tandpasta. U kunt uw tandenborstel makkelijk ki zak of tasje meenemen. Na de maaltijd in het restaurant gebruikt u het gevalletje en vervolgens werpt u het weg. De prijs in Amerika is vijf dollarcents en dat is gezien de Amerikaanse inkomens eigenlijk niet meer dan een stuiver in Ne derland. Onbewoonbaar verklaard Bij het vorderen der jaren verlopen de levensprocessen kalmer. On, lidhaam heeft vrpcMtsap. Winter, e„ voeding gebruiken. Vermijd harde voedseldelen als korsten, rauwe groente en fruit, taai vlees en hardgebakken gerech ten. Uw mes kan de taak van het gebit overnemen. Snijd het vlees heel fijn, rasp nodig. Om de weerstand op te in het voorjaar^„^ap- voeren, heeft de oudere mens e„ grapelruiu of m^ndprij. een grote behoefte aan be- - - - J schermende stoffen: de eiwitten, voedingszouten en vitamines. Wees daarom zuinig met het Onbewoonbaar verklaard, door gebruik van vet, suiker, zoetig- '"ï,Jer' Vltgav, Heljnfc, heid; neem kleinere porties maag of ingewanden. Vermijd Amsterdam. b^od aardappelen. Wees dan: stertc gekruide specerijen. Roman over een moeder die niet zumig met melk, kaas, sterk gerookte of gezouten spij- haar zoon geestelijk niet kan losla- groente, fruit, eet geregeld vlees zen, grove groentesoorten als hem ook lijfelijk arnndj en vis. Wanneer u geen dieet kool, prei en peulvruchten met hSThüiï gebruikt raadt het Voorl. Bu- harde schil. Veel vet en alles .ou.mwoKi,ui;iwpvoordt Iea,u voor de voeding voor de waar het inzit als stamppot, militaire dienst komt. Dit smalle pudere mens dagelijks aan: een vette vis, sla met veel mayonaise, gegeven, dat genoeg aantrekkelijke halve liter melk (mag ook in de noten, pindakaas en boterkoek kanten heeft, is te moeilijk ge- vorm van yoghurt of karnemelk) kunt u beter laten staan weest voor de auteur, die de tenminste 1 11J dramatische situatie vertelt op hui- met kaas te sehjke toon. Evm; wordt tsrnk of briod wil binden dat ze de jongeman in het huis verbergt als er een oproep boterham belegd als harde stugge spijzen waarbij ontroerend, namelijk aan het slot. - J B" gfDrooa> aonxere K als de moeder een menselijk ge- volkoren- vlees, vis, en brood, baar maakt en haar kind werkelijk t>rood; Aardappelen met mate, Zittend Zet uw pannen op een makke- li jk bereikbare plaats. Zet ook serviesgoed en levensmiddelen zo. dat u er zonder te veel rekken of bukken bij kunt. Zittend kun je veel! Even oefe nen en al gauw bent u gewend om zittend koper te poetsen, aardappelen te schillen, in de pap te roeren, en zelfs te strij ken en af te wassen. Kunt u het zich permitteren, dan zijn er tegenwoordig heel wat kant-en klaar gerechten in blik, doos of fles verkrijgbaar. OOK IN de Open Brief rubriek dringt de vakan tie binnen: ik hoor al van plannen hier en daar. Als altijd is het w.cr een gekke sensatie. Ge* omdat de hoeveelheid plannen- maaksters een contrast gaat vor men met de categorie harde-werk- sters. Immers, het hele jaar door zijn er mensen met vakantie. Zelf heb ik zeker elke week een kennia of familielid die terugkomt van een zomer in Amerika, jagen in Schotland, luieren in Lugano al naar gelang de nilieomstandig- heden en de portemonnaie permit teren op reis te gaan als niet iedereen meer gaat. En dat drup pelt verder, langzaam maar zeker naar de uitschieter in de winter, waarna Egypte en al gauw Major ca weer aan de beurt zijn, terwijl ik nu juist ook onder mijn kennis sen al IJsland heb horen noemen, dat is nu weer chic!! Ouders gaan uit en kinderen zwoegen op de laatste weken. Straks mogen de kinderen trekken of kamperen, en de ouders blijven in de tuin of in de tweede woning, in de caravan op de Veluwe of in het huisje aan het meer. En bloc het drukke buitenland in, midden in de zomer, nee, dat doet men niet meer zo, dat gebeurt alleen nog als voor de meeste gezinsleden de vakantie noodgedwongen in de zomermaan den valt. DIT NU vind ik de moei lijkste tijd: dat moeten werken van de een te genover het zich moten ontspannen van de an der. Want het sporadische op reis gaan van zo eens hier en daar een stelletje vrienden f een echtpaar, dat hinderde niet, niet in de zin dat je je eigen taak ineens als iets zwaars zag maar het massale uittrekken, het massale plannen- maken al, dat maakt moe. Ook in huis kan men deze tegenstellingen vinden. Het ene kind is geslaagd, het andere zit bedolven onder de repetities. De een moet om 6 uur 's ochtends gewekt, de ander is niet uit bed te krijgen. Met andere woorden: de regel is er uit. En het vermoeit om de regel dan toch te handhaven. Vermageren is een individuele aangelegenheid. Wilt u slanker worden, dan suit u minder moeten eten, en séker dingen die veel calorieën bevatten moeten laten staan. Wie tot haar schrik ontdekt dat het badpak van vorig jaar niet meer past, kan natuurlijk een maat groter kopen, maar verstandiger is het waf af te slanken. Een hulpmiddel daarbij kan zijn de nieuwe dieetstaaf, die een maaltijd vervangt. Eén zo'n staaf levert twee honderd calorieën en bet at de noodzakelijke vitaminen en mineralen, leefti jdgenote"^ kleink'inderên* of verzekert de fabrikant. Het ziet er uit als een lekkere dikke reep chocolade, houd het daarom buiten kinderhandjes Het smaakt „droog", je krijgt er geen hongergevoel, wél dorst op. Desgevraagd ze spul geen kwaad kon. Maar wie écht wil vermageren kan wél zo goedkoop vet vlees, dito jus, kaas, chocolade, koekjes, boter, margarine, suiker en allerlei snoeperijen vermijden, maar niet uit de weg gaan voor eiwitten uit esultaat BOVEN de mager t^ee$> groenten en fruit. Raadpleeg altijd uw huisarts als u wilt mw die er niet jong vermageren, en als moeder „kuurt", laat dan de kinderen apart eten, of ONDER na de kuur. ga een dagje uit en neem als maaltijd uw „tablet?'. Kleinkinderen Bent u alleen en vindt u het niet de moeite waard gezellig te koken te dekken? Misschien zijn •fti jdgenoten, kleinkinderen werkende vrouwen die dderaag i hapje met u mee eten, en kunt »ver en weer bij elkaar eten. De ernist, dat het gezondheid van de kleinkinderen ten slotte gaat u ook ter harte: verwen ze liever met een appel, wat pinda's, rozijnen, noten of een vers worteltje dan met lollies, toffees of zuurtjes die in het gebit blijven kleven zodat ze ontijdig kiespijn krijgen. En welke oma of opa wil dat op zijn geweten hebben? Speelgoed kan gevaarlijk zijn Niet alleen een bal, ook een stukje speelgoed op wiel tjes kan een klein klein kleu tertje tot slachtoffer van het verkeer maken. Zulk speelgoed op wieltjes kan onverwacht van het trot toir af rollen en negen van de tien kleuters dribbelen er on middellijk achteraan, de rij baan op. Willen de kleintjes nu per sé hun dierbare Tom of Sam-op-wielen mee uit wandelen nemen, bevestig het touwtje van het speelgoed dan om de pols van de peu ter. Dan kan het niet op eigen kracht aan de rol gaan.... Waarom juist ik? Waarom juist ik? door Marian ne van Udinga. Uitgave Ploegs- nu, Amsterdam. In dit speciaal voor tieners be doelde boek wordt het leven van Anneke Bergsma beschreven. Dit meisje leidt als lid van een dok tersgezin op een van de Zuidhol landse eilanden een kalm leventje. Plotseling wordt echter het roer van haar leven omgegooid. Aan vankelijk kan ze tegen de op haar afstormende moeilijkheden niet op. Zij wordt opstandig en vraagt zich af waarom nu juist haar dat moet overkomen. Dan beseft ze dat het zin heeft verder te leven. Een positief boek. waarin goed ge schreven fragmenten voorkomen. (159 blz., 5.90) In het alledaagse leven van de gewone man is er niet zo dikwijls sprake van grote, indrukwekkende da den. Het leven is daar meer een aaneenschake ling van kleine gebeurte nissen. Zo zijn er tal van kleine voorvallen die men kan rangschikken onder „hulpvaardigheid", geen grootse opofferingen, maar eenvoudige directe reac ties. „Ik was eens hadden acht kinderen, dus het was niet zo'n kleine was. Nu waren er twee spruiten ziek en voor alle zekerheid had ik de dokter laten komen, hoewel het niet zo erg leek. Tot mijn ontsteltenis moesten ze allebei naar het ziekenhuis, en nog wel direkt! Daar sta je dan.... Ik liep naar de buren om te vragen of ze op de andere kinderen wilden passen. Dat was in orde, en toen ik laat in de middag vermoeid en ontdaan thuis kwam was de hele was helder en droog, en het groot ste gedeelte al opgevouwen. Het was een heerlijke opluch ting voor me en ik was mijn buurtje erg dankbaar", eindigt mevr. S. Mej. M. te M. schrijft ons over haar moeder die van haar karig loontje een rijksdaalder afstond om een gezin met kin deren aan aardappelen te hel pen. Enige tijd later ontvangt de moeder van een familielid, waar ze overigens nooit meer mee omging, één mud aardap pelen. „Moeder was heel blij en zei: „Zie je wel dat God voor ons zorgt en mensen daar voor bereid maakt". Het was al jaren geleden en toch denk ik er steeds aan", aldus onze leze- ontredderd ons huis uit richting Voorburg. Daar ontmoetten wij een jongeman van de Lucht beschermingsdienst die ons vroeg of wij een onderkomen zochten. Hij bracht ons toen bij twee oudere dames die hij kende; deze dames namen ons gezin liefdevol op. De jonge man kwam later nog terug en bezorgde ons bonnen waarop wij brood en andere levens middelen konden krijgen. Wij zijn twee weken bij de dames geweest en hadden het naar omstandigheden reuze gezellig. Deze dames blijven altijd in onze herinnering". Inzinking De heer N. W. te A. schreef ons ook graag zijn ervaringen: „In ons huwelijk is het voorge komen. dat we met een ernstige inzinking van mijn vrouw te doen hadden. Ons gezin was gezegend met een zevental kin deren, en de achtste was op komst. Hulp konden we niet krijgen, en overigens ook niet betalen. Spontaan kwam toen een ons bekend ouderpaar naar ons toe en stelde voor geduren de enige maanden vier van onze kinderen te verzorgen, zodat moeder de handen wat meer vrij had. Over vergoeding werd niet gesproken, een be toon van naastenliefde dat we nu, na dertig jaar, altijd in dankbare herinnering hebben". Niet gevraagd Dat men hulpvaardigheid niet altijd op prijs stelt, ondervond Mevr. B. te V. Tijdens een kerkdienst zaten er voor haar enige mensen Tie geen bijbeltje of psalmboekje hadden. Toen er gezongen werd gaf mevr. B. haar psalmboekje aan deze kerkgangers, larop prompt het boekje teruggesmeten werd met de woorden: „Ik heb u toch nergens om gevraagd!" „Mijn ervaring met hulpver lening ondervond ik met mijn gezin bij het geweldige bom bardement van het Bezuiden- hout in begin maart 1945" begint de brief van de heer P. S. te D. H. Wij holden totaal Kerstgeschenk Nog een ervaring uit de oorlogstijd van mevr. J. T. te d.H. ,Jk trok per fiets met een van de kinderen van onze buren, een dertienjari ge jongen, er op uit om voedsel te krijgen. We had den al een week gereden, en niets maar dan ook niets gekregen. Eindelijk kwamen we bij een boer, waar wij enige zakken bloem kregen. Ik was stomverbaasd en vroeg wat hij ervoor wilde hebben, geld of goud of lin nengoed. „Mevrouw", zei de boer, „morgen is het Kerst feest, en dit is uw Kerstge schenk. Ik wil er van u niets voor hebben". De tranen kwamen mij in de ogen." „Loods" Toen mevr. A. V. te Z. per bromfiets met haar man Rot- terdam door moest, wist zij iet hoe te gaan daar zij totaal onbekend in de stad was. Een aardige politieagent gaf hen toen hulp door hen de hele stad door te loodsen, hij voor op da fiets, en het echtpaar V. zacht jes er achteraan „brommend. Ontroerend „Nooit zal ik de hulp verge ten die mijn moeder mocht ontvangen. Hoewel zij er erg blij om was, huilde zij toch vaak; hetgeen ik als meisje van acht jaar nauwelijks begreep. Mijn broer had al twee jaar gewerkt, en verdiende dus. iets dat in ons grote gezin erg welkom was. Toen werd mijn broer ernstig ziek, hij moest jaren liggen en werd tweemaal geopereerd. Dit alles is al lang geleden, er waren toen nog geen ziekenfondsen, zodat mijn ouders alles zelf moesten -kos- tigen. Maar de hulp die wij van familie en buren toen ontvin gen was ontroerend. een bracht versterkend voedsel mee, de andere maakte flessen bessensap, de derde betaalde het vervoer naar het ziekenhuis als mijn broer bij 'e specialist moest komen. Toen mijn broer weer voor opname naar het ziekenhuis moest, bracht iemand een mooi nieuw over hemd voor hem. Het was of dat erge van het ziekenhuis, voor ons als broertjes en zusjes, er van weg nam. Altijd als ik een overhemd koop. moet ik aan die tijd terugdenken", aldus d< brief van mevr. M. D. te B. U ziet het, 't zijn soms maar kleine dingen waarmee wij anderen gelukkig kunnen maken. Wij hopen dat u ook uw ervaringen meedeelt, wij kunnen in deze rubriek nog heej wat van elkaar leren! EVENALS een moeder die me hierover een esrdige brief ihreef, ervaar ik dat ik vraagtekens zet. Niet zulke grote als zij, maar toch! Want is het niet zo: wij gunnen vooral onze kinderen een grondige vakantie? Als zij dan ook werkelijk zo'n vakantie kunnen beleven, dan is het hen aan te zien. Rustiger, bruiner, vaak ook langer en forser, en vooral meer in evenwicht zie je re eind augustus om je heen, cn wat doe je dan? Dan stuur je ze 'eer de tredmolen in. En je weet dat je ze bleker en magerder zult zien worden, ner veuzer, je weet dat je ze vaker zult horen zuchten en giechelen beide, en soms zullen ze, ja, hoe zal ik het zeggen: geslagener zijn, getemder, het straatje lopend dat zij van ons hebben te gaan, zonder notie bijna van zon en bloemen en gans andere werelden ver weg. Als bekroning op enige jaren stug werken (en ook jretjes hebben, ja zeker, maar alles binnen een be paalde band, een bepaalde fanta sie) zullen zij tot onze vreugde en tevredenheid dingen bereiken dia hen weer op hun beurt tot dezelf de mensen maken als hun ouders, met wéér kinderen en wéér leren. En zo houden we elkaar en onze leefwijze in stand, en inderdaad, briefschrijfster, zo houd je een zo op het oog vrij stabiel wereldje in IK KAN BEST begrijpen dat u daartegen eens protesteert. Zelf ontkom ik geen enkel jaar aan protest. Altijd is er wel een moment waarop ik ons met onze laatste en enige spaarpot zie wegsnellen naar Californië om voortaan zó van huis in zee te lopen, paard te rijden iver niks dan fijne heuvels, af en toe de kinderen wat noodzakelijke talen bij te brengen, en b.v. verder liedjes zingend de kost te verdie nen. Eten koken is in die droom naar de achtergrond gedrongen, en ook de gewone „zorg": Jan moet een nieuw paar schoenen hebben, er is ondergoed te weinig, wat slijten de handdoeken, kan de rok van het ene dochtertje nog voor het andere dienst doenenz., ook die zorg is verdwenen in beelden van koraalrood en nacht blauw, van rots en boom en water. WAAROM? Waarom u in uw brief, zo van: er ,s als het moet toch ook nog wat anders, zijn we niet allemaal idioot? en waarom ik, al is het dan maar bij wijze van dagdroom, dito? WeL ik geloof omdat we aan vakantie toe zijn. Anders mopper je niet zo. Anders drijf je niet zo weg naar die gekke theoretische levens die bijna nergens bestaan. Want echt, overal wordt eten gekookt. En w met leert en laat ren. mist een ongelooflijk kostbaar goed. Want leren is niet een -le bende leren wéten, maar het is leren ordenen. En niete is zo frissend als een mens die naar binnen en naar buiten overzicht bezit. Daarom beantwoord ik, dagdroom ten spijt, toch uw brief met nee. Nee, niet een meisje om een bleek gezichtje laten ombeuzelen, ze krijgt geen rodere wangen van omhangen. Hoogstens uw eisen wat matigen, hoogstens trachten haar levenslust te verhogen: en reker proberen aan te voelen wat haar het best past. Rust maken voor anderen dat kun je elke dag in het jaar! Ook al word je van die verheven, zo bewust-bedreven en als-taak- ^betrachting doodmoe. Geeft niets, telkens zachtjes tegen lezelf zeggen: nog even.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15