Leiden krijgt uitbreiding die toereikend is „Er zal hier echt wel iets gebeuren" Minister Smallenbroek antwoordt Tweede Kamer Leiderdorp aangewezen gemeente voor import van buiten de agglomeratie; daarom geen gebied naar de stad Toevoeging heel Oegstgeest aan Leiden heeft geen zin Te kust en te keur Voorvechter van verdrukten op het Pieterskerkplein .Deugniet en bedrieger ik hou van je..... Burgemeester van VALKENBURG 0VERG0RDIJN5T0FFEN Commentaar Constructief nieuwe leidse courant vrijdag 18 juni 1963 DEN HAAG Minister Smallenbroek is van oordeel, dat de opheffing van de gemeente Leiderdorp geen bijdrage zou leveren tot een versnelde oplossing van het huisvestingsprobleem in de Leidse agglomeratie. Het probleem van Leiden is niet het onderbrengen van enige tienduizenden Hagenaars maar het gebrek aan ruimte voor een gezonde ontwikkeling van binnen uit. Dat staat in de vandaag verschenen memorie van antwoord van de nister aan de Tweede Kamer over de komende grenswijzigingen ii Leidse agglomeratie. Er moet nu worden volstaan met een uitbreiding van Leiden die voor deze gemeente toereikend is en die anderzijds de aan grenzende gemeenten niet meer dan noodzakelijk aantast. Leiden ont- Oegstgeest staat weliswaar voor een ernstige aderlating, maar dat be tekent niet, dat het in zijn bestaansmogelijkheden wordt aangetast. Binnen zjjn grenzen blijft ruimte voor een groei tot rond 20.000 inwo- Al zal Valkenburg door de grenswijziging niet aan kracht inboeten, toch is de minister niet zonder twijfel ten aanzien van de vraag of deze in de Randstad Holland gelegen gemeente met haar nog geen 2500 inwoners wel voldoende krachtig kan worden genoemd. Gcd. Staten heeft hij verzocht, hem hierover voor te lichten. Opneming in een gro ter bestuurlijk geheel lijkt niet uitgesloten. t Naast de uitbreidingsmogelijkheden in Leiderdorp voor 40.000 mensen zal in Leiden, Oegstgeest en Voorschoten nog ruimte zijn voor meer dan 30.000 mensen. Ook Rijnsburg, Valkenburg en Zoeterwoude zullen nog een bijdrage kunnen leveren, de laatste echter op beperkte schaal. Minister Smallenbroek is van me ning dat een dringende noodzaak voor een herziening van de grenzen van Leiden duidelijk aanwezig is. In een gesprek, dat de minister met het ge meentebestuur van Leiden heeft ge voerd. heeft het college erop gewezen, dat de ruimtenood, in het bijzonder voor-de woningwetbouw. inmiddels hoog is gestegen, dat het contingent voor 1965 niet meer geheel binnen de grenzen van Leiden kan worden wezenlijkt. Het gemeentebestuur heeft daarom op een spoedige aanvaarding van het voorstel, zoals het nu luidt, aangedrongen. De huisvesting van hen, die tot de Haagse overloop moeten worden rekend, is stellig niet een specifiek Leidse aangelegenheid, zo meent de minister. Voor deze personen zullen tijdig woningen moeten worden ge bouwd. Dit speelt zich voornamelijk af op het grondgebied van Leiderdorp. Door de zorg van het terzake diligente ge meentebestuur zijn in deze gefneente plannen voor woningbouw e.d. op grote schaal in verschillende stadia van uitvoering. De verwezenlijking van deze plannen zal door overdracht van het gebied aan Leiden niet worden bespoedigd. De minister is dan ook met Ged. Staten van oordeel, dat de opheffing van de gemeente Leiderdorp geen bijdrage zou leveren tot een snelde oplossing van het huisvestings probleem in de Leidse agglomeratie. Leiden 120.000 inwoners in 1980-1985 Vrijdag Hortus: opening tentoonstelling beeld houwwerken door de burgemeester Zaal Koningskerk (Noord) 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars Boerhaavezaal, 8 uur: opening tentoon stelling van gouaches en tekeningen van Frans Pieck door prof. dr. G. P van der Geer. Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Con certgebouworkest. met pianosolist. K. en O.: ochtendexcursie naar de ter reinen in Katwijk van de L.D M Bevrijdingskerk 7.30 uur nam.: avond gebed. Elisabeth-ziekenhuis, 4 30 uur: over dracht bestuur en beheer aan nieuwe stichting. Den Haag: Kon Schouwburg. 8.15 uur: Holland Festival Opera Scheveningen: Kurzaal 8.15 u Spaan se dansgroep Pilar Lopez Welke apotheek? Apotheek Reijst. Steensuaat 35, tel. 20136 apotheek Van Breest Smallenburg. Leiderdorp en apotheek Voorschoten. De Oegstgeester apotheek is zondag 13 juni gesloten -van 8 tot 24 uur. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Klokslag middernacht (14 jaar). Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Maciste. de gladiator van Sparta (14 jaar» Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Opstand in het legerkamp (14 jaar» Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur: De zevende dageraad (18 jaar) Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Kare John (18 jaar). Trianon (2.30, 7 cn 9.15 uur): Goldfin- ger (18 jaar). Tent oonstellingen Hortus Botanicus: tentoonstelling van hedendaagse Ned. beeldhouwkunst. Tijds beeld '65, van 18 juni tot 6 sept. Rapenburg 127, 4-6.30 u.: expositie rota prints Jan Asselbergs (tot 15 juni). Boerhaavezaal, Lange Vrouwenkerk- koorstceg: Gouaches en tekeningen van Frans Pieck, van 18 tot en met 22 juni, dagelijks var. 46 u. en van 79 uur. Extra vergadering van Christenvrouwen Z.W. LEIDEN. Een extra en bovendien nog extra late vergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Leiden Z.W. werd ondanks het vakantieseizoen druk bezocht. Het werd een gezellige avond waarop alle dames een pakje ten ver koop hadden meegenomen, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan ver schillende fondsen. De vacature van vice-presidente. ontstaan door verhui zing van mevrouw Hensen, wordt nu vervuld door mevrouw J. J. Dees-van Es. Mevrouw Kapaan bezorgde de dames enkele genoeglijke ogenblikken met haar voordracht van o.a.: „Jullie?" uit „Niemand zeggen" van Bibeb. Een ernstig woord sprak mevrouw Lisnet. Als afgevaardigde van de Fede ratie Hulpverlening Vrouwelijke Vrij willigers kwam zij informeren of de dames belangstelden in een voorlich ting over wat een huisvrouw weten moet, als ooit een kernexplosie plaats heeft. Tot genoegen van de presidente, mevrouw Daatselaar .voelden de mees te dames hier wel iets voor. Tot slot werd een commissie van ontvangst geïnstalleerd, bestaande uit een zestal dames, die voortaan de nieu we leden op haar gemak zal stellen in de vereniging. Puzzelprommeiiteii 1. Jan Scharloo. Meloenstraat 1, Leiden: 2. mevrouw B. Hogen es, Hogewaard 84, Koudekerk aan den Rijn. 3. J D Lukaart. Witte de Withstraat 74. Alphen aan den Rijn „Hagenaars", doch het gebrek aan ruimte voor een gezonde ontwikkeling „van binnen uit". Op basis van natuurlijke bevolkingsaanwas moet worden verwacht, dat Leiden in de periode 1980-1985 een inwonertal van ongeveer 120.000 zal bereiken. Daar naast rekening houdende met de nood. zakelijke sanering van het huidige woningbestand en met enige gezins verdunning, moet het aantal te bou wen woningen worden gesteld op ruim 10.000. Uitgaande van een gemiddelde bezetting van 25 woningen per ha, zal met de bouw van 10.000 woningen een gebied van 400 ha zijn gemoeid. Het voorstel voorziet hierin ruimschoots. Geen agglomeratiebestuiir In de Leidse agglomeratie bestaat tussen de gemeenten een vrijwillige vorm van samenwerking voor de derlinge verdeling en de uitvoering van het aan de agglomeratie toege wezen woningcontingent. Leiden, dat in afwachting van de voorgestelde ge biedsuitbreiding in ruimtenood ver keert en Leiderdorp hebben voorts een regeling getroffen, volgens welke uit het Leidse contingent in Leiderdorp ten behoeve van Leidse ingezetenen woningen worden gebouwd. Blijkens een recent onderzoek van Ged. Staten acht het merendeel van de colleges burgemeester en wethouders van de gemeenten in de agglomeratie geen redenen aanwezig tot instelling een bijzondere bestuursvorm voo agglomeratie. Mede daarom is ook het provinciale bestuur van mening, dat de tijd daarvoor nog niet is gekomen. Groei van Leiderdorp met 40.000 mensen ge' geve Er moet nu worden volstaan met een uitbreiding van Leiden, die voor deze gemeente toereikend is en anderzijds de aangrenzende gemeenten niet meer dan noodzakelijk aantast. Indien dit beginsel werd afgestapt, zou zich geen ander alternatief voordoen dan een toevoeging van het (vrijwel ge hele) territoir van de randgemeenten aan Leiden. Voor een grenswijziging op andere wijze dan is voorgesteld zijn namelijk geen reële mogelijk heden aanwezig. Behalve aan Oegstgeest moet aai Leiderdorp worden gedacht. De wo ningbouw ten behoeve van de „import" van buiten de agglomeratie zal zich voornamelijk in deze gemeente vol trekken. Voorlopig moet op een groei van Leiderdorp van ongeveer 40.000 personen worden gerekend. De daar mee verband houdende vraagstukken vormen niet een Leids probleem en bij de oplossing daarvan waarmee Leiderdorp reeds een eind is gevor derd behoeft Leiden niet te worden betrokken, althans niet in die zii een toevoeging van Leiderdorp Leiden in overweging zou moeten wor den genomen. Ernstige aderlating voor Oegstgeest De voorgestelde gebiedsafstand vormt voor Oegstgeest een ernstige aderlating. Dat betekent evenwel niet. dat deze gemeente in haar bestaans mogelijkheden wordt aangetast. Na de grenswijziging zal Oegstgeest nog boven de 13.000 blijven. Daar komt nog bij. dat Oegstgeest niet van moge lijkheden voor huisvesting van de eigen bevolkingsaanwas verstoken zal raken. Binnen de grenzen is ruimte voor een groei tot rond 20.000 ners. Wel zal Oegstgeest bij de huis- ■esting van hen. die zich binnen de Leidse agglomeratie vestigen toekomst geen rol van betekenis meer kunnen spelen. Dat zou echter ook het geval zijn. wanneer de grenzen van de gemeente onaangetast zouden blij- ■en. Ook dan zouden de naar Leiden 'vergaande gebieden voor huisvesting an (thans nog) Leidse ingezetenen moeten dienen, tenzij Oegstgeest die terreinen voor het onderbrengen van import van buiten de agglomeratie zou willen benutten Toevoeging van geheel Oegstgeest in Leiden heeft geen zin. In de eer ste plaats heeft Leiden niet aan het bebouwde doch aan (een deel van) het onbebouwde gebied van Oegstgeest be hoefte. In de tweede plaats zou er geen enkel belang mee worden gediend, als Oegstgeest met zijn straks ruim 13.000 inwoners, dat als forensengemeente specifieke functie vervult en kan blijven vervullen, zijn zelfstandigheid >u worden ontnomen. Opheffing Valkenburg? Na de grenswijziging zullen de ge meenten aan inwoners tellen: Leider dorp 10.000, Oegstgeest 13.000. Rijns burg 7800. Valkenburg 2400. Voorscho ten 15.500. Wassenaar 26.000 en Zoe terwoude niet veel minder dan 5700. Dit zijn ronde getallen. Ook al zal Valkenburg, nu het in- onertal met ongeveer 180 stijgt, niet aan kracht inboeten, toch is de minis ter niet zonder twijfel ten aanzien de vraag, of deze in de Randstad Hol land gelegen gemeente met haar nog geen 2500 inwoners, wel voldoende krachtig kan worden genoemd. Hij heeft Ged. Staten verzocht, hem daar omtrent nader voor te lichten. Indien zou blijken, dat voor opneming van Valkenburg in een groter bestuurlijk geheel aanleiding bestaat, zal hij be vorderen, dat een daartoe strekkend voorstel in voorbereiding wordt ge nomen. Agglomeratie vol in '85 Inderdaad zal Leiden na verloop van tijd opnieuw „vol" raken. Dat geldt evenzeer voor Oegstgeest, Voor schoten en Wassenaar. Zij hebben stuk voor stuk beperkte uitbreidingsmoge lijkheden. Leiderdorp heeft aanzienlijk meer ruimte, doch de groei zal hier. naar verwacht wordt, binnen enkele jaren dermate hard gaan, dat op den duur ook daar een tekort aan bouw ruimte zal ontstaan. Dat houdt in, dat in de periode 1980-1985 de bouwmoge lijkheden in de agglomeratie vrijwel zullen zijn uitgeput. Op welke wijzè in het tegen die tijd te verwachten tekort voor woning bouw en bijbehorende voorzieningen zal moeten worden voorzien, kan nog niet worden gezegd. Uiteraard zal tijdig een oplossing moeten worden gevonden. Verscheidene agglomeraties verkeren in dezelfde omstandigheden. Het betreft hier een probleem van nationale allure, dat een diepgaande studie vereist. Van de Leidse agglomeratie is het beeld niet zo somber, dat op korte ter mijn gebrek aan ruimte voor woning bouw dreigt. Naast de uitbreidings mogelijkheden voor ongeveer 40.000 personen in Leiderdorp, zal in Leiden, Oegstgeest en Voorschoten nog ruimte kunnen worden gevonden voor meer dan 30.000 personen. Bovendien zullen ook Rijnsburg, Valkenburg en Zoeter woude nog een bijdrage kunnen leve ren, al moet worden aangetekend, dat in laatstgenoemde gemeente het pro vinciale bestuur een beperkte uitbrei ding van de bebouwing voorstaat. De legende van Tijl Uilenspiegel LEIDEN Het spreekt vanzelf, dat een universiteit, die van haar stichting af, zo nauw bij de vrijheid betrokken is geweeststeeds weer die zaak wil voorstaan, ook bij de lustrumfeesten van 1965. De Leidse universiteit gesticht door Willem van Oranje, de man met een onwankelbaar geloof en een ruime blik, in een tijd toen Vlaan deren en Holland nauwer met elkaar verbonden waren dan thans, doet met haar lustrumstuk tevens een poging om te helen, wat gren zen delen. Men heeft Hugo Claus, de Vlaamse schrijver, gevraagd een toneelbewerking te maken van: „De legende en de heldhaftige vrolijke en roemruchte daden van Uilenspiegel en Lamme Goedzak in Vlaanderen en elders" door Charles de Coster. Het resultaat kan men in de komende dagen gaan zien op het Pieterskerkplein, waar het opgevoerd wordt door leden van het L.U.T.A. onder regie van Annemarie Prins. Wie zich de uitstekende opvoeringen van verleden jaar herinnert, toen men „De getemde feeks"' speelde, zal ook nu zeker willen gaan kijken. De geschiedenis van Tijl Uilenspiegel gaat terug tot in een schemerig verleden. Met vrij grote waarschijnlijkheid kan aangenomen worden, dat Tijl in zijn „jonge jaren" een soort woordkunstenaar was. De oudste verhalen doen een be roep op het intellect. Misschien wel ten gerieve van het volk. dat toen niet zo veel verschilde van de massa nu (Stief- been). werd Tijl „en scaldk sot", maar men moest bekennen „hi seyt die waer- heyt". Symbool Zo werd de Tijl-figuur gemeengoed en zoals het met deze figuren meer ge beurt. men dicht hen van alles toe. Of hij alle streken uitgehaald had of niet. d.w.z. óf ze beschreven waren in de verhalen of niet. dat deed er niet toe. Hij werd een symbool, de voorvechter van de recht- lozen en de verdrukten. zien we Tijl door Vlaanderen gaan als de strijder voor recht en vrijheid, maar ook als Uilenspiegel cn dan in de interpretatie van Charles de Coster: Ik ben u lieder spiegel Ik ben uien spiegel, mens wordt de spiegel voor gehouden zich te herkennen in zijn dwaasheid Het stuk heeft twee punten waar alles om draait en waar het spel zich tussen afspeelt. Aan de ene kant: Vlaanderen, als symbool van de strjjd voor vrüheld, hoofdzakelijk vertegenwoordigd In Tül Uilenspie gel. Aan de andere kant: de onder drukking, de uitbuiting, vertegen woordigd in de kerkelijke en we reldlijke macht. o.a. Philips die ge lijk geboren werd met Tijl. Als Tijls vader. Claes, op valse be schuldiging, door toedoen van de visko- per, Josse, de weerwolf, verbrand is. zweert Tijl wraak, de as van zijn vader klopt op zijn hart. Zo begint zijn strijd, de geest van het verzet wordt wakker in hem. in Vlaan deren. Tijl haat zijn streken uit. hij zet de mensen te kijk, drijft de spot met hen. Als Tijl het eens erg bont heeft gemaakt, zegt Lamme: Uilenspiegel, jij vervaar lijke deugniet, lafhartige wreedaard, be drieger. ik hou van je. Soms wordt het Tijl ook wel eens te veel, dan herkent Lamme Goedzak, de man. die wel mee wil doen. maar drijft op de geest en de kracht van ziin vriend, hem niet meer. zijn wil vliegt niet meer, zijn spiegel is dof. Hij blijft al'leen staan, dat maakt hem soms wanhopig. Conflict VALKENBURG „Ik kan niet begrijpen, dat men opheffing van Valkenburg zou kunnen voorstellen. Wij mogen in getal dan niet groot zijn maar dit cijfer zegt niets over de levenskracht van deze gemeente. En als het tóch iets over die levenskracht zou zeggen, zou het dit zijn, dat Val kenburg krachtig genoeg is om te blijven voortbestaan Dat zei burgemeester M. A. van der Have ons vanmorgen, toen wij hem de passage over Valkenburg in de ministeriële antwoordnota over de grenswijzigingen in de Leidse agglo meratie hadden laten lezen. „Als de grenswijzigingen een feit zijn geworden, gaat Leiden uiteraard weer groeien. En de groei van Kat wijk gaat ook maar voort. Daar zijn nu ai over de 30.000 inwoners. Het is gewenst, dat deze bevolkingsconglo meraten niet aaneengroeien en dat er een soort „bufferzone"' blijft bestaan. Nu, als zodanig kan Valkenburg heel goed fungeren. Men zal tocli verschil moeten blijven zien tussen het Kat- wijkse en het Leidse gebied. Dat kan alleen als Valkenburg als zodanig blijft bestaan", Getal geen criterium Burgemeester Van der Have vindt het onjuist, het aantal inwoners als criterium te nemen. „Er zijn nog wel kleinere gemeen- n in ons land. Men moet de gemeen schapszin op het oog hebben. En men moet een gemeente ook op haar be stuurlijke hoedanigheden beoordelen. Valkenburg heeft altijd een sluitende begroting gehad met een behoorlijke post onvoorzien. Wij hebben vrij gro- 'es kunnen kweken. Kortom, wij hebben getoond zelfstandig te kunnen zijn. Dat is ook de mentali teit van de bevolking". Op onze vraag waar Valkenburg in het ongunstigste geval van een mogelijke opheffing bij zou passen, begon burgemeester Van der Have te lachen. „Ik zou het echt niet weten. Ik heb e er ook nooit serieus mee bezig gehouden omdat wij altijd van de premisse zijn uitgegaan dat wij niets van de oudste gemeenten van ons land en daaraan kan toch ook niet worden voorbijgegaan". Burgemeester Van der Have ver wacht niet, dat de Valkenburgse be volking onberoerd zal blijven onder de suggestie van de heer Smallen broek. ..Er zal echt wel iets gebeuren dit af te wenden VADERDAG GESCHENKEN NATUURLIJK NAAR: v. d. SPEK VALKENBURG (Z.-H.) hadden te duchten. Bij Katwijk past Valkenburg niet. bij Rijnsburg niet, bij Voorschoten niet en bij Wassenaar ook niet. Wij zouden nog eerder pas sen bij Valkenburg Zuid-Limburg maar dat is zo ver weg. Maar in alle ernst- Valkenburg zal ontegenzegge lijk zichzelf willen blijven. Het is eer Geslaagde broeders en zusters OEGSTGEEST Bij dc overgangs examens in de psychiatrische inrichtin gen Endegeest ca, te Oegstgeest slaagden dc volgende leerling-verplegenden: voor het eerste overgangsexamen: zr.'A. M. Apeldoorn, zr. J. E. Bogaard, zr. O. M. Brongeest. zr. M Bruijns. br P C. R J. Dewulf. zr. B. H. Gros. zr. S. E Jacobs, zr A J. Joosse. zr E J. Kroon. zr. Y G J Klein, zr C. Lems. zr. E. C ter Maaten. zr. J. Mandemaker, zr. M. A. Hagen. zr. G. A C. Meilof. zr. M. B. van Meizen. zr. J Scheffers zr. T C. M Slats. br. W U. M Soen. zr. N Rijsdam. zr. K. v. d. Wetering, zr. S M Willems. Voor het tweede overgangsexamen: zr. M C. J. Audoor, zr. J. Bolland, zr M L L. Breedijk. br. C Debisaren, zr J L. G Egberink, br A. P Guldentóps. zr. A. J Jaquemijn, br. A. H. A. Kuijte. zr. G. A. Lamers. zr. R. J. van Och, zr. Vandenbussche, zr. zéér uitgebreid assortiment ook orlon kwaliteiten. Terlenka vitrage's, grote keuze 90 tot 300 breed Vraagt vrijblijvend staalcollectie. INTERIEURVERZORGING w. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 5-7 LEIDEN - TEL. 24610 MIDZA Jeugdparlement tegen oorlog in VIETNAM LEIDEN „Amerika streeft in de oorlog in Vietnam een vermeend eigen belang na. Elk volk moet zelf kunnen beslissen onder welk bewind het wil leven al Is dat communistisch De oorlog in Vietnam maakt de kans op een derde wereldoorlog aanzienlijk groter. Alle bombardementen in Viet nam dienen te worden afgekeurd. De Nederlandse regering dient bij alle organisaties er op aan te dringen dat stappen worden ondernomen om een algehele wapenstilstand te bereiken". Dit zijn enkele stellingen uit het betoog an Herman Amptmeier (psp). die gister avond voor het Leidse Jeugdparlement de kwestie Vietnam besprak. Bij de stem. ming aan het slot van de avond verklaar de het overgrote deel van het parlement achter deze stellingen te staan. Slechts enkele leden stemden tegen. Bij de discussies, die vaak verwarrend i emotioneel waren, zei de woordvoer- ir van de AR-fractie de houding van de katholieke kerk in Vietnam te betreuren. De KVP zag geen enkel argument om de oorlog in Vietnam af te breken, omdat dan binnen de kortst mogelijke tijd ge heel Zuidoost-Azië wordt geïnfiltreerd door het communisme. Toen het op stem ming aankwam draaide de fractie echter toch bij. De C HU-woord voerder noemde na een kwartier durend betoog de stellingen van de heer Amptmeier onnozel en mislei dend. Hij stemde tegen. Een deel van zijn fractie bleek er anders over te den woord is voor hem een gouden woord. Daardoor komt hy in conflict met Lu- mey. Ternauwernood wordt hij gered door zyn Nele. De Geest van Vlaanderen wordt gered door de Liefde van Vlaan deren. Wij sterven niet zegt Tijl tegen de Neen sterven doen ze niet, maar het scheelt soms niet veel. Vlaande ren en Holland worden gescheiden, het verzet in Vlaanderen dooft, de pastoor zingt het „Dies israe, dies illa" boven het graf van Tijl, maar hij komt toch weer te voorschijn. „Wij slapen ja, maar sterven doen wij niet". Tijl heeft tot slot het raadsel van „de zeven" gevonden. De zeven hoofdzonden zijn veranderd in zeven deugden: en als het Noorden (Nederland) het Zuiden (Vlaanderen) kust. dan zijn er geen rampen meer: de beide gewesten zijn samengebonden door de gordel van vriendschap. In de Tijl-figuur worden het „Io vivat" en het „ter wille van de Vrij heid" op zeer gelukkige wijze ver enigd en we twijfelen er niet aan. of het L.U.T.A. zal dit ook in het spel weten te realiseren. A. C. Bouwman. 41 geprobeerd? Doa het nu I geen ingrijpende veranderingen aangebracht in de grenswijzigings- plannen voor Leiden en naaste om geving. Dc procedure heeft al zo onwaarschijnlijk lang geduurd en de gevolgen van nog meer uitstel zouden voor Leiden catastrofaal kunnen zijn. Dc vraag van de stad om meer grond is niet voortgekomen uit expansiezucht. maar uit harde noodzaak. De minister heeft het juiste uit gangspunt gehandhaafd: Leiden is slechts gediend mei een spoedige aanvaarding van het laatst-vastgc- stelde voorstel en moet met zoveel grondgebied worden vergroot dat het de uitbreidingsplannen voor zijn eigen bevolking kan verwezen lijken. Dat is nog dc enige manier om de stad uit deze acute nood te redden. Een ander voornaam element in de antwoordnota is. dat de gemeen ten die ctukken aan Leiden moeten afstaan, naar het oordcel van de minister levenskrachtig blijven. Zij moeten een behoorlijke veer laten maar worden niet aan Leiden op geofferd. Als randgemeente vervul len zij een nuttige functie, die nic! mag worden ndermijnd. Leiderdorp wordt in dit geheel eer bijzondere functie toegedacht het opvangen van de „import" van buiten de agglomeratie. Wij achten dat billijk, omdal dezr gemeente al jaren heeft getoond over dc voorwaarden daartoe te bc schikken, cn al een heel eind op deze weg is gevorderd. Onderbrr king van deze taak zou geen enkel belang dienen. De gedachte van de minister om trent Valkenburg is nieuw. De Va'- kenburgers zullen er niet zond' schrik van kennisnemen. Van een reële dreiging is nog geen sprake maar reeds het spelen met dc ge dachte aan opheffing en onderbren ging in een grotere bestuurlijhr eenheid kan felle protesten uitlok ken. waartoe wij deze kleine maar historisch diep verankerde en in de goede zi" van het woord zelf bewuste gemeenschap zeer wel in slaat achten. Het gemeentebestuur van Valkenburg ziet zich hierdoor voor een veeleisende taak gesteld: alle energie aanwenden om Ged. Staten te dringen tot een voor Val kenburg gunstig advies aan de mi nister. Een gemeente met eeuwen achter zich Iaat zich maar niet zo opslorpen Afgezien van dit dubieuze punt vinden wij het antwoord van de mi nister constructief voor alle betrok kenen. Leiden krijgt weer toekomst cn de bewering dat in deze conceptie ook maar één partner ten dode zou zijn opgeschreven is niet houdbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3